Wisjinski zal zijn kaarten op tafel leggen Spanje en West-Europa's verdediging S)e Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMEB. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" WOENSDAG 13 OCTOBER 1948 40ste JAARGANG No. 11515 Open kaarten van Wisjinski, zijn kluitjes in 't riet Bur. Papengracht 32, Telef. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn 20935 - Abonnementsprijs f0.32 p. w., 11.40 p. mnd., 14.15 p. kwart. Franco p. p. 14.90 - Advert.: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes 11.50 V Over lonen en prijzen if^NDER bovenstaande kop schre- ^ven wij gisteren, dat een te ver wachten prijsstijging het budget van de lagere inkomens niet mag druk ken. Over die prijsstijging zelf doen phantdstische, wilde geruchten de roftde. Men zij daarmee echter voorzichtig. Achter die geruchten zit een bepaalde tqndenz. En men mag aannemen, dat het lang niet zó erg zal zijn, als men het wil voorstellen. Doch een feit is, dat zelfs een ge ringe prijsverhoging door velen niet meer kan worden gedragen! Onder voorbehoud publiceerden we gisteren enkele mededelingen uit het dagblad „Trouw", o.m. dat een loonsverhoging van ongeveer 1 pet. door de regering wordt overwogen, waardoor de komende prijsstijging (tengevolge van de Benelux-over- eenkomst) zou worden opgevangen. Opzettelijk hebben wij een voor behoud gemaakt, omdat bedoelde mededelingen ons niet erg waar schijnlijk lijken. Om voorbarige ongerustheid te voorkomen is het gewenst, er op te wijzen, dat de regering eigener bewe ging in overleg is getreden met de Stichting van de Arbeid en dat dit overleg over lonen en prijzen nog gaande is. En minister Joekes heeft op een vergadering van de Partij van de Ar beid verklaard, dat parallel met prijsstijgingen ook loonsverhogingen zullen worden ingevoerd, waarbij het loon- en prijsstelsel, dat Nederland voor catastrophen als in Frankrijk heeft behoed, aldus de minister, blijft gehandhaafd. Perspectiel voor de middenstand EEN welvarende middenstand is een waarborg voor politieke en sociale vrede. 1 Misschien zegt men, dat we hier een holle phrase neerschrijven: kan wat in de bovenstaande zin wordt beweerd ten slotte niet van alle standen worden gezegd? Inderdaad: een arbeidersstand b.v. waarin ve!en het noodige of zeer ge wenste in het levensonderhoud mis sen, vormt een steeds dreigend ge- aar voor politieke en sociale vrede. Maar van de middenstand kan luen zeggen, dat over het algemeen in zijn welvarendheid wordt weer spiegeld de algemene economische en sociale toestand van de bevol king, terwijl anderzijds vaak van de middenstand een gunstige invloed op de welstand van andere- standen kan uitgaan. Het bestaan van een grote catego rie middenstanders wordt bedreigd door arbeiderscoöperaties en 'grote warenhuizen. Als werkelijk door de ze instellingen de middenstand, wat betreft het handeldrijvende deel, zou worden weggedrongen, dan zou dat, uit sociaal oogpunt beschouwd, zeker moeten worden betreurd. Ebdoelde middenstand toch oefent een sociale functie uit, die zeker niet gehéél door arbeiderscoöperaties en grote warenhuizen op dezelfde so ciaal-nuttige wijze zou kunnen wor den overgenomen. En bovendien is het in het samenstel der maatschap pelijke standen en sociale verhoudin gen van groot nut, dat er een midden stand bestaat. De Leuvense hoog leraar dr. K. Pinxter, schrijft van de middenstand (Kath. Cultureel Tijd schrift 1948, blz. 6fl3), dat men in de middenstand vele mensen vindt, „die zich typisch onderscheiden door standvastigheid, verantwoorde lijkheidsbesef, waarheidszin en recht