S)e ftzidóeSoivfca/nt Hoe komt Berlijn uit de knoop? De atoombom redt de vrede Gevangen Stérn-leden namen een dagje vrij Slachtoffers van mijnontploffing Truman gaf zijn plan op Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" MAANDAG II OCTOBER 1948 40ste JAARGANG No. 11513 MARSHALL VOOR KWAM EEN BLUNDER VAN TRUMAN Bur. Papengracht 32, Telei. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn 20935 - Abonnementsprijs 10.32 p. w., fl.40 p. mnd-, 14.15 p. kwart. Franco p. p. i 4.90 - Advert.: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes i 1.50 V Niet bitter en fel A AN de Katholieke Universiteit te "^Nijmegen is, zoals bekend, on langs dr. W. H. van de Pol benoemd tot hoogleraar met de opdracht „phaenomenologie van het Protes tantisme" te doceren. Populair ge zegd gaat het om een bestuderen en beschrijven van de verschijnselen van het Protestantisme in die zin, dat gezocht zal worden naar de kern, de zin, de eigenlijke structuur der Protestantse wereld. Men weet, dat dr. van de Pol op later leeftijd uit het Protestantisme is overgegaan naar de Katholieke Kerk. In het Prot. Christ, dagblad „Trouwschrijft dr. G. C. Berkouwer in een' even principieel-Protestanis als van een brede opvatting getui gend artikel, dat in deze benoeming, naar zijn mening, moet worden ge zien „een phase in de z.g. katholieke bewustwording". „De benoeming van dr. Van de Pol is een phase in de z.g. katho lieke bewustwording, waarover tegenwoordig zoveel te doen is. Had men vroeger, de gedachté in het Protestantse Nederland mis kend te worden, gedurende de laatste 25 jaar is hieron nog al enige verandering gekomen. In 1923 kwam het tot de oprich ting van de Universiteit te Nij megen; de Rooms Katholieke Staatspartij (thans Volkspartij) heeft zich een sterke positie verworven en, al is de premier Beel vervangen door premier Drees, toch zal wel niemand denken, dat de rooms-rode coa litie meer rood dan rooms van aard is. Daar komt nog bij, dat' Nederland thans een kardinaal heeft en vooral de Zuidelijke provinciën kwamen in het Ma- ria-congres met een duidelijke manifestatie van Rome's idea len, vooral toen in Limburg uit de mond van de meest-vooraan- staande aanwezige de droevige klacht klonk, dat zulk een con gres thans, in N-Nederland nog niet mogelijk was. De benoeming van dr. Van de Pol met deze op dracht is van deze ontwikkeling de voorlopige, theologisch ge kleurde afsluiting." Terloops opgemerkt: 't Is voor som mige katholieken, die nog zo weinig belangstelling tonen voor de Katho lieke Universiteit, leerzaam, van hoe grote betekenis deze wordt geacht voor „de z.g. katholieke bewustwor ding" door een Protestant! De schrijver in „Trouw" ver volgt dan: „Dat voor deze post iemand werd aangenwezen, die eerst la ter tot de Roomse Kerk is over gegaan, hangt ongetwijfeld ook samen met de voorkeur voor iemand, die zelf door eigen verleden met het Protesantis- me bekend was en dan niet maar alleen uit Protestanse literatuur. We staan voor het merkwaardi ge feit, dat thans zówel in Nij megen als in Utrecht hooglera ren doceren, die beiden tot de Catholica zijn overgegaan: Dr. Van de Pol en mej. dr. De Vo gel (wijsbegeerte). Daardoor krijgt het theologisch en wijsge rig gesprek een bijzonder ac cent. Te meer waar beider ont wikkelingsgang een bijzondere belangstelling vertoont voor Newman, die in 1845 uit de Anglicaanse Kerk tot de Rooms Katholieke Kerk overging en wiens wérken thans ook in Hol landse vertaling te krijgen zijn. Daardoor staat als vanzelf het vraagstuk van de „haven der rust", die Newman in Rome vond, in scherpe lijnen voor ons." Nader beschouwend de aan Van de Pol gegeven opdracht, constateert dr. Berkouwer: „Zo zal hij nu speciaal het Pro testantisme bestuderen en in Njjmegen voorlichting geven over dit merkwaardig religieus „phaenomeen". En we kunnen er zeker van zijn, dat zijn onderzoek van ogenblik tot ogenblik gedra gen zal zijn door de overtuiging van de énigheid der „Ecclesia Catholica". En niet minder scherp dan eens het concilie van Trenta de Reformatie veroor deelde, zal thans deze stem van uit Nijmegen klinken, niet bitter en fel, maar wel vermanend in een roep tot terugkeer...." „Niet bitter en fel". Inderdaad, noch bitterheid noch felheid is van prof. Van de Pol te vrezen of te verwachten. Geen zweem er van. Gewaardeerd moet worden, dat dr. Berkouwer dit reeds a priori mijnent te kunnen constateren. Dat is een zeer sympathieke geste van een principieel andersdenkende om de nieuwe hoogleraar te verwelkomen. Bitterheid en felheid moeten ook altijd zijn uitgesloten, niet alleen bij de beoefening der godsdienst-weten schap, maar ook m de onderlinge verhoudingen der belijders van ver schillende godsdienst! Brarruiglia doet zijn best r\E VERGADERING van de Veiligheidsraad, die op Maandag was vast- gesteld, is.voor onbepaalde tijd uitgesteld en de Berlijnse kwestie is thans weer het onderwerp van diplomatieke onderhandelingen op het hoogste niveau. Verwacht wordt, dat het nog verscheidene dagen zal du ren voordat de kwestie weer in de Veiligheidsraad ter sprake komt. Het is thans mogelijk uit de verschillende bronnen de volgorde van de delicate onderhandelingen over Berlijn, die de afgelopen week te Parijs zijn ge voerd, te construeren. De voorzitter van de Veiligheids raad, dr. Juan Bramuglia (Argenti nië), opende besprekingen met de af-, gevaardigden van Engeland, Frank rijk en de Ver. Stater, in de Veilig heidsraad, na te voren overleg te heb- ten gepleegd met de vijf arrdere leden van de Raad. die niet. rechtstreeks bij het geschil betrokken zijn. Donderdag sprak Bramuglia met de afgevaardigden der Westelijke mogendheden, die hem zeiden, dat zij geen bespreking door de raad van ministers van buitenlandse zaken wil den zolang de blokkade niet was op geheven. Hem werd tevens verzekerd, dat geen tijdelijke opheffing van de blokkade zou worden geaccëoteerd. De volgende morgen had de Ar gentijn een onderhoud met Wisiinsky. waarbij hij deze vroeg of de Sow jet- Unie bereid zou zijn de blokkade op te heffen en gelijktijdig aan ni< besDrekingen deel te nemen. Wisjinsky antwoordde, dat hij het zijn regering zo'- vragen en dit werd als een bemoedigend teken be schouwd. Zaterdag sprak Bramyglia afzon derlijk met dr. JessuD (V.S.), sir Alexander Cadogan ("Engeland) en Parrodi (Frankrijk). Hij vroeg hun of zij bereid waren het geschil op een Indonesië in overgangstijd OVEREENSTEMMING BEREIKT. De besprekingen tussen de Neder landse regering, leden van de voorlo pige federale regering van Indonesië, vertegenwoordigers van de conferen tie te Bandoeng en de leden van bet bijzonder federaal overleg over het bestuur in Indonesië in overgangstijd zijn afgelopen. De onderhandelingen zijn verlopen in een goede sfeer en oprechte verstandhouding. Volgens bet A.N.P. zijn de hoofdlijnen van het Nederlandse voorontwerp, dat als ba sis diende, algemeen aanvaard. Voor üe nog overblijvende geschilpunten is eveens een bevredigende oplossing gevonden. Zo heeft men voor het vraagstuk over de vertegenwoordi ging van minderheden in