Protestschrijven van Katholiek Nederland aan Hongaarse regering, en parlement Katholieke Kunstacademie te Maastricht Pool steekt Amsterdammer neer MAANDAG 4 OCTOBER 1948 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 TEGEN NATIONALISATIE VAN BIJZONDERE SCHOLEN. Z.Em. Kardinaal de Jong. de Neder landse Bisschoppen en de katholieke organisaties hebben een in het Frans gesteld schrijven gericht aan de re gering en het parlement van Hongai- rije, waarin zij protesteren tegen de nationalisatie van de bijzondere scho len in dit land. De vertaling van dit schrijven luidt als volgt: Met ontstelling heeft katholiek Ne derland, geschaard achter zijn Kardi naal en Hunne Excellenties de Bis schoppen vernomen van de nationa lisatie der bijzonder scholen in Hon garije. Het is nog maar enkele jaren gele den, dat Europa werd bevrijd van het juk van het nationaal-socialisme en thans reeds heeft uw regering ern stige inbreuk gemaakt op de mense lijke vrijheid, en wel op de vrijheid van godsdienst, welke toch plechtig in de vredesverdragen werd gegaran deerd. Het Hongaarse Parlement heeft de nationalisatie der bijzondere scholen goedgekeurd. Door deze daad schendt het de onvervreemdbare rechten van de Katholieke Kerk. Als een bezorgde Moeder be schouwt de Kerk de waakzaamheid over de toekomst van Haar kinderen er. als een van haar meest heilige plichten. Hiertoe is de bijzondere school vol strekt onmisbaar. Daar immers wor den de goede en ware christenen ge vormd in nauwe samenwerking met het gezin. Alleen daar vindt de Kerk de zekerheid dat het godsdienstig on derricht gelijke tred houdt met het wereldlijk onderricht. Alleen daar is de vorming van de jeugd doordron gen van christelijke vroomheid. Heeft uwe regering wel ooit reden gehad om te klagen over de opvoe ding, die in de bijzonder school wordt gegeven? Gij moet toch weten dat Hongarije tot aan de 18e eeuw uit sluitend bijzondere scholen bezat, waarin de jeugd is opgevoed in liefde tot God en tot het vaderland. Tot op onze dagen waren er nog al tijd 3148 katholieke scholen, waarin meer dan 463.000 katholieke jongens Aetherklanken HILVERSUM I (301 m.) 7.00 Nieuws; Gymn. 7.30 Roman cers, 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws; Gr.pl. 8.45 Vioo'son. Schuman, 9.15 Morgenw., 9.30 Gr.pl. 10.50 Kleuter- progr. 11.00 Ziekenprogr. 11.30 Wag ner. 12.00 Papavers, 12.30 Weerpr.; Ned. Boeren in Frankrijk, 12.40 Holl. liedjes, 13.00 Nieuws, Prom. ork. 14.00 Met neeld en schaar, 14.30 II trovatore v. Verdi, 16.40 Schoolbel: Paddestoelen, 17.00 Kinderkoor „Ja cob Hamel". 17.45 Overzeese kroniek 18.00 Nieuws; Tom Erich, 18.30 Strijd krachten, 19.15 Pianoconc. v. Chopin, 19.45 Ni win, 20.00 Nieuws: Actualit. Dinsdagavondtrein, 21.35 Belevenis sen, naverteM door Clinge Dooren- bos, 21.45 Italiaanse zangsterren. 22.15 Buitenl, weekoverz. 22.30 Fluit en piano, 23.00 Nieuws, Ouv. „Hebri- den" v. Mendelssohn. HILVERSUM II (415 m.) 7.00 Nieuws; tenor en piano, 8.00 Nieuws; gr.pl. 9.00 Lichtbaken. 9.30 Waterst.; Promenade conc. 10.15 Pianomeesters, 10.30 Schoolradio: Ma mère l'oye v. Maurice Ravel. Samen steller H. Andriessen. 11.00 Gr.pl. 11.40 Orgelconc. 12.03 Metr. Ork. 12.30 Weeróverz. 12.55 Zonnewijzer, 13.00 Nieuws, Vioolson. v. Roussel, 13.45 Bijebi1, 14.00 Gr.pl. 14.30 Onder ons, 15.00 Schoolradio: Italiaans. 16.00 Ziekenbez. 17.00 Na schooltijd. 17.30 Wigwam. 18.10 Sport, 19.00 Nieuws, Gr. muz. 19.35 Clavecimbel. 20.00 Nieuws, Gewone man, Philh. ork.; v. Gilse, Pianoconc. v. Pijper, Bos nians, Symph I v. Van Hemel, 21.30 Franse lyriek, 22.30 Mitsommer- nachtstraum v. Mendelssohn. 