7 SCHOORSTENEN Pauselijk document over de Maria-Congregatie Nog 2000 NSB'ers in afwachting ,Stokers-horst' wordt overgeplaatst naar Noordwijkerhout DINSDAG S OCTOBER 194s DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Alle vormen van apostolaat, bijzonder het sociale, behoren tot haar primaire doel PIJ GELEGENHEID van het 2e eeuwfeest der „Gouden Bulle" heeft Z.H. de Paus opnieuw alle voorrechten en gunsten, door de Maria- congregaties in de 4 eeuwen van haar bestaan -van de H. Stoel verkregen, geldig en nog van kracht verklaard. De Paus prijst de tucht en geest drift dezer „Mariale Stoottroepen", welker numerieke groei sinds het begin dezer eeuw van hoogstens tien per jaar tot jaarlijks meer dan 1000 nieuwe congregaties gestegen is. Belangrijker zijn 'echter de onmis kenbare innerlijke vfuchten van een uitmuntend geestelijk leven, dat zich in steeds nieuwe vormen van apos tolaat weet aan te passen aan de eisen van de tijd. Het is de Paus op zijn hoge wereld-kijkpost in deze rampzalige tijd dan ook een bijzon dere troost, alom de Mariale strijd makkers met zoveel vuur en vrucht zich te zien werpen op velerlei acti viteiten. Veder prijst Z.H. de Mariacongre- gatie, dat zij steeds, en heel bijzon der in de jongste tijd, zo van harte er naar gestreefd heeft, broederlijk met de andere katholieke organisa ties samen te werken onder leiding der Bisschoppen; in veel landen zijn de Congregaties de grondleggers der Katholieke Actie geweest, zij moe ten terecht tot de voornaamste be gunstigers der Katholieke Actie gere kend worden. Hun volgzaamheid is wezenlijk „hiërarchisch", waarbij hun „Igna- tiaanse afkomst" allerminst in de weg staat. Want vooreerst is hun juist daardoor het „sentire cum Ec clesia"' en de geest van gehoorzaam heid een aangeboren bezit; zij staan voor het merendeel onder de Bis schoppen en de Pastoors, sommige rechtstreeks onder de Paus, andere onder de Priesters van de Sociëteit van Jezus, daartoe door de Paus ge delegeerd. Daarom, zo concludeert Z.H. de Paus, kan men geen enkel kente- genoemd worden „Katholieke Ac tie onderscheiden wordt, aan de Maria-congregatie ontzeggen: zij beantwoordt geheel aan de defi nitie die Pius XI van de Kath. Actie heeft gegeven. De Maria- congregatie kan met volle reent Aetherklanken DONDERDAG. HILVERSUM I, 301 m. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymn. 7.30 Gr.- platen. 7.50 Dagopening dr. A. Trouw 8.00 Nieuws; Gr.pl.; 8.45 Symph. 5 Schubert; 9.15 Morgenw. ds. M. C. v. Wij he, N.P.B. Huizen; 9.30 Gr.pl.; 10.50 Kleuterprogr.; 11.00 Orgelconc.; 11.45 Voordracht: 12.00 Metr. Ork.; 12.30 Weerpr.; 13.00 Nieuws; Tonj Erich; 13.50 Paul Robeson; 14.00 Da- mesbeurs te Rotterdam; 14.20 50 jaai Ned. muz.: Zweers, Zagwijn, Diepen- brock, Karei Mengelberg; 15.00 Zie- konprogr.; 16.00 Gev. progr.; 17.00 apuoojuaA uapppiuisSuipaoA Kaleidoscoop: Brailleschrift; 17.20 dr. Portielje;; 17.30 Piet Knutselaar; 18.00 Nieuws: Sport 1830 Strijdkr.; 19.10 Avondschool; 19.45 R. V. D.; 20.00 Nieuws. Staatspensionnering; Offenbach; 22.05 Romancers; 22.45 Ned. steenkoolmijnen 23.00- Nieuws, Gramofoonplaten. HILVERSUM II. 415 M. 7.00 Nieuws. Kinderkoor; 8.00 uur Nieuws, Gr.pl.; 9.05 Operamuz.; 9.30 Waterstanden, Chabrier; 9.45 School radio: Enschede; 10.00 Handel; 10.15 Morgendienst ds. G. Visser, Geref. pred. Haastrecht; 10.45 Choral III Franck; 11.00 Ziekenbez.; 11.40 uur Schoolradio, Muziekcursus; 12.03 Zang met piano: 12.30 Weeroverzicht, KI. van Beeck: 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws; 14.00 Gr.muz.; 15,00 Herd. 40-jarig bestaan van „Sonnevanck", Harderwijk; 16.00 Bijbellezing ds. S. Kooistra, N.