dc federale raad de oplossing gevonden, dat de minderheden in incidentele gevallen in de raad kunnen worden opgeno men. Over de status van Nieuw-Guinea is in het ontwerp vastgesteld, dat zo lang de bevolking van dat gebied niet in staat is zich uit te spreken, het be wind zal worden uitgevoerd door de federale interimregering in samen werking met de hoge vertegenwoordi ger. De laatste zal ook het oppergezag hebben over alle in Indonesië aanwe zige strijdkrachten, die alleen mogen worden gebruikt na overleg met de interimregering. Verder zal de fede rale interimregering ook de beschik king krijgen ®ver een eigen strijd macht, voor de handhaving van bin nenlandse rust en veiligheid. Het wetsontwerp zal nu zo snel mogelijk in beide Kamers aanhangig worden gemaakt. Men hoopt dat de feitelijke instelling van de interimregering nog in November van dit jaar zal gebeu ren. De Indonesische vertegenwoordi gers zijn over het algemeen-niet on tevreden over het verloop van de on derhandelingen, ofschoon zij niet jui chen, voordat jiet wetsontwerp js aan genomen. NIEUWE INFILTRATIES IN WEST- JAVA. Uit republikeins gebied in Midden- Java komende, goed bewapende infil trerende benden hebben pogingen ge daan, zich te verzamelen op de hel lingen van de Goenoeng Sedakeling en de Goenoeng Telagabodas resp. 1650 en 2200 m., in het grensgebied tussen West- en Midden-Java), nadat het in het regentschap Garoet gerui me tijd rustig was geweest. Bij deze infiltrerende benden sloten zich republikeinse strijdkrachten aan, die indertijd een gehoor hebben gege ven aan de order tot evacuatie. Bij het optreden van Nederlandse troe pen werden deze benden zonder ver liezen aan Nederlandse zijde uiteen geslagen, en de restanten namen de vlucht naar de bossen op de berghel lingen. Bij een latere poging tot orga nisatie ditmaal op de Oostelijke hellingen van het gebergte traden wederom Nederlandse troepen op, waarbij aan de benden verliezen wer den toegebracht. De Nederlandse ♦roepen namen een aantal wapens in beslag. Bij de laatste' acties waagden de benden op een nacht de beschie ting van een Nederlands bivak en eenmaal boden zij tegenstand. Overi gens zochten zij s-teeds hun heil in de vlucht. vergadering van de raad van minis ters van buitenlandse zaken te be spreken wanneer tegelijkertijd de blokkade werd opgeheven. Hij kreeg ten antwoord, dat dit zou moeten wor gden overwogen. Zondagochtend zijn de drie Weste lijke vertegenwoordigers bijeen ge komen op het Franse ministerie van buitenlandse zaken om de toestand te bespreken en een rapport aan hun re geringen op te stellen over de laatste ontwikkelingen. Bramuglia wacht thans de antwoor den uit alle vier hoofdsteden op zijn vragen af. A LEUVESLUIS IN AANBOUW. Een reusachtig project ten behoeve van de binnenscheepvaart is te Rot terdam in uitvoering. In de haven van het in aanbouw zijnde Leuve- Rede van Churchill voor de conservatieven F B1 wachte mate verscherpt. Wij hebben voortdurend aan de vijandige aanvallen van de Russische communistische regering het hoofd te bie den. In feite is de Algemene Vergadering der V. N. een arena gewor den, waar de vertegenwoordigers van de grote naties elkaar verwijten r.aar het hoofd slingeren". Aldus Churchill in een rede op. een bijeen komst van de Brits^ conservatieve partij op Zaterdag j.l. VREDE STEUNT THANS OP MACHT. „Hoezeer wij ook blijk geven van geduld tot de uiterste voor onze vei ligheid geoorloofde grens, toch moe ten wij ons geen illusies maken noch verandering verwachten in de.hou ding van