23.00 Nieuws Kamermuz. en meisjes van priesters en religieu zen de beste opvoeding ontvingen, die men zich kan indenken. Deze katho lieke jeugd is er altijd fier voor uit gekomen, dat zij God en het vaderland bemint. Katholiek Nederland, dat zelf weet, hoezeer aan het begin van deze eeuw in zijn land gestreden is voor de vrij heid van het onderwijs en dat de on waardeerbare rechten van dit onder wijs heeft ervaren, protesteert met al zijn krachten tegen de schending van de volstrekte rechten, die God aan Zijn Kerk en aan de mans heeft ge geven. Zich verbonden voelende door de banden van het Mystieke Lichaam van Christus spreekt katholiek Nederland zijn angst uit voor de toekomst van de Katholieke Kerk in Hongarije, voor de beveiliging van recht en rechtvaardigheid en voor de handha ving van de vrede. Wij vragen u derhalve met nadruk: Geeft de bijzondere scholen terug aan de Kerk en aan uw medeburgers; daarmede zult gij uw wil bewijzen om te werken voor het herstel van een gelukkige en duurzame vrede voor de gehele mensheid. De eerste Katholieke Kunstacade mie in Nederland, de Jan van Eyck- Academie te Maastricht is plechtig geopend. Nadat de bisschop van Roermond. Mgr. dr. G. Lemmens in de Sint Ser- vaas een H. Mis had opgedragen, verrichtte hij de inzegening der lokalen. Bij de openingsplechtigheid voer den velen het woord, onder wie de directeur der academie, de heer Linssèn, mgr. Lemmens! de commis saris der Koningin in Limburg en de burgemeesteh van Maastrict. Prof. dr. Anton van Duinkerken sprak over de invloed van Sint Pe- nedictus in de kunst. Aan een lundh in Hotel d,u- Cas que spraken prof. Van den Berg, di recteur en hoogleeraar aan de Aca demie voor Beeldende Kunsten in Amsterdam, oud-minister Gielen, de voorzitter van de Raad van Kunst in Amsterdam, de heer H. van den Eerenbeemt, en een der docenten prof. J. M. Lau. Aan de Jan van Eyck-Academie zal schilderen en toegepast schiilde- ren worden gedoceerd door de heer J. M. Lau, beeldhouwen, door Char les Vos kerkgeschiedenis en ikono- grafie door prof. J. J. Timmers, com positieleer do8r dom. Van der Meij. OSB, de christelijke kunst en haar bronnen door dr. E. Sloots OFM, theologie en philosophie door prof. dr. H. Notebaers SJ, liturgie door prof. dr. H. Schmidt SJ. Nederlandse letterkunde doox* drs. K. de Vries en anatomieleer door de heer H. Koo ien. ZILVEREN JUBILEUM R. K. UNIVERSITEIT. Op 17 October a.s. bestaat de R.K. Universiteit te Nijmegen 25 jaar. De officiële viering is tot het voorjaar uitgesteld. Sinds de oprichting zijn aan de R. K. Universiteit verbonden: In de faculteit der letteren en wijs begeerte: prof. dr. Gerard Brom voor Nederlandse en algemene let terkunde, prof. dr. W. Kosch voor Hoog-Duitse letterkunde, Lectr. dr. J. F. Röttger voor Duitse taalkunde In de faculteit der rechtsgeleerd heid: prof. mr. G. M. G. H. Russel voor belastingrecht en belastingipolitiek. In de faculteit der godgeleerdheid: prof. dr. F. A. M. van Welie, hoog leraar in het canoniek recht, met leeropdracht in de faculteit der rechtsgeleerdheid voor canoniek recht en huwelijksrecht. Prof. Mag. dr. Johan Kors O.P., hoogleraar in de dogmatiek en Apo logie, ook in October 1923 benoemd, is sinds enige jaren directeur van de katholieke radio omroep en legde bij deze benoeming (het professoraat neer. Supersonische Tunnel in Nat. Lucht vaartlaboratorium. In het Natio naal Luchtvaartlaboratorium ge bruikt men deze „supersonische" windtunnel voor speciale proeven met miniatuur ontwerpen. De zwar te gebogen buis loopt uit in de wind tunnel, waardoor de lucht met een snelheid van vijfmaal het geluid wordt gezogen. Ir. S. F. Erdmann