S)e &2icbe(2oti/Ya/nt De gehele bemanning om het leven gekomen Berl ijnse crisis uit impasse? Gevechten met de politie VRIJDAG 22 OCTOBER 1948 40ste JAARGANG No. 11523 Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. W1LMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Varr de ramp met de „Nijmegen" is slechts één overlevende Bur. Papengracht 32, Telef. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn 20935 - Abonnementsprijs 10.32 p. w., i 1.40 p. mnd., f4.15 p. kwart. Franco p. p. 14.90 - Advert.: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 De ramp met de „Nijmegen'' Slechts één overlevende van alle inzittenden /■«ISTEREN zijn in de loop van dé dag in het hospitaal te Ballochittyle bij^Brestwick overleden de stewardess van de zo jammerlijk veronge lukte „Nijmegen", Elsje Fey, de Amerikaanse dame Mathilda Rohrs en de beide overgebleven leden der bemanning J. Y. Beukenkamp, boord- verKtuigkundige, en H. J. v. Over beek, steward. Van de veertig inzit tenden van de „Nijmegen" is dus nog alleen de heer W. H. Philippo uit S&crenheim in leven. Zijn broer, de heer A. Philippo, behoorde tot de slachtoffers. PARMENTIERS LAATSTE SEIN „Ik heb iets geraakt. Ik sta in brand, ik tracht te stijgen". Dac wa ren de laatste woorden, die gezag voerder Parmentier gisternaent uit zijn Constellation seinde. Even later stortte zijn toestel neer. De machine was op weg naar New York. Daar het weer zeer slecht was, trachtte de bestuurder zijn toestel volgens het zogenaamde „ground controlled ap- proach"-systeem op .het vliegveld Prestwick aan de grond te zetten. De machine daalde tot ongeveer der tig meter boven het veld, waarna de piloot besloot om niet te landen. De Constellation cirkelde weg om 'n nieuwe landingspoging e onderne men op de tweede startbaan. Het toestel was daardoor niet meer on der de controle van het personeel op de grond. Het vliegtuig verdween in de mist en even later ving men de laatste boodschap van Parmen tier op. Autoriteiten van het vliegveld, die met het onderzoek zijn belast, zei den, dat de .Nijmegen" eerst onge veer dertig meter boven de grond een hoogspanningsdraad, waar 132.000 volt op stond, raakte. Daarna vloog het toestel nog drie kilometer door in de richting van het mijnstadje Tarbolton en stortte 7 A kilometer ten Noord-Oosten van het vliegveld neer. Waarschijnlijk heeft Parmen tier, toen hij bemerkte, dat zijn ma chine in brand stond, geprobeerd een noodlanding te maken. Hij zag toen, dat hij niet de nodige ruimte had, en trachtte door te vliegen. Maar het was al te laat. Het toestel sloeg te gen de grond en vloog onmiddelijk in brand. De brandende overblijfse len lagen over honderden meters verspreid. Op he* vliegveld Prestwick stonden zes mensen te wachten op de landing van de „Nijmegen" om met het toe stel naar N.-York te vliegen. Zij zou den nu de Constellation nemen, die vannacht van Amsterdam naar Ame rika is vertrokken. DE HEER A. PHILIPPO. De heer A. Philippo werd 6 Juni 1805 te Sassenheim geboren als eer ste zoon van de heer J. Philippo, een vooraanstaande bloembollenkweker en exporteur Na zijn opleiding aan de rijkstuin bouwschool was de heer A. Philippo werkzaam ln het - bedr.ijf van zijn vader. Hij werd kort voor het over lijden van zijn vader in 1936 tot di- receur benoemd van de N.V. Gebrs. van Zonneveld en Philippo te Sas- senheim. De heer A. Philippo was een bekend zakenman; hij bezocht vele landen der wereld om zijn pro duct af te zetten. Voornamelijk be reisde hij de Verenigde Staten van Amerika. Sedert