Perosi, de speelman van God ileiefaontjeó ZATERDAG 23 OCTOBER 1948 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Inaugurele rede van prof. dr. A. Querido Bij het aanvaarden van tweede leer stoel voor interne geneeskunde. In het Groot Auditorium der Rijks universiteit aanvaardde gistermiddag prof. dr. A. Querido onder overweldi gende belangstelling het ambt van gewoon hoogleraar in de interne ge neeskunde met een inaugurele oratie over „De betekenis van de patholo gische physiologie voor de genees kunde". Daarmede werd voor het eerst de tweede leerstoel in de interne ge neeskunde aan de Leidse universi teit bezet. Na een schets te hebben gegeven van ontstaan en ontwikkeling der pa thologie en der physiologie aan de hand van de kennisontwikkeling van verschillende ziekteverschijnselen, welke ontwikkeling steeds meer leid de tot het inzicht, dat beide onder delen van de geneeskunde de studie van het al of niet verstoorde orga nisch evenwicht tot object hebben, concludeerde spreker, dat de patho logische physiologie steeds meer in zicht verschaft in de samenhang der ziekteverschijnselen en daardoor tot richtlijn kan dienen, waar empirisch onderzoek te kort schiet. Aanwijzin gen, vaak langs deductieve weg ver kregen, voor het zoeken naar nieuwe geneesmiddelen en geneeswijzen ko men thans voort uit pathophysiologi- scbe vondsten. Daarvoor is evenwel een gedegen klinische kennis van het betreffende onderwerp van be lang. Na de overige gebruikelijke toe spraken merkte prof. Querido tot de studenten op, dat de geneeskunde in de laatste twintig jaren zovele wijzi gingen onderging, dat het niet eens mogelijk is aan te geven op welke wijze het onderwijs er mede in over eenstemming kan worden gebracht. Er is geen enkele reden om aan te nemen, dat deze snelle ontwikkeling zich niet in de komende jaren zal voortzetten en veel van de geduren de de studie verworven practische kennis zal daardoor binnen afzienba re tijd verouderd zijn. Het is de taak van de universiteit, bij te dragen tot de wetenschappelijke vorming, dat wil zeggen inzicht in de ziektepro cessen te verschaffen en de critische zin te ontwikkelen. Indien zij daarin slaagt, zal het de adspirant-medici minder moeilijk vallen, nieuwe gege vens op de juiste wijze te verwer ken. Na afloop van de oratie vond een zeer druk bezochte receptie plaats. Naar HUI8ERS Haarlemmerstraat 123, Leiden 40 JAAR ARTS. Dokter J. G. van Es hoopt op 12 November de dag te herdenken, dat hij zich voor 40 jaar te dezer stede vestigde als hoemoepatisch arts. Ter gelegenheid van dit jubileum heeft zich uit de kring van zijn patiënten een comité gevormd, met het voor nemen dr. van Es op die dag namens patiënten èn oud-patiënten een pas send huldeblijk aan te bieden. Zij, die hieraan wensen deel te nemen, wor den verzocht hun bijdragen voor 1 November a.s. te storten op postgiro nr. 384233 t.n.v. de heer C. W. Oost veen, Rijn en Schiekade 121 of op diens rekening bij de Incasso Bank, Breestraat 19 (postgiro nr. 135591). DISTRIBUTIEKRING LEIDEN Te plaatsen Zaterdag 23 October 1948 Maandag 25 October moeten te Oegstgeest de naamlijsten voor bijz. arbeid worden ingeleverd. Maandag 25 October worden te Zoeterwoude (Rijndijk) de bonkaarten 901 alsmede tabaks/versnaperings- kaarten uitgereikt aan zelfverzorgers en niet-zelfverzorgers. Te plaatsen Maandag 25 October 1948 K. O. Concert in de Remonstrantse Kerk. Een concert van het Nederlands Madrigaal koor, dat onder leiding van Willem Mizée studeert en gisteravond voor K. O. een pracht-concert gaf in de Remonstrantse Kerk, heeft al tijd iets karakteristieks. Er is bij een uitvoering van deze vereniging een grote accuratesse merkbaar en tege lijk een zich spontaan uitleven. Soms hoort men nog wel eens „heel even" een of andere dominerende alt, maar overigens is er een zeldzame egaliteit bereikt, dat in de ff's tot een waar lijk „Bel Canto" vervloeit, en het pp is welluidend in elke stemgroep. Mizée heeft met z'n ensemble zich allerminst een lichte taak gesteld. Een selectief programma had hij saam- gesteld, beginnend met zes- negro-spi- rituals. Ze lijken niet moeilijk, maar ze zijn 't des te meer. En dan de in tentie, de aard, de geest en sfeer van de negerzang weer te geven! 