controleert de wrijving van de lucht langs de tunnelwanden. Op de voor grond de camera, waarmede men de luchtgolven kan fotograferen, die de tunnel passeren. MGR. HUIBERS IN GENT Vrijdag heeft de bisschop van Haarlem mrg. J. P. Huibers, op de feestdag van Sint Bavo in Gent een pontificale heilige mis opgedragen. Mgr. Huibers, die op uitnodiging van mgr Calewaert, bisschop van Gent, een bezoek aan genoemde stad heeft gebracht, was vergezeld' van het gehele Haarlemse kathedraalkapittel. MGR. DR. B. ERAS. Mgr. Dr. B. Eras, thans verblij vend in Nederland, is voornemens half October naar Rome terug te keren. Op 30 Oct. zal mgr. Eras de dag herdenken, waarop hij voor 40 jaren werd benoemd tot procurator van het Ned, Episcopaat te Rome. KATH. WERKGEVERS, over publiekrechtelijke organisatie. Door de Alg. Kath. Werkgeversver eniging is aan de leden der Tweede Kamer een nota aangeboden inzake het wetsontwerp publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie. Zij spreekt haar voldoening uit over de indiening van dit wetsont werp, dat de goede verhouding tussen de bedrijfsgenoten onderling, en tus sen het bedrijfsleven en de overheid ten zeerste kan bevorderen. Dat de sociaal-economische raad het advies van de Stichting van de Arbeid kan inwinnen, acht men onbe vredigend. Men dient dit imperatief voor te schrijven. Eveneens is door de A.K.W.V. een nota gezonden aan de leden der Twee de Kamer aangaande de onderne mingsraden. Ernstige bezwaren worden hierin uitgedrukt tegen de verplichte instel ling van ondernemingsraden bij alge mene regel. De verwarring, die in bepaalde kringen t.a.v. het karakter van de on dernemingsraad heerst, wordt ten dele hierdoor veroorzaakt, dat men via dit college desiderata wil verwezen lijken, die liggen op het terrein van het vennootschapsrecht. Verder meent men, dat de onder nemingsraad niet te groot dient te zijn. VRIJSPRAAK IN PROCESSIE VERBOD. Voor het gerechtshof in Den Bosch stonden Donderdag terecht pastoor J. Scheepens uit Acht en deken J. Buysrogge uit Steenbergen, aan wie overtreding van het processie-ver bod was ten laste gelegd. Beide za ken dienden reeds eerder resp. voor de rechtbank te Den Bosch en Breda, waar in beide gevallen vrijspraak volgde. Daar de Officier van Justitie te Breda hoger beroep tegen het vonnis had aangetekend, volgde zijn ambtgenoot te Den Bosch om prin cipiële redenen dit voorbeeld. :Ook de procureur-generaal, mr. baron Speyart van Woerden, kwam echter tot de conslusie, dat geen strafbaar feit gepleegd was. Hij eiste daarom vrijspraak. Over 14 dagen zal de uitspraak vallen. Zaterdag is te Oegstgeest in de leef tijd van 87 jaar overleden de oud-mi nister van Koloniën S. de Graaff. Na de H.B.S. te Leiden te hebben door lopen studeerde de overledene voor het groot Oost-Indische ambtenaars examen. Na dit in 1883 te hebben be haald doorliep hij achtereenvolgens verschillende rangen bij de dienst van binnenlands bestuur op Java en Ma- doera. In 1915 werd hem op verzoek eer 7 vol ontslag verleend uit 's lands dienst. Na enige jaren president-com missaris van de N.U.M. te zijn geweest was hij van 1919 tot 1925 minister van Koloniën in het eerste en tweede mi nisterie Ruys de Beerenbrouck even als van 1929 tot 1933 in het derde mi nisterie Ruysj de Beerenbrouck. De begrafenis is bepaald op Woens dag a.s. om 11.15 uur op de algemene begraafplaats aan de Kerkhoflaan te 's-Gravenhage. DE REGERING SUBSIDIEERT OPLEIDING VAN KATHOLIEKE GYMNASTIEKLERAREN. Door de snelle groei van de gym- nastieksport in de Kring Rotterdam is de 'behoefte aan goede gediplomeerde leiders nog sterker aan het daglicht gekomen. Reeds