vaardigheidsbegrip." De Leuvense professor heeft hier op het oog de degelijke eenvoudige „ouwerwetse" middenstanders. Er is, menen we, well niemand, die wil of durft verdedigen, dat de mid denstand de handeldrijvende economische middenstand maar moet verdwijnen. En dat. zal pok niet gebeuren, on danks de twee genoemde concurren ten die óók niet zullen verdwij nen! als de middenstand doet, waartoe hij in staat en bij machte is. De perspectieven van de midden stand worden wat hun soliditeit en omvang betreft bepaald door het so- lidarisme in de mentaliteit en de economische samenwerking in de practijk der middenstanders. Als dat solidarisme en die econo mische samenwerking er zijn heeft de middenstand perspectief! En zij kunnen er zijn en zij kun- r.en worden verdiept en opgevoerd in en door de organisatie. Niet alleen doof de vakorganisatie, ir.aar ook en zonder enige aarzeling beweren wij: allereerst door de Als het Westen eerst de Atoombom vernietigt r\E SOWJET-AFGEVAARDIGDE Wisjinsky heeft op de vergadering der politieke commissie van de Verenigde Naties gisteren verklaard, dat de Unie van Socialistische-Republieken bereid is a'le maatrege len te aanvaarden om te garanderen, dat de bewapeningsbeperking van één derde (ingevolge het Sowjet-voorstel) zou worden uitgevoerd „zonder enig bedrog". „Als de Algemene Vergadering het voorstel aan neemt voor het verbod van de atoombom en voor de beperking van de bewapening met één derde, zal de Sowjet-Unie gelijk met alle andere staten inlichtingen verstrekken over alle wapens in haar bezit. Wij zie len u deze inlichtingen verschaffen zodra zij van practisch nut zijn. Als gij het voorstel wilt aannemen om de atoomwapens "te verbieden en de bewapening met een derde te verminderen in de loop van één jaar, zullen, wij onze kaarten op tafel leggen alle kaarten. Gij Tegt de uwe naast de onze. Vervolgens zullen er middelen en wegen zijn. om te onderzoeken, of het de goede kaarten zijn. Wat de Sowjet-Unie be treft, kan ik u verzekeren, dat he t de goede zijn." Ruslands legerbegroting Naar aanleiding van de gemaakte opmerking, dat niemand iets wist van de Russische strijdkrachten, zei- de Wisjinsky, dat in 1940 de uitga ven voor het leger 32.5% van de to tale begroting bèdroesen. in 1944 52 in 1946 23.9% en 1947 18.4 pet. en in 1948 17.5 pet. Wijzende op de ver mindering van de percentages riep Wisjinsky uit: „Hebt gii enig idee van de verwoestingen, die de Hit- leriaanse oorlog in de Sqw jet-Unie heeft aangericht? Als wij onze mid delen aanwenden voor vreedzame doeleinden, moeten onze militaire uitgaven omlaag zij zijn ook om- Tenslotte zeide Wisjinsky: „Wij stellen ons voor de oprichting van een internationaal controle-orgaan om toezicht te houden op de 'uitvoering van het verbod van atoombommen^ op de controle op de atoomenergie en de uitvoering van onze ontwape ningsvoorstellen. Wii weten, dat het voor elke mogendheid zeer moeilijk za? zijn tegen te stemmen. Wij we ten, dat "de handen, die er tegen worden opgestoken, geen steun zul len vinden onder de volkeren ter we reld." Terstond na de rede van Wisjinsky werd de bijeenkomst verdaagd om gelegenheid te geven tot bestudering van de ingediende voorstellen. NIET LANGER MET WOORDEN SPELEN Aan de rede van Wisjinsky was een rede van de Amerikaanse afge vaardigde Warren Austin vooraf gegaan. Deze verklaarde, dat de we reldsituatie te ernstig is dan dat met woorden nog verder gespeeld kan worden. „Ik zeg dit weloverwogen, na urenlang geluisterd te hebben Het moet iedereen duidelijk zijn, dat de principiële, de katholieke