3)e &2i<i6e0oti/fca/tit De Sovjet-Unie bedreigt de vrede te Berlijn Montgomery zal Westerse defensie organiseren Joego-Slavië blijft Moskou steunen DÖNDERDAG 30 SEPTEMBER 1948 39ste JAARGANG No. 11505 Directeur: C. M. VAN HAMEBSVELD. Hoofdredacteur» TH. WELMEB. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" WESTERSE DEFENSIE WORDT GEORGANISEERD Bur. Papengracht 32, Telef. Redactie 20015, Adm. cn Advert. 20826, Abonn. 20935 - Abonnementsprijs f 0.30 p. w., 1.30 p. mnd., £3.90 p. kwart. Franco p. p. f4.65 - Advert.: 15 ct p. m.m. Telefoontjes 1.50 Wittebrood, bontmantels en auto's EEN zonderlinge combinatie! Wit tebrood, bontmantels en auto's- Genoemde artikelen zijn echter aaneengeregen in een beschouwing van het „Vrije Volk". Hoe dat zo komt? De regering heeft besloten, de subsidies voor het brood in te trek ken. Om nu niet de prijs van het „volksbrood" te doen stijgen, heeft zij die van het witte brood extra omhoog laten gaan. Daartegen heeft de heer A. C. de Bruyn, voorzitter van de K.A.B., geprotesteerd. Hij acht dit in strijd met de sociale rechtvaardigheid en moreel onver- dragelijk. Deze oppositie wordt als demago gie' gebrandmerkt door het „Vrije Volk". Wij citeren het blad: „Er zijn luxe-automobielen, bontjassen, herenhuizen, er zijn spijzen en dranken, die „de her stellers van onze volkswelvaart" nooit gebruiken. En wij vinden dat helemaal geen ramp, omdat wij van een goed ingerichte maat schappij een betere voorstelling hebben. Het is al heel goedkoop on? naar de volksgunst te dingen door allerlei onwaarachtige fra- zen uit te spreken." De vergelijking van het „Vrije Volk" gaat toch wel wat erg mank. Om een paar der genoemde „arti kelen" er uit te pikkëh: Geen ver- standig-zuinige huisvrouw, die niet royaal in haar centen zit, zal een bontmantel verlangen, vooral niet in deze tijd, evenmin als haar ver standige echtgenoot jaloers zal wor den op zijn buurman, die zich de weelde van een luxe-auto voor ple ziertochtjes kan veroorloven. Maar wij kunnen ons toch wèl voorstellen, dat die verstandige, helemaal niet afgunstige, mensen wittebrood willen kopen, en dat zij wèl jaloers zijn op anderen, die daartoe, in tegenstelling met hen, in de gelegenheid zijn. Bont mantels en luxe-auto's zijn weelde artikelen wittebrood zouden we nog niet als zodanig willen kwali ficeren! De vergelijking van het „Vrije Volk" is daarom heel zonderling. Wel zijn we het eens met het „Vrije Volk", als het blad het op neemt voor het z.g. volksbrood, dat in vergelijking met het wittebrood te veel wordt gedeprimeerd! Het blad constateert, o.i. heel terecht: „Het is namelijk helemaal niet zo, dat het z.g. volksbrood min derwaardig van kwaliteit is, of dat het onsmakelijk zou zijn. En als de regering er in slaagt, een ruim broodrantsoen te verzekeren op het huidige prijspeil dan ver richt zij daarmee een werk, dat van ontschatbare betekenis is." Een oproep der Indonesische communisten Volgens te Soerabaja opgevangen berichten van de communistische ra dio van Madioen heeft het politieke bureau van de Partai Kommunis In donesia „in verband met de alge mene aanval, die door de regering van verkopers van slavenarbeiders, SoekarnoHatta, is ingezet", een oproep uitgevaardigd „om de weer stand van het volk tegen de aanval ler actieve leiding te geven". In de oproep wordt gezegd, dat de arbeiders tot staking dienen te wor den opgezet en de regering Soekar noHatta door iedereen „gewapen- derwijs moet worden bestreden." „Ook in de bezette gebieden", aldus de oproep, „moet het Indonesische volk zijn plicht beseffen en voorbe reid zijn op een Nederlandse aanval, die in verband zal worden gebracht met aanvallen van Soekarno en Hat ta. Soekarno en Hatta hebben in een verraderlijk spel de reactionnaire troepen tegen de revolutionnaire uitgespeeld. AANVAL OP REPUBLIKEINSE KAZERNE TE MAGELANG. Volgens het republikeinse persbu reau Antara heeft een bende