ONZE WEEK-P zaterdag 25 september 1948 de leidse courant tweede blad pagina UIT DE RIJNSTREEK alphen aan den run Gemeenteraad. De "Raad der ge meente zal op Donderdag 30 Sept. a.s. om half acht uur in openbare zit ting bijeen komen. 30-Jarig bestaan Chr. Lyceum. Ook het Chr. Lyceum gaat in de ko mende week jubileren. Op f~ a.s. zal het feit te herdenken vallen, dat het dertig jaar geleden is, dat een aantal ingezetenen van Alphen enkele vooraanstaande personen uit de omgeving van Alphen het plan op vatten tot de oprichting te komen van een Chr. H.B.S. Dit feit zal de volgende week allereerst worden her dacht in een samenkomst in de Ned. Herv. Kerk op Dinsdagmiddag 2 uur. Woensdag 29 September zal voor de leerlingen der school de jubileum film vertoond worden terwijl de mid dag van dien dag aan de sport zal worden gewijd. Donderdag 30 September de derde dag zullen de leerlingen hun feest krijgen. Een boottocht via de Brasem- mermeer en Kagerplassen naar Lei den staat op het programma. Waar in de Gehoorzaal een feestprogram ma zal worden afgewerkt dat klinkt als een klok. Arti et Religioni bestaat 40 jaar Zoals wij reeds enige tijd geleden vermeldden, zou de muziekvereni ging Arti et Re'igioni in de herfst van 1948 de oprichtingsdatum van 40 jaar geleden herdenken. Dit feit zal nu plaats vinden. 2 October is de juiste datum, en het ziet er naar uit, dat er zeer drukke en belangrijke dagen voor „Arti" in het verschiet liggen. Onverbrekelijk met dit jubileum is de naam van de dir. de heer W. J. Smolders uit Leiden verbonden Al die jaren heeft deze sympathieke di rigent het „stokje" met krachtige hand gèhanteerd. Met een tweetal muzikale rond gangen door de gemeente, de eerste hedenavond en de tweede, Zaterdag avond 2 October worden de feestelijk heden ingezet. 5 October wordt in de Kerkzaal van de Martha-Stichting een jubi'eum-concert gegeven voor afgegaan door een receptie van 4 tot 6 uur in het gebouw Concordia. Geboren: Petrus Nicolaas z. van H. J. Spaan en M. Kusmenko. Gerda Gerarda d. van J. de Bruin en G. Huisman. Arie Adrianus z. van A. van der End en J. Verkade. Johan nes Petrus z. van J. P. Splinter en C. P. van der Hoorn. Jan z. van A. Oppelaar en J. Zweerus. Johanna Jacoba d. van P. Zuijdam en N. Heemskerk. Ondertrouwd: Jan Ruurd de Roos 34 j. en Adrina de Jong 27 j.: Emert Brommers 26 j. en Lena de Kleer 27 j.: Dirk Bijl 40 j. en Maria van der Bijl 29 j.: Petrus A. S. van der Neut 25 j. en Geertrui Rijneveld 20 j.; Arie Muijs 26 j. en Pleuntje van Berkel 27 j. Gehuwd: Bastiaan M. Zijerveld 29 j. en Hilligje Boot 27 j.; Martinus Maria Assendelft 24 j. en Maria H. A. van Zuijlen 24 j.; Jan A. Rietveld 24 j. en Jansje van Heusden 21 j. Overleden: Jan Schellingerhout 6 dagen. boskoop „Bomitento". De Boskoopse Mid denstand houdt van 5 t.m. 9 October 1948 een tentoonstelling op het open terrein nabij de hefbrug. In een tent van niet minder dan 1000 M.2 zullen circa 30 vooraanstaande bedrijven hun stand opbouwen. leimuiden Toneelver. „St. Genesius". D( bestuursverkiezing wegens de open gevallen plaatsen van A. J. v. Vel- zen, C. G. v. Haaster en C. v. Veen, had tot resultaat dat gekozen werden C. Straathof. R. Verdel en C. J. v. Graas, terwijl C. v. Beijeren voorzit ter werd. De secr., de heer