het vliegtuig voor lange afstapdsreizen werd ingeschakeld maakte hij daarvan veelvuldig ge bruik en bij heeft vele transatlanti sche vluchten gemaakt. Thans be vond hij zich in gezelschap van zijn broer, de heer W. H. Philippo (de enige, die nog in leven is) op een za kenreis naar de Verenigde Staten. De heer A. Philippo was actief werkzaam in de leidende kringen van de bloembi.1 einstreek: zo was hij ondervoorzitter van de Bond van Bloembollenhandelaren, oprichter en voorzitter van de Stichting tot me chanisering van de b'oembollen- stre'ek, genaamd Meblo, voorts secre taris van de commissie van toezicht van de Rijkstuinbouwschool te Lisse. PARTIJ DIAMANTEN GEVONDEN. 0 Er is een hoeveelheid diamant gevonden ter waarde van 100.000. Men vond de diamanten in een chamois doosje. Douanebeambten en luchtvaartdeskun^igen waren gister avond bezig uit te zoeken aan wie de stenen moeten hebben toebehoord. Er is ook een zakje met 3000 dol lar gevonden. Het lpg bij het lichaam van de man, die blijkbaar uit het vliegtuig was gesprongen en wiens lichaam een mijl van het wrak werd gevonden. De diamanten, horloges en de dollars zijn in bewaring genomen op het vliegveld. De betrokken instanties op Schip hol verklaarden vanmorgen, datde in het wrak van de „Nijmegen" aan getroffen partij diamant geheel nor maal was ingeklaard. Men had de sfellige indruk, dat. dit vervoer niets te maken had met de smokkelaffaires van de laatste tijd. DE RAMP MET DE „NIJMEGEN". De K.L.M.-Constellation „Nijme gen" met de bemanning. Links boven de directeur van de K.L.M., de heer H. Veenendaal, die bij het ongeluk de dood vond. Daaronder de „Uiver", waarmede de piloot K. D. Parmentier (links onder) in 1934 tweede werd in de EngelandMelbournerace. Ver der van links n. rechts: C. J. O'Brien (2e piloot), H. W. Parks (3de piloot), J. J. Beukenkamp (1ste mecano) B. Timmer (2de mecano), H.P.P. Hurts (lste telegrafist). W. B^euze (2de te legrafist). Rechts bov^n H. J. O ver- beek (2e steward), mej E. A. M. Fey (stewardes), J. C. Mink (lste steward). Steviger aanpakken De Franse regering schijnt groeiende pressie te ondervin den tot krachtiger optreden tegen de stakingsbeweging in de mijnen, welke Donderdag tot felle gevechten tussen sta kers en manschappen van de veiligheidsdienst geleid heeft. Van rechtse zijde in de rege ring zou men arrestatie ge- eist hebben van de vakvereni- .gingsleiders, die verantwoor delijk geacht moeten worden voor het terugtrekken van de veiligheidsploegen uit de mij nen. Zowel de rechts-radicale „L'Aurore" als het orgaan van de M. R. P. „L'Aube" stellen toepassing voor van een in 1946 aangenomen wet, volgens welke zware boetes en gevangenisstraf van maxi maal vijf jaar kunnen worden opgelegd aan personen, die het functioneren der mijnen be'emmeren. Bij de gevechten, die Don derdag in de centrale en Zui- de ijke kolenbekken geleverd zijn, werden meer dan hon derd personen gewond en er viel één dode, een lid van de republikeinse garde. Het orgaan van het Natio nale Front bevatte een ver klaring in het Duits, waarin „de voormalige Duitse krijgs gevangenen, die in de mijnen werken" te kennen geven niet tegen de Franse arbeiders te willen strijden doch hen te wjheii steunen „totdat aan hun eisën is voldaan". De havenarbeiders van Duinkeiken hebben besloten, uit solidariteit met de sta kende Franse mijnwerkers, geen steenkolen meer te los sen. De bij de C.G.T. aangeslo ten bouwvakarbeiders heb ben een 24-uurs-staking afge kondigd. Optimisme in UNO-kringen TT\E DELEGATIES BIJ DE UNO waren gisteren zeer optimistisch gestemd en meenden dat de verwarring over Berlijn vandaag zal opklaren als de Veiligheidsraad bijeenkomt. Na een bijeenkomst met de zes „neu tralen", waarin de laatste hand is gelegd' aan de resolutie, die deze lan den vandaag indienen, heeft dr. Bramuglia een onderhoud gehad met Wisjinsky. De Rus had de door de Zes opgestelde resolutie naar Mos kou gestuurd en daarop reeds antwoord gehad toen hij Bramuglia ont moette. Engeland, Frankrijk en Amerika zijn het eens- met het plan. De resolutie vermijdt zorgvuldig elke aanduiding van enige Russische schuld voor de Berlijnse crisis. Om redenen, die duidelijk zijn, spreekt het voorstel niet van blokkade doch slechts van het opheffen van de be perkingen op de verbindingen. Men neemt aan, dat het ontwerp voorstelt een bijeenkomst van de ministers van" Buitenlandse Zaken en een vier- mogendhedenbespreking over de muntkwestie te houden. GEARRESTEERDEN UIT WESTELIJK BERLIJN VRIJGELATEN. De Sowjet-Russische autoriteiten hebben gisteren 20 der Duitse politie mannen en gemeentefunctionarissen uit de Westelijke sectoren van Ber lijn, die verleden maand tijdens* het „beleg van het gemeentehuis" in de Sowjet-sector gearresteerd werden, vrijgelaten. Dr. Friedensburg, waarnemend nemend burgemeester van Berlijn, die de vrijlating bekend maakte, voegde er aantoe, dat hij hoopte, dat de overigen zonder dralen eveneens vrijgelaten zouden worden. Dj\ Friedensburg wist niet, wat de Sowjets tot dit besluit had gebracht, nadat zij de gearresteerden meer dan 6 weken gedetineerd gehouden had den. Vandaag moet er wapenstilstand zijn INMIDDELS ZWARE GEVECHTEN OM BEERSJEBA. De order van de Veiligheidsraad om het vuren in Palestina te stakan, heeft tot op dit ogenblik weinig ef fect gehad. De regering van Israël heeft de Uno laten weten, dat'zij het vuren zal doen staken, wanneer dat ook aan Arabische zijde geschiedt. Overigens wordt er fel gevpcfiten in de Negeb om de stad Beersjeba. on geveer 80 km. te Zuiden van Jeru zalem. Beersjeba viel in Arabische handen tijdens de opmars van het Egyptische leger in Mei. Gisteren rukten Joodse troepen in de vroege ochtend op en overrompelden de bezetting. Tegelij kertijd laaiden de gevechten op ver scheidene andere plaatsen op. Enige Egyptische bases zouden zijn afge sneden en Gaza moet omsingeld zijn. Ook ten Westen van Bethlehem wordt gevochten. Arzam Pasja, de secretaris-generaal van de Arabische Liga heeft toege geven dat troepen Beersjeba hebben bezet maar slechts korte tijd, want de Arabieren zouden de plaats reeds heroverd hebben. Te Kairo vreest men dat de strijd binnen een of twee etmalen in het gehele land opnieuw zal ontbranden, tenzij er onmiddellijk een uitvoerba re wapenstilstandsregeling voor het Zuidelijke front wordt getroffen. De wapenstilstand moet ingaan op Vrijdag om 12 uur 's middags. FRANS VLIEGTUIG VERMIST. Een Frans militair vliegtuig van het type „B-29 Marouder", dat Don derdag met 17 passagiers aan boord op weg was van Marokko naar Istres bij Marseille, wordt vermist. Het laatste signaal werd opgevan gen, toen het toestel zich boven een berglandschap van Spaans Marokko bevond. DERTIG PROCENT ONDERDRUKT ZEVENTIG PROCENT. De twee Sowj et-officieren, die in de Amerikaanse zóne van Oostenrijk verkozen te blijven nadat hun bom menwerper in de buurt van Linz een noodlanding had gemaakt, hebben verslaggevers verklaard, dat onge veer 70 procent van het Russische volk tegen het regiem is. De mijnwerkersstaking in Frankrijk ^•ISTERMIDDAG hebben