van 100 man gisterochtend een aanval ge daan op de republikeinse kazerne te Magelang, die na zware gevechten werd afgeslagen. „Aan beide zijden werden geen verliezen geleden", al dus Antara. De aanvallers bestorm den de kazerne van drie zijden en werden ontvangen met hevig geweer-» vuur. Na de overval werd de omge ving van de kazerne onmiddellijk door republikeinse troepen uitgekamd, zo luidt het bericht tenslotte. De nota der drie Westerse mogendheden EVNGELAND, FRANKRIJK EN DE V. S. hebben gezamenlijk een nota .ingediend bii de Verenigde Naties, waarin de Sovjet-Unie beschul digd wordt van het scheppen van een situatie te Berlijn, die „de inter nationale vrede en veiligheid bedreigt", weshalve de drie Westelijke lan den het verzoek doen de zaak door de Veiligheidsraad te laten behan delen. De nota is gezonden aan de algemene secretaris der V. N. Trygve Lie. De Sovjet-Unie wordt bovendien beschuldigd van het gebruik van „illegale middelen en dwangmiddelen" teneinde politieke doeleinden te verwezenlijken, waartoe zij, aldus de nota, het recht mist en die zij langs vreedzame weg niet bereiken kan. In de nota wordt er op gewezen, dat de houding der Sovjet-Unie in strijd wordt geacht met de rechten van Groot-Brittannië, Frankrijk en de Verenigde Staten, met betrekking tot de bezetting en het bestuur van Berlijn. Verder zegt de nota, dat de handelwijze van de Sovjet-Unie in strijd te achten is met artikel 2 van het Handvest der Verenigde Naties en een „bedreiging voor de vrede" vormt in de zin van hoofdstuk zeven van1 het Handvest. In de nota wordt dan verder uit eengezet, dat de drie Westelijke mo gendheden alle pogingen in het werk hebben gesteld om door directe on derhandeling hun moeilijkheden met de Sovjet-regering te regelen. Bij de nota voegen de drie Weste lijke mogendheden documenten, welke moeten dienen om een over zicht van de situatie en de ontwik keling der gebeurtenissen te geven. Het betreft hier niet, aldus de nota, technische kwesties, het ver keer of de valutaregeling betreffend, maar „illegale middelen en dwang middelen" door de Sovjet-Unie toe gepast. De Berlijnse bevolking wordt der Sovjet-Unie blootgesteld aan volgens de nota door deze houding honger, ziekte en economische on dergang. De nota zegt dan verder, dat het gedrag van de regering der Sovjet- Unie „zeer duidelijk de bedoeling verraadt de illegale en door dwang opgelegde blokkade voort te zetten", terwijl het voorts in de bedoeling van de Sovjet-Unie blijkt te liggen, dat zij Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten te Berlijn volko men aan zich ondergeschikt wil ma ken, ten einde de volledige zeggen schap te verwerven over het econo mische, politieke en sociale leven van de Berlijnse bevolking en Ber lijn bij de Sovjet-zóne in te lijven. Artikel 33 van het Handvest der Verenigde Naties kan onder de ge geven omstandigheden volgens de nota geen toepassing vinden. Deze omstandigheden vormen „een bedrei ging voor de internationale vrede en veiligheid". Engeland, Frankrijk en de Ver enigde Staten moet zich derhalve het recht voorbehouden/ alle maat regelen te nemen, die zij nodig ach ten ter handhaving van hun positie te Berlijn en de vraag zal door de Veiligheidsraad der V. N. behandeld moeten worden, waarbij verzocht wordt dit ten spoedigste mogelijk te maken. RUSSISCHE PLAGERIJEN. Amerikanen hebben gisteravond een protest ingediend bij de Russen omdat er twee Amerikaanse Sky- masters zijn gehinderd door Russi- BEVELHEBBER NAM AFSCHEID Woensdag had op het voorplein van de van Ghentkazerne te Rotter dam het afscheid plaats van Luitenant Admiraal C. R. L. Helfrich als bevel hebber der Zeestrijdkrachten. Tijdens de inspectie van die in carré opge stelde troepen, brengt de scheidende bevelhebber een groet aan het vaan del. Achter de bevelhebber de com mandant van het korps Mariniers. Generaal-Majoor der Mariniers M. R. de Bruyne. sche