S)e &2kióe(Boti/ta/nt Een zwijgende Wisjinski in de Veiligheidsraad Rookwolken boven Tjepoe Zal Franco binnen mogen komen Directeur: C. AL VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. W1LMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" DONDERDAG 7 OCTOBER 1948 40ste JAARGANG No. 11510 Nieuwe onderhandelingen met Djokja? Bnr. Papengracht 32, Telef. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn 20935 - Abonnementsprijs f0.32 p. w., 11.40 p. mnd., 14.15 p. kwart. Franco p. p. 1 4.90 - Advert.: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes i 1.50 De te hoge belastingen DE belastingen zijn te hoog. Dat hebben wij in de laatste tijd al herhaaldelijk geconstateerd. Zeker als men de belastinghef fing in ons land vergelijkt met die in andere landen, dan is bij ons de toestand relatief beschouwd niet. slecht. Oók onder dit opzicht maakt Ne derland in de internationale verhou dingen geen slecht figuur. Maar, pp zich bekeken, zijn ook hier de belastingen te hoog. Het is niet onmogelijk, dat menig een even verbaasd heeft opgekeken, toen hij gisteren de. Leidse Courant ter hand nam en daar zag staan aan de kop van het blad: „De Paus over de belastingpolitiek". De Paus over belastingen. Maar. als hij daar over een ogenblik enigszins verwon derd is geweest, zal het hem bij het verder lezen héél klaar zijn gewor den, waarom de Paus over de belas tingen spreekt Omdat, zoals de Paus zegt, door te hoge belastingen in het volk wordt ondermijnd: „zijn levenskracht, zijn gewettigd streven de vruchten van ?ijn arbeid te plukken, zijn zorg voor de veiligheid van het gezin" De Paus heeft de regeerders der Staten voorgehouden, dat het finan ciële systeem van de Staal er op ge richt moet zijn, de econom'sche si tuatie op zulk een manier te reorga-( n:seren, dat. aan het volk de stoffe lijke voorwaarden worde.1 verze kerd, onmisbaar om het verheven doel na te streven, hun door de Schepper aangewezen: de ontwikke ling van het geestelijk leven. Wordt de ontwikkeling van het geestelijk leven geschaad en belem merd door te hoge belastingen? Inderdaad. Het is duidelijk. Door te hoge belastingen wordt het den ouders onmogelijk gemaakt, aan de opleiding hunner kinderen dié, geldelijke offers vragende, zotgen te wijden, welke verantwoord en ge wenst zijn, omdat ze den kinderen ten zegen kunnen strekken. Door te hoge belastingen wordt het velen onmogelijk gemaakt, aan hun mede-mensen dié geldel.jke hulp te bieden ter verlichting van hun zorgen, welke zij zo graag zou den willen geven; wordt het velen ook onmogelijk gemaakt, de instel lingen, die zij krachtens hun begin sel moeten steunen, zulk een steun te verlenen, dat deze voor die instel lingen voldoende kan worden ge acht. Door te hoge belastingen wordt Ihet velen onmogelijk gemaakt, voor zichzelf dié uitgaven te doen, welke, gezien hun maatschappelijke positie, als gewenst kunnen worden be schouwd om hun geestelijk leven op peil en fit te houden. Dat alles is in het kort aangestipt Het moet ieder wel duidelijk zijn, dat er verband bestaat tussen te hoge belastingen enerzijds en geestelijk leven anderzijds. De Paus heeft in de bedoelde re devoering zeker niet een land als Nederland speciaal op het oog ge had! Maar wij mogen toch ook in Nederland zeker niet over dit zeer belangrijke vraagstuk heenlopen met „luchthartigheid". Integendeel, het eist ernstige aandacht en een daaruit voortvloeiend handelen. Ieder symptoom van een streven naar verlaging der belastingen moet met sympathie worden begroet Zo maakten wij gisteren in ons blad met voldoening melding van het feit, dat de gemeente Utrecht gaat her zien (verlagen) enige belastingen en bedrijfstarieven. Er gebeuren „vreemde" dingen HET boekwerk van 84 pagina's, be vattende een verslag van de Re