Eerste overwinning van AVV DOSR wint van Zwart-Blauw Nel van Vliet heeft zware concurrentie MAANDAG 27 SEPTEMBER 1948 DE LEID SE COURANT BLAD PAGINA 2 Voor de eerste maal in deze com petitie heeft A.V.V. het tot een over winning kunnen brengen, ten koste van L.F.C., dat zijn enige doelpunt nog aan een penalty te danken heeft. L.F.C. wint de toss, wat ten opzichte van de wind geen voordeel biedt. Beide partijen spelen over en weer met enige kansen doch na deze in leiding is A.V.V. meer en meer in de aanval. Het duurde echter 20 minu ten voor de spanning kwam. Aat Hulst krijgt de bal toegespeeld, geeft door aan Frans Hakkaart en met een flink schot zit de bal in het net en leidt A.V.V. met 10. De verdere kansen van A.V.V. voor de rust ver dwijnen door toedoen van keeper Duffels, zodat tot -de rust de stand ongewijzigd blijft. Na de pauze zit A.V.V. als het ware aan de bal vast en na een vlug spel weet Ant. Hulst de voorsprong te vergroten tot 20. De Leidenaars komen nu eerst ter dege in actie, maar hun kansen wor den door keeper Hörters subliem af geslagen. L.F.C. krijgt vervolgens enige corners te nemen en ook een vrije schop, maar weer zonder suc ces. Eenmaal kwam de bal uit een corner in het net, doch de scheids rechter mocht dit niet als doelpunt erkennen, omdat de bal eerst achter de lijn was geweest. Maar L.F.C. bleef geducht aanhouden en kreeg de kans toen een A.V.V.'er in het doelgebied hands maakte. De straf schop welke hiervan het gevolg was werd genomen door de midvoor Koet en bracht een doelpunt voor L.F.C. G.D.S.—G.S.V. 9—4. G.D.5. speelde deze wedstrijd geen stopper- spil, met gevolg, dat het nu enigs zins rommelig werd, omdat de spe lers niet goed hun plaatsen wisten. De eerste helft was nog de beste en al vrij spoedig maakt v. d. Zwet 10. na 20 minuten gevolgd door no. 2. De volgende twee doelpunten nam Straver voor zijn rekening, ter wijl v. d. Zwet er 50 van maakte. GSV was het met de beslissingen van de scheidsrechter niet eens en wilde aanvankelijk niet verder spelen. De gemoederen werden echter weer ge rust, doch na de rust verscheen GSV maar met 8 man. Dat zij niettemin nog 4 doelpunten wist te scoren pleit niet voor de verdediging van GDS. Doordat DSV alles op de aanval zet te, waarbij de backs bijna op de mid dellijn stonden, voel het voor GDS niet mee een goede aanval op te zet ten. Nu moest het komen van indi vidueel spel, waarbij het v .d. Zwet 1 maal en Straver 2 maal gelukte te doelpunten, terwijl een GSV-spe Ier er ook nog een aan toevoegde. De GSV-voorhoede wist 2 maal te doelpunten en benutte een straf schop, terwijl een GDS-speler in eigen doel schoot, zodat de eind stand 94 werd. Nic. Boys 2 had weer eens een re den om niet op te komen. GDS 4—Ona 1—7; Esto—GDS a 20; DGS b-r-Nieuwkoop a 123 GDS c—Gouda d 1—11. Aetherklanken DINSDAG. HILVERSUM I, 301 meter. 7.00 Nieuws, Gymn. 7.30 Gram.platen. 8 00 Nieuws, Gr.platen. 9.00 Lichtba ken. 9.30 Mozart, 10.00 Kleuterpro gramma. 10.15 Kwartet Beethoven. 10.40 Voordr., 10.50 Gr.pl. 11.40 Bach, Tafelmus'ik v. Telemann. 12.03 Te nor met orgel 12.30 Weerpr., Metr. Ork. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.45 Onder ons. 15.00 Gr.pl. 17.30 Wigwam. 17.45 Medische zending. 18.00 Volksliederenkwartet. 18.20 Sport. 18.30 Strijdkr. 19.00 Nieuws. Zigeunermuz. 1945 NIWIN. 20.00 Nieuws, Gewone man, Philh. Ork.: An die Hoffnung v. Reger (Z. Afrika en emigratie), Symph. 7 Bruckner. 22.00 Trio v. Beethoven. 23.00 Nieuws, Vaughan Williams, Cowell, Elgar. HILVERSUM II, 415 meter. 7,00 Nieuws, Gr.pl, 7.50 Dagopening dr. Fetter. 