Tweede priester uit een gezin te Oegstgeest Roelofarendsveen begroette een jonge priester Brieven uit Indië SPORT MAANDAG 11 OCTOBER 1948 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Wit waren de dahlia's die in rij ke tooi de kerk van Sint Willibrord sierden; wit was het habijt van de neomist; en wit ook waren de bloe men die de bruidjes voor zijn voe ten strooiden, toen Zaterdagavond pater Hilarion Molenkamp voor het eerst na zijn priesterwijding het Godshuis van Kerkwerve binnen schreed. De nieuwe klokken be groetten hem met 'n blij „Te Deum,, de jeugdbeweging vormde een ere haag vóór de ingang en een door alle parochianen meegezongen wel ■komstlied begeleidde hem op zijn plechtige 'intocht binnen de muren van het kerkgebouw, zijn kerk, de kerk van zijn jeugd waar hij zo vaak de priesters aan het altaar had mogen assisteren, en nu zelf mocht opgaan tot het altaar Gods, door God uitverkoren en door de bisschop tot priester gewijd. Pastoor Looyaard sprak vanaf de kansel namens de parochie een wel komstwoord, waarbij hij zijn vreugde uitsprak over de eer, die wederoin de parochie te beurt gevallen is. Kerkwerve geniet vrijwel ieder jaar de hoge eer, een van haar zonen als priester binnen de muren van haar kerkgebouw welkom te heten. En dit is nu reeds de tweede zoon uit hetzelfde huisgezin die de eer van het priesterschap geniet. Het is een eer, niet alleen voor onze parochie, maar ook voor dit voorbeeldig huis gezin. dat meerdere van haar zonen en dochters in Christus' dienst heeft en waarschijnlijk ook nog krijgen zal. Na dit welkomstwoord schonk pa ter Hilarion zijn priesterlijke zegen en celebreerde daarna een plechtig Lof, waarbij hij werd geassisteerd door zijn broer, patër Renatus Mo lenkamp SS.GC. en pater J. v. Beek S.C.J.. eveneens een zoon van parochie. De Zondagmorgen zette in met prachtig herfstweer, wapperende vlaggen met geel-witte wimpels en feestelijk klokgebeier, dat de gelo vigen opriep naar de eerste plech tige H. Mis van pater Hilarion. De neomist werd hierbij geassisteerd door pastoor Looyaard als presbyter assistens door pater Renatus Molen kamp als diaken en pater Timotheus Geerlings SS.CC. als sub-diaken, Op het priesterkoor hadden p.aats ge nomen prof. A. v. d. Boog, kapelaan P. v. d. Bosch en pater J. van Beek. Pater Renatus Moienkamp hield de predikatie, waarbij hij tot tekst ge kozen had: Joh. 20 vers 21: „Zoais de Vader Mij gezonden heeft, zo zend ik u". Spr. releveerde allereerst de jeugdjaren van de neomist, doorge bracht aan de voet van het altaar van dezelfde parochiekerk; en wat er nu in hem zal omgegaan zijn, nu hij na het volbrengen_van zijn stu dies als priester in ons midden te rugkeert in zijn parochie, zijn kerk, waar hij nu vanaf het altaar zijr\ priesterlijke zegen aan de parochia nen van Kerwerve kon meedelen. Hij zal God hebben gedankt voor de onverdiende heerlijkheid van de ze zijn uitverkiezing. Een priester is een andere Christus, een priester is zichzelf niet meer, hij leeft niet meer zijn eigen leven, maar Jezus ,leeft in zijn priester. Deze zal dan ook in alles op Jezus moeten lijken, in de goedheid van zijn ogen, in de mild heid van zijn woord; en in het zege nende gebaar van zijd handen zul len de mensen Jezus moeten vinden Christus kwam ons leren hoe wij God in liefde moeten dienen, niet hoe wij hier op aarde rijk moeten v/orden en ons met alle mogelijke comfort moeten omringen, k!s had den wij hier een vaste woonplaats Christus kwam om ons het uitzic.it op de hemel, dat door de zonde was vertroeteld en .dof geworden weer stralend helder te maken. Chris tus deed dat voor zijn tijdgenoten, 'en de priester zet het door Hem be gonnen werk voort en verkondigt de goddelijke, de christelijke leer aan het volk van God. Geen