1 SCHOORSTENEN Waarom de wereldomroep in Hilversum blijft Toenemende vraag naar flessenmelk Vrijdag begint in Leiden de Mater Amabilisschool DINSDAG 12 OCTOBER 1948 UK LEiDSE CUUUAN'l PAGINA De minister van onderwijs, kun sten en wetenschappen heeft de vra gen van het Eerste Kamerlid Teu- ling, betreffende de voorgenomen overplaatsing van de bedrijfsinstalla- tie van den wereldomroep van Hil versum naar Amsterdam geantwoord, dat op 19 Mei jl. zijn ambtsvoorgan ger in beginsel zijn goedkeuring ge hecht heeft aan de overplaatsing van het bedrijf der stichting radio Ne derland Wereldomroep van Hilver sum naar Amsterdam. De be-veegredenen, die hem tot de ze beslissing hadden gebracht waren: a. dat de bij de wereldomroep in gebruik zijnde panden aan eenvou dige eisen van doelmatigheid niet konden voldloen. b. dat na ingewonnen inlichtingen aangenomen moest worden, dat te Hilversum geen gebomVen beschik baar waren, die aan de behoeften van de wereldomroep beantwoorden of daaraan aangepast konden worden. Kort nadat bovenbedoelde beslis sing was genomen, zijn daartegen ernstige bedenkingen ingebracht en werd twijfel uitgesproken ten aan zien van de noodzakelijkheid der verhuizing aangezien in de bestaan de studio's te Hilversum voldoende ruimte voor de wereldomroep vrij gemaakt zou kunnen worden. Hoe zeer deze bewering in strijd scheen met de sinds jaren vernomen klacht over gebrek aan studio-ruimten voor de omroep in het algemeen heeft de ambtsvoorganger van de minister daarin aanleiding gevonden het be stuur der stichting te verzoeken, de weritzaamheden, op de verhuizinegb- trekking hebbende, op te schorten, opdat hij een nader onderzoek naar deze beweringen zou kunnen instel len. Dit onderzoek, door zijn ambts voorganger aangevangen, werd door de minister voortgezet: de bestaande outillage te Hilversum scheen niet te kunnen voldoen aan de redelijke ver langens van de wereldomroep, ter wijl voor het eveneens nijpend ge brek aan nabijliggende kantoorruim ten in het geheel geen oplossing mo gelijk werd geacht. Het onderzoek was evenwel nog niet geheel beëindigd, toen plotse ling bleek, dat te Hilversum op korte termijn zou kunnen worden beschikt over een pand, dat na verbouwing en aanbouw een aan redelijke eisen voldoend verblijf voor de wereldom roep zou kunnen vormen. De kosten, die met de verbouwing, aanbouw en inrichting verbonden zullen zijn, kun nen op dit ogenblik nog niet met ze kerheid worden vastgesteld, doch het laat zich wel aanzien, dat deze* zeker niet geringer zullen zijn dan die, welke met de inrichting van het pand te Amsterdam gemoeid ge weest zoud§n zijn. •Daartegenover staat een zeer aan zienlijke besparing der exploitatie kosten, vergeleken met die, welke in Amsterdam vereist zouden zijn geweest. Bovendien wordt het plan- Aetherklanken WOENSDAG HILVERSUM I (301 m.) 7.00 Nieuws. Gymn. 8.00 Nieuws. Gr.pl. 9.00 Ber.Hoz Tsjaikofsky. 10.00 Morgen w. 10.20 Voor de vrouw. 11.30 Gr.pl. 12.30 Weerpr. 13.00 Nieuws. Metr. Ork. 14.15 Jcugdconc. Röntgenkwartet:. Hay dn, Mozart. 15.00 Hoorspel, Vrouw in de mist. 15.30 Ziekenprogramma 16.15 Jeugd- progr. 17.30 Joh. Jong. 18.00 Nieuws 18.3C Strijdkr. 19.00 Esperanto, 19.15 A.-Capellekoor: Kodaly. 19.30 Jeugd- progr. 19.45 Lezen in de Bijbel. 20.00 Nieuws. Actualiteiten. Operaprogz*. 21.15 Hoorspel: Tropenadel. 22.15 Elisabeth Schumann, sopraan, 22.45 Bespr. „Vijfeeuwgetijden" v. H. A. Enno v. Gelder. 23.00 Nieuws. Gr pi, HILVERSUM II (415 m.) 7.00 Nieuws. Gew. muz. 7.45 Woord voor den Dag. 8.00 Nieuws. Gr.pl. 9.00 Ziekenbez. 