3.00 Nieuws, Gr.pl. 8.45 Engelse muziek, 9.15 Morgenw. prof. Boendermaker, Ev. Luth., A'dam. 9.30 Waterst., Gr.pl. 10.35 Gr.pl. 10.50 Kleuterconcert. 12.00 Trio. 12.30 Weerpr., piano met rhythm, beg. 13.00 Nieuws, Avroleans. 14.00 Met naald en schaar. 14.30 „Ma vlast" v. Sme- tant, Mozart. 16.30 Schoolbel. 17.00 Kinderk. „Jac. Hamel". 17.30 Gr.pl. 18.00 Nieuws; Erich, piano. 18.35 Gr.pl. 19.30 Trio 2 Beethoven. 20.00 Nieuws, Act., Dinsdagavondtrein. 21.30 Gr.pl. verz.progr. 22.15 Buitenl. weekoverz. 22.30 Piano-duo: Bach. Saint Saëns. 23.00 Nieuwe, Symph. 3 Tsjaikifsky. (21). Nu ging het voor L.F.C. om de gelijkmaker waarvoor zij een al le fors spel ontwikkelde, doch Hör ters gaf zich niet gewonnen, zodat de Leidenaars, die alles op alles hadden gezet, in Leidschendam geen winst hebben behaald. A.V.V. won met 21 en bracht haar stand in de com petitie hierdoor op 3 punten. Van de zijde van L.F.C. vernemen wij nog dat de Leidse club protest heeft ingediend, wegens een ver meende vergissing van de scheids rechter, die het doelpunt op advies van de grensrechter annuleerde. De grensrechter had n.l. gevlagd voor achterbal. Na afloop zou de scheids rechter toegegeven hebben het ge val niet gezien te hebben, tfoch op advies van de grensrechter gehan deld te hebben. V.V.O.A. Met de wind in de rug trapt V.V.O.A. af en al dadelijk volgen aan beide zijde enige aanval len. Als de keeper van Lisse een bal niet goed onder controle kan krijgen, is J. Opdam er vlug bij en weet te doelpunten (10). Na de thee weet Lisse uit een flinke aan val de stand gelijk (11) te maken. Daarna zijn beide doelen beurtelings in gevaar, doch er wordt niet meer gescoord. Onder veel spanning komt het einde van deze sportieve strijd. V.V.O.A. Jun.Stompwijkse B.- Jun. 60. Maasstraat—LDWS 2—0. LDWS kon het wederom niet tot een over winning brengen, want het pittig spe lende Maasstraat, dat in het veld de mindere was, zag kans uit enkele goede aanvallen twee behoorlijke doelpunten te fabriceren, en aange zien de Leidenaars met een schotloze voorhoede sukkelen bleef de over winning in Den Haag. Ondanks een kleine meerderheid van LDWS wist Maasstraat na een half uur uit een goede aanval door haar midvoor de leiding te nemen. Rust 10. Na de rust een grote meerderheid van LD WS, maar geen doelpunten. Uit een plotselinge doorbraak van Maas straat weet de rechtsbinnen met een keurig schot de stand op 20 te brengen. Hopeloze pogingen van LD WS om tot een beter resultaat te ko men liepen op niets uit. TonegiduRoouenburg 23. In een onaangename wedstrijd is Roo- denburg er in gc-claagd nog juist de overwinning uit het vuur te slepen. Was de wedstrijd pen tikje aan de harde kant, na rust werd dit nog erger en bleek alleen een gooi- smijtpartij slechts doelpunten te kunnen opleveren. Na een klein overwicht van Roo- denburg werd het na ongeveer 25 min. spelen uit een voorzet Chouffour, door van Dorp 01, ter wijl geen twee minuten later Chouf four het zelf deed en de stand op 02 bracht. Zoals reeds -gezegd was er in de tweede helft van goed voetbal geen sprake meer en nadat de thuisclub de achterstand had we ten te verkleinen 12, kwam met man en macht de gelijkmaker 22. Gelukkig wist. 10 min. voor het einde Lens goed door te breken en zijn club een verdiende overwinning te bezorgen 23. St. Bernardus. Zaterdag speelde onze A-asp. tegen de Meerburg-asp. en wonnen met 10. Onze B-asp. konden jammer genoeg niet naar Noordwijk, daar de auto, waarmede ze zouden gaan, op het laatste mo ment, verhinderd was. Verder speel de gisteren alléén