2)e £eidóe6oti/fca/ttt De stakingen in Frankrijk Zal de luchtbrug het houden? Berlijn zal een harde winter meemaken Loonsverhoging van 1 procent Berlijnse kwestie hopeloos Proces-Graziani begonnen Moskou achter de Franse stakingen Onthullingen van minister Moch Marshall terug naar Parijs Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. RTLMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 12 OCTOBER 1948 40ste JAARGANG WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Bur. Papengracht 32, Telef. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn 20935 - Abonnementsprijs 10.32 p. w., f 1.40 p, mndM 14.15 p. kwart. Franco p. p. I 4.90 - Advert.; 15 ct. p. m.m. Telefoontjes 11.50 V Over lonen en prijzen IN een verklaring, welke door het bestuur van de Partij van de Ar beid is gepubliceerd ten aanzien van de loon- en prijspolitiek der regeringj wórdt gezegd, dat de regering in het belang van. volkshuishouding terecht streeft naar een sluitende begroting. Als in verband daarmede vermin dering van subsidies en opheffing van de'distributie wordt nagestreefd dan moge de regering voor zover hier uit prijs-verhogingen volgen bijzon dere zorg dragen voor de handhaving van sociaal gerechtvaardigde lonen. Ook de belangen van hen| die sociale renten of .pensioen genieten en van andere weinig draagkrachtige groe pen zullen daarbij in acht dienen te worden genomen. Het partijbestuur spreekt .verder de wens uit dat de regering zo spoe dig mogelijk het geheel der op het gebied van de lonen- en prijzenpoli tiek genomen beslissingen en maat regelen bekend zal maken en toe lichten, teneinde een juiste beoor deling daarvan mogelijk te maken. Zoals het bestuur van de Partij van de Arbeid over het vraagstuk van lonen en prijzen oordeelt, den ken ook v/ij er over. En wij kunnen ons moeilijk voor stellen, dat iemand' er anders over denkt. Dus ook de regering niet. Het huishoudelijk budget van de genen, die de laagste inkomens heb ben mag niet worden verzwaard. De regering is van diezelfde over tuiging. Maar: hoe zal ze het zo weten klaar te spelen? Op deze pa gina van de krant vindt men enkele mededelingen hierover, welke „uit betrouwbare bron" zouden zijn ver kregen. Het is wel de moeite waard, er kennis van te nemen. Doch men houde er rekening mee dat ze niet officieel zijn en allerminst volledig. Wij zien met grote belangstelling uit naar een volledige uiteenzetting van de door de regering in de naaste toekomst te voeren loon- en prijs politiek. RUSSISCHE LUOHTMANOEU VRES boven Oost-Duitsland en de corridors, die Frankfort, Wunsdorf en Hamburg met Berlijn verbin den, duren nu reeds twee weken. Bijna elke dag Hebben de Britse en Amerikaanse bezettingsautoriteiten protesten in gediend bij het Ber- lijnse vei'.igheidscentrum tegen Russische inbreuken in zake de' vei ligheid in de lucht. Maar al deze Russische manoeuvres hebben de aanvoer van levensmiddelen en grondstoffen voor de- geblokkeerde stad niet vertraagd. De Britse en Amerikaanse transportvliegers zijn langzamerhand gewend geraakt aan de moeilijkheden, die zij op hun weg tegenkomen. Hun vliegtuigen zijn uitgerust met nieuwe apparaten, waarmee Russische vliegtuigen kunnen worden opgespoord, zodra zij in de buurt komen. De winter zal echter de grootste moeilijkheden er» leveren. De Britse en Amerikaanse bezettingsautoriteiten bereiden zich voor op een langdurige blokkade, v ant niemand verwacht, dat de Rus sen deze vóór of tijdens de winter zullen opheffen. Wintersiag ingezet De wintersiag is practisoh nu reeds ingezet, meldt de „Volkskrant". Vol gens voorlopige berekeningen zal niet vóór 31 Januari kunnen worden uitgemaakt of de luchtbrug het zal „houden" of niet. De laadruimte van de Britse en de Amerikaanse transportvliegtui gen wordt tot op het laatste pond benut, want vele ponden maken een ton. Er zijn thans plannen in studie cm tijdens de winter meer gebruik te maken van de Britse luchtcorri- aors, die korter zijn dan de Ameri kaanse. Voor het eerst sinds de blokkade hebben de Russen in