3)e &2idóeSoti/ïci/ttt DeVeiligheidsraad en Berlijn De leiders van W .-Europa's verdediging Ook Nederlandse officieren in de staf De drie bijeen De eerste schermutselingen met Wisjinski Economische samenwerking in Europa DINSDAG 5 OCTOBER 1948 40ste JAARGANG No. 11508 Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMEB. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Bur. Papengracht 32, Telel. 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn. 20935 - Abonnementsprijs 10.32 p. w„ 11.40 p. mnd., 14.15 p. kwart. Franco p. p. 1 4.90 - Advert.: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes i.1.50 „Vertrouwvol beraad" TIJDENS de actie-Weiter 'bij de jongste verkiezingen hebben wij er op gewezen, dat er klaarblijkelijk was geweest in de K.V.P. een gebrek aan samenspreken met de eerlijke bedoeling van elkaar te leren, met het oprechte verlangen tot eenstem migheid te komen. Oók als het be oogde resultaat bij zulk een samen- spreking niet bereikt zou- worden, dan nog zou zulk een samenspreking reeds op zichzelf een zekere, direct of indirect vruchtdragende, toenade ring brengen en dus.heel nuttig zijn. Zulk een samenspreking is héél iets anders, dan b.v. een debat op een partijraadsvergadering, waartoe de heer Welter was uitgenodigd, en dat het gevaar meebrengt een klove, als ze reeds bestaat, nog dieper te ma ken. Er zijn in de K.V.P. ongetwijfeld mogelijkheden, om denkbeeld^ naar voren "te brengen, maar er moeten cok onder bepaalde omstandigheden mogelijkheden zijn om denkbeel den te bespreken in, wat prof Romme heeft genoemd: „vertrouwvol be raad". Op Drakenburg is verleden week een bijeenkomst gehouden, waarop djt onderwerp is besproken in een kring van partij bestuursleden, par tijleden en partij-sympathiserenden. Hoewel schrijver dezes deze bij eenkomst niet persoonlijk heeft kun nen bijwonen, is hij voldoende inge licht, om een oordeel over het resul taat van deze bijeenkomst te vormen. Wij onderschrijven volkomén wat de „Maasbode" van gisteravond op merkte in een zeer duidelijk en over tuigend hoofdartikel, n.l. dat men bij de besprekingen op Drakenburg te veel op zijsporen is gegaan en de dis cussies niet recht-af op het doelt „vertrouwvol beraad" waren gericht. Maar wij voegen hieraan toe, dat in bedoeld artikel wél scherp om lijnd wordt, waarnaar moet worden gestreefd. Wij citeren: „Uit alles blijkt wel duidelijk, dat een van de voornaamste voorwaarden voor de vrucht baarheid van het vertrouwvol beraad is, dat daarmede voor ieder geval opnieuw personen worden aangezocht, die bij de genen, waarmede genoemd ge sprek wordt gevoerd, het ver trouwen hebben. Dit impliceert mogelijkerwijs dat telkens andere personen daarmede worden belast Het op richten van een vast college door het partijbestuur, waaraan dan deze delicate taak eens en voor altijd zou worden toevertrouwd, zou van te voren reeds de mis lukking in zich dragen. Vandaar dat wij het geheel eens zijn met mr. J. Derks die zijn vrees uit sprak voor pogingen die aan het vertrouwvol beraad een vaste organisatie zouden geven. Het beste lijkt ons, dat men zioh voor ieder voorkomend geval opnieuw afvraagt, hoe en door welke personen dit beraad moet worden gevoerd". Wij willen gaarne hiermee onze in stemming betuigen. Hier ligt open de weg, die begaan moet worden! Natuurlijk natuurlijk moeten er niet te veel onderwerpen worden ge bracht in het „vertrouwvol beraad", zodat het opgewekte, discussierende partijleven van partij vergaderingen zou worden verlegd naar dat „ver trouwvol