geruime tijd heeft de Ned. Kath. Sportbond uitgezien naar middelen om te komen tot een opleidingscursus, waarvoor zeer veel belangstelling bestaat. De regering heeft thans besloten, een 12-tal dcor de Ned. Kath. Sport bond te organiseren cursussen te sub sidiëren. MET KERSTMIS 180 gr. SPIJSOLIE. Het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening deelt mede, dat met Kerstmis 180 gram spijsolie zal worden Verstrekt. DEZE WEEK ééN EI. Op de bonnenlijst van Donderdag 7 October zal een algemene bon voor een koelhuisei bekend gemaakt wor den. VLEESRANTSOEN WEER 200 GRAM. Met onmiddellijk ingang is de bon 245 vlees (A-, B- en C-kaarten) aangewezen voor het kopen van 100 gram vlees en vleeswaren. Deze bon is geldig tot en met 9 October 1948. Door deze aanwijzing en die van 27 September (100 gram vlees voor alle leeftijdsgroepen) is, dank zij de verbeterde vee-aanvoer, te rekenen van 19 September af het normale vleesrantsoen van 200 gram vlees per week hersteld. SIGARETTEN VAN 96 CENT PER PAKJE Het directoraat-generaal voor de Prijzen heeft een nieuwe prijsklasse ingesteld voor een betere soort si garetten. Deze sigaretten zullen 96 een per pakje kosten. Men is pas tot deze maatregel overgegaan nadat van te voren was gebleken, dat er voldoende voorraad goedkope sigaret ten op de markt komt. VECHTPARTIJ IN DE HOOFD STAD. Bij een vechtpartij in de hoofd stad is in de nacht van Zaterdag op Zondag de 26-jarige Amsterdamse scheepsbouwarbeider J. de W'. door een messteek dodelijk gewond. Een 23-jarige Poolse arbeidef, Joseph Prokop, die de dodelijke steek met een mes toebracht, liep zelf ook een ernstige steekwond op. Hij is in het O.L.V. gasthuis ter verpleging op genomen. De oorzaak van deze steekpartij was een door Prokop niet gewenste vriendschap, welke een andere Poolse arbeider, zekere Henryk Wil- helmi, uit Lodz, onderhield met een 14-jarig Pools meisje, Irene Giaco- min, op wie Prokop zeer gesteld was. Irene was in 1945 met haar moe der, die in oorlogstijd met een Ne derlandse arbeider getrouwd was, naar ons land gekomen. De Poolse vrouw moest hier weldra in haar eigen onderhoud voorzien, toen haar man wegens een vergrijp in de ge vangenis raakte. Zij ging kamers verhuren en bij haar in huis in de Rustenburgerstraat, kwamen enkele Poolse arbeiders, die in ons land waren toegelaten om hier te wer ken. Eten van hen was Prokop, die al spoedig grote genegenheid koes terde voor Irene. Het gevolg was, dat de moeder hem verzocht ergens anders zijn intrek te nemen. Dit ge beurde, maar het ontging Prokop in tussen niet. dat een van zijn landge noten, Wilhelmi, min of meer zijn plaats innam. Zaterdagavond had Prokop voor de woning der Giacomins, waar zich Wilhelmi en De W. bevonden, post gevat. Toen de beide mannen zich naar buiten begaven stormde P. plotseling op de moeder af. Toen De Wayer voor haar ging staan, om haar te beschermen, ontstond er een wild gevecht. Plotseling diende Pro kop zijn tegenstander een steek toe, OVERVAL OP-DIRECTEUR VAN ZUIVELFABRIEK Zaterdagnacht is, aldus „Trouw" ingebroken in de Coöperatieve Zui velfabriek te Giekerk. De directeur,' W. J. Schenk, werd in zijn slaapka mer overvalJen door twee mannen.' Bij de ontstane worsteling moest de heer Schenk het onderspit delven. Hij werd aan handen en voeten gebon den en een prop werd in zy'n mond gestopt. -Hierna maakten de dieven zich meester van de sleutel van het kantoor en ngmen de kas waarin zich f 4000 bevond, mede. Dit geld was bestemd voor het uitbetalen der lonen. De onverlatqn hebben zich echter waarschijnlijk een week ver gist, daar de melkgelden slechts om de veertien