ons 2e elftal, en wel tegen V.T.L. 3, dat hun derde overwinnig boekte, dit keer met 10. Foreholte. Een overwegend be ter combinerend Oranje-Groen heeft het echter niet verder kunnen bren gen dan een magere zege, welk doel punt in de tweede helft werd ge scoord uit een scrimmage voor de Foreholte-veste. De strijd ging voor de rust gelijk op, met beide doelen beurtelings in gevaar. Oranje-Groen speelt in 't veld beter, dan voor het doel. Na de thee een herboren gast- herenelftal, dat steeds goed combine rend op komt zetten, maar alles gaat over of naast. De Foreholte-doelman laat zich ook van zijn goede zijde zien. Dan komt het fatale doelpunt. Foreholte kan zich maar niet loswer ken en op gang komen en mag wer kelijk van geluk spreken, dat ze er zo vanaf kwamen (10). Docos aForeholte a Fore holte bDocos d 41; Oranje Groen 1Foreholte 1 10; Foreholte 2 ZLC 2 00: Kagia 2Foreholte 3 01; Foreholte 4VNA 4 25: Lis se AForeholte A 82; Foreholte BTeylingen B 25. A.S.C.Brits Milit. elftal 5—1. Voor deze wedstrijd verscheen ASC met Harmsen op de rechtsbinnen plaats, wat een goede versterking bleek. De Engelsen waren niet zo sterk als verwacht werd en alleen de linkervleugel kon ons bekoren. Niettemin was het voor A.S.C. een goede oefening en zo spelend als Zaterdagmiddag kan het voor rood zwart nog een heel goed seizoen worden. Reeds spoedig was het door Brard 10, maar vlak voor rust werd de stand gelijk (11). In de tweede helft was het spel geheel voor A.S.C. Harmsen zorgde voor 21; Brard voor 31, waarna de Engelsen in eigen doel werkten 41. Kort voor het einde doorboorde Brard voor de vijfde maal het doel (5-1). Stompw. Boys Tegen AZL 3 kon het 2e elftal het niet verder bren gen dan 1-1. Het 3e elftal verloor met 2-1 van Oranje Groen 4. De A jun. gingen op het goede pad ver der en sloegen Rijp wetering A met 3-0. De B jun moesten met 6-0 de meerderheid erkennen van de A-jun. van VVOA. ENGELSE LEAGUE. In de eerste divisie wisten de on geslagen clubs wederom overwin ningen te boeken, Portsmouth met 30 op Sheffield United en Derby County met 10 op Bolton Wande rers. Zo bleef de leiding in deze di visie ongewijzigd, waarbij Ports mouth toch nog twee punten voor sprong op Derby County behield. In tegenstelling hiermede werden de vier leidende clubs van de tweede divisie allen geslagen. Bury, dat van Brentford met 21 verloor, behield echter toch de eerste plaats op de ranglijst. Voor Arsenal, dat met 30 van Wolverhampton Wanderers won, werd de score na 12 minuten ge opend door Denis Compfon, voor wie dit de laatste wedstrijd was, voor zijn vertrek met het M.C.C. cricket team naar Zuid Afrika. De grootste verrassing van de wedstrijden, welke Zaterdag voor de League werden gespeeld, werd bezorgd door de derde divisie club Hull City, die van af het begin van het seizoen achtereenvolgens acht wedstrijden wist te winnen- Een prestatie die tot nu toe slechts drie maal in de geschiedenis van de En gelse League is voorgekomen. EINDELIJK was er voor de grote BOSR-aanhang reden tot juichen, en al kunnen wij over het vertoonde spel nog niet geheel tevreden zijn, het ging toch veel beter. Voor- al de voorhoede had haar matheid in het aanvalsspel afgelegd en met fris enthousiasme werden nu ook werkelijk goede aanvallen opgebouwd en, het moet gezegd worden, er werd geschoten dat het een lust was. Als Zwart Blauw heeft afgetrapt, is het DOSR die het eerst tot de aanval overgaat, en reeds na 7 min. is het G. de Koning die de bal goed aangeeft aan Waasdorp welke met een goed gericht schot onhoudbaar DOSR de leiding