-H. pred. St. Anna Paro chie; 16.45 Sonate van Scarlatti; 17.00 Jeugdjournaal; 17.30 Chr. Muziek vereniging: 18.00 NCRV-kwartet: 18.15 C.N.V.; 18.50 Middelbare school jeugd; 19.00 Nieuws; Weeroverzicht, Leger des Heils; 19.45 Ned. organis ten; 20.00 Nieuws; Progt Prol.; N. C. R. V. studio-steravond; 21.30 Fa miliecompetitie; 22.00 Ned. kamer koor, Valerius; 22.15 Vaart der vol ken; 22.35 Deux Arabesques van De bussy .Gieseking, piano; 22.45 Avond overdenking; 23.00 .-Nieuws, Symph. 6 Beethoven. genoemd worden .Katholieke Ac tie onder leiding, en bezieling van Maria"; haar specifieke eigenschappen zijn daartoe eer der een hulp dan een bezwaar. De K.A. is geen afgesloten kring; zij streeft haar doelstelling niet langs eigen weg na; haar taak is veeleer, de andere actieve Katholieke ge meenschappen te stimuweren en te coördineren. Het streven om alles tot "én vorm te willen herleiden is ge heel tegen de geest van de Kerk, die veeleer de „eenheid in verscheiden heid" nastreeft. In broederlijke eensgezindheid moet alle strijd om de voorrang op zijgezet worden en Gods eer alleen nagestreefd ;hoger dan anderen staan slechts zij, die de voorrang weten te laten aan een ander. Hierna stelt de Paus „krachtens zijn apostolisch gezag" 12 punten vast, die gelden voor alle Congre^a- nisten van heel de wereld, „en die door allen, wie het aangaat, met eerbied in acht genomen moeten worden." Daarin worden de Congre gaties genoemd: „godsdienstige con- sociatines (organiscaties), door de Kerk zelf opgericht en geconsti tueerd". Mariacongregaties „die vol komen beantwoordt aan de tegen woordige behoeften der Kerk", moet „ex Summorum Pontificum volunta- te" (krachtens de wil der Pausen) haar wetten, karakter en instituut ongeschonden bewaren. Om een wet tige Congregatie te zijn, is het onder houden der Regels, althans voor wat de wezenlijke elementen betreft, vereist. Alle Congregaties hangen af van de Kerkelijke Hiërarchie. De plaats der Bisschoppen en der Pas toors in de hiërarchische structuur der Congregatie wordt omschreven. De taak van de Directeur en zijn Raad wordt aangestipt. Het Mariale karakter van de Congregatie wordt vooral in de algehele en blijvende toewijding aan Maria gelegd. Het elite-beginsel op grond van de leef regel wordt geürgeerd. Alle vormen van apostolaat, bijzonder het sociale, zijn tot het primaire doel der Maria- congregatie te rekenen, krachens de opdracht der Kerkelijke Hiërarchie, om deze ware en volledige medewer king met het hiërarchisch apostolaat te verlenen, behoeft er aan de eigen werkwijze van de Congregaties n;ets veranderd of vernieuwd te worden. VERTREK VAN DE „ZUIDERKRUIS". Het troepenschip „Zuiderkruis" zal Vrijdag 8 October a.s. met aflossings detachementen, behorende tot het K.N.I.L. de koninklijke marine en de koninklijke landmacht, uit Rotter dam naar Indonesië- vertrekken. AALMOEZENIERS NAAR INDONESIë. Met de „Zuiderkruis" zullen op 8 October weer drie aalmoezeniers naar Indonesië vertrekken. Het zijn de vlootaalmoezenier A. Martens en de Kapt. aalmoezenie-s W. A. de Witte en C. J. van den Berg, Laatst genoemde was reeds eerder in Indo nesië en heeft hier te lande zijn ver lof doorgebracht. Naar het ANP van bevoegde zijde verneemt, heeft dr L.J. M. Beel, die dezer dagen als gedelegeerde van het opperbestuur uit Indonesië is over gekomen, aan de ministerraad ver