de Duitse bla den, die onder hun toezicht verschij nen openlijk toegegeven, dat er eco nomische moeilijkheden zijn in Oost- Duitsland. Het ligt voor de hand, dat zij de Engelsen en Amerikanen hier van de schuld geven. Door „hun" blokkade wordt 1 de aanvoer van grondstoffen uit West-Duitsland be lemmerd en stagneert de interzo nale handel, aldus de Russische be schuldiging. Melkprijs verlaagd GEEN DERDE LOONRONDE? Naar „Trouw" uit betrouwbare bron verneemt, verwacht de rege ring eind van deze week het advies van de Stichting van de Arbeid over de plannen van het kabinet, om de prijsverhoging, die uit de afschaffing of vermindering van de subsidies op het levensmiddelenpakket voort vloeit, op te vangen door het verle ren van loontoeslagen en derge lijke. De regering heeft het voornemen om, zoals bij bruinbrood en wit brood reeds het geval is, ten behoe ve van de minder draagkrachtigen uitwijkmogelijkheden te openen met betrekking tot verschillende arti kelen. Bij brood is het thans zo, dat de prijsverhoging, die ontstaat ten ge volgen van het duurder worden der granen, op de prijs van wittebrood wordt afgewenteld. Het normale brood zal echter minstens zo goed van kwaliteit zijn. De regering is verplicht om de subsidies op de levensmiddelen te verminderen in verband met de Be- nelux-politiek en de uitvoering van het plan-Marshall. Deze subsïdiever- laging zal zeer geleidelijk geschieden en op zodanige wijze tot stand wor den gebracht, dat de mensen met de smalste beurzen van een daaruit voortvloeiende verhoging van de prij zen zo min mogelijk last zullen on dervinden. Het ligt in de bedoeling van de re gering, om eventuele prijsverhogin gen te compenseren met een gelijk tijdige verhoging van de lonen en, waar mogelijk, met prijsverlagingen, bijv. van de melkprijs met 1 cent per liter. Wat de minst dure artikelen be treft, zal de verhoging der prijzen een stijging van de kosten van het levensonderhoud voor een standaard gezin van twee kinderen tengevolge hebben van 40 cent per week. Volgens deskundige berekeningen zal de stijging van dure en minder dure artikelen een verhoging van de uitgaven op het huishoudbudget van 50 cent per week tot gevolg hebben, hetgeen zou kunnen worden gecom penseerd door een loonsverhoging van ongeveer één procent. Hieruit blijkt, dat de invloed van de subsidievermindering van geringe betekenis zou zijn. Aan het inluiden van een derde Ioonronde kan dan ook niet worden gedacht. Het probleem der huurverhogin gen zal thans door de regering niet aan de orde v/orden gesteld, omdat z/j zich er van bewust is, dat een los laten van de huren ongetwijfeld ge paard zal moeten gaan met een ge heel nieuwe Ioonronde. Aanvankelijk had de regering ge hoopt vóór 1 November een beslis sing te kunnen nemen, doch het zal zeer de vraag 'zijn of het overleg van de Stichting van de Arbeid zo vlot verloopt, dat het beraad van de re gering tegen die datum geëindigd zal zijn. OOST-JAVA KREEG NIEUWE I toe waren de in het stemhokje op- REGENTSRADEN In aTe regent- gestelde bussen elk voorzien van schappen van OostJava zijn nieuwe vw01 kiezer bekende voorwerpen, „„J meest pinten, terwijl de candidater» raden gekozen. Ook zij, d.e het lezen buiten hel h?kje gezeten waren met en schrijven niet machtig waren, leen overeenkomstig voorwerp in de xonaen hun stem uitbrengen. Daar- hand. BERLIJN ZORGT VOOR ZIJN BRANDSTOF. En terwijl Russen, Amerikanen en Britten boven Benlijn hun verbit terde economische luchtoorlog uit vechten, profiteren de stadsbewo ners zelf nog van de laatste zonnige dagen om een voorraad tevensmid delen en brandstoffen voor de winter aan te leggen. In de bossen rond de stad zyn geen droge tak en geen pijnappel meer te vinden. Alles is meegeno men om de kleine wintervoorraad brandstof aan te vullen. De aanblik, die Beriijn biedt, is kleurloos. Men is geneigd om te geloven dat er in d£ze stad geen standen en rangen meer bestaan. Allen hebben dezelfde zorgen over dezelfde elementaire problemen van onderdak, voedsel, kleren en warmte. Iedereen