ctandsorganisatie vóóral in deze tijd een hoogstbelangrijke taak heeft te vervullen voor haar eigen leden, voor héél de samenleving. Van de katholieke standsorganisatie uit moe ten de christelijke beginselen in het maatschappelijk lieven worden inge dragen. De grote dr. Poels had, spe ciaal de standsorganisaties op het oog, toen hij schreef: „Het allervoornaamste werk terrein van het „Apostolaat" der katholieke leken is en blijft het wereldlijk terrelh van onze op recht katholieke maar niet ker kelijke organisaties." i Over het algemeen is men m de Het Westen wordt ongeduldig UITSPRAAK INZAKE BERLIJN VERWACHT. Men verwacht, dat de Veiligheids raad thans spoedig bijeen zal komen voor het nemen van een uiteindelij ke beslissing in de kwestie Berlijn. Volgensde woordvoerders van de drie Westelijke mogendheden wor den deze ongeduldig door het steeds weer uitstellen van een beslissing in deze kwestie. Verwacht werd, dat dr. Bramuglia, de huidige voorzitter van de Veiligheidsraad, gisteren overleg zou plegen met de andere vijf „neu trale" leden van de Raad over de vorm van een resolutie, welke van daag of Donderdag aan de Raad zal worden voorgelegd. Tot dusver is nog niets concreets voortgekomen uit de bijeenkomsten van de 6, niet direct bij de kwestie betrokken leden van de Raad. De drie Westelijke mogend heden heben dr. Bramuglia duidelijk te kennen gegeven, geen belang te stellen in pogingen tot „bemidde ling". Engeland, Amerika en Frank rijk wensen een duidelijke uitspraak, dat de „Sowjet-blokkade" een be dreiging vormt van de internationale vrede. Iedere resolutie, die-de „neu tralen" zouden kunnen indienen, zal zeker stuiten op een Sowj et-veto. De zaak zal dan waarschijnlijk voor de Algemene Vergadering worden gebracht. De Amerikanse minister van bui tenlandse zaken, George Marshall, die gistermorgen in Parijs terugkeer de, begaf zich regelrecht naar de Amerikaanse ambassade gm met zijn voornaamstè adviseurs besprekingen te voeren. De kwestie Berlijn was een van de besproken onderwerpen. naar de toespraken van de Russen. Onze Sowj et-col'ega's hebben ons in de afgelopen weken op de meest dui delijke wijze aangetoond, dat al hun woorden niet alleen ijdel maar ook leeg zijn." De bedoeling van het Sowjet-voor- stel tot ontwapening noemde Austin te doorzichtig, om ernstig in overwe ging te nemen, omdat het veto-recht er als valstrik achter school. Hij vroeg de Sowjet-Unie te durven ont kennen, dat oorlog door haar gezien wordt a's een middel om het kapita listische stelsel te vernietigen, Austin brandmerkte de werkzaam heid van de Kominform in West Europa als een nieuwe vorm van agressie, die ten doel had de weder opbouw te verhinderen in voorberei ding voor communistische partijen in deze landen vertegenwordigen Sowjet-Unie en bereiden plannen voor van weloverwogen sabotage. De communistische slagzin is niet langer „werk en produceer"', maar nu toenemende welvaart eea po!:i!e 'ke beschexming tegen het commu nisme betekent, werd de nieuwe leu ze: „verniel en vernietig". De puzzle van de atoomenergie De sub-commissie voor politieke aangelegenheden, die er mede be last is een werkwijze vast te stellen voor het vervolg van de werkzaam heden van de V.N. op het stuk van de atoomenergie heeft met acht tegen 2 stemmen (USSR en de Oekraine), bij één onthouding (Indië), het Ca nadese voorstel goedgekeurd, waar bij de zes leden van de Commissie vor de Atoomenergie (de grote 5 en Canada) verzocht worden overleg te plegen om te onderzoeken of er een mogelijke basis van overeenkomst bestaat. Zij heeft met zeven tegen twee stemmen (USSR