Het diamanten feest in dit bisdom der K.A.B. 400 afgevaardigden kunnen getuigen van een heugelijke dag Jeugd van ons Bisdom trok naar Haarlem MAANDAG 27 SEPTEMBER 1948 DE LEIDSE COURANT EERCTE BLAD PAGINA 2 NEDERLANDS SPORTVLIEGTUIG IN DE RUSSISCHE ZONE GELAND Een Nederlands sportvliegtuig, ge merkt PH-NCP, dat Zaterdagoch tend van het vliegveld Eelde was opgestegen met bestemming Kopen hagen, was aanvankelijk als vermist opgegeven. Men vermoedde echter, dat het zich in de Russische zone van Duitsland bevond. Op vei-zoek van Schiphol is door autoriteiten in de Engelse zone bij de Russen ge- informeerd. Dezen bevestigen, dat het vliegtuig bij Schwerin was ge land. Waarschijnlijk was het door motorstoring of Zuidwestenwind af gedreven. Het vliegtuig werd bestuurd door de sportvlieger W. Molem'a en had als passagiers aan boord de "heren J. Ubink, waarnemend hoofdredacteur van het Nieuwsblad van het Noor den, en O. Wedema, verfhandelaar te Groningen. Nederlandse verte genwoordigers in de Britse zone van Duitsland pogen thans in contact met hen te komen. Wisj jinski beschul digt Amerika EEN PROPAGANDISTISCH VOORSTEL. Wisjinski, de .Russische afgevaar digde naar de Algemene Vergadering der Verenigde Naties te Parijs, heeft Zaterdag een heftige aanval gedaan op de Ver. Staten en dit land er van beschuldigd met voorbedachten ra<Je een oorlog tegen de Sow-jet-Unie voor te bereiden. Wisjinski herhaalde de .beschuldi gingen betreffende de vorming van eenWestelijk militair blok, het op de been brengen van West-Duitsland voor een nieuwe oorlog en het in dienst stellen van het Marshall-plan voor dit doel. De V. St. zouden een atoom-oorlog voorbereiden tegen Rusland, „dat slechts de vrede wil". Wisjinski steldt aan de Algemene Vergadering formeel voor een inter nationaal orgaan in'te stellen, dat toezicht dient te houden op de ver mindering van de wereldbewape ning en het verbod van atomische wapens. Hij stelde ook voor, dat de Assèm- blée de vijf grote mogendheden voorschrijft om „gedurende een jaar alle huidige land-, zee- en lucht strijdkrachten met een derde te ver minderen'', en in het kader van de Veiligheidsraad een internationaal orgaan te stichten met de taak toe zicht te houden op deze maatregelen. Wisjinski's voorstel wordt vrij al gemeen als louter propaganda opge vat, want het houdt absoluut geen rekening met de kwestie van de con trole op de atoomenergie en dat is nu juist een punt waar alles om draait. Elke refeling van deze kwes tie is de laatste jaren door Moskou gesaboteerd, zodat bij voorbaat over eenstemming op dit punt is uitgeslo ten. Queuille heeft een maand rust FRANSE VERKIEZINGEN NIET VÓÓR MAART. Het staat nu vast, dat de verkiezin. gen in Frankrijk in Maart worden gehouden. Een laatste poging om in October het volk naar de stembus te doen gaan is mislukt, doordat de Na tionale Vergadering een daartoe strekkend communistisch voorstel heeft verworpen. De Gaullisten stem den met de communisten mee, omdat zij menen, dat de verkiezingen gun stig voor De Gaulle zullen uitvallen, De Assemblée heeft metejen beslo ten op recès' te gaan en met ingang van heden kunnen haar leden onge veer een maand van hun vacantie ge nieten. Premier Henri Queuille heeft r.u een kans om ^ijn bewind te conso lideren. Zaterdagavond heeft hij een rede voor de radio gehouden, waarin hij een beroep deed op de arbéiders.jom het economische leven niet door 'no deloze stakingen te verstoren. Als ge volg van de nieuwe belastingen, zo zei hij, zal de begroting voor dit jaar beslist in evenwicht zijn. Inmiddels hebben in het Franse staatsblad de voornaamste punten ge staan, die de regering heeft voorge- sleld om 80 milliard francs aan bezui nigingen en belasting op te brengen. O.a. zullen de belastingen op „zicht bare tekenen van welvaart", zoals