De houding van Ned. diplomatieke en consulaire ambtenaren tegen over Ned. uitgewekenen Veehouders uit kring Leiden vergaderden Geen zelfgenoegzaamheid Jlwte WOENSDAG 20 OCTOBER 1948 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 De commissie, haal* rapport samen vattend, komt tot de volgende con clusie: De geaardheid van de Ned. gezant in Zwitserland, jhr. mr. J. J. Bosch Bidder van Rosenthal, heeft hem bij de „psychologische aanpak" van zijn onverwachte en abnormale taak waarschijnlijk wel eens wat dwars gezeten. In enkele zaken had hij, wetende van een tekortkoming, bij hem on dergeschikte ambtenaren, zich waar schijnlijk meer moeten laten gelden. Met betrekking tot het consulaat te Genève had hy wellicht wat on dernemender kunnen zijn. Doch hier staat tegenover, dat men de indruk krijgt, dat over het geheel de omstandigheden voor de uitge wekenen, hun toestand in aanmer king genomen en de moeilijkheden waarmee men voortdurend te kam pen had, alleszins bevredigend moe ten worden genoemd. Gelijk hij hier voor de opperste verantwoordelijk heid droeg, zo komt de gezant hier voor ook in de eerste plaats waar dering toe, te meer waar hij hard ge werkt heeft aan een ongewone taak, waarvoor hij noch van nature noch door zijn opleiding en loopbaan bij zonder geschikt was en waarvoor hij zich onverwacht geplaatst zag. Men behoeft slechts weinig te lezen in de dossiers, om te begrijpen wat dit heeft willen zeggen, en hierdoor te beseffen, dat de critiek hier aanzien lijk gemakkelijker moet worden ge acht dan de kunst. Van het werk vana generaal Van Tricht in Zwitserland behoeft slechts weinig te worden gezegd. Het tegoed averweegt zo duidelijk en in zo grote mate, dat de enkele debetposten er geheel door in het niet valt. Gene raal Van Tricht was speciaal belast met de zorg voor Nederlandse mili tairen in Zwitserland. Met Kijzer, belast met de zorg voor burgerlijke inlichtingen, is het anders gesteld. Zakelijk en administratief bestaat er reden voor grote lof, doch er staat een geestelyk tekort tegen over, dat onbehaaglijk aandoet. Over de consuls-generaal te Zuricn cn te Genève valt weinig te zeggen. Er tekent zich geen beeld van voor tref felykheid of ernstige tekortko ming af. De eerste is trouwens niet dan zeer weinig in vluchtelingen za ken gemengd geweest. Wat de commissie over de consu- laats-secretaris van der Eist heeft vernomen heeft haar de indruk ge- REGELING DF.R VERGOEDING. Aan gewezen politieke delinquenten. Het voorlopig verslag van de vaste commissie vóór privaat- en straf recht, in wier handen het wetsont werp „regelen betreffende toeken ning ener tegemoetkoming aan ge wezen politieke gedetineerden of hun erfgenamen voor schade, ten ge volge van ondergane bewaring of voorlopige hechtenis geleden" is ge steld, is thans verschenen. De commissie is van oordeel, dat de werking van het ontwerp ten on rechte tot een betrekelijk gering aan tal gevallen beperkt is en zij heeft ook ernstige bedenkingen tegen de voorgestelde beperking van de hoog te de toe te kennen tegemoetko ming. Zij acht het mogelijk te bepalen, dat een tegemoetkoming ook kan worden toegekend aan allen, die zon der uitdrukkelijke beslissing van on schuld, afkomstig van een bijzonder gerechtshof, een tribunaal of een procureur-fiscaal, zijn ontslagen, in dien zij aannemelijk kunnen maken, dat zij ten onrechte gedetineerd zyn geweest. De commissie heeft haar zienswijze met opzet niet uitgebreid tot hen, die door de binnenlandse strijdkrach ten zijn gearresteerd en vrijgelaten, aangezien het daarbij in het bijzon der in het Zuiden betreft handelin gen, welke in volle oorlogvoering plaats vonden. Volgens het ontwerp kan nooit meer dan een bedrag van 5.wor den toegekend voor elke dag, dat de detentie geduurd heeft. Het genoem de bedrag van 5.per dag acht zij te laag. De commissie is van oordeel, dat het maximum in het onderhavige wetsontwerp zeker niet lager mag zyn dan ƒ8.per dag. geven van een werkkracht en toewij ding, die de hoogste lof verdienen, en waarvoor de commissie meent met nadruk de zeer bijzondere aandacht te moeten vragen. De commissie stelt zich thans voor allereerst haar aandacht te wijden aan de ambtenaren, die in Spanje werkzaam zyn geweest. Zij hoopt haar desbetreffende verslag, waar voor zij inmiddels de voorbereidende werkzaamheden reeds heeft voltooid, binnen niet te lange tijd te kunnen aanbieden. Naar aanleiding van het hierboven vermelde verslag stelt de minister van buitenlandse zaken er prijs op te verklaren, dat hij zich geheel met de conclusie van genoemd rapport kan verenigen en dat hij van oordeel is dat het door mr. J. J. B. Bosch rid der van Rosenthal gedurende de oor log gevoerde beleid tegenover Ne derlandse uitgewekenen in algemene zin waardering verdient. Ook wat de aan de gezant toege voegde ambtenaren betreft kan de minister zich geheel met de conclu sie van het rapport verenigen. Het Tweede Kamerlid Andriessen (K.V.P.) heeft aan de Ministers van Sociale en van Binnenlandse Zaken de volgende vragen gesteld: 1. Is het juist, dat de dienst voor maatschappelijke zorg öp de bedra gen, welke deze krachtens wettelijke regeling aan weduwen-oorlogsslacht offers uitkeert, dc kinderbijslag in mindering brengt welke sinds 1 Oct. aan daarvoor in aanmerking komen de weduwen wordt uitbetaald? 2. Indien vraag 1 bevestigend moet worden beantwoord, zijn de minis ters dan -ran oordeel, dat dit in min dering brengen gegeven ook de strekking van de in vraag 1 bedoelde bijslag te recht geschiedt? 3. Indien vraag 2 ontkennend wordt beantwoord, willen de minis ters dan maatregelen treffen om de in vraag 1 bedoelde aftrek voor het vervolg ongedaan te maken cn de reeds afgetrokken bedragen te doen restitueren? GENERAAL DE LATTRE DE TASSIGNY IN ON$ LAND. De opperbevelhebber van de land strijdkrachten der West-Europese Unie, generaal de Lattre de Tassigny is hedenochtend circa 10 uur met het lijnvliegtuig van de K.L.M. uit Pa rijs op Schiphol aangekomen. Ter begroeting waren aanwezig ge neraal mr. H. J. Kruis en de Franse militaire attaché kolonel Cou logne. Generaal de Lattre de Tassigny, die vergezeld wordt door kolonel de Chassey, heeft zich onmiddellijk per auto naar Den Haag begeven, waar hij zal verblyven in hotel des Indes. Nog heden zou de generaal ont moeten de Britse luchtmaarschalk sir James Robb, opperbevelhebber van de luchtstrijdkrachten der West- Europes/e Unie. Met deze en met ge neraal Kruis zal hij besprekingen voe ren. DODELIJKE AANRIJDING IN ROTTERDAM. De politieagent H. Klink, 28 jaar oud. slipte gisteren met zijn motor op de West-Kruiskade te Rotterdam en kwam in botsing met een vracht auto, die van de tegengestelde rich ting kwam aanrijden. Klink moest zwaar gewond aan de Coolsingel wor den opgenomen, waar hij in de loop van de middag is overleden. BOERDERU GEHEEL AFGEBRAND Door onbekende oorzaak is gister avond omstreeks half zes brand ont staan in de schuur van landbouwer W. Maas aan de Einderstraat te Some ren. Alsvorens het vuur oversloeg naar stallen en woonhuis, konden het vee en het voornaamste huisraad in veiligheid worden gebracht. De met stro gedekte boerderij brandde tot de grond toe af, de graanoogst en land bouwmachines gingen verloren. Het gezin met negen kinderen werd bij buren ondergebracht. VERKEERSDICHTHEID OP DE RIJKSWEGEN. Volgens de K.N.A.C. is blijkens de laatst bekende verkeerswaarne- mingen op de Rijkswegen het ver keer met voertuigen ongeveer 10 groter dan het vorige jaar. De meeste motorrijtuigen werden ge teld op de weg Den Haag—Rotter dam, n.l. ongeveer 10.000 per dag, daarna kwamen Utrecht de Bilt iwet 9000, AmsterdamSassenheim en AmsterdamBussum, elk met bijna 8000 motorrijtuigen per dag. Het rijwielverkeer was het dichtst op de weg ArnhemVelp, n.l. meer dan 15000 per dag. DE NIEUWE KATECHISMUS In de gemeenteraad van Den Haag is behandeld een verzoek van een viertal besturen van Kath. scholen om krachtens art. 72 der L.O. mede werking te verlenen voor aanschaf fing van de nieuwe katechismus- boekjes. Het afwijzend prae-advies van B en W werd aangenomen met 27 tegen 14 stemmen. Alleen Kath. en A.R. stemden tegen. Bij een even tueel hogere beroep zullen ongetwij feld o.i. hogere instanties zich met deze uitspraak niet verenigen. SCHOENWINKELIERS BIJEEN. In de vergadering van de Kath. Bond van Schoenwinkeliers deelde de voorzitter mede, dat de door de Prijsbeheersing in Nov. 1947 voorge stelde winstmarge te gering is, om een zaak te kunnen drijven. Er zijn besprekingen gaande ter verhoging van de winstmarge of. wat men lie ver zag, de prijzen vrij te laten. Geconstateerd werd ook; dat het met de handel in Amerikaans schoen werk niet wil vlotten. DE EXPLOSIE IN HET TRANSFORMATIE-GEBOUW BIJ WILTON-FEYENOORD. Door onbekende oorzaak is zo als gisteren gemeld de beveiliging van de hoogspanningsolieschakelaar van een der vier transformatoren in het station Vijfsluiten aan de Vlaar- dingsdijk te Schiedam, vlak bij de v;erf Wilton-Feyenoord, ontploft, rondspattende vonken staken de gro te hoeveelheid aanwezige olie in brand. Het bedieningspersoneel sloeg op de vlucht. Een hunner, de 25-jarige monteur J. d'Hotel, werd door het vuur ach terhaald. Twee zyner kameraden trachtten hem te redden, doch kon den tegen de vuurzee niet optornen. De eerste blussingspogingen wer den met zand ondernomen. Latei- grepen de brandweren van Schie dam, Roterdam, Vlaardingen en Wil ton met schuimblussers en water in. Een deel van het transformator- huis is uitgebrand. Het gehele ge bouw is ontzet door de geweldige hit te van de brandende olie. De transformator en schakeling, waarin de explosie is ontstaan, wa ren pas aan het station toegevoegd en in de werkplaats provisorisch opge steld. Men was doende voor deze transformator een nieuw gebouw te bouwen. De transformator met bijbehorende installatie was reeds enige keren ge probeerd en in orde bevonden. Gis teren, bij de in werking stelling, is dit ernstige ongeluk gebeurd. Des kundigen staan voor een raadsel. Door de brand kwamen woningen en bedrijven van West-Schiedam en vlaardingen zonder stroom te zitten. De werven langs de Waterweg vielen stil, evenals het spoorwegverkeer op Hoek van Holland. Dit laatste werd door omschakeling op een ander voe- dingsnet spoedig hersteld. In de loop van Dinsdagmiddag werd nagegaan of de resterende drie transformatoren van het station nog betrouwbaar kunnen werken. Is dit het geval, dan zullen huizen en bedryven vanavond waarschijnlijk weer, zij het wellicht beperkt, van stroom kunnen wor den voorzien. Deskundigen hebben hier goede hoop op. Mocht het onder zoek ongunstig uitvallen, dan kan 't vry lang duren, voordat de stroom voorziening in Vlaardingen en weste lijk Schiedam weer normaal zal zijn. Nader werd gisteravond gemeld: Een onderzoek heeft uitgewezen, dat de drie overgebleven transfor matoren behouden zijn gebleven. Reeds is men begonnen de schade te herstellen. Er bestaat een redelij ke kans, dat in de loop van deze avond of althans in de komende nacht weer stroom geleverd zal kun nen worden zij het in beperkte mate. De schade was vanmorgen in zo verre hersteld, dat Vlaardingen, Westelijk Schiedam en Hoek van Holland weer van electriciteit wer den voorzien. EEN FORSE AARDAPPEL. De landbouwer W. Kuperus uit Drachtster compagnie haalde een aardappel van het ras gloria uit zyn grond, die 844 gram woog. De schade, die brand heeft ver oorzaakt aan de psychiatrische in richting- Huize Padua te Boekei, wordt op f 120.000 geraamd. Maandag vergaderden de veehou ders van de Kring Leiden in „Zomer- zorg", teneinde de voorstellen, inge diend door een twintigtal afdelin gen van de L.T.B., ontvankelijk te verklaren voor de in uitzicht gestelde Algemene Vergadering van de LTB. De voorzitter, de heer A. C. Paarde- kooper, verwelkomde in het bijzon der de heer M. P: v. d. Weyden, lid van de Tweede Kamer en de heer B. G. Bles, resp. als afgev. van het hoofdbestuur en algemeen secreta riaat. In zijn openingswoord liet de voor zitter de landbouwpolitiek van het afgelopen jaar de revue passeren. Hoewel volgens spr. er ten aanzien van de prijzen der producten een ze kere gelatenheid is onder de veehou ders, zulks vanwege de buitengewo ne groeiperiode van de afgelopen zomer, kan geenszins gezegd worden, dat de veehouder een rendadele prijs ontvangt voor zijn producten. De loon- en prijspolitiek wordt door een kostprijsberekening, waaraan de Re gering een eigen interpretatie geeft, uitgevochten op de ruggen der land bouwbevolking. Dieaangaande wijst spreker op natuurnoodwendige werk zaamheden welke de boer en zijn ar beiders moeten verrichten. Spr. wekt daarom de boeren op niet te vervallen in zelfgenoegzaam heid vanwege de buitengewone groei periode van de afgelopen zomer, doch diligent te blyven om met papier en potlood te kunnen bewijzen, dat de prijzen bij een minder gunstig getij, beneden een rechtvaardige beloning blyven liggen. Vervolgens spoort hij aan te blij ven ijveren voor gelijkstelling in uurbeloning van de landarbeider ten opzichte van die in andere bedrijfs groepen. Nog steeds kan worden ge- BENDE VEESMOKKELAARS GEPAKT. Te Breda is weer een bende vee smokkelaars onschadelijk gemaakt. Zeven mannen zijn reeds gearres teerd. Deze smokkelarij in paarden en koeien is aan het licht gekomen bij een controle aan de doorlaatpost te Standaardbuiten. Daar ontdekte men namelijk, dat een ambtenaar van de controle voed selvoorziening, zekere D. ui Hoeven, knoeide met de papieren, nodig voor het vervoer van vee. Hij was omge kocht door de varkenshandelaar van der P. uit Alphen, en de paardenhan delaar D. uit Klundert. Twee boe ren uit Baarle Nassau, C. en W. heb ben het vee geleverd. Dit werd over de grens gebracht door twee boe renknechten uit Baarle Nassau en Baarle Hertog. sproken van een schuwheid voor de landarbeid, hetgeen een oorzakelijk verschijnsel is van een lagere uur beloning. Ook hier manifesteert zich een lagere kostprijs der landbouw producten omdat volgens spreker een aanpassing der lonen bij die der industrie moet worden verdiscon teerd in de pryzen. Tenslotte bespreekt hij de grote problemen waarvoor de georgani seerde landbouw komt te staan, n.l. de Benelux, de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie, met alles wat daaraan verbonden is. Dienaangaande wijst hij op de gro te verantwoordelijkheid dezer gene ratie voor de omwentelingen op so ciaal-economisch gebied. Een verant woordelijkheid, die moet worden aanvaard met een kadervorming en die concreet en doelbewust moet zijn. De katholieke boeren, aldus spr., dienen te zorgen, dat zij de perso nen leveren voor de belangrijke func ties,, welke na deze omwenteling te vervullen zullen zijn. Tenslotte doet spr. een beroep op de naastenliefde der boeren in de „Rijnstreek", nu een collega, de heer J. C. Wesselingh, te Hazerswoude, door een grote ramp getroffen is. Hij somt op wat Wesse lingh voor de kring Leiden betekent. 50 voorstellen. Na de notulen, welke onveranderd v/erden goedeekurd, werden behan deld een vyftig voorstellen van af delingen en bestuur der kring Lei den. Behoudens intrekken van een twin tigtal, wofden deze aangenomen en ter voorlegging aan het hoofdbe stuur gereed gemaakt, terwijl de af delingen Hoogmade, Stompwijk en Voorschoten aanvullende voorstel len indienden. Een behandeling van vijf uren vergden de ingediende voorstellen, waarbij de aanwezigheid van de heer v. d. Weyden en de heer Bles reeds een snellere afhandeling mogelijk maakte. Beide heren drukten hun voldoening uit over de wijze, waarop de kring Leiden de voorstellen ter kennis van het hoofdbestuur brengt en de grootheid van gedachten demon streert in deze z,eer diepgaande en vérstrekkende voorstellen. Bij de rondvraag worden enige kwesties inzake schooljaren bespro ken, waarna de voorzitter deze be langrijke vergadering met een woord van dank sluit Hendrik de Zeevaarder en de Bende van Zwarte Doris BEURSOVERZICHT. In de beurssituatie komt geen ver andering en van de ene dag op de andere blyft de handel van beschei den omvang. Wel ontwikkelt zich bij tijd en wijle enige affaire in een paar specnaliteiten, maar daarmede wordt het beeld van de beurs dan ook geheel beheerst. Globaal echter zijn de omzetten zeer klein. Ook gis teren bestond enig aanbod voor Ko ninklijke, welk aanbod overigens vlot werd opgenomen. Dit kon echter niet verhinderen, dat de koers opnieuw een kleinigheid naar beneden ging. Het eigenaardige verschijnsel doet zich voor dat. terwijl Oliewaarden in Londen wat beter gedisponeerd wa ren in verband met het bericht om trent de plaatsing van een dollarle ning door een van de maatschappijen van het Koninklijke Shellconcert de koers voor het toonaangevende Pe- troleumfonds te Amsterdam iets la ger was. Evenals gisteren hield dit klaarblijkelijk verband met de om zetting van Koninklijke in Unilevers. Laatstgenoemde ontmoetten dan ook weer enige vraag en waren opnieuw zen paar punten hoger. 36. Intussen stapt Hendrik be hoedzaam de landweg af. „Mij zul len ze niet krijgen!" mompelt hy grimmig in zich zelf. „Nee, een Hen drik de Zeevaarder is niet dom! Bo vendien heb ik gisteren al in de Leidse Courant gelezen wat er met Bimmelbam gebeurd is Nu moet ik alleen nog maar ontdekken waar ze mijn vriend verstopt hebben, want dat stond er niet by Opeens wordt zijn zelfgesprek onderbroken door de verschijning van Nummer Twee die met een gro te zak naast zich langs de kant van de weg zit. ■„Goeie avond!" groet Hendrik vriendelijk en wijst op de zak. „Dit zyn zeker de brieven van de kinde ren voor Hendrik de Zeevaarder. Erg vriendelijk van U om ze alvast voor mij mee te nemen, nu kan ik ze tenminste vlug een antwoord stu ren. Ik had werkelijk zoiets niet van U verwacht. Ik vind U ineens reus achtig aardig! Zou ik misschien een paar dingen van U mogen weten? Dan kan ik precies aan de kinderen schrijven wat een vriendelijk man U bent. Mag ix U een paar vragen stellen?" „Tuurlijk!" gromt Nummer Twee, „Ik ben heus de kwaaiste niet, a' zeg ik het zellef!" „Ja!" antwoord Nummer Twee, „Nooit!" „Wat bedoelt U hiermee?" vraagt gebracht. Hendrik nu toch een beetje in de wat „Ik ben een man van weinig woor den. Dat komt door m'n maag!" ver klaart Nummer Twee „Als ik ja zeg bedoel ik dat ik wel kan lezen en als ik nooit zeg betekent dat ik het nooit doe. Dat is toch duidelijk?" Nu haalt Hendrik zijn beroemd: knuppel, aie hij al die tijd achter zijn rug verborgen had gehouden, te voorschijn en diept uit zyn zak een krant. „Dit is de Leidse Courant van gis teren! r zegt hy, „Lees het kinder- hoekje maar eens!" Nummer Twee begint te grinniken. „Je bent een grappige eend!" giechelt hij en neemt de krant van Hendrik aan. „Het kinder hoekje.en dat op mijn leeftijd... ha... ha..." Maar opeens slikt hy zijn lachen in en laat de krant onthutst uit zijn handen vallen. BINNENLAND. Bij K.B. van 8 Oct. is de be noeming bekrachtigd tot hoogleraar aan de gem. universiteit van Am sterdam van dr S. Kleerekoper en mr dr J. Barents. Bij K.B. is op diens verzoek in getrokken de benoeming van mr B. H. Kazemier tot gewoon hoogleraar te Groningen en is in zijn plaats be noemd tot hoogleraar in het straf- en strafprocesrecht mr. B. V. A. Rö- ling, thans rechter en bijz. hoog leraar te Utrecht; tot gewoon hoog leraar in de verloskunde en de leer der vrouwenziekten te Groningen is benoemd dr B. S. ten Berge, wnd di recteur van het gem. ziekenhuis aan de Coolsingel te Rotterdam. Wegens het bereiken van de leeftijdsgrens verkreeg dr J. v. d. Hoeve eervol onts'ag als hoogleraar te Leiden. De regering heeft een voorraadje suiker gevormd om, als de suiker distributie voorlopig nog blijft ge handhaafd, zowel met St. Nicolaas als met Kerstmis een extra-rantsoen van 200 gram versnaperingen beschik baar te kunnen stellen. BUITENLAND. De „Scaldis" met prof. Piccard is gisteravond van Dakar naar de Kaap Verdische eilanden vertrokken. Daar zal, zoals bericht, de duikproef gehouden worden. De provinciale raad van Algerië heeft met 24 tegen 2 stemmen de ont binding van de communistische partij verzocht. In Texas City is een gasleiding ontploft. Vier personen werden ge dood en ongeveer 40 gewond. Alle Duitse opschriften op gra ven te Praag moeten vóór het einde van het jaar verwijderd zijn. Anders worden de graven geconfiskeerd. HET GEHEIM VAN DE DOOR AGATHA CHRISTIE 31) „Tja!" zei Anthony bedenkelijk, „dat is een lang verhaal... toch maar vertellen niet?" Hij haalde zyn sigarettenkoker uit zijn zak. „Is het gepermiteerd?" vroeg hy. Lord Caterham knikte toestem mend. Anthony stak een sigaret op en zette zich schrap. Hij realiseerde misschien beter dan wie ook het gevaar van z'n positie. Binnen vier en twinig uur was hy bij twee misdaden betrokken. Zijn handelingen na z'n interventie bij de eerste konden het daglicht absoluut niet verdragen. Hij had het lichaam van het slachtoffer verdonkeremaand en zo de gerechtigheid op dwaalwe gen gebracht. En alsof dat nog niet genoeg was, wat hy op het toneel van misdaad nummer twee versche nen, juist op het ogenblik, dat die gebeurde. Voor een jongmens, dat van verwikkelingen hield, had hij het niet beter kunnen uitzoeken. „Zuid-Amerika," dacht Anthony, „is gewoonweg niets vergeleken bij dit." Hij had zyn plan de campagne al gemaakt. Hij ging de waarheid ver tellen de waarheid met één klei ne verandering en minus één ernstig feit. „Het verhaal begint een drie we ken geleden in Boeiawayo," begon Anthony. „Mr. Lomax wéét natuur lijk wel, waar Boeiawayo ligt, een vooruitgeschoven post van het Britse koninkrijk, niet waar? Wel bekend, maar niet bepaald bemind. Nu dan ik zat in Boeiawayo met een vriend van me, een zekere Jimmy McGrath, te praten..." Hij zei de naam langzaam en dui delijk zonder één oog van George Lo max af te laten. Bij het horen van de naam sprong Lomax meer dan 'n decimeter uit zijn stoel op en on derdrukte met moeite een uitroep van verbazing. „Het resultaat van dit praten was, dat ik me 'n week daarna naar En geland inscheepte om een soort bood schap te doen. En daar er op zijn 'naam passage was genomen, besloot ik ook onder die naam te reizen. Ik weet niet, onder welke categorie overtredingen het reizen onder valse naam thuis hoort, maar als het erg is zal mr Battle het me wel vertel len en me voor zoveel maanden op bergen." „Het verhaal alstublieft, meneer," drong Battle aan. „Toen ik in Londen aankwam, ben ik, linea recta, naar het B'itz Hotel gegaan. Het doel van myn verblyf te Londen was de zending, waarover ik het zo straks al gehad heb, het afleveren van een manu script aan een uitgeversfirma. Maar ik was er nog geen uur of ik kreeg al bezoek, twee deputaties van ver tegenwoordigers van twee politieke richtingen. De een probeerde zijn doel op geoorloofde, de andere op niet bepaald geoorloofde manier te bereiken. Nummer een heb ik afge poeierd, met nummer twee heb ik afgerekend. Maar daarmee waren de moeilijkheden niet afgelopen. Die zelfde nacht werd er in mijn kamer ingebroken,* een van de kellners van het hotel was de schuldige." „De politie is daarvan niet in ken nis gesteld is het wel?" vroeg Battle. „Nee, er was niets van waarde weg genomen, weet u. Maar de gérant van het hotel weet er wèl van en die kan mijn verhaal bevestigen en u ook verteVen. dat de kellner in kwestie diezelfde nacht van het to neel verdwenen is. De volgende dag belde le uitgever me op en stelde me voor, om een van zijn mensen het manuscript te laten halen. Ik ging accoord; dat gebeurde de dag daarop en sindsdien heb ik niets meer gehoord, dus denk ik, dat alles in or de is. En nu kreeg ik gisteren, als Jimmy McGrath, een brief van mr. Lomax hier...' Anthony wachtte even. De geschie denis die eerst nogal precair geweest was, begon nu amusant te worden. Lomax schoof onrustig op zyn .stoel heen en weer. „Ah... nu herinner ik het me!" mompelde hy. „Met zo'n grote cor respondentie ook! En een andere naam, nietwaar? Hoe kon ik het we ten! Maar dat wi'. ik toch even zeg gen," ging hij met verheffing van stem voort, „dat ik dit, dtt zich uit geven voor een ander buitengewoon ongepast vind. Ik twijfel er dan ook geen ogenblik aan, of u heeft zich schuldig gemaakt aan een ernstig vergryp, dat zeker niet ongestraft zal blijven.'' „In die brief," ging Anthony, zon der een spier van zijn gelaat te ver trekken. voort, „deed mr. Lomax me verscheidene voorstellen betreffende genoemd manuscript En hy eindig de met my uit naam van Lord Ca terham uit te nodigen voor het week end." „Met het meeste genoegen, met het meeste genoegen," viel Lord Cater ham hem joviaal in de rede. „Bui tengewoon aangenaam u hier in ons midden te zien. Beter laat dan nooit, niet?" Lomax keek hem met gefronste wenkbrauwen veelbetekenend aan. Hoofdinspecteur Battle zat Antho ny strak aan te staren. „Wilt u daarmee uw aanwezigheid gisteravond hier verklaren?" vroeg hy. „Wflrrempel niet," zei Anthony verontwaardigd. „Als ik ergens be hoorlijk uitgenodigd, .word, klim ik niet 's-avonds laat over de tuin muur, sluip het park door en pro beer of ik ook door een van de open slaande deuren naar binnen kan ko men. Nee, dan laat ik me tot voor de deur rijden, bel netjes aan en veeg mijn voeten... Maar ter zake. Ik schreef mr. Lomax terug, dat het ma nuscript al in handen van de uitge ver was en dat ik daarom voor z'n vriendelijke uitnodiging moest be danken. Maar toen die brief ver stuurd was, herinnerde ik me iets iets dat me, merkwaardig genoeg op het ogenblik van de brief ontscho ten was." Hy zweeg even: nu was het ogen blik waarop hij zich op gevaarlijk terrein begeven moest, daar! „Ik heb u nog niet verte'd, toen ik met de kellner Giuseppe aan het worstelen was, dat ik op een gege ven ogenblik een stuk papier in mijn hand hield, een klein stukje zeker van een groot stuk afgescheurd, met een paar woorden erop.Toen in die bewuste nacht, zeiden ze me niets, maar na het ontvangen van de brief van mr.Lomax kwamen ze me weer in de gedachten, omdat in die brief ook over „De Schoorstenen" gespro ken werd. Ik haalde het stuk uit mijn portefeuille en herlas de woor den, die er op stonden. Ik had het by het rechte eind. Hier heeft u 't bewuste stukje papier, heren, dan kunt u voor u zelf zien. De woorden zijn „De Schoorstenen" 11.45, Don derdag." Battle bekeek het stukje papier naukeurig. „Het was natuurlijk heel goed mo- ge'ijk, dat de woorden ,.De Zeven Schoorstenen" op het papiertje niets met het huis van die naam te ma ken hadden. Maar het kon ook zijn van wel. En Giuseppe was in elk geval iemand met te lange vingers. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2