en de Oekraine) bij twee onthoudingen ((ndië en Ecua dor) het Sowj et-voorstel verworpen, wgarbij verzocht wordt, dat de Com missie voor de Atoomenergie en de Veiligheidsraad hun werkzaamhe den zouden hervatten om twee ont werpovereenkomsten op te maken: één betreffende het verbod van atoomwapens en een ander betreffen de de controle op de kernenergie, die tegelijkertijd zouden ondertekend en van kracht worden. Tenslotte was de Indische verte genwoordiger de enige die zijn reso lutie steunde, waarin enkele teke nen van toenadering worden vastge steld en de Commissie voor Atoom energie verzocht wordt haar werk zaamheden te hervatten om een ver drag uit te werken op basis van de jongste voorstellen der commissie. Canada, de Verenigde Staten, Zwe den en Brazilië stemden tegen dit voorstel, terwijl de andere zes leden van de subcommisise zich onthiel den. kringen der katholieke arbeiders die per overtuigd van het nut der stands- organisatie dan in die der katholieke middenstanders. Het kan echter beter worden! En wij willen vertrouwen, dat voor wat Leiden betreft morgen de ope ning van het winterseizoen zal to nen dat de katholieke middenstan ders met hun standsorganisatie mee leven! Op 29 October a.s. is het 300 jaar geleden, dat de eerste steen van het stadhuis van Amsterdam, thans Ko ninklijk Paleis, werd gelegd. Het was een wit marmeren steen, die in de Zuidvleugel van het gebouw, tegenover de Kalverstraat werd aan gebracht, doch thans niet meer te zien is. In Jocob van Campens schep ping is echter nog een herinnering aan deze gebeurtenis, een prachtig omlijste zwart marmeren steen waarin met gouden letters een la- tijnse tekst staat die vertaald luidt: ,Op vierde dag voor de 1ste Novem ber 1648, waarop is bijgelegd de oor log, die de verenigde volkeren van Neder-Duitsland met c?ie Philipi, zeer machtige koningen der Spanjes, te Jand en ter zee op ongeveer alle Kusten der aarde meer dan 80 jaren dapper hebben gevoerd met hand having van vrijheid en godsdienst, hebben onder auspiciën van de bur gemeesters, de goede vredestichters Gerbrant Pankras van Erpecum. Sy- brant Valkenier en Pieter Schaap, de zonen en verwanten der burge meesters door 'egging van de eerste steen van het fundament dit raad huis gesticht. De stakingen in Frankrijk Het Franse ministerie van openba re werken en vervoer heeft medege deeld, dat het spoorwegverkeer in Oost-Frankrijk, waar de stakingen het meest uitgebreid waren, Woens dag weer voor 90 procent normaal zou zijn. Het voegde er aan toe, dat het werk op sommige stations was hervat en ook weer zou beginnen op andere stations waaronder Straats burg. Te Reims en Charleville staak te men nog." Het verkeer van goede ren. zou langzamer hersteld worden, daar de goederen waren opgestapeld. In andere gebieden, met uitzonde ring van een paar plaatselijke sta kingen, zou het verkeer weer nor- j maal zijn. Nader wordt gemeld, dat de spoor- mannen te Brest, die zijn aangeslo ten bij de CGT, Dinsdagavond bij stemming besloten hebben tot Za terdag-middernacht aanstaande in staking te gaan. Ook de communistische en de ka tholieke vakvereniging van spoor- mannen van Rennes," eveneens in Bretagne, hebben tot staking beslo ten. Te Charleville in Oost-Frankrijk zijn Dinsdag achttien staalfabrieken wegens staking gesloten. Drie bleven in bedrijf. De Franse havenarbeiders zullen heden uit sympathie met het half millioen stakers in het gehele land een algemene staking van 24 uur houden. Al een overeenkomst met Amerika? jgERSTEIN, de Parijse correspondent van de „New York Star", schrijft, dat de Verenigde