priester zal echter voor deze zware taak be rekend zijn, wanneer hij niet in of fer en gebed, één met Christus Is. Een hartelijke gelukwens bracftt spr. aan de ouders van de neomist, met deze komt hun tweede zoon, die vandaag als priester aan het altaar staat. „Met daarbij dank, aldus spr. voor'uw liefdevolle zorgen. Uw lief en leed om ons geleden, uw bid den en werken; uw eenvoud, uw liefdé voor God en voor de men sen hopen wij als een erfenis, steeds met ons mee te dragen." Spr. be sloot met het gebed van de parochia nen te vragen voor deze jonge pries- LEip SCHEND AM OPHEFFING OPENBARE LAGERE SCHOOL. Enige maanden geleden besloot de raad de openbare lagere school aan de Westvlietweg te verplaatsen naar de Koningin Julianaweg. De school Westvlietweg zou dan behoudens goedkeuring van Ged. Staten, ver kocht worden aan de Land- en Tuin- bouwbond voor de vestiging van een Landbouwwinterschool. De school Ko ningin Julianaweg zou dan weer in bruikbare toestand gebracht worden. B. en W. meenden hierdoor het open baar onderrwijs een dienst te bewij zen, omdat de school Koningin Julia naweg in het centrum van het dorp ligt, wat met de Westvlietweg geens zins het geval is. Achteraf blijkt nu, dat de voor standers van het openbaar onderwijs met deze wijziging niet accoord gaan, omdat naar hun mening een een- mansschool (het openbaar onderwijs telt hier nog slechts 26 leerlingen) geen deugdelijk onderwijs kan bie den In verband met deze uitspraak verwachten B. en W. geen succes van de verplaatsing van schoolgelegen heid en zij an oordeel, dat thans niet anders overblijft dan de school West vlietweg zonder meer op te heffen te meer, omdat deze school geen levens vatbaarheid heeft. De leerlingen van deze school zul len dan overgeheveld worden naar de scholen in Voorburg. Met deze rege ling gaan de voorstanders van open baar onderwijs accoord. ter en nieet alleen voor hem, maar voor alle priesters en voor nog vele priesterroepingen. Na deze predikatie werd het H. Misoffer voortgezet. Het Kerkkoor zong van de 3-stemmige Mis van Re- fice, terwijl na de H. Mis een cantate van Th. Vis werd uitgevoerd. Des middags bjj de receptie was zo ongeveer heel Oegstgeest uitgelopen om# de neomist te komen gelukwen sen. Het was niet alleen een komen en gaan, maar vrijwel voortdurend vormde zich een lange file. Ook de harmonie „Triumph", specialiteit in serenades, kwam onder leiding van de heer P. Baart, haar muzikale ge lukwensen aanbieden. Haar voorzit ter, bracht de gelukwensen van de le den over, waarna pater Hilarion zijn waardering en dank voor deze felici tatie uitsprak. Daarna duurde het nog een hele tijd eer de receptie besloten kon worden. De kerkelijke viering van dit feest werd besloten met een door de neo mist gecelebreerd plechtig Lof, waar bij pater Geerlings en paler J. van Beek assistentie verleenden en waar in het „Te Deum" werd aangeheven om God te danken voor deze pries terroeping. HILLEGOM Valsheid in geschrifte achterhaald. Ongeveer een jaar geleden slaag de een bewoner van een logement te Leiden er in door middel van vals heid in geschrifte de Pekfabriek al hier op te lichten voor 250, welk geld bestemd was als ziekengeld voor een arbeider van de fabriek, die met de oplichter hetzelfde logement be woonde. Laatstgenoemde droeg het geld niet af, doch ging er mee van door. Thans is het gelukt te Utrecht deze zwerver te arresteren. Zijn strafregister is ver van blanco. De man heeft bekend. Ongeval. De heer A. J. van Ma- ris, leider van de distributiedienst werd, toen hij de Vosselaan uitfietste, aangereden door een auto, die plot seling dezelfde laan indraaide. Het slachtoffer werd aan het hoofd en aan een der voeten gewond. Dr. Ten Hoopen verleende geneeskundige hulp. Geboren, d. van