geeft. Nog geen mi nuut later wordt voor het DOSR- doel de bal onvoldoende wegge werkt en Zw. Blauws midvoor is er als de kippen bij om onberispelijk de gelijkmaker te scoren. Weer is DOSR terug en als J. v. Hameren tegende lat kogelt is het G. de Ko ning die het vonnis voltrekt (21). Zw. Blauw reageert fel maar verder als een corner brengen zij het voor lopig niet. DOSR is geenszins de mindere in het veld, al zij toegege ven dat het spel van Zw. Blauw be ter is te noemen. Toch weet Zw. BI. de gelijkmaker te forceren. Als haar midvoor weer te veel vrijheid wordt gegeven, schiet hij rustig in en de valiende DOSR-keeper grijpt mis, waardoor de stand weer gelijk is (22). Na de rust komt er een sen sationeel kwartiertje, want als na 2 min. in het doelgebied van Zw. BI. hands wordt gemaakt, gebruikt E. Rodewijk geen genade en onhoud baar herneemt DOSR de leiding 32. Het geluk is Zw. Blauw niet gunstig want als zij de bal naar voren diri geren, is het rechtshalf P. Rodewijk die op meer dan 30 m. afstand een fenomenaal hoog schot inzendt, wel ke onder luid gejuich voor DOSR de stand op *41 bracht. En nog is dit niet genoeg want als in de 14e mi nuut J. v. Hameren vrij voor doel komt, treft ook zijn schot de roos (52). Met nog een kwartier te spe len, krijgt het sportief verder zwoe gende Zwart Blauw nog een pil te slikken, want als Th. v. Klink, na keurig enkele spelers te zijn gepas seerd, zijn soloren met een keurige voorzet besluit, is het Waasdorp die het halve dozijn volmaakt. In de laatste minuten ziet ook Zw. Blauw haar werken nog met een goed doel- puntje beloond, zodat het einde met ccn verdiende 6—3 overwinning kwam voor de thuisclub. De overige uitslagen zijn: Lugdu- num IV—DOSR II 2—6; DOSR III— Alphia III 1—0; LFC VIII—DOSR IV 0—3; Meerburg III—DOSR V 3—9; Alph. Boys A—DOSR A 0—1; DOSR B—VVSB B 1—1; MMO DOSR C 13—1. Uilslagen uit de Rijnstreek Al phia IILugdunum II 0-3, DOSR 3 Alphia 3 1-0, Alphia junVNA jun 3-2, Zat. AlphiaSleutels 2-3, Alphia adspRCL-adsp 5-1. ASC 3 Alphense Boys 2 5-1, VNA 2Al phense Boys 3 1-0, Alphense Boys 4 VVLV 4 0-5, Alphense Boys jun A. DOSR jun A 0-1, Warmunda B jun Alphense Boys C. jun 4-0 A^hense Boys ads.SJC ads 1-1, Lisse 2 Alphen 3 4-1; Alphen 4—SJC 4 3-1; VNA 3Alphen 5 3:0; Alphen Jun -UVS jun A. 0-1; Alphen Jun B Lugdunum B. Jun 1-2, Kouderkerk adsAlphen ads 3-2, Die Haghe 2 ARC 2 1-6. Jubileum van de K. N. Z. B. r\E PIONIERS van de zwemsport zijn voorlopers gevveest van de „New look" mode. Dit konden Zaterdagavond de.toeschouwers vaststellen die de jubileuirfwedstrijden van de K.N.Z.B., die door de A.Z. 1870 in het Sportfondsenbad-Oost te Amsterdam georganiseerd werden, bijwoon den. De zwemmers en zwemsters van 50 jaar geleden droegen bad pakken, die wat lengte betreft de nieuwste damesmode van 1948 zeer nabij komt. Ook de juryleden gingen toen anders gekleed dan nu. In plaats van sportieve kleding, droegen zij toen het jaquet met bolhoed en namen bij wedstrijden in een bootje plaats, dat in het bad ronddreef. H.D.V.Alphia 0—2. Alphia heeft het gisteren in Den Haag tegen j HDV prachtig gedaan, door van deze j sterke Haagse ploeg met 20 te win nen. Nadat de gastheren het eerste kwartier in de aanval zijn geweest, gaat de strijd gelijk op en neer, zelfs weet Alphia tegen de rust een klein overwicht te krijgen, snelle aanvalsstoten meestal van de Her tog brengt de Haagse achterhoede nog al eens voor moeilijkheden. Uit een van zijn keurige voorzetten ont staat een doelworsteling, waarbij de Hoed kans ziet op handige wijze de bal in het doel te