't Was mooi en gaaf en er was veel bereikt ten opzichte van klankkwaliteit en kleur-expressie. Little David o.a. was een staal van technisch raffinement. Een merkwaardig verschil als van de a cappella zang van Diepenbrock hierna hoort „Christus in opgestan- den'\" welk een prachtig gebruik maakt de componist van het „Allelu ja" van Pasen De blijdschap open baart zich in een grote zelfstandig heid van de stemmen. Een glorieus effect! Het is van ons misschien een b' kort nog niets gezegd te hebben van de solisten. Bram Martijn aan het orgel beloofde wat goeds en men werd niet teleurgesteld. Hij leidde het con cert in met het Andante uit „Grand' pièce Symphonique" van César Franck, rustig, waardig en in stijl, om daarna zijn virtuositeit ten toon te spreiden in de prijzen waardig ge speelde „Toccata d moll", (met haar talloze moeilijkheden) van Reger. Sluit hierop niet een fuga aan? Dan hadden wij die ook graag van hem willen horen. Henri Welboren zong drie „Biblische Lieder" van Dvorak en een van de „Erns-te Gesange" van Brahms. Wij menen, dat hij licht ver kouden was, zodat zijn mooi en ge voelig geluid iets minder gemakke lijk aansprak, maar hij zong devoot en met emotie 't Speet ons, dat hij niet meerdere .Ernste Gesange" had gekozen inplaats van de veel gezon gen Dvorak's. Jo Stallinga was per fect op dreef, vooral in de Franse lie deren. Zij zong twee bekoorlijke lie deren van Reger, maar zij muntte uit in twee liederen van de buitengewoon hoogstaande „Miroir de Peine" van Hendrik Andriessen. In al haar een voud geeft zij de schoonheid een war me gloed. Martijn zorgde voor smaak volle passende begeleiding. Hierop sloot zich „de Magnificat" van An driessen aan, een koorwerk waarin zo menig accent van intensieve gevoels expressie is gegeven èn in de muziek In dit nummer begint een nieuw boeiend geïllustreerd verhaal. (2de blad). en tevens in de wedergave. Ten slotte „Pange Lingua" van Kodaly Zoltan. Zeer religieuse warmbloedige muziek, rijk aan tekening en details. Boven dien virtuoos geschreven werk, een zwaar beroep doende op de technische bekwaamheid van het ensemble, dat zich kranig heeft geweerd en in elk opzicht heeft geëxcelleerd. 't Is jam mer, dat zulk een mooie uitvoering (naar men zeide door een misver stand bij de verspreiding van recla me) gegeven moest worden slechts voor een bescheiden aantal toehoor ders. J. Kortmann. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Anneke Lijntje Adriana, d. van J. G. van Klaveren en A. H. Sierag; Josefine Louise Maria, d. v. J. A. E. Aalders en E. M. A. van Deene, Jan Hendrik, z. van H. van Wijngaarden en W. Koet; Jacobus, z. van A. van Riet en J. Bekooij; Hermanus, z. van P. van Westbroek en M. Botermans; Johannes Gerar- j dus, z. van J. Heijmans en G. J. La Lau; Eleonora Wilhelmina Catharina d. van H. C. Stipdonk en C. E. Raaphorst; Louise Henriette, d. van A. G. van der Hoek en L. B. Noten boom; Anke Mariët, d. van M. W. Galjaard en A. Ham; Catharina Mia, d. van J. Riethoven en W. Ravens- bergen. Overleden: L. C. M. Timmerman, d., 4 jaar. Personalia. De heer L. J. v. d. Meel slaagde voor het diploma 3e stuurman ter koopvaardij, bij de exa mens die in den Haag werden afge nomen. KATHOLIEKE BLIBLIOTHEEK. Aanwinsten. Profane ontwikkelingslectuur: W. J. van Balen, Nederland en de A. B. C.