kenkamer, stelt in het licht, dat er aan de normale financiële controle over de Rijksuitgaven wél een en an der mankeert. Wij wezen reeds in enkele woorden op een paar gesignaleerde feiten van onrechtmatige uitgaven. Enkele uit meerdere staaltjes van knoeierij, of geldsmijterij. Het Bureau Nationale Veiligheid heeft de Staat nogal wat financiële schade berokkend: aan voeding werd voor 30.000 te veel verbruikt, en er werd voor $00 gestolen, de cantine verantwoordde 4500 te weinig aan ontvangsten, de sterkte-cijfers wer den verder te hoog opgegeven, daar door werd een hoeveelheid rookarti kelen ten onrechte uit de legermaga- zijnen betrokken. In 195 gevallen van schadevergoe ding door aanrijding moest het depar tement van Oorlog over 1947 476.481 betalen; daar komt bij een jaarlijks terugkerend bedrag van ruim 22.000. Gelukkig het land, waar het Staats bestel zodanig is, dat deze en derge lijke dingen in het licht kunnen wor den gesteld, zodat de schuldigen be straft en herhalingen voorkomen kunnen worden. Maar dan moet ook wy herha len het dat wat de Rekenkamer praesteert èn door regering én door volksvertegenwoordiging effectief worden benut. 95 V „Ontgroenen ONDER een rubriek „Vrijmoedig ^Commentaar" bespreekt de „Tijd" het ontgroenen door de studenten corpsen in de universiteitssteden. Men kan die „Tijd"-beschouwing om verschillende redenen waarderen, maar niet.... om de vrijmoedig heid, welke we er niet in kunnen vinden. Het blad constateert, dat geeste lijke ontgroening verre de voorkeur verdient boven lichamelijke, maar dal daarom de lichamelijke nog niet te veroordelen is. Ja, dat is inder daad een heel logische opmerking. Maar het gaat er om, om in alle vrijmoedigheid te zeggen, of in feite de bestaande ontgroeningsmethoden te veroordelen zijn! En: hoe oordeelt de schrijver daar over? Tegen de onschuldige vorm van lichamelijk ontgroenen, heeft hi] geen bezwaar. Als er echter geen „afdoende garanties" zijn te schep pen, dat bedoelde onschuldige verma kelijkheden niet overgaan in mis handelingen, dan is hij er voor, om ook deze vorm van wat hij noemt: lichamelijk ontgroenen af te schaf fen. Hij vindt het wel natuurlijk, dat bedoelde garanties kunnen wor den geschapen. „Maar", zo zegt hij dan weer „is de studentenmaat schappij zo gedenatureerd, dat, wat zo zonder meer natuurlijk -lijkt, het daarin niet is, dan dient inderdaad de gehele lichamelijke ontgroening afgeschaft te worden." Och, kom laten we toch in alle vrij moedigheid, zonder in- en uitpraten, vaststellen, dat, gezien de ervaring, door de studentencorpsen de garan ties tegen barbaarsheden niet gege ven kunnen worden. De stakingsgolf over Frankrijk De berichten van gisteren uit het mijngebied van Noord-Frankrijk dui den er op, dat de mijnwerkers, die lid zijn van Christelijke vakbonden, niet, zoals verwacht werd, naar hun werk zijn teruggekeeerd. Plaatselijke functionarissen van de bonden ver klaren, dat zij wachten op verdere instructies van het hoofdkwartier te Parijs. Naar men méént te weten zouden de mijnwerkers voorname lijk weerhouden worden van terug keer naar hun werk door de vrees voor incidenten. Hét Christelijk Mijn- werkersverbond vertegenwoordigt on geveer 10 pet. van de Franse mijn werkers. Vier electrische centrales in het stakingsgebied zijn wegens gebrek aan steenkool gesloten. De Noordelijke steden Rijssel en Rou- baix en Tourcoing zijn nog steeds van gas verstoken. In sommige stre ken in het Noorden zou de water voorziening bedreigd worden. De staking dreigt zich uit te brei den tot de spoorwegen'en de scheep vaart, aldus meldt Reuter uit Pa rijs. Waarnemers aldaar geloven, dat het uiteindelijk doel der commu nisten Is, de regering te dwihgen af te treden en plaats te maken voor een nieuwe „Volksfront"-regering, waarin