spreekt over eten. De balkons van de eens zo rijke huizen zijn omgebouwd tot hokken, waar een paar kippen en een konijn rondscharrelen. De wor tels van de bomen worden uit de trottoirs gegraven voor brandhout. Studenten gaan vóór het vallen van de avond naar bed en staan 's nachts om twee uur op. Dan is er weef stroom voor enkele kostbare uren. Boeken en papier zijn schaars. De ondergrondse rijdt in de Westelijke sectoren na- zes uur niet meer. En over de dagelijkse zorgen, die iedere Eerllijner kwelt, hangt de atmosfeer van een' gespannen afwachting: wat zal de dag van morgen brengen? Ve ten zeggen: „Hier is geen uitweg zonder geweld". Anderen slaken de vergeefse verzuchting: „Hadden wij de oorlog maar gewonnen, dan had het er anders uitgezien." GEEN KOEHANDEL OVER DE BLOKKADE. Van gezaghebbende zijde is ver klaard, dat de vertegenwoordigers van de drie Westelijke mogendheden de Sowjet-Unie te verstaan hebben gegeven, dat zij niet bereid zijn tot een koehandel ten aanzien van „op heffing der Berlijnse blokkade". Een woordvoerder van de Franse delegatie zeide: „De Veiligheidsraad heeft geen bevoegdheid de raad van ministers van buitenlandse zaken or der te geven voor een bijeenkomst op een bepaalde datum". Hierdoor is een einde gemaakt aan de hoop in zekere „neutrale" kringen, dat het Oosten en het Westen er toe gebracht zouden kunnen worden te verklaren, dat „opheffing van de Ber lijnse blokkade" tegelijkertijd zou kunnen geschieden met bijeenroeping van de raad van ministers van bui tenlandse zaken. Men ziet thans ook geen Mogelijkheid meer voor dr. Juan Bramuglia, de voorzitter van de Vei ligheidsraad, om op te treden als be middelaar tussen de delegaties van het Westen en het Oosten. Te Rome is het proces-Graziani geopend. Graziani, die in zijn groot ste tijd de Leeuw van Afrika werd genoemd en Mussolini tot het einde heeft gediend, wordt bescnuidigd van collaboratie met de Duitsers. De 66-jarige maarschalk heeft, te oordelen naar zijn slagvaardigheid en levendigheid, slechts weinig te lij den gehad van zijn lange gevangen schap. Na voorlezing van de acte van be schuldiging begon hij met een ellen lang pleidooi. De politie had buitengewone voor zorgsmaatregelen genomen ter hand having van de orde*in de zaal van het Paleis van Justitie, waar Gra- viani terechtstond. Maar behalve het „leve Graziani", 'dat aan het einde van de zitting enkele malen werd gehoord, gebeurde er niets bijzon ders. HERFSTSTEMMING JONG LEVEN GENIET VAN DE WARME HERFSTZON IN HET STERVENDE BOS. |"\E FRANSE MINISTER van Binnenlandse Zaken Moch, heeft ver- klaard, dat Zjdanow, het onlangs overleden lid van het politiek bureau der Russische communistische partij, kort voor zijn dood in een brief aan de Franse communistische partij bevel gaf, om de Marshall-hulp met alle middelen te saboteren, ook als de spanning tussen de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten op internationaal niveau scheen te verminderen. Praag tot voorbeeld Moch haalde een bericht aan, dat de C.G.T. aan de Kominform zou héb ben gezonden en waarin gestaan zou hebben: „Zowel de communistische partij als de C.G.T. is voor eind Sep tember gereed". Hij las tevens het volgende bevel voor, waarvan hij ver klaarde, dat het afkomstig was van de leden van de Kominform: „Order aan de Fransen. Doe, gedurende de bijeenkomst van de Verenigde Na ties, alles om een borlog tegen de Sowjet-Unie te voorkomen. Alles moet worden gedaan om elke mili taire voorbereiding door Frankrijk te gen te houden. Essentiële methoden: de volledige ineenstorting van de Franse economie door middel van sta kingen verzekeren, ten einde in Pa rijs een overkomstige situatie te brengen als in Praag. De Kominform garandeert betaling van onkosten voor mijnwerkers en havenarbeiders, die staken" Moch zeide verder, dat bijeenkom sten tussen „de Sowj et-leiders van het Kominform" en de leiders van de Franse communistische partij steeds veelvuldiger plaats vinden. Het „ge mis van een strijdvaardige geest" on der de Franse