de krachten die de USSR besturen. Ik meen en dat maakt mij uiterst droefgeestig dat de enige* ware vredesbasis thans steunt op de macht. Zo de Verenigde Sta ten op dit ogenblik niet in het bezit waren van een voorraad atoombom men, dan zou er geen mi-'del bestaan om de veroveringstocht van de com munisten over West-Europa, die door de Sovjet-wapens wordt gesteund en door een politieke politie kracht wordt bijgezet, te stuiten. Van één zaak ben ik volstrekt zeker", zo roept Churchill daarop uit: „Zo de Ver enigde Staten, vertrouwend op een stuk papier, bereid bevonden worden om hun voorraad atoombommen te vernielen, dan zijn zij schuldig aan moord van de menselijke vrijheid en aan zelfmoord! Zo-de Sovjet-regering wenst dat de atoomenergie geïnter nationaliseerd wordt en haar gebruik met militaire doeleinden buiten de wet wordt gesteld, dat zij haar greep op de satelietstaten dan beëindige, dat zij zich terugtrèkke in haar 'eigen land en dat zij de elf oude hoofdste den van Oost-Europa, die zijn bezet, verlate „Laten zij zich op de Curzonlinie terugtrekken, zoals zij*zich geduren de de oorlog verplicht hebben, laten zij het millioen Duitse en Japanse gevangenen, die zij als slaven behou den, vrij laten, laten zij ophouden de streken van Duitsland en van Oos tenrijk, die zij in bezit hebben, uit te buiten, te kwellen en te verdrukken. De opheffing van de blokkade' te Berlijn zou eenvoudig het einde'van een chantage zijn, ëen chantage, die niet beloond moet worden". De Franse minister-president, Henri Queuille, heeft Zaterdagavond voor de radio verklaard, dat de stakingen in Frankrijk „het karakter van een opstand" begonnen aan te nemen. De legering zou de „nodige maatrege len" nemen om „de agitatie te doen eindigen". Verder zeide Queuille nog, dat niet toegestaan kon worden, dat van de arbeiders gevraagd werd zich te verzetten tegen de „edelmoedige hulp van de Verenigde Staten", en ook niet, dat het stakingsrecht werd gebruikt als „een middel om pressie op de Franse buitenlandse politiek uit te oefenen". T'ATERDAG zijn meer dan honderd gevangenen, leden van de groep- Stern, die na de moord-op Bernadotte waren gearresteerd, uit de ge vangenis te Jaffa ontvlucht. Maar later op de dag kwam de een na de ander terug. Sommigen echter konden nie door het cordon, dai de po rtie om de gevangenis had getrokken, omdat zij geen legitimatiebewij zen hadden. Toen zijn zij maar veer de stad ingelopen. Geen bezoek, dan op bezoek Het uitstapje gebeurde op de Sab bath, toen de bezoekers voor de ge vangenen niet werden toegelaten. De gevangenen dachten, dat het een straf was voor de mishandeling van een commandant van de gevangenis, welke enige dagen tevoren was voor gevallen. Een van de gedetineerden baande zich onverwachts een weg tussen de bewakers door. Meteen wierpen de anderen zich op zijn col lega's en ontwapenden hen. Daarna gooiden zij matrassen op de prikkel draadversperring en klommen er overheen. Bewakers en politie losten schoten op de uitbrekers, waardoor een van hen aan zijn been werd ge wond. Na een kwartier werden ech ter de pogingen om de grootse ont snapping tegen te gaan, opgegeven. Later liepen de ontsnapen rustig door de stad. Sommigen zaten voor een café te eten of een kopje koffie te drinken, anderen gingen zwem men of gingen uit in Tel Aviv. Tegen de avond kwamen de mees ten naar de gevangenis terug. Zij zeiden, dat de anderen ook zouden komen.' Ondertussen waren er gisteravond nog 35 ontsnapten niet teruggekeerd. De rest is onder sterke militaire be