beraad". Hier moet wijs beleid weten te bepex-ken. Wij willen een voorbeeld geven. Als er in een groep katholieken te gen een belangrijk wetsvoorstel ern stige bezwaren leven, dan kan „ver trouwvol beraad" op zijn plaats zijn. En hier denken wij aan de ernstige bezwaren, die in katholieke werkge verskringen leven betreffende publiekrechtelijke bedi-ijfsorganisatie en de ondernemingsraden, zoals die nu door de regering worden voorge steld. Juist onder de katholieken kan een gezond politiek-partijleven heer sen. De katholieke mentaliteit wil enerzijds vrijheid in vrije kwesties maar verlangd anderzijds, indien mo gelijk, ook weer naar eenheid in vrijheid. Werk van de Rekenkamer T"\e Algemene Rekenkamer heeft haar jaarverslag over 1947 doen verschijnen. „Over het geheel heeft het ambte lijk apparaat zich met ijver van zijn moeilijke taak gekweten", aldus schrijven de leden van de Rekenka mer. „In tal van gevallen mocht het college bij zijn arbeid grote medewer king ondervinden. Het zou evenwel van weinig zin voor de werkelijkheid getuigen, indien naast deze lichtzijde niet de aandacht werd gevestigd op een minder bevredigendert gang van zaken. Niet steeds wordt met voort varendheid gereageerd op wenken of voorstellen van de Rekenkamer tot verbetering. In enige gevallen zag de ze zich dan ook gedwongen tussen tijds een beroep te doen op de mede werking van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. En: met succes? Dat vernemen wij niet. Het is echter ook zéér gewenst, dat de leden van de Tweede Kamer eigener beweging het verslag van de Rekenkamer nagaan en bestuderen, om eventueel aan een bepaalde mi nister naar aanleiding van hun on derzoek vragen te stellen. Wij hebben enige tijd geleden ge wezen op vragen over Rijksuitgaven, die de heer Tilanus stelde vragen van een soort, als er jammerlijk maar zelden worden gesteld. Ook dit verslag van de Rekenkamer pub'iceert veel wat, als men 't er maar bij laat zitten, zeer onbevredi gend is: zoek-raken van boeken van radio-omroep „Herrijzend Nederland", misbruik van dienstauto's, te veel uit betaalde lonen, terwijl de vermelding van een daarop passende reactie van de betrokken minister in het verslag wordt gemist. Er ligt hier zeer nuttig wefk voor de Volksverte genwoordigers. •"PE LONDEN is gisteren officieel medegedeeld, dat veldmaarschalk Montgomery benoemd is tot voorzitter van het comité van opperbe velhebbers van de permanente verdedigingsraad der West-Europese Unie. Generaal Jean de Lattre de Tassigny (Frankrijk) is benoemd tot opperbevelhebber van de tandslrijdkrachten in West-Europa. Lucht- maarschalk sir James Robb (Groot-Brittannië) is benoemd tot opperbe velhebber van de luchtstrijdkrachten. Vice-admiraal Robert Jaujard (Frankrijk) is vlagofficier voor West-Europa geworden, als vloot-verte genwoordiger. Verder is medegedeeld, dat de staven van de militaire "voorzitter en de opperbevelhebbers hooggeplaatste officieren uit Neder land, België en Luxemburg zullen omvatten. Deze officieren zullen tot taak hebben de problemen van tactiek en techniek der verdediging van West-Europa te bestuderen. DE HAVEN VAN HARLINGEN Harlingen bereidt zich voorkop een drukker scheepvaartverkeer. De ha ven wordt verbreed. De in aanbouw zijnde havendijk hoopt men voor de winter gereed te hebben. Overzicht van de nieuwe haven in aanleg. De benoemingen van de voorzit ter van het comité en de opperbevel hebber der luchtstrijdkrachten zijn, naar verluidt, goedgekeurd door de vergadering van de ministers van de fensie