saag uitgebracht van zijn jongste bevindingen aldaar. Over enige tijd zal dr Beel wederom naar Indonesië vertrekken, nadat hij zijn verblijf hier te lande mede dienstbaar zal hebben gemaakt aan de voorberei ding van voorzieningen, verband houdende met de Voorgestelde instel ling van de federale interim-regering in Indonesië. Zoals bekend, is het overleg nopens de wettelijke regeling, we'ke deze instelling beoogt op grondslag van het nieuwe hoofdstuk XIV der grondwet in volle gang. VOLGEND JAAR MEER TEXTIEL. Hoewel de textielpositie nog steeds zorgelijk is, kan een niet onaanzien lijke verruiming worden verwacht in het voorjaar van 1949. Wij verne men hieromtrent, aldus „De Stem", dat rond April of Mei enkele textiel producten van de bon zullen gaan, terwijl er alsdan een nieuwe her waardering der punten zal plaats vinden, die in feite aan een textiel punt een iets grotere waarde ver leent. Het totaal aantal textielpunten, dat in 1949 geldig zal worden ver klaard, zal evenwel weinig of niets meer zijn dan 100. Ook blijft het sys teem der drie-maandelijkse-aanwij- zingen van kracht. 98 pet. der zaken afgedaan. „Het aantal nog niet berechte poli tieke verdachten bedroeg op 1 Sep tember j.I. 2337. Dit wil zeggen, dat ongeveer 98 procent van de strafza ken van de politieke delinquenten, die na de bevrijding in de bewarings- kampen werden ingesloten, inmid dels kon worden afgedaan. Aldus luidt het antwoord van de minister van Justitie op een schriftelijk inge diende vraag van het Tweede Kamer lid de heer Burger. Gelet op het massale karakter van het onderhavige probleem, zo ver volgt de minister, kan het nauwelijks bevreemden, dat er nog omstreeks tweeduizend politieke verdachten over zijn, die op hun berechting wachten. Hoe betreurenswaardig en strijdig met een gezonde procesgang dit ook moge zijn, toch kan de mi nister daarin nog geen schending van de beginselen van de rechtszekerheid zien. Juist de ook bij de bijzondere rechtspleging behouden waarborgen voor de rechtszekerheid staan een verdere opvoering van het tempo van de berechting in de weg. Voorts zij er op gewezen, dat vrijwel zonder uitzondering allen, die in bewaring werden gesteld, gebruik hebben ge maakt van de hun bij de wet van 27 Juni 1947 geboden gelegenheid, om een verzoek om invrijheidstelling bij het bijzondere gerechtshof of tribu naal in te dienen, zodat vrijwel nie mand meer in bewaring wordt ge houden zonder dat de onafhankelijke rechter daarover heeft geoordeeld. Intussen heeft de minister bij de procureur-fiscaal ten overvloede er nog eens op aangedrongen nauw keurig na te gaan of niet meer zaken voor vereenvoudigde gerechte lijke afdoening in aanmerking kun nen worden gebracht. Is die aandrang werkelijk „ten overvloede"? Wij menen het te moe ten betwijfelen. Trouwens een aan drang „ten overvloede", dus een overbodige aandrang, moet een mi nister nooit doen, om zijn kruit droog te houden voor p-evallen, dat een aandrang werkelijk nodig is! Gezien de gang van zaken Is o.i. echter ook hier de aandrang van de minister werkelijk nodjg en had de ze al eerder moeten plaats hebben. H.M. DE KONINGIN IN HET PALÊIS NOORDEINDE H.M. Koningin Juliana heeft giste ren in het paleis Noordeinde, be halve de Oostenrijkse gezant, die zijn geloofsbrieven kwam aanbieden, eveneens met dat doel ontvangen de gezant van Portugal, de heer Fer nando Chuartin Bastos en ter af- scheidsaudientie- de gezant van Australië, de heer officer. KONINGIN BESCHERMVROUWE NED. JEUGDGEMEENSCHAP. H.M. Koningin. Juliana heeft aan het bestuur van de Nederlandse Jeugdgemeenschap, gevestigd te Am sterdam, doen weten, gaarne als be schermvrouwe te zullen optreden van deze werkgemeenschap van Neder landse jeugdorganisaties. STIJGING SPAARSALDI IN SEPTEMBER. Bij de spaarbank voor de stad Am sterdam werd gedurende September 1.380.629.