9.30 Waterst. Haydn, Mende^shon. 10.30 Morgendienst, 11.15 Hoorspel over Alkmaars beleg 12.15 Prom. ork. 12.30 Weerpr. 13.00 Nieuws. Orgel. 11.40 Instr. soli. 15.00 Jeugdconc. Handel, Mozart. 16.00 Postzegels 16.15 Jeugdprogr. 1745 Contact overzee. 18.00 Zutfens Man nenkoor. 18.30 Willen en kunnen 19.00 Nieuws. Weerpr. 19.45 Engelse le"s. 20.00 Nieuws Progr. prol. Conc. geb. orkest: Symphonie 6 v. Vaug- han Williams. Mozart. Rossini. 22.15 Pianomuz. 22.45 Avondoverd. 23.00 Nieuws. Gr.muz. Hilversum op eigen verworven ter rein uitgevoerd zodat het daarin ge- investeerde kapitaal blijvend aan de omroep ten goede kan komen. Het bestuur van de wereldomroep heeft, in overeenstemming met het gevoe len van de minister, in een en ander aanleiding gevonden, het plan-Am sterdam te laten varen en heeft het bedoelde pand te Hilversum gekocht. LAATSTE KERSTPAKKETTEN NAAR INDONESIë. Met het s.s. „Zuiderkruis", dat on langs naar Indonesië vertrok, heeft de NIWIN de laatste 17.00 van de 200.000 Kerstpakketten verzonden naar de militairen in de troepen. De bij deze pakketten behorende etiket ten zullen per vliegtuig worden na gezonden en in Indonesië op de pak ketten worden geplakt. Ook de mi litairen in Suriname en de Neder landse Antillen zulen van de Niwin een Kerstpakket ontvangen. Deze pakketten zullen worden verzonden met Hr. Ms. van Kinsbergen, die bin nenkort onder commando van kap. lt. ter zee S. den Boeft zal vertrekken. ELST HERRIJST Het Betuwse plaatsje Eist, dat zo zwaar onder de vernietigende slagen van de oorlog heeft geleden, is bezig zich te her stellen. Men heeft thans een begin gemaakt met de wederopbouw van Ned. Herv. Kerk, waarvan de mooie toren gedeeltelijk gespaard bleef. Geen voldoende hygiënische maatregelen Over de zender Hilversum 1 sprak gisteravond ir. H. J. Huisman, rijks- zuivelconsulent voor consumptiemelk, over „verbetering van de kwaliteit van consumptiemelk''. Een opvallend verschijnsel noemde spreker de steeds toenemende vraag naar flessenmelk. Op de duur, wan neer er ook weer voldoende flessen zijn voor de melkinrichtingen be schikbaar zullen zijn, zal er dus ern stig rekening mee moeten worden gehouden, dat in hoofdzaak gepasteu riseerde melk in flessen verkocht wordt. Voor flessenmelk, welk in het al gemeen ongekookt wordt gedronken, behoren er zodanige waarborgen te zijn, dat het gebruik er van geen ge vaar oplevert voor de gezondheid. Deze waarborgen bestaan er momen teel nog niet, doch naar alle waar schijnlijkheid zullen de maatregelen, die men voornemens is te treffen en die vermoedelijk binnen afzienbare tijd voor het gehele land van kracht zullen worden, daartoe in belangrijke mate bijdragen. Het streven zal er op moeten zijn gericht, de boer finan cieel te interesseren bij een doelma tige, zindelijke melkwinning. Het middel daartoe, aldus spr., is alge meen bekend, n.l. een verplichte uit betaling van de melk naar kwaliteit voor het gehele land met een flinke premie voor de aflevering van melk van goede kwaliteit en een behoor lijke korting voor diegenen, die in. dit opzicht tekort schieten. De verschillen van opvatting bij onze zuivelorganisaties hebben tot nog toe echter een belemmering ge vormd voor de invoering van dit sys teem. Het lijkt spr. wenselijk, dat de overheid dit probleem zelf ter hand neem. De zuivelfabrieken en melkinrich tingen, die tot taak hebben de grond stof te verwerker tot een prima eind product, hebben het niet gemakke lijk. In het Westen van Nederland is de melkproductie volkomen ontoe reikend om de behoefte aldaar te dek ken. Zo moest bv. in 1947 overig Ne derland in het tekort voorzien door leveringen die de 350 millioen liter overschreden. Wanneer we daarbij bedenken, aldus spr., dat deze aan- vullingsmelk lang niet steeds uit ge bieden kwam, waar als regel veel zorg aan de melk wordt besteed en dat ze dikwijls over zeer grote af standen moest worden vervoerd, dan zal het een ieder duidelijk zijn, dat deze aanvullingsmelk heel vaak juist niet de geschikste grondstof is voor de bereiding van prima consumptie melk. Vele melkinrichtingen dienen no dig te worden verbouwd en voorzien van nieuwe werktuigen. Een zeer dringende behoefte b.v. is er aan fles- senspoelmachines, die blijkbaar uit deviezen-overwegingen niet mogen worden ingevoerd, wat tot gevolg heeft, dat men zich met de dikwijls onvoldoende en versleten machines moet behelpen. Het valt spr. steeds weer op, hoe schromelijk de melkslijter in het al gemeen in zijn taak tekort schiet. Hoe weinig zijn de gevallen, waarin de bussen met melk gedurende de zomermaanden door middel van een hoes worden beschermd tegen de zon nehitte. Met de flessenmelk is het zo mogelijk nog erger gesteld. Uren wordt ze blootgesteld aan de directe inwerking van de zon. Het kan niet uitblijven of hiertegen zullen te eni- gerijd maatregelen moeten worden genomen. Tot slot deed spr. een beroep op de Nederlandse huisvrouw. Haar reputa tie krijgt dikwijls een gevoelige knauw, wanneer we ons oog laten vallen op de toestand, waarin vele huismoeders, vooral in de grote ste den, de melkflessen aan de slijter te ruggeven. Het overgrote deel komt L-_. de melkinrichtingen terug met aange- droogde resten melk, pap, yoghurt, enz. Dergelijke flessen zijn, hoewel de flessenspoelmachine heel veel kan, buitengewoon moeilijk weer volkomen schoon te krijgen. Laten de melkflessen die u teruggeeft een weerspiegeling zijn van uw MGR. PROF. VV. H. CLOOTS OVERLEDEN. Op 78-jarige leeftijd overleed in het sanatorium te Heerlen mgr. W. H. Cloots, geheim-kamerheer van Z. H. de Paus, proost van het kathedrale kapittel van Roermond en oud-pro fessor aan het seminarie aldaar. De plechtige uitvaart geschiedt Donderdagochtend in de parochiekerk te Geleen, de geboorteplaats van mgr. Cloots. OOK BALL-POINTPENNEN VOOR BELASTINGFORMULIEREN., Een nader ingesteld onderzoek naar ae deugdelijkheid van het schrift, ver kregen met de z.g. kogelpunt-pennen (ball-pointpennen) heeft uitgewezen, dat de destijds daartegen geopperde bezwaren kunnen wordèn teruggeno men, zo deelt het ministerie van Fi nanciën mede. In verband hiermede is het verbod om deze pennen te ge bruiken voor het invullen en onder tekenen van b.v. belastingformulieren ingetrokken. Jlaite Q0££ BINNENLAND. De doodstraf is geëist tegen de 65-jarige ex-bri^dier-rechercheur van politie te Amsterdam A. Kaper, die werkzaam was op het bureau „Joodse zaken" en zich aan tal van misdadep en moorden heeft schuldig gemaakt. De bijz. raad van cassatie heeft de voormalige adj. directeur van het G. A. B. te Nijmegen, T. Pape, een NSB'er, die tijdens de bezetting Ne derlanders deed arresteren en naar Duitsland zenden, veroordeeld tien jaar gevangenisstraf met aftrek. I-Iet B. G. te Arnhem had hem acht jaar Rijkswerkinrichting met aftrek veroordeeld. Het Amsterdamse bijz. gerechts- de netheid, zo besloot spr. zijn eau- hof heerft de 41-jarige P. H. J. Rienks serie. uit Laren, de auctor intellectualis ALS EERSTE PLAATS in