de communisten een hoofd rol zouden spelen. De secretarissen van de Franse vakverenigingen van zeelieden, die aangesloten zijn bij de C.G.T, heb ben gistermorgen besloten te advi seren tot een „waarschuwingssta king" van 24 uur voor alle Franse havens op Vrijdag a.s. De staking is bedoeld om verbeterde levens- en ar beidsvoorwaarden te verkrijgen als mede een loonsverhoging, een collec tieve arbeidsovereenkomst en verrui ming van werkgelegenheid ter op heffing van de werkloosheid. De vakverenigingen van Saint Nazaire en Bordeaux hebben het voorstel aanvaard, terwijl de vissers in Lo- rient en La Rochelle hebben beslo ten het vertrek van de vissersboten 24 uur uit te stellen. JAPANS KABINET DIENT ONTSLAG IN. Hedenmorgen vroeg heeft het Ja pans coalitie-kabinet zijn ontslag in gediend, daar het de morele verant woordelijkheid op zich neemt voor het schandaal bij de Sjowa-Denko- meststoffenmaatschappij, waar de in Juli afgetreden vice-premier bij be trokken is. Het ontslag moet nog be krachtigd worden door de bezettings- autoriteiten. THEEFABRIEK PASIR NANGKA HEROPEND Na 5 maanden harde arbeid hebben planters en arbeiders an de thee onderneming Pasir Nangka, 40 km ten Z.W. van Tjiand- joer uit een door bomexplosies en vuur verwrongen massa staal, zink en plaatijzer een draaiende theefa briek weten te herscheppen. Mr. Soeparman, minister van Ju stitie van Rasoendan, spreekt de di rectie van de maatschappij toe. AMERIKAANSE DOUANE ONTDEKT GOUDSMOKKELARIJ. Amerikaanse douane-autoriteiten hebben Woensdag meegedeeld, da', te Londen gestationneerde Ameri- kanse douane-agenten opdracht is gegeven naar Rotterdam te gaan om een nader onderzoek in te stellen naar een bende goudsmokkelaars. Dit in verband met de ontdekking van Mexicaanse gouden munten tei waarde van ruim 153.000 dollar in de achterbank van een Chevrolet (model 1947), die op het punt stond naar Rotterdam te worden ver scheept met het Amerikaanse vracht schip „Norwalk Victory" van de „Black Diamond Steamship Compa ny". De auto stond op een kade in Brooklyn en de munten werden Dinsdag ontdekt. Een Amerikaanse douane-autoriteit noemde het de grootste zaak sinds 1934 'het jaar waarin het smokke len van goud strafbaar werd ge steld). Dit was de eerste gebeurtenis in het maandenlange zoeken naar een bekende goudsmokkelarij naar Europa. Andere douane-beambten zeiden te geloven, dat deze goudzending in verband staat met de aankoop van diamanten op de zwarte markten in Nederiana en België, bestemd om naar de Ver. Staten te worden ge smokkeld. Dit „driehoeksspel ruï neerde de Mexicaanse valuta-positie, was schadelijk voor de Nederlandse valuta en voor de wettige diamant industrie in de Ver. Staten." Amerika wil onderhandelen, maar zonder dwang /BISTEREN werd in de Veiligheidsraad de behandeling van de Berlij-n- se kwestie voortgezet. In deze zitting heeft de Amerikaanse gedele geerde Jessup het Amerikaanse standpunt uiteengezet. Het bleek, dat de Sovjets de Dinsdag aangekondigde boycot van de behandeling der kwes tie zo opgevat hebben, dat zij zwijgend het debat aanhoren, met even tueel gebruikmaking van het recht bij een stemming hun veto uit te spreken. Zowel de Oekrainse afgevaardigde Tarrasenko, als Wisjinski waren aanwezig. In het begin van de zitting volgde Wisjinski de rede van Jessup, daarna zette hij de. koptelefoon af en ging in een meegenomen Populaire het orgaan van de Franse socialistische partij zitten Ier zen. Vervolgens hield hij zich onledig met het maken van aantekenin gen. Jessups uiteenzetting Jessup zette het Amerikaanse standpunt ten aanzien van de Bër- lijnse kwestie als volgt uiteen: Amerika zal iedere maatregel tref fen om in Berlijn te blijven. De „luchtbrug" is een symbool van de wil tot vrede en zal, zo lang zij no dig is, tot