huispersoneel, grote woningen e.d.,- op auto's en motoren en op spiritua liën worden verhoogd. De inkorhsten- belastirig gaat twintig percent om hoog. De aanhangers van de Gaulle, die ir; een zaal in het Oostelijke deel van Parijs waren samen gekomen, heb ben een minder prettig uurtje, be leefd. toen vlak voor de vergadering zou beginnen honderden tegenstan ders de zaal binnengedrongen en met knotsen en stukken ijzer alles kort en klein sloegen. Elf mensen werden ernstig gewond. r\E DIAMANTEN BRUILOFT VAN DE KATH. ARB. BEWEGING IN HET BISDOM HAARLEM, de hechte bannd van 60 jaren in liefde groeiende tussen haar en de manschap van hamer en kruis, is in het afgelopen weekend te Den Haag met voorname vreugde en een zekere zelfbewustheid gevierd. Een receptie in „Pulchri Studio"een ponti- ficaall dankoffer in de Parkstraat.eei^ diner in het Kurhaus.de namen van de oorden van bijeenkomst wijzen er al 'op, dat de K. A. B. zich in ons land een plaats heeft veroverd en de bedeesdheid van de Volksbond" heeft afgelegd. Deze jubilerende mannen-menigte weet, dat zij een gewichtige taak vervult in de nationale gemeenschap en zij weet, dat de arbeid van ieder hunner steeds beter wordt gewaardeerd en hooggeacht. Vandaar een stemming van rechtmatige, trots en triom fantelijkheid op dit diamenten jubileum, een gevoel van ieders per soonlijke waarde als vrij burger in een vrije staat en een sterk besef van de onderlinge eendracht, welke de enkelingen toit een hechte leger schaar verbindt. RECEPTIE In „Pulchri'' had Zaterdagmiddag een druk-bezochte receptie plaats, waar o.a. minister Van Schaick, de Commissaris der Koningin mr. Pes- per, de heer A. C. de Bruijn, lande lijk voorzitter van de K. A. B. en afgevaardigden van vele organisaties hun gelukwensen kwamen» aanbie den. TOESPRAAK VAN DE BISSCHOP. De St. Jacobskerk in de Park straat stroomde gistermorgen vol, om het plecntig dankoffer bij te wo nen, dat opgedragen werd door de bisschop van Haarlem mgr. Huibers. De bisschop werd geassisteerd door de deken van Den Haag, mgr. Pom pen, als presbyter assistens, door pater Engelbertus O.Cap. en rector Kraakman als troon-diakens, door rector Maas uit Rotterdam en rector Klaver uit Amsterdam mis-diakens. De toespraak door Z. H. 'Exc. na het Evangelie gehouden werd ge inspireerd door de Communie-zang van de Mis van gisteren: „Mogen mijm wegen gericht zijn op het on derhouden van Uw geboden" (Psalm 18). Mgr. herinnerde eraan, dat de Arbeiders-beweging door sommigen aanvankelijk slecht werd begrepen, doch langzamerhand hoog werd ge waardeerd. De Kath. Arbeidersbewe ging immers heeft stipt gevolgd de leiding der Kerk. Zij heeft haar weg gericht op het onderhouden van Gods geboden en is daar niet van afgeweken. De moeilijke vraagstuk ken, welke om oplossing vroegen heeft zij bezien in het licht der chris telijke rechtvaardigheid en naasten liefde. Zo is zij, gegroeid in getal, macht en uitwerking 60 jaar lang een zegen geweest. Mgr. herinnerde eraan, hoe de kath. arbeiders in de bezetting de spits hebben afgebeten in het verzet, stoer, omdat zij zei den: vóór alles Gods gebod. „Wat vallen moge, wij staan." Mgr. stelde de K. A. B. ten voor beeld aan iedereen en hoopte, dat ook in de toekomst de geest van volgzaamheid aan de Kerk zou blij ven bewaard allen één met elkan der, één met de Kerk, één met Christus. Dan kunnen wij ook op hen vertrouwen in de moeilijke tij den, die ons bedreigen. „Al zouden legerscharen opstaan, wat kan het ons deren, als God helpt." TELEGRAM AAN DE KONINÓIN. Onder algemene geestdrift werd een hulde-telegram gezonden aan de Koningin, waarin „gevoelens van verknochte vaderlandse trouw" wer den geuit. TELEGRAM VATICAAN. UIT HET ARTSDIPLOMA'S GELDIG IN GEHEEL BENELUX-GEBIED. De vraag of er plannen bes-taan dan wel in voorbereiding zijn tot het ope