het bisdom Haarlem wordt in Leiden a.s. Vrijdag een z.g.n. Mater Amabilisschool geopend, welke school ten doel heeft de godsdienstig-zedelijke en practische vorming van het loon trekkende meisje tot een degelijke katholieke huisvrouw, die, zoals de naam van de school reeds uitdrukt, een innerlijke en uiterlijke beminne lijkheid moet paren aan een fijne levenstijl, om te kunnen voldoen in haar zware taak als huisvrouw en opvoedster, de steunpilaar van het ge zin, dat in een geordende maatschap pij de basis van de samenleving moet zijn. Een glasheldere uiteenzetting Het is een zeer grote taak, waar voor deze school zich stelt. De idee vond zijn oorsprong bij de Belgische paedagoge, mej. Schouwenaers uit Antwerpen, die dit werk in Neder land begon en stuwde, zodat men in ons land thans reeds 22 dergelijke scholen telt, die zich allemaal in een zeer grote toeloop mogen verheugen, wat op zich zelf reeds een waarmerk op dit instituut zet. Mej. Schouwenaers heeft gister avond in „De Vrolijke Ark" een zeer heldere en boeiende uiteenzetting ge geven van doel, streven en organisa tievorm van deze scholen, voor welke causerie een grote belangstelling be stond van sociale organisaties, toe van de figuur „Keuvel" uit het ca baret van Paulus de Ruiter, tot een gevangenisstraf voor de tijd van acht jaar rnet aftrek veroordeeld. Christiansen heeft besloten niet in cassatie te gaan van het vonnis, waarbij hij tot twaalf jaar is veroor deeld. C. Piek, de voormalige secreta ris-generaal van het Ned. Rode Kruis, was tot acht jaar veroordeeld. De bijz. raad van cassatie heeft het beroep van Piek tegen dit vonnis verworpen. Pastoor R. Hazebroek O.F.M. heeft zijn gouden kloosterfeest ge vierd in de Mozes- en Aëron-parochie waar hij 17 jaar pastoor was. Zater dag werd de jubilaris in een feesfe- lije stoet aan de grens der parochie opgewacht en naar de kerk geleid, waar een plechtig Lof werd gecele breerd. Zondag droeg de jubilaris een plechtige Hoogmis op. De oud provinciaal werd geassisteerd door de huidige provinciaal pater dr. A. van Leusden als diaken en pater E. tens, de oud-provinciaal pater E. P. van Leusden als diaken en paeer E. Hazebroek als subdiaken. Pastoor D. Vergeeer hield de pfedikatie. Na de H Mis was er receptie in de pastorie. Een Missiollogische Week wordt van 27 tot 30 October te Nijmegen gehouden. De Zusters Augustinessen heb ben gisteren het nieuwe Moederhuis te Heemstede betrokken. In. haar huis te Delft is daardoor meer plaats gekomen voor het opnemen van pa tiënten. De heer G. J. Scheurleer, een bekend tennisspe^r en een begaafd kunstkenner is op 62-jarige leeftijd overleden. Hendrik de Zeevaarder en de Bende van Zwarte Doris 29. Laten we Hendrik nu weer [rustig slapen en gaan we eens een 'kijkje nemen in het Hoofdkwartier van Zwarte Doris. In een vervallen vertrek zitten de twee rovers en Zwarte Doris om een tafel die versierd is met een brandende kaars en een doods1 hoofd. Met een kuchje staat de leider op en tikt op tafel om stilte. „Mijne Heren Bendegenoten!" zegt hij, „Het Noodlot wil dat we morgen ergens moeten zullen in breken. Om in Uw minder be schaafde termen te spreken: We moeten zullen inbreken! De cen ten zijn op! En zoals U allen on getwijfeld uit ervaring bekend zal zijn, vergemakkelijkt het bezit van voldoende centen het leven aan zienlijk. De noodzakelijkheid van het zetten van een kraak is dus iedereen duidelijk en behoeft geen nadere toelichting. De beurt is aan Nummer Twee." Maar Nummer Twee heeft juist