schieten 01. Met welke stand men ook gaat rus ten. In de tweede helft komen de gastheren geducht opzetten en doel man Kramer moet al zijn talenten tonen om erger te voorkomen. Ook Idelenburg toont wat hij als stopper- spil waard is en weet menig aanval reeds in de kiem te smoren. Qan is het weer de beurt aan Alphia om en kele aanvallen op te zetten, bij een dezer speelt een der Haagse backs te zacht op zijn doelman terug, Acht- hoven ziet zijn kans en voor de doel man er bij kan flitst de bal langs hem heen in het verlaten doel (02). Wel moet Kramer nog een enkele maal redding brengen, maar doelpunten komen er toch niet meer zodat Al phia deze moeilijke uitwedstrijd ver diend gewonnen heeft. Zwemster* in „New Look" Dit alles kreeg men op het feest van de K.N.Z.B. te zien en men zag daar ook de wijze waarop vroeger de wedstrijden gehouden werden. Het snelzwemmen voor mannen en vrouwen op buik en rug, waarbij in het water gestart werd en aan de finish een bel geluid moest worden, gekleed popduiken voor mannen, een bijzonder geliefd nummer in de oude tijd: het touwtrekken voor mannen, en duiken en springen van de 3 irreter plank, dit alles zorgde in het begin van de avond voor een gezellige stemming, die nog ver hoogd werd door een „hoempa orkestje", dat vrolijke wijsjes speel de. Ook de burgemeester van Am sterdam, mr. A. J. d'Ailly, die de gehele avond bijwoonde, geraakte in Vier doden bij autorace Op het circuit van Florence vond gisteren een internationale wegwed strijd plaats, waarbij een zeer ern stig ongeluk is gebeurd. De Italiaan se coureur Pasquino Ermini kon op een gegeven ogenblik zijn Fiat-Er- mini niet meer in bedwang houden, hij reed door de afrastering heen en kwam met wagen en al in het pu bliek terecht. Vier toeschouwers werden gedood en ongeveer 20 per sonen gewond. SCHAKEN De tweekamp tussen dr, Euwe en van Scheltinga is geëindigd in een 514V>\4 overwinning voor Euwe. De achtste partij eindigde Zondagavond in remise en de bepaling wa§ ge maakt, dat bij 514 pnt., bereikt door een der deelnemers, de tweekamp zou zijn afgelopen. ATHLETIEK „De Bataven". Bataaf Cor Kraan werd gisteren in Rotterdam no. 1 op de 3000 meter A-klasse, in de tijd van 9 min. 9,4 sec. Hiermede staat hij als vierde op de ranglijst van Nederland, achter Wim Slijhuis, Jef Lataster en Wim de Ruyter. Zijn overwinning be tekende eveneens een nieuw clubre cord, dat op naam van van der Steen stond met 9 min. 24.2 sec. Een prach tige prestatie! Diploma zwemmen in „De Overdekte'' Zaterdagavond vond in de „Over dekte" wederom het diplomazwem- men plaats, waarvoor een groot aan tal gegadigden zich hadden aange meld. Namens de directie van de Overdekte sprak de heer W. A. Vis ser een welkomstwoord, dat herin nerde aan het zestig jarig bestaan van de K.N.Z.B. De heer van Zijp van de L.W.V. nam het examen af. De volgende candidaten behaalden het diploma: Diploma A dames: S. H. W. Bink- B'antföber, H. G. Veldhuyzfen, H. Dirkse, C. G. Kors. Diploma A Meisjes: Liesje Stigter, Hanneke v. d. Meene, Rie Siere, Willy Devilee, Joke v. d. Heyden, Juliana Boeke, Ronnie Haanstra, Miep Duffels, Hanny de Jong, Loe- kie Trossél, Elsje Gottenbos, Willy Matze Dorientje Raaff, Mientje Ge- sink, Elly ten Geuzendam, Anneke Jonk, Willy NachtegeVer, Greetje Kesseler, Ria v. d. Klauw, Lenie v. d. Wilk, Willy Bekooy, Clas.ina Ha- neveld, Paula Stigter, Roosje Teu- nissen Ida-Neeltje Bax, Willy Lin- schoten, Ankie v. Kamp, Trudie v. Hooven, Lidie Nieuweqhuis, WiPy Schut, Nelly Bontje, Bep de Keule naar, Jopie Schrama Femmie Zit man, Mies