Kardinaal Hlond overleden De zwaar-belaste polderwegen Provinciaal wegenplan De gezondheids-toestand van de Leidse bevolking Het schip voor Keulen ZATERDAG 23 OCTOBER 1948 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Leider van katholieke Polen. Zijne Eminentie August kardinaal Hlond, primaat van Polen, is gister morgen om half elf op 67-jarige leef tijd overleden tengevolge van een longontsteking, die hij had opgedaan na een operatie aan de blindedarm. Het was deze maand 22 jaar geleden, dat dr. August Hlond de bischopsze- tel van de Heilige Adelbert in Posen besteeg. Hij was toen nauwelijsk 45 jaren oud. Reeds enkele maanden na het aanvaarden van deze waardig heid, waaraan tevens het primaat schap van Polen is verbonden, ont ving de jonge bisschop de kardinaals hoed. Kardinaal Hlond was toen het jongste lid van het Heilige College. Het katholieke Polen beschouwde kardinaal Hlond als de geestelijke leider van het land, die de posities der kerk krachtiger dan ooit verde digde tegen goddeloosheid en vernie tiging. Kardinaal Hlond werd 5 Juli 1881 geboren uit een eenvoudige familie in Brzeckowice. Na zijn intrede in de Congregatie der paters Salesianen van Dos Bosco ontving dr. August Hlond op 24-jarige leeftijd de Heilige Priesterwijding. Enige jaren later werd de jonge priester naar Wenen gezonden, waar hij de sociale liefde werken van Don Bosco stichtte. Pius XI belastte hem in 1922 met de orga nisatie van het nieuwe bisdom Kat- towitz. In deze tijd van grote politie ke verwarring nam hij als Apostoli sche Administrator de Duitse bevol king in bescherming: hij zorgde er voor, dat het verbod van het houden van godsdienstoefeningen in het Duits werd opgeheven, organiseerde de Duitse jeugd in aparte afdelingen en gaf de Duitse katholieken een eigen blad. Nazi-Duitsland beschouw de hem echter als een vijand. In de nationaal-socialistische pers gold hij als een „hunderdprozentiger Jude" en na de inval van de Duitse legers in Polen werd de kardinaal drie ja ren vastgehouden. De rest van de oorlogstijd bracht de kardinaal door in Zuid-Frankrijk, waar hij de gast was van de bisschop van Tarbes en Pau. Na de oorlog nam kardinaal Hlond onmiddellijk de strijd op tegen het communisme. In talrijke herderlijke brieven spoorde hij de katholieken aan standvastig te blijven in hun ge loof. Hfj protesteerde in heftige ter men tegen de steeds verder schrij dende laïcisering en tegen de ver krachting van de vrijheid en de rech ten van het Poolse volk. In Januari van dit jaar bracht kardinaal Hlond een bezoek aan de Paus, die hem uit gebreide volmachten verleende, ge zien de slechte verbindingen tussen de Heilige Stoel en de landen „achter het ijzeren gordijn". Kardinaal Hlond is de vierde kardinaal, die in de loop van dit jaar is overleden. BINNENLAND. Tegen de voormalige directeur van het gewestelijk arbeidsbureau te Haarlem en later in Utrecht is voor het bijz. gerechtshof te Utrecht we gens hulpverlening aan de vijand een gevangenisstraf van acht jaar met aftrek geëist. Een verzoek tot onmiddellijke invrijheidstelling werd afgewezen. Twaalf jaar gevangenisstraf met aftrek is voor het Utrechtse bijz. gerechtshof geëist tegen de 54- jarige M. M. uit Utrecht, die een groot aantal spotprenten voor „Volk en Vaderland" had getekend en ook enige tijd hoofdredacteur van dat weekblad was geweest. Tot levenslang is veroordeeld door het bijz. gerechtshof te Assen een der meest gevaarlijke landwach- ters van Zuid-Drente E. Brinkman. De man is echter voortvluchtig, schijnlijk is kortsluiting de oorzaak. De directeur van het Amster damse G.E.B., ir. Fontein, werd gis terennacht