van Groot-Brittannië, Frank rijk en de Benelux-landen, welke vorige week te Parijs is gehouden. De bekendmaking van de samen stelling van het comité is tot Maan dagavond uitgesteld op verzoek Van Frankrijk. Vandaag (Dinsdag) komen de staf chefs der West-Europese Unie te Londen bijeen onder voorzitterschap van lord Tedder, de stafchef der Brit se luchtmacht. Montgomery. Montgomery werd chef van de Britse imperiale generale staf in Juni 1946. Hij woftit wel de meest succesvolle generaal sedert Welling ton genoemd en kan er zich op be roemen nog nimmer als bevelhebber verslagen te zijn. Hij voerde vóór de oorlog het bevel over een divisie in Palestina en keerde nog tijdig ge noeg naar Engeland terug om in 1939 een divisie naar Frankrijk te bren gen. Na de -terugtocht uit Duinker ken voerde hij het bevel over de Britse defensie ^n het Zuid-Oosten tot hij in de zomer van 1942 naar Noord-Afrika werd gezonden om het achtste leger aan te voeren. Na zijn woestijn-overwinning eind 1942 werd hij bevorderd tot generaal. Eind 1943 werd hij opperbevelhebber van de Britse legergroep onder generaal Dwight Eisenhower voor de invasie in Europa. In September 1944 werd ïiij veldmaarschalk. De Lattre de Tassigny. Generaal de Lattre de Tassigny is 59 jaar oud. Hij diende in de eerste wereldoorlog, daarna in Marokko, en werd als luitenant-generaal verbon den aan de staf van generaal Wey- gand, toenmaals opperbevelhebber van het Franse leger. In de tweede wereldoorlog leidde hij verdedigingscampagnes bij Rethel en aan de Aisne als bevelhebber van de veertiende infanteriedivisie. Na door de regering van Vichy in KERK WORDT HERBOUWD Tijdens de oorlog hebben de Duitsers de Bartholomeuskerk te Zevenber gen Hoek totaai vernield. Het kerk gebouw wordt thans opnieuw opge trokken. Met Pasen hoopt men de worden, kerk weer in te wijden. I 1942 te zijn teruggeroepen als opper bevelhebber van "de troepen in Tunis werd hij gearresteerd en veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf wegens zijn poging een onafhankelijke positie te vox-men in de Pyreneën, toen de Duitsers in November 1942 de demar catielijn overschreden. In 1943 ont vluchtte hij naar Londen en werd daarna commandant van het eerste Franse leger. In Juli 1945 werd hij inspecteur-generaal van het Franse leger. James Robb. Luchtmaarschalk sir James Robb bekleedde in de laatste oorlog een commandopost bij de R.A.F." in Noord-West-Afrika, was plaatsver vangend luchtstafchef bij het hoofd kwartier van de geallieerde expedi tiemacht in 1944 en werd in 1948 vice-stafchef van de Britse lucht macht. Jaujard Vice-admiraal Robert Jaujard is 52 jaar oud. Hij kreeg in 1941 het bevel over de kruiser Georges Ley- gues, werd in 1944 bevorderd tot schout-bij-nacht en voerde toen het bevel over een Frans kruiser-eska der. Hij nam deel aan de invasie operaties in Normandië en later in Zuid-Frankrijk. Na de oorlog werd hij vice-stafchef van de vloot. In 1946 werd hij vice-admiraal. De ministers van Buitenlandse Za ken, van de Verenigde Staten, Enge land en Frankrijk, Marshall, Bevin en Schuman kwamen te Parijs bijeen om de jongste Sow jet-nota te bespre ken. Het onderhoud duurde twee uur, doch na de vergadering kwam er geen mededeling. Bevin merkte op. „Ik heb niet het flauwste idee, wanneer ik er het flauwste idee van zal krijgen". Van Franse zijde werd echter vernomen, dat de Westelijke mogendheden niet van zins zijn toe te stemmen in een vier-ministers- conferentie zolang de blokkade blijft. Na afloop van de vergadering heeft