Een plechtigheid op een sport terrein te Alphen a.d. Rijn Marshall bij de Paus WOENSDAG 20 OCTOBER 1948 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Was de H. Mis in de open lucht overtreding van de Grondwet? Voor do burgerlyke Kamer van de Arrondissementsrechtbank in Den Haag werd hedenmorgen behandeld de zaak tegen kapelaan Chr. H. Vrie- sekoop te Alphen aan de Rijn, be schuldigd van overtreding art. 167 (art. 177) van de Grondwet, wegens het houden van een openbare gods dienstoefening op 13 Juli vorig jaar, op het sportterrein van de Alphense Boys te Alphen aan de Rijn. Voorzitter was jhr. H. O. Feith, as- sessores mr. Paulus en mr. Meyers, of ficier van justitie mr. Tomekens. Ver dediger was mr. A. Vollaers. De zitting werd o.a. bygewoond door deken L. H. M. Nieuwenhuizen van Alphen aan de Rijn. De president stelde enige inleiden de vragen o.a. of op het bedoelde ter rein reeds vóór 1853 een dergelijke plechtigheid had plaats gehad. Kap. Vriesekoop antwoorde, dat hem dit niet bekend was. Een breedvoerige discussie had plaats tussen de president en de ka pelaan over het al of niet zichtbaar zijn vanaf de openbare weg, waarbij bleek, dat de burgemeester tevoren had medegedeeld, het standpunt in te nemen, dat bij deze plechtigheid overtreding van de Grondwet zou plaats hebben. De kapelaan echter was van mening, dat dit niet het ge val zou zijn. De officier kwam in zijn requisitoir tot de conclusie, dat hier wel van een afgesloten, doch niet van een beslo ten plaats in de zin der wet gespro ken kon worden en verklaarde, dat z.i. in strijd was gehandeld met de Grondwet. De verdediger, mr. Vollaers, ving zyn pleidooi aan met te zeggen, dat hier weer eens een oude koe uit de sloot is gehaald, die in de loop der tijden niet alleen de pennen van schrijvers in beroering heeft gebracht maar die gelukkig ook heeft geleid tot uitspraken van ons hoogste rechtscollege. De Hoge Raad heeft in arresten van 1856 en 1857 uitdrukkelijk uit gemaakt. dat onder besloten plaats ook is begrepen „een open en niet overdekte plaats, die door muren, heiningen of heggen is omgeven en daardoor van de openbare weg is afgescheiden, onverschillig of het geen daarop voorvalt van de open bare straat af kan worden waarge nomen. Daaronder, aldus de Hoge Raad, vallen ook begraafplaatsen. Besloten in de zin der wet wil dus niet zeggen, dat hetgeen zich daar afspeelt aan het oog vn de openbare weg af moet zijn onttrokken, doch wèl: een omheind, niet voor ieder een toegankelijke plaats. Welnu, aan de hand van een zeer uitvoerig, duidelijk en volledig pro ces-verbaal van de brigadier Groot huis het zij hier uitdrukkelijk ver- ma'd, opdat aan deze, die katholiek is, niet zou kunnen worden verwe ten, dat hij in zijn plicht te kort is geschoten geassisteerd door twee hulpagenten Domberg en van Stra ten, die van een andere confessie zijn, is vastgesteld: 1. Dat het bewutse terein slechts kon worden betreden door een draai- hek, dat gedurende de dienst gesloten is gebleven. Vervolgens, dat het terrein is af gesloten door een buis-afrastering. En, aldus verbalisanten: „Wij hebben vanaf de openbare weg tenslotte slechts de achterzijde van het met een ondoorzichtig gordijn afgeschermde altaar kunnen waarnemen, alsmede een misdienaar en enkele aanwezigen kunnen zien, maar niet de priester, die de Mis deed. Wel konden wij door de geluidsinstallaties de godsdienstige gezangen horen". Aetherklanken HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuwsberichten. 7.15 Ochtend gymn.; 7:30 Ambrose en zijn orkest; 7.50 Dagopening; 8.00 Nieuwsberich ten; 8.15 Amusementsorkesten; 8.45 Concert in A gr. t. K.V. 219, Mozart; 9.15 Morgenwijding; 9.30 Arbeidsvita minen; 10.30 Korte gesprekken van vrouw tot vrouw; 10.35 Reginald Di xon speelt; 10.50 Kleutertje luister! 11.00 Orgelconcert uit de Westerkerk te Amsterdam; 11.45 Voordr. Emile Kellenaers; 12.00 Metropole orkest; 12.33 In het spionnetje; 12.38 Zigeu- nermuziek; 13.00 Nieuws; 13.20 Maria Zamora en orkest; 13.50 Operetteme- lodiën; 14.00 Van vreemde velden; 14.20 Solistenconcert; 16.00 Voor zie ken en gezonden; 17.20 Welk dier de ze week? 17.35 Ensemble Johny Meijer; 18.00 Nieuws; 10.15 Sport- praatje; 18.30 Progr. Ned. Strijdkr.; 20.00 Nieuws; 20.15 3e pianoconcert in C; 21.45 De liefde gaat langs zon derlinge wegen, hoorspel; 22.20 Vic tor Silvester; 22.45 Pijlers van Neer- lands welvaart; 23.00 Nieuws; 23.16 Zangfavorieten. HILVERSUM H, 416 M. 7.00 Nieuwsberichten; 7.15 Werken ■van Ailbeniz; 7.45 Morgengebed; 8.00 Nieuwsberichten; 8.15 Pluk de dag; 9.00 Voor de vrouw; 9.05 Operafrag menten; 9.30 Waterstanden; 9.35 Pe ter Dawson, bas-bariton; 9.45 School radio; 10.00 Trio sonate in C no. V. J. S. Bach; 10.15 Morgendienst; 10.45 Gewijde muziek; 11.00 De Zonne bloem; 11.40 Schoolradio; 12.03 Ge mengd Omroepkoor: 12.33 Lunchcon cert; 12.55 Zonnewijzer 13.00 Nieuws; 13.45 Hors d'oeuvre; 14.00 Gram. mu ziek; 14.40 Causerie voor de Vrouw; 16.00 Middagconcert; 17.00 Radio Jeugdjoumal; 17.30 Puztaklanken; 18.00 Lichte pianomuziek; 18.50 Pien tere piekeraars; 19.00 Nieuws; 19.45 Ned. Organisten; 20,00 Nieuws; 20.15 Uit het zonnige Zuiden; 21.30 Fami lie competitie; 22.15 De vaart der v eiken; 23.00 Nieuws; 23.15 Frans Avonconcert; 23.57 Sluiting. Aan de hand van een situatie-teke ning maakt pl. ook duidelijk, dat het bewuste terrein buiten de kom der gemeente ligt en dat het gehele ter rein bovendien omgeven is door een sloot, afgerasterd met puntdraad en ligt temidden van bos-, bouw- en wei land. Spr. concludeert uit deze situatie- beschrijving. dat zonder twijfel het onderwerpelijk terrein dient te wor den beschouwd als een besloten plaatsen dat men bezwaarlijk staan de kan houden, dat hier iets heeft plaats gevonden, waardoor de open bare orde of rust kon worden ver stoord. Pl. verdiepte zich daarna in een historische beschouwing over de tot standkoming van dit wetsartikel, waarmede pl. wi-'de aantonen, dat bij de grondwetswijzigingen van 1814, 1815, 1848 en 1922 van het onder havige artikel, de strekking slechts is geweest: o'e godsdienstvrijheid ook in de mogelijkheid tot godsdienst- beoefening toe te laten, mits op een wijze, waardoor de openbare orde en veiligheid niet zou worden gestoord Naar de uitspraak van de Hoge Raad zou een godsdienstoefening op het afgesloten voorterrein van de Parkstraatkerk geen overtreding met zich meebrengen. Hoe geheel anders is de situatie in het onderhavige ge val. Het is toch al te mal te willen standhouden, dat andersdenkenden door het houden van deze godsdienst oefening zich gekrenkt zou kunnen voelen. Op zijn minst is toch de vraag gewettigd, of niet door de vervolging tegen elk beter weten in, de open bare rust en orde in een kleine plaats als Alphen meer verstoord is dan door het feit zelf, dat men door mis plaatste godsdienstijver heeft ver volgd. Pl. zou dus moeten concluderen tot ontslag van rechtsvervolging, ware het niet, dat daaraan de con clusie vooraf moet gaan tot niet-ont- vankeljjkheia van de officier, aan gezien aan verd. o.a. is ten laste ge legd: „het als bedienaar der open bare godsdienst dragen van het ker kelijk gewaad enzDaarbij is niet gesteld, dat verd. ook een open bare godsdienstoefening heeft gehou den, al wordt dit volmondig toege geven. Pl. besloot: ..Heeft deze ten laste legging enerzijde een onaangename zyde, omdat hierbij weer aan de we reldlijke rechter de vraag ter beant woording wordt voorgelegd, of het al dan niet is toegestaan een open bare godsdienstoefening te houden ter verheerlijking van Hem, die de bron is van alle recht, anderzyds heeft deze dagvaarding ook een ver blijdende kant, n.l. deze dat er uit valt af te leiden, dat het met de cri minaliteit in Nederland en in het bij zonder met die in Den Haag nogal schijnt los te lopen, wanneer het par ket tijd en gelegenheid heeft gevon den in de onderhavige aangelegen heid tot vervolging over te gaan. Uitspraak Dinsdag 2 November. EX-BURGEMEESTER VAN GOUDA VOOR DE RECHTER. De R'damse kantonrechter heeft gisteren het door het Goudse tribu naal gestelde advies van 4 jaar inter nering van de 52-j. E. H. H. A. Liera, N.S.B.-er en ex-burgemeester van Gouda, bevestigd. Bekl. had gehandeld tegen het belang van het Ned. volk, doch had ook enkele maatregelen ge troffen in 't belang van ingezetenen van Gouda. Het beheer over zyn ver mogen zal worden opgeheven. HAAGS BIJZ. GERECHTSHOF. Verraad. De sportleraar G. Hul- scher uit Alphen aan den Rijn heeft zich voor het Haags, B. G. te ver antwoorden gehad wegens dienstne- men by het Vrijw. Legioen Neder land en voorts dat hij verraad zou hebben gepleegd jegens zekere Veek uit Haarlem, die na zyn arrestatie in een concentratiekamp is overleden. De proc.-fiscaal had tegen verdach te twaalf jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief geëist. Het Hof heeft verdachte veroordeeld tot negen jaar gevangenisstraf met af trek van preventief. De wachtsman in Venetië. De ziekenverpleger Van Duyn uit Woerden had zijn activiteit in dienst van de vijand betoond door deel uit te gaan maken van de Duitse Wacht dienst Niedersachsen en toen bewa kingsdiensten te gaan verrichten o.m. in Venetië. Bovendien was hij in Parijs behulpzaam bij het arresteren van ondergedoken mensen. Tegen verdachte werd vijf jaar gevangenis- tsarf met aftrek van preventief ge- eist. Het Hof heeft verdachte daartoe veroordeeld. De banketbakker bij de Duitsers. De banketbakker Jacob van Schaap uit Katwijk aan Zee, was bij de Waffen SS gegaan en hielp de vijand Tegen hem werd daarvoor 10 jaar ge vangenisstraf met aftrek van pre ventief geëist. Het Hof heeft ver dachte veroordeeld tot zes jaar ge vangenisstraf met aftrek van pre ventief. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN Personalia. Voor het propaedeu- tisch examen voor civielingenieur slaagde te Delft de heer L. Zoete- meyer. Rectificatie. Het bericht „Jon geren-contact" in ons blad van giste ren, had niet op Alphen aan den Ryn betrekking. DE DISTRIBUTIEDIEN ST. Uitreiking bonkaarten 901 Ta- baks/versnaperingskaarten 901 en Toeslagkaarten 901902 voor a.s. en Jonge Moeders. In het tijdvak van 26 October tot en met 3 December 1948 zal worden overgegaan tot uitreiking van bo vengenoemde kaarten. Medegebracht dienen te worden: Alle tweede Dis tributiestamkaarten, de inwisselings bonnen 812, en de controlekaarten a.s. en Jonge Moeders, CM 703, CA 802, of CB 8C8. Er wordt op gewezen, dat bij de uitreiking van de bonkaarten 901 de leeftijdsgroepen één jaar zijn ver schoven zodat het kan voorkomen, dat men andere kaarten ontvangt, dan men tot nu toe heeft ontvangen. Voor de uitreiking van de Tabaks en/of Versnaperingskaart geldt de Volgende indeling: Tabakskaart QA 901 voor manne lijke personen, geboren in 1931 en eerder; Versnaperingskaart QB 901 voor alle pèrsonen, geboren in 1932 of later; Diversenkaart QC 901 voor vrou welijke personen, geboren in 1931 en eerder Voor de juiste datum, waarop de bonkaarten 901 dienen te worden af gehaald, raadplege men het, in de stamkaart aan het Hoofd Van het ge zin of in die van alleenstaande, bij gevoegde kaartje. Na-uitreiking. Zij, die om wel ke reden ook niet op de voorge schreven dag verschijnen, kunnen de bovenstaande kaarten uitsluitend afhalen te Alplien aan den Rijn op 20 December 1948. Er wordt op gewezen, dat de uit- reiktijden voor bovengenoemde bon kaarten als volgt zijn gewijzigd. Alphen aan den Rijn van 8.30 12.00 en van 2.005.00 uur. Woubrugge van 9.0012.50 en van 1.304.00 uur. Nieuwveen van 9.0012.30 en van 1.304.00 uur. Ter Aar van 9,0012.30 en van 1.304.00 uur. Leimul .en van 9.001280 cn van 1.304.00 uur. Nieuwkoop van 9.0012.30 en van 1.304.00 uur. Voor de uitreikposten Koudekerk, Hoogmade, Noorden, Zevenhoven en Aarlanderveen blijven de uitreik- tijden ongewijzigd. Voor de inwoners van de gemeente Ter Aar, die op 1 November hun bonkaarten niet kun nen afhalen ,s de gelegenheid open- getseld dit op 5 Nov. te doen. Wijziging openstelling Agent schappen. Medegedeeld wordt, dat de hieronder vermelde bijkan toren na 23 October 1948 als volgt geopend zullen zijn: Leimuiden elke Dinsdag van 9.30 12.00 en van 1.303.00 uur. Woubrugge elke Woensdag van 9.3012.30 uur. Koudekerk elke Woensdag van 1.00 3.00 uur. Aarlanderveen elke Zaterdag van 9.00'11.00 uur. De openstelling der overige bij kantoren blijven ongewijzigd. HAZERSWOUDE (Dorp) Ongeval. Maandag was het 4- jarig zoontje van de heer P. van der H., alhier, aan het autoped rijden. Plotseling kwam hij te vallen en brak zijn rechterbeen. Hij is naar het Ziekenhuis te Leiden gebracht, en na aldaar behandeld te zijn werd hij weer huiswaarts vervoerd. Terwijl Maandag P. van der H. alhier, zijn paard voor de wagen wil de spanen, kreeg hij van het dier een trap tegen zijn sleutelbeen. Hij moest zich onder doktersbehande ling stellen. OUDE-WETERING Pater v. d. Salm weer thuis. In zijn geboorteplaats Oude-Wetering is uit de Missie van Borneo terug gekeerd pater H. v. d. Salm. ROELOFARENDSVEEN Toneeluitvoering St. Agnes-Con- gregatie. In zijn welkomstwoord sprak de weleerw. heer kap. A. J. Hartog zyn voldoening uit over de geheel gevulde zaal en gaf vervol gens het woord aan de damestoneel club van St. Agnescongregatie. „Pa- rachutiste geland" was de titel van het stuk. Het voerde ons terug naar de gehate bezettingstijd en gaf een beeld van de strijd die ook de vrou wen in het belang van het vaderland gevoerd hebben, en de offers, die daarvoor, zelfs ten koste van eigen leven, gebracht moesten worden. Voor het spel der dames niets dan lof. Voortreffelijk hebben zij dit zeer zware stuk ten toneel gebracht. Terecht bracht kap. Hartog na mens de talryke aanwezigen dank aan de speelsters, vooral ook aan de regisseur, de heer Jac. van Berkel. door wiens toewijding dit spelpeil bereikt kon worden. Voorts nog aan het dameszangkoor voor de mooie zang, o.l.v. mej. Gre v. d. Meer ten gehore gebracht, en ook aan de me dewerker de pianist, de heer J. v. d. Meer. Al met al een geslaagde avond, waarvan hedenavond in café „De Vier Heemskinderen" de 2e en laat ste avond gegeven zal worden. Toneelavond voor uieuwe Kerk een groot succes. Na reeds vier avonden met succes een mooie to neelavond verzorgd te hebben, waar van de laatste avond geheel was uit verkocht. terwijl meer dan 100 te- leurgestelden teruggestuurd moesten worden, is op veler verzoek beslo ten voor P.oelofarendsveen nog etn avond te geven, en wel op Zondaj, 24 Oct. a.s. des avonds te acht uur in café v. Geest, waar vanaf he den reeds toegangsbewijzen kunnen worden afgehaald. Voorwaar een mooi succes voor de meisjes van Nieuwe Wetering en ndg meer voor pastoor S Ligthart. ZOETERWOUDE Geboren: Wilhelmus Theodorus Maria, z, van J. W. Zandbergen en P. E. van Wetten: Gerardus Petrus, z. van G. P. van der Krogt en J. H. van der Kley. Ondertrouwd: A. J. Starrenburg 31 jaar en M. W. van Leeuwen 35 j Gehuwd: N. W. J. van Diemen 26 jaar en A. J. C. Paardekooper 23 j.; P. Kriek 57 jaar en M. C. Koet 60 j Overleden: C. A. van Wijk 42 jaar echtgenote van L. A. Droogh. ZOETERWOUDE (II. R.) K. V. P. Zoals in de meetse plaatsen was ook hier geen grote be langstelling op de vergadering van de K. V. P., toch konden de agenda punten behoorlijk worden afgewerkt. Een controlecommissie voor de finan- tiën werd benoemd, het bestuur werd herkozen cn als afgevaardigde naar de Kamer- en Statenkringvergade- ring werd aangewezen de heer Chr. Kluiters met als plaatsvervanger de heer P. van Zaal. Bij de behandeling van de agenda voor de Kamer- en Statenkringsvergaderingen werd door de voorzitter gewezen op de thans geldende reglementaire bepa lingen, dat drie afdelingen of drie afgevaardigden voor het stellen van candidaten nodig zijn. Verschillende namen van candidaten werden ge noemd, waarover door het bestuur met andere afdelingen overleg ge pleegd zal worden. Met een uiteen zetting over de organisatievorm van de Partij werd derze welgeslaagde vergadering besloten, UIT DE OMGEVING HILLEGOM Gemeenteraad De raad verga dert Vrijdag 22 dezer, nam. 2 uur. De agenda vermeldt o.a.: vorstel van B. cn W. tot herbenoeming leden der adviescommissie, ingevolge woon- ruimtewet; id. voor leermiddelen voor de scholen van St. Martinus en Julianaschool. Personalia. Ir. G. C. D. baron van Hardenbroek van Ammerstol heeft eervol ontslag gevraagd en ge kregen als directeur van de N.V. Kunstzandsteenfabriek „Arnoud", wegens het aanvaarden van een an dere betrekking. Ongeval. Mej. P. T. van de B. uit de Hofstraat komende, werd het slachtoffer van 'n autoped, doordat een 9-jarige jongen door de Hoofd straat aan de verkeerde kant van de weg tufte. De botsing tussen de da me en de jongen was van dien aard, dat het meisje naar het ziekenhuis moest worden vervoerd, daar het been van de bovenarm was ge scheurd. Doordat mevr. v. d. B. uit de nog rijdende autobus stapte, kwam zij te vallen. De dokter constateerde een hersenschudding. DB ZILK Er in gelopen. Een inwoner van Noordwijkerhout ging met een dag kaart dc duinen in, schijnbaar om bramen te zoeken. In plaats daarvan plaatste hij wildstrikken. De politie bemerkte de overtreding en maakte proces-verbaal op. Moedercursus. Uitgaande van het Wit-Gele Kruis wordt een cur sus georganiseerd in moederschaps- zorg. De cursus wordt gegeven door de wijkzuster. KATWIJK Stropers. De politie pikte vier heren stropers en wel C. C. van R.. C. van V.. M. van V. en H. G. Behal ve uit dc stropers bestond de buit uit een lichtbak en een haas. Bouwen. In het wederopbouw- plan had gisteren een aanbesteding plaats voor de herbouw van het pand no. 752 an de Noord-Boulevard voor rekening van mevr. de Lange—Ges tel. Er waren 6 inschrijvers. De laagste inschrijver was de heer G. de Best alhier voor f 28.000.de hoogste de fa. A. van Duyn te Noord- wijk voor 36.597.De gunning is nog aangehouden. Het bouwen van 41 huizen aan „Het Witte Hek" is thans gegund aan de laagste inschrijver de fa. L. de Best voor 490.500. Gisteren had de aanbesteling plaats ten gemeentehuize van de bouw van een semi-permanente school voor Herv. L. O. bij Parklaan- Duinstraat. Ei waren 24 inschrijvers. Laagste inschrijver was de firma Kr. Meij vogel alhier voor 97.515.(met kalkzandsteen) en 99.315.met oude steen. Hoogste inschrijver was NJ/a Biemas te 's-Gravenhage voor J^l 95.000.— LEIDSCHENDAM Gasprijs wordt verhoogd. De exploitatie van het gasbedrijf heeft gedurende het eerste half jaar 1948 een tekort opgeleverd van 6200. Dit ongunstige resultaat moet in het al gemeen geweten worden aan de om standigheid, dat de inkomsten uit gasverkoop en meterhuur geen stij ging ondergingen evenredig aan de stijging van kolenprijzen, onder houdskosten, lonen en sociale lasten. Hoewel de exploitatie over het twee de half jaar over het alemeen gunsti ger zal zijn dan over het eerste half jaar zal het toch noodzakelijk zijn maatregelen te nemen om het te ver wachten verlies over 1948 zoveel mo gelijk op te vangen. Daarom wordt voorgesteld het vastrechttarief dat thans 8V, cent per M.3 bedraagt le verhogen tot 9 cent per M.3, waar door een meerdere opbrengst van ƒ4000.— per jaar verwacht zal wor den. VOORSCHOTEN „St. Laurcntius" Op de Zonda gen 14 cn 21 November a.s. en zo nodig op de Zaterdagen 13 en 20 No vember a.s. zal bij gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de R.K. Harmonie „St. Laurentius" een groot instrumentaal sollstenconcours, on der auspiciën van de R.K. Bond van Muziekgezelschappen in Zuid-Hol land worden gegeven. Geboren Gijs z. v. T. Huisman en A. M. J. v. Os. Olga Aleide The- resia Maria Regina d. v. F. H. W. Kolks en C. A. H. Jansen. Engelina Elisabet Agatha Maria d. v. J. S. A. Bailey en C. P. A. Rijkelykhuizen. Ondetrouwa: Simon Kloosterman 34 j. en Maria C. E. Fortgens 28 jr. Getrouwd: Pieter H. Schouten 27 j. er, Jacoba D. J. L. Ansems de Vries 26 jaar. Overleden Miria J. de Graaff 42 jr. echtg. v. L. de Mooy. WASSENAAR Veroordeeld. Mej. C. P. uit Wassenaar had zich in 1945 een hoeveelheid lakens en slopen toe geëigend, die toebehoorden aan een N.S.B.-er. De politie kwam er ach ter, maar mej. P. deed alle moge lijke moeite om het onderzoek te bemoeilijken. Maandag stond zij voor de Haagse Politierechter te recht. De straf viel nogal zwaar uit, omdat zo zeide de officier zi. het onderzoek onmogelijk had trach ten te maken. Zij kreeg 50, boete en drie weken voorwaardelijk. Mij tot Nut van het Algemeen. Het Bestuur van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen is bij de aanvang van het nieuwe seizoen enigszins gewijzigd. Het is thans als volgt samengesteld: Voorzitter: C. Stolk; secretaris (tevens biblio thecaris) J. G. Timmerman; pen ningmeester A. C. de Borst, leden: K. Huibregtse, D. v. Praag, W. Sna ter en mej. J. C. A. Sauer. Er is een zeer interessant winterprogram*- ma samengesteld, dat de volgende week zal worden geopend. Nog slechts twee dagen. Nog slechts Donderdag en Vrijdag is er aan het distributiekantoor Plein tussen 9 en 12 en tussen 2 en 4 uur gelegenheid tot het afhalen van de nieuwe levensmiddelenkaarten. Voor Simavi. De volgende week zal in Wassenaar een collecte wor den gehouden voor het SIMAVI- werk. Deze vereniging (Steun in Medische Aangelegenheden voor In- 'heemsen) stelt zich tot taak: de medische nood die in Indonesië en Suriname onder de inheemsen heerst tc lenigen. Voor het welsla gen van deze collecte zijn allereerst collectanten nodig. Zij die zich be schikbaar willen stellen voor dit nobele werk. kunnen zich aanmel den aan de volgende adressen: Hof- laan 2, tel. 4306, Achterweg 22, tel. 3487 en Langstraat 129, tel. 3152. LEIDEN HET SPOORWEGVRAAGSTUK. De gemeenteraad van Leiden kwam gitseren in openbare verga dering bijeen. Bij het voorstel tot het brengen van een bedrag op de begroting voor de oplossing van het spoorwegvraag- stuk, vroeg de heer Schüller (P. v. d. A.), hoe het staat met de uitvoe ring daarvan. Weth. Jongcleen kon mededelen, dat de Ned. Spoorwegen het huur contract met „Zomerzorg" hebben opgezegd en aangedrongen hebben op spoedige ontruiming. Bovendien is de N. Z. H. aangezegd de rangeer terreinen ten Zuiden van de spoor baan op te breken; voor de tram Den HaagLeiden zal een rangeerter rein ingericht worden bij de Haver zaklaan. Bij Gemeentewerken ingediende plannen wijzen e op, dat ook het rangeerterrein van de Ned. Spoor wegen gaat verdwijnen en de spoor- haven zal worden gedicht. De goe derenloods zal worden gesloopt en overgeplaatst in vergrote vorm naar het emplacement aan de Haagweg. Twee bestekken van g'rondwerken zullen half December worden aan besteed, namelijk het aanleggen van een hulpspoor en het dempen van de spoorweghaven. OPTREDEN NEDERLANDS MADRIGAALKOOR. Wij vestigen de aandacht van onze lezers op het concert, dat op Vrij dag 22 October a.s. in de Remon strantse kerk aan de Hooglandse Kerkgracht gegeven wordt. Het Ned. Madrigaalkoor is een klein maar se lect koor. dat door zyn regelmatig zingen voor de radio in ons land gro te bekendheid verworven heeft. In Leiden is dit koor nog niet opgetre den en het is een goede gedachte van het bestuur van K. en O. ge weest, dat zij het initiatief heeft ge nomen tot dit concert, waaraan als solisten medewerken: Jo Stallinga, sopraan; Henri Wel- booren. bas-bariton: A. Martijn, or gel. Er wordt een zeer aantrekkelijk programma uitgevoerd, waarvan wij hier alleen willen noemen: De negro spirituals, waarmede het Madrigaal koor voor de radio zoveel succes ge boekt heeft en verder het Magnificat van Hendrik Andriessen en Pange lingua van Zoltan. Hoewel het concert van K. O. uitgaat, is het ook voor niet-inschrij- vers toegankelijk. Voor bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie, die in ons blad van gisteren werd opgenomen. DISTRIBUTIENIEUWS LEIDEN. Morgen (Donderdag) laats-te dag van uitreiking bonkaarten 812. Vrijdag 22 October wordt te Leiden en Katwyk na-uitreiking gehouden. Donderdag 21 October en Vrydag 22 October moet inlevering plaats vinden van naamlijsten byz. arbeid te Roelofarendsveen. De inleverings datum is op de formulieren gestem peld. Berichten reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage. OUD-MINISTER VOOR JKANTONGERECHT. Voor het kantongerecht is gisteren behandeld een aanrijding te Lisse, waarbij verdachten waren oud-mi nister dr. Witteman en de heer Goe- mans uit Hillegom. Hun zaken wer den „gevoegd". Tegen dc heer Goe- mans luidde de eis ƒ30 boete of 15 dagen, tegen dr. Witteman 12 boete of 4 dagen hechtenis. De heer Goe- mans werd veroordeeld tot 25.of 10 dagen hechtenis; de heer Witteman werd vrijgesproken. WEERSVERWACHTING Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. ZACHTER DES NACHTS Zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen. Iets zachter voor des nachts in het binnenland. Matige tot krachtige wind, in de kuststreken tijdelijk harde wind tussen Zuid-West en West De Paus heeft Dinsdagochtend te Castel-Gandolfo de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, George Marshall, ontvangen. In ver band met het bezoek van Marshall aan de Paus vraagt het communis tische orgaan „Unita" zich af, of Marshall om bemiddeling van het Va- ticaan is gaan verzoeken. Het blad herinnert aan de artikelen, die en kele dagen geleden in de „Osserva- tore Romano" zijn verschenen, en waarin het een voorstel tot bemidde ling door het Vatlcaan meent te zien. Marshall was vergezeld van zyn echtgenote, alsmede van James Dunn, ambassadeur der V. S. in Italië, en Franklin Gowen, zaakgelastigde van de ambassade bij de Heilige Stoel. Mevrouw Marshall woonde het on derhoud by, dat ongeveer een half uur heeft geduurd en tijdens het welk, zoals in Vaticaanse kringen wordt verklaard, de Paus met Marshall kwesties heeft besproken, die „de vrede en de mensheid aan belangen". Bij het verlaten van de pauselijke residentie is Marshall naar Anzio gegaan naar de graven van zijn zoon en zijn schoonzoon, die tijdens de operaties na de geallieerde ontscheping in Januari 1944 sneuvel den. EEN NEDERLANDSE TELEVISIE COMMISSIE. Op 26 October a.s. zal de minister van Verkeer en Waterstaat in te genwoordigheid van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen en de directeur-generaal der P.T.T. een televisie-commissie in stalleren. Deze commissie heeft o.m. tot taak na te gaan, op welke wyze en in welke omvang de huidige stand der techniek en de te verwachten toekomstige ontwikkeling daarvan practische toepassing van de tele visie hier te lande mogelijk en raadzaam maakt. VU F NIEUWE GENERAALS BIJ DE GENERALE STAF. By K.B. zyn met ingang van 1 No vember benoemd tot generaal-ma- joor de kolonels A. G. J. M. F. van der Kroon, militair-attaché te Parijs, M. R. H. Calmeyer, chef van het mi litair kabinet van de minister van oorlog, W. T. Carp, commandant van de hogere krijgsschool, mr. J. D. Schepers en W. J. K. Baaij, beiden van de generale staf. De plannen om, nu Gilze-Ryen ge heel door de militaire luchtvaart in beslag genomen wordt, op het vlieg veld Welschap by Eindhoven de Rijksluchtvaartschool te vestigen, be ginnen vastere vorm aan te nemen. Reeds geruimen tijd zijn, zoals be kend, hierover besprekingen gevoerd tussen de rijksluchtvaartschool en de gemeente Eindhoven. „Welschap" is voor deze gemeente thans een dure onderneming en ook wanneer de plannen doorgaan, zal er een aanzienlijk financieel offer ge vraagd worden, Eindhoven hoopt echter, dat dank zij de rijkslucht vaartschool het rendement van het vliegveld op den duur verhoogd zal worden. GOEDE VANGST VAN HAAGSE POLITIE. Enige dagen geleden zag een be woner van de van Diemenstraat te 's-Gravenhage, dat twee mannen het deurraam van een loodgieterswerk plaats in dezelfde straat probeerden te forceren. In het duister ontwaarde hy nog twee personen, die zich op verdachte wijze in de buurt ophiel den. Een aldaar wonende agent werd gewaarschuwd. Deze slaagde er in de 46-jarige D. van der L. uit Scheve- ningen aan te houden. De man bleek in het bezit te zyn van inbrekers werktuigen. Later konden ook de drie andere mannen ingerekend wor den. Het waren de 58-jarige J. Chr. K„ die reeds 30 jaar gevangenisstraf achter de rug heeft, de 41-jarige D. van der M. en de 50-jarige H. J. S. Deze laatste was voor het eerst op het dievenpad; de anderen waren goede bekenden van de politie. Zij waren van plan in een naast de lood- gieterswcrkplaats gelegen pand in te breken. Volgens hun inlichtingen zou zich daar een groot bedrag aan geld en sieraden bevinden. Deze inlich tingen waren echter niet juist. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 19 Oct. Vee. Aan voer 1460 stuks gebruiksvee, 725 vet te koeien cn ossen 351 graskalveren. 252 nuchtere kalveren, 582 biggen, 484 schapen en lammeren 36G paar den, 43 veulens. Prijzen: Kalfkoeien f 800700600. melkkoeien f 800— 700—600. varekoeien f 475—400—350 vaarzen 575425—325; pinken 400 300225, graskalveren ƒ1 185—133 —110. biggen 50—40—35 hitten 600600300, werkpaarden 800 600400; slachtpaarderi 1.25— 1.100.90 per kg Kalf- en melkkoeien handel redelijk, prijzen kalfkoeien stabiel, melkkoeien iets stijver Va rekoeien handel tamelyk, prijzen als vorige week. Vaarzen en pinken han del kalm, prijzen constant. Graskal veren handel levendig, prijzen iets hoger. Biggen handel stroef, prijzen onveranderd. Paarden handel slecht prijzen lager.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3