arbeiders wordt van beide kanten betreurd. Hij voegde er aan töe: „Maar de communistische activiteit moet ons niet doen verge ten, dat we vechten op twee fronten: het Gaullistische gevaar is minstens even ernstig als het communistische. Een Gaullistische poging om aan de macht te komen zou bijna onvermij delijk leiden tot een communistische tegenaanval". STAKINGEN BREIDEN ZICH UIT. De Franse minister van Vervoer, Pineau, dreigde gisteren de stakende spoorwegarbeiders, die anderen van hun werk weghouden, met ontslag. Tegelijkertijd zette de regering haar besprekingen voort om tot een einde der staking te komen, die nu reeds tien dagen duurt. Tevens werd het contact weer opgenomen met de bon den der 350.000 mijnwerkers, die in het Noorden een week geleden het werk neerlegden. Van «communistische zowel als van niet-communistische zijde worden de jongste concessies van de regering onbevredigend genoemd. In het alge meen wordt het als een hoopgevend teken beschouwd, dat de rechtstreek se onderhandelingen weer aange knoopt zijn. Een functionaris van de communis tische C.G.T. verklaarde, dat de spoorwegstakingen haar plaatselijk karakter zouden behouden. Onder tussen breidde deze staking zich lang zaam uit. Sommige treinen tussen Parijs ^en Straatsburg liepen niet en de ParijsCherbourg-express werd te Caen geblokkeerd. In de mijn streek heerste rust. De oceaanstomer „Queen Elisabeth" en „Mauretania" zullen wellicht noodzaakt zijn van hun voorgenomen bezoek aan Cherbourg af te zien, in verband met een havenstaking var 24 uur, die voor alle Franse haven steden door de communistische vak verenigingen is afgekondigd. In dat geval zullen de schepen hun reis te Southampton beëindigen. IN GEZELSCHAP VAN HOFMAN. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, George Marshall, is Maandagavond per vliegtuig uit Was hington naar Parijs vertrokken, gezelschap van de administrateur van het plan-Marshall, Paul Hoffman. Van Hof f mans besluit om met Mars hall mede te gaan werd pas kort voor het vertrektijdstip mededeling ge daan. Hoffman was aanvankelijk var plan geweest 19 October naar Euro pa te gaan. Hij is van plan spoedig een bijeenkomst te beleggen met de reizende ambassadeur van 'het plan- Marshall. Averell Harriman, over voorbereidingen voor een vergade ring in Parijs, in de week van 18 October, van alle leiders van E.C.A.- missies in Europa. Uit het feit, dat Hoffman zijn be zoek aan Europa verhaast heeft, leidt men af, dat belangrijke besprekingen over algemene problemen van de Europese samenwerking op komst zijn. yóór het vertrek met het vliegtuig van president Truman verklaarde Marshall, dat hij met de president ge sproken had wat de verstandigste po litiek zou zijn ten aanzien van de verschillende kwesties, welke te Pa rijs in bespreking zijn. Hij ontkende opnieuw, dat hij hoofdzakelijk zou zijn teruggeroepen in verband met Trumans plan, Vinson naar Moskou te zenden en eveneens, dat hij over wogen zou hebben naar aanleiding van deze kwestie af te treden. Da verklaring, dat Vinson alleen i.. verband met de kwestie van de con trole op de atoombom naar Moskou zou hebben moeten gaan, vindt te Washington weinig geloof, aldus Reu ters correspondent William Hardcast- le De New York Times noemde deze verklaring „een formule om het ge zicht te redden", bedoeld om het feit te camoufleren, dat Truman, met hoe goede bedoelingen misschen ook, van plan was geweest zowel zijn eigen minister van buitenlandse zaken als de V.N. te passeren in de Berlijnse kwestie en hieromtrent een recht streekse stap bij Stalin te onderne men. ALLE MANNEN TABAKSBONNEN „SNOEPEN OF ROKEN?" GEEN VRAAG MEER Het zal bij de eerstvolgende uit reiking van bonkaarten niet meer mogelijk zijn te kiezen of men een versnaperingskaart dan wel een ta- bakskaart wil ontvangen. Alle man- 'ijke personen geboren in 1931 en eerder, ontvangen een tabakskaart. Alle personen, geboren in 1932 en la ter, ontvangen een versnaperings- kaart. Aan alle vrouwelijke personen zal een „diversen-kaart worden uit