nen van de mogelijkheid voor Neder landse, Belgische en Luxemburgse dokters om hun praktijk in alle drie landen uit te oefenen, b.v. dpor de verschillende diploma's geldig te ver klaren voor het 'gehele Benelux-ge- bied, is door enige leden van de Tweede Kamer gesteld, naar aanlei ding van het wetsontwerp tot goed keuring van het verdrag tussen Ne derland en België. DE BISSCHOP AAN DE GE MEENSCHAPPELIJKE KOFFIE TAFEL. Bij de gezellige koffietafel in het gebouw ,.De Vereniging" heeft de bisschop opnieuw zijn grote vreugde en dank geuit over het werk van de K. A. B. die een vorm van Kath. Actie is geweest, voor de naam hier- Van Z. H. de Paus was het volgen de telegram binnengekomen: Bij gelegenheid van het 60-jarig bestaan der K. A. B. in het bisdom Haarlem biedt Z.H. zijn vaderlijke gelukwensen aan aan de bestuurs leden van de zo verdienstelijke Arb. Beweging; moedigt van ganser harte aan met ijver te volharden in de verovering der arbeiderswereld en zendt aan Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem, aan de voorzitter en aan al degenen, die bij deze plech tigheid aanwezig zijn, zijn Apostoli sche zegen. (verzonden door Montini, substituut) Deze pauselijke gelukwens werd telegrafisch beantwoord met een be tuiging aan de H. Vader van „ge voelens van hoge waardering en kin derlijke onderwerping" DE MUZIEK WAS: IN ORDE. De muzikale opluistering was toe vertrouwd aan de K. A. "B. harrno- nie ,,St. Gregorius de Grote" uit Den Haag en aan de „Rustenburgerkbor- knapen", beide onder leiding van de heer Henk Hoogervorst. Er is met veel talent gemusiceerd. Vooral voor de Haagse K. A. B. harmonie heb ben we grote bewondering. Zowel klassieke als populaire stukken wer den met volle overgave en waar het marsen betrof, met flinke vaart uit gevoerd. De trompetten van enige militairen maakten ook deze muziek uitvoering triomfantelijk en manne lijk-welbev/ust, HET GESCHENK. e aanbieding van het feestge schenk geschiedde door de heer Keesen, voorzitter van de feesit-com- missie. Een bedrag van 20.000 kon worden aangeboden voor uitzending van rustbehoevende moeders, maar er komt nog veel meer". Namens'het ziekenfonds „St. Jan de Deo" werd aan dit feestgeschenk een bedrag van 4000.toegevoegd. Het hoofdgerecht van deze middag was de feestrede van dr. A. A. Olie rook, oud-bondsadviseur. FEESTREDE. 60 jaren Kath. Arb. Bew. wil zeg gen: ruim een halve eeuw inspanning en arbeid voor een der schoonste idealen, welke een organisatie heb ben kon: de godsdienstig-zedelijke, culturele en stoffelijke verheffing van de arbeider. De Beweging heeft iiici.in die jaren de materiele levens- bekend werd, en de organisatie voorwaarden van de arbeider verbe- zal brengen, toegewenst, dat Gods zegen erop moge rusten: terd; zijn gevoel van mensenwaarde wakker geschud; zijn godsdienstig- zedelijk peil omhoog gevoerd. Wie het voorrecht heeft geregeld met onze kath. georganiseerde arbei ders in contact te staan, zal met blijdschap vernemen, dat de Bewe ging in zijn godsdienstig-zedelijke taak niet heeft gefaald. Telkens weer kan men constateren, hoe diep bij vele leden het geloof heeft wortel geschoten, hoeveel genadeleven er opbloeit; hoeveel apostelvuur er brandt in de harten! Fccstklokkcn. Bij gelegenheid van dit 60-jarig jubileum heeft dan ook de Kerk gaar ne haar jeestklokken willen luiden. Ongetwijfeld is de eerste en recht streekse taak der Kerk de heiliging der zielen, maar waar de kerstening der individuen en de kerstening der maatschappij met elkander in voort durende wisselwerking staan, is de Kerk bij het sociale leven ten nauw ste betrokken. In dat maatschap pelijk leven bezit zij bij alle on wankelbaarheid van haar grondsla gen een wonderlijk aanpassings vermogen. Met grote veerkracht stelt zij zich op haar eeuwenoude kande laar in op de eisen van