wakker gemaakt door 'n man, die, met een lantaarn gewa pend, zijn huis rondscharrelde. Toen de heer F. zijn bed uitkwam, om de nvan te grijpen, wist deze te vluchten. Het hele huis was onder ste boven gehaald. Er wordt weinig vermist. De boerderij van de heer R. Landman te Abbega (Friesland) is tot de grond toe afgebrand. Waar- Italiaanse arbeiders zullen in de Limburgse mijnen kunnen gaan werken, als de overeenkomst in Den Haag wordt goedgekeurd. De K.N.A.C. wijst er op, dat het verboden is geheime bergplaat sen in auto's te hebben. Al bevatten deze geen smokkelwaar, toch kan de douane alleen al om het feit dat er een bergplaats is, de wagen in be slag nemen. De Provincie heeft geen geld, tenzij Bij besluit van Prov. Staten van 27 Januari 1948, werden om prae- advies in handen van ons college ge steld adressen van de besturen van de polders Nieuwkoop en Zevenho ven, waarin deze hun moeilijkheden met betrekking tot de financiering van het onderhoud hunner wegen als gevolg van het toenemend verkeer onder de aandacht brengen en aan dringen op het treffen van een voor ziening. De moeilijkheden welke in beide adressen worden behandeld aldus delen Ged. Staten mede bestaan niet alleen in de polders Nieuwkoop en Zevenhoven, maar doen zich al- lerwege voor. Dit vraagstuk moet daarom algemeen worden bezien. Het college is doordrongen van de moeilijkheden en zorgen, waarmede de onderhoudsplichtigen van wegen in het algemeen en de waterschap pen in het bijzonder hebben te kam pen als gevolg enerzijds van het toe nemend verkeer, met name van zwa re vrachtauto's en autobussen, en de sterk gestegen lonen en prijzen voor onderhoudswerken, en anderzijds van het ontbreken van de mogelijkheid tot een verdergaande opvoering van de inkomsten bij beheerste pachtprij zen en prijzen van de producten/Het ligt voor de hand, dat onder deze omstandigheden onredelijk zware lasten drukken op de onderhouds plichtigen van die wegen, welke niet op een wegen plan voorkomen en dus geen bijdrage ontvangen uit de door het motorverkeer opgebrachte belas tingen, doch niettemin door dit ver keer worden gebruikt en daarvan mede in verband met de geringe breedte en veelal slechte ondergrond vaak zeer nadelige gevolgen on dervinden. Bij de huidige financiële toestand der provincie en de zorgen, welke onze provincie reeds voor het onder houd en de verbetering van haar eigen omvangrijk wegennet heeft, is het uitgesloten, dat buiten de be moeienis met de wegen van het ter tiair wegenplan voor het onderhoud van de z.g. quartaire wegen uit de provinciale geldmiddelen bijdragen worden verleend. De overdracht van polderwegen aan de gemeenten of andere meer draagkrachtige licha men, is in enkele gevallen mogelijk, maar betekent eerder een verschui- Inzake de verdere verbetering van de wegen, voorkomende op het ter tiair wegenplan, merkten Ged. St. van Zuid-Holland het volgende op: Nog steeds is niet begonnen aan de door de gemeente Voorhout voorge nomen verbetering van een gedeelte van de tertiaire weg no. 2 (Leiden Noorchvijk), n.l. van de Nagelbrug af tot aan de gemeentegrens van Noord- wijk (Noordwijkerhout). Het plan is thans -vrijwel gereed, zodat uitvoe ring in 1949 zeer waarschijnlijk is te achten. De gemeente Oegstgeest heeft het vernieuwen van weer een gedeelte van de klinkerbestrating en het be tegelen van een gedeelte van het rij wielpad op de tertiaire weg no. 3 Kat wij kRijnsburgEndegeeston - langs aanbesteed. De algehele vernieuwing van de klinkerbestrating; en van het rijwiel pad op het drukst bereden gedeelte van deze weg, n.l. van de Groene- steeg tot aan Rijnsburg, zal hiermede