E. A. Weijers en van Rooyèn; d. van T. J. van Horick en Forrer; d. van A. M. van der Laan en Alderlieste; z. van C. Neder- stigt en Dorland. Ondertrouwd: D. Vijfhuizen en G. Schniedewind; H. van Roode en D. Berk. Getrouwd: T. Assendelft en J. M. van Ruiten; U. G. Buwalda en M. M. G. van der Vis.. T. J. Staats en M. G. van Lammeren. Overleden: H. Veldhuyzen van Zanten m. 85 j.; W. C. van Roode m. 45 jaar. DE ZILK Alle kippen gestolen. De heer V. kwam gistermorgen tot de onaan gename ontdekking, dat al aijn kip pen waren gestolen. De dader is on bekend. HAAGSCHE SCHOUW Kerkbestuur. Nu de bouw van een nieuwe R.K. kerk aanstaande is, werd het nodig geacht een kerkbe stuur in het leven te roepen. Door de Bisschop van Haarlem werden in dit college benoemd de heren L. v. d. Berg, Wassenaar, H. Compeer, Oegst geest, G. v. d. Hulst en J. G. Schrama, beide te Voorschoten. Kind aangereden. Gistermiddag is de 6 jarige J. M., wonende aan de Rijndijk, toen hij met een autoped plotseling de rijweg overstak, door een uit de richting De Vink konden- de personenauto aangereden, waarbij hij zijn linkerbeen brak. In het Acad. Ziekenhuis te Leiden werd het been gezet, waarna het kind weer naar huis vervoerd kon worden. VOORHOUT Wit Gele Kruis. Met ingang van 1 Nov. a.s. is tot wijkverpleegster bij het Wit Gele Kruis afd. Voorhout be noemd Zr. C. v. d. Stark, Hoofdstraat 43 te Noordwij k. Gunning. Aan het aannemersbe drijf L. P. Vester alhier is opgedra gen de bouw van de burgemeesters woning. VOORSCHOTEN Avond Katholiek Thuisfront. Za terdagavond werd aan de gepatrieer- de kath. militairen en hun familiele den een feestavond geboden uitgaande van Kath. Thuisfront en uitgevoerd door de jongeren van de diverse standsorganisaties. De avond werd in gezet met 'n meerstemmig „Wilhel mus gezongen door een gemengd koortje, waarna kapelaan R. H. M. Middelhof ee welkomst- en een ope ningswoord sprak. Hij heette in het bizonder welkom de heren H. A. Korthals en J. Aten van het Demo bilisatie-comité, de vertegenwoordi gers van de Band Ned. Indië en van het Kerkbestuur. In zijn toespraak betoogde kapelaan Middelhof het nut en de noodzakelijkheid zich bij de standsorganisaties aan te sluiten. Een simpele, maar indrukwekken- WEERSVERWACHTING VRIJ VEEL BEWOLKING. Vrij veel bewolking, maar overwegend droog weer. Zwakke tot matige, later wat toenemen de Zuidelijke wind. Minder kou de nacht, overigens weinig ver- indering van temperatuur. BOEDAPESTER PRIESTER GESUSPENDEERD. De Hongaarsche priester en gods dienstleraar Stefan Spaczel is op grond van ongehoorzaamheid aan zijn overheid door Kardinaal Mindszenty, Primaat van Hongarije, gesuspen deerd. Hij aanvaardde een functie in het stadsbestuur van Boedapest. Het wordt als een bewijs van de voorbeeldige houding van de Hon gaarse clerus beschouwd, dat tot nu toe slechts twee priesters wegens on gehoorzaamheid door de Primaat be straft moesten worden. De andere ge suspendeerde was Stefan Balogh. De oproep van Kardinaal Mindszen ty, dat zijn gelovigen „harten ep deu ren" zouden openen voor de geestelij ken en religieuzen, die geweigerd hebben, om als leerkrachten verbon den te blijven aan de thans genatio naliseerde scholen, heeft veel succes geoogst. Honderden hunner worden door hun vroegere leerlingen en de katholieken in het algemeen bedacht met geld, voedsel, boeken, enz. PANAMA-IOEDEN VAN PAPIER. Aangezien voor vele mensen in Amerika de echte Panamahoeden te duur zijn, heeft men van deze hoe den galvanische afdrukken gemaakt, die men als vorm gebruikt voor de namaak van hoeden uit papier-maché. Wanneer deze surrogaat-hoeden be hoorlijk geverfd en gelakt zijn, kan men ze nauwelijks van echte Pana ma-hoeden onderscheden. Alleen. de duurzaamheid ontbreekt eraan er die