Staten reeds tot een militaire overeen komst met het Spanje van Franco gekomen zijn. Hij zegt, dat dit bericht is gebaseerd op besprekingen, die vorige week gehouden zijn tussen de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Marshall, en een „lei dende diplomaat van zeker Zuid-Amerikaans land". Brand in buurmans huis HANDGEMEEN IN ITALIAANSE I KAMER VAN AFGEVAARDIGDEN. I De Italiaanse Kamer van Afge vaardigden heeft gedurende een half uur haar bijeenkomst moeten onder breken wegens een handgemeen tus sen communistische afgevaardigden en afgevaardigden van» de Italiaanse sociale beweging (neo-fascisten). Toen de communistische fractielei der in een rede over de provincie Emilia, waar de politie is opgetreden tegen (bezitloze) boeren, die bouw land poogden te bezetten, zei, dat het „goed was, dat deze verraders van het Italiaanse Volk" waren gedood (daarmee doelende op een aantal der politiemannen, die bij het optre den om het leven zijn gekomen), riep de fractieleider der It. sociale beweging: „moordenaars". Onmiddel lijk, zo meldt Reuter, wierpen zich een aantal communisten op de afge vaardigden der Italiaanse sociale be weging, terwij', andere communisti sche afgevaardigden rond om Togliat- ti gingen staan. Men slaagde er in de orde te her stellen. Niemand is ernstig gewond. PROTESTSTAKINGEN IN ITALIë. Een millioen kantoorbedienden in openbare diensten in Italië zullen Dondordag een stakirtg houden, die acht uur zal duren, uit protest tegen de weigering van de regering een on middellijke loonsverhoging toe te staan, zo heeft het hoofdkwartier de vakverenigingen te Rome medegedeeld. Spoorwegarbeiders en arbeiders van de post, telegraaf en telefoon, zullen ook twee uur in staking gaan. Tijdens deze twee uur zal al het werk ophouden en treinen zullen worden gestopt. Naar verluidt zouden sta kingen van 24 uur door arbeiders in andere vitale bedrijven volgen op afzonderlijke data in de verschillen de gebieden van Italië. Dat Franco wel graag mee wil doen, b'.ijkt uit een rede, welke hij Maandag jl. te Sevilla heeft gehou den. Daarin zeide Franco: „Indien het huis van een buurman in brand staat, moeten wij hem hel pen, om ons eigen huis te redden". Franco verklaarde dan ook, dat Spanje de wapenen zou opnemen tegen een eventuele vijand, die de aan Spanje grenzende landen zou aanvallen ongeacht de ideologische' verschillen, die tussen deze landen en Spanje mochten bestaan. Hij betoogde, dat al'e Spanjaar den, met inbegrip van vrouwen en kinderen, tegen de Russen zullen vechten, indien deze tot de aanval zouden overgaan. De Spaanse minister van Buiten landse Zaken, Artajo, verklaarde Maandagavond op een persconferen tie, te hopen, dat de betrekkingen tussen Spanje en Amerika spoedig weer normaal zouden zijn. De toestand in de Republiek WAT WASHINGTON ERVAN DENKT. In politieke kringen te Washing ton heeft men de hoop geuit, dat, indien het juist is, dat aan de com munistische opstand in de Repu bliek een einde gemaakt is, dit ein delijk de mogelijkheid zou bieden tot regeling van de moeilijkheden in Indonesië. Beëindiging van de op stand zou logischerwijze tot gevolg^ hebben: 1. dat het gezag van de re-" gering-Hatta en de andere gematig de elementen gevestigd zou zijn; 2. dat de regering-Hatta grotere vrijlxcid zou hebben bij de onderhandelingen met de Nederlanders en de andere delen van Indonesië, waarmee Ne derland overeenstemming bereikte. Volgens genoemde kringen zijn deze gebieden ,;op de goede weg", waar mede men wil zeggen, dat de Repu bliek het enige deel is, waaimee men nog niet tot een accoord is