haar beslag krijgen. In het vorige verslag werd mede deling gedaan van een door de ge meente Alphen a. d. Rijn voorgeno men vernieuwing van een brug in de tertiaire weg no. 8 (AlphenBode graven). Het gemeentebestuur heeft echter gemeend deze vernieuwing niet te moeten uitvoeren, maar te moeten volstaan met restauratie van de bestaande brug. Voor het gedeelte van de tertiaire weg 8bis (ZwammerdamNieuw koop), dat bij de gemeente Alphen a. d. Rijn in onderhoud is, wordt een verbeteringsplan voorbereid, waar van de uitvoering in 1949 kan wor den verwacht. De gemeente Nieuwkoop, die het overige gedeelte van de vorenge noemde tertiaire weg 8bis en tevens een gedeelte van de tertiaire weg 8ter (NieuwkoopNoorden) in onderhoud heeft, liet de betrokken wegvakken verbeteren naar de gestelde eisen. Het thans nog onverbeterde ge deelte van laatstvermelde weg is in onderhoud bij de polder Nieuwkoop. Een verbeteringsplan hiervoor is vrijwel gereed, zodat redelijkerwijze kan worden verwacht dat de verbe tering van de gehele verbinding ZwammerdamNieuwkoop in 1949 haar beslag zal krijgen. De reeds in het vorig genoemde verbetering van het gedeelte van de tertiaire weg no. 16bis (Boskoop Hoge Rijndijk), dat in onderhoud is bij de gemeente Alphen ad. Rijn, zal binnenkort gereedkomen. Na deze verbetering zal de gehele weg aan de eisen van het plan voldoen, aangezien het gedeelte onder Bos koop reeds is verbeterd. BUITENLAND. Het Zweedse schip „Brasil" is ten Noorden van Hanstolm (Dene marken) op een mijn gelopen. Het verzocht dringend om assistentie. Een hele berg ten Westen van Foekoei (Japan is anderhalve me ter verschoven, tengevolge van de aardbeving van 21 Juni. Een vlakte ten Zuidoosten van de stad is 60 c.m. gezonken. Donderdag is een der schoonste kastelen van Fouraine door brand ge heel verwoest, n1. dat van Valmer te Chamcay. Belangrijke verzamelin gen schilderijen en antieke meubelen ving van de moeilijkheden dan een oplossing daarvan. Tegen een rigo- reuze toepassing van de wettelijke bevoegdheid tot geslotenverklaring van de hier bedoelde wegen of be perking van het verkeer bestaat het bezwaar, dat deze afsluitingen de economische ontwikkeling van de be treffende streek belemmeren. Omtrent deze aangelegenheid is cnlangs tussen de provinciën overleg gepleegd. Algemeen werd daarbij de opvatting voorgestaan, dat een enigs zins bevredigende oplossing gezocht moet worden in de richting van een aanvulling van het tertiair wegen- plan met de daarvoor nog in aanmer king komende wegen, gepaard gaan- NIEUWS VOOR DE DAMES Tijdens de Damesbeurs te Rotter dam werd met veel succes een ver bluffend eenvoudige methode gede monstreerd om een grondpatroon te tekenen. Niet iedereen was in de gelegenheid deze beurs te bezoeken. Lezeressen van dit blad, die zich hier voor interesseren, krijgen op aan vraag gratis een voorbeeld thuisge stuurd, hoe men zelf een goed pas send patroon naar maat kan maken. Schrijf briefkaart aan: I. L. M. O., Emmastraat 47 Hilversum. 8438 de met een verhoging van de uitke ring aan de provinciën uit de op brengst van de motorrijtuigenbelas ting t. b. v. de uitvoering van dit plan. Gedeputeerden hebben zich terzake met een adres tot de Minis ter van Verkeer en Waterstaat ge wend. De jongste gegevens over de gezondheidstoestand van de Leid se bevolking zijn opnieuw alles zins gunstig. Zij stemmen daar door overeen met die van het Nederlandse volk als geheel. Dit komt zowel tot uitdrukking in de aangiftecijfers van besmetttelijke ziekten als in die betreffende de sterfte aan deze en alle andere ziekten en doodsoorzaken. Wat de besmettelijke ziekten be treft, is