waking overgebracht naar een ge vangenis te Acre. HET COMPLOT TEGEN PERON. Twee priesters weer vrijgelaten- Zoals reeds vroeger is gemeld, wa ren na de ontdekking van een beraam de aanslag op het leven van de Argen tijnse dictator Peron ook drie Argen tijnse priesters gearresteerd. „Wegens gebrek aan bewijs" zijn inmiddels de priesters Moreno (vlootaalmoezenier) en Grandi (parochiegeestelijke) weer VTij gelaten. Hangende een nader on derzoek wordt de vlootaalmoezenier Farias nog in arrest gehouden. Toen de arrestatie dezer priesters bewkend werd, heeft het Argentijnse Episcopaat hen gesuspendeerd, totdat het onderzoek de eigenlijke gang van zaken aan het licht zou hebben ge bracht. Tegelijkertijd heeft het Epis copaat zijn ernstige afkeuring over dit complot uitgesproken. Beide vrijge laten priesters kunnen nu hun gees telijk ambt weer vervullen. sluiscomplex is een enorme bouw put uitgegraven, waarin een tunnel wordt gebouwd, die de schepen in staat stelt ondergronds het centrum van Rotterdam te passeren. Aan de andere zijde van de tunnel komen de schepen in een zeer moderne sluis weer te voorschijn.! KARDINAAL-AARTSBISSCHOP VAN MILAAN. „Strijd van helse draak in wanhopig stadium getreden". „De strijd van de helse draak tegen Christus is in een wanhopig stadium! getreden", aldus Kardinaal Schuster, Aartbisschop van Milaan, in een her derlijke brief. In deze strijd zijn louter uiterlijke wapens van weinig nut. De duivel vreest in het geheel niet onze paro chiële kinderspeelplaatsen, feesten en heilige dagen en zelfs niet onze pa rochiële gebruiken. Hij vreest zelfs de priester niet. Hij vreest de marte laren,, de heiligen". Vader en zoon gedood twee dochtertjes gewond In het Betuwse dorp Driel bij Arnhem stuitten arbeiders bij het graven van een sloot in de nabij heid van hun woning op een mijn. De mijn ontplofte en de oudste van de mannen, zekere G. Hendriks,, va der van zeven kinderen, werd evenals zijn 17-jarige zoon Gradus op slag gedood. Twee dochtertjes van Hen driks zijn, met ernstige verwondingen n&ar een ziekenhuis te Arnhem ver voerd. De huizen in de omtrek werden door de ontploffing zwaar bescha digd. OEFENBOM ONTPLOFT. Een 22-jarige korporaal der lucht strijdkrachten te Weesp had Zater dagmiddag een z.g. oefen-aanvals- bom meegenomen naar het vereni gingsgebouw „Ons Huis" in de Ro zenstraat, waar hij op de binnen plaats zou demonstreren, hoe deze oefenbommen werken. De man stond in een kamer op de eerste verdie ping en wilde de bom door het raam naar buiten gooien, hij gooide tegen het raamkozijn, waardoor de bom binnenskamers ontplofte en alle rui ten van het gebouw kapot sprdïigen. Niemand werd gelukkig gewond. „VATICAAN ONBEVREESD VOOR OORLOGSDREIGING". „Onbevreesd voor de aanhoudende oorlogsdreiging" neemt het Vaticaan de voorbereidingen voor het H. Jaar steeds krachtiger ter hand, luidens een mededeling van het Romeinse persbureau ARI. Geen persoonlijke afgezant naar Stalin li/IARSHALL'S reis naar Washington midden onder de besprekingen van de UNO te Parij» heeft heel wat stof- opgeworpen. Het werd be kend, dat deze terugkeer in verband stond met een plan van Truman om éen persoonlijke afgezant naar Stalin te zenden in de persoon van rech ter Vinson. Zaterdagavond nu heeft president Truman vef-klaard, dat hij op advies van Marshall besloten had zijn plan op te geven. Marshall zei- de te hopen, dat deze verklaring een kalmerende invloed zou hebben op de verdenking in Europa, dat de Verenigde Staten met het Kremlin zon der voorafgaande overleg