dagen worden uitbetaald De buit was anders enkele duizen den guldens groter geweest. De huishoudster van de heer Schenk, die door het tumult wakker werd, ontdekte haar aan handen, en voeten gebonden directeur in zijn slaapkamer. Zij waarschuwde on middellijk de politie. BELGEN KOPEN SCHOENEN IN NEDERLAND! De douane heeft op de markt te Maastricht een gezelschap van 30 Belgen aangehouden, die ongeveer zestig paar schoenen in deze stad hadden gekocht. De Belgen hadden de schoenen onder hun kleren ver stopt. In een geheime bergplaats on der de treeplank van de Belgische autobus, waarmee de Belgen naar Maastricht waren gekomen, werden eveneens nog een aantal paren nieuwe schoenen gevonden, die alle in beslag werden genomen evenals een belangrijk bedrag aan Belgische franks. Op de autobus, toebehoren de aan een garage uit. Bressoux bij Luik, is door de douane eveneens be slag gelegd. Binnen enkele weken werden hon derden 'paren schoenen, die door Bel gen in Maastricht waren gekocht, aan de grens en in de stad in beslag ge nomen. Uit dit bericht kan men toch wel opmaken, dat in een land waar „alles" te koop is, de economische toesfand daarom nog niet beter is! welke De Wayer rechtstreeks in het hart trof. Hij was op slag dood. De moeder, die een schaar bij zich had, ging daarmee tijdens het ge vecht Prokop te lijf. Zij moet hem daarbij ernstig verwond hebben. Aanvankelijk heeft P. hiervan niets bemerkt. Hij is namelijk eerst naar een politiebureau gegaan, waar hij de vraag stelde, of het in Ne derland geoorloofd was, dat een veertienjarig m'eisje omgang mocht hebben met een volwassen man. Hij maakte vervolgens enkele insinue rende opmerkingen aan het adres van Irene en haar moeder. Toen hij uit het bureau kwam, ontdekte P. eerst dat hij gewond was. Hij liet zich met een taxi naar het O.L.V.- gasthuis brengen. Daar bleek, dat P. een gevaarlijke "Steekwond in de longstreek had opgelopen. De Poolse vriend van Irene bleef ongedeerd. Toewijzingen van het plan-Marshall De ECA maakt bekend, dat in de week vóór jongsleden Woensdag in het kader van het plan-Marshall aan 12 landen in 't totaal voor 69.582.087 dollar aan metalen, machines, chemi caliën, wol, katoen en voedsel is toe gewezen. Nederland ontving voor 1.751.156 dollar, Indonesië voor 3.976.871 dol lar. Duitsland en Italië ontvingen de grootste toewijzing. VRAGEN VAN AMSTERDAMS RAADSLID INZAKE ONTGROENINGSEXCESSEN. Het partijloze lid van de Amster damse gemeenteraad, mevr: H. Heyer- mans, heeft enige vragen tot B. en W. gericht naar aanleiding van de onge lukken, die zich bij de laatste ont groening van studenten in de hoofd stad hebben voorgedaan: Zijn B. en W. niet van mening, dat de barbaarse instelling van dit soort ontgroenen in een culturele samenle ving niet thuishoort? Oordelen B. en W. het niet gewenst ter bereiking van een meer cultureel niveau, bij jongemensen met teveel superioriteitsgevoel meer sociaal ge voel te kweken door hen bijv. perio diek te werk te stellen in fabrieken, bedreven of werven, zodat zij begrip van de samenleving krijgen? Zijn B. en W. bereid maatregelen in die richting te nemen? STUDENTENRELLETJES IN DEN HAA.G. De jaarlijkse vechtpartij tussen Leidse en Delftse groenen, die uit loopt op een gezamenlijke vecht partij tegen de,politie, heeft Zater dag weer in Den Haag plaats ge had. De politie greep ten slotte hard handig in. Met de gummistok sloeg men er op los en er vielen aldus bericht het A.N.P. rake slagen op de hoofden der groenen dus niet op die der aanstokers, de oudere jaars, die blijkbaar huiten schot bleven. Er hing een rookgordijn vanwege het „vuurwerk", dat tijdens