is ook wel wat waard. de dodenherdenking .volgde, uitge beeld door twee declamaties en mu zikale omlijsting bij een opgesteld kruis met helm, geflankeerd door de landsvlag en de vlaggen van de bei de standscrganisaties. I De muzikale omlijsting van deze avond werd ver zorgd door de pianist Westdijk. Het gedicht „Extremistenverzinnebeeld de het doel en het recht van de uit zending van onze militairen naar In donesië. Na de pauze werd door de jongeren 'n stuk ten tonele gebracht, voorstellende de bewoners van de elf proviniciën, die elk met hun eigen aardigheden en karakters meewerken aan de opbouw en de welvaart van ons eigen vaderland, Nederland! Het geheel bestond uit voordracht, zang en dans, verwerkt tot een aardig ge heel. De medewerkers van deze avond kunnen met voldoening terugzien op hetgeen zij beboden hebben. Op Zon dagavond 10 October werd het ge heel herhaald ten bate van Katholiek Thuisfront. Gemeenteraad. Dinsdagavond 7.30 uur vergadert de gemeenteraad. Agenda o.a. het bouwen van een 7-tal kleine woningen voor ouden van da gen aan de Landweg; de benoeming van een directeur van Openbare Wer ken. Een stralend October-zonnelje zorgde Voor een nog zelfs zomerse temperatuur, zette luister bij aan een fleurige en kleur ij ke stoet, die de grens van de parochie de nieuwe priesterzoon stond op te wachten. Zowel te Nieuwe-Wete- ring als te Roe»1 of arendseven wap perden overal de vlaggen. Het was half vijf toen de neomist arriveerde. De burgemeester van Alkemade ver welkomde hier de neomist en wenste hem een zegenrijke missie-arbeid toe. Hierna zette de feestelijke stoet zich in beweging en begon de in tocht in de parochie. Voorafgegaan door de muziekver. „Door Gunst Ver kregen" uit Nieuw-Wetering volgde de ruiterver. uit Nieuw-Vennep, waarachter meisjes uit Nieuwe-We- tering met in pauselijke kleuren ver sierde fietsen. Hierachter een kleur rijke stoet van Gidsen, welpen, ka- jotters en Verkenners. Vervolgens de klasgenoten der lagere school van de neomist, waarachter de mu ziekver. „Liefde voor Harmonie" en een groot getal bruidjes, welke alle keurig versierde bogen droegen, die gezamenlijk de spreuk „Welkom zijt Gij Priester in uw geboortedorp 1948" vormden. In de eerste auto had de neomist met zijn ouders plaatsgenomen, ver gezeld van pastoor- S. Ligthart. In de volgauto's resp. de w.e. heren Groen en Hartogh en pater Wig- bert van Berkel. Voorts de burge meester, familieleden van de neo mist en bestuur K.A. Voor de kerk stelde men zich in twee rijen op, waartussen de neomist de kerk werd binnengeleid. Na het zingen van het „Welkom in de Parochie" sprak pas toor J. G. Onel de jubilaris toe. Bij het H. Doopsel aldus spr. ont ving gij de namen Jacobus Petrus, twee vurige apostelen. Thans zijt gij zelf apostel, missionaris onder de heidenen. Na de priesterzegen celebreerde de neomist een kort plechtig Lof. Des avonds ging de neomist naar zijn ouderlijk huis, waar door de buren een prachtige erepoort en een keu rige versiering was aangebracht. Zon dagmorgen 10 uur. Thans was het aangebroken. Voorafgegaan door bruidjes, misdienaars, ouders en fa milieleden, volgden de geestehjk- heid en de neomist, en terwijl de feestelijke tonen van het 3-stemmig „Veni Creator" van Beltjens, weer klonken, werd pater Koek de kerk binnengeleid. Aan weerszijden van de kerk, was in plaats van de ge bruikelijke erepoorten, nu een twee tal kleurige plantsoenen aangebracht die goed harmonieerden met de bo ven de ingang aangebrachte versie ring, waartussen de toepasselijke spreuk: „Heden is er hei1, over dit huis gekomen." Het kerkgebouw zelf was eenvoudig en stemmig ver sierd. Voor en op het altaar wa ren kunstige toeven van witte en gele dahlia's gestoken waardoor een rustige versiering verkregen