zouden onderhandelen. Hij ontkende berichten als zou er een breuk bestaan tussen de president en de minister van Bui tenlandse Zaken. Marshall zou gister avond terugvliegen naar Parijs. hem doen besluiten de gewenste een zijdige stap op te geven. Truman sprak zijn vreugde uit over de be reikte eenheid tussen de drie Weste lijke mogendheden. TRUMAN'S BOODSCHAP. pe boodschap van Truman was vervat in een communiqué, dat uit gegeven werd nadat zijn aangekon digde radio-rede óver „een bijzonder onderwerp" werd afgezegd. De presi dent deelde mede, dat hij een poging wenste de Sowj et-leiders van de ernst en de oprechtheid der gevoe lens van het Amerikaanse volk le overtuigen. Volgens zijn mededeling had hij voorlichting gewenst uit de eerste hand en had hij tijdens zijn beide besprekingen met Marshall ge sproken over de toekomstige rege- ringspolitiek. Zijn plan om Vinson te zenden was ontsproten aan zijn die pe bezorgdheid ten aanzien van het probleem der atoomenergie. De in lichtingen van Marshall over de toe stand in Parijs en de mogelijkheid van een misverstand aldaar, hadden NAAR AFSCHAFFING VAN DE EIERD1STRIBUTIE Om te vol doen aan de stijgende vraag naar eieren in binnen- en buitenland wordt thans overgegaan tot ver snelde uitbreiding van de pl:;m- veestapei met als doel afschaffing van de eierdistributie en opvoeren tot de export, die vóór de oorlog het greotste ter wereld was. Waar normaal alleen in het voorjaar wordt gebroed, thans wórden ook in de herfst piepkuikens opgefokt. Een broedmachine met 3500 eieren 's Morgens en 's Avonds wordt de eierenhouder een kwartslag gedraaid om de eieren gelijkmatig te ver warmen. WAT MARSHALL ER VAN ZEI. Marshall lichtte de voorgeschiede nis van deze opzienbarende affaire op een persconferentie in korte be woordingen toe. Hij betreurde de re actie te Parijs, die een breuk onder stelde tussen hem en de president. Hij verklaarde zich op twee gronden tegen Truman's plan te hebben ver zet. Ten eerste stond de Veiligheids raad op het punt de Berlijnse kwes tie aan te vatten en Dinsdag zou de atoomenergie aan de orde komen. Op dit ogenblik achtte hij een eenzijdige actie ongewenst, vooral in het licht van de eenheid van de Verenigde Staten met Engeland en Frankrijk, die groter was dan ooit te ..voren. Marshall toonde zich niet optimis tisch ten aanzien van een mogelijk vergelijk met de Sowjet-Unie ov^r de atoomenergie. Opnieuw verklaar de hij zich bereid tot besprekingen over de Berlijnse en Duitse kwesties in de Raad van de vier ministers van Buitenlandse Zaken, echter op voor waarde, dat de blokkade zou worden opgeheven. Ten slotte zei Marshall met Truman alle belangrijke Droble- men der Verenigde Naties te hebben besoroken. Palestina en Spanje in cluis. PARIJS WAS ONGERUST. Er heerste te Parijs kennelijke op luchting toen werd Vernomen, dat Truman zijn oorspronkelijk plan had laten varen. Het gerucht deed on geld, dat de Ver. Staten hadden beslo ten deze brandende kwestie te rege len tussen de grootste twee wereld machten. De Sowjetpers te tBerlijn bleef niet achter met haar conclusie en beschuldigde het Amerikaanse de partement van Buitenlandse Zaken er van, dat het Truman belette directe onderhandelingen met de Sowjet- Unie te openen. Een fc.oJiAe.PJtit... Zij (de mensen) zullen vergaan. maar Gij blijft. Als een kleed zullen zij verslijten. Gij verwisselt ze als een mantel. zij zullen verdwijnen; Maar Gij blijft dezelfde, en Uw jaren nemen geen einde. Psalm 101.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 1