iedere prijs gehandhaafd blijven. Amerika is bereid over de gehele kwestie-Duitsland te spreken, zo spoedig de blokkade van Berlijn op geheven zal zijn. Rusland dient zich er voor te wach ten het geduld van Amerika verkeerd te interpreteren als een teken van zwakte. Amerika verzoekt over te gaan tot het toepassen van gebruikelijke mid delen als' bemiddeling, arbitrage of gerechtelijke beslissing. Jessup vergeleek de Sovjet-ma noeuvres met „sprinkhaan-tactiek". Elke sprong brengt de sprinkhaan op een grdasspriet, waarvan hij alras bemerkt, hoe weinig solide hij is. Vandaar gaat hij met een sprong naar een nieuwe spriet, die echter weinig meer soliditeit biedt. Kenne lijk verkeert de Russische regering in een zwakke positie, aldus Jessup. Hij wees er voorts op, dat de Ber- lijnse bevolking terecht politieke flessentrekkerij had herkend in het Russische aanbod van levensmidde lenvoorziening. Evenals de blokkade noemde de Amerikaanse afgevaar digde ook deze propaganda-manoeu vre niet geslaagd. „Nooit", zo be schuldigde hij de Rissische regering, „nooit heeft zij zelf het initiatief ge nomen en nimmer is zij met bepaal de voorstellen bij de Westelijke mo gendheden gekomen om de grieven, welke zij mocht koesteren, uit de wereld te helpen. FRANKRIJK EN ENGELAND STAAN OP HETZELFDE STANDPUNT. Gistermiddag hebben de Fransman Parodi en de Engelsman Cadogan ge sproken. De blokkade van Berlijn is door Sokolowski begonnen nog vóór de Westelijke regeringen tot de mo netaire hervormingen in haar bezet- tingsgebieden besloten, zo zeide Ca dogan. Zo lang de blokkade duurt kunnen wij niet onderhandelen om dat wij 'dan immers „stilzwijgend het recht der Russen op gebruik van geweld zouden erkennen. Sprekend over Wisjinski's weigering om aan de discussies deel te nemen, vroeg Caa- dogan: „Heeft de Russische regering geen argumenten meer ter beschik-, king of heeft zij reeds besloten elke aanbeveling, die door de Veilig- heidsraadd kan worden verstrekt, ter zijde te schuiven?" De Franse gedelegeerde Parodi heeft thans in duidelijke termen ook het standpunt der Franse regering uiteengezet. Hij noemde Rusland de „onmiddellijk verantwoordelijke voor de huidige gevaarlijke situatie" en verklaarde, dat de Franse regering evenmin als de Engelse of de Ameri kaanse bereid is Ruslands „weigering om vreedzame methoden te volgen en zijn pretenties om in alle geschil len geheel eigendunkelijk te beslis sen" te aanvaarden. Evenals Jessup en Cadogan sprak hij echter de wens uit. dat het «Berlijnse geschil via on derhandelingen zou worden opgelost, zij het dan, dat van onderhandelin gen tussen de vier betrokkenen eerst sprake kan zijn als de Russische blok kade is opgeheven. De zitting werd daarna voor onbe paalde tijd verdaagd. Na de ochtendzitting van dc Vei ligheidsraad zijn de afgevaardigden van de naties, die niet op directe wijze bij de Berlijnse kwestie zijn betrokken, in besloten vergadering bijeengekomen. Zij bespraken de mo gelijkheid om de verschillende mo ties, die door deze landen in verband met het geschil om Berlijn ingediend kunnen worden, tot één resolutie samen te vatten. Andere vergaderingen tussen de gedelegeerden van Argentinië, Bel gië, Canada, China, Columbia en Sy rië staan op het progranur.a. Men acht het mogelijk dat deze landen zullen besluiten tot een compiomis- voorstel, waarbij word aanbevolen de blokkade-maatregelen op te hef fen en tijdens dit „bestand' nieuwe besprekingen tussen de Grote Vier te houden, in de raad van mmisters van Buitenlandse Zaken. Mochten ook deze besprekingen mislukken, dan zou de Veiligheidsraad zijn le den voor een bijzondere vergadering bijeen moeten roepen. GEWELDIGE ROOKWOLKEN hangen boven het oliecentrum Tjepoe op Java. Tot op een afstand van honderdvijfentwintig kilometer kan men