-tasten; H. Belloc, Richelieu; E. J. E. Huff er, Chemie; M. Montesson, Het geheim van het kinderleven; N. de Rooy, Frédéric Ozanam; J. J. M. van Santen, Beginselen van de foto grafische techniek. Godsdienstige ontwikkelingslec tuur: L. Bender De heilig- cn zalig verklaringen; L. Bender, De huwe lijksbeletselen en hun dispensatie; N. G. M. van Doornik, Pelgrims naar de Una Sancta; J. C. Groot, Karl Barth's theologische betekenis; R. Guardini, Het wezen van het Chris tendom; J. Holzner, Paulus; J. C. an der Loos. Vaderlandsche Kerk geschiedenis. Dl. I II; P. Optatus, De spiritualiteit van de Capucijnen. Nederlandse romans: R. Bouwman, Hollen maar; M. Donker, Snippers en spaanders; H. van Merlet, Het zaad tussen de doornen. Engelse romans: Haggard, H. Ridder, King Solomon's mines. Jeugdlectuur: T. Bouws, Het gou den boek van Gods heiligen; G. J. Panen, De geheimzinnige hoeve; B. van der Plaats, Hoe Jetty weer Jet werd. Verder enige werkjes over nuttige en fraaie handwerken. Huisartsen. De Zondagsdienst der huisartsen te Leiden wordt van Zaterdagmiddag 14 uur tot Maandag morgen 8 uur waargenomen door de doctoren: v. Alphen, De Jager, Jas- perse en Stoffers. Dienst der apothekenDe avond-, nacht- en Zondagsdienst der apothe ken te Leiden wordt van Zaterdag 23 October 13 uur tot Zaterdag 30 October 8 uur waargenomen door: de apotheek Boeewijk, Breestraat 74, tel. 20552, de Haven-Apotheek, Ha ven 18, el. 20085. Te Oegstgeest door: de Oegstgees- t'er Apotheey, Wilhelminapark 8, tel. 26274. Bioscopen Lido. Het gouddelven is al me nigmaal een dankbaar onderwerp voor de film geweest en in tal van toonaarden reeds' werd de strijd om in het bezit te komen van het zwar te goud uitgebeeld. Ook in de film van deze week „De Schat in de Sierra Madre" brengt hiervan een beeld en een zeer troosteloos beeld. Want: wat heeft de zucht naar het zwarte goud vrijwel anders opgeleverd dan zwa re arbeid, opofferingen, tegenslag, hebzucht, moord en doodslag? Men zie daarvoor deze film, waarin Humprhey Bogart de rol vervult van de zwerver, die na eindeloos dolen zijn geluk gaat beproeven in het goudland, de Sierra Madre. Met twee kornuiten, overigens allerminst ge boefte zoals men zulks zo dikwijls pleegt te zien aanvaarden zij de moeilijke tocht langs onbegaanbare wegen en door bijna ondoordringba re bossen. En dan begint het zware werk eerst goed en we zien de men sen zwoegen om in het bezit te ko men van het goud. En er werd nog goud gevonden ook, wat in vele ge vallen nog niet eens gebeurt. Maar dan begint de ellende pas, vooral als de een de ander niet vertrouwt.... Want als het goud in voldoende mate bijeengebracht is' en men de terug tocht naar de bewoonde wereld aan vaardt nemen de moeilijkheden slechts toe. En de gevolgen? De groot ste goud-duivel komt om, de twee an deren keren tenslotte terug zonder 'n korrel goud Humprhey Bogart, Walter Huston er Tim Holt vervullen op voortreffe lijke wijze de hoofdrollen van dit van begin tot einde spannende filmver haal. Voor personen boven 18 jaar., Trianon. „De Held van Texas" is Gary Cooper, die als reizend cow boy in verschillende avonturen ver wikkeld raakt. Als verdacht Van paar dendiefstal wordt hij voor een would- be rechter gebracht, die er zeer eigen zinnige rechtstheoriën op na houdt. Donk zij een gemeenschappelijke sympathie voor een actrice ontloopt hij de strop. De held van Texas komt nu in dienst van een landbouwer, die zeer veel last ondervindt van de vee handelaren, die het alleenrecht op het land eisen. De