jachtvliegtuigen. Het rapport zegt, dat de incidenten van gisteren ernstiger waren dan die van de af gelopen dagen, toen Russische jage-s ook al geprobeerd hebben 'om het de toestellen die de luchtbrug onder houden, lastig te maken. Gisteren is een Skymaster, met steenkool geladen, door vijf Yaks ge hinderd. Zij verrichtten acrobatische toeren zeer dicht bij het toestel. De piloot van een ander Amerikaans vliegtuig, dat achter het eerste vloog, zag alles gebeuren. Maar even later werd hij zelf geplaagd. DE DUIM OMHOOG Met opge stoken duim liep lt. Gouverneur-Ge neraal dr. H. J. van Mook van het vMegtuig, dat hem na zijn terugkeer uit Nederland naar Batavia bracht, naar de uitgang van het vliegveld Kemejoran. Rechts de secretaris van Staat van algemene zaken Abdoel Kadir. Gekozen tot voorzitter van de permanente commissie ^^AN GEZAGHEBBENDE ZIJDE is te Parijs vernomen, dat veldmaar schalk lord Montgomery, stafchef van het Britse imperium, is ge kozen ala voorzitter van de permanente militaire defensie-commissie, die gevormd is door Engeland, Frankrijk, België, Nederland- en Luxem burg. Een Franse generaal zal opperbevelhebber worden van de land strijdkrachten van de West-Europese Unie, zo wordt tevens vernomen. De officiële mededeling hiervan wordt de volgende week verwacht. Uitbreiding tot Atlantisch pact De tweedaagse militaire besprekin gen te Parijs hebben de coördinatie van de defensie tussen de betrokken vijf Westelijke mogendheden een gro te stap voorwaarts gebracht. De mi nisters van defensie, tezamen met Amerikaanse en Canadese waarne mers hebben eveneens goede vorde ringen gemaakt bij de voorbereiding Dreigende staking in Frankrijk Er dreigen stakingen in de genatio naliseerde mijnen en de gas- en elec- triciteitsbedrijven in Frankrijk in verband met het plan van de rege ring het personeel in te krimpen. De arbeiders in de gas- en electriciteits- bedrijven hebben reeds besloten tot een 24-uur staking, maar hebben nog geen datum voor de staking vastge steld. De mfjnwerkersbond, waarin de communisten de meerderheid heb ben, heeft besloten dat Maandag het werk zal worden neergelegd als de 400.000 leden, die thans worden ge raadpleegd, in meerderheid hiermede accoord gaan. Volgens berichten uit Tunis zijn soldaten gebruikt bij het lossen van schepen, 'omdat de havenarbeiders hebben geweigerd overwerk of nachtwerk te verrichten. In Algerië heeft de bond van ha venarbeiders besloten heden een sta king van onbepaalde duur uit te roe pen tot ondersteuning van de eis tot afschaffing van overwerk en nacht werk. Te Nice zijn de havenarbeiders reeds in staking. van een uitbreiding van het pact van Brussel tot een „Atlantisch" defensie pact op dezelfde grondslag, zo wordt vernomen. Hierin zouden dan Amerika en Ca nada zijn opgenomen. Tevens zijn besprekingen gevoerd tussen Amerikaanse. Britse en Fran se politieke leiders. Ernest Bevin heeft gisteravond gedineerd met de Canadese eerste-minister Mackenzie King. Hij heeft, gisteren minister Marshall en John Foster Dulles ont moet en naar verluidt is bij beide ge legenheden over een Atlantisch Pact gesproken. Gewoonlijk welingelichte waarne mers geloven, dat na de totstandko ming van een Atlantische Unie deze Unie op haar beurt een permanente militaire commissie zal vormen, die ongetwijfeld een Amerikaanse mili taire leider als voorzitter zal hebben. Men gelooft te Parijs, dat de vor ming van een Atlantisch defensieve unie door de Amerikaanse regering aan het Congres zal worden voorge steld na de presidentsverkiezingen in November. Het gebruik van Nederlandse en Belgische havens OVEREENSTEMMING MET BRITS - AMERIKAANSE ZÓNE. Naar Aneta van gezaghebbende zijde in officiële Amerikaanse krin gen verneemt is tussen het gemeen schappelijke Export-Import Bureau voor de Brits-Amerikaanse zóne van Duitsland enerzijds en Nederland en België anderzijds overeenstemming bereikt inzake groter