de nieuwe cjjd. Telkens plaatst ze een nieuw licht dat ze laat schijnen voor al len, die in huis willen komen. Ze is steeds oud en jong tegelijk, eeuwig en toch altijd actueel, vasthoudend en toch niet bang voor vooruitgang. De hele, niet een brokje waarheid. De Kerk erkent in de nieuwe stre vingen gaarne alles, wat ze daarin vindt aan waarheid en aan recht vaardigheid. Maaj* ze 'wil niet „een stuk waarheid". En is het niet juist de kwaal van alle moderne theorieën, dat ze eenzijdig zijn? Vele jaren lang heeft de richting overheerst, welke allen ondergeschikt wil maken aan het individu. Daarop is nu een reac tie gekomen. Het heeft de schijn, als of het individu zich langzamerhand in de gemeenschap zal moeten oplos sen, als een waterdruppel in de zee. Hoe schoon weet de Kerk hier de volle waarheid te doen schijnen. Ze kent de waarde van het individu. Leert ze niet, dat de eigen levensbe stemming het hoogste, alles over treffende einddoel is van iedere mens? Maar tegelijkertijd onderschat ze niet.de waarde van de gemeen- :chap het exceicitie-veld voor de ont- gemeeiischap prijs. Ze geeft beide de volle maat. Ze ziet in de gemeen schap het excertitie-veid voor de ont wikkeling van de enkeling. Het is de grote verdienste van de K. A. B„ dat zij telkens, als de roep stem uit het Vaticaan weerklonk, zich gatoond heeft de beproefde gar de, bouwend aan de nieuwe maat schappij. Klaar en duidelijk heeft de Bewe ging daarbij ingezien, dat voor een vrije en doelmatige vervulling van haar taak de wetgeving niet kan wor den gemist en derhalve een een drachtig samengaan met de staat kundige organisatie het allerhoogste belang is. Daarom verheugt spreker zich over de aanwezigheid op deze vergadering van een Minister der Kroon. Ten slotte wenste spr. de K. A. B. toe: Moogt gij onder Gods zegen met steeds stijgend succes voortarbeiden in de toekomst. Blijft sterkin uw eenheid. FEESTMAAL. Na een gerekt dankwoord van de Bondsvoorzitter, de heer J- W. v. d. Akker en een met man en macht ge zongen „Strijdlied" verenigden bondsbestuur en afgevaardigden zich aan een feestmaal. Tijdens het diner, waaraan 515 ge nodigden aanzaten, heeft minister Van Schaik een onofficiële toespraak gehouden en gedankt voor het ver trouwen, dat de K. A. B. bij monde van dr. Olierook in de politiek van deze regering heeft uitgesproken. De minister gaf de verzekering, dat de regering „waarvan ik gedwongen ben deel uit te maken" (gelach), een goede bedrijfsorganisatie tot stand ken daarbij langs verschillende be zienswaardigheden van de stad, waar zij de nodige inlichtingen ontvingen over de bende. Uit het feit, dat de aanval niet is doorgegaan, mogen we veilig aannemen dat de bende inder daad is ontmaskerd! De welpen werden in de duinen van Overveen teruggebracht in de rumoerige sfeer van de 80-jarige oorlog. Zij bouwden forten, waarop zij trots hun vlaggen plantten, waar na ze de ene helft als Haarlemse burgers en de andere als Spanjaar den elkaar in een hevige strijd be- kampten. JDe leidsters vormden rond om de forten de levende wallen van Haarlems vestp, die bestormrd moest worden. Maar zo hevig en verbeten de strijd was, zo vreedzaam was de afloop. Broederlijk trokken zij weer naar Haarlem terug, waar ook zij een rondgang maakten door de basiliek. Maar het grootste moment brak toch aan, toen alle afgevaardigden in de basiliek bijeen waren, waar tot hun teleurstelling de bisschop zelf niet aanwezig kon zijn. Een voor een traden zij naar voren en legden zij him gaven neer namens hun stam, troep, horde, gilde of club. Met as sistentie van rector H. M. van Span je, diocesaan moderator van de man nelijke katholieke actie, als diaken ende hoofdaalmoezenier van de mannelijke jeugdbeweging in Neder land, rector A. L. L. verhoeven als subdiaken, celebreerde hierna de vic. generaal