A. C. Könst, bracht de jaarverslagen uit. Kerkbestuur. Tot lid van het pa rochiaal kerkbestuur werd benoemd de heer N. P. Koot. De heer Jac. Kie- bert die wegens hoge leeftijd voor deze functie heeft bedankt, werd tot ere-kerkmeester benoemd. Landbouwcursus. Naar wij ver nemen zal de L.T.B. deze winter bij voldoende deelname een landbouw cursus organiseren. Deze~cursus, die eventueel over enkele weken zal aan vangen, wordt geleid door de heer G. J. v. Berkel. roelofarendsveen Oranjefeesten. De laatste dag van de viering der Oranjefeesten werd ingezet met een grandioze op tocht, overgoten door een stralend Oranje-zonnetje. Ook aan gevel- en etalageversiering waren mooie stuk ken te bewonderen. Grote belangstel ling en deelname was er voor'de volksspelen en-resumerend kunnen wij zeggen: Tiet was een geslaagd en prettig feest. Dc diverse prijswinnaars waren: Wielerwedstrijd van 1630 jaar: I. Jac. de Jong, 2. Arie v. d. Tang, 3. Jac. v. d. Tang, 4. Jan Kerkvliet. Wielerwedstrijd 30 jaar en ouder: 1. Tin us Turk, 2. Jac. v. Ruiten, 3. Cor Sas, 4. Cor de Jong Jaczn. Geveliversiering: 1. C. v. d. Meer Cz. Z.E. "26, 2. A. v. Velzen N.E. 32, 3. P. Bakker Jacz. N.E. 162, 4. P. de Koning N.E. 232, 5. J. Verdel, Spoor straat 70, 6. St. Jacobusgesticht. Optocht, kleine groep: 1. Jan Koek Ezn., 2. Nic. v. d. Klugt. 3. Harry Loos Kempen, 4. D. Zaal, 5. Joh. v. d. Meer Czn., 6. C. de Jong Pz. Optocht, grote groep: 1. Katholiek Thuisfront, 2. Firma Schouten, 3. Arie v. Velzen. Blind paard leiden voor paren: 1. Antoon Akerboommej. v. Zaal, 2. P. Verdelmej. Meyer, 3. Hans Riet broekmej. Rietbroek, 4. Kees v. Klinkrnej. v. d. Hoorn. Naar de Trein voor dames: 1. Cor- rie Hoogenboom, 2. Leni Termeulen, 3. Jo Rietbroek, 4. Jo Klein. Kussenslaan voor heren: 1. Joop Hoogenboom, 2. Jan Vermey, 3. Ge- iard v. d. Zwet, 4. Jan Koot. Hardlopen met hindernissen, jon gens van 1418 jaar: 1. Jan Vermey, 2. Tonnie Buschman, 3. W. Bakker, 4. P. Wesselman. rijn sater woude GEMEENTERAAD. In de gemeenteraad van Rijnsa- terwoude deelde de voorz. mede, dat het aandeel van de gemeente in de kosten van de schoolartsendienst 136.15 bedraagt. Voorts werd medegedeeld, dat Ged. Staten na veel correspondentie thans hebben goedgkeurd het be sluit tot aankoop van de pastorie met de daarbij behorende gronden. De geldlening zal eonter van 28.500 teruggebracht moeten worden tot 25.240. Door aangebrachte bezuini gingen* op de verbouw der pastorie tot 3 woningen zijn dê oorspronke lijk geraamde uitgaven lager gewor den. De raad kan zich hiermede vol komen verenigen. De heer Disseldorp is niet erg tevreden over het beleid van B. en W Hij vindt, dat de goed keuring van Ged. Staten veel te lang op zich heeft laten wachten. B. en W. hadden veel meer moeten aan dringen op goedkeuring. De gewone man zit maar te wachten op een wo ning. Ook te Rijnsaterwoude is y°1- gens de heer Disseldorp woningge brek. Hij verwondert er zich over, dat in de ene gemeente veel meer gedaan wordt dan in de andere. De voorzitter zegt, dat hijzelf, de secre taris en ook de gemeente-architect herhaalde malen besprekingen in den Haag heeft gevoerd. B. en W. hebben zoveel mogelijk gedaan, dat blijkt ook wel uit het feit dat nu de goedkeuring van Ged. Staten er is, ook reeds de bewilliging