werd, terwijl het altaar met groene pal men was overkoepel. Bij het opdra gen van zijn eerste H. Mis werd pater Koek geassisteerd door pastoor S. Ligthart als presbyter assistens, ter wijl pater Wigbert van Berkel, zoon der parochie, als diaken en kap A. J. Hartogh als sub-diaken fungeerden. Ceremoniarius was kapelaan Groen. Op het priesterkoor hadden pjaats genomen pastoor J. G. Onel, de w.e. heren A. A. Buys, oud kapelaan der parochie en pater van Dijk. Voorts merkte wij op de burgemeester en gémeentesecr. van Alkemade. Het Zangkoor onder leiding van de heer L. G. C. de Jong voerde met jongens koor, de 3-stemmige „Missa Pontifi cale" van L. Perosi op zeer verdiens telijke wijze uit, terwijl de heer J. v. d. Meer. Az. het orgel bespeelde. Na het vangelie besteeg kapelaan Buys de kansel. De predikant had tot tekst gekozen:,, God heeft op uw hoofd een gouden kroon geplaatst" Spr. herinnerde aan het priesterle ven van pater Amandus van Berka1 z.g., die aan de neomist ten voorbeeld is geweest, waardoor deze in dezelf de congregatie zijn intrede deed. Hierna schilderde spr. de uitverkie zing, de waardigheid, de verantwoor delijkheid van het priesterschap en de hoedanigheid, welke een priester moet bezitten. Het priesterleven is een offerleven. Daarom heeft een priester veel gebed nodig. Het gebed is het grootste geschenk, dat wij de neomist kunnen geven'. Na de H. Mis werd nog gezongen de Cantate „De Priester" van Elb. Fransen. Om kwart voor een had in de feestzaal bij-de Zusters de aanbieding van het parochiegeschenk plaats. Hierbij voerde het dames-zangkoor der Agnes Congregatie, onder leiding van mej. Gré v. d. Meer de cantate „Priester- glorie van L. A. Dobbelsteen uit. Namens de K.A. sprak de heer W. A. v. Harteveld de neomist toe. Ver gezeld van de beste wensen werd de neomist het geschenk der paro chie, een geldsbedrag overhandigd. Namens de hierbij aanwezige geno digden werd een kelk met pateen overhandigd. Namens de klasgeno ten der lagere school werd bij mon de van de heer Jac. Bakker Pz een geschenk, bestaande uit een hor loge, gegeven. Van 23 uur had 'n drukbezochte receptie plaats, waar bij tevens de geschenken bezichtigd konden worden. Te 4 uur werd door de neomist een plechtig danklof ge celebreerd, waarbij assisteerden kapelaan A. A. Buys en pater van Dijk. Pastoor Ligthart was ceremo niarius. Door het zangkoor werden uitgevoerd O. Salutaris en O. Quam Suavis van M. Haller. Na het Mag nificat besteeg de neomist de preek stoel en dankte diep ontroerd voor het schone feest. Met een plechtig Te Deum en een lied van Lof en Dank werden de plechtig heden besloten. Tot slot van deze mooie dagen werd te 5 uur door de muziekver. „Liefde voor Harmanie" een serenade gebracht. GESLAAGDE le TONEELAVOND VOOR DE NIEUWE KERK. Zoals wij Zaterdag reeds als onze verwachting uitspraken is het een uitverkochte zaal geworden. Pastoor Ligthart kan over deze eerste avond tevreden zijn. Maar niet alleen pas toor, maar ook de toneelspeelsters 'en in niet mindere mate de bezoekers. Was de „motor" van deze avonden, de heer'M. Spring in 't Veld, in zijn openingswoord nog een beetje angstig over een algeheel welslagen, in zijn slotwoord kon hij toch echter getui gen van een geslaagde avond. Het was dan ook bijzonder mooi. De da mes-tonelisten hadden zich met hart en ziel gegeven, om iets goeds te be reiken. Allen waren bezield met de gedachte: Wij doen een goed werk 't is voor de nieuwe kerk. Vooral het hoofdstuk „Moeder in Nood", het geen ons verplaatst n deifamiliekring van „van Haaften". Deze goed-gesi- tueerde familie van Haaften komt in geld-moeilijkheden. Werkelijk mooi worden hier de verschillende karak ters, egoïsme en haat, maar ook lief de en offerzin geschilderd. Wij wil len hier