v. h. bisdom, mgr. N. L. A. Ammerlaan, een pl. lof, waaronder hij de 2500 aanwezigen toesprak. Hij hield hun daarbij de grote figuur voor van St. Aloysius, de patroon van de jeugd, en spoorde hen aan om hem na te volgen in zijn grote wilskracht. Dankbaar om deze geslaagde en uitstekend georganiseerde dag trok ken allen voorafgegaan door de band van de Haarlemse verkenners, naar het station, vanwaar zij de reis naar huis wêer aanvaardden. DE HERDENKING IN HET KURHAUS. In de toneelzaal van het Kurhaus had 's middags de plechtige herden king plaats. Het podium was fleurig versierd met bloemen en palmen, en vaandels, en op de achtergrond de emblemen van de beweging, om schreven door de spreuk: „Alles voor het volle, het volk van Christus". Een borstbeeld van Willem Pastoors was met een lauwerkrans omhangen. De bijeenkomst werd bijgewoond door de internuntius, mgr. P. Giobbe,. door minister Van Schaick, door het lid der Tweede Kamer mr. P. van der Weijden, door de leden van Gedep. Staten Bolsius en Wittenburg, door burgemeester Passtoors uit Wehl en echtgenote en de dames Passtoors, door vertegenwoordigers v. h. gemeen tebestuur van 's-Gravenhage; voorts door 400 afgevaardigden van de 178 afdelingen en door afgevaardigden va» de Kath. werkgevers, midden standers, L. T. B.'ers en vrouwenge meenschap. Zij allen werden door de voorzit ter van de feestcommissie, de heer F. Keesen, verwelkomd in 't bizon der ook Henri Hermans en Jos. van Seggelen, de schrijver van het ge denkboek. GEBED EN ZANG. Indrukwekkend was de herden king der overledenen, toen een on zichtbaar jongenskoor het „Requiem aeternam" zong. Zij spaarde geld voor nieuw altaar in de Basiliek ISTEREN was het een grote dag voor de mannelijke jeugd van ons bisdom. Bijna iedere voortrekkesrstam, verkennerstroep, welpenlhorde, jongensgilde of jongensclub had een afgevaardigde gezonden .naar Haar lem'om daar bij gelegenheid van het gouden jubileum van de kathedraal een gave in geld aan te bieden St. Aloysiuskapel. Reeds lang leefde het plan om bij dit jubileum ook de mannelijke jeugd een geschenk te laten geven en dit plan kreeg vaste vorm, toen iedere groep afzonderlijk ging sparen om dit geld op een algemene bijeenkomst dooi* een afgevaardigde aan de bi's- sóhop te laten overhandigen. En zo trokken uit alle steden en dorpen van ons bisdom gisteren deze afgevaardigden op een „Guldentrek" naar Haarlem waar zij de gehele dag een interessant program afwerkten met als sluitstuk de afdracht van het geld in de kathedraal. Ook het Leidse district was goed vetregenwoordigd met voortrekkers, verkenners en welpen, die te zamen met de anderen op het Haarlems sta- stion gisterenochtend door hun Haar lemse broeders werden ontvangen. Gezamenlijk trok men naar de St. Jozefkerk waar de H.E. heer J. J. A. Kuilman, deken van Haarlem, de bouw van een nieuw altaar in de verleenden daarbij de diocecaan aal moezenier, rector J. R. van Dael, als diaken en de districtsaalmoezenier, rector B. J. de Bot, als subdiaken. Rector van Dael hield de predikatie, waarin hij er op wees, hoe men steeds met iedereen als met zijn eigen broer moet omgaan. 9 Jeugd in hofjes. Een interessante excursie maakten de voortrekkers langs de Haarlemse hofjes, waarna zij onder deskundige leiding een rondgang maakten door de basiliek en hun'een uiteenzetting werd gegeven van de symboliek, die daarin is neergelegd. Ook aan het Bisschoppelijk Museum werd een bezoek gebracht. Zowel voor de ver kenners als voor de welpen had men een attractief spel in elkaar gezet. De verkenners kregen opdracht om „een terroristenbende, die in de loop /an de dag een aanval op de basiliek plechtige H. Mis opdroeg. Assistentie zou doen, te ontmaskeren". Zij trok- Ondernemingsbelasting niet verhoogd De duurste tabaksartikelen worden duurder De minister