Robert Schuman een zitting van het kabinet bijeengeroepen, welke in de loop van de avond gehouden zou BERLIJN VOOR DE VEILIGHEIDSRAAD yvNDANKS DE POGING van de R ussen om ter elfder ure door een nota de kwestie Berlijn vooigelegd te krijgen aan de raad van de vier ministers van Buitenlandse Zaken, hebben de drie Westelijke mo gendheden gistermiddag Rusland in de Veiligheidsraad beschuldigd van 't in gevaar brengen van de vrede. In grote trekken kwam de verdediging van de Russische afgevaardigde, Wisjinsky, overeen met de nota, die Rusland Zondag had verzonden. Een kunstgreep zegt Amerika AANTAL DODEN EN GEWONDEN BIJ HEROVERING MADIOEN. Een woordvoerder van het republi keinse ministerie van defensie heeft volgens Antara verklaard, dat de achtdaagse campagne om de herove ring van Madioen de T.N.I. 159 do den en gewonden heeft gekost. Het aantal vermisten is nog niet vastge steld, terwijl het aantal gesneuvelden aan communistische zijde eveneens niet bekend is. EEN NIEUWE COMMISSIE INGESTELD Na vijf uur debat heeft de handels conferentie der V.N. te Genève met 10 stemmen voor en 6 onthoudingen besloten, dat de economische com missie voor Europa een speciale commissie zal instellingen voor de bevordering van de handel en eco nomische samenwerking tussen ai'le landen van Europa. De Sowjet-Unie en vijf andere Oost-Europese staten onthielden zich van stemmen, omdat deze resolutie naar hun mening niet voldoende na druk legt op de noodzakelijkheid, de industrieën van door de oorlog ge teisterde landen van Europa te ont wikkelen. Men verwacht, dat' de landen van Oost-Europa, hoewel zij zich onthou den hebben van stemmen, mede zul len werken aan de nieuwe handels commissie, die vermoedelijk in De cember gevormd zal worden. Een Sowjet-Russische resolutie, waarin verklaard werd, dat het plan- Marshall een belemmering vormt voor de ontwikkeling der economische samenwerking, daar het de landen van West-Europa verboden en be perkingen oplegt, werd met 10 tegen 6 stemmen verworpen. Waarnemers te Genève beschouwex? de vorming van een nieuwe handels commissie voor Europa een overwin ning op de politieke spanning. Men gelooft, dat de Sowjet-Russische de legatie eerst na het ontvangen van nieuwe instructies uit Moskou beslo ten heeft zich van stemming te ont houden en niet tegen te stemmen. Men verwacht, dat bijna alle Oost- Europese landen tot de commissie zullen toetreden, hoewel het onzeker is, of de Sowjetrepublieken apn haar werk zullen deelnemen. PAROCHIES MOETEN LEVENDE CHRISTENGEMEENSCHAPPEN ZIJN. Ter gelegenheid van de in zijn diocees gehouden retraites voor pries ters heeft Kardinaal Liènart, Aarts bisschop van Rijssel, de volgende richtlijnen aan zijn clerus gegeven: De parochies moeten opnieuw ge maakt worden tot werkelijke en le vende christengemeenschappen. Daar om moet bij de uitoefening van de zielzorg en in de eredienst sterk worden ingegaan tegen iedere vorm van geestelijk individualisme. De ge lovigen moeten niet worden ingedeeld in „waterdichte hokjes" overeenkom stig hun maatschappelijke klasse, hun bezit aan geld. Levende chris tengemeenschappen moeten weer worden geschapen door belangstel ling te wekken voor de liturgische plechtigheden in niet te lange pre ken en door de invoering van de volkszang. De geest van apostolaat mag niet beperkt blijven tot de kleine chris tenkudde, waarover de priesters zijn aangesteld. De geestelijken in het aai"tsbisdom Rijssel woi'dt ten slotte ten zeerste aanbevolen: het vormen van leden voor de Katholieke Actie. Deze