— ingelegd en 1.224.112.— terugbetaald, zodat hier de vermeer dering van de spaarsaldi 156.517. bedroeg. Het totale tegoed bedraagt thans 61.498.386.tegen 61.660.257.bij liet begin van dit jaar. Postvoor militairen in Indonesië Terwijl sinds- 1 October de nieuwe regeling geldt voor de frankering van de correspondentie met de militairen in Indonesië is die voor de zendingen van de Thuisfronten naar Insulinde nog niet gereed gekomen. We meldden reeds, dat na de ver togen tegen de aanvankelijke plannen ten deze is besloten, dat hiervoor een nadere beslissing zou worden ge troffen. In aansluiting daaraan verneemt de „Maasbode", dat voorlopig tot 1 No vember voor de zendingen van de Thuisfronten (couranten en weekbla den, contactbladen en tijdschriften e.d.) de oude regeling blijft gelden. Voor 15 October moeten de Thuis fronten afzonderlijk bij het departe ment van Oorlog een verzoek indie nen om een tegemoetkomende rege ling met opgave van de hoeveelheden, welke zij geregeld verzenden. Om dat voor de verschillende organisaties deze hoeveelheden nogal uiteenlopen, zal er waarschijnlijk geen uniforme regeling komen, doch zal op basis van de tegenwoordige omvang der zendin gen voor elk. der Thuisfronten een af zonderlijke regeling worden vastge steld. Utrecht gaat be'astingen en tarieven herzien De begroting van de gemeente Utrecht voor het dienstjaar 1949 is de gemeenteraad aangeboden. De begro ting wijst een batig saldo aan van 552.736 en er wordt nu reeds op ge rekend, dat 1949 zal sluiten met een batig saldo van een millioen gulden. Uit de nota van aanbieding van de begroting voor 1949 blijkt, dat dit re-, sultaat is verkregen in hoofdzaak als gevolg van hogere belastingopbreng sten en gunstiger bedrijfsuitkomsten. Het ligt in het voornemen de maat regelen tot het inhalen van de achter stand in onderhoudswerken met kracht voort te zetten. Daarnaast zal de verbetering van de materiële ver zorging van het onderwijs gestadig voortgang hebben. De gunstige uitkomst van deze be groting heeft B. en W. voorts vrij heid gegeven om met voorstellen te komen tot herziening van enkele be lastingen en enkele correcties toe te passen op de tarieven van bedrijven. Zo zal worden voorgesteld de recla mebelasting zodanig te herzien, dat reclame voor eigen zaak op het pand waarin het bedrijf wordt uitgeoefend, in het algemeen van belasting wordt vrijgesteld. Voorgesteld zal verder worden de vermakelijkheidsbelasting voor revue, variété en circus terug te brengen van 35 procent op 20 pCt. Met de correcties op de vermakelijk heidsbelasting zal niet worden ge wacht tot de begroting, doch de her ziening zal zo vlug mogelijk in de raad worden behandeld en zodra er goedkeuring van de kroon is, kan de wijziging gaan werken, NEDERLANDSE BLOEMBOLLEN NAAR DE V.S. Uit New York wordt bericht: Vol gens de heer G. Springer bereikt de invoer van Nederlandse bloembollen in de V.S. thans zijn hoogtepunt. De totale opbrengst zal waarschijn lijk 6 a 7 millioen dollars bedragen. Het s.s. „Veendam" van de Hol- land-Amerika lijn, dat gisteren al hier aankwam, vervoerde o.a. 3000 kisten Nederlandse bloembollen. Naar verluidt, bestaat er een