niet de gehele geschiedenis gaan verhalen, maar wel moet ons van 't hart: de meisjes van Nieuwe- Wetering hebben dit moeilijke stuk gespeeld, zoals wij het in Roelof arendsveen nog weinig gezien heb ben. Een daverend applaus bewees wel, dat er was genoten. Ook het blijspelletje „Het dol geworden dag hitje" ging er vlot in. Het verzoek aan het slot van deze mooie avond, om allen propagandist te zijn voor deze avonden, waarin niet om mede lijden maar om steun gevraagd wordt voor de bouwpastoor, zal o.i. over bodig blijken. De eerste opvoering sprak zichzelf de beste reclame. DE DERDE VELDGENIE BOUWT. Even boven Ladang Paddi, de uiterste post aan de Padangse Ooste lijke demarcatielijn, ligt een gehucht, A er Sira genaamd. Het is een vlek, waar eens een landhuis stond van de vroegere burgemeester van Padang. Thans ziet men slechts de fundamen ten. De pomoeda-furie heeft deze eens zo frisse en prettige woning, gesloopt. Het uitzicht is er mooi, zeer mooi; men ziet uit op de bergen van Mid- den-Sumatra. die zich grillig blauw grijs verheffen Het is een klein pla teau op 1100 meter hoogte, waar zich de Statue Quo-lijn, die 't Nederland se en republikeinse gedemilitariseer de gebied omgeeft, zich bevindt en waar aan de Oostelijke zijde een wachthuisje staat, waarin repu blikeinen met de P.K.-band om de arm. Aan Nederlandse zijde is er geen wachtpost. Dit berg achtige terrein wordt dagelijks door een patrouille doorkruist. Eerst deden dit de Zeeuwen, daarna de Ja gers en nu deze O.V.W.-bataljons huis waarts zijn gereisd is het 't 4-R.S., dat de dagelijkse patrouillegang on derhoudt. Op de weg van deJNeder- landse gedemilitariseerde zóne ar beidt 'n ploeg Indonesische arbeiders, die de door de T.N.I. zo nutteloos vernielde weg herstellen onder leiding en bewaking van de derde Velcigenie uit Padang. Ze hebben al heel veel hersteld, zodat de Commissie voor Goede Diensten thans practisch in een jeep tot de Status Quo-lijn kan komen. Dit nunt is een veelomstreden punt. Mogelijk het mooie uitzicht, mo gelijk iets anders, doch.de republiek wilde het niet verlaten, hoewel bij de besprekingen van Februari j.l. duidelijk was vastgelegd, dat het ge hele plateau tot de Nederlandse zóne zou behoren. De Amerikaanse en Australische waarnemers' in Midden- Sumatra hebben er lang en breed over gediscussieerd en tenslotte zou nu de grens verschoven worden naar de juiste plaats. Thans staan de bord jes nog waar ze vroeger stonden en ook het prikkeldraad, dat de weg hier verspert, staat nog waar het niet mag er. moet staan. Lt. Kol. C. R. van Boldrik en de Amerikaanse Captain Horrocks zul len samen met de republikeinse Lt. Kol. Halim uit Fort de Koek toezicht houden, dat de bordjes en versperrin gen op de juiste plaats komen. Een vijftig meter voor de Status Ouo-lijn leggen wij onze wapens neer. Het is hier nu eenmaal de atoeran, de gewoonte, dat men de Status Quo-lijn ongewapend nadert. De post aan de overzijde ziet ons naderen en twee PK.'ers komen eveneens nader. „Hebben jullie al bericht, dat over ste Halim vandaag zal komen", vra gen wij, waarop een der P.K.'ers vlot Nederlands antwoordde, „ik spreek geen Hollands". Voor ons geen be zwaar, dus dan maar Maleis. Het zijn jongens uit Fort de Koek, van de po litie en daarop zijn ze erg trots. „Heeft U ook politie in Padang?", vraagt een hunner. „Betoel", zeg ik, „en ook nog een pengadilan, een kantongerecht". Aan dat laatste ontbreekt het nog wel eens in de republiek. „Enak di Padang", vraagt hij dan. Hij wil weten of het goed gaat in Padang. Ik vertel hem, dat er een pasar malem is en dat de bevolking uit Padang en de omliggende kam pongs daar 's avonds komt nontonnen. Ik vertel hem dat het volk in Padang goedkope rijst kan kopen, dat er pe troleum is, electrisch