laatste trachten door allerlei minderwaardige methoden,, o.a. door brandstichting, de landbou wers te verdrijven, waarop Gary Coo per zich voorneemt, de aanvoerder van de bende te arresteren. De namen van Gary Cooper en re gisseur Wyler deden verwachten, dat met „De Held van Texas" een span nende Wil West-film gemaakt zou zijn. Helaas is dit niet het geval. De lengte van de film is zelfs omgekeerd evenredig aan de spanning. Er wordt veel met vals sentiment gewerkt, ook in scènes waar kracht en actie beter op hun plaats waren geweest. Het verhaal is tamelijk rommelig en soms moeilijk te volgen door de grote hia ten tussen de scènes. Voor 18 jaar. Casino. Wie de griezeling zoekt van een sensationeel verhaal, dat zich afspeelt in vochtige kelders, waar grote ratten in het half-donker hun weg zoeken, op oude krakende zol ders, waar spinnewebben hangen, zo dik als gedrapeerde overgordijnen, met vrouwen, die in hun satanische kwaadaardigheid zich vergrijpen aan de drank, en jongens, die in de gut sende regen tegen gevels opklimmen wie zulk ee i griezeling zoekt, kan deze week z'n hart ophalen in dit the ater. waar de thriller „Uncle Silas" draait. Uncle Silas is een verlopen ke rel, die zonder geld op een oud land goed woont en kans ziet zijn goede schatrijke broer te overtuigen van zijn bekering, zodat hij voogd wordt over zijn 16 jarig nichtje, nadat haar vader is overleden. De intrige is zeer simpel; als het meisje sterft, vervalt haar rijkdom aan de oom, die zich van een vrouw bedient, om zijn plan uit te voeren. Dan komen er nog twee jongemannen bij, waarvan er één de gunst en de ander de afschuw van het meisje heeft, met de gevolgen dat er eens flink gebakkeleid wordt, natuurlijk met het resultaat, dat die aardige jongeman het wint en het meisje uit de moordenaarshanden van haar oom kan redden. U ziet, spanning en sensatie in overvloed. Als we aan deze film een goede hoe danigheid moeten toe kennen, dan zijn het de bijzonder suggestieve op namen met als voortreffelijke achter grond twee Engelse landhuizen als decor. Qua spel komt de film zeker niet boven de middelmaat uit. Voor 18 jaar en ouder. Luxor. „Adam had vier zo nen". met in de hoofdrol Ingrid Berg man, is een film, die van goede smaak en werkelijk! .eidszin getuigt. De re gisseur heeft zich niet laten verleiden tot allerlei kunstgrepen en psyevho- logische haarkloverijen, maar op een vlotte, aannemelijke wijze de vreug de en het verdriet vastgelegd, zoals die zich in een gezin met vier op groeiende jongens kunnen voordoen. Ingrid Bergman vertolkt de rol van een gouvernante, die vooral na het overlijden van de vrouw des huizes de kinderen met een bijna moeder lijke liefde omringt. Wanneer de jon gens groter worden en de oorlog uit breekt, moeten zij de soldatenrok aantrekken en dan beginnen de moei lijkheden eerst goed. Er komt een vrouw in het spel, die de gezonde sfeer, waarin deze familie leeft, aan tast en wel op zo'n geraffineerde ma nier, dat de vader er geen erg in heeft. Voor dgouvernante is dit een tijd van bijna bovenmenselijke op offeringen, maar tenslotte slaagt zij er toch in alles weer in goede banen te leiden. En wanneer het zover is, kan zij haar betaalde werk opgeven, om als pleegmoeder te gaan optreden in het gezin, waarvoor zij haar gehe le persoon had ingezet. Een echt menselijke film, die bij de bioscoop bezoeker een aangename indruk achter laat. Boven 18 jaar. Rex. „Het lokkende goud" is een verhaal uit de tijd, toen Californië nog de goudzoekers trok, die met eerlijke en vaker nog met oneerlijke middelen probeerden een fortuin bij elkaar te schrapen. Hier gaat het on eerlijk, met het onvermijdelijke ge volg: de kog-!. Voor 14 jarigen en ouder, (Speciale K.N.P.