gekomen. Deze situatie zou bij de regerir.g- Hatta de wens kunnen wekken, tot het zoeken naar een regeling van het conflict met de Nederlanders, waar van zij weerhouden werd door de in vloed van de communisten en de zeer linkse elementen. Indien de communisten zich mees ter zouden hebben gemaakt van de macht, zou ieder accoord met de Ne derlanders onmogelijk zijn geweest. Nederland zou dan waarschijnlijk zijn toevlucht hebben moeten nemen tot een politionele actie tegen een com munistisch bestuur op Java, dat even min door de Nederlanders als door elk niet-communistisch bestuur in Indonesië geduld zou worden, aldus deze politieke kringen. AL1MIN GEARRESTEERD. „Antara" meldt uit Djokja, dat de communistenleider Alimin, te zamen met drie andere personen, „op een bepaalde plaats in de Republiek" door de overheid is gearresteerd. GEALLIEERDE DESERTEURS LEIDERS VAN BELGISCHE SMOKKELBENDE? Men gelooft te Brussel, dat het voor het overgrote deel deserteurs van de geallieerde bevrijdingsstrijd- krachten zyn, die zich schuldig ma ken aan het smokkelen op grote schaal over de Belgische grenzen. Het is bekend, dat er nog verscheidene honderden van deze deserteui's clan destien in West-Europa vertoeven. In ambtelijke kringen te Brussel is men er van overtuigd, dat de ge lederen van dit smokkelaarsleger worden versterkt door naar België gekomen buitenlandse arbeiders, zijn weggelopen. Van de ongeveer 17.000 Italianen en verplaatste personen, die sedert het einde van de oorlog in België zijn komen werken, zijn er tot dusver ongeveer 700 verdwenen zonder een spoor achter te laten. Zonder identiteitspapieren en niet in staat zich te vestigen en op eerlijke wijze hun brood te verdienen, zijn deze mensen maar al te gaarne be reid mode te doen met hen. die op grote schaal in de behoeften der zwarte markten 'in West-Europa voorzien. Men krijgt er enig idee van wat de smokkelhandel de Belgische staat kost, als men weet, dat volgens een schatting van de douane-autoriteiten te Brussel van de 90.000 ton koffie, die België jaarlijks importeert, ten minste 20.000 ton naar Frankrijk wordt gesmoV keld. De sigaretten gaart vooral over de Duitse grens en de douane bevestigt, dat het hierbij om duizenden stuks gaat. Tussen België en Nederland, aldus de douane, wordt van alles gesmok keld, maar in hoofdzaak nyldns en vee. De gendarmes en de dougne-be- ambten aan alle drie de grenzen zul len binnenkort met nieuwe materiaal worden uitgerust om de smokkel handel te bestrijden. Deze pinguin vindt het zijn groot ste genoegen een ritje te maken op de rug van een grote alligator- schildpad. Of hij met de vleuge's klapt om zyn evenwicht te bewaren of om zijn rijdier tot spoed aan te manen is nog niet bekend. Meisje overleden aan dysenterie REEDS 20 GEVALLEN DOOR ONGEKOOKTE MELK Een geneeskundig onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat het ver leden week gestorven 2-jarige meisje van een gezin te Amsterdam is over leden ten gevolge van dysenterie, op gelopen na het drinken van be smette melk, welke niet was gekookt Aanvankelijk werd vermoed, dat pa- ratyphus de doodsoorzaak was ten gevolge van het gebruik van on deugdelijke croquetten. Hiervan is echter niets gebleken. In korte tijd zijn de geneeskundi ge dienst reeds twintig gevallen van dysenterie ter ore gekomen, alle veroorzaakt door besmette melk, wel ke men verzuimde te koken. Van een reeks andere gevallen kan de corzaak nog niet worden vastgesteld. Zen koMjeJÜ^.. Wat gezondheid is voor het lichaam, is waarheid voor de ziel.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 1