stakende mijnwerkers in Béthune een over- winning behaald op de autoriteiten, toen zij, 5000 man sterk, zich in 150 vrachtauto's begaven naar de gevangenis, waar zeven betogers wa ren opgesloten. Uit vrees voor gewelddadigheden gaf het stadsbestuur last de gevangenen los te laten. zij bewaakten, verdreven. Zij trokken zich in wanorde terug en werden onder een hagel van ste nen, stukken ijzer en slagen van gum miknuppels tegen een muur gedreven. Velen van hen klommen er over en kwamen aan de andere kant op een weg terecht, die tien, meter lager lag, waardoor zij verwondingen aan hun benen opliepen. De politie is daarna uit de stad ge vlucht en heeft een grote hoeveelheid materiaal, waaronder een truck jnet oplegger, waarin helmen en geweren, achtergelaten. Overmoedig geworden door dat suc ces deden de stakers een aanval op de woning van de sous-prefect en sleurden de man achter zijn bureau vandaan. Hij werd ontzet door de politie, die zich met traangasbommen een weg door de menigte baande. De regering heeft een geheel bataljon in fanterie gestuurd om de orde te her stellen. In de kolenmijnen van Zuid-Frank rijk zijn felle gevechten geleverd tus sen stakers en politie, verstrekt met tropen. Zesduizend stakers deden een aanval op 200 man politie. Twintig agenten werden 'gewond. Tijdens het gevecht werden de po litie en de soldaten uit de mijn, die NIEUWS UIT IKDIE Republiek aanvaardt voorstel-Cochram ALS BASIS VOOR ONDERHANDELINGEN. De republikeinse regering heeft, naar Antara mededeelt, het voorstel van Merle Cochram, het Amerikaan se lid van de C.V.G.D., aanvaard als basis voor onderhandelingen. Uit het Tjilatjapse wordt gemeld, dat een onbeladen vrachtauto, die op weg was naar de onderneming Ka- rangter.gah, en bestuurd werd door een Nederlandse militair uit Sida- redja, nabij Kerangdjemboe werd beschoten door terroristen en daarna door handgranaten werd getroffen. Toen de vrachtauto door de opgelo pen schade niet verder kon rijden, werd de bestuurder vermoord en de wagen vernield. MGR. G. VERMOLEN, f In de nacht van 20 en 21 October is te Huijbergen overleden mgr. G. Vermolen, rector van het instituut St. Marie en geheim kamerheer van Z.T. de Paus. De overledene bereikte de leeftijd van 66 jaar. Ruim 35 jaar is hij ver bonden geweest aan het instituut St. Marie. GELDIGVERKLARING WERKKLEDINGBONNEN. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de bonnen voor werk kleding H 8 en L 8 tot nader order geldig zijn voor het kop^i van werk kleding. Op de bonnen H8 kan men kopen: een overal of een werkpak van drill, keper of satijn, een lange stofjas, een lange witte jas, een la- boratoriumjas of een mouwschort. Op de bonnen L 8 kan men kopen, een werkbroek of werkjasje van ke per, drill, satijn, beaverteen, Engels leer, Manchester of piow een korte witte jas, een koksbuis of een korte stofjas. De bonnen H 9* t.m. H 12 en L 9 t.m. L 12 zijn nog niet geldig. De bonnen H 1 t.m. H 7 en L 1 t.m. L7 en de rantsoenbonnen FC en FD blijven voorlopig geldig. Rouw. in Noordwijkerhout Drie doden bij auto-ongeluk Donderdagavond te omstreeks 7 uur is er een vreselijk auto-ongeluk gebeurd wat aan drie personen het leven heeft gekost. Een vrachtauto (dumpwagen) GMC, kwam gereden uit de richting Sassenheim. Ongeveer 300 Meter vanaf de Piet GijZenbrug is waarschijnlijk de be stuurder verblind door een tegenlig ger. De auto reed in de sloot, welke parallel loopt met de 's-Gravendamse- weg, sloeg over de kop en kwam on- derste-boven bijna geheel onder wa ter te liggen. De