weer last van zijn maag en. bekijkt dientengevolge het leven van de nogal moeilijke kant. „Ik word vèst ontdekt" stribbelt hij tegen, „en dan word ik opgesloten of misschien wel op gehangenEn dat alles met mijn maagkwaal „Dus je doet het niet?" vraagt Zwarte Doris met effen stem. „Neezegt Nummer Twee en dit ste woorden, want Zwarte Doris heeft hem met zijn voorzitters hamer een geweldige siag op het hoofd gegeven en op deze kern achtige manier een einde gemaakt aan alle verzet. „Vergeef me deze kleine onder breking" gaat Zwarte Doris ver der, „Dus Nummer Drie zal de kraak plegen. Ik eis absolute ge hoorzaamheid. Zie Art. 34 lid 2 van het huishoudelijk reglement. Kom wat dichterbij dan zal ik mijn geniale plannen ontvouwen." Hij buigt zich tot vlak bij het oord van Nummer Drie en dat is eigenlijk jammer, want nu kunnen niet verstaan wat zijn plannen zijn voor een hele poos zijri laat-1 zijn. We moeten dus afwachten... Ij komstige docenten van de Leidse I school en andere belangstellenden. Uiteraard moeten wij het betoog, dat bijna twee en een half uur in beslag nam, zeer summier weergeven en volstaan daarom met enkele kantte keningen. De M. A.-school richt zich tot het loontrekkende meisje, dus niet tot een bepaalde stand. De statistieken wijzen uit, dat van de meisjes boven 17 jaar er ongeveer 90 in loon dienst zijn, wat betekent, dat zij geen speciale opleiding krijgen voor het doel, waartoe verreweg de meeste van hen bestemd zijn: huisvrouw te zijn De practijk wijst de vreselijke gevolgen, welke de ongeschiktheid voor hun taak met zich meebrengen, dagelijks uit, als men let op de mis lukte huwelijken, echtbreuken, enz., waarbij veelal het wanordelijke huis houden een oorzaak is. Een dergelijk instituut is dus minstens even nood zakelijk als een lagere school, zowel op geestelijk als op economisch ge bied. Ook wat dit laatste betreft, want in zekere zin is de huisvrouw de eerste factor in de economie van een land. De vakken, waarin gedoceerd zal worden, zijn zowel op de geestelijke als op de practische ontwikkeling van het werkende meisje gericht, beide afgestemd op de eigen mentaliteit van de leerlingen, die een zo aan trekkelijk en degelijk mogelijke vor ming krijgen, voorzien van een pret tige en fijne omlijsting. De school wil geen splitsing in standen, doch daar gebleken is, dat het fabrieksmeisje in haar avonduren geen belangstelling voor een derge lijke school heeft, zij'n werknemers bereid gevonden hiervoor wekelijks een middag af te staan, met behoud van loon. In de practijk voldoet dit heel goed en het enthousiasme, waar mede door de leerlingen gewerkt wordt, geeft voor de toekomst veel te hopen. Voor sommige bedrijven is het echter onmogelijk een wekelijkse middag daaraan te- laten besteden, zodat er tevens een avondcursus is, welke in de practijk het meest door winkel- en kantoormeisjes bezocht wordt. Maar nogmaals, dit is geen strakke splitsing. Na afloop van de school, die drie lessenreeksen omvat, waarover de avondcursus tweemaal zo lang doet als de middagcursus, worden maan delijkse contactavonden, gehouden als nazorg, terwijl plannen in voorberei ding zijn voox de z.g.n. Laetitia-clubs, welke de meisjes van 14 tot 16 jaar voorbereiden tot .de M. A.-school, waarvoor de leerlingen de leeftijd van 17 jaar bereikt moeten hebben. In Leiden zullen de lessen gegeven worden 'in de R.K. Vakschool aan het Galgewater. RIJKSMUSEUM VAN OUDHEDEN. Het najaars-programmia 1948 van Archaeologische lezingen in het Rijksmuseum van Oudheden ver meldt de volgende bijeenkomsten: 26 October: Dr. G. ten Doesschate (Utrecht): Het perspectief in de oudheid. 