le vendige vraag naar Nederlandse bloembollen voor verkoop in wa renhuizen en in de detailhandel. Verscheidene winkels te New York hebben een speciale uitstalling in hun étalage van Nederlandse bloem bollen, welke sterk de aandacht trekken. ERE DOCTORAAT VOOR PROF. POMPE. Aan prof. mr. W. P. J. Pompe, hoogleeraar in het Strafrecht aan de Rijksuniversiteit te Utrecht die j.I. Vrijdag 25 jaar het hoogleraarsambt bekleedde, is door de Senaat van de Universiteit van Leuven het ere-doc- toraat aangeboden. Het ligt in de bedoeling dat de ere promotie in het twee trimester van dit academiejaar zal plaats vinden wanneer prof. Pompe te Leuven een lezing zal houden Een deputatie van de katholieke studentenvereniging Veritas, waarvan de promovendus een der oudste ere leden is, hoopt bij de erepromotie aanwezig te zijn. „Tijd". BEURSOVERZICHT. De effectenbeurs „te Amsterdam kenmerkte zich gisteren door een Igroot gebrek aan affaire. Het pu bliek hield zich bijna geheel afzijdig en er waren maar bitter weinig or ders met het gevolg dat de handel een zeer traag karakter droeg. T5INNEN AFZIENBARE TIJD zul len de Broeders van O. L. Vr. van Zeven Smarten in Noordwijkerhout een nieuwe inrichting openen, die onder de naam „Nieuw Stokers horst" een voorzetting zal zijn van het bekende „Stokershorst" te Neder weert (L.), dat o.m. grote bekendheid verkreeg door het verblijf van Boef je, de hoofdpersoon in het veelgele zen boek van Brusse. In de oorlogs jaren werd de inrichting zodanig ge havend, dat er vrijwel niets van over bleef. Zeer vele jongens, van wie het grootste percentage daar verbleef door omstandigheden die geheel buiten hun schuld lagen, en die daar voor hun heropvoeding werden opgeno' men, vormden zich in de loop der ja ren .tot mannen, die zich in de maat schappij een goede positie verwierven. Zij leerden daar een vak, waardoor zij in staat waren zelfstandig en met goede vakkennis in hun onderhoud en dat van hun gezin te voorzien Maar van „Stokershorst" staat nog slechts een ruïne en ook deze treurige oorlogsresten zullen in de nabije toe komst verdwijnen. Men besloot de inrichting opnieuw op te trekken, maar vond het wenselijker haar van het Zuiden naar het .Westen van ons land te verplaatsen. Hiertoe kocht men grond in Noordwijkerhout, waar het nieuwe tehuis zal herrijzen. Maandag 15 November zal de eerste steen worden gelegd en men hoopt dat de nieuwe inrichting in ieder ge val zal kunnen worden betrokken wanneer over enkele jaren de „Broe ders met het blauwe koord", die o.m. ook het beheer hebben van de Bis schoppelijke Nijverheidsschool in Voorhout, het honderjarig bestaan van hun Congregatie herdenken. Om tot de bouw op een financieel sterke basis te komen heeft zich een comité „Nieuw Stokershorst" ge vormd. Daarin hebben zitting geno men de heren H. J. L. Klein-Schip- horst, voorzitter Ned. Kath. Bond van Bouwpatroons, als voorzitter, H. A. Jagers uit Voorhout als secretaris en wethouder W. Steinmetz uit Amster dam als penningmeester. Tevens ma ken verschillende anderen prominen te figuren uit het organisatieleven en het nijverheidsonderwijs deel uit van dit comité. De „Ghesellen van de Spelewei" zullen overal in ons land onder regie van Anton Sweerstot dat doel het to neelstuk van Lambert Melissen op voeren „Braak Land". In dit spel ver beeldt de schrijver het prachtige po gen van een idealistische man om de verwaarloosde jeugd te brengen in het juiste spoor. Dwars tegen de gangbare mening in gaat hij zijn rusti ge weg, omdat