-correspondentie). Soms blijkt, dat Mgr. Perosi niet alleen beroemd, maar ook bemind is. Onlangs werd in het totaal uitverkochte „Teatro Ar gentina" te Rome de Matthaeus Passion van Bach uitgevoerd on der de brillante leiding van Vit- torio Gui, die dan ook een groots- applaus in ontvangst moest ne men. Toen iedereen dacht, dat het eindelijk was afgelopen, be gon het opnieuw. De verwonder de bezoekers zagen, hoe steeds meer mensen zich naar een be paalde loge toewenden, waar een grijze priester zeer verlegen deed. Wie een toneelkijker bij zich had, trachtte hem te her kennen en ja: het was Perosi! „Viva Perosi! Viva Perosi!" De componist beantwoordde de steeds luider klinkende ovaties met vriendelijk gewuif en trok zich bescheiden terug Ontelbaren kennen de naam Perosi en weten, dat deze man terecht we reldberoemd is. Anderen, even tal loos, hebben zijn muziek reeds horen uitvoeren. Maar wie kent de levens- oop van deze begenadigde, die dit jaar nog het gouden jubileum zal geden ken van een zijner meesterwerken, ,.De opstanding van Christus"? Lorenzo Perosi werd op 20 Decem ber 1872 geboren te Tortona, een stadje dat thans 20.000 inwoners telt. Hij is dus een Piëmontees, een Noord- Italiaan. Het eerste muziekonderricht kreeg hij van zijn vader, die dirigent was van het koor in de kathedraal van Tortona. Toen was er al iets te merken van zijn begaafdheid om zelf muziek te scheppen. Perosi zette zijn studie voort te Milaan. Achttien jaar oud, trad hij in de aloude Benedictij nerabdij van Monte Cassino toen een wonderwereld, thans een puin hoop. In deze omgeving moest hij wel inspiratie opdoen! Doch ook zijn godsdienstig leven vond hier een bron van geluk: in 1895 zou hij priester gewijd worden. Eerst trok hij echter, na de beëin diging van zijn studies in Italië, zuid waarts over de Alpen naar Duitsland: te Regensburg vervolmaakte hij zich onder leiding van de musicoloog Fran- ciscus Xaverius Haberl. Terug in zijn vaderland, werd Pe rosi leider van de muziekschool aan bet seminarie van Imola, waar hij in 1894 de soutane ontving. Kort daar op werd hem het koor van de St. Marcus te Venetië toevertrouwd. „Op een goede morgen, vertelt Pe rosi, nam ik het stoombootje naar Chioggia en was het eerst op de brug. waar ik mij in een hoekje zette met een paar vellen muziekpapier op de knieën. Ik componeerde!" Men is geneigd te zeggen,- hoe zou iemand die ertoe begaafd was, niet hebben gecomponeerd om en bij Venetië? Voor de kunstenaar zelf was het ech ter het wonder van zijn leven. Tot nu toe had hij zich immers voorname lijk als muziekpaedagoog doen ken nen. Op de heenreis met dat bootje ontstonden een Kyrie en een Gloria, bij zijn terugkeer had Perosi zijn eer ste Mis af! Er zouden er nog een goe de dertig volgen, afgezien dan nog van zeer veel andere gewijde muziek De faam van de jonge componist verspreide zich als een lopend vuur. Zijn eerste oratoria trokken aller aan dacht. In 1898 werd hij uitgenodigd om te Rome een oratorium te komen uitvoeren ten bate van een liefdadig werk. Hij schrééf er een: „De opstan ding van Christus". In December van dit jaar zal het gouden jubileum van dit feit herdacht worden in de kerk van de H.H. Apostelen aldaar. Paus Leo XIII benoemde Perosi die toen 28 was, tot leider van 't koor der Sixtijnse Kapel. Naast deze taak en het schrijven van talrijke compo sities, ondernam hij veelvuldig rei zen naar talrijke steden in Italië, Frankrijk en Duitsland. Waar hij kwam, oogstte hij succes. Voor Perosi was het een gulden tijd. In de trein naar Wenen com poneerde hij een Kerst-oratorium. Het werd voor het eerst uitgevoerd te Como in het bijzijn van het Ita liaanse vorstenpaar Kort daarop overleed Leo XIII Perosi was on troostbaar en schiep het beroemde Dies Irae in het bestek van zijn Gro te Mis. Na enige tijd overleden ook zijn geliefde ouders en de kunstenaar trok zich terug. Zijn spiart over dit laatste verlies drukte hij uit in het werk „Transitus Animae". Perosi begon zijn artistieke loop baan in de bloeitijd van de opera, welke ook de gewijde muziek ten zeerste beïnvloedde met alle nade len van dien. Zijn werk betekende van het begin af het herstel van de godsdienstige geest in de gewijde mu ziek. Het leven van Christus in zijn goddelijke en menselijke aspecten, zoals de Evangelisten daarover be richten, vormde steeds het voornaam ste motief van zijn scheppingen. Door de omvangrijkheid van zijn musico logische studiën kon Perosi echter niet ongevoelig blijven voor de in vloed van de zozeer door hem bewon- c'erdp Palsstrina. De Victoria, Han del, Bach en tenslotte Wagner. Zijn persoonlijkheid wist zich evenwel steeds- te handhaven. De oratoria van Perosi vormen waarlijk een cyclus om de gestalte en het leven van Christus: het Kerst feest, de Intocht in Jerusalem, de Passie, de Opstanding, enz. Zijn hart zingt voor God met het vertrouwen van een mens. die zich heeft gewijd aan het verhevene en het goede Ook thans nog dirigeert hij het Koor van de Sixtijnse Kapel en woont te Rome in een apnartement van het paleis van het H, Officie. Wie zijn woning binnentreedt wordt het eerst getroffen door de ruimheid van zijn werkvertrek, in het midden waarvan een grote concertvleugel staat onder een kunstzinnig gebeeld houwd Kruisbeeld, dat aan de com ponist werd geschonken door de stad Milaan, nadat daar zijn „Opstanding" was uitgevoerd. Zijn zusters verzor gen de huishouding. Mgr. Perosi staat vroeg op, leest de H. Mis en gaat daarna in zijn werkkamer aan de slag. Vooral 's avonds neemt hij vaak plaats voor de vleugel en speelt. Perosi speelt in de nagenoeg onmiddellijke nabij heid van zijn jeugdvriend, onze hui dige Paus. IJS OP DE RIJN. Op de Rijn zijn reeds ijsschotsen waargenomen, o.m. in de streek van WiesbadenBLebrich. Dit wordt als een voorteken van een strenge win ter beschouwd. Volgens Duitse weer kundigen is dit verschijnsel uiterst zeldzaam in de maand October. WEERSVERWACHTING (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond). IETS ZACHTER OVERDAG. Half tot zwaar bewolkt met nu en dan enige lichte regen of motregen. Matige en langs de Waddenkust tijdelijk krachtige wind, hoofdzakelijk tussen West en Zuid-west. Iets zachter over dag. LAATSTE BERICHTEN LUCHTPOSTTARIEVEN PERIODIEKEN. De minister van Oorlog en Marine a.i. heeft thans medegedeeld, dat ook de luchtpostverzending van nieuws-, sport-, kerkelijke- en con tactbladen aan de militairen in In donesië door uitgevers, verenigin gen en thuisfrontcomité's kan ge schieden tegen het verlaagde lucht posttarief. De afzenders dienen daartoe een schriftelijke machtiging te hebben ontvangen van het bureau militaire postzaken van het ministerie van Oorlog. Eerst op vertoon van deze mach tiging kan de ambtenaar van het post- of hulppostkantoor de bladen ter verzending aannemen tegen contante betaling van het goedkope tarief van 6,50 per kg. Aangezien de bladen moeten wor den aangeboden, nadat zij zijn sa mengebundeld tot één of meer pak ketten. is bepaald, dat het gewicht van de te gebruiken verpakking niet voor de prijsberekening wordt medegeteld. Het nettogewicht van elk pakket bestaat dus uit de te verzenden bladen met de adres bandjes of enveloppen. Het plakken van postzegels komt bij deze regeling mede te vervallen. De bladen mogen alleen van een adresband worden voorzien, indien deze van zodanig stevig papier is, dat een stuksgewijze behandeling op de veldpostkantoren kan worden doorstaan en deze nadien nog in goede leesbare staat verkeert. Is dit niet mogelijk, dan dient van een open enveloppe gebruik te worden gemaakt. Zowel op de adresband als op de enveloppe moeten boven het militaire adres de volgende gedrukte of ge stempelde aanduidingen worden aan gebracht: a. Naam van het blad, cq vereniging of thuisfrontcomité, b. port betaald, postkantoor (volgt kan toor van ter postbezorging), c. per luchtpost. Het pakket moet worden geadres seerd aan: veldpostkantoor Amster dam. In het adres dient bovendien te worden vermeld het toegestane maximum en het nettogewicht. De hoofdbesturen van Niwin, ka tholiek-, Limburgs, Prot interkerke lijk thuisfront alsmede van de Band Ned. Indië .zijn bereid gevonden alle aanvragen van de thuisfrontcomité's in behandehng te nemen en door te zenden aan het bovengenoemd bu reau. De uitgevers dienen hierom trent overleg te plegen met de se cretarissen van hun hoofdbesturen, aldus het ministerie van Oorlog. AANBOD 2 Een huis met schuur te koop in de kom van Zoe terwoude. Bewoners moe ten kunnen ruilen van wo ning voor twee gezinnen, ook liefst in Zoeterwoude. Br. onder no. 8452 bureau van dit blad. 2 Damesrijwiel aangebo den, merk Opel en eiken houten linnenkast. Adres Prinsenweg 7, Voorhout. 2 Aangeboden „Harley Davidson" motor 350 c.c., 1924. Te bevr. Heerenstraat 106. Voorhout. 8464 2 Uitgelezen collectie ga ve v. o. vloerkleden, lo pers, velours overgordij nen, hand- en trapnaaima- chines, kantoor- en koffer schrijfmachines etc. Pr. Mariannelaan 209, Voor burg. 2 Attentie. Wjj repareren al uw gebroken porselein, Saksische groepen, antieke borden, beelden enz. Ont brekende stukken worden bijgemaakt. Tevens restau reren van schilderstukken en reparatie lijsten. Inkoop oud en zilver. Bremmer, laarlemmerstraat 99. in gang Goegerritstraat no. 1, Tel 22791. 2 Hoe kan dat nu??? Uw oude hoed als niepw terug binnen 10 dagen geheel nieuw vervormd vanaf 5.50. C. de Grootvan Gemond. Haarlemmerstraat 145—f47. Leiden. 8083 2 Meerpoel. Alles op r.aaimachinegebied. Repa raties en levering van naaimachines. Nieuwe ma chines met en zonder ver gunning. Firma Meerpoel, Ereestraat no. 171. Leiden, "el 24815 2 Te koop aangeboden z g. a. n. Herenrijwiel, Dames- en Jongensrijwiel. Rapenburg 54. 900 2 Slaapkaraeramcubl. mo dern 2 pers. m. 3 deuren- kast. eiken theemeubel, uit- schuiftafel divan m. z. wollen kleed, alles z. g. a. n.. wegens vertrek. Toren- vel tstraat 3 Oegstgeest (be halve Zondags). 883 2 Te koop een vooroor logse win terdamesmantel grote maat. Rapenburg 101. Leiden. 893 2 Mooie zwarte Bouvier wegens plaatsgebrek te koop. 5 maanden oud. Rijn dijk 184a. Hazerswoude. 2 Nieuwe Meubelen, twee fauteuils, 4 stoelen 135. divans 67.—. Oldf. thee meubels 67.50, dressoirs vanaf 95.Haardfau- teuils 29 tafels, club ameublementen enz. enz. A. Boter, Nieuwstraat 9. Repareren en stofferen. Tel. 23274. 887 2 Wat je zegt Volle Neef, heb je eerstdaags bruiloft? Dan moet je voor feestar tikelen toch eens gaan kij ken bij Spier, Diefsteeg 19. Een pracht sortering èn absoluut de laagste prijzen. 2 Te koop: een kamer mooi vloerzeil 35, klein tafelmangeltje 10 grote kamer balatum 40, - een kamer vloerzeil 25, vloer zeil voor kabinet 12.50, groot wit gasfornuis 25, F. v. d. Pluym, Janvossen- steeg 51. 902 2 Te koop twee 2 pers. Eng. ledikanten 35 per stuk 3 delig kapokbed 22.50, een bascule, wegen de 100 kg. 25, Salaman ders en kookkachels, alle prijzen. 2 pers. eiken ledi kant met Aupingspiraal 40. F. v. d. Pluym, Jan- vossensteeg 51. 901 2 Te koop acht jonge witte leghorns aan de leg. Te bevragen bij J. Sikking agent L. Crt. te Warmond. 2 Pasfoto nodig? Dan naar Studio Koopman, Hooigr. 96. Daar v/orden ze vlug en goed gemaakt! Drie stuks voor 75 cent. 878 2 Laat regelmatig uw kin deren eens kieken. Mooiste herinnering aan een gou den tijd in hun leven! De Speciaalzaak voor goede kinderfoto's is: Studio Koopman, Hooigracht 96. Drie verschillende brief kaartfoto's 3.25. 877 2 Aangeboden: 1 dames rijwiel in goede staat met prima banden, licht, jasbe- scherjjner enz. Prijs billijk. Grote Persianer-kraag te gen elk aann. bod. Apothe- kersdijk 24boven Leiden. 2 Te koop een partij bag- gerturf bij C. Borst. Poel dijk 1. Ifcijpwetering. 8416 2 Te koop: Prima Heren- rijwiel, grote handwagen, geschikt voor mest of schil- lenwijk 50. tafel 10, stofzuiger 15 luidspreker 5 en 7.50, kachel 30, bureaustoel 6.50, hoekta- fel 6.50, koffergramofoon 25. kinderschoenen ƒ1. p. paar. Langebrug no. 89, Leiden. 891 2 Wordt gevraagd Boe renknecht. goed kunnende melken bij H. A. v. d. Helm Veursche Achterweg 109. Leidschendam. 876 2 R. K. Boerenknecht ge vraagd, goed kunnende mei ken. P. N. van Schie. Zijl- dijk D 27. gem. Warmond. GEVRAAGD 2 Te huur gevraagd onge meubileerde zit- en slaap kamer met kookgelegen heid. Rustig echtpaar zon der kinderen. Br. Tmder no. 897 bur. van dit blad. PERSONEEL 2 Ervaren boekhouder heeft nog enkele middagen ter beschikking van uw boekhouding. Br. onder no. 880 bur. van dit blad. 2 Alle Muziekinstrumen ten te koop gevraagd. Aan biedingen met opgave van merk, omschrijving en laagste prijs. Br. no. 1-3893, Adv. Bur. Max. R. Nunes, Paleisstraat 19. Amster dam. 8417 2 Banketbakkersbediende b. z. a. voor enkele dagen per week. Br. onder no. 905 bur. van dit blad. 2 Gevraagd flinke hulp in de huishouding, flink loon. Zondags vrij, intern J. Ver laat. Prins Hendrikstraat 20. Bodegraven. 892 DIVERSEN 2 Student geeft bijlessen aan leerlingen van lagere klassen Gymn. en H. B. S. Br. onder no. 904 bureau van dit blad. 2 Net meisje of werktser gevraagd voor 5 ochtenden in de week, Te bevragen: Breestraat 137. 894 2 Muziekschool Zwaag. Onderricht op alle instru menten v/elke in bruikleen of op conditie worden ver strekt. Korevaarstraat no. 5. Tel. 24358. 890 2 Meisje. Gevraagd per 7 November meisje v. d. en n. in klein gezin. Mevr. Cornelisse. Rentmeester laan 87 Amstelveen (Post Amsterdam-Zuid II). 8454 2 Kantoor van Th. J. v. d. Heijden. Rechtskundige en Gemeente-Deurwaar der Hoge Rijndijk I05-105a Lc-iden, tel. 23405. Bespre kingen bij voorkeur Vrij dagsmorgens. Incasso's. Rechtszaken, Pachtzaken, Contracten. Ontruimings- en Woonruimtewetzaken, enz 2 Hulp in de huishouding b. z. a. tegen 1 November, v. d. en n.. 46 jaar oud, met huiselijk verkeer, v. g. g. v. Liefst in Leiden of omstr. Br. onder no. 836 bureau van dit blad. 2 Net meisje gevraagd voor halve dagen, zelfstan dig kunnende werken of flinke werkster voor drie ochtenden. Aanmelden liefst na 7 uur, Meijer. Hu- go de Vriesstraat 82 Lei den. 889 2 Opgelet! Weet u al dat U bij C. de Grootv. Eg- mond uw oude hoed met tulen kan laten opmaken voor 1.25. Klaar terwijl U wacht. Haarlemmer straat 145147, Leiden. 2 Werkster b. z. a. voor Maandag 93 uur, Woens dag en Vrijdag 95 uur. Br. onder no. 885 bureau van dit blad. 2 Gevonden een paar he ren handschoenen, tegen advertentiekosten terug te bekomen, .Westeinde 39 tc Roelofarendsveen. 906 2 Voor direct gevraagd een leerling Slagersbedien- ae of Halfwas. Vele huis slachtingen, Bij J. C. Riet veld, Hazerswoude Dorp, Tel. no. 25. 8431 2 Verloren portcmonnaie met Textielkaart en inh. houd. van een zieke. S.v.o. bezorgen Meiman. Juliana- straat 20, Leiden. 903

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3