de donkere, dreigende, tot een hoogte van enkele kilometers omhoogwen- telende rookmassa's zien. Maar nog weet men niet zeker of de oliebron nen zelf in brand staan. Thans staat alleen nog vast, dat de communisti sche benden op gigantische schaal gebouwen en huizen aan de vlammen overleveren. En men vreest, dat zij ook de bronnen niet zullen sparen. Het republikeinse leger is blijkbaar niet in staat om aan deze vernielingen een einde te maken of ze te voorko men. Uit het gisteren gepubliceerde overzicht van de dienst Legercontac- ten te Batavia kan men concluderen, dat dit ook geen gemakkelijke opgave is. Want in de streek tussen Tjepoe en Soerabaja bevinden zich slechts twee bataljons, welke Djokja trouw zijn gebleven. Zij vinden echter de massa van het volk tegenover zich. Een „zwart" congres van roden NAAR EEN BREUK MET DE KOMINFORM. In Dessau, ongeveer 120 km. ten Zuidwesten van Berlijn, is op initia tief van de Kominform een bijeen komst gehouden van communistische leiders uit Oost-Duitsland, Polen, Tsjecho-Slowakije en Hongarije. De communistische partijen van West- Duitsland en Oostenrijk waren slechts door waarnemers vertegenwoordigd. Pieck voerde de communistische de legatie uit Oost-Duitsland aan, die ge- secundeerd werd door Russische offi cieren. Deze conferentie, die zich volko men accoord verklaarde met de richt- lijnen van de Kominform, was een reactie op een congres van oppositio nele communisten uit Duitsland en Oost- en Midden-Europa, dat veertien dagen geleden eveneens in Dessau, maar in het geheim, gehouden is. Op dit congres, dat door de Kominform- getrouwen als het „zwarte congres" wordt betiteld, werden richtlijnen vastgesteld voor een communistische politiek, die de nationale belangen der betrokken landen op de voorgrond plaatst. Inmiddels meldt het Stockholmse blad Afton Tidningen, dat communis tische groepen in West-Europa, die geen heil zien in de dictatuur der Kominform, voorbereidingen treffen voor 3e vorming van een organisatie, die door geen enkele band met de Kominform verbonden is. In Zürich zijn vorige week communistische op positiegroepen bijeen geweest om een „onafhankelijke communistische par tij" te stichten. Afton Tidningen deelt mee. dat op deze bijeenkomst groepen uit Zwe den, Denemarken, Zwitserland, Ne- 'W ■Rl D D E R DI P L-O M A Uitgcrakrajn Hjit. Koninklijke Heesheid W1 LH ELM I N A Prinses 'dcrNedcrLiiidcn. "FVinscsvan Or.injcNjss.iu. au. enz .enz.. Tenocmd bij Koninklijk lksliiir v.m -4 Scjxanbcr icj-js. no au RIDDERDER EERSTE KLASSE DER'MJllTMRE WILLEMSORDE PRINSES WILHELMINA RIDDER 1STE KLASSE M-.W.O. H.K.H. prinses Wilhelmina heeft heden van Haar dochter, Koningin Juliana de ridderslag ontvangen bij Haar be noeming tot Ridder in de Eerste Klasse der Militaire Willemsorde. Het ridderdiploma, dat de ver sierselen begeleidt. Stemming in Uno-kringen draait NOG TIJDENS DEZE ZITTING van de Uno zal waarschijnlijk de kwestie van de eikenning van Spanje door de Verenigde Naties worden be sproken, voorspelde Robert Lovett, Marshalls plaatsvervanger, gister avond. Hij vertelde, dat hij niet beschikte over voldoende inlichtingen om commentaar te leveren op berichten, dat minister Marshall definitief aan Engeland en Frankrijk hebben voorgesteld, dat de in de Algemene Vergadering in 1946 aangenc "en resolutie van niet-erkenning van Span je, door de Uno zou worden herroepen. Verscheidene staten van Zuid-Ame- rika hebben laten merken, dat zij vin den dat de Uno haar twee jaar oude beslissing betreffende Spanje moet vernietigen en het wordt als mogelijk beschouwd, dat zodra de gelegenheid zich voordoet in deze zitting, een van die staten een voorstel zal doen. Hoe de houding van Amerika zal zijn in dat geval werd niet door Lovett be kend gemaakt. Volgens hem zullen