van Financiën heeft aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat hij het voorstel tot verhoging van de ondernemersbelasting als onderdeel van het dekkingsplan voor de toesla gen van de landbouw, heeft ingetro- ken. Nadere overweging in het licht van de besprekingen inzake de eco nomische unie met België en Luxem burg van de wettelijke structuur en hoogte der directe belastingen hier te lande heeft hem hiertoe geleid. De geraamde opbrengst der maat regelen daalt daardoor met dertien millioen tot dertig milioen. De voorgestelde verhoging van de tabaksaccijns gaat ongewijzigd door. Zij zal niet ten laste van het bedrijfs leven komen. De prijsverhoging van de duursfe sigaren, sigaretten en kerftabak zal niet te vermijden zijn. Voor de goedkopere sigaren en se- norita's behoeft de accijns geen prijs wijziging mee te brengen. Vqor de industrie zullen nieuwe middenprij- zen worden aangegeven. Daardoor zal het haar mogelijk zijn de prijzen van de' goedkopere fabrikanten minder te verhogen dan die van de duurdere. Voor wat betreft het voorstel tot uitbreiding van de tabel der goede ren, die aan weeldebelasting onder worpen zijn, heeft de minister de artikelen speelgoedwagens, autopeds met luchtbanden en constructiebouw dozen alsnog uit het voorstel ge schrapt. De landbouw-politiek UITKERING TOESLAGEN. Met uitzondering van de nabetaling op de melkprijs-1947, zal het niet mo gelijk zijn de toeslagen voor de land bouwbedrijven onmiddellijk uit te keren. Wel wordt met voortvarend heid aan de voorbereiding der uitbe talingen gewerkt. Zo schrijft de mi nister van Landbouw in de memorie van antwoord op het ontwerp tot wij ziging van de begroting van het Landbouwcirsis- en Egalisatiefonds 1947. In overleg met de Stichting voor de Landbouw zal de toeslag van 40 millioen worden uitgekeerd als com pensatietoeslag voor alle bedrijven op zandgrond en als overbruggings toeslag voor bedrijven van één tot acht h.a. op niet-zeekleigronden. De zandbedrijven tot 8 h.a. krijgen een toeslag van 40 per h.a. Met het toe nemen der oppervlakte neemt de toe slag af tot bij een bedrijf van 44 h.a. een totale maximum-uitkering is be reikt van 500. Bedrijven boven 44 h.a. ontvangen eveneens 500. Voor groente en fruit wordt f 24 per h.a. afgetrokken. De toeslag voor de bedrijven op niet-zeeklei begint met 38 voor één h.a. en loopt op tot een maximum van 240 voor zes ht.a. Voor groente en fruit wordt een rijksdaalder per are afgetrokken en voor iedere kip of eend boven het aantal van 50 stuks een gulden. PRIJSPOLITIEK. Een studie-commissie ,van weten schappelijk karakter zal de wense lijkheid van een Bodemegalisatie fonds onderzoeken. De minister deelt de opvatting, dat de regering invloed behoort te heb ben op de hoogte der pachtprijzen. Bij het wetsontwerp op de nieuwe pachtwetgeving, dat de minister spoe dig hoopt te ontvangen, zal hij aan deze zaak bijzondere aandacht schen ken. De minister meent, dat in de land bouw een stabiele prijspolitiek op lange termijn veeleer moet worden bereikt door productie- en marktor dening dan alleen door prijsvaststel lingen. Op deze wijze hoopt hij prij zen te bereiken, die niet dalen bene den 'n voor de landbouw redelijk so- WEERSVERWACHTING MEER BEWOLKING. Toenemende bewolking maar overwegend droog weer. Matige en in de Noordelijke provincies tijdelijk krachtige wind tussen Zuid en Zuid-West. In het Noord westen van het land overdag iets lagere temperaturen. ciaal-economisch niveau en niet zul len stijgen tot een peil, waarop een juiste verhouding tussen lonen en prijzen wordt verbroken. zz De in de toekomst te voeren loon- en prijspolitiek zal echter in hoge mate afhangen van de ontwikkeling der Economische Unie met België en Luxemburg. Luchtpostverkeer overzee met militairen Door de ministers van oorlog, ma rine