gereikt. Op deze „diversen"-kaarten zul len- te zijner tijd bonnen worden aan gewezen voor het betrekken van ta- baksartikelen of versnaperingen. La ter zal nog een nadere mededeling verschijnen omtrent de mogelijkheid van ruiling der aan mannen uitge reikte tabakskaarten, aJdus meldt het Centraal Distributiekantoor. Voorts zullen bij de uitreiking in de 'bonkaarten 901 voor voe dingsmiddelen, die op 19 December s. in gebruik genomen zulten wor den en welke uitreiking in het tijd vak van 25 October tot 18 December plaats heeft, de leeftijds groepen we derom een jaar worden opgeschoven. De uitreiking zal als volgt geschieden A-kaarten aan personen geb, in 1928 en eerder; B-kaarten aan personen geb. in 1929 t.m. 1934; C-kaarten aan personen geb. in 1935 t.m. 1944; D- kaarten aan personen geb. in 1945 t. m. 1947; E-kaarten aan personen geb. in 1948 en later. NEDERLANDSE KUNSTENAARS BESPREKEN HUN SOCIALE POSITIE. Meer dan driehonderd Nederland se kunstenaars hebben Zaterdag en Zondag jl. te Arnhem op het eerste congres na de bevrijding. beraad slaagd over hun sociale positie in de samenleving van de Federatie van Kunstenaars, Prinses Wilhelmina heeft zoals bericht, de opening bij gewoond. Het congres, waar dr. J. B. Knip ping (O. F. M.), mr. A. de Roos, dr. G. Bolkesteyn en L. Lichtveld het woord voerden, eindigde met een bij acclamatie aangenomeA resolutie. Daarin werd vastgesteld, dat de so ciale positie van de kunstenaars in Nederland allerminst verzekerd is, waardoor velen van hen in materiële nood verkeren. Voor de nastreving van de doeleinden, die de kunstenaars zich in cultureel-sociaal opzicht stel len, is het een vereiste, dat zij zich krachtig organiseren in een alle kun stenaars omvattende beroepsorgani satie. Voorts werd een beroep ge daan op de overheid in al haar gele dingen het hare te doen om het cul turele streven van de kunstenaars te helpen bevorderen en hun sociale positie te versterken door de kunst- beroepen wettelijk te beschermen., Als de beste mogelijkheid om het Nederlandse kunstenaarsleven te die ren en op een zo hoog' mogelijk ni veau te brengen zieri de kunstenaars de omzetting van de voorlopige raad van de kunst tot een raad voor de kunst met wettelijk geregelde be voegdheid. De kunstenaars zien het voorts als de plicht van de overheid de culturele betrekkingen met Indo nesië, Suriname en Curasao te hel pen versterken en onverwijld een begin te maken met dit werk. wat naar wij mogen opmerken reeds is geschied do'or de Stichting voor cul turele samenwerking NederlandIn donesië. De kunstenaars besloten voorts dat dit congres, dat een infor matief karakter droeg, binnen een jaar moet worden gevolgd door een congres dat concrete punten voor ver dere actie zal vast stellen. Op de al gemene betekenis van deze belang- iijke bijeenkomst van verenigde kunstbeoefenaren hopen wij terug te komen. KERKSCHIP VOOR DOOFSTOMMEN 24 October a.s. bestaat de R.K. vereniging van Doofstommen in de provincie Noord-Holland „St. Ra phael", gevestigd te Amsterdam, 25 jaar. Deze vereniging werd in 1923 op gericht door de zeereerw. heer H. J. Brandehoff, destijds kapelaan te Am sterdam, thans pastoor te Monniken dam, die op diezelfde dag zijn zil veren feest als doofstommen 'pastoor viert. Voor St. Raphael ligt bij de fa. Wijkstra te Wijdewormer op stapel een bijzondere woonark, die bestemd wordt als kerkschip. De kapel wordt 14x4 m. groot. Met een gordijn, kan het altaar van de overige ruimte worden afgescheiden, zodat deze ruimte als conversatiezaal kan wor den gebezigd. In het kerkschip wor den voorts ingericht een kantoor en Slaapzalen voor de doofstommen, die van elders komen en blijven over nachten. Pastoor Brandehoff zal in deze ver enigingskerk rege1 matig de H. Mis opdragen en predicaties houden in gebarentaal Zij krijgt vaste ligplaats te Amsterdam, vermoedelijk aan de Stadhouderskade bij het Oosteinde ten tcoAAe.itje.... Vergeet geen weldaden, dan die, welke gij zelf bewezen hebt.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 1