strijdbare leden der Katho lieke Actie moet men een grote vrij heid laten bij het doorvoeren hunner acties. Het is de taak der priesters hen te steunen, door hun een juist inzicht te geven in de katholieke leer cn hun een goede geestelijke vorming te geven. Wisjinski ,die het eerste het woord voerde, zeide: „Hier, op deze agen da, behoort de kwestie Berlijn, die onafscheidelijk samenhangt met het gehele Duitse probleem, niet thuis." „Ik constateer", aldus antwoordde de Amerikaanse gedelegeerde Jessup de Russische afgevaardigde, „dat de Sow jet-regering een openbare be- hanedling van haar in Berlijn toege paste practijken tracht te voorkomen. Wij vermoedden dit reeds toen wij de laatste nota van het Kremlin on der ogen kregen. Wij echter vrezen de wereldopinie niet en wij handha ven de door ons ingediende aan klacht. De Russische nota, waar de heer Wisjinski zich op beroept, ver'- anders niets aan de situatie te Ber lijn. De Russische blokkade blijft, er go ook de bedreiging van de vrede en dus ook onze aanklacht. Wij heb ben trouwens weinig keus. Wij zou den voor het Russische geweld kun nen wijken, maar zullen dit nooit doen. Een „kunstgreep" noemde hij Wis- jinkski's bewering, dat de Berlijnse kwestie onafscheidelijk met het ge hele Duitse problem zou samenhan gen: „Onze nota aan Trygve Lie han delde uitsluitend over de Russische, blokkade van Berlijn en daar staat Duitland buiten", besloot hij. Vervolgens nam de Engelse gede legeerde, Sir Alexander Cadogan, het woord, die al hetgeen Jessup naar voren had gebracht onderschreef. Hij bestreed ook 't voorstel van de Belg Van Langenhove, die bepleit had het Berlijnse probleem zonder discussie op de agenda te handhaven, „omdat men dan daarna nog altijd zou kun nen beslissen, of de Veiligheidsraad bevdegd tot oordelen is of niet." Blijkbaar wilde de Belgische ge delegeerde een achterdeurtje open houden, waar alle betrokkenen in dien zij b^voorbeeld toch konden be sluiten om het opnieuw met „de raad van ministers" te proberen te zijner tijd door zouden kunnen wegvluchten, zonder hun gezicht te verliezen. De Engelsche gedelegeerde wilde daar echter al evenmin van weten als zijn Amerikaanse collega. De vergadering werd verdaagd tot Dinsdagmiddag. Op een na de vergadering door journalisten gestelde vraag, wat hij zou doen, wanneer de Berlijnse kwes tie op de agenda geplaatst zou wor den, zeide Wisjinski, aldus Reuter, op losse toon: „De tijd zal het leren'. OPZIENBARENDE ONTDEKKING DOOR PRIESTER-MEDICUS. Het K.N.P. bericht uit Vaticaan stad: Pater Dr. Romano Turci S.X. (Sociëteit van de H. Franciscus Xa- verius voor de Buitenlandse Missiën) heeft in medische kringen opzien ge baard door de ontdekking van een geneesmiddel tegen lupus en huid kanker. Pater Turci was jarenlang directeur van het katholieke zieken huis te Tsentsau in China. Nadat reeds meer dan 100 lijders aan ver melde ziekten door hem werden ge nezen, is thans dit bericht voor pu blicatie vrengegeven. Pater Turoi zet momenteel zijn onderzoekingswerk te Napels voort. DUITSERS NOG 18 JAi\R TUSSEN DE PUINEN? In West-Duitsland stelt men zich de vraag of men nog 18 jaar tussen de ruïnes en het puin van de tweede wereldoorlog zal moeten leven. In geheel Duitsland bedraagt de hoe veelheid puin 400 millioen kubieke meter, hiervan alleen reeds in Noord Rijnland-Westfalen 93 millioen. Het Roergebied is voor 44,3 ver woest, het district Keulen voor 17 het district Aken voor 5 y, het district Munster voor 3,6 In door snee is er 10 a 14 kubieke meter puin