licht en dat de textiel in Padang geen veertig gulden per yard kost, doch slechts een gul den dertig. Hij luistert aandachtig, maar blijft onbewogen en toch weet ik, dat zijn vraag niet alleen opper vlakkige belangstelling inhoudt. Dan komt de wacht in 't geweer. De com mandant komt aangestapt, vergezeld van een soldaat, die zijn geweer rus tig over de schouder houdt. Wij, Ne derlanders, staan er ongewapend, om dat wij ons aan afspraken houden. Veel te praten valt er niet. Onze jon gens zwijgen .luisteren slechts en als dan de P.K.'er, die in de -Nederland se taal zeide, geen Nederlands te kun nen spreken, een opmerking in de Nederlandse taal plaatst, hoor ik ach ter me in onvervalst Mokums zeggen „en hij spreekt geen Hollands" We keren terug naar onze jeeps, die bij de wegvernielingen zijn ach tergelaten. Ik schram mijn schenen aan een der wegversperringen, die uit basaltstenen op de weg zijn geslin gerd. Dit gedeelte van de weg is nog niet hersteld. Duidelijk merkbaar, want het onkruid tiert welig tussen de steenen. De waterafvoergeulen zijn dichtgegroeid en onwillekeurig over peins je, hoe het rr.oet, wanneer zware regens zullen vallen en het water over het wegdek bruist. Dat zal ga ten, zoals die, welke thans reeds zijn gestopt door de 3e Veldgenie, die nog steeds bezig is met het herstel. Er is een punt waar men het wegdek nog niet heeft weggehaald en daar begint de verwaarlozing Doch ook dit zal spoedig verholpen zijn en dan'zal de weg van Padang naar Solok weer als van ouds berijdbaar zijn. Doch of hij bereden zal worden, zoals dit ge schiedde voor de Japanse invasie, zal geheel en al afhangen van de uitslag van de politieke besprekingen. GYMNASTIEK ALGEMENE VERGADERING VAN HET K. N. G. V. In restaurant Esplanade te Utrecht kwam Zaterdagavond het Kon. Ned. Gymnastiekverbond in een buitenge wone algemene vergadering bijeen, ender voorzitterschap van de heer W. de Graaf. De besprekingen had den in hoofdzaak betrekking op de begroting 1949. De slechte financiële toestand waarin de meeste vereni gingen verkeren, kwam zeer sterk tot uiting, veroorzaakt door het feil, dat een bondscontributie van 1. tot 1.50 moest worden gevraagd. Het lijdt geen twijfel, dat wanneer van overheidswege geen ondersteu ning komt voor het werk van het KNGV en zijn verenigingen, in het belang van de lichamelijke opvoe ding, de positie van een groot aantal verenigingen op losse schroeven komt te staan, wat van zeer ongun stige invloed zal zijn op het pogen de deplorabele toestand, waarin de Nederlandse jeugd verkeert te ver teteren. De vergadering bracht tot uiting een dringend beroep op de regering financiële steun aan het Verbond te verlenen. Voordat tot stemming werd overgegaan, deelde de voorzitter mede, dat bij verwer ping van de contributie-verhiging het bestuur zich zou beraden om af te treden. De contributieverhoging werd aangenomen met 59 tegen 8 stemmen en 12 onthoudingen. In de Zondag voortgezette verga dering werden na ampele bespre kingen de voorgestelde reglements wijzigingen aangenomen. Tot redac teur van het offfcieel orgaan werd benoemd de heer L. Staal uit Haar lem. In de vac&ture, ontstaan door het bedanken van de heer W. de Graaf, als voorzitter," werd benoemd de heer A. van Wieringen uit Am sterdam. Als nieuwe bondsbestuur- der in de ontstane vacature van Wie- ringen, deed zijn intrede de heer E. Arkema, vertegenwoordiger voor de Noordelijke kringen. De stad Gro ningen werd aangewezen voor het houden van de bondsvergadering in 1949. TAFELTENNIS HAAGSE VIJFKAMP OVERWELDIGEND SLEUTEL SUCCES. Wat de Sleutelspelers gisteren op de Haagse vijfkamp heben gepres teerd, had geen der Haagse vereni gingen verwacht. De vijf Sleutelspe lers vochten als leeuwen en met re sultaat. Twintig