van de we deropbouw er is, wat de grondkos- ten voor de 10 te bouwen nieuwe woningen betreft. De gemeentearchi tect zal ook met deze plannen voort gaan. B. en W. zouden gaarne voor de verbouw van de pastorie de aan nemers ter plaatse een kans willen geven. Zij willen prijsopgaaf vragen en dan het werk onderhands gunnen. Hiervoor zal dan binnenkort door de raad een besluit worden gnomen. De raad kan zich met dit voorstel vér enigen. De he^r Disseldorp dringt bij B. en W. op grote spoed aan. Als deze drie woningen er zijn, zal dit' voor de gemeente al een uitkomst zijn.. De raad besluit op voorstel van B. en W. de beloning van de plaat selijk deurwaarder met ingang van 1 Jan. 1948 van 20 per jaar op 35 per jaar te brengen. De heren W. Timmers, Chr. Over- devest, P. van Rijn, R. J. Broekhui zen en E. B. Biaazer worden herbe noemd als leden van de commissie woonruimtewet 1947. Het presentie' geld voor de leden van deze com missie wordt bepaald op 2.50 per lid, per bijgewoonde vergadering. De gemeenterekening dienst 1946 wordt vastgesteld als volgt: gewone dienst inkomsten f 54583,69, uitga ven 61029,45. Nadelig slot f 6445.76. Kapitaaldienst: inkomsten 41797,65, uitgaven 70174,22. Nadelig slot 283t6,57. Tot ontvanger wordt met 6 st. en 1 st. blanco benoemd de heer H. W. van den Hoorn. De heer van der Hoorn legt daar na in handen van de burgemeester de vereiste eden af. Bij de rondvraag dringt de heer Disseldorp nogmaals op spoed bij de woningbouwplannen aan. De Inhuldigingsfeesten. De uit slagen van de volksspelen .zijn als olgt: Ringsteken per rijwiel heren: 1. G. van Spijkeren, 2. J. Evers, 3. W. Donker, 4. M. Jansen. Ringsteken per rijwiel voor da mes: 1. A. Hoek, 2. W. Weststeijn, 3. A. Kempenaar, 4. A. van Iperen. Estafetteloop voor dames en he ren: 1. het koppel bestaande uit de heren T. Vork, P. Kok en de dames A. Hoek en A. de Boer; 2. de heren G. Mokkenstorm, S. Vork en de da mes A. van der Zwan en D. Hoek; 3. de dames W. Weststeijn, J. Bijle- meer en de heren G. Weststeijn en Cor Wagenaar. Onthoofding Landru: 1. A. van Iperen, 2. J. van Ieperen, 3. Annie de Boer. Aan gevelversiering met en zon der verlichting was heel wat werk besteed. Hiervoor werden de vol gende prijzen toegekend: Ge vel ver siering zonder verlichting: 1. A. Kcoy, 2. B. Vork, 3. J. l'Ami, 4. J. W. de Boer. Gevelversiering met ver lichting: 1. B. Luik, 2. J. van Luiing, 3. M. Jansen, 4. Die Rhijne Seate. Voor- de optocht werden de vol1 gende prijzen toegekend: 1. Dam club LUTO, 2a. Uit en Thuis, 2b. Help Mee, 3a. K.A.B., 3b. R.K. Meis jes, 3c. Trijfena Chr. Meisjesvereni ging, 4a. Biljartclub, 4b. Smids- buurt, 4c. Chr. Jongens en Meisjes vereniging. Voor de versierde fietsen werden prijzen toegekend aan Bea van Eg- mond, Piet van Egmond, Ria Reu- merman, Leni Jansen, Tini Jansen, Marie Kroon, Ada Bergshoeff, Bea van Dorp, Tini de Boer, Kees Jan sen, Corrie de Wagenaar en Annie Donker. De uitslagen van de kinderspelen waren: Jongens 6—8 jaar: 1. J. Wa genaar, 2. W. Kempenaar, 3. P. Hart veld; 910 jaar: 1. H. de Kejjzer, 2. W. van Iperen, 3. J. de Jeu; 1112 jaar: 1. A. Rijkelijkhuizen, 2. M. Vink, 3. L. Visser; 1314 jaar: 1. J. Wagenaar, 2. J. van Wieringen, 3. H. Uilenburg. Meisjes 68 jaar: 1. Ria Heins, 2. Th. van Wieringen, 3. I. Heins; 910 jaar: 1. A. Bijlemeer, 2. C. de Wage naar, 3. Jopie Kempenaar; 1112 jaar: 1. G. Bergshoeff. 