per hoofd van de bevolking. ALS DE JAPANSE KEIZER „DEMOCRATISCH" WORDT De keizer en de keizerin van Japan werden vandaag bijna onder de voet gelopen bij wat bedoeld was als dij eerste keizerlijke persconferentie voor geallieerde correspondenten in Japan. In een nauwe passage leverden tientallen Japanse en geallieerde fo tografen slag met ongeveer 2000 an deren, onder wie correspondenten, om de keizer voor de lens te krijgen. Te midden van de schreeuwende en du wende menigte wisselde de keizer en de keizerin handdrukken met een zestal geal'ieerde verslaggevers. Er konden echter geen vragen worden gesteld, omdat de officiële tolk was verloren geraakt in de menigte, de op zeker ogenblik de keizerin bijna onder de voet liep. Met de hulp van een forsgebouwde functionaris van het hoofdkwartier van generaal Mac- Arthur slaagde het keizerlijkë paar er tenslotte in zich in veiligheid te steflen. OP EEN EENZAAM EILAND. Een vliegtuig van de Amerikaan se luchtmacht heeft op een een zaam eiland van de Bahama-eilan- den op het strand een vliegtuig ont dekt, dat daar blijkbaar een nood landing heeft gemaakt. Ook werden in de nabijheid verschillende perso nen waargenomen van wie enigen gewond waren. Toen de kustwachter over het e:land vloog seinden de personen om water. Enkele flessen werden naar beneden geworpen. Men vermoedt, dat het hier een vliegtuig betreft, dat met 21 personen aan boord, vermist werd. Er zijn maatre gelen getroffen voor de redding der overlevenden. EéN WERELD In Londen ver toeft op het ogenblik Seth Ramkrish- na Dalmia, een der grootste indu striëlen en bankiers in India en de v/ereld. Hij bezit vele leidende dag bladen in India en Pakistan. Seth Ramkrishna Dalmia demonstreert de groet van de „Eén Wereld-regering" voor de instelling waarvan hij een groot voorstander is. GROEP WELTER NEEMT DEEL AAN GEMEENTERAADS-* VERKIEZINGEN. Naar van de zijde van het Katho lieke Comité van Actie (groep Wei ter) wordt medegedeeld, zal deze groep deelnemen aan de eerstkomen de gemeenteraadsverkiezingen. De organisatievorm van het comité, is thans als volgt: centraal bestuur (samengesteld uit afgevaardigden van de 18 rijkskieskringen), dagelijks be stuur, politieke commissie, propagan- da-commissie en financiële advies commissie. Algemeen voorzitter is de heer Ch. J. I. M. Welter, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal; voorzit ter van het dagelijks bestuur, luite nant-generaal b.d. M. L. F. Bajetto, die eveneens als voorzitter van de po litieke commissie optreedt. Laten wij hopen, dat de gemeente raadsverkiezingen eerst in 1950 plaats hebben, cn dat dan zeker (zo al niet eerder) de organisatorische eenheid der Katholieken op politiek terrein is hersteld. Wij verwijzen naar een driestar in dit nummer. 5-^0-R.J. NOG NIET NAAR HUIS. Volgens de ingekomen passagiers lijst van het troepentransportschip „Grote Beer" is, aldus het directo raat-generaal van Verkeerswezen, het tweede bataljon van het tiende regiment infanterie niet ingescheept. De „Grote Beer" vertrok op 24 September uit Soerabaja. Een etmaal van te voren kreeg II-IO-R.I., dat aan boord zou gaan, het bevel niet in te schepen. De mannen worden nu ge bruikt bij de bewaking van de om geving van Pasoeroean. De „Grote Beer" is thans onderweg naar Hol land met 900 man. „Trouw". Een „Heer maak, dat mijn ogen niet blijven rusten' op dingen, die mij slechte gedachten kunnen geven; want dan was het beter, dat ik blind was". Gebed van Gandhi.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 1