de vecht partijen werd ontstoken. Naar het blad „Trouw" vermeldt, zijn er talloze protesten binnengeko men bij de politie van burgers, wier kleren brandschade hebben opge lopen. En dat nog allemaal maar in 1948. Wij kunnen ons voorstellen, als ook de Haagse politie protesteert en wel bij de commissaris of bij de burge meester, omdat zij worden gebruikt om' te vechten in een geïmprovi seerde vechtpartij. HOGERE UITKERING INVALIDITEITSWET. Met ingang van 1 October zijn de uitkeringen ingevolge de Invalidi teitswet verhoogd met een toeslag van 100 pet., benevens met even tuele gezinstoeslag en kinderbijslag. Al deze verhogingen worden auto matisch door de "Rijksverzekerings bank uitbetaald, zodat belangheb benden geen aanvragen behoeven in te dienen. HET GEHEIM VAN DE DOOR AGATHA CHRISTIE 19) Een ha^f uur later was hij met hart en ziel bezig aan het ten uitvoer brengen van zijn plan: informaties inwinnen omtrent de aalgladde Giu seppe. Maar in geen van de restau rants, waar de langvingerige kellner gewerkt had, had hij succes. De men sen kenden hem in zijn werk, maar van zijn particuliere leven of van zyn vrienden of makkers wisten ze niets. „Toch vind ik je wel, jongetje," zei Anthony na de zoveelste teleur stelling. „Toch vind ik je wel. Het is alleen maar een quaestie van tijd." Zijn tweede avond in Londen ver liep boven alle verwachting rustig. De volgende morgen, om klokslag negen uur, werd het kaartje van mr. Holmes van de firma Balderson en Hodgkins boven gebracht en een halve minuut later maakte mr Hol mes zelf zün entree. Hij was een klei ne blonde man met een rustige stem en rustige manieren. Anthony over handigde hem he tmanuscript en nam zoals afgesproken was, in ruil daar voor een chèque van duizend pond in ontvangst. Mr. Holmes borg de pa pieren in een aktentas weg, sloot de tas af, zei Anthony goede dag, stapte weg. En daarmee leek de zaak af gelopen. „Maar misschien wordt hij toch nog wel onderweg vermoord," be dacht Anthony „Jammer dat ik er niet bij kan zijn, doodjammer, dat ik er niet bij kan zijn." Hij stopte de bewuste chèque in een enveloppe, sloot er een kiein briefje bij in en maakte de enveloppe met drie lakken zorgvuldig dicht. Jimmy was bij hun ontmoeting in Boela- wayo goed bij kas geweest en had hem toen een flinke som geld voor geschoten. Maar bij Jimmy was het goed bij kas zijn geen permanente toestand. „Maar al is dit karweitje nu af- clopen, daax-om ben ik nog niet daar," zei Anthony tegen zich zelf, .oen de brief gepost was. „Tot dusver heb ik er niet veel van terechtge bracht. Maar daarom niet getreurd. Om te beginnen gaan we ons nu ver mommen en dan op naar Pont Street nummer 487." Hij pakte zijn koffer, ging naar beneden betaalde zijn rekening en gaf order een taxi te bestellen en zijn koffer op te laden. Hij had de ge bruikelijke fooien al gegeven en stond juist op het punt van weg te gaan toen een piccolo met een brief op een blaadje in looppas dwars de zaal door op hem af kwam. „Geen tien tellen geleden voor u gebracht meneer." Met een zucht offerde Anthony zijn zoveelste shilling. Daarna stapte hij in en de taxi zette zich met een pijnlijk knarsen in beweging. Binnen ging Anthony op zijn gemak in een van de hoeken zitten en ritste de enveloppe open. Die enveloppe had als inhoud een merkwaardig schrijven. Anthony moest het vier maal overlezen, voor het tot hem doordrong waar het over ging. In gewoon-begrijpelijke taal de brief was niet in gewoonbegrijpe- lijke taal, daar corresponderen in ge woon-begrijpelijke woorden niet op het departement van buitenlandse zaken aangemoedigd wordt werd erin geconstateerd, dat; mr