v. Dinten, Nellie Ver hoorn, Hanneke Slagmolen Carla Slagmolen, Willy Vifer, Hermientje Kaay. Diploma A Heren: A. HolJebeek, H. Steenhuizen, H. de Keulenaar H. Doedens, R. ten Geuzendam. Diploma A Jongens: Steven Gu- likker, Bernard Renes, Herman Buurman Pico v. Hoogstraten, Ka- rel Ouwerkerk, Michiel Boek, Wim Schipper4, Bennie Kreeft, Jan v. d. Ham, Gerrit Kreeft, Aad Hollebeek, R. Wassenaar, Cor Alkemade, Cle ments Bosselaar, Hans de Wit, Jan Roos, Harry Brands, Erik Dinge- mans, Jonnie van Eek, Bertus Ra dius, Job Raaff, Jan Labordes, Gijs- bertus v. d. Perk, Jo de Koning, Herman Ramakers. Diploma B Dames: H. Duite-van Langelaar, J. P. de Wissen-de Jong. Diploma B. Meisjes: Corrie de Vos Rietje Hofenk, Ria Vreeman, Liesje Jongebreur. Joke Galesloot, Ilse Huurman, Ingeborg Moerman, Elly Fisser, Inge Verbeek, Pammie Kou- wenhoven, Yvonne Faase, Hanny v. d. Stok, Loes Haan, Corry Hasveld, Riet Bik, Willy Castelein, Anneke de Graaf, Anke Topper, Asti van Se- venter, Mies Slothouwer. Diploma B Heren: W. Duts. Diploma B Jongens: Atie Pijl, Alex Rotti, Gerd Goslings, Frerik laar. Kees Welling, Dirk Zwemmer, Goslings, Jan Leendaal, Dirk Bave- Piet Piekart, Theodorus Oudhoff, Charles Schaap, Johan v. d. Horst Jacob Muller, Aat Kool, J. Renes, H. Matheus, Koos de Wolf. de gemoedelijke sfeer, die alom heerste en toen hem dan ook het ëre-beschermheerschap van de A.Z. 1870 werd aangeboden, accepteerde de burgemeester dit van ganser harte. Het heden bracht een uitstekend programma, waaraan de Olympische ploeg medewerkte. Zij zorgden voor goede tijden en verrassingen, waar door het publiek, dat elk beschik bare plaatsje in het grote bad be zette, behalve een spannende serie wedstrijden ook fraaie sport te zien kreeg. Het begon al op het eerste nummer, de 100 meter borstcrawl heren. De HPC'er Tjebbes, die de laatste tijd erg naar voren gekomen is, zag kans Rob Sindorf te slaan in 1 min. 1,6 sec. Sindorf's tijd was 1 nt. 1.8 sec. Op de 100 meter borstcrawl dames ontspon zich een felle strijd tussen Hannie Termeulen en Irma Schuh- macher, die elkaar geen centimeter toegaven. Op de laatste meter wist de Rotterdamse met handslag te winnen in 1 min. 7.6 sec. Hannie Termeulen noteerde 1 min. 7.7 sec. De 100 meter rugslag dames werd een overwinning voor Diny van Ekris, die de goede tijd van 1 min. 16.4 sec. noteerde, voor Ria van der Horst, in 1 min. 17.4 sec. en Greetje Galliard in 1 min. 17.8 sec. Bob Bonte, die op de 200 meter schoolslag lange tijd met grote voorsprong had geleid, moest op de laatste 25 meter een felle aanval van Joop van Daatselaer afslaan. Het gelukte hem* en in 2 min. 45.1 sec. tikte onze Olympische finalist als eerste aan voor van Daatselaar, die er 1.2 sec. langer over deed. Het sensationele nummer werd de 200 meter schoolslag dames. Direct na de start werkten Nel van Vliet en haar clubgenote Tonny Hom zich naar voren, op enige afstand gevolgd door Jannie de Groot. De strijd tussen de Robbenmeisjes werd fel en bij ieder keerpunt bleek, dat de kleine Tonny Hom haar grotere sportzuster ernstige concurrentie ging aandoen. Het laagste keerpunt werd nog gelijk genomen en eerst op de laatste meters wist Nel van Vliet de zege nog uit het vuur te slepen, in 2 min. 55.9 sec. 0.1 sec. voor Tonny Hom, tikte de Olympi sche kampioenen als éerste aan. Voor Tonny Hom betekende deze uitstekende tijd een grote verbete ring van haar persoonlijk record. De toekomst van de zwemsport werd uitgebeeld door een groot aan tal jongens en meisjes, die hun best deden om het devies van de zwem- bond, „Ieder