1 SCHOORSTENEN Jlatle „Oud-Leiden" kronkeH zich een weg door Haarlem MAANDAG 18 OCTOBER 1948 DE LE1ÜSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 COMITé-WELTER EN DE GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN In de kring van het z.g. comité- Weiter heerst geen eenstemmigheid of men van deze zijde in 1949 wil deelnemen aan de gemeenteraadsver kiezingen. Zij, die hiertegen gekant zijn, zeggen, dat het Katholiek Co mité van Actie aan de verkiezingen voor de Tweede Kamer uitsluitend heeft deelgenomen in verband met de Indische politiek, maar dat dit niet met zich meebrengt ook aan de gemeenteraadsverkiezingen deel te nemen, daar deze met de politiek in zake de overzeese gebiedsdelen geen verband houden. De voorstanders zijn van oordeel, dat in het Zuiden van ons land herhaaldelijk eigen ka- tnolieke lijsten voor gemeenteraads verkiezingen uitkomen en dat dit ook mogelijk moet zijn voor het comité- Weiter, dat een bepaalde stroming onder de Rooms-Katholieken ver tolkt. In verband met het laatste wordt ook overwogen een samengaan van de z.g. Middenstandspartij met de groep-"Welter. Zoals bekend was de lijstaanvoerder van de Midenstands- partij, de heer Engh te Wassenaar. Over dit alles moet echter de beslis sing nog worden genomen. Zouden de gemeenteraadasverkiezin- gen in 1949 tóch doorgaan? Wij ho pen nog, dat ze in 1950 zullen worden gehouden! ALS DE SUIKER NIET VRIJ KOMT DAN EXTRA VERSNAPERINGEN. Nog steeds is er geen besluit ge nomen of en wanneer de suiker van de bon zal komen. Mocht niet tot afschaffing van de suikerrantsoene ring worden besloten, dan is het niet onmogelijk, dat de rantsoenen zullen worden verhoogd. In elk geval wor den er bij het ministerie van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening thans reeds maatregelen genomen om, bij niet afschaffing, voor Sint- Nicolaas en Kerstmis telkens 200 gram extra versnaperingen in distri butie te brenen. Voor de Kerstdagen zal er tevens 180 gram spijsolie ter beschikking worden gesteld. FR. 98.50 VOOR 1.—. In de Franse Staatscourant van Za terdag zijn de nieuwe wisselkoersen van de Franse franc bekend ge maakt. Voor de gulden is de koers 98.50 francs en voor het pond 1055 en voor de Belgische franc zes francs In het communiqué van 't ministe rie van financiën wordt gezegd: dat de maatregel tot doel heeft de han delstransacties te „vereenvoudigen". Toegegeven wordt dat de prijzen van sommige goederen in Frankrijk zul len stijgen. Er wordt aan toegevoegd, dat er verdere wijzigingen in de koers van de franc verwacht kunnen worden en dat de jongste maatregel de laatste niet zal zijn. OORLOGSWONDEN HELEN LANGZAAM. De St. Stevenskerk in Nijmegen, die in de oorlogsdagen bijna geheel ver nield werd, wordt thans herbouwd. Het herstel van dit uit het midden van de 15e eeuw daterende gebouw zal ongeveer 8 a 10 jaar in beslag Aetherklanken DINSDAG. HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws, gymn. 7.50 Dagopening dr. J. Fetter. 8.00 Nieuws, gr.pl. 8.45 Handel. 9.15 Morgenwijding ds. J. Loos, N. H. perd. Hilv. 9.30 Gr.pl. 10.35 Schubert. 10.50 Kleuterprogr. 11.00 Ziekenprogr. 11.30 Bioscoopor gel. 12.30 Weerpr., Romancers. 13.00 Nieuws. 13.50 Spaanse liederen. 14.00 Met naald en schaar. 14.30 Gr.muz. 16.40 Schoolbel. 17.00 Kinderkoor: Jacob Hamel. 17.30 Russische volks dansen v. Liadow. 17.45 Overzeese kroniek. 18.00 Nieuws, Erich. 18.30 Strijdkr. 19.00 Radiostrip. 19.15 Beet hoven, Paganini. 19.45 NIWIN. 20.00 Nieuws, Actualiteiten, Dinsdagavond- trein. 21.35 Gr.pl. verz. progr. m. Clinge Doorenbos. 22.15 Buitenl. overz. 22.30 Piano: Mozart, Franck, 23.00 Nieuws, gr.pl. HILVERSUM II, 415 M. J.OO Nieuws, „La tragédie de Salomé" v. Sohmitt. 8.00 Nieuws, gr.pl. 9.00 Lichtbaken. 9.30 Waterst.. Vioolconc. v. Wienlawsky. 10.00 Kinderprogr. 10.30 Schoolradio muziekcursus: „Le chasseur maudit" v. Franck. 11.00 Gr. pl. 11.40 Orgelconc. 12.03 Metr. ork. (12.30 Weerpr.). 12.55 Zonnewy- 2er- Jacob Jordaens. 13.00 Nieuws, tenor. 13.45 Bijbel. 14.00 Gebed in de muz. 14.30 Onder ons. 15.00 School radio: Italiaans. 16.00 Ziekenbez. 17.00 Na schooltijd. 17.30 Wigwam. 18.10 Sport. 18.45 Pianospel. 19.00 Nieuws, gitaarvoordracht door An- drée Segovia. 20.00 Nieuws. Gewone man. „Le nozze di figaro" v. Mozart. 21-30 W.-Europees commentaar. 21.40 Strijkkwartet v. Reger. 22.15 De hoogliedmotetten v. Palestrina. 23.00 Nieuws, gr.pl. R.K. UNIVERSITEIT TE NIJ MEGEN BESTAAT 25 JAAR. Gisteren werd te Nijmegen op be scheiden wijze het 25-jarig bestaan van de R.K. universiteit herdacht. De officiële feestviering is uitge steld tot het voorjaar. Gistermorgen werd in de kapel van het St. Canisiuscollege te Nij megen een H. Mis van dank opge dragen door prof. dr. J. van W'ely, die sinds de oprichting als hoog leraar aan de R.K. universiteit ver bonden is. De gehele universitaire gemeenschap woonde de plechtig heid bij. Onder de aanwezigen wa ren voorts verschillende autoritei ten, minister mr. van Schaik, cura tor van de R.K. universiteit, de mi nister van O. K. en W., prof dr. Rutten, oud-hoogleraar aan de R.K. universiteit. Medegedeeld werd, dat de het vo rig jaar aftredende rector-magnifi- pus prof. dr. R. Post is benoemd tot ridder in de orde van de Neder landse Leeuw. HOOFDRECHERCHEUR S.D. TER DOOD VEROORDEELD. De Groninger Kamer van het Bij zonder Gerechtshof te Leeuwarden veroordeelde vanmorgen de 46- jarige hoofdrechercheur Pieter Schaap conform de eis tot de dood straf. S. behoorde destijds tot de zgn. Amsterdamse recherche op het hoofdkwartier van de S.D. te Gro ningen. Hij maakte deel uit van executiepeletons te Anlo en Bakke- veen. In laatstgenoemde plaats schoot hij alleen tien personen neer. Voorts was verd. enige tijd werk zaam bij het bureau Joodse zaken te Amsterdam, in welke functie hij tal van Joden arresteerde. WEER EEN JEUGDIGE DIEVEN BENDE ACHTER SLOT. De Rotterdamse politie heeft een aantal opgeschoten jongens gear resteerd, dat een hele serie inbra ken op zijn geweten heeft en al m'aanden lang Rotterdam-Zuid on veilig maakte. De jongens begonnen met zich toegang te verschaffen tot scholen, maar toen dit niet genoeg opleverde de voornaamste buit was een projectielantaarn gingen zij hun belangstelling wijden aan winkels, aan een suikerwerkfabriek en tenslotte aan woningen. Daar namen zij radio's, textiel en andere waardevolle goederen mee, die zij later verkochten de jongens wa ren in de leeftijd van 14 tot 19 jaar. Enkele ouders traden als heler op. Ook zij zijn gearresteerd. BINNENLAND. Brand bij „Huize Padua" te Boekei. Zaterdagmiddag heeft een felle brand gewoed in enkele dicht bij elkaar staande gebouwen van de psychiatrische inrichting „Huize Pa dua" te Boekei, o.a. in de boerderij. De brandweer slaagde er in het hoofdgebouw te behouden, maar de inmiddels in brand geraakte opslag plaatsen, grenzende aan de boerde rij, kon men niet meer reddden. Zij brandden evenals de boerderij totaal uit. De gehele oogst en verscheidene landbouwmachines gingen verloren. Het vee kon worden gered. In de psychiatrische inrichting worden on geveer 700 patiënten verpleegd. De opheffing van de distributie van autobanden is spoedig te ver wachten. Tot hoogleraar te Delft om on derwijs te geven in de decoratieve kunst is benoemd de heer T. A. Eschauzier. Het folklore-centrum „De Mei hof" te Lunteren is Zaterdag ge opend. Verkenners uit Zevenaar 'heb ben het huis ingevendeld. Door een misstap is de 17-jarige arbeider J. Bastiaens uit Maastricht van een 10 m. hoge generator geval len en aan de gevolgen overleden. Een chauffeur, die te veel ge dronken had, liet zijn wagen op de weg naar Borculo uit de bocht vlie gen. De wagen, een nieuwe Ford, werd geheel vernield. De chauffeur overleed tijdens het vervoer naar het ziekenhuis te Zutphen. Bij een vossenjacht voor moto ren te Neede is een motorrijder te gen een betonnen paaltje gereden en overleden. Marie Koenen is binnenkort 70 jaar. Haar ter ere is in Maastricht een tentoonstelling geopend van werken, boeken en foto's, betrekking hebbend op de schrijfster. Prins Bernhard, die op jacht ge weest is in Zweden, is Zaterdag op Soesterberg teruggekeerd. BUITENLAND. In het Amerikaanse deel van Korea zou een „hevige" opstand hebben gewoed van 30 minuten. Al thans dat meldt de Sovjet-radio. Vele mensen zouden gedood zijn, en massa's arrestaties werden verricht. Een Rode-Kruis ziekenhuis te Kasjmir is Zaterdagochtend door drie onbekende vliegtuigen gebom bardeerd. Twee patiënten hebben de aanval niet overleefd. Het Joegoslavische dorp Luby Slovakia is Zaterdag door brand ge heel verwoest. Alle vee is gedood. In de Noorse havenptaats Bodö zijn Vrijdagavond drie grote pak huizen, waarin ook een koelinstalla tie aanwezig was, door brand ver nield. Grote hoeveelheden voor ex port bestemd gingen verloren. In het stadhuis werd goede buurschap beklonken INDIEN WE DE NEUZEN GROOT -EN KLEIN GOED GETELD HEB- ben, waren er 54 Oud-Leidenaren, die Zaterdag aan de uitstap naar Haarlem hebben deelgenomen hebben kunnen deelnemen. De meeste leden der vereniging zouden gaarne meegetrokken zijn op de historische pelgrimage, maar zullen ofschoon, door hoe of wat ook, verhinderd dit in feite te doen in den geest zijn opgetrokken naar het Sparen. Met uitzondering van degenen, die helderziend zijn, zal daarom door hen een relaas van hetgeen ons in Haarlem is overkomen, op prijs worden ge steld. Historische ruzies Wel zeer bijzondere luister werd aan deze excursie bijgezet, doordat de burgemeester van Leiden, verge zeld van zijn echtgenote, de uitver koren kudde aanvoerde wegens be let van de voorzitter der vereniging. Iedereen kreeg het gevoel over zich als lid van een Oud-Leidse gemeente- i"aad aan de wandel te zijn, waarbij echter de magistrale hamer, ondanks de felle en zo nu en dan hooglopende discussies geen enkele keer dienst be hoefde te doen. Het waren er dan ook discussies naar onschuldig van aard waarbij de graven van Hol land en de graven in de Grote Kerk een rol speelden. De graven, reeds zo lang in hun graf liggend, vermoch ten toch nog het stedelijk chauvinis me op te poken, toen een der cicero ni, welke ons door de zustervereni ging „Haerlem" waren toegedacht, vertelde, dat de oude graven van Holland in het stadhuis van Haarlem hadden gewoond. „Hetgeen niet kan" ionderbrak een vermoedelijk gebo rene Leidse „de graven woonden destijds in Leiden". Toen begonnen de poppen te dansen. De discussie ebde al wandelend weg. maar, wat zelden voorkomt, het gelijk was aan weerszijden. De graven brachten na melijk de tekst, dat we hier op aarde geen vaste woonplaats hebben, veel vuldig in practijk, daarbij minder door devotie dan door politiek bewo gen en aangedreven. Uit dit voor beeld. dat kenschetsend is voor de rest, kan men de gevolgtrekking ma- i ken, dat de discussies prikkelend maar niet venijnig waren en de voor- Hendrik de Zeevaarder en de Bende van Zwarte Doris 34. Als Bimmelbam langzaam jweer tot bewustzijn komt, be- Imerkt hij dat hij op de vloer van ieen kale kamer ligt. De tovenaar tast met een pijnlijk gezicht naar zijn hoofd en bespeurt met schrik welk een schade daar aangericht is. Een grote buil welft zich onder zijn tastende vingers en opeens herinnert hij zich weer alles. „Dat miezerige mannetje heb ik van het eerste ogenblik af niet vertrouwd. Waar zou hij me heen gebracht hebben?'' Door een deur dringt het geluid van heftige stemmen tot hem door en geven een onverwacht ant woord op zijn vraag. „Ik ben zéér ontsticht, zo niet verontwaardigd, over Uw meer dan domme handelwijze. Vergeef mij m'n grofheid: Ik vind U een rund. Een rund! EEN RUND 1" krijst iemand buiten zichzelf. „Juist. Precies wat U zegt. Een rund!" geeft de aangesprokene hem schuchter gelijk. „Een rund, zeg ik. Maar „Geen méér! Er is geen veront schuldiging voor Uw gedrag te vinden. Ik heb medelijden met U. Hoe moeilijk moet het voor U zijn met zo bedroevend weinig hersens door het leven te strompelen „Ja, zegt U dat wel. Te strom pelen Maarehstamelt de ander, „Ik z-zal hem weer naar de holle boom terug brengen. Op het ogenblik wacht daar Nummer Twee van Uw onvolprezen Orga nisatie op Hendrik de Zeevaar der. Op het horen van de naam van zijn vriend krabbelt Bimmelbam overeind en sluipt zachtjes naar de deur, Gespannen kijkt hij door een kier en slaakt een kreet van schrik. stellen meestal bij acclamatie van een schaterlach werden aangenomen, ter wijl amendementen in het geheel niet ter kennis van de voorzitter werden gebracht en door de secretaresse, mévr. J. van Leurde Loos ook niet in de notulen zullen worden opgeno men. Het orgel, dat niet zwijgen kon. Hadden de excursisten of uitstap- pers reeds officiële karaktei-trekken aangenomen, daarin werden zij nog gestijfd bij het binnentreden van de Oude St. Baaf, waar zij met ruisend bruisen, herkomstig van het vermaar de orgel, werden ingehuldigd. Ieder een was verrukt, zo niet ontroerd. Toen echter bleek, dat het orgel in een perpetuum mobile veranderde en een lied zonder end speelde, toen de koster nijdige blikken opwaarts stier- de vermits aijn uitleggend stemgeluid het tegen de orgel-dreun moest afleg gen, toen werd het allen klaar en dui delijk, dat hier slechts van een geluk kig toeval sprake kon zijn en het or gel voor de Zondagse plechtigheid werd afgereden. Een mooi orgel dat Haai-lemse. We horen het nog. Bavo houdt de wacht. Onbedoeld bracht het oi'gelen stem ming aan de rondgang door deze kerk, welke ternauwernood tot purperen bisschops-praal gerechtigd, deze moest verwisselen voor de zwarte dominees- toga, en zijn kostbare stoffering voor de wit-kwast. Niettemin zijn in St. Baaf senior, beter dan in andere ker ken, enkele kunststukken uit. de goe de oude tijd gespaard gebleven o.a. de kanunnikken-banken, het gran diose koorhek en de hoogst merk waardige H. Geest-bank. Wat zelfs' de meeste Haarlemmers niet zullen we ten en de bewoners van ons bisdom zal interesseren is, dat de patroon van het bisdom, St Bavo, nog steeds ook in afbeelding over stad en land uit kijkt. Hoog in de gevel van het Zui- derdwarsschip is een zeer groot beeld van Bavo achtergebleven. „De beel denstormers hebben zo hoog niet kun nen reiken" werd ons verteld. Spijtig, dat het hun aan "de Noorder gevel wel gelukt is, waar een beeld van de H. Maagd werd weggenomen, dat nog steeds in verminkte staat, op de kerkzolder ligt. Ontvangst ten stadhuize. Met oren, waarin als in een kink horen. het bruisen naspeelde, ver voegden de promenerende prominen ten van „Oud-Leiden" zich aan het Stadhuis. De vlag woei van het coquette torentje, de loper lag over de trappen van het bordes uitgerold, wit-gehandschoende suppoosten be groetten ons en leidden ons naar de met palmen verheerlijkte antieke deemstering van de ontvangzaal. Na de ontnuchtering in de Grote Kerk, trapte niemand erin. „Oud- Leiden" kijkt achter-uit, maar is geenszins achterlijk. Hoe aangenaam was dus onze verrassing, toen bleek, dat de vlag, de loper, de palmen en de witte handschoenen wel degelijk voor ons waren uit- en aangetrok- WEERSVERWACHTING (^Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond). ENKELE BUIEN. Wisselende bewolking met en kele buien, hier en daar verge zeld van onweer en hagel. Mati ge tot krachtige en later voorna melijk in de kuststreken van Holland en Zeeland tijdelijk stormachtige wind, hoofdzakelijk tussen Zuid-West en West. Iets kouder vooral des nachts. ken. Deze verbazing verwerd zelfs tot hoogmoeds-waan, toen de burgemees ter van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cre- mers met de zilveren ambtsketen af stekend tegen het deftig zwart, ge volgd door enige wethouders en se cretaris der gemeente in het Rem- brandtieke clair-obscure van de zich openende deuren verscheen en vanaf de treden, die uit het burgermeesterlijk heiligdom naar de grafelijke zaal afdalen, een har telijke begroeting uitsprak. De burgemeester daalde ook in zijn toe spraak van de hoogte der internatio nale samenwerking in steeds nauwer wordende kringen af tot de goede verstandhouding tussen de twee buur-steden en herinnerde eraan, dat toen Haarlem door don Frederik en zijn ongure Spanjolen werd belaagd, de Prins' ontzettings-troepen liet op rukken uit Leiden, die echter bij het Manpad het onderspit dolven. „Er zullen vele Leidenaars bij zijn omge komen" zei de burgemeester „wier nazaten thans hier aanwezig zijn". Bij deze woorden pikte me nigeen een traan weg. De burgemees ter dacht het ook goed te vermelden, dat de Prins eerst na veel beraad de hulptroepen naar de benauwde veste zond; hij zeide dit bij wijze van ex cuus natuurlijk ten overstaan van de dappere Leidenaars, die het er beter hebben afgebracht. Burgemeester Van Kinschot beant woordde de toespraak van zijn confra ter in de omraming van een raam. De burgemeester had bij zijn jongste kerkbezoek een raam gezien, waarop de wapens van Haarlem en Leiden aan-een-gestrengeld waren. Daarin zag de burgemeester een symbool van de goede verstandhouding der beide steden, die beide, tenslotte, hun vrij heid dankten aan de Prins Willem van Oranje. Een dergelijke betuiging van we derkerige broederschap moest beklon ken worden. Wit-gehande boden rep ten zich een verfrissend morgen wijn tje rond te dienen, waarna, geheel op gekikkerd, het gezelschap het stad huis binnendrong en bewonderde, niet zonder jaloezie, dat Haarlem nog be zit, wat wij verloren hebben. Het Haarlems stadhuis heeft een bizonder, namelijk huiselijk cachet. Het was zeer vriendelijk, dat ons ook tot de particuliere staatsie-vertrekken van burgemeester en wethouders toe gang werd verleend: Het was zeer vriendelijk, dat de officiële Haar- lemmei-s ons ook rondleidden in de belendende kloostergang van een vroeger Dominicaner klooster- nu grotendeels bij het stadhuis getrok ken in welke serene sfeer iets moet zijn blijven hangen van ons aller dank voor de charmante ontvangst. Kronkelingen Het valt buiten het bestek van deze weergave, ook de zeer geslaagde eet- partij weer te geven, waarbij volgens recept van Lady Macbeth gezelligheid de voortreffelijke spijziging kruidde en een verknochte oud-Haarlemse- Leidenaar, althans onze hoek, met edele wijn besproeide. De overige aanzittenden lieten deze bespoeiing over aan aanvankelijk ge botteld, bij het verlaten van de eet gelegenheid ongebotteld water. Het regende, toen we de Grote Markt weerzagen, zodat ijlings onrerdak werd gezocht en verkregen in het Stedelijk Archief, als een duiker-klok opgeborgen in de Janskerk in de Jans straat. Daarna ving in vele spiralen en slingers een vondwandeling door de stad aan, langs Bakenes en Soaar- r.e, door het Heiligland naar de Nieu we Kerk en het Proveniershuis. On- gelukkigei'wijze maakte een der Lei denaars de opmerking, dat de Haar lemse hofjes in tal en schoonheid niet kunnen halen bij de Leidse, welke opmerking de Haarlemse gidsen zich zo op hun fatsoen trokken, dat zij ons steeds meer hofjes wilden laten zien hetgeen in zoveiTe wijziging bracht in het van Leidse zijde geopperde waarde-oordeel, dat Haarlem, gelijk wij afgemat mochten ervaren, werke lijk zéér veel hofjes telt. doch deze kunnen toch niet halen bij de Leidse. Punctum! HET GEHEIM VAN DE DOOR AGATHA CHRISTIE 29) De kleine staalgrauwe ogen van Battle gingen iets wijder open. „En wat, als ik vragen mag was het doel van dit bezoek hier? Een auaestie van genoegen, anders niets?" „Nee, naast het genoegen was er ook nog een ander doel. Maar denk erom, Battle, die in vertrouwen ge zegd, de strikste geheimhouding is nodig." „Ja, mr Lomax." „En kolonel Melrose." „Natuurlijk!" „Nu dan, prins Michael was hier om mr. Heiman Isaacstein te ont moeten. Er was sprake van een ze kere lening onder zekere voorwaar den „Welke waren die voorwaarden?" „Details weet ik niet. Daaromtrent was trouwens niets geregeld. Maar de hoofdzaak was deze. Ingeval van herstel der monarchie verbond Mi chael zich tot het geven van petro- leum-concessies aan zekere maat schappijen, waarhij mr Isaacstein geinteresseerd was. En de Engelse regering had zich bereid verklaard, om met het oog op de uitgesproken pro Britse gevoelens van prins Mi chael, zijn zaak te steunen." „Hm! Verder hoef ik het niet te weten," zei Battle. „Prins Michael was het om geld te doen, mr. Isaac stein om olie en de regering voelde wat voor de nobele rol van Vader- die-zijn-zegen-geeft. Eén vraag nog. Waren er nog anderen, die de con cessies wilden hebben?" „Ik geloof, dat een groep Ameri kaanse financiers ook al pogingen had gedaan, om onderhandelingen aan te knopen." „En met de kous op de kop naar huis gestuurd te worden, hè?" Zo gemakkelijk liet Lomax zich echter niet uithoren. „De sympathieën van prins Michael zijn gedecideerd pro-Engels," zei hij stijfjes. Hoofdrecheroheur Battle drong niet verder aan. „Lord Caterham, wat de gebeurte nissen van gisteren aangaat is mij het volgende verteld: U heeft prins Michael in de stad ontmoet en toen bent u, samen met hem, met de trein hier naar toe gekomen. De prins was vergezeld van zijn bediende, een Herzo-Slowaak, Boris Anchoukoff ge naamd, maar zijn adjudant, kapi tein Andrassy, was in de stad achter gebleven. Bij zijn aankomst hier ver klaarde de px-ins, dat hij vermoeid was en trok zich in de vertrekken, die hem toegewezen waren, terug. Het middageten werd daar geser veerd en als gevolg daarvan heeft hij geen der andere leden van het ge zelschap ontmoet. Is dat juist?'' „Ja. Volkomen juist." „Een van de bedienden heeft het lichaam vanmorgen om ongeveer 7.45 ontdekt. Dr. Cartwright heeft het slachtoffer onderzocht en is tot de conclusie gekomen, dat de dood veroorzaakt is door een revolver schotwond. De revolver is niet ge vonden en niemand in huis heeft het schot gehoord. Daartegenover staat, dat het armbandhorloge van het slachtoffer door de val gebroken is en dat daardoor is komen vast te staan, dat de misdaad om precies kwart voor twaalven gebeurd is. En nu, hoe laat bent u gisteravond naar bed gegaan?" „Vroeg. Om de een of andere re den was ons samenzijn geen succes, u ként die stemming waarschijnlijk wel mr Battle. Ongeveer om half elf zijn we naar boven gegaan, denk ik. „Dank u. En nu zou ik nog graag een opsomming willen hebben van de mensen die op het ogenblik hier in huis vertoeven." „Maar, ik dacht, dat degeen, die het gedaan heeft, van buiten... van buiten af gekomen is!" Hoofdrechercheur Battle glim lachte even. „Waarschijnlijk is dat zo. Maar toch moet ik weten, wie op het ogenblik, of beter, wie gisteravond en vannacht hier in huis zijn ge weest. 'n Formaliteit-kwestie." „Wel, ten eerste prins Michael en zijn bediende en mr Isaacstein. Over die hebben we het al gehad. En dan mr Eversleigh." „Die bij mij op het bureau werk zaam is." lichte Lomax de politie beambte met een laadunkend air in. „En die eveneens op de hoogte was van de ware reden omtrent de aan wezigheid van prins Michael?' „Neen, dat zou ik niet denken," zei Lomax zwaarwichtig. „Hij zal ongetwijfeld wel begrepen hebben, dat er iets ongewoons aan de hand was, maar ik vond het niet nodig, om hem in vertrouwen te nemen „Zo. Wilt u maar weer voortgaan, Loi-d Caterham?" „JaDan was of is er nog mr Hi ram Fish..." „Wie is mr Hiram Fish?" „Een Amerikaan: Iemand ,die hier in Engeland gekomen is met een aanbevelingsbrief van Lucius Gott... u weet, wie Lucius Gott is?" Hoofdrechercheur Battle knikte even. Wie had niet gehoord van Llxcius Gott, de multi-mil.lionair? „Hy wou graag mijn collectie „eerste uitgaven" zien. Mr Gott heeft zelf ook een collectie, ze moet uniek zijn, heb ik horen beweren, maar ik heb zelf ook het een en ander, dat de moeite van het bekijken waard is. Mr. Fish was buitengewoon en thousiast, ras-liefhebber. En toen mr Lomax me voorstelde, om voor dit weekend er een paar buitenstaander bij te vragen, om het minder te doen opvallen, begrpt u... heb ik er mr Fish bij gevraagd. Dat zijn de heren. Nu de dames. Die zijn er niet veel. Alleen mrs Revel en die zal wel haar kamenier meegebracht hebben. En dan natuurlijk mijn dochter en de kinderen met hun juffrouwen en gouvernantes en dan 't dienstperso neel van „De Schoorstenen". Lord Caterham zweeg en haalde een paar maal diep adem. „Dank u," zei de detective. „Een formaliteits-kwestie zoals u ziet, maar als zodanig nodig." „Er bestaat toch zeker hoegenaamd geen twijfel aan." vroeg Lomax ge wichtig, „dat die moordenaar door de openstaande deuren is binnen gekomen?" „Op het terras waren voetstappen naar de deuren toe en van de deuren naar de stoep toe," zei hij dan lang zaam. „En om tien minuten over twaalf heeft er een auto buiten de parkmuur stilgehouden. En om 12 uur is er in de „Vrolijke Cricketers, een jongmens met een auto aange komen. Het jongmens is uitgestapt en heeft een kamer gevraagd. En datze?fde jongmens heeft, vóór hij slapen ging zijn schoenen buitengezet en die schoenen waren nat en modderig, net alsof hun eigenaar door het lan ge gras van het park gewandeld had." George boog zich, voor zijn doen geanimeerd, naar Battle toe. „En... kunnen die schoenen niet met de voetstappen vergeleken wor den?" „Dat is al gebeurd.' „En?" „Ze pasten." (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2