gebruik van de havens van Rotterdam en Antwer pen voor de scheepvaart op Duitsland. De tenuitvoerlegging van de over eenkomst wordt thans bestudeerd door de afdeling burgerlijke zaken van 't Amerikaanse leger en de E.C.A. In officiële kringen in Den Haag wordt bovenstaande mededeling be vestigd. NIEUWE INDIë-PORTOREGELING NIET VOOR THUISFRONTEN Naar de „Tijd" van bevoegde zijde verneemt mogen de comitè's van de verschillende Thuisfronten, die ge regeld een tijdschriftje per normale enveloppe met tien cents pöstzegel naar Indonesië verstuurden, in af wachting van de herziening van de nieuwe porto-regeling gedurende de maand October, hun verzendingen op de tot voor kort gebruikelijke wijze doen geschieden. Voorstel voor derde gedemilitariseerde zóne in Jeruzalem verworpen De Israëlitische legerautoriteiten hebben een voorstel verworpen van de Bestandscommissie der V.N. om een derde gedemilitariseerde zóne in Jeruzalem af te bakenen. In een brief aan dr. Bernard Joseph, de Joodse militaire gouverneur van Je ruzalem stelden de Amerikaanse, Belgische en Franse consüls voor een neutrale zóne af te bakenen rondom het LMCA-gebouw, waarin ook de Franse en Amerikaanse con sulaten en het Koning David Hotel zouden liggen, dat weldra heropend zal worden als hoofdkwartier voor de waarnemers der V.N. Het plan was opgesteld met het oog op voort durende activiteit van sluipschutters in dit gebied, tengevolge waarvan een aantal personen gedood werden, o.m. drie leden van de staf van het Amerikaanse consulaat. DE ONTRUIMING VAN KOREA DOOR BEZETTINGSTROEPEN. Het officiële Sowjet-nieuwsbureau, Tass, 'meldt, dat de^Sówjetregering Zondag j.l. in een nota aan de V.S. heeft medegedeeld, voornemens te zijn haar troepen tegen eind Decem ber van dit jaar uit Noord-Korea te rug te trekken en de hoop heeft uit gesproken, dat de V.S. er in zullen toestemmen hun troepen uit Zuid- Korea terug te trekken binnen een vastgestelde tijd. Tass meldt voorts, dat de V.S. twee dagen later antwoordden, dat zij de kwestie beschouwen als on derdeel van het grotere vraagstuk van de eenheid en onafhankelijkheid van Korea „waaromtrent de Ame rikaanse afgevaardigden naa rde Al gemene Vergadering der V.N. te zij ner tijd de mening van de Ameri kaanse regering zouden weergeven." Het commentaar van Tass op de Amerikaanse antwoord-nota luidt. „De regering der V.S. heeft dus geen toestemming gegeven voor de ontrui ming van Zuid-Korea tegelijk met de ontruiming van Noord-Korea en heeft een direct antwoord op de haar gestelde vraag ontweken." TWEEDE KAMER Verhoging pensioenen De Tweede Kamer heeft gister middag het wetsontwerp tot verho ging van pensioenen met een toe slag behandeld. De artikelen zijn al goedgekeurd, maar hedenmiddag bij de aanvang der vergadering moet nog over het ontwerp in zijn geheel w'orden gestemd. De heer Hoogcar- spel (CPN) vroeg namelijk hoofde lijke stemming. De aanneming is verzekerd. Het wetsontwerp beoogt aan hen, die gepensionneerd werden tussen 1 Januari 1922 en 31 Dec. 1944, een toeslag toe te kennen van 25 procent op hun pensioen, met een maximum van 500. Voor hen, die vóór 1 Ja nuari 1922 gepensionneerd werden, wordt een hogere toeslag toegedacht, n.l. 40 procent voor de gepension- neerden van 1921, 60 procent voor die van 1920 en 100 procent voor dc ouderen, ook hier met een maximum van 500. Ten slotte krijgen ook zij, die tussen 1 Januari 1945 en 30 Juni 1947 gepensionneerd werden, een toeslag, aflopend van 25 naar 16 procent. Practisch komt het hierop neer, dat de huidige tijdelijke toelagen worden bestendigd en vastgelegd! Alle sprekers waren het er over eens, dat die laag is. Minister Van Maarssexeen kon geen enkel amendement, dat finan ciële lasten zou meebrengen, aan vaarden. Als een door alle partijen ondertekende motie werd aangeno men, betekende dit, dat het ontwerp tot Sint Juttemis zou worden ver schoven, daar van hem geen verbe