McGrath diezelfde dag van Afrika in Enge land aangekomen was, dan werden er, heel voorzichtig, ettelijke toespellin gen gemaakt op de mémoires en werd mr McGrath beleefdelijk de raad gegeven, om te dien opzichte niets te doen vóór en aleer hij een gesprek gehad had met mr George Lomax of met zekere andere heren, die nogal dooi'luchtig schenen te zijn, ten minste, met de meeste dis cretie werd daarop gezinspeeld. En ten slotte bevatte het een uitnodiging om het eerstkomende week-end, te beginnen met de volgende dag, Vrij dag, de gast te zijn van Lord Cater - ham, residentie „De Zeven Schoor stenen". Over het geheel een zeer geheim zinnig en zeer zwaarwichtig docu ment. Anthony genoot bij het lezen ervan. „Het brave vaderland," mompelde hij tevreden. „Twee etmalen te laat, zoals gewoonlijk, jammer! Een uit nodiging voor '„De Schoorstenen". Maar ik kan daar niet naar toe gaan onder valse vlag. Misschien is er een behoorlijke uitspanning in de buurt. Dan zou Antüony Cade daar kunnen gaan logeren, zonder dat het iemand aanstoot geeft." Hij boog zich uit het portierraam en gaf de chauffeur andere instructies De man nam ze met een minachtend geknor in ontvangst. Na een minuut of tien hield de taxi voor een van Londen's zesde- rangs-hotels stil. De vracht en de fooi waren echter, tot grote tevredenheid van de chauffeur, in overeenstem ming met het punt van vertrek. Anthony besprak een kamer, ging de morsige, muffe conversatie-zaal binnen haalde een vel papier met „Hotel Blitz als hoofd uit zijn rak te voorschijn en zette zich tot schrijven Hij begon met de schrijver van 't epistel er op opmerkzaam te maken, dat hij al twee dagen geleden, te we ten Dinsdag, in Londen was aangeko men, vertelde hem verder, dat hij het manuscript al aan Balderson en Hodgkins had overhandigd en dat hij tot z'n grote spijt voor de vriende lijke uitnodiging van Lord Caterham moest bedanken, daar hij Engeland bij de eerste de beste gedegenheid al weer dacht te verlaten en onderte kende uw dienstw. James Mc Grath." „Ziezo," zei Anthony, terwijl hij de postzegel met de muis van zijn hand aandrukte.„Nu wordt het ernst. Ja mes McGrath gaat af en Anthony-Ca de komt op." HOOFDSTUK VIII Het eerste slachtoffer Diezelfde Donderdag had Virginia Revel de hele middag in Ranelagh getennist. Op de terugweg van de banen naar huis ging ze op haar gemak in een hoekje van haar luxueuse auto zitten en repeteerde, met een geamuseerde glimlach om haar frisse rode lippen, haar rol in het onderhoud dat haar thuis te wachten stond. Het kon natuurlijk zijn, dat de chantage-man, zoals zij hem noemde, niet zou komen opda gen, maar in haar hart was zij over tuigd, dat ze hem we! te zien zou krijgen. Ze was zo'n gemakkelijke prooi geweest! Maar voor die middag had ze een kleine surprise voor hem bedacht. De auto hield stil voor de stoep van haar huis en ze stapte uit. Maar met haar yoet al op de eerste stoep tree keerde ze zich naar de chauf feur om en vroeg: „Hoe gaat het met je vrouw, Wal ton? ik heb het helemaal vergeten te vragen." „Heel wat beter mevrouw. De dok ter heeft gezegd, dat hij vanmiddag laat nog even komt kijken. Heeft u de auto nog nodig mevrouw?" Virginia dacht even na. „Ik ga straks weg, uit de stad voor het week-end, maar daar hoef je niet voor terug te komen, dat gaat even goed met een taxi. Ik vind het beter, zie je, dat jij er bij bent als de dokter komt. En als die denkt, da£ een paar dagen uit de stad je vrouw goed zouden doen, ga dan voor het week-end ergens met haar naar toe. De kosten zijn voor mijn rekening." (Wordt vervolgd),

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2