2. Tini Hoek, 3. Jopie Hogeboom; 1314 jaar: 1. A. l'Ami, 2. Cor Hartveld, 3. B. van Dorp. In het middaguur werd een gecos- tumeerde voetbalwedstrijd gespeeld. De elftallen maakten hiervóór een wandeling door het dorp met een bal van ongeveer een meter. Des avonds werd een filmvoorstelling in de openlucht gehouden. Bij de aan vang was hiervoor veel belangstel ling, maar vanwege de temperatuur verminderde de belangstelling tot enkele personen. Kath. en Prot. Thuisfront organiseerde deze dag een spe^djesdag, die ruim 63 bracht. woubrugge GEMEENTERAAD. De Raad der gemeente kwam in openbaro vergadering bijeen in het gemeentehuis ter behandeling van en kele voor 1 October a.s. op te los sen problemen. Op de verzoeken van H. Rosmolen en G. J. den Dubbelden om vermin dering van de aanslag hondenbelas, ting werd op voorstel van B. en W. met 4 tegen 3 stemmep afwijzend be schikt, terwijl enkele andere verzoe ken om advies in handen werden ge. steld van B. en W. Aangezien spoedig goedkeuring kon worden verwacht op het raadsbesluit tot overdracht van de 's Molenaars- weg delen B. en W. mede, ter uitvoe ring vgn het desbetreffende raadsbe sluit van 12 December 1948 in prin cipe overeenstemming te hebben be reikt over de daarvoor te sluiten geld lening. Op voorstel van B. en W. wordt, overeenkomstig haar verzoek, schoonmaakster van de o.l. school, mej. M. F. Brunt-Dahlke, per 1 Octo ber 1948 eervol ontslag als zodanig verleend, terwijl met alg. stemmen mej. Moorman-den Hertog als zoda nig per 1 October a.s. wordt benoemd, De Commissie van advies ter uitvoe ring van de Woonruimtewet 1947 die nen wederom benoemd te worden voor het tijdvak 1 Oct. 19481 Oct. 1949. De kamer Hoogmade heeft zich ir, zijn geheel wederom beschikbaar gesteld, zodat B. en W. de Raad voor stellen bedoelde kamer in zijn hui dige samenstelling te herbenoemen, hetgeen geschiedde. Van de kamer Woubrugge had al leen de heer D. Stoof zich beschik baar gesteld. B. en W. stellen voor als lid van de kamer Woubrugge te benoemen de heren E. Boer, D. Stoof, J v. d. Boon, J. Dijkstra en J. v. d. Nagel. Na stemming bleek, dat ge noemde heren met algemene stem men als zodanig waren benoemd. Bij de rondvraag werden enkele vragen van de heren Zwetsloot, Boon en v. d. Eng resp. over de weg Noord einde te Hoogmade, de woningbouw te Woubrugge waarbij de heer Boon aandrong op het maken van plannen voor 1949 en de straatver lichting beantwoord. zoeterWoude VIERING 60-JARIG BESTAAN VAN DE K.A.B. Een stampvol parochiehuis te Zoe- terwoude, belangstelling van de bur gemeester, wethouder, kerkbesturen, besturen van sociale organisaties, dag. bestuur van de K.A.B. Leiden, velen met hunne dames, en in tegenwoor digheid van de bondsadviseur, rector Th. Kraakman, mocht voorzitter van der Ploeg in een zeer opgewekte openingsrede getuigen, dat het mos terdzaadje door Willem Passtoors uit gestrooid gegroeid is tot een boom van 60.000 leden in het Bisdom en 275.000 in het koninkrijk en waarvan in Zoeterwoude wel geen 100, maar toch wel 98 van de katholieke ar beiders lid zijn. Met grote ernst sprak de \*>orzitter over de plicht van de organisatie om niet