Nederlander Zwem mer" op aanschouwelijke wijze uit te beelden. Het was een lust deze peuters, waarvan sommigen niet ouder dan 6 a 7 jaar waren, door het water te zien schieten en ze met de polobal te zien spelen. Al met al was deze avond een uitstekende propaganda voor de zwemsport en men vraagt zich slechts af waarom dit programma niet op propaganda-avonden door het gehele land gegeven wordt. Ve len zouden, na het bijwonen van een dergelijke avond, zich stellig wat meer voor deze gezonde en nuttige sport gaan interesseren. HOCKEY LeidenBe Fair 02. De wed strijd tussen Leiden en Be Fair was niet bepaald fraai te noemen. Er werd vrij ruw en rommelig gespeeld. De partijen wogen vrij goed tegen elkaar op, hetgeen wel hierdoor wordt bewezen, dat de rust met blanke stand inging. Na de rust werd ongeveer hetzelfde spelbeeld te zien gegeven, doch de gasten wisten van de geboden strafkansen beter ge bruik te maken. Nadat Leiden een strafbully had gemist, slaagden de gasten er in uit een strafcorner ge lijk te maken, om jaarna uit een strafbully tegen de Leidse keeper de score te verhogen (02). HET GEHEIM VAN DE 14) DOOR AGATHA CHRISTIE De man gaf haar niet dadelijk antwoord. Hij bleef haar staan aan kijken, brutaal-oplettend, alsof zij 'n voorwerp was, dat hij moest taxeren Die manier van kijken w.is zo be ledigend, dat Virginia zich een Weur van ergenis voelde krijgen. „Wees zo goed te zeggen, wat u hier komt doen," zei ze enigszins uit de hQOgte. „Bent u mrs Revel? Mrs Timothy Revel?" „Ja, dat heb ik zoeven al gezegd." „Zo. Verstandig van u, dat u me ontvangen hebt, mrs Revel. Anders zou ik genoodzaakt geweest zijn me tot uw man te wenden." Virginia keek hem verbaasd aan, met moeite hield ze het antwoord dat haar op de lippen lag, terug. In plaats daarvan zei ze droogjes' „Dat zou u niet gemakkelijk val- Lta.» „Ik geloof van wel. Ik zet door, wat ik be^in. Maar ter zake. Misschien herkent u dit!" Hij zwaaide met iets, dat hij voor het grootste gedeeite in zijn hand hield, heen en weer. Virginia keek verveeld en geergerd naar zijn zon derlinge manier van doen. „Weet u wat dit is mevrouw?" „Ja, het ziet er uit als een brief," gaf Virginia, die langzamerhand over tuigd begon te raken, dat ze met 'n krankzinnige te doen had, lankmoe dig ten antwoord. Het is een brief," zei de man. „En misschien ziet u ook, aan wie hij ge adresseerd is?" „Ik kan lezen," vertelde Virginia hem met een beminnelijk lachje. „De ze brief is geadresserd aan kapitein O. Neill in de Rue de Quenelles, num mer 15, Parijs." De man keek haar doordringend aan. Hü zocht in de uitdrukking van haar ogen naar iets, dat hij blijkbaar niet vond. „Wees zo goed hem te lezen!" Virginia nam de enveloppe van hem aan, haalde de brief er uit en vouwde hem open. Maar na het eerste dozijn woorden hief ze haar hoofd met een gebaar van afkeer op en stak hem enveloppe en brief toe. „Dat is een particulier schrijven, in elk geval is het niet voor .mijn ogen bestemd." De man begon sarcastisch te lachen „Ik maak u mijn compliment, mrs. Revel! U bent een geboren actrice... Maar .de ondertekening dan, die her kent u toch zeker wel!" „De ondertekening?" Virginia draaide de brief om en kreeg een schok van verbazing. On der de brief stond in fijn, enigszins oplopend schrift Virginia Revel. Ze kreeg een impuls om iets te zeggen draaide de brief om en las hem van a tot z aandachtig door. Daarna bleef ze een poos !ang onbewegelijk staan nadenken. De inhoud van de brief had haar duidelijk gemaakt, wat haar te wachten stond. „En, madame?" zei £e man ten laat