Liefderijke mishandeling Leidens Kath. Melkhandelaren vieren hun 35-jarig bestaan MAANDAG 18 OCTOBER 1948 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 HET ZEVENDE LUSTRUM VAN „ST. PASCHALIS" OC JAAR IS HET GELEDEN, dat enkele katholieke Leidse melkhande laren de koppen bij elkaar staken en besloten tot oprichting van een Leidse afdeling van de R.K. Mel khan delaren bond, welke afdeling on der de naam „St. Paschalis" ten doop gehouden werd. Vijf en dertig jaar is een hele tijd vele leden zijn gekomen en gegaan slechts vier pio niers zijn nog in leven en vele bestuursleden zullen hun zetels in genomen en weer verlaten hebben. Maar „St. Paschalis" bleef bestaan en trotseerde twee wereldoorlogen. De melkboeren zijn melkhandelaren ge worden en nemen een plaats in tussen de rij van middenstanders. Vele acties voor het geestelijk en tijdelijk welzijn van de leden werden onder nomen, niet altijd met succes, maar steeds in de overtuiging, dat de prin cipiële organisatie noodzakelijk was, wat door dc vele resultaten wel is gebleken. Dit vreugdevolle feit moest herdacht worden en de Leidse ka tholieke melkhandelaren zouden geen leden van „St. Paschalis" zijn, al? het geen geweldig feest werd. Dit nu is gisteren geschied. Nog een cocktail. Maar voordat Fred Fagel met z'n eeuwige glimlach voor het doek mocht komen, was het eerst de heer Brouwer, die de aandacht vroeg, de vele genodigden verwelkomde en de vier jubilarissen op het toneel riep. De heren S. P. v. d. Poel, J. J. van Sohie, A. Verhoeven en G. Verhoe ven, die reeds 35 jaar lid zijn, kregen als herinnering aan hun trouwe ver diensten voor ,St. Paschalis" een prachtig wandbord, terwijl de dames in de bloemetjes gezet werden. De bondsadviseur, pater Comman deur, wees er op, dat feestvieren maar één dag duurt en dat daarna de strijd om het bestaan weer be gint. Samenwerking is noodzakelij!:, vooral in de toekomstige P.B.O., om de zelfstandigheid der middenstan ders te bewaren. De bondsvoorzitter, de heer C. A. Heuft richtte zich speciaal tot de dames en drukte haar op het hart de mannen aan te sporen de vergade ringen te bezoeken. De heer J. Compier brak een lans voor het sanatoriumfonds „Santos", ten bate waarvan tijdens de pauze een collecte werd' gehouden. Voor een daverend slot zorgde tenslotte de heer Evert Castelein, die met muziek van Albert Gerrit sen en zijn band de danslustigen nog geruime tijd vermaakte, zodat het reeds ver over het nachtelijk uur was, toen de feestelijkheden ge ëindigd waren. Op dat ogenblik zal de feestcommissie, na zoveel weken van drukke voorbereidingen en zo'n vermoeiende feestdag, wel 'n zucht van verlichting geslaakt hebben. Enfin, de heren M. Brouwer, W. Th. van der Holst en W. Zwetsloot heb ben eer van hun werk gehad! Een feest dat klonk als een klok! „Laat die melkboeren maar schui ven", zei men ons, die weten wat feestvieren is". En inderdaad, sinds gisteren weten wij het ook! Zoals dat behoort werd de dag be gonnen met een plechtige H. Mis, welke door de geestelijk adviseur, pater S. Booms O.F.M., om negen uur in de kapel van „De Voorzienig-- heid" werd opgedragen, in tegen woordigheid van practisch alle le den, waarvan velen met hun dames. Daarna wachtte hun in „De Burcht" een feestelijk ontbijt, dat natuurlijk klonk als een klok en waarbij de feestelijke stemming al dadelijk een hoogtepunt bereikte. Dat hoogtepunt is werkelijk niet overdreven. Of is het soms niets bijzonders, als men 's morgens om half twaalf al heer lijk zit te deinen op z'n stoel, om, bengelend aan 's buurmans armen, te zingen van „Cheerio, cheerio, in Holland daar zingen we zo"? Dat te kende de intieme band tussen de le den van „St. Paschalis", die op zo'n dag als het ware één grote familie vormen en blij zijn, omdat het feest is van hun bond, waar zoveel goeds van uit gegaan is. Wie van dat laat ste niet overuigd zou zijn, behoefde zijn oor maar te spitsen bij de vele toespraken en hij zou werkelijk ont dekt hebben, dat „St. Paschalis" iets betekent voor Leidens katholieke melkhandelaren. Cocktail van toespraken. We kunnen de vloed van felicita ties en goede wensen niet helemaal weergeven en stippen daarom slechts enkele stukjes aan. De voorzitter van het feestcomité, de heer M. Brouwer, verwelkomde de vertegenwoordiging van het hoofdbestuur, het bestuur van de plaatselijke N.R.K.M. en de verdere aanwezigen. Hij bracht hul de aan de oprichter, de heer G. Ver berg z.g., de huidige adviseur, pater Booms, voorzitter J. P. v. d. Holst, het actieve jonge bestuur en de vier jubilarissen. Pater Booms wilde de hem ge brachte hulde delen met de voor gaande adviseurs, vooral pater Pon- sioen, en knoopte aan zijn toespraak een aansporing vast, om op de goede weg voort te gaan, zodat „St. Pa schalis" eens, met nog meer luister, het gouden feest zal mogen vieren. De voorzitter, de heer J. P. v. d. Holst, wierp een terugblik in het verleden, waarover hij niet ontevre den was, en ontvouwde de nieuwe plannen, die weer grote zorgen mee brengen, o.a. de zorg voor de „oude dag". De secretaris, de heer Q. Onder water, wilde kort zijn en hoopte slechts, dat het vergaderingbezoek in de toekomst even goed zal zijn, als op deze ochtend bij het ontbijt! (Als die vergaderingen even goed zijn als dat ontbijt, zal het best gaan!). De heer J. Mol, bondspenningmees- ter, bracht de felicitaties van het fcondsbestuur over en wees er op, dat Leiden altijd een vlotte en ac tieve afdeling was geweest, waarmee het prettig samenwerken was. De voorzittershamer, die hij eens van de oprichter G. Verberg ontvangen had, droeg hij gaarne weer aan de afde ling over. De voorzitter van de plaatselijke Kath. Middenstandsbond, de heer F. C. de Hosson, sloot de rij en drong sterk aan op goede samenwerking met de standsorganisatie, omdat de middenstand thans meer dan ooit één front moet vormen. Spr. bracht hul de aan de voorzitter, die reeds 19 jaar aan het roer staat, en wenste hem toe, dat hij zelf zijn plannen nog mocht uitvoeren. Ondertussen werd er nog eens ge zongen, nog eens gedeind en een kopje koffie gedronken, zodat het kwart over een was, voor men het wist. Toen zijn de feestvierders op gebroken, om 's avonds het feest weer voort te zetten. Fred Fagel presenteert „Dat is lachen In de grote zaal van „De Burcht" vonden de leden met hun huisgeno ten elkaar 's avonds weer terug, om de vrolijkheid onder leiding van Fred Fagel met zijn cabaret-revue „Dat is lachen!" voort te zetten. Of hij nu wist, dat hij de melkhandelaren iets heel bijzonders voor moest zet ten, of dat hij een buitengewoon goede bui had, we weten het niet. Maar wel weten we, dat het bonte programma insloeg op een manier, die de leden van „St. Paschalis" nog lang zal heugen. „Half en Zacht van de Wegenwacht", Fred Fagel en Rens van Dorth, kenden de taak van deze instelling, n.l. om mensen uit de put te helpen, al was het dan niet de put van autopech, maar van zorg en beslommeringen. De cabaretières El- se Schild en Len v. d. Berg verleen den daarbij hun charmante assisten tie en Cas Oosthoek gaf aan alles een muzikaal tintje. VOLKSDANSDEMONSTRATIE „DE GROTE RONDE". Reeds vele malen in haar bijna drie-jarig bestaan is onze Leidse katholieke volksdansgroep „De Gro te Ronde" in het openbaar met suc ces opgetreden, maar de stijlvolle demonstratie, die zij Zaterdagavond voor de ouders en zeer vele belang stellenden ten beste gaf, mag men wel als een bekroning zien van een intense en gedegen oefening. Onge twijfeld zuilen degenen die mis schien met een vooroordeel deze de monstratie zijn gaan zien, een andere gedachte hebben gekregen van dit stuk volksleven, dat de volksdans wezen toch is. Uit het uitgebreide repertoir. waar over deze groep beschikt, had men een gevarieerd program samenge steld, dat de volle aandacht had van alle aanwezigen, die als een grote rolijke familie in een kring rondorl de dansende jongens en meisjes wa» ren gezeten. Strak van lijn, rflaar spontaan, werden de dansen opgebouwd en begeleid door speciale gramofoon- muziek of fris pianospel dat ge- inspireerd was op een telkens terug kerend en melodieus thema, maakten de dansers deze in haar talrijke va riaties tot een fraai geheel. Een opsomming van alle dansen houde men ons ten goede, maar speciale vermelding verdient de voorname en toch vrolijke „Jan Klaassen", die op veelvuldig verzoek moest worden herhaald. Een der leden had op een wals van Ivanovinci een „Bloemendans" gecomponeerd met volksdansvariaties. En ofschoon men dit, artistiek bezien, misschien als een aanslag moet beschoudwen op de wals èn de volksdans zelf, toch was het moeilijk te ontkomen aan de bekoorlijkheid en de charme, waar mee zij werd gedemonstreerd. Na tuurlijk werd ook het publiek niet vergeten, en zo zag men de dames vlinderen in de „Vlinder" en poog den de heren het tempo bij te hou den van de „Engelse Jagermax-s". Het begon toen wel meer op een hink-stap-sprong te lijken, maar het genoegen was er niet minder om. Kapelaan Looerakker, de nieuwe geestelijk adviseur, sprak een kort woord, waarin hij de schoonheid van de dans in het algemeen en die van de volksdans in het bijzonder be lichtte. De avond werd verder op prettige en beschaafde wijze omlijst door de Gibaba's, het nieuwe bandje van de Dekenale parochie. Simon Klein zong met de aanwezigen een aantal volksliedjes en hield hen bezig met een gezellig gemeenschapsspel. Wim Driessen deed dit eveneens met zijn kostelijke hersengymnastiek, gesto ken in een nieuw en origineel kleed. Het werk van de instructrice, mej. Paula Kellenaers, en de goede be geleiding van de pianisten Joke Vlas veld en Kees Heetvelt hebben er toe bijgedragen om deze demonstratie uitstekend te doen slagen. DISTRIBUTIENIEUWS LEIDEN. Morgen (Dinsdag) vindt weer een uitreiking plaats van bonkaarten 812, te Leiden. Men raadplege het datum- kaartje. Prof. Gorter doctor Honoris Causa Van de Parijse Sorbonne Aan de bekende Leidse hoogleraar, prof. dr. E. Gorter die op het ge bied van kindergeneeskunde een wereldvermaardheid geniet, zal door de Sorbonne, de universiteit van Pa- rijs,' het doctoraat Honoris Causa worden uitgereikt, welke plechtig heid op Zaterdag 27 November a.s, zal plaats hebben. R.K. VER. VAN HANDELS REIZIGERS. Vrijdag vergaderde de R.K. Ver. van Handelsreizigers St. Christoffel in „Liberty". Te 8.30 opende de voorzitter, de heer Conijn, met een kernachtige toespraak tot allen om mede te werken zo spoedig mogelijk de vereniging op vooroorlogs peil te brengen. Notulen vorige vergadering werden voorgelezen en goedgekeurd. Als spreker voor deze avond was ge komen het lid van het Hoofdbestuur de heer Bekkering met als onder werp „de sociale verzekeringenher ziening en wij". Deze lezing gaf een beeld van wat in de toekomst op so ciale wetgeving te wachten staat. Na deze rede kwamen nog verschillende onderwerpen ter tafel, waarna deze vergadering om 10.30 uur werd ge sloten.- ST. LEONARDUS-PAROCHIE. „Lentebloemen" en „Zonnelied". Dat is wel de indruk van de ve len, die gisterenavond de zaal van het St. Antonius-Clubhuis aan de Mare geheel vulden, om te genieten van het vele moois, dat hier door en voor de kinderen, voor hun ouders niet het minst, geboden werd. Het was inderdaad een avond van „Lentebloemen" en „Zonnelied"- Pastoor van der Schoot opende na mens de K.A. die onder zijn auspi ciën dit mooie stuk „Jeugd-Zorg" is begonnen en zette klaar en duide lijk uiteen, wat de opzet is van het Jeugdwerk der vrije Woensdagmid dagen, dat nu al bijna een jaar in de „St. Leonardus" bestaat. In de geest van de Octobermaand opende het dameskoor „het Zonnelied" met een keurig gezongen „Ave Maria" om dan wel een half uur lang de zaal te boeien met een gevarieerd program, dat onder leiding van de heer Obdam keurig werd verzorgd. Dit dameskoor verdient inderdaad de volle belangstelling van heel de parochie en het verheugt ons te vernemen, dat het in samenwerking met het Kerk-koor het Weihnachts- Oratorium van Müller in studie gaat nemen. De kleinste „Leeuwerikjes van St. Leonardus" zongen daarna enige mooie nummertjes, die getuig den van veel toeleg. Men moet het zelf ir/eemaken om zich te kunnen voorstellen, wat het zeggen wil een 40-tal van de kleinsten (3e en 4de leerjaar der lagere school) in de grootste ernst stukjes te horen zin gen. waarin werkelijk karakter werd gelegd. „St. Cecilia" was zeker wel het mooiste! De 40 groteren kwamen hun kleinere zusjes wel 'n lesje geven met de mooie operette „Lentebloemen" van Catharina van Renès. Het was 'n Lente-feest van kleurige costumes en fleurige zang en mooie, klare declamatie, waar voor de heer Cappendijk uit Zoe- terwoude alle eer toekomt. De mooie dansjes, onder leiding van mej. v. Rijn, zouden in de Schouw burg beter tot hun recht zijn ge komen dan op dit veel te kleine to: neel. Een mooie avond, die de jeugd van St. Leonardus en de ouders niet het minste, deugd heeft gedaan. Pastoor v. d. Schoot dankte met 'n hartelijk woord en beloofde, dat hij deze 75 bloemen in 'n Kerstspel om de kribbe zou plaatsen als Engelen bloemen in het licht en de warmte der Zon, die Jesus zelf is. Mej. van Rijn en mevrouw Ver hoef-Laagland, de pianiste, die zo veel uren zich geheel belangeloos hadden gegeven voor de kinderen, kregen een herinnering aan deze mooie avond, die mede door 't werk van O.K.O., speciaal de heer Cor de Winter, in alle opzichten een succes is geweest en waarmee Pastoor zijn nleidooi voor het Woensdagmiddag kinderwerk glansrijk heeft wonnen. Wethouder van Schaik opende Za terdagavond in het St. Antonius-club- huis een natuur-historische tentoon stelling, welke was ingericht door de Ned. Jeugdbond voor Natuurstudie, met medewerking van de Leidse af deling van de Ned. Nat.-Hist. Ver. er de Leidse Aquarium Vereniging. Het is geen grote, maar zeer inte ressante expositie; voor liefhebbers is er op velerlei gebied veel te bewon2 deren, terwijl oningewijden een klei ne tip van de sluier opgelicht zien, waarachter het vele mooie zich be vindt, dat de natuur ons biedt, wan neer we slechts onze ogen willen ge bruiken. Men ziet er een stand van de na- tuur-bescherming, met suggestieve, zelfgetekende platen; aan de plano logie wordt aandacht geschonken door enkele schema's met verdeling van de Ned. bodem; statistieken wijzen Uit hoe dankbaar de vogels gebruik maken van nestkasten, die er in ver schillende soorten te zien zijn; palin gen, in verschillende levensstadia, staan op sterk water; de Nat.-Hist. Ver. richtte een propaganda-stand in; schematisch kan men de vogeltrek bestuderen; door de leden verzamel de paddenstoelen, zowel eetbare als vergiftige, liggen in vele variëteiten uitgespreid, aquaria van de Leidse Aquarium Ver. bevatten een interes sante collectie tropische vissen: de jeugdige leden hebben iets dergeliiks met visjes* uit onze polderslootjes: een net-echt duinlandschap vertoont de verschillende planten en voeels, die daar voorkomen, met duidelijke verschillen tussen Zuid- en Noordhel ling; vitrines met schelpen geven een klein overzicht van de ontzaggelijke verscheidenheid die daarin bestaat en een bonte collectie vlinders com pleteert het geheel. Zaterdagavond en Zondag was er reeds een verheugende belangstelling, die zich ongetwijfeld vanavond, mor genmiddag en morgenavond zal voort zetten. BURGERLIJKE STAND Geboren: Sara Maria Louise d. v. W. v. d. Lelie en A. Redel, Cornelia Johanna d. v. J. Bos en M. E. Star- kenburg, Maria d. v. W. F. Singer- ling en G. C. Tefij, Wilhelmina Catha rina d. v. C. v. d. Klaauw en M. J. Gordijn, Adrianus Martinus Nicolaas z. v. H. Haasnoot en N. P. de Mo). Overleden: W. D. Ba velaar man 74 jaar, L. Boon huisvr. v. L. v. Maris 70 jr. M. de Haas wed v. F. Neute boom 73 jr. HAZERSWOUDE Geboren: Catharina d. v. W. Zin- te! en E. C. Verbeek, Hendrina d. v. J. Noorwinden en G. v. d. Dool. Ondertrouwd: Nanne Wieringa 47 j. en Gerarda J. Spaargaren 53 j.; Arie P. Verweij 41 j. en Neeltje v. Roon 53 j. Getrouwd: Arie v. Aalst en Cor nelia v. Tol: Jacobus A. v. Haasterl en Petronella J. Heemskerk. HILLEGOM Comité Kath. Hillegom. Deze hield Zondag een kader-bijeenkomst als opening van het winterseozoen. Deelgenomen werd door de bestuurs leden der Kath. organisaties ter plaatse, door de leden der charita tieve verenigingen en het onderwij zend personeel der R.K. scholen. Na de H. Mis met alg. H. Communie had een gemeenschappelijk ontbijt plaats in hotel Sistermans. Rector H. M. v. Spanje hield vervolgens een rede met het onderwerp: „Reddend Christen dom en Godsvertrouwen". KATWIJK AAN DEN RIJN De nieuwe verkeersweg. De Provinciale" weg Den HaagKat wijkNoordwijkHaarlem, reeds voor de oorlog onderhanden geno men voor grote verkeersweg, bleef tengevolge van de oorlog voor het gedeelte, Wassenaarse wegNoord- wijkerweg, onafgewerkt liggen, tot hinder van de vele automobilisten. Enkele maanden geleden is het on afgewerkte gedeelte onderhanden genomen en Zaterdag 1.1. is het ge hele traject gereed gekomen zodat het grote verkeer thans de nieuwe weg, onder het Viaduct aan de Zee weg volgt. Een zeer grote verbete ring. Het gaat gebeuren. Sinds en kele jaren is het voor de bewoners van de Achterweg en diegenen, die genoodzaakt waren die straat te be treden, een foltering om daar te moeten lopen. Ook voor fietsers was het zo goed als niet te doen. Auto rijders riskeerden een verbaal en reden liever een verboden straat dan door de Achterweg te hobbe len. Dat gaat thans anders worden. De straat wordt vernieuwd. De ste nen zijn gearriveerd. Het gaat dus spoedig gebeuren! Ook de bewoners van eexx deel van de Wassenaarse weg zullen in dezelfde vreugde delen! Feestavond. Bij gelegenheid van de opening van het wintersei zoen gaf de Kath. Jongemannen- beweging een feestavond in het Pa rochiehuis, waarvoor medewerking verleenden de „KAJOMA-toneel- groep" en de „KAJOMA-band, bei de uit Wassenaar. Opgevoerd werd de klucht „Kidnappers". Al spoedig bleek, dat de vertolking zeer goed was. De Kajoma-band zorgde voor de muzikale omlijsting. LEIDERDORP Personalia. De heer W. v. d. Schreur is benoemd tot chef-instru mentmaker aan de telefooncentrale te Leiden. ROELOFARENDSVEEN Ongeval Doordat Zaterdagavond G. de Koning Thz. spelende met zijn fiets in die van zijn vriend verward geraakte, kwam hij zo ernstig te val len, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Nadat dr. v. d. Bijl hem had verbonden, werd hij per auto naar huis vervoerd. STOMP WIJK Na-uitreiking Het hoofdkantoor van het distributie-district geeft op Donderdag 21 dezer alsnog gelegen heid tot het afhalen van bonkaarten in het kantoor Vlietstraat te Voor burg tussen 9 en 15 uur. ZOETERMEER GemeenteraadDe gemeenteraad vergadert Maandag 25 October des namiddags 2 uur. Agenda o.a.: Ver huur woning Dorpsstraat 118 aan E. W. Ooms; verhuur strook grond aan C. van der Spek Azn.; vaststelling gemeentebegroting 1949 en goedkeu ring begroting Burgerlijk Armbe stuur. Geboren: Cornelia Janna d. v. S. Wispelweij en J. Roos; Marinus Joan nes Adrianus z. v. A. P. Hermus en J. J. Opdam. Ondertrouwd: C. Blijleven 37 j. en P Gorissen 30 j. Overleden: J. C. Blaazer 79 jaar echtgen v. P. Kinkel. WAT ETEN WIJ IN OCTOBER? Het voorlichtingsbureau van de Voedingsraad schrijft ons: ieder sei- zoep brengt in de huishouding zijn eigen mogelijkheden en moeilijkhe den mee. Men moet er bijv. rekening mee houden, welke groenten en an dere producten voor redelijke prijs verkrijgbaar zijn, en ook, waaraan het gezin bij de heersende tempera tuur behoefte heeft. Wij geven hier als voorbeeld voor de October maand een weekmenu. Daarbij is behaJve op het seizoen en de rant soenen ook gelet op de voedings waarde: iedere maaltijd moet zo veel mogelijk alle nodige voedings stoffen bevatten. Zo vindt u bij de erwtensoep in het Maandag-menu de toevoeging: met aardappelen en soepgroenten erin verwerkt. Erwten en peulvruchten zijn nl. In ons huimane vader land worden dagelijks enige duizenden mensen op de meest liefderijke wijze mishandeld. Dat zou een nationaal schandaal kun nen zijn indien het geen oude gewoonte was, die overigens in andere lan den eveneens in zwang is. De mishandelden zijn de zieken die thans verpleegd worden, de mishande'aars zijn de liefderijke huisge noten die handelingen ver richten waarvan ze in alle ex-nst menen, dat ze iets met ziekenverzorging te maken hebben. Het zijn de verplegende huismoe- ders, die met meer goede wxT en liefde gewapend de ziekenkamer binnenkomen, dan met kennis van zieken verzorging. Je kunt het de mensen ternauwernood kwalijk ne men: ziekenverzorging en ziekenverpleging is een grote kunst: Als men na gaat dat de .verpleegster jarenlange oefening moet opdoen in een ziekenhuis, vrij veel theoretische ken nis moet verzamelen voor dat ze eindelijk haar di ploma heeft dan kan men zich voorstellen dat het geheel niet eenvoudig is. En toch is goede verzor ging van de zieke zo uiterst belangrijk, zowel voor zijn lichamelijke gesteldheid als voor zijn moreel, zijn uit houdingsvermogen om zijn kruis të dragen. Daarnaast bestaat het feit. dat de meeste zieken, vooral in deze tijd van gebrek aan ziekenhuisruimte, thuis ver zorgd worden door wel menende huisgenoten, en dan niet die verzorging ontvangen die hun lot dra gelijker maakt en hun ge nezing versnelt. Daarom is het zaak, dat ieder die mogelijker wijze een zieke zal moeten verzoi-gen, op de hoogte is van de een voudigste en meest voor komende verplegingshand- grepen. Verbedden, linnen verschonen de zieke was sen en voorkomen dat hij doorligt, dat zijn allemaal dingen die eigenlijk ge meengoed moesten zijn, vooral bij de huisvrouwen. Hoe kunnen ze dat leren? Hier geldt nu eens niet dat men aldoende leert, Men moet eerst leren en dan al doende routine krij gen. Op verschillende plaatsen worden cursussen in zie kenverzorging gegeven, en die bij te wonen is na tuurlijk uiterst belangrijk. Daarnaast loopt er oo het ogenblik via de K. R. O. een cursus, waarvan de volgen de lessen worden uitgezon den op 5 en 19 October, telkens om half drie. Maar wanneer men nu staat voor de taak een zie ke te verzorgen zonder de ze cursussen te hebben ge volgd, dan is er nog een uitweg. Men vraagt aan de wijkverpleegster van het Wxt-Gele Kruis (resp. Lim burgse Groene Kruis) voor te doen, hoe mën de ver zorging moet verrichten. Zij zal graag die raad ge ven en wijzen hoe het moet. Zij zal ook. en dat is van ftelang goede wenken kunnen geven over de in richting van het ziekenver trek, over de beste manier om het bed te plaatsen enz. Er is werkelijk geen re den meer om de liefderijke mishandeling van zieken als onvermijdelijk te aan vaarden. Een oude spreuk zegt: wie wijs is vraagt raad. en die spreuk gelat zeker hier, waar het geldt het lijden van zieke Huis genoten te verlichten en te bekorten. EERSTE HERDERLIJK SCHRIJVEN VAN DE BISSCHOP VAN EICHSTATT. De nieuwe bisschop van Eichstatt, Dr. Josef Schröffer, heeft jl. Zondag een eerste herderlijk schrijven doen voorlezen waarin hij van zijn gelo vigen vraagt terugkeer tot bezon nenheid en ingekeerdheid, nauwlet tende zorg voor de waarden v an geest en hart en een leven uit de genade van Christus. In de achter ons liggende jaren heeft men de mensen niet tot rust en bezinning ilaten komen, om hen geschikt te maken voor het doel, dat men met hen voorhad. Ook heden wordt de mens gemaakt tot een onderdeel der massa zonder oordeel, zonder diepte en zonder inhoud en wordt hij van zijn persoonlijkheid ontdaan. De grote mannen in de geschiedenis en in de Kerk hebben steeds geweten, dat de vruchtbaarste uren in het leven de stilte zijn. Slechts in de stilte is het mogelijk geestelijk tot het we zen der dingen door te dringen en tegen de ideeën en stromingen van de tijd stelling te nemen. De ingekeerdheid van het hart moet echter ook samengaan met de terugkeer tot de verbondenheid met God. Wij zijn thans te arm gewor den om in de plaats van het ver nielde werk onzer cultuur weer nieuw te scheppen, maar wij zijn wel in staat de cultuur van de ziel te verzorgen en onze aandacht te rich ten op de beschaving en veredeling van de innerlijke mens. In de nood van onze tijd, die ons lot geworden is, zouden wij er naar moeten stre ven Christus te vinden in ons zelf. Voor deze geweldige nood moet een nieuwe warmte van het hart en van de barmhartigheid doorbreken en be ginnen te stralen. In dit geheim, dat de christenen in de oudste tijden der Kerk bezaten, ligt de hoge waarde van de persoonlijkheid en wordt te gelijkertijd de grondslag voor een innig verbonden gemeenschap ge legd. Ook het zedelijk streven ver krijgt hierdoor nieuw licht, want als christenen moeten wij trachten in onze houding op Christus te gelij ken. Daartoe geeft het gebed ons de kracht. arm aan vitamine c, in tegenstelling tot de meeste bladgroenten, aard appelen en fruit. Het ir daarom goed, aardappelen en verschillende soepgroenten in de te verwerken. Het toevoegen van aardappelen is bovendien wenselijk, omdat peulvruchten en aardappelen ons tezamen eiwitten leveren, die het eiwit uit vlees goed kunnen ver vangen. In het menu voor Vrijdag vindt u dan ook bonen-hache ter vervan ging van vlees. Ook melk (karnemelk bevat eiwit van goede kwaliteit: daarom is vleesloze maaltijd ook volledig tc maken met pap of pudding toe. Wat dunkt u nu van de volgende combinaties: Zondag: groentesoep-appelmoes, vlees, aardappelen-caramelpudding met vanillesaus. Maandag: Erwtensoep met aard appelen en soepgroenten erin ver werkt, wentelteefjes met appelmoes. Dinsdag: snijbonen, gebakken Woed worst, aardappelen, fruit. Woensdag: Bloemkool, gehakt aard appelen, havermoutpap. Donderdag: Bloemkoolsoep, spi nazie^ gestoofde vis, aardappelen. Vrijdag: bieten, bonenhache, aard appelen-fruit. Zaterdag: stanxpot van rauwe an dijvie, karnemelkse pap. Sport in 't kort Van Vliet en Peters wisten in het internationaal omnium te Ant werpen te winnen (11 pnt) voor dc Belgen ScherensBruyland (20 p.3, 3. de Belgen Van LoeverenAdri- aenssens (23 p.). De Belgen Kintvan Steenbergen wonnen de 100 K.m.-wedstrijd te Brussel in 2.2.39, hetgeen een nieuw baanrecord betekende. SchulteBoe yen werden vierde. Arrigo, Remondini verbeterde op zijn Jonghi, 123 cc, twee nieuwe we reldrecords op de baan te Monthlery. Hij noteerde over 100 km een tijd van 48 min. 51.11 sec., waarmede hij ver beneden het wereldrecord bleef, dat met 52 min. 24.27 sec. sinds 193*. op naam van de Fransman Nougier staat. De gem. snelheid bedroeg 122.479 km,, terwijl hij in een uur tijd 122.89 km. aflegde. Ook met deze prestatie ver beterde hij het wereldrecord, dat eveneens sinds 1938 op naam stond van Nougier en 114.252 km. bedroeg. - De Fransman Wimille won. met Alfa Romeo, de Grote Prijs van Mon- za met een gemiddelde van 177.111 km. De 504 km. werden afgelegd in 24.50 min. 44 sec. In de vergadering van de Bonds raad van de KNLTB is reeds nu aan gaande de competitie 1949 het besluit genomen om het zelfde rysteem te volgen als in dit jaar n.l. de punten- rekening volgens het aantal gewon nen wedstrijden (en niet volgens het aantal gewonnen partijen) en per klasse het aantai partijen als volgt vast te stellen: hoofdklasse 12 par tijen, le klasse 10 partijen, overige klassen 8 partijen. Het eerste dames waterpolo ze vental van „de Meeuwen" behaalde een 53 overwinning op Neptunus (Amersfoort en een 3—2 overwin ning op Merwede (Dordrecht). Door deze resultaten promoveert dit zeven tal naar de eerste klasse van de K.N.ZB. De wedstrijd te Bertrix over 80 kilometer werd gewonnen door Ger- rit Schulte in de tijd van 2 uur 13 min. 2. Diderich (Luxemburg), op twee ronden; 3. Kirchen (Lux), 4. A. Nciaux (Belgie); 5. Dubuisson (Bel gië).

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3