van de vijfentwin tig punten wisten zij te behalen. De volgende verenigingen namen aan de wedstrijden deel: D.S.B. (Den Haag), D.T.S. (Den Haag), Steeds Hoger (Den Haag), Treffers (Roe lofarendsveen) en „De Sleutels" uit Leiden. Voor de( Sleutels waren door de club K.T.C.' de volgende vijf spelers opgesteld: J. Burghouwt, H. Filbry, H. Huying, F. Klinkenberg, J. v. d. Post. Dat de Sleutels Club K.T.C. met deze opstelling een zéér goede keus heeft gedaan is gisteren ontegenzeggelijk bewezen. Zowel Burghouwt, Klinkenbergh als Van der Post werden alle drie nummer 1 in hun poule. Huying eindigde na een zeer goed gespeelde beslissingswed strijd tegen de overgangsklasse-spe ler Neyzen de 2e plaats en Filbry wist de 3e plaats te bezetten. Door de zeer goede persoonlijke resulta ten werden Burgthouwt, Huying, Klinkenberg en Van der Post we derom opgesteld in de personlijke wedstrijden. Ook hier behaalde de Sleutels het beste resultaat. Klin kenbergh wist, alhoewel totaal uit- gepunt en uitgespeeld, toch de kam pioenstitel te behalen. De gespecificeerde resultaten lui den als volgt: No. 1 De Sleutels 20 pnt., No. 2. D.T.S. 16 pnt., No. 3 De Treffers 10 pnt., No. 4. Steeds Hoger 7 pnt., No. 5. D.S.B. 1 pnt. Zonder enige overdrijving mag gezegd worden, dat de vijf Sleutels- spelers hun clubnaam op prima wij ze verdedigd hpbben, waarvoor hun door de voorzitter der organiseren de vereniging „Steeds Hoger" zeer apprecierende woorden werd toege sproken. Spreker, de heer Uphof, sprak zijn lof uit/ over de uitsteken de club- en teamgeest, welke steeds bij „De Sleutels" heerst. Op het onlangs door de Leidse ver eniging georganiseerde tournooi wis ten de Sleutelsspelers geen noemens waardige resultaten te bereiken. Het tournooi werd gespeeld volgens het voorgift-systeem. Een systeem, dat vooral voor hoger geklassificeerde spelers zeer afmattend is. Hedenavond in het lokaal der Sleutels wedstrijd voor de Beker competitie tussen Sleutels 3 (3e kl.) en Wilskracht (3e kl.). Eveneens ge legenheid om te trainen, op vier ta fels. PAARDEN. COURSES TE DUINDIGT. De uitslagen van de gehouden dra verijen en rennen te Duindigt luiden: Norton b-prijs. Afstand 2140 m. voor paarden, welke nog geen 1000 en dit seizoen nog geen eerste prijs heb ben gewonnen (le afd.) 1. Maarten Spencer (W. H. Geersen) 3.15.4, 1.33; 2. Mondragon (W. Leeuwenkamp) 3.18.2, 1.33.5; 3. Lion (J. de Vlieger), 3.18.6, 1.30.2. Norton b-prijs: afstand 2140 m. 2e afdeling. 1. Kobi (E. G. in 't Veen) 3.22, 1.32.7; 2. Jacqueline (J. v. Buy- tene 3.22.2, 1.31.9; 3. Lark S (A. B. v. d. Veen) 3.25.3, 1.37.8. Nelly Duffy-prijs. Afstand 2140 m. voor paarden, welke nog geen 1000 en dit seizoen een of meer eerste prij zen hebben gewonnen. 1. Missa A (J. Wagenaar) 3.09, 1.28.3; 2. Luciennes B (T. A. v. d. Veen) 3.17.8, 1.30.7; 3. Lord Heny (J. de Vlieger) 3.18", 1.32.5. W. J. Jochems Memoriaal-prijs af- standi 1540 M. (de heat van Duin digt) 1. Guy Hanover (W. Leeuwen kamp 2.39, 1.40,6. Nora Belwin-prijs: afstand 2480 m. Voor Nederlandse paarden welke 1.000 of meer hebben gewonnen. 1. Kievits (A. B. v. d. Veen) 3.43.4, 1.30.8; 2.' Joe Axkit (J. v. d. Broek) 3.43.8, 1.29.5; 3. Laetare A (W. Leeu wenkamp) 3.44.4, 1.30.5. Handicap der 2 jarige, afstand 1600 m. Ren voor alle 2-jarige Neder landse paarden. 1. Qualissa (J. van Yperen. 2. Constance (H. J. v. d. Kraats). St. Leger-prijs 2800 M. Ren voor 3- jarige Nederlandse paarden. 1. Qual- la (F. Delbrassine) 3.11.2; 2. Dame (J. C. Pex); 3. Liberte (J. v. Yperen). De mijl V Duindigt-prijs afstand 1600 m. Ren voor paarden van 4 jaar en ouder: 1. Col des Aravis (H. J. v. d. Kraats) 1.46.2; 2. Sialkot (F. Del- brassinne); 3. Brown Hope (J. van Yperen).

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3