de Verenigde Staten geen voorstel in deze richting doen. DEMENTI VAN DON JUAN. Don Juan heeft ontkend, dat hij af ziet van zijn aanspraken op de Spaar-.e troon. Eerder is gemeld, dat Don Juan zijn aanspraken zou opge ven ten gunste van zijn zoon, de prins v-iii Asturië. De secretaris van Don Juan heeft verklaard, dat het „absoluut onwaar was, dat Don Juan enig recht als erf' genaam, van Zijne Majesteit Don Alfonso XIII heeft prijsgegeven. derland, Luxemburg, België en de westelijke zones van Duitsland aan wezig geweest zijn. Besloten zou zijn om over te gaan tot de voorbereiden de werkzaamheden voor de stichting van onafhankelijke partijen, te begin nen met Zwitserland, West-Duitsland en Zweden. De Zweedse communistische partty is in twee kampen verdeeld over de politiek der Kominform. Bij de Zwit serse communistische leiders zijn elf vóór en tien tegen de Kominform. BRAND AAN BOORD VAN ENGELS SCHIP. Aan boord van het 5 452 ton me tende Britse stoomschip „Takora- dian". dat in de haven van Kopenha gen ligt, is brand uitgebroken, ter wijl men bezig was met het lossen van cacaobonen en palmpitten. Nadat de brand een uur had gewoed, moest de bemanning het schip verlaten met het oog op het gevaar voor een ex plosie. De brandweer kon niet verhin deren, dat het vuur naar de ruimen oversloeg. De wanden van het schip zijn rood-gloeiend. NIEUWE BONNEN. GELDIG VAN 10 t.m. 23 OCTOBER. Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van: BONNEN VOOR BROOD EN VLEES. 245 Vlees 100 gr. vlees, (reeds aangewezen, geldig t.m. 9 Oct.). 284, 286 Vlees 100 gram vlees 285 Vlees 300 gram vlees 287-1, 287.2 Brood800 gram brood 288 Brood 400 gram brood ALLE BONKAARTEN. 289 Alg400 gram brood 290 Alg250 gram boter of margarine of 200 gr. vet 291 Alg750 gram suiker, bo* terh.strooisel enz., of 1500 gram jam, stroop, enz., of 750 gram versnaperin gen. BONKAARTEN KA, KB, KC 810 295 Alg250 gram boter of margarine of 200 gr. vet. 296 Alg. 200" gram kaas of 250 gram korstloze kaas 297 Alg1 ei 298 Alg. 125 gram koffie 299 Alg. 50 gram thee 300 Alg225 gram huishoud zeep of 180 gram toi letzeep. B 309 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas B 310, C 311.. 1 ei BONKAARTEN KD, KE 810. 301 Alg125 gram boter of margarine of 100 gr. vet 302 Alg100 gram kaas of 125 gr. korstloze kaas 303 Alg2 eieren 304 Alg450 gram huishoud zeep of 360 gram toi letzeep. E 315 500 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel of kinderbiscuits. TABAKS- EN VERSNAPERINGEN- KAARTEN ENZ. QA, QB„ QC 808. 117 Versn. 200 gram versnape ringen, of 200 gram suiker, boterhamstr. enz., of 400 gram jam stroop, enz. 120 Versn. >100 gram versnape ringen, of 100 gram suiker, boterh.strooi- enz., of 200 gram jam, stroop, enz. BONKAARTEN ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MH 811 (Bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken). Geldig zijn de bonnen van strook S. Deze bonnen zijn 14 dagen geldig. Op bovenstaande bonnen kan reeds op Vrijdag 8 October worden ge kocht. De niet-aangewezen bonnen van strook 3 kunnen worden vernie tigd. Met ingang van Vrijdag 8 Octo ber wordt de rantsoenwaarde van paarde vlees weer van 125 op 150 gr. gebracht. Een bon voor 100 gram (rund-) vlees geeft dus recht op 150 gram paardevlees. EXTRA BOTER OF MARGARINE. Naar de „Tijd" verneemt, zal voor de periode van 24 October7 No vember een ejetra rantsoen boter of margarine ter beschikking worden gesteld. Deze extra-toewijzing moet men echter niet beschouwen als een de finitieve verhoging van het boter- rantsoen. Wél blijkt hieruit, dat de boter- en margarine-positie thans in een gunstiger stadium verkeert dan voorheen. Sen. koAAeZtje... Zichzelf te critiseren is steeds een vruchtbaar werk.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 1