hij gelooft in de mo gelijkheid van zijn roeping, n.l. het verwaarloosde kind op te heffen naar het licht van Gods genade. „Braak Land" is een trieste, maar ware ge schiedenis, die tot nadenken zal bren gen en de toeschouwer zal ontroeren. ZOETFRWOUDE (H. R.) DE BOERDERIJ-BRAND. Oproep om hulp. Door het afd. bestuur van de L. T. B is," naar aanleiding van de brand, die, ontstaan door hooibroei, de boer derij van de heer Jos. Wesselingh ver woestte, de volgende circulaire ge stuurd. Op verzoek nemen wij deze circulaire over. Het afd. bestuur no digt alle leden van de Kring Leiden uit aan deze actie deel te nemen. „Er is grote verslagenheid in de Zoeterwoudse en Hazerswoudse ge meenschap; er is grote verslagenheid in het gezin van Uw zo geëerde voor zitter; er is grote verslagenheid in het hart van de altijd zo opgewekte Joop Wesselingh. Dat zijn de feiten! De oorzaak in gelegen in het vuur, dat gisteren zijn huis en haard ver slond, het vuur dat, niets ontziende, vrat aan zijn geluk, haar geluk en dat der kinderen. Weg is voor een lange tijd het hui-1 WEERSVERWACHTING RUSTIG HERFSTWEER. Verdwijnen van de nog aanwe zige wolkenvelden. Droog weer. Over het algemeen weinig wind. Kouderp nacht met hier en daar nachtvorst en ochtendmist. Mor gen overdag op de meeste plaat sen iets hogere temperatuur dan vandaag selyk leven. Weg zijn voorlopig de idealen. Daarom is nu de tijd de hoog ste tijd gekomen, waarop wij met klem en kracht daden van U vragen, directe daden. Wij hebben met het bovenstaande de barre nood in schrille kleuren, zij het dan slechts kort, geschilderd. Penseel en palet behoeven niet meer gehanteerd te worden om U een in druk te geven van de grote versla genheid, de materiële ellende en de zeer, zeer zware offers, die Joop, naast de dagelijkse zorg, om veertien monden open te houden, moet bren gen. Hij, die voor U offers bracht, die altijd met vuur verdedigde, wat krachtens de rechtvaardigheid U toe kwam, die tijd noch moeite spaarde om te strijden voor sociale gerechtig heid en daardoor een lichtend spoor wierp over Uw paden en wegen, hij verkeert thans in nood! Welaan dan! Wat zou het U waard zijn van een alles verslindend vuur gespaard te blijven? 50100 500of 1000 gulden? Geeft dan die-waarde in klin kende munt. Geeft dat met gulle hand en weet dat gij dat geeft aan iemand, die het driedubbel waard is. Toont dat de bocrenslijl een eigen stijl is. Een stijl van kracht en solidariteit". Gelden kunnen worden overgedra gen aan: Th. Verkley,—Rijndijk A 81. P. W. M. Heemskerk, hoeve „West dorp", Koudekerk. N. P. Kapteyn, Westeinde E 3, Ha- zerswoude. Th. J. Straathof, Voorweg C 61,l(Ha- zerswoude. G. Alkemade, Westeinde E 56, Ha- zerswoude. A. M. Menken, Rijndijk A 267, Ha- zerswoude. Giro-stortingen op: 462363, ten na me van Th. L. van Son, Hazerswoude. BINNENLAND. Koningin Juliana en Prins Bern- bard hebben de Lord Chancellor van Engeland en Lady Jowitt op Soest- dyk ontvangen. De paters drs Jos Boots en dr G. Schoutens van de Sociëteit der Missionarissen van het Goddelijk Woord vieren morgen te Teteringen hun zilveren priester jubileum. De heer F. J. Kerstholt. voor zitter van de St. Bavo-conferentie van de St. Vincentiusver. te Haar- Vm is, naar aanleiding van het gou den jubileum dier conferentie, de pauselijke onderscheiding „Pro Ec clesia et Pontifice" verleend. In een plas in de Peel slaagde de hengelaar J. Coenen, uit Blerick, er in een karper van 39 pond op het droge te slepen met assistentie van omstanders. Het