a.i., en Overzeese Gebiedsdelen is ten aanzien van het postverkeer met de militairen overzee dan wel aan boord van troepenschepen met ingang van 1 Octojjér a.s. het volgen de bepaald: Van militairen aan militairen: Portvrij mogen worden verzonden enkele briefkaarten en brieven t/m 10 gram geschreven op luchtpostpa pier en gesloten in luchtpost-enve loppen. Van burgers aan militairen: Tegen binnenlands tarief mogen worden verzonden enkele briefkaar ten, militair^ luclitpostbladen en brieven als boven omschreven tot een maximum gewicht van 10 gram. Er bestaat geen bezwaar tegen een door militairen ofwel als burgers in brieven doen insluiten van foto's, krantenknipsels en dergelijke, mits het vorengenoemde totale gewicht van 10 gram niet wordt overschre den. Voor de luchtpostverzending van nieuws-, sport-, kerkelijke- en con tactbladen van thuisfronten zal als nog een nadere regeling worden ge troffen. DR. BEEL NAAR NEDERLAND VERTROKKEN. Dr. L. J. M. Beel is Zondag per vliegtuig naar Nederland vertrok ken. BINNENLAND» De gemeenteraad te Schiedam besloot met 17 tegen 13 stemmen de communisten uit de raadscommissies te wren. De K.V.P. en A.R. stemden voor, de P. v. d. A. was verdeeld. Tegen een van de beruchtste fi guren uit de Achterhoek, de gewe zen onderluitenant van politie G. F. S. is voor het bijzonder .gerechtshof te Arnhem levenslang geëist. Er wa ren hem „slechts" elf punten ten laste gelegd, die alle betrekking hadden op arrestaties van Joden en illegalen, doch dit was maar een bloemlezing omdat een geheel onderzoek ten min ste een jaar zou hebben gevergd. Het vijf-en-tivintig-jarig bestaan van de Verzekeringskamer is dezer da- dagen in een plechtige samenkomst te Amsterdam van vooraanstaande figu ren uit hetbedrijfsleven, speciaal uit het verzekeringsbedrijf, herdacht. Een complete clandestiene slachtplaats is ontdekt op een tweede étage van een pand aan de Kerk straat te Soest. Er hingen nog enkele geslachte schapen. Vier clandestiene slachters zijn aangehouden. Duitsland zal 50 millioen kg. uien afnemen. Wanneer dé aan de veiling aangevoerde uien de gestelde minimumprijs niet halen, worden ze uit de markt genomen om naar Duits land te worden geëxporteerd. De te lers zijn dus hu verzekerd van de minimumprijs. De distributie van schoolschrif ten is met 1 Oct. opgeheven. Te Luyksgestel is de lakspuiterij „Het Spectrum" geheel uitgebrand. Naar Hensbroek! Van 26 Juni 1947 tot 23 Sept. 1948 is- te Hensbroek, een gemeente van 1088 inwoners, nie mand gestorven! De 15-jarige W. K. te Rotterdam, schrok zo van een hem snel passeren de vruchtauto, *dat hij de macht over zijn stuur verloor en onder de wie len van de wagen terecht kwam. Hij was op slag dood. BUITENLAND. In Argentinië heeft men een complot ontdekt tegen het leven van president Peron. De politie had zich in het complot weten in te dringen door zich voor officieren uit te ge ven, die de samenzweerders de steun van het leger beloofden. Op deze wijze bleef de politie van alles op de hoogte. President Gonzalez van Para guay is jaloers geworden- op dit suc ces van zijn collega Peron en heeft ook een complot laten ontdekken. Een niet met nam'e genoemde amb tenaar is gearresteerd. De soc. dem. Duitse politieke leider Kurt Schumacher heeft een been-amputatie moeten ondergaan. Zijn toestand is bevredigend. Te Kopenhagen is een interna tionale bond van autoherstellers op gericht. Nederland is aangesloten. Tussen Lyon en Modane heeft een sneltrein een afgekoppelde loco motief aangereden. De sneltrein ontspoorde. Twee doden. In de haven van pescara (Ita lië) stinkt het. Waarschijnlijk gassen van door de Duitsers tot zinken ge brachte chemische producten. Men is bang voor giftige gassen en de politie heeft het havengebied af gezet.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2