9 November: Mademoiselle M. Werbrouck (Bruxelles): Les gestes du rituel pharaonique. 7 December: Dr. H. Brunsting, De Saksen. UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het apothekers examen 2e gedeelte: de heer K. A. J. Goudswaard te Wassenaar. DISTRIBUTIEKRING LEIDEN. Morgen (Woensdag) wordt te Lei den weer uitreiking gehouden van bonkaarten 812. Men raadplege het bij de vorige uitreiking verstrekte datumkaartje. Woensdag en Donderdag moeten, de naamlijsten voor bijzondere ar beid worden ingeleverd te Katwijk. De inleveringsdatum is op de naam lijst gestempeld. HET GEHEIM VAN DE DOOR AGATHA CHRISTIE 26) De telefoon op de tafel vraagt de aandacht van de aanwezigen. De in specteur neemt de hoorn met gepast langzame bewegingen op. „Hallo! Poritie-bureau Market Ba sing Met inspecteur Badgworthy. Wat?" Het uiterlijk van de inspecteur on dergaat een kleine verandering. Hij is groter figuurlijk gesproken dan Johnson, maar anderen zijn gro ter eveneens figuurlijk gesproken dan hij. „Ja, my lord. Wat zegt u, mylord? Die laatste woorden heb ik niet goed verstaan?" E^n lange pauze. De inspecteur luistert: de ene uitdrukking wisselt de ander^ af op zijn gewoonlijk niet zeer expressief gezicht. Na verloop van een minuut of drie legt hij de hoorn, na een „onmiddellijk mylord," neer. Keert zich naar zijn sateliet en zegt nog gewichtiger dan anders: „Zijn lordschap aan de telefoon, 'n Moord op „De Schoorstenen." „Een moord?" stamelde de jonge agent. „Ja, éen moord!" herhaalde de in specteur met een zekere mate van voldoening. „Wel, wel hier in de buuri is nog nooit een moord gebeurd ten minste niet dat ik weetbehalve die keer toen Tom Pearse zijn meisje doorgeschoten heb." „En dat was, om zo te zeggen, geen moord, maar sterke drank," zei de inspecteur. „Daarom is hij dJr ook niet voor opgehangen," zei Johnson neerslach tig. „Maar dit is toch niet echt, niet?" „Ja Johnson. Een der gasten van het huis een buitenlander is vanmorgen dood gevonden. Open raam en voetstappen buiten." „Zonde -dat het een buitenlander is," zei Johnson spijtig. Het feit dat het slachtoffer een bui tenlander was, maakte de moord veel minder echt. Buitenlanders, vond Johnson, werden zo dikwijls doodge schoten. Zijn lordschap is helemaal de kluts kwijt." ging de inspecteur voort. „We zullen maar meteen gaan en dr. Cart- wright meteen ophalen. Het enige wat ik nou maar hoop is, dat er niemand door die voetstapen aan het dauw- trappen is geweest." Badgworthy voelde zich in de ze vende hemel. Een moord, een échte moord! En dat op „De Zeven Schoor stenen"! „Inspecteur Badgworthy leidt het onderzoek. De politie be schikt over verscheidene aanwijzin gen. Sensationeel arrest. Promotie en douceurtjes voor bovengenoemde in specteur." „Dat wil zeggen," zei inspecteur Badgworthy tegen zichzelf, „als Scot land Yard zich er niet mee bemoeit."^ Die gedachte dempte zijn enthou siasme danig. De omstandigheden in aanmerking genomen was 'er veel kans op inmenging van Scotland Yard Ze gingen bij dr. Cart-wright aan en brachten hem van het gebeurde op de hoogte. De dokter was jong en dus zeer enthousiast. De mededeling had ongeveer dezelfde uitwerking op hem als op Johnson. „Alle goden!" zei hij. „Een moord! Dat hebben we sinds de dagen van Tom Pearse niet meer beleefd." Ze persten zich met hun drieën in de twoseater van de dokter en reden met een fi'inke vaart de