alleen in de breedte en hoogte te groeien, maar de diepte te berei ken waaraan door het bestuur en de Credo Pugno-club zo hard gewerkt wordt n.l. de godsdienstige en cultu- reele ontwikkeling van de leden. De avond werd opgeluisterd door een accordeon-gezelschap uit Hillegom. De nieuwe g. a., kap. Huiberts, hield een beschouwing van de om standigheden, waarin dé K.A.B. ont stond en groeide tot deze machtige organisatie. Heerlijk getuigde spr. van de apostolische geest van het kleine getal leken, in een tijd, waarin het rauwe anarchisme begon voort te woekeren, in een tijd waarin de ar beidende stand een kommervol be staan had; van de apostolische geest waarmede dat werk is voortgezet, steeds gedragen door de trouw aan de Moederkerk. Vooral tekende spr. de krachtige houding van de K.A.B. en geheel de Kath. Arbeidersorganisatie tegenover het Nat. Socialisme. Juist omdat de organisatie zo hecht was, kon zij, toen het moest, zo geheel uiteenvallen. Dat was een acte van trouw aan de Kerk zoals in de eeuwen er misschien maar zelden geweest zijn. Aan het einde van deze interessan te rede deed spr. een beroep op de le den steeds groot vertrouwen te heb ben in deze katholieke organisatie opdat zij steeds krachtiger kan wor den tot heil van ziel en lichaam van onze gehele katholieke arbeiders be volking. De bondsadviseur, rector Kraak man, had tot titel van zijn rede: „We reldveroveringen". Het was een scho ne vergelijking van de twee werel den. De grote wereld waarom die gi gantische strijd gestreden wordt, ver geleken bij het kleine wereldje van de menselijke geest, van het zielele- ven, waarvoor een strijd wordt uit gevochten om deze te veroveren voor Christus. Spr. wijst op de onafwijs bare taak voor alles eerst de kleine wereld te veroveren, dat is jezelf, met Gods genade. De K.A.B. geeft een winterpro- gram met gave middelen daaraan te werken. Het gaat nu niet enkel om de collectieve trots van grote getal len. Dat kan goed zijn. Maar de vor ming van eigen persoonlijkheid, om daardoor aan het bondsleven diepte te geven, zoals Z. H. de Paus óók tot de Italianen op het Pietersplein, in zo groten getalen bijeen, heeft ge zegd. Als patriarchen moeten onze le den zijn, mannen van gebed, mannen met gevouwen handen, de Vader prijzend in de Hemel. Dan zullen wij geen angst hebben wat ook in de gro te wereld gebeurt. Aan het einde van de avond dank te voorzitter zeer in het bijzonder het bestuur en de leden van Credo Pugno voor de organisatie van deze avond. UIT DE OMGEVING katwijk Geboren: Dirk z. van J. Zuyder- duin en A. M. x. Beelen; Martinus z. van J. Zuyderduin en A. M. van Bee len; Hendrik z. van B. de Jong en H. v. Rijn; Neeltje d. van A. van Duy ven voorde en J. Plug; Hendrika Cornelia d. van J. Nijgh en D. van Dijk; Wim z. van M. Zuyderduyn en W. van der Plas; Krijna Dideri- ka, d. van D. van Beelen en N. Schaap; Willem z. van D. de Moov en D. van Duyn; Willem Jacob z. van W. van Duyn en J. Remmelzwaal; Jacob z. van J. van Egmond en A- Verdoes; Willem z. van A. van der Plas en W. van Dijk; Magda d. Van W. D. Ros en N. van der Plas; Marti nus Cornelis z. van J. van edr Lee en L. J. van Loo; Cornelia d. van C. v. Dijk en L- Klok; Gerrit z. van G. van Duyn en P. Klok; Anthonie z. van J. Heemskerk en N. van