zoetwatermonster was niet minder dan 1.08 meter lang. De Bruynzeel Deurenfabriek N.V. te Zaandam gaat in Kaapstad een fabriek oprichten. Het militaire bestuur van Hes sen heeffr aan Nederland een aantal diamanten ter waarde van 125.000 overgemaakt, die tijdens de oorlog door de bezetter in Nederland werden ontvreemd. In Delft zullen 400 arbeiders- huizen gebouwd worden, alsmede 600 motagewoningen. Als gij ermee opstaat of ermee naar bed gaat Rheumatische pijnen, knagend en slopend voor en na, ondermijnen langzaam maar zeker Uw hele ge stel. Blijf er toch niet mee doorlo pen neem Uw maaregelen vóór het te laat is. Doe eens een bloed zuiverende kuur met Kruschen Salts. De aansporende werking van Kru schen op Uw bloedzuiverende orga nen zal U een openbaring zijn, om dat ge U reeds na een betrekkelijk kort zij het regelmatig gebruik met blijde verbazing een ander mens voelt, jonger, vttaler, niet meer dat stramme en.... vrij var pijn. Vraag Kruschen bij Uw Apotheker of Drogist. (Ingez. med.) HET GEHEIM VAN DE DOOR AGATHA CHRISTIE 21) Met haar hand tegen haar hart ge drukt, bleef ze onbewegelijk staan. Daar kwamen vlugge vos-stappen de trap af! Ehsr „Madame, Madame!" „Ja, wat is er?" Virginia ging met bewegingen, die aan een automaat deden denken, naar de deur. Eén ding was haar duidelijk. Ten koste van alles, voor het ogenblik althans dit gru welijke te verbergen voor Elise! Elise zou natuurlijk dadelijk een ze nuwtoeval krijgen, en zenuwtoeval len kon ze op dat ogenbMk niet ge bruiken. Ze mojst tijd hebben om te denken, om kalm te overleggen wat haar te doen stond. „Madame, zou het niet beter zijn, als ik de ketting op de deur deed? De booswichten, elk ogenblik kun nen 'j binnen komen." „Goed! Ga je gang maar. Doe maar wat je wil." Ze hoorde het rinkelen van de ketting en even daarna Elise's vlugge voetstappen, die weer snel de trap op en de gang af gingen. Onwillekeurig s'aakte zij een zucht van verlich ting Ze keek van de man in de stoel naar de telefoon en weer terug. Het was duidelijk, wat haar te doen stond. Ze moest de politie opbellen en haar van d§ griezelige vondst op de hoog te brengen. Maar ze deed hiets. Ze bleef onbe wegelijk staan; haar lichaam ver lamd van schrik, haar brein een draai kolk van voortdurend elkaar ver dringende gedachten. Dat telegram! Had dat misschien iets met dit te maken gehad? Gesteld, dat Elise niet op haar was blijven wachten! Dan zou zij de voordeur opengesloten heb ben gewoonlijk had ze haar sleutel bij zich dan zou zij op een ge geven ogenblik alleen geweest zijn met een vermoorde man, een man die bij een vorige gelegenheid had getracht haar geld af te persen. Voor zichzelf wist ze natuurlijk wel, waarom ze dat toegelaten had, maar hoe zouden anderen daarover den ken? George Lomax bijvoorbeeld had de reden, die ze opgegeven had, pure onzin gevonden. En die breven ze had ze natuurlijk niet geschreven, maar zou dat te bewijzen zijn? „Ik moet denken," zei ze. „Ik moet denken." Wie had de man binnengelaten? Elise natuurlijk niet. Als die onder deze omstandigheden zoiets had ge daan, zou ze het haar dadelijk bij haar thuiskomst verteld hebben. Hoe langer ze over de zaak nadacht, des te mysterieuzer werd ze. Heus, er was maar,één ding, dat ze doen kon: de politie opschellen. Ze stak haar hand uit naar de haak en dacht opeens aan George. Een man die moest ze op het ogenblik bij zich hebben een doodgewone, nuchtere practische man, die de hele geschie denis in de juiste proporties zag en die