weg naar „De Schoorstenen" op. Bij het voor bijrijden van de uitspanning „De Vro lijke Cricketers maakte de dokter zijn metgezellen opmerkzaam op één vsn de gasten, die in nonchalante hou ding legen de deurpost geleur.d stond. „Een vreemdeling in dit oord," zei hij, „Flinke kerel! Zou wel eens wil len weten hoelang hij hier al is t-n wat hij in „De Vrolijke Cricketers" doet. Eerste keer dat ik hem zie. Mis schien gisteravond pas gekomen." „Niet met de trein," zei Johnson. De broer van Johnson was de enige plaatselijke beambte, op wie de spoor weghalte bogen kon en als gevolg ^daarvan was Johnson, wat de „aan- "komsten" en „vertrekken" aanging, een wandelend informatiebureau. „Wie zijn er gisteren voor „De Schoorstenen" uitgestapt?" vroeg de inspecteur. „Lady Eileen, met de trein van drie uur veertig, met twee heren, één Amerikaan en één jongmens, of ficier of- zo. Geen van twee met be diende. Zijn lordschap met een vreemde meneer, misschien de me neer, die doodgeschoten is, met de trein van vijf uur veertig. De vreem de meneer hacj zijn bediende wel bij zich. Met dezelfde trein mr. Evers- leigh. Mrs. Revel met de trein van zeven uur vijf en twintig en tegelijk met haar nog een buitenlander, een met een kaal hoofd en een haakneus. En de kamenier van Mrs Revel met de trein van acht uur zes en vijftig." Johnson hield buiten adem op. „Dus niemand voor „De Cricke ters?" Johnson schudde het hoofd. „Dan moet hij per auto gekomen zijn," besliste de inspecteur. „John son noteer, dat je op de terugweg in „De Cricketers" de nodige informa ties inwinnen moet. We moeten alles van de mensen, die hier niet thuis horen, te weten zien te komen. De meneer in kwestie is opvallend ge bruind. Misschien komt hij ook er gens uit het buitenland." De inspecteur knikte een paar maal tevreden. Hij zou ze tonen, dat hij goed zijn ogen open had, dat hij er niet een was, ook al was hij ergens in een uithoek gestationeerd, die zich om de tuin liet leiden. De auto reed tussen de hek-pilaren van „De Zeven Schoorstenen" door, snorde de oprijlaan op en hield voor de imposante ingang stil. In elke Gids voor Engeland's Histo rische Bouwwerken" staat een uit voerige beschrijving van „De Schoor stenen", dus die kunnen we hier ge voegelijk achterwege laten. De deur werd opengedaan door een butler met een vo1maakt uiterlijk, volmaakte manieren en een volmaak te houding. „Wij zijn niet gewoon," zei die hou ding, „dat er binnen deze muren een moord wordt gepleegd. Maar de tijden zijn verdorven. Laat ons daarom het onvermijdelijke dragen zoals mensen van ons type betaamt en laat ons, tot onze laatste snik, voorgeven, dat er niets, hoegenaamd niets bijzonders gebeurd is." „Zijn lordschap verwacht u," zei de butler. „Deze 'kant op, alstublieft." Hij bracht hen naar een kleine, gezel1 ig ingerichte kamer de toe vlucht van lord Caterham als de pracht en praal van de overige ver trekken hem te bar werd en dien de hen aan. „De politie mylord... én dr Cart- wright." Lord Caterham liep jachtig de ka mer open neer. Zijn uiterlijk, zijn gehele manier van doen bewees, dat hij buitengewoon opgewonden was. „Ha! Inspecteur Badgworthy! Ein delijk! Gelukkig, dat u er bent. En dr Cartwright ook! Een buiténge woon onaangename geschiedenis, he ren! Buitengewoon onaangenaam!" Bij het laatste „buitengewoon on aangenaam", streek lord Caterham zo verwoed met aTle tien zijn vingers door zijn haar, dat het in plukjes recht overeind bleef staan. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2