tering te verwachten was. Het is ge vaarlijk, te doen, aldus de minister, alsof er volop maatschappelijke rijk dom is. Een sluitende begroting is een levensbelang voor het land. De minister betoogde verder, da het niet de bedoeling is, de oude pensioenen op het peil van de nieu we te brengen. Er kan slechts een toeslag gegeven worden, om in dc ergste nood te voorzien. Wil de Ka mer verder gaan, dan moet zij dat vragen bij de algemene beschou wingen over de begroting. Dan kun nen alle wensen tegen elkaar wor den afgewogen en kan een dekking voor de gewenste uitgaven gezocht worden. Op dat punt vonden de mi nister en de Kamer elkaar. De Ka mer wilde in elk geval dit ontwerp niet in gevaar brengen. Alleen de communisten hielden vol en vroe gen, zoals gezegd, hoofdelijke stem ming. 25 Textielpunten geldig verklaard Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat wederom 25 punten van de text:elkaart VA 804 worden geldig verklaard. Met ingang van 1 October 1948 worden geldig de bonnen gemerkt: „Textiel N vijf punten", „Textiel re serve N" ter waarde van 10 punten, „Textiel N een punt" en „Textiel P een punt". De bonnen gemerkt: ,,P vijf pun ten" en reserve P" zijn derhalve voorlopig niet aangewezen voor de aankoop van textielgoederen. De bonnen „L vijf punten", „M vijf punten", „reserve L" en „reserve M" zulen niet worden aangewezen en kunnen dus worden vernietigd. In de Assemblée der Ver. Volken Gisteren, op de laatste dag van de algemene beschouwingen in de As semblée der Verenigde Volken, te Parijs, heeft Zuid-Slavië's minister van Buitenlandse Zaken, Kardelj ge sproken. Er was belangstelling voor het standpunt van deze verstoteling van de Kominform, althans bij de delagaties die niet tot het Russische bloc behoren. Marshall luisterde met behulp van zijn koptelefoon aandach tig naar de Engelse vertaling van wat Kardelj in het Russisch zei. Wis- jinski schonk er geen zichtbare aan dacht aan. In de Oostelijke groepen werd ook niet geapplaudisseerd, toen Kardelj ging spreken. De Zuid-Slavi sche minister behandelde de geschil punten tussen Oost en West en koos daarbij steeds partij voor Rusland en de overige „volksdemocratieën". Hij viel Bevin en Spaak aan om wat zij hadden gezegd; Marshall's rede van de vorige week bood hem blijkbaar geen aangrijpingspunten. De oorzaken van de vele moeilijk heden liggen volgens Kardelj niet in de V.N. of in de internationale toe stand in het algemeen, doch „in het feit, dat de leidende groep van sta ten, die de meerderheid in de V.N. vormen, niet wensen samen te wer ken en tot overeenstemming te ko men met andere landen, in het bij zonder met de Sovjet-Unie". Kardelj keerde zich tegen het plan- Marshall, tegen de maatregelen van de Veiligheidsraad met betrekking tot Triëst en tegen het optreden van de UNO ten aanzien van Grieken land en zijn buren. Ook de Oekraïner Manoeiliski viel aan wat in deze as semblée van Westelijke zijde is ge zegd en viel bij wat Wisjinski te ber de had. gebracht. AGENDA POLITIEKE COMMISSIE De Politieke Commissie van de Verenigde Naties heeft gistermiddag haar eerste Parijse vergadering ge houden. Zij heeft drie uur nodig ge had voor het samenstellen van haar programma voor de komende zes of zeVen weken. Na veel gestem en vele redevoeringen, welke volgens voor zitter Spaak dikwijls „niet ter zake doende" waren, werd de volgorde van de agenda aldus vastgesteld: 1. Het rapport van de Commissie voor Atoomenergie. 2. Wisjinkski's voorstel betreffen de de vermindering van de be wapening en het verbod van 't atoomwapen. 3. Het verslag over Palestina van wijlen, graaf Bernadotte. 4. Griekenland. 5. Korea. 6. Italiaanse koloniën. £en kaAAeit Morgen, October, Rozcnkransmaand. wint des vijands volk en stee: Roozenkrans! 't Onwinbaar wapen, Mannen, meiskes, vrouwen, knapen, brengt des Heeren bidsnoer meê! Guido Gezelle.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 1