haar dan zou kunnen zeggen, hoe ze handelen moest. Maar George niet. George kwam voor zoiets niet in aanrherking. Die zou in de eerste plaats aan zichzelf en aan zijn positie den kén die zou het buitengewoon ondoordacht van haar vinden, dat ze hem, George Lo max in een dergelijk obscuur zaakje betrok. Neen, George was niet de geschikte persoon. Aha, daar had ze het! Bill natuur lijk! Dom, dat ze niet eerder aan die goeiejrd gedacht had. Zonder een moment te aarzelen belde ze Evers- leigh op. „Mr. Eversleigh is ongeveer een half uur geleden weggegaan. Naar de „Zeven Schoorstenen", vertelde een mannenstem haar. „O, ver... pof!" zei Virginia, ter wijl ze de hoorn op de haak sloeg, 't Was gewoonweg verschrikken ijk om met een dood iemand in een, practisch gesproken, leeg huis al leen te zijn en niemand te hebben, die haar te hulp wou of kon komen. Op dat ogenblik ging de bel van de voordeur over. Virginia kreeg een schok van schrik Met ingehouden adem beef ze staan luisteren. Daar ging de bel weer. Elise was boven aan het pakken die zou de bel wel niet horen. Opeens besloten liep ze de hall door, haakte de ketting los en schoof al de grendels weg, die Elise in haar ijver ervoor geschoven had en deed de deur wijd open. Op de stoep stond de „werkloze' man van een minuut of tien te voren. Uit pure opluchting deed Virginia iets, wat ze in normale omstandig heden zeker niet gedaan zou hebben. „Komt u binnen," zei ze overdre ven voorkomend. „Ik heb werk voor u." Ze nam hem mee naar de eetkamer bood hem een stoel aan, ging zelf recht tegenover hem zitten en staarde hem oplettend aan. „Ik zou graag willen weten," be gon ze.dan: „neemt u me niet kwa lijk, de vraag is een beetje gek, maar kent u.kent u. „Eton en Oxford," zei de jonge man. „Dat wou u toch zeker vragen, niet?" „Ja tenminste, zoiets," gaf Virgi nia toe. „Gedeclasseerd alleen door m'n ab soluut onvermogen om volgens tred molen systeem te werken. Het werk, dat u voor me heeft... is, wat je noemt een fatsoenMjk baantje, hè!" Een flauwe glimlach gleed over Virginia's gezicht. „Nee, onder die categorie zou ik het tenminste niet rangschikken," zei ze. Goed," zei de jonge man op tevre den toon. Virginia bekeek een poos lang zwijgend zijn gebruind gezicht, zijn brede schouders, zijn stevige, gespier de handen. „De quaestie is deze," begon ze dan. „Ik zit op het ogenblik in de klem en al mijn vrienden ja, hoe moet ik het zeggen zijn vrijheids minnaars. Ze hebben té veel te ver liezen dan dat ze iemand in moeilijk heden enthousiast willen helpen." „Ik heb, god?of, niets te verliezen. Steek dus maar van wal. Wat is er aan de hand?" „In de kamer hiernaast zit een man en die is dood," barstte Virginia uit. „Hij is vermoord en nu weet ik niet, wat ik moet beginnen." Dife woorden kwamen er uit, of er stoom achter zat. Toen ze ze gezegd had keek ze haar partner angstig aan Maar de jonge man vertrok geen spier van zijn gezicht. Naar zijn ma nier van doen te oordelen, was een dergelijke kennisgeving de gewoon ste zaak ter ereld. „Uitmuntend," zei hij goedkeurend „Ik heb m'n hele leven er naar ver langd, eens een keertje detective te spelen. Zullen we het lichaam eerst gaan bekijken of wil u me eerst ver tellen, wat u weet?" „Laat ik maar eerst vertellen, wat ik weet." Ze zweeg even blijkbaar over woog ze hoe ze het verhaal zo kort mogelijk en toch begrijpelijk moge lijk maken kon en begon dan rustig, maar in korte hoekige zinnen te spre ken. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2