ste. „Dat is uw naam, nietwaar?" „Zeljer,' zei Virginia, „dat is mijn naam." Maar niet mijn schrift, had ze er aan toe kunnen voegen. Haar bezoeker keek of hij niet wist hoe hij het had. Hij had een ge heel andere houding verwacht. Zijn instinct vertelde hem, dat de vrouw vóór hem niet bang vóór hem was. „Nu moet ik u wat vragen. Ten eerste zou ik graag willen weten hoe u mij gevonden hebt?'' „Dat was gemakkelijk genoeg." Hij haalde een pagina van een ge- illustreed maandblad uit zijn zak en stak haar die toe. Anthony Cade zou de grootste illustratie onmiddellijk herkend hebben. Met haar fijne wenkbrauwen even gefronst in nadenken gaf ze het hem terug „Op die manier!" zei ze. „Ja dat is gemakkkeiijk geweest." „Wel foei!" zei Virginia. „Wat ben ik slordig geweest." Haar toon verbaasde hem meer en meer. En zij zag dit en dat maakte de situatie nog vermakelijker in haar ogen. „In elk geval,' zei ze, terwijl ze hem een en al beminnelijkheid toe lachte, is het buitengewoon vrien delijk van u, dat u ze mp bent ko men terugbrengen." De man kuchte en ahem-de. Hij voelde zich blykbaar niet op z'n ge mak. „Ik ben een arme man, mrs. Re- vel," zei hij ten slotte op veelbete kenende toon. „En als zodanig zult u het onge twijfeld zeer gemakkelijk vinden om in het koninkrijk der hemelen te ko men." „Ik ben niet verantwoorde al ik u deze voor niets af sta." „U stelt de zaak enigszins verkeerd voor. Deze brieven zijn het eigendom van degeen die ze geschreven heeft." „Volgens de wet ja. Maar de wet is er om ontdoken te worden. En. zou u in deze de wet te hulp willen roepen?" „De wet oordeelt heel streng over mensen, die chantage plegen," waar schuwde Virginia hem. „Kom, mevrouw, ik ben geen kind. Ik heb die brieven gelezen; het zijn brieven van een vrouw aan haar minnaar; ze staan vol lievigheden maar ook vo1 betuigingen van angst voor ontdekking, ontdekking door haar man. Wilt u, dat ik met deze brieven naar uw man ga?" „U heeft één mogelijkheid niet on der de ogen gezien. Die brieven zijn jaren geleden geschreven. Gesteld, dat ik in die tijd in die tijd weduwe geworden was. De man schudde het hoofd met het air van iemand, die absoluut zeker van z'n zaak is. „Nee... die mogelijkheid is uitge sloten, want dan zoudt u niet voor marchanderen met mij te vinden ge weest zijn." Virginia glimlachte. „Wat vraagt u ervoor?" vroeg ze, opeens zakelijk. „Duizend pond... dat is, voor alle zes. Het is veel te weinig, dat weet ik wel, maar ik houd niet van dit soort handel drijven." „Ik denk er niet aan, u duizend pond te geven," verklaarde Virginia beslist. „Madame, ik laat niet afdingen. Op het ogenol'.k dat u mij duizend pond overhandigt, geef ik u de brie ven." Virginia dient na. „Ik kan niet dadelijk besl!3«en," zei ze dan. „U zult u.e even de tijd moe ten laten. Duizend pond is een som, die ik niet gemakkelijk bij elkaar zal krijgen." „Een paar pond voorschot dan vijftig of hondera pond Dijvoorbeeld. Als u mij die geeft, kom ik weer te rug." Virginia keek op de klok. Het was vijf minuten over vieren en George Lomax was altijd pnnctueel. „Goed, goed," zei ze daarem haas tig. „Kom dan morgen terug, maar niet zo vroeg later! Om een uur of zes." Ze ging naar een klein bureau, dat tegen de wand stond, sloot een van de laden open en haalde er een pak je slordig opgevouwen bankbiljetten uit. „Hier heeft u ongeveer veertig pond Voor vandaag moet dat genoeg zijn." De man griste het haar bijna uit de handen. „En ga nu onmiddellijk weg," zei Virginia. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1948 | | pagina 6