Rijkspolitie uit Noordwijkerhout die werd gewaar schuwd, spoedde zich naar de plaats van het ongeval. Met levensgevaar is opperwachtmeester Been te water ge gaan en heeft met hulp van drie bur gers getracht het portier van de ca bine te openen, wat niet gelukte. Met een kraanwagen is dit later gelukt, waarna de inzittenden eruit konden worden gehaald. Het waren. Willem Duijven voord en, 45 jaar oud. Zee straat 123. vader van 10 kinderen; Nicolaas Duijvenvoorde, 52 jaar oud. Westeinde 6a. vader van 7 kinderen en Piet H. Duijvenvoorde Dirkzoon, oud 19 jaar, neef van de twee andere slachtoffers. De levensgeesten waren reeds geweken. De drie mannen, die Joondorsers zijn, waren op de terug weg geweest van hun werk naar huis. Dokter Quint uit Sassenheim en dokter Bots uit Voorhout* verleenden geneeskundige assistentie, terwijl kapelaan de Graaf de slachtoffers nog het H. Oliesel heeft toegediend. De lijken zijn door de Justitie in beslag genomen en vervoerd naar het lijkenhuis van de St. Bavo Stichting. De Rijkspolitie zal een nader on derzoek naar de oorzaak van de ramn instellen. Belgen botsen te Hillegom op een tram Twee zwaargewonden Donderdagmorgen tussen 10 12 reed een tram uit de richting Lei den op de Weresteinstraat, waar zij naar het midden der straat 'n bocht neemt. Van de tegenovergestelde zijde kwarrf een luxe-auto aange reden, waarin 2 Belgen, die niet met de situatie van de weg daar bekend zijnde met grote snelheid tegen de rijdende tram opbotsten. Beide reizigers liepen zware, doch niet levensgevaarlijke verwondingen op. Nadat dr. Van Straaten de eer ste geneeskundige hulp had ver leend, werden de slachtoffers per ziekenauto naar de Mariastichting vervoerd. TWEE DOODSTRAFFEN Het Amsterdams Bijzonder Ge rechtshof veroordeelde hedenmorgen wederom twee leden der colonne Henneicke conform de eis tot de doodstraf:het waren de 3-1-jarige boekhouder B. Vlugt en de 42-jari^ tabakswerker Chr. Bout. Beide Am sterdammers kregen het recht om, binnen 8 dagen, in cassatie te gaan. In de sententie overwoog het Hof, dat de veroordeelden ondanks het feit, dat zij dagelijks de ellende van de slachtoffers voor ogen hadden, deze, zonder acht te slaan op sexe of leef tijd, hebben overgeleverd aan de vijand. BINNENLAND. Een monument, gewijd aan de nagedachtenis van hen, die tenge volge van het oorlogsgeweld aan de technische hogeschool zijn ontvallen, is gisteren op plechtige wijze in het hoofdgebouw onthuld. Op dit monu ment zijn niet minder dan 185 na men van gevallenen, van wie 8 do centen. De Telegraaf is van 'zijn veroor deling door de „perszuivering" in ho ger beroep gegaan. Mr. H. Craandijk, die voor de Raad van Beroep zou pleiten voor de Telegraaf-directeur Holdert, bemerkte op het laatste ogen blik dat uit zijn auto het complete „Telegraaf'-dossier en zijn pleitnota waren gestolen. Wat hem echter niet verhinderde een uitvoerig betoog te houden. Dinsdag wordt de behande ling voortgezet. Inzake de Utrechtse distributie- fraude hebben weer vier nieuwe ar restaties plaats- gehad. Er zijn nu in totaal 24 personen in arrest. De staking in de brandstoffen- handel te Amsterdam duurt nog steeds voort. Er zijn ongeveer 500 stakers. De 70-jarige timmerman J El ders te Assen is, doordat een zaag machine, waarmede hij bezig was hout te zagen, uit elkaar sprong, ern stig gewond en aan de verwondingen bezweken. In de provincie Zui«-Holland zijn in de eerst week van October 115 ge vallen van besmettelijke ziekte voor gekomen.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 1