der Wiel; Johanna Clasina d. van B. G. van der Kamp en A. van Leeuwen. Ondertrouwd: D. Ouwehand en A. Guyt; J. van Duyn en L. van der Plas; C. P. Versteegt en P. Heems kerk; J. Guyt'en H. Barnhoorn. Getrouwd: W. S. de Vreugd en A. W. Zwaan; M. Ouwehand en C. van Rijn; B. Vissers en A. E. Muller; T. van den Brink en A. B. T. Gouka; J. van Meerten en J. C. van Duyven- bode; P. Vletter en K. M. de Vreugd; E. van der Mark en A. Heemskerk. Overleden: J. Haasnoot 71 j., wedn. van J. Plokker. leidschendam Gemeenteraad. Dinsdagavond 8 uur komt de gemeenteraad bijeen. lisse BOND VAN BLOEMBOLLEN HANDELAREN. De Bond hield gisteren in „de Nachtegaal" een ledenvergadering. In bespreking kwam de export naar Duitsland over 1948. Medegedeeld werd, dat dit contingent was vastge steld op 795000, welke mededeling met applaus werd begroet. Hierna kwam aan de orde: vaststelling rege ling tegencontigentering. Deze mate rie werd fel bestreden; men was het er lang niet mee eens en wenste vrij te zijn. Het testuur stelde voor, 1938 als basisjaar aan te nemen, welke denkbeeld in de Bedrijfschap mede is aangenomen. Na lange en scherpe debatten werd het bestuursvoorstel aangenomen. Besloten werd, dat voor het volgende jaar eerst vergaderd zal worden, voordat contigenten of bases worden vastgesteld. Ten slotte werden de prijzen meegedeeld, die voor de producten voor Duitsland mogen worden genoteerd. Hierna sluiting. Autotocht ouden van dagen. De autotocht voor de oude van dagen uit Lisse, welke Donderdagmiddag door het Oranje-comité georganiseerd werd, is voor de 250 deelnemers een evenement geworden om nimmer meer te vergeten. Ieder was op de afgesproken tijd present en kwart over één zette de lange fille van 49 personenwagens en 3 volle autobus sen van de N.Z.H.V.M. zich in bewe ging, nadat eerst aan de heren een sigaartje gepresenteerd was en nog een versnapering voor beiden. Er werd een bezoek gebracht aan „Blij- dorp''.. De heer de Koning, heeft dank gebracht aan het organiserend comité en de medewerkers. Jubileum. Dinsdag, 28 September .s. zal de heer G. Wessesius, zijn 35- jarig dienst jubileum herdenken. Ge durende deze tijd is de heer Wesse- lius 27 jaar brugwachter geweest van de Haarlemmermeerpolder, terwijl hij voordien acht jaar nachtbrug wachter was te Leimuiden. Gehoren: Wilhelmus Nicolaas Ma ria, z. van J. M. van Zeist en J. M. van Trig't; Hendrika Johanna, d. van A. in 't Veld en A. Faas. Johannes Florentius, z. van P. J. Kerkvliet en J. C» Faas; Willemijntje, d. van J. J. Tulen en W. van Groen. Dirk Leen- dert, z. van P. J. Schaap en H. Ver haar; Marijtje, d. van P. Slootweg en E. A. Kuipers; Gijbert Cornelius, z. van J. Nieuwenhuis en A. M. Alt huis; Cornelia Johanna, d. van A. P. Baaij en J. G. Mijnders; Johannes Theodoras Wilhelmus, z. van J. P. van der Slot en J. H. van Steijn. Ondertrouwd: L. van der Meer 19 j. te 's-Gravenzande en C. J. Mieloo 20 j.; W. Rudz 30 j. en B. Osobka 32 j. te Haarlem. Getrouwd: W. Floris te WeespeiN korspel en C. van Helden; L. Eisen- ga en J. Schalk. Overleden: J. van Briemqp 66 j., echtgenoot van S. van Gelder; Th. van den Aardweg 97 j., weduwe van P. C. Romijn. sassenheim Geboren: Elisabeth, d. van K. Kuperus en N. Star. Ondertrouwd: W. H. Witteman 32 jaar en C. M. v. d. Weijden 27 jaar; H, H. M. Haverkort 27 jaar en A. E. v. d. Voort 27 jaar. Getrouwd: A. Danneijs 70 jaar en W. E. de Haan 73 jaar. voorschoten J.K.V.P. Drs. Jan Schiphorst, de landelijke jongeren-commisaris der K.V.P., was gisteravond op be zoek bij de Jongeren-K.V.P. alhier. In de achterzaal van het bondsge- bouw was een vrij groot aantal jon geren samengekomen om te luiste ren naar het geen hij zou zeggen over de publiekrechtelijke bedrijfsorgani satie. En ze zijn niet teleurgesteld geworden. Op buitengewoon vlotte wijze heeft hij vijf kwartier lang zijn hart gelucht en getracht de aanwe zigen enig inzicht bij te brengen in deze wel zeer belangrijke zaak. Hij begon met een uitvoeringe uiteenzet ting te geven van een reeds eeuwen oude oervorm van Hollandse publiek Horizontaal: 3. denkbeeldige koren maat, 6. aftreksel van vlees met groenten, rijst enz., 8. verdriet, 12. voorteken, 13. familielid, 15. achting, 16. eerste mens, 17. zwarte lijster, 18. vrachtschip, 19. een der hoofdrivie ren van ons land, 20. een der profe ten. 21. opgegeven werk, 23. voedsel, 25. zichtbare ader van een blad, 28. hoog bouwwerk, 29. strijdperk, 30. ambtskleed, 33. droes bij paarden, 35. overschot, 37. muzieknoot, 38. wor tel, 39. stad in Frankrijk, die herin nert aan Jeanne d'Arc, 41. geurig heid, 43. verstand, 44. tijdrekening, 45. wandeldreef. 47. kaasworm, 48. vervoermiddel, 50. houding, 51. paar denvlieg. Verticaal. 1. de 12 machtige goden der Germanen, 2. faam, 4. telwoord, 5. fijne haren zeef, 6. pijn, leed, 7. voegwoord, 9. rivier in Engeland, 10. genezen, 11. vervoermiddel, ^2. lied, 14. kleine bunzing, 16. putemmertje, 19. lengtemaat, 22. tap met een sleu tel, 23. boomloot, 24. bar, 26. tel woord, 27. modepop, 31. vette vloei stof, 32. stad in Drente, 33. zijde van het voorhoofd, 34. mondwater, 36. stap, 38. bekend eenhoevig zoogdier, 40. gem. in Gelderland, 42. dof. 43. vijlwerktuig, 46. akelig, 47. Middel baar Onderwijs (afk.), 49. familie lid. Oplossingen worden tot en met Donderdag 30 September op ons bu reau verwacht. Op de enveloppe ver melden „Puzzle". Onder de goede in zenders zullen worden verloot een verzilverde rozenkrans, een porte- monnaie en een vulpotlood. OPLOSSING VORIGE WEEK. Horizontaal: 1. Monster. 5. haastig, 1G. mager, 11. Trier, 12. geest, 16. do, 17. venster, 19. pa, 21. olmen, 23. ne ger, 25. drie, 26. sprot, 29 aren, 30. stee, 32. oir, 33. plan, 34. sta, 35. vertier, 37. mas, 39 ert, 40. Mei, 41. plein, 43. i. a. b., 44. kendi, 46. hen, 47. adé, 49. aak, 51. tor, 52. i. 1., 53. pair, 54. Ares, 55. v. a., 56. sim, 58. ree, 59. ren, 60. tel, 61. meel, 64. mare, 65. sa, 66. talud, 67. ik. Verticaal: 2. om, 3. Napolitanen, 4. ergens, 6. attent, 7, si, 8. temnerament, 9 Ir., 13. en 14. esprit, 15. St., 16. dorst, 17. v. e., 18, re. 20. arena, 22. mee, 24. gal. 27. portière, 28. orim- baar, 31. evenaar. 33. prikken. 34. so- phisme, 36. Ee, 38. spiralen, 42. lelie, 45. Dover, 48. Diest. 50. arend. 57. mes, 60. tak, 62. da, 63. el, 64. mi. Onze lezers hebben zich niet laten weerhouden door de moeilijkheden, die in deze puzzle verborgen waren, getuige het zeer grote aantal inzen dingen, waaronder slechts weinig foutieve oplossingen. Het lot wees de volgende gelukkigen aan: - Eerste prijs, een sