Kath. jeugdraad stelt zich voor Belangrijke fraude bij de distributiedienst te Utrecht J{avte Motor-ongeluk WOENSDAG 13 OCTOBER 1948 DE LEIDSE COURANT PACilNA 2 „De ziel van de zorg voor de jeugd is de zorg voor de ziel van de jeugd UTRECHT, 12 October. Na de gewelddadige opheffing en onderbreking tijdens de bezetting be leeft het katholieke jeugdwerk thans opnieuw een tijd van opgang en bloei. Het gaat niet alleen om de ge tallen van hen, die werden bereikt, maar ook om de gewijzigde en aan gepaste organisatievorm, om de ver nieuwde opzet, de jeugd te beinvloe- den. Naast de veelheid van katholie ke jeugdverenigingen, ieder met eigen doelstelling, werkwijze en mid delen, werd de behoefte gevoeld aan een centraal orgaan voor gemeen schappelijk beraad en werk, met be houd echter van de völledige zelf standigheid der aangesloten jeugdor ganisaties. Uit dit alles is de katholieke Jeugdraad voor Nederland geboren, welks installatie vandaag, in aanwe zigheid van vele genodigden, door kardinaal De Jong zelf is geschied. Z.Em, was bovendien bereid, het be schermheerschap te aanvaarden, na dat pastoor' dr.s G. Bannenberg in de geschiedenis was teruggetreden, en de trouw en volgzaamheid aan het Hoogwaardig Episcopaat had uitge sproken. Bij deze gelegenheid heeft de waarnemend voorzitter er boven dien op gewezen, dat ook een geeste lijke raad van aalmoezeniers werd ingesteld met als bijzondere taak het geven van voorlichting en advies aan de Jeugdraad inzake de problemen der vrije jeugdvorming, bezien van het startdpunt der zielzorg. De Kardinaal: moelijkheden overwinnen door het Geloof. Z.Ém. heeft met genoegen gecon stateerd, dat in de katholieke Jeugd raad een vorm is gevonden, die beter beantwoordt aan de eisen van de tijd. Na-oorlogse problemen maken het noodzakelijk, gezamenlijk de moei lijkheden te overwinnen, aldus de Kardinaal, en het langs elkaar wer ken, is niet meer verantwoord. We leven weliswaar in moeilijke tijden, doch moeilijkheden zal men door het geloof kunnen overwinnen. En dan gaf Z.Em. enkele belangrijke punten aan: men werke eensgezind, men bevordere de verhouding tus- serj. jeugdorganisaties en burgerlijke overheid en men kieze plaats voor de Jeugdorganisatie in onze volksge meenschap. Ten slotte zeide de Kar dinaal zich er over te verheugen, dat de leken in de jeugdbeweging thans eigen verantwoordelijkheid dragen werken, onder handhaving natuurlijk en met niet-geloofsgenoten samen- van het beginsel. Daardoor, zo be- EEUWFEEST VERENIGING EEUWIGDURENDE AANBIDDING. In de z.g. Eendrachtskapel in Rot terdam, de historische hoofdafde ling van Nederland, werd Zondag het Eeuwfeest van de Vereniging van de Eeuwigdurende Aanbidding en tot steun van kerken gevierd. Mgr. J. P. Huibers, Bisschop van Haarlem droeg een Pontificale Hoog mis op, waarna een grootse tentoon stelling van paramenten -en utensi- lia, werd geopend. Maandagmorgen kwamen de da mesafgevaardigden uit de 2.7 Neder landse afdelingen in de grote zaal van het klooster bijeen om gezamen lijk dit feest te vieren. Tevens vond hier een reorganisatie van de 1 eniging haar beslag, met als doel meer binding onder de afdelingen tot stand te brengen. Boven de plaatselijke afdelingen is thans een diocesane raad. met een dioc. mode rator gesteld, de vijf diocesane ra den vormen een interdiocesane raad, bestaande uit de vijf moderatoren, vijf religieusen en twee dames uit elk der diocesane raden. Tot interdioce saan moderator is aangewezen Mgr. N. Ammerlaan, vicaris-generaal van het bisdom Haarlem. In zijn openingswoord wees Mgr. Ammerlaan op het mooie werk ons land door de vereniging verricht. Plebaan W. v. d. Maden, dioc. mo derator in het bisdom Breda, hield een feestrede. Bij dit feest waren tevens aanwe zig: Deken G. Rhoens, dioc. mode rator in het bisdom Roermond, pas toor K. Janssens uit Tilburg, dioc. moderator in het bisdom Den Bosch. Deken J. van Rossum. moderator in Arnhem en twee zusters uit het Moe derhuis te Brussel. Om 3 uur celebreerde Mgr. Am merlaan met assistentie van deken G. Rhoens en plebaan W. v. d. Ma den, een Plechtig Lof. R. K. VROUWENBEWEGING BISDOM HAARLEM. De Nederlandse Kath. Vrouwenbe weging van het Haarlemse diocees hield een zeer druk bezochte alge mene bijeenkomst. Meer dan 55 plaatselijke afdelingen waren verte genwoordigd. alsmede afgevaardig den van de K. A. V.-groeperingen in de Beweging en van de K. A. Mevr. Van Nispen tot Sevenaer Ruys de Beerenbrouck, de alg. pre sidente, hee'ft de activiteiten van Het Centrum van de Ned. Katholie ke Vrouwenbeweging nader toege licht. De geestelijk adviseur, rector Broers, hield een inleiding over het geestelijk punt van het komende seizoen, n.l. Godsvertrouwen. Mej. Vuylsteke, de diocesane pre sidente, .besprak hetzelfde onder werp. Paus Pius XII zeide ons: „Tuares Agitur". Mej. Nolte, lid van de Tweede Ka mer, hield een voordracht over de Vromy en de politiek, waarbij zij verklaarde, hoe natuurlijkerwijs het algemeen welzijn van een staat me de zaak is van alle mensen van die samenleving. sloot Z.Em., kan men een kostelijke bijdrage leveren aan het nationale welzijn. De nieuwe voorzitter, mr. J. M. Th. Cals, onderstreept deze woorden en gaf een korte opsomming der vraag stukken, die principiële stellingname en wijs beleid eisen. Hij noemde de taak van het gezin, van Kerk en Staat in de vrije jeugdvorming en daarmede samenhangende kwesties van subsidiëring, van oyerheiscon- trole, van jeugdstatuut, leidersbre vet en kampeerwetgeving. Dan is er de verhouding tot niet-katholieke or ganisaties en de verhouding tot de K.A., de jeugdzorg, jeugdkampen' en vacantiewerk, bedrijfsontspanning en fabrieksjeugd, jeugduitwisseling en sport junioren. De Regering erkent de nood zakelijkheid van jeugdop- voeding. Nadat de voorzitter had aange knoopt bij het gevleugelde woord kardinaal Faulhaber, dat de ziel van de zorg voor de jeugd de zorg voor de ziel van de jeugd is, werd drs. Bannenberg benoemd tot ere-voorzitter, werd dr. Fortmann geinstalleerd als aalmoezenier van de Jeugdraad en werden de volgende bestuursleden voorgesteld: de dames Twaalfhoven en Vendrik, direc teur Groothuis, aalmoezenier Verhoe ven en de heren Schuttenhelm, Van der Horst, Lambregts en Nelissen. Aan Koningin Juliana werd een te legram van hulde, aanhankelijkheid en trouw gezonden. Uit naam van minister Rutten sprak de heer Oosterlee, hoofd van afdeling jeugdvorming buiten schoolvedband. In een zeer persoon lijk ingesteld woord wees deze spre ker er op, dat de Overheid inziet,, hoe belangrijk de jeugdopvoeding wel is. Hij zeide te hopen, dat de Ka tholieke jeugdraad zal zijn de cen trale, waar alle draden samenkomen van de rijk-geschakeerde organisa ties. Daarbij wees hij op het gevaar van verstarring, nu 'n enkele jeugdbe weging dreigde te ontaarden in een adminstrerend orgaan; en hij noem de het noodzakelijk, dat men zal bou wen aan Gods eer. Ds. Steenbeek trad op als woord voerder van de Ned. Jeugdgemeen schap. die zeer verheugend is over de bereikte samenwerking. De plechtigheid werd besloten met een receptie, waar vertegenwoordi gers kwamen van de meest verschei den landelijke organisaties. DE BRANDSTOFFENVOORZIE- NING IN DE TUINBOUW. Aan kwekers van bloemisterij ge wassen en van groenten en fruit on der glas zijn voor het kom^ide sei zoen hoeveelheden brandstoffen toe gewezen, welke overeenstemmen met het geschat verbruik van het be trokken bedrijf. Deze regeling bete kent een verbetering ten opzichte van die van het vorige jaar, toen slechts voor de eerste 200 M2. op pervlakte onder glas een hoeveel heid brandstoffen werd verstrekt, gelijk aan 100 pet. van de berekende behoefte. Voor de rest van het be drijf werd toen 80 pet. van de be hoefte toegewezen. De moei.ijkheden welke zich in de productie en het transport van brand stoffen nog steeds voordoen, hebben het onmogelijk gemaakt aan de tuin bouwers die soorten brandstof toe te wijzen, welke zij hebben aange vraagd. In eerste instantie wordt de brandstof verstrekt in de vorm van gascokes, terwijl voor de toegewe zen extra hoeveelheid (boven die van het vorig jaar) Amerikaanse ko- ien, die een afwijkende kwaliteit be zitten, zullen worden geleverd. De kwekers, die het vorige jaar met olie stookten en thans met vaste brandstoffen, krijgen het equiva lent van het voor het afgelopen sei zoen vastgestelde kwantum olie toe gewezen in 50 pet. mijncokes en 50 pet. Amerikaanse kolen. Voor het geen deze kwekers meer hebben aan gevraagd aan dit equivalent, worden Amerikaanse kolen verstrekt. HET HOUDEN VAN KIPPEN EN EENDEN VRIJ. In het kader van het streven be perkende bepalingen, o.a. op voed sel voorzieningsgebied, geleidelijk op te heffen, is voor het komend sei zoen geen regeling ontworpen inza ke het vaststellen van maxima voor te houden aantallen kippen en een den. Een en ander geldt niet ten aan zien van kuikentoewijzingen welke voorshands gehandhaafd zullen blij ven. De overheid beschikt op deze wijze nog over een middel om in vloed te kunnen oefenen op de om vang van de pluimveestapel. De algemene inleveringsplicht van eieren (uitgezonderd van die, bestemd voor eigen gebruik) is, zo als men weet, eveneens» gehand haafd. VRIJE PRIJZEN VOOR AZIJN. Aangezien de productie van azijn een ruim aanbod verzekert en er geen gevaar bestaat voor prijsstijging op grond van schaarste, worden met ingang van Woensdag 13 October 1948 de maximumprijsregelingen voor gistings- en synthetische azijn inge trokken. VERLAGING PRIJZEN SPECERIJEN. De prijzen van specerijen zijn en kele malen aan veranderingen onder hevig geweest. Thans gelden de vol gende prijzen waarin voor enkele specerijen prijsverlagingen zijn ver werkt van 2 tot 16 cent per 100 gram. Kaneel kost ten hoogste 33 cent per 100 gram ongemalen, 35 cent per 100 gram gemalen los, 28 cent per blikken of cartonnen strooier van 50 gram, 41 cent per flesje van 50 gram. 16 cent per blikken of carton nen strooier van 25 gram en 12 cent per flesje van 25 gram. Kruidnagelen ongemalen los 13 cent per 100 gram, gemalen los 15 cent per 100 gram, 18 cent per strooier, 14 cent per flesje van 50 gram, 11 cent per strooier, 7 ct. per flesje van 25 gram. Venkelzaad ongemalen los 12 cent, gemalen los 14 cent per 100 gram. Gemberwortel kost 27 cent onge malen los en 29 cent gemalen los per 100 gram. Tenslotte mag carda- mon ten hoogste 1.80 ongemalen los en 1.82 gemalen los per 100 gram kosten. SMOKKELAFFAIRE KOSTTE ONS LAND 200.000 AAN DEVIEZEN. Na maandenlang onderzoek van de C.C.D. te Tilburg, is thans volle klaarheid gebracht in een smokkel- affaire, waarvan enige maanden ge leden reeds melding werd gemaakt. Voor zover destijds bleek was met deze smokkelaffaire een bedrag ge moeid van 50.000. Nu het onderzoek gesloten is, is komen vast te staan, dat in totaal een bedrag van 200.000 naar Bel gië verdween. De hoofdfiguren van het smokkel- complot, de Tilburgers P. van E. en A. v. d. A. kochten in België gere geld grote partijen breikatoen, brei- wol en zakdoeken tegen zwarte prij zen. Belgische leveranciers zorg den er voor, dat de gekochte goede ren over de Nederlandse grens wer- cien gesmokkeld In Tilburg werd de smokkelwaar in een tweetal opslag plaatsen in de Hoefstraat en aan het Julianapark verzameld. Vandaar uit gingen de goederen verder land inwaarts. In totaal werd in ons land op on geoorloofde wijze 10.000 kg. wol en katoen ingevoerd. De prijzen voor de katoen varieerden van 18.tot 19.per kg., die voor de wol be droeg 31.— per kg. In deze affaire werden negen ar restaties verricht, vijf in Tilburg, drie in Amsterdam en een in Rotterdam. Voorts werd tegen 54 personen pro cesverbaal opgemaakt. HAAGSE BIJZ. GERECHTSHOF. VERRAAD. De stucadoor E. Weseslius, die De Econom'sehe Recherche te Utrecht is een belangrijke fraude in bonnen op het spoor gekomen, waarbij behalve twee bekende zwar te handelaren in bonnen enkele dis tributieambtenaren betrokken zijn. In totaal zijn sinds deze zaak aan het rollen ging dertig arrestaties verricht. De politie te Utrecht deelt in een bekendmaking over deze fraude me de: Dank zij het doortastend optre den van twee ambtenaren van de economische recherche onder de di recte leiding van de officier van ju stitie mr J. C. v. d. Berg te Utrecht, is er klaarheid gekomen in een uit gebreide handel in distributiebe scheiden. In Juli van dit jaar werd in deze aangelegenheid de eerste aan houding verricht, toen een mansper soon te Harmeien bij de uitreikings- post van het distributiekantoor be zig was, 150 inwissehngsbonnen niet nagekomen. Met 600.boete werd een bak ker te Katwijk aan Zee gestraft we gens het te duur verkopen van di verse soorten koekjes. Ook liep wederom een Leidse bak- ker tegen de lamp; hij had brood verkocht met een hoeveelheid droge stof van slechts 457 gram. Boete 300.—. Ten slotte legde de tuchtrechter 4000.boete op aan een Oegst- geestenaar, die kunstn ij verheidsarti kelen te duur verkocht. Aetherklanken DONDERDAG. HILVERSUM I, 301 M. worden gezegd, dat alle verdenkin gen tegen hen waren weggenomen. Echter kwam géén enkele aanwij zing binnen en meldde zich nie mand. Daarop werd Vrijdagavond 8 October 1948 overgegaan tot de aan houding van 3 distributie ambtena ren en 2 ex-distributie ambtenaren alsmede van enige personen, die met probeerde het verraad te ontkennen, dienst deed bij de Haagse Landwacht, had in Maart van 1945 ^erteld aan* de S.D.-politieman de Frens, dat en kele personen, die zich voor CCD ambtenaren uitgaven, overvallen pleegden ten bate van zichzelf, en nu van plan waren bij een inwoner van Noordwijkerhout een inval te doen, waar f 72.000 buit zou worden gemaakt. Dit verraad had tot gevolg, dat drie personen werden gearresteerd. Twee van hen werden reeds vier da gen later gefussilleerd, als repres- saille voor het neerschieten van een Duitse soldaat te Den Haag. De stucadoor had zich thans voor het B. G. te verantwoorden, doch BINNENLAND. De doodstraf is geëist tegen de 42-jarige Evert Coen Drost, onderlui tenant der staatspolitie te Zeist. Hij had o.a. vijf mensen, na ze géarres- teerd te hebben, a bout portant neer geschoten. Dr. Lelkema te Groningen, bij wie hij onderduikers arresteerde, schoot hij op de W.C. dood. Nog ande re vreeselijke misdaden had deze man bedreven. Levenslang is geëist tegen Gu- stav Mueller, ueberschahrfuehrer uit het voormalige concentratiekamp Virght. Tot directeur 2de Damaniale mijn is benoemd dr. ir. A. J. Hus- mann, thans bedrijfs-ingenieur bij de Oranje Nassau-mijnen. Voor fietsen met hulpmotor is geen vergunning meer nodig. De Nederlandse walvisvaarder, de „Willem Barends'' vertrekt a.s. ZateröX; met dezelfde bemanning als op de tweede reis. Dr. L. J. Crobach, geneesheer directeur van het St. Joseph zieken huis te Heerlen, zal tengevolge van het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd op 1 Januari 1949 zijn functie neerleggen. Als zijn opvolger is benoemd dr. H. Lindeboom, hoofd assistent op de afdeling inwendige ziekten van het Onze Lieve Vrouwe gasthuis te Amsterdam. Te Groningen is een vrachtauto tegen een tram gebotst. Een aantal passagiers, dat op het voorbalcon stond, werd door glasscherven ge wond. Commissies voor klachten: over Beheersinstituut zijn opgericht in Den Haag, Rotterdam, Amsterdam, Haarlem, Utrecht. Helaas, overbodige instellingen! Dr. II. J. M. Klerkx, lector in de Franse letterkunde aan de Kath, Universiteit te Nijmegen, is op 51- jarige leeftijd overleden. Bij de brandstoffenhandel te Amsterdam zijn 180 man in staking gegaan. Het college van Rijksbemid delaars had bepaald, dat de looncor- rectie per 5 Juli 1948 moest ingaan, maar dat ze ook van 15 Maart 1948 mocht worden berekend. Een deel der werkgevers hield zich bij de uit betaling aan de vroegste, een ander deel aan de laatste datum. De sta kers eisen nu een gelijke uitkering te rekenen van 15 Maart. hen in contact hadden gestaan. In totaal zijn vanaf Juli 1948 der tig personen gearresteerd, waaron der 7 distributieambtenaren en 2 ex-distributie-ambtenaren. Van de ze dertig personen bevindenzich thans ruim 20 personen in voorlo pige hechtenis. In de komende we ken zal echter nog een groot aan tal personen worden gearresteerd. Alle tot op heden gearresteerden hebben een vo1 ledige bekentenis af gelegd. Het aantal kaarten, hetwelk door de distributie-ambtenaren ongeoor loofd werd uitgereikt en welke kaar- te ruilen tegen levensmiddelenkaar- ten in de zwarte handel terecht kwa- ten. Het bleek, dat deze man met i men loopt in de duizenden, zijn broer bekende bonnenhan- I Bovenstaande knoeierijen vonden delaren in contact stond met dis- plaats sedert Juli 1947 op het dis tributieambtenaren, die op ongeoor- trfbutiekantoor te Utrecht en de loofde wijze levensmiddelenkaarten, uitreikingsposten te Harmeien, textielkaarten.' tabakskaarteir en Maarssen, Vleuten en Schalkwijk. t'ersnaperingskaaiten afgaven tegen inlevering van inwisselbonnen, zon der dat de over1 egde stamkaarten daarvoor werden afgekruist. Op last van voornoemde Officier van Justi tie werd toen begonnen met de op sporing van de bij deze aangelegen heid betrokken distributieambtena ren. Alhoewel "slechts weinig gege vens ter beschikking stonden, o.a. dat een distributieambtenaar bezig was een café in Den Haag te kopen en andere distributieambtenaren zeer veel geld uitgaven, konden toch twee distributieambtenaren worden aangehouden, die na lange verho ren in tegenwoordigheid van ge- genoemde Officier van Justitie een gedeeltelijke bekentenis aflegden. Al spoedig konden toen meerdere ar restanten worden gemaakt, daar be wijsmateriaal tegen de eerste ver dachten steeds groter werd. Door deze personen werd dan ook spoe dig een volledige bekentenis afgelegd Nadat hierdoor 4 distributieambte naren en 10 personen buiten de dis-- tributiedienst waren gearresteerd, heeft meergenoemde Officier de distributie-ambtenaren in het alge meen een sportieve kans willen ge ven. De aanwijzingen waren van die aard, dat tot aanhouding van meer dere distributie-ambtenaren kon worden overgegaan, alsmede tot ver schillende andere pefsonen. In over leg met de directeur van de distri butiedienst werd toen op Woensdag 6 October 1948 een vergadering met kenmerkt, was men van gevoelen, het distributiepersoneel belegd. Hier- dat het beurssentiment moest worden Bepaalde distributieambtenaren heb ben bij deze knoeierijen in twee maanden f 7.000 „verdiend". Inmiddels zijn de grootste hande aren in bonnen te Utrecht gear resteerd, welke handelaren de men sen waren, die verschillende con tactpersonen van inwisselingsbonnen voorzagen. Laatstgenoemde contact personen traden dan in verbinding met de foute elementen onder- de distributieambtenaren en gaven de verkregen distributiebescheiden aan hun opdrachtgevers. Het onderzoek wordt met kracht voortgezet. SUBSIDIE VOOR AARDAPPEL STOMERS. Overeenkomstig zijn aankondi ging heeft de minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening thans bepaald, dat overheids-subsidie zal worden verleend op het bouwen van aardappelstomers. Deze maatregel beoogt het verbruik van het in eigen land voortgebrachte veevoeder te stimuleren. De subsidie zal maximaal een derde deel van de kosten van de installatie bedragen. GEDRUKTE BEURS-STEMMINGT Op de effectenbeurs te Amsterdam bestond gisteren een gedrukte stem ming en, hoewel er geen factoren wa ren, welke als direct aanwijsbaar voor deze tendens konden worden ge- bij heeft de Officier een beroep daan op het personeel van goede wille, om medewerking bij het on derzoek te verlenen door het ver strekken van inlichtingen en een beroep op de foute elementen, om zich te melden, opdat het personeel binnen afzienbare tijd zou kunnen toegeschreven aan de minder behage- lijke politieke toestand. De handel handel was van geringe afmetingen. Verliezen van betekenis werden niet geleden. De meeste belangstelling werd weer aan de dag gelegd voor Hva's, doch de omzetten in dit fonds waren toch niet omvangrijk. waarbij de Frens echter als getuige bezwarende verklaringen aflegde. De proc. fiscaal achtte het tenlas- te gelegde bewezen en vorderde ver oordeling tot zes en half jaar gevan genisstraf met aftrek van preventief. JODEN, VOOR f 300 AAN S.D. UITGELEVERD. Het Bijz. Gerechtshof heeft zich gisteren vrijwel de gehele middag bezig gehouden met de zaak tegen de kapper A. Plu uit Leiden,1 -die schandelijk verraad jegens een aan tal Joden had gepleegd, waardoor twee van hen om het leven kwamen. Plu was kapper in de Scheveningse barakken en kreeg zo contact met diverse personen. Hij vertelde dan aan Joden, dat hij voor 300 aan val se persoonsbewijzen enz. kon komen, teneinde te ontvluchten, doch tevens .waarschuwde hij de S.D.! Dat P. dit schandelijk misdrijf thans ontkende, valt te begrijpen, doch er waren enkele getuigen ge dagvaard, van wie er twee gewerkt hadden in de cellenbarakken, die hoewel ongaarne, toch uiteindelijk bezwarende verklaringen voor P. aflegden. Belangrijk waren ook de mededelingen van de beruchte poli tieman Krom, die vertelde dat P. hem triomphantelijk had gezegd, „weer een paar Joodjes te pakken te hebben gehad". Hij zocht altijd per sonen uit, die geld hadden, en dan speelde P. zijn dubbel spel. Dit vond Krom zo verachtelijk, dat hij herhaal de malen had getracht P. te doen ar resteren, hetgeen een keer gelukt is, doch spoedig kwam P. weer vrij. Na het horen van nog enkele getuigen, nam de proc. fiscaal requisitoir, en meende, dat de tenlaste gelgde fei len waren bewezen, zodat hij tien jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief eiste. De raadsman, mr. dr. Klaassen bestreed het bewijs, en concludeerde tot vrijspraak. Vonnis op 26 Oct. Een makelaar te Noordwijk aan Zee bood te 's- Gravenhage plastic horlogebandjes, damespullovers, bad- costumes e.d. aan tegen hogere dan de geoorloofde prijzen. De prijsbe- heersing sliep niet; de tuchtrechter voor de prijzen te 's-Gravenhage veroordeelde hem tot een boete van f 150.en verbeurdverklaring van de in beslag genomen goederen. Tot 8000.— boete werd een pot tenbakker te Oude-Wetering veroor deeld. De pindastellen, zoutvaatjes, jampotten, kop en schotels e.d. wa ren te duur 'aan de man gebracht en de .administratievoorschriften waren 7.00 Nieuws, gymn. 7.50 ning dr. A. Trouw. 8.00 Nieuws, gr.- pl. 8.45 Jupitersymiph., Mozart. 9.15 Morgenw. ds. A. C. Diederiks. N. H. pred. Blaricum. 9.30 Gr.pl., 10.50 Kleuterprogr. Tl .00 Orgel m. klari net. Handel, Reger, Franck, 12.00 Engelse songs. 12.30 Weerpr. 13.00 Nieuws, Metr.-orkest. 14.00 Zuid- Afrikaanse letterkunde, N. P. van Wijk Louw. 14.20 Solistenconcert, zang, cello en piano. 15.00 Zieken- progr. 16.00 Cultureel progr. 17.00 Kaleidoscoop, IJslland. 17.20 Dr. Portielje. 17.30 Piet Knutselaar. 18.00 Nieuws, sport. 18.30 Strijdkr. 19.10 Avondschool, atomen October-ster- renhemel. rechtsstof etc. 19.45 RVD, 20.00 Nieuws, actualiteiten, kamer orkest, Rameau, Duparc Mozart. 22.- Klankbeeld. 22.15 Z.-Am. orkest. 22.45 Ned. steenkolenmijnen. 23.00 Nieuws, opera. HILVERSUM II, 415 m. 7.00 Nieuws, gr.pl. 8.00 Nieuws, gr.p. 9.45 Schoolradio, Eindhoven. 10.00 Ouverture Leonore van Beet hoven. 10.15 Morgendienst ds. J. G. van Minnen, Chr. Ger. pred. Huizen. 10.00 Ziekenbez.. 11.40 Schoolradio, muziekcursus, 12.03 Piano-recital. 12.30 Weerpr., strijkkwintet en ork. 12.55 Zonnewzer, .Maria de Medici, 13.00 Nieuws, Musette, 14.00 Opera- fragm. 14.40 Voor de Vrouw. 15.00 Ballet „Het Zwanenmeer" van Tsjai- kofsky. 15.30 Kwartet van Dvorak, 16.00 Bijbellezing prof. G. van Nif- trik. 16.45 Children's corner van De bussy 17.00 Jeugdjournal. 17.30 NCRV-koor. 17.50 Over de tong-tong 18.15 Land- en tuinbouw. 18.50 Pie- keraars. 19.00 Nieuws, weerpr. Le ger des Heils. 19.45 Adr. Engels speelt eigen werk. 20.00 Nieuws, progr.- prol., Steravond, omroeporkest. Spraakwaterval. 21.30 Familiecom- Spraakwaterval. 21.30 Familiecom petitie. 22.00 Valerius Gedenck- klank. 22.15 Vaart der volken. 22.35 Berlioz. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws, Scheherazade v. Rims- ky Korssakov. NOORDWIJK De K. V. P. en de gemeenteraads verkiezing Bestuur wenste zich terug te trekken de voorz., de heer C. Floor, werden tot afgev. naar de Kringver. geko zen de heren A. Witteman en P. Vink, pl.v. A. Mulder en W. Neelis- sei; tot afgev. voo rde Statenkring- vergadering A. Witteman en P. Vink, pl.v. A. Mulder en S.' W. Neefjes. Uit het fin. verslag bleek, dat de inkom sten bedroegen 1200, de uitgaven 1160. Vervolgens kwam aan de orde een bestuursvoorstel, dat de K.V.P. bij de komende gemeenteraadsver - kizingen de 4eiding hiervan niet op zich zal nemen. Dit voorstel werd thans gedaan, nadat het bestuur de pogingen om een eenheid te verkrij gen zag falen, zodat het 't beter achtte om deze verkiezingen los te laten. Enkele sprekers kwamen sterk te gen dit voorstel op, omdat zij hierin zagen, dat de chaos bij de gemeen teraadsverkiezingen in Noordwijk nog veel groter zou worden, daar het dan lang niet denkbeeldig is, dat er legio lijsten te voorschijn zullen komen, hetwelk de verdeeldheid niet zou oplossen, doch nog veel groter zou maken. Na veel besprekingen werd besloten een commissie te be noemen, welke pogingen in het werk zal stellen om alsnog de zo gewenste eenheid voor de verkiezingen te ver krijgen. Deze commissie zal bestaan uit de heren G. Roozen, A. Witteman, Jac. van Ruiten, W. Neelissen en L. J. v. d. Meer. Deze commissie zal op de e.v. bij eenkomst verslag van haar bevin dingen uitbrengen. Mocht dan blij ken, dat ook zij geen oplosing heeft gevonden, dan komt het bestuurs voorstel tot loslating van de genoem de verkiezingen in stemming. Mocht de vergadering dit voorstel verwer pen, dan zal het bestuur en bloc af treden. RIJNSATERWOUDE Gisteravond ongeveer half 8 had op de Woudsedijk een ernslig ver keersongeval plaats. De motorrijder F. Biersteker uit Vinkeveen kwam in aanraking met de wielrijder van S. uit Rijnzaterwoude. De rijder viel met zijn hoofd op de grond, en .liep een zware hersen schudding en schedelbasisfractuur op. De E.H.B.O. en politie waren spoedig ter plaatsen. Op advies van dr. v. d. Bijl werd het slachtoffer het H. Olie sel toegediend en naar het Acade misch Ziekenhuis te Leiden overge bracht. LEIDSCHEND AM SOCIAAL- EN MAATSCHAPPELIJK ADVIESBUREAU. Door de Kath. Actie is opgericht een sociaal- en maatschappelijk ad viesbureau, dat eenmaal per week zit ting zal houden in het Parochiehuis aan de Damlaan, op Dinsdagavond tussen half acht en half negen. Het bureau zal ieder, die daarom verzoekt advies geven over alle maatschappe lijke en sociale moeilijkheden, welke zich voordoen. O.a. bij de uitvoering van de sociale verzekeringswetten, hulpverlening aan hulpbehoevenden, ouden van dagen, invalieden en gees telijk en lichamelijk onvolwaardigen. Verder kan advies gevraagd worden bij gezinsmoeilijkheden, kinderuit- zending, verwaarloosde- en moeilijk opvoedbare jeugd, voogdij, reclasse ring, drankbestrijding, hulp aan onge huwde moeders, onderhoudsplicht enz. De leiding van het bureau, dat in een grote behoefte zal voorzien, be rust bij de heer C. J. Hulst, Voorburg- scheweg 23. ZOETERWOUDE— LEIDERDORP «K.A.B. Pater Engelbertus sprak op de eerste K.A.B.-vergadering in dit seizoen een behartenwaardig woord over de Credo-Pugno-clubs. Credo-Pugno is op de eerste plaats een vormingsinstituut. Spr. hoopt, dat hier-zulke stoottroepen gevormd zullen worden en dat de afd. Zoeter- woude-Leiderdorp een levende af deling zal worden, waarin alle leden medewerken, omdat het gaat om het welzijn van de arbeidersstand. Me dedeling werd gedaan van het win- terprogram. Rector Kraakman komt in November spreken over „De mens in de moderne techniek, terwijl later nog door andéren behandeld zal worden de onderwerpen „Be drijfsorganisatie" en Herziening van de sociale wetgeving. Ook aan ver maak voor de leden is gedacht, door het organiseren van kaartavonden, een St. Nicolaasfeest en een Kerst feest voor de kinderen. In April of Mei zal er een huisvlijttentoonstel- ling worden georganiseerd, waar voor men zich reeds thans kan gaan voorbereiden. ZOETERMEER Aanrijding1. Maandagavond om ongeveer kwart over zes had een aanrijding plaats op de hoek Molen straatStationsstraat. Een wielrijder, N. v. V. uit Zoetermeer, komende uit de Molenstraat merkte de luxe-wa gen, bestuurd door N. H. eveneens uit Zoetermeer, welke reed in de richting van het dorp, te laat op, waardoor hij door de auto werd ge grepen. Met enkele* gebroken ribben werd hij, na verbonden te zijn, per brancard naar huis vervoerd. Excelsior. Zondag- en Maandag avond gaf de toneelvereniging Excel sior een opvoering van het stuk „De vier jaargetijden" van Anton Coo- len. Het stuk werd op gave wijze vertolkt en hield de aandacht van het publiek geheel gespannen. Zon der afbreuk te doen aan de presta ties van de andere spelers kan ge zegd worden, dat de rollen van Vrouw v. d. Eerden en de Jonker resp. vertolkt door mej. J. Smits en de heer H. van Well het best werden gespeeld. De regie was in handen van de heer G. Verver, die zich op uitstekende wijze van zijn taak ge kweten heeft. Excelsior heeft met deze opvoering bewezen best voor de dag te kunnen komen. Het was daarom jammer, dat, vooral de 2de avond, de publieke belangstelling wel wat te wensen overliet. Hope lijk is de belangstelling bij het op te voeren Kerstspel wat groter.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2