tijdens en kort na de oorlog de diphterie wel de meest gevreesde geweest. Zowel het aantal ziekte- als het aantal sterfgevallen aan diphterie was veel en veel hoger dan vóór de oorlog het geval placht te zijn. Lang zaam maar zeker is het evenwel aan de medici weer gelukt, deze ziekte terug te dringen en hoewel de fre quentie nog wel groter en het aan tal fataal verlopende gevallen nog wel hoger is dan in de voor-oorlog- se jaren, is aan de diphterie het ver ontrustende karakter, dat zij een paar jaar geleden had, gelukkig weer ont nomen. In Leiden komt nog slechts een spo radisch sterfgeval aan diphtherie voor, terwijl typhus, roodvonk en ma zelen als doodsoorzaak practisch ge heel zijn uitgeschakeld. Wat dit laat ste betreft is de toestand trouwens al enkele jaren gunstig. Wat de longtuberculose aangaat, moeten wij een scherp onderscheid maken tussen sterfte- en de ziektecij- fers. De sterfte aan long-t.b.c. is mo menteel geringer dan zij ooit geweest is, voor Nederland n.l. slechts 2,2 per tienduizend inwoners en per jaar. Daarentegen is het aantal ziektegeval len groter dan het sedert tientallen jaren was. Onze medici voeren thans een verbeten strijd tegen de long-tu- berculose en zij kunnen zich daarbij van methoden en hulpmiddelen be dienen, waarover zij voorheen nog niet konden beschikken. Men behoeft zich dus door het zeer grote aantal ziektegevallen aan longtuberculose volstrekt niet te laten alarmeren, maar dat neemt niet weg, dat de ver houdingen te dezen opzichte toch lang niet zo gunstig zijn als uit het zeer lage sterftecijfer zou kunnen worden afgeleid. In onze woonplaats.' bedraagt de sterfte aan longtuberculose thans 4,3 per tienduizend inwoners, hetgeen een fractie hoger is dan het vorige jaar en bijna het dubbele van het rijksge middelde. Bij het bestaande grote aantal ziektegevallen aan longtuber culose, hier en elders, behoeft daaruit niet.de conclusie te volgen, dat de verhoudingen op dit punt in onze stad dus zoveel ongunstiger zijn dan in Ne derland als geheel. Mede in verband met het slepend karakter van deze ziekte lenen alleen de sterftecijfers over een langere termijn zich voor vergelijking. De sterfte aan alle overige vormen van tuberculose bedraagt momenteel in Leiden 2,1 per tienduizend en per jaar, tegenover 0,8 voor geheel Ne derland. Van de niet-besmettelijke ziekten blijven ook in Leiden kanker en hart ziekten de voornaamste doodsoorza ken. Jaarlijks sterven in ons land twaalf a dertienduizend mensen aan kanker, hetgeen hierop neerkomt, dat zeker van elke zes sterfgevallen er één is, dat aan kanker moet worden toegeschreven. Deze verhouding, die ook voor Leiden geldt, is aanmerke lijk ongunstiger dan enkele tiental len jaren geleden. Ten onrechte is dit wel toegeschreven aan een toeneming van deze ziekte en aan een feller, dus gevaarlijker, worden ervan. Waar schijnlijk is deze opvatting niet ge heel juist. De medische wetenschap heeft op de ene ziekte na de andere een meer of minder beslissende over winning behaald en daardoor de sterfte aan deze ziekten sterk doen dalen. Uiteraard stijgt daardoor de sterfte aan andere ziekten, die nog niet overwonnen zijn. Populair zou den wij het zó kunnen zeggen: er sterven thans heel wat mensen aan kanker, die vroeger al tien jaar eer der aan een andere ziekte zouden zijn gestorven. Daar komt dan nog bij, dat het medisch inzicht in deze ziekte verdiept is, waardoor nu heel wat sterfgevallen terecht aan kanker worden toegeschreven, die vroeger niet als zodanig zouden zijn herkend. Er is dan ook zeker geen grond voor de z.g. kanker-vrees, de ongemoti veerde angst, dat men aan deze ziekte lijdt of wellicht zal gaan lijden. Wel is het toe te juichen, dat medici en onderzoekers in alle landen der we reld, zich op de oplossing van het kankerprobleem toeleggen. In Nederland beloopt de kanker- sterfte momenteel 13.per tiendui zend (bijna het zesvoudige dus van de sterfte aan longtuberculose!) en in Leiden eveneens 13.per tiendui zend per jaar. In dit opzicht stemt het Leidse cijfer dus geheel met het zijn een prooi der vlammen geworden, rijksgemiddelde overeen. Aan hartziekten is de sterfte voor geheel Nederland momenteel 16. per tienduizend, en in Leiden 13. Hierbij is ons stedelijke cijfer dus gunstiger dan het rijksgemiddelde; het is ook heel wat gunstiger dan het vorige jaar. Aan longontsteking één van de ziekten, waaraan de sterfte de laat ste jaren door nieuwe medische vin dingen sterk is afgenomen overle- leden dit jaar in Leiden iets meer in woners dan verleden jaar. voor ge heel Nederland was dit juist an dersom. Het totale sterftecijfer in onze stad daalde tengevolge van dit alles tot 8per duizend per jaar, tegenover 8,5 fn de overeenkomstige maanden van 1947. De z.g. zuigelingensterfte, d.w.z. de sterfte in het eerste levensjaar, die het vorige jaar in onze stad 30 per duizend geboorten bedroeg, daalde in 1948 tot slechts 24 per duizend, een cijfer dat aanzienlijk gunstiger is dan het rijksgemiddelde, dat ook thans 30 per duizend bedraagt. BURGEMEESTER OPENT TETOONSTELLING IN „DE LAKENHAL". Twee jonge kunstenaars exposeren hun oeuvre. De Leidse kunstschilder Will Tweehuijsen en de beelhouwer Joop van Kr^lingen uit Den Haag, twee jonge kunstenaars, die hun weg naar het grote publiek nog moeten vin den, exposeren enkele van hun pro ducten in „De Lakenhal", welke ten toonstelling gistermiddag werd ge opend. De burgemeester liet daarbij een even welgemeende als juiste waarschuwing horen die over de hoofden van deze twee mensen tot alle jonge kunstenaars gericht was, n.l. om niet te veel ingenomen te zijn met het eigen werk. Eigen critiek zal aanleiding zijn om het werk te verbeteren. Een kunstenaar immers mag nooit tevreden zijn. Daarvoor had ir. J. Buys, uit Den Haag als persoonlijk vriend van Van Kralingen een inleidend woord ge sproken en gewezen op het genot, dat twee jonge kunstenaars in de chaos van deze tijd de moed gevonden had den te exposeren, nu men geneigd is alleen waarde toe te kennen aan din gen die van practisch nut zijn. Deze jonge mensen, die het grote publiek nog niet bereikt hebben, gaven ge hoor aan de roepstem in zich, om schoonheid te brengen onder de men sen. Hun werk is zo geladen van po tenties, dat zij beiden bewondering afdwingen. Hierna maakte het gezelschap, dat de „grote pers" bijna geheel vulde, een rondgang langs de expositie. Het werk van Tweehuijsen vroeg, vooral door het aantal, de meeste aan dacht. Deze jonge schilder zoekt kennelijk naar aparte vormen en tracht deze te vinden in vrolijk, bij na luchthartig werk. Met een enkele krachtige lijn weet hij zijn gedachten op het doek over te brengen en doet dit met aparte kleurencombinaties, waarin vooral het geel en lila opval len, waarmede hij soms verrassende resultaten bereikt, die de toeschou wer tot aandachtig kijken dwingen. Evenwichtigheid mist men echter nog al te zeer in zijn oeuvre, al thans wat zijn schilderijen betreft. Beter geslaagd zijn de pentekeningen, die veelal iets rustiger van kleur en meer gedetaileerd, getuigen van een rij pend kunstenaarschap. Het plastische werk van Van Kra lingen was te gering in aantal, om een definitief oordeel uit te lokken. Treffend zijn de fijne stille vormen van zijn zachtvloeiende stukjes, die een ietwat weemoedige indruk ach terlaten. Technisch is het zeker knap werk en ongetwijfeld zal Van Kra lingen in de toekomst nog meer van zich doen horen. GAAT DAT ZIEN! Morgenmiddag, morgenavond en Maandagavond draaft het „Ros Beyaart" over de planken van de schouwburg. Dan keert het terug naar stal en verdwijnt weer in de ne velen der legende. We zouden bijna geneigd zijn, als de spullenbaas van een circus uit te roepen: Mensen! gaat dat zien! Gaat de jongens van Leiden en omstreken zien, die met opbruisende moed en zelfs overmoed dit boeiende stuk zullen opvoeren ten aanschouwe van allen, die be langstellen in het kath. jeugdwerk. Er staat een advertentie in deze krant, waarin gegadigden alle ver langde inlichtingen zullen aantreffen. H.H. Kerkzangers. De heren zangers van de Parochiale kerkkoren worden nog eens herinnerd aan de repetitie van hedenavond te plm. 19.30 uur in het St. Ant. Clubhuis, Mare. Alle zangers zijn van harte welkom. NIEUWE VOLKSDANSGROEP IN LEIDEN. Verheugend is de belangstelling, die ook in Leiden en de omgeving groeiende is voor de volksdans. Na bijna een eeuw in ons land onbekend te zijn gebleven, is er weer een gun stige opleving merkbaar. In vele plaatsen van ons land is' men overge gaan tot het oprichten van speciale clubs en zo kon men de afgelopen zomermaanden op de vele volksdans feesten honderden jongens en meisjes bijeen zien, die in de volksdans hun goede en pleizierige ontspanning had den gevonden. Bijna drie jaren kent ook Leiden een eigen katholieke volksdansgroep, die als „De Grote Ronde" maar bij weinigen onbekend zal zijn. Tot voor kort was deze groep een onderafde ling van de Kajotters der dekenale parochie. Thans is zij officieel een zelfstandige vereniging geworden met een eigen bestuur en geestelijk adviseur. De aanvragen van verschil lende zijden om lid te mogen wor den van deze volksdansgroep heb ben het bestuur doen besluiten om Ln Leiden een of twee nieuwe clubs te richten. Hiervoor komen in aanmerking katholieke jongens en meisjes' uit Leiden en omgeving van af 17 jaar. Indien blijkt, dat ook vele ouderen hieraan willen deelnemen, zal 'de mogelijkheid worden overwo gen om een oudere en een jongere groep te vormen. Schriftelijke aanvragen kunnen ge zonden worden aan: „De Grote Ron de", De Ruyterstraat 10, Konings straat 22a of Waldeck Pyrmontstr. 74. HARTEBRUG-PAROCHIE. Een schip naar Keulen. Bij het bezoek van Z. Em. Johan- nus Kardinaal de Jong aan Keulen ter gelegenheid van het 7e eeuw feest van deze stad werd de Kardi naal getroffen door het leed en de èllende van de mensen in Düitsland en beloofde hij aan de Bisschop van Keulen om hier in Holland iets te doen om de vele noden en de ellen de die daar heersen enigszins te lenigen. Daarvoor zal zoals de lezers van de Leidse Courant reeds bekend is in de week van 25 Oct. tot en met 1 Nov. een nationale in zameling gehouden worden. Vanzelfsprekend blijft Leiden hierbij niet achter en werkt met alle kracht mee aan deze actie. In de Hartebrug parochie n.l. zal deze inzameling plaats hebben in de loop van de volgende week. Dan zullen de kinderen van deze parochie rondgaan bij de parochianen om datgene op te halen, wat zij voor deze noodlijdende medemensen over hebben. De parochianen kunnen ook zelf, wat zij willen missen bezorgen bij het Districtsverzamelplaats: St. Franciscus Liefdewerk, Nieuwstraat of bij de Parochiële verzamelplaats: Zusters Carmelitessen van de Oude Vest. Er is van alles nodig: levensmid' delen, o.a. brood- en snoepbonnen, suiker, soepproducten, puddingpoe der, blikjes melkpoeder, peulvruch ten enz. Huish. artikelen: o'a. zeep, tand pasta, tandenborstels, borstelwerk, schoensmeer, veters, potloden, schriften, garen, enz. Rozenkransen zijn ook zeer drin gend nodig. Hoewel het niet mee valt, doen we toch een beroep op de Parochianen om de klerenkast eens na te gaan en te zien of er nog iets te missen is. Hartebrugparochianen, zet Uw bes te beentje voor en laat zien, dat wij ware Christenen zijn, die de deugd van naastenliefde bezitten en deze nu ook beoefenen, niet alleen in woord, maar ook met de daad. Laten wij deze inzameling tot een groot succes maken, zodat wij zeer vele noodlijdende medemensen ge lukkig kunnen maken en voor on dergang behoeden. Contactraad Hartebrug Parochie. VRACHTAUTO REED OP TWEE SPELENDE KINDEREN Een dode, de ander licht gewond Een zeer ernstig ongeluk heeft zich gistermiddag om vijf minuten voor één afgespeeld op de Zijlsingel, bij de Hermanstraat. Een zware vrachtauto van het expeditiebedrijf gebr. v. d. M., bestuurd door de 25-jarige P. v. d. K.,slipte in de bocht, waarbij de chauffeur de macht over het stuur verloor en het trottoir opreed, waar twee kinderen, de 9 jarige Andr. Zirkzee, uit da Hermanstraat, en de 4 jarige L. Steenbergen, wonende aan de Zijlsingel, rustig zaten te spe len. De 9 jarige Z. werd op slag ge dood; zijn vriendje kreeg wonden aan het achterhoofd en schaafwonden aan z'n enkel. Gisteravond kon hij, na behandeld te zijn in het Acad. Zie kenhuis, weer naar huis terugkeren. Een lantaarnpaal, waar de auto tegen op reed, knapte geheel af. Tegen de bestuurder is proces ver baal opgemaakt, in zake het veroor zaken van dood door schuld. Als tra gische bijzonderheid zij nog vermeld dat het 9 jarige slachtoffer vandaag 10 jaar geworden zou zijn. Auto tegen lantaarnpaal. Heden morgen te ongeveer 10 uur passeerde een zwaar beladen grote trailer auto de overweg aan de Rijnsburgerweg. Juist toen deze de overweg was ge passeerd brak de stuurstang der auto waardoor deze geheel stuurloos werd. Het gevolg was dat de auto het trot toir opreed en de aldaar staande lan taarnpaal geheel vernielde. Een ge luk, dat het ongeval op dit zeer druk ke punt geen slachtoffers eiste. Van de trap gevallen. Gister morgen is de 77 jarige mevr. S. M.. wonende in de Sophiastraat, op de 4e étage in het gebtmw van V. en D. aan de Aalmarkt, op de trap uitgegleden en gevallen, waarbij zij een bekken fractuur opliep. De E.H.D. vervoerde haar naar het Acad. Ziekenhuis. Deze actie „van de jeugd vóór de jeugd" kan alleen slagen met de me dewerking van de ouderen. Daarom laat allen meedoen! Gevraagd worden levensmiddelen b.v.: peulvruchten, meelspijzen in al le verscheidenheid, Maggi- en andere soepproducten, suiker, melkpoeder, visproducten in blik, snoeperijen (voor vluchtelingen-kinderen). Dan huishoudelijke artikelen, zoals: zeep en zeeppoeder, tandpasta en tanden borstels, hand- en werkborstels, schoenveters en schoensmeer, potlo den, schriften en bloknoten, naai- en stopgarens, rozenkransen. Als u nog textiel of schoenen wilt geven, graag, maar geeft geen rom mel en bindt de schoenen van één paar tezamen. Geen boter, geen vet! De centrale opslagplaats voor hef Dekenaat Leiden is gevestigd Sint Franciscus Liefdewerk Nieuwstraat. Parochieel kan men gaven ook kwijt op de volgende adressen: O.L. Vrouw Hemelvaart en Sint Jozef: bij de Zusters in de Pelikaan straat 1 en bij de firma Vlasveld, La ge Rijndijk 36. Sint Petrus: Lidwinahuis Zoeter- woudse Singel 34 en bij de firma's Zandbergen, Herenstraat 86 en Ede laar, Hoge Rijndijk 100. O.L.Vr. Onbevlekt Ontvangen: Zus ters Carmelitessen ingang Oude Vest 45. H. Leonardus, Haagweg: firma S. J. van Egmond,' Tesselschadestr. 8. H. Wilibrordus te Oegstgeest: Hui ze Duinzicht. Rhijngeesterstraatweg 40, firma B. Rosdorff, Merelstraat 9. Morgen, Zondag, zullen de portret ten van Z.H. de Paus worden ver kocht tegen 25 cent per stuk of zo veel als u meer wilt geven. Giften kunnen worden gestort op gii'o 135198 ten name van H. Son- daal, pr., onder vermelding „Schip Keulen". Waar alles heen gaat in Duitsland en Oostenrijk? Naar de jeugdhuizen en naar de kampen voor „displaced persons", waaronder ook heel veel kinderen zijn. Bij de uitdeling wordt niet ge vraagd naar geloof. Wel gevraagd naar nood! Ziedaar enige nuchtere aanwijzin gen, waarbij een goed en ruim hart nodig is, om deze actie te doen sla gen. Doet allen mee en geeft wat u mis sen kunt! ZILVEREN JUBILEA BIJ DE N.Z.H.V.M. De heren A. J. v. d. Coort, B. ten Haken, H. v .d. Vegte en A. van Mook te dezer stede, de heren Th. C. Vink, J. J. Schenkeveld, M. Wij- nands, D. D. de Gunst en F. Tuinin- ga, allen te Rijnsburg en de heer A. de Man te Voorburg, die allen dit jaar hun zilveren jubileum bij de N. Z.H.V.M. herdachten, zullen op een door het Jubileumfonds van deze maatschappij op Vrijdag 5 November in de Stadsgehoorzaal belegde feest avond worden gehuldigd. Gelijkertijd wordt 't vierde lustrum van het ju bileumfonds herdacht. Medewerking aan deze avond verlenen de N.Z.H.- muziekkapel en een cabaretgezel schap o.l.v. de heer Frans Nienhuys. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd candidaatsexamen Klas sieke taal- en letterkunde: de heer G. F. Sloothaak te Leiden; doctoraal examen Geneeskunde: de heren J. M. de Bok te Breda, W H. J. Bos man te Rotterdam en P. B. V. Juar- tero te Rotterdam; arts-examen le gedeelte: de heren A. C. M. Fran cois te Zevenbergsehoek, H. D. Hira Sing te Leiden en J. W. Q. Vintges te Den Haag; arts-examen -2e ge deelte de heren M. Blok te Den Haag; J. P. R. Ferwerda te Den Haag, K. W. Hoogslag te Sneek en D. H. J. Ramaekers te Maastricht. K.L.-DAGKALENDER Correspondentie: Secretariaat ver. „Katholiek Leiden" Jan Lievensstr. 2, tel. 22761. Zondag 24 October: District Leiden Verkenners van de Kath. Jeugdbewe ging. Opvoering van het spel „Het ros Beyaart doet zijn ronde" in de Leidse Schouwburg om 14.30 uur (uitsluitend voor leden van de jeugd beweging in uniform) en om 20 uur. Maandag 25 October: galavoorstel ling om 20 uur. Voor kaartenverkoop zie de raambiljetten. Dinsdag 26 October: 20.00 uur. Ge bouw van Ohr. Soc. Belanden, Oude Singel 236, ledenvergadering Ned. Kath. Metaalbewerkersbond, „St Eloy" afd. Leiden Er zullen be langrijke besprekingen gehouden worden, heeft u het convocaat goed gelezen?. Woensdag 27 October: 19.30 uur Vrolijke Ark, Pieterskerkkoorsteeg, Vergadering stedelijk comité van Ac tie. Een schip voor Keulen" (corresp. adres:) Secretariaat Kath. Jongeren- raad, Rijnsburgerweg 62b, tel 24886). 20.00 uur, St. Antonius Clubhuis aan de Mare, Kath. Jonge Midden standsver., „Oorlog in de Missie", pa ter A. Visser uit Monster vertelt aan de hand van lichtbeelden van zijn ervaringen in de missie gedurende de oorlogsjaren. Belangstellenden zijn van harte welkom. Vrijdag 29 October: 20.00 uur Leidse Schouwburg, Katholieke Volkspartij afd. Leiden, Herdenkingsavond ter nagedachtenis van wijlen prof. mr. P. J. M. Aalberse, de herdendinksrede zal worden uitgesproken door prof. mr C. P. M. Romme, medewerking verlenen: Henk Schaer (declamatie) en A. Martijn (piano). Zondag 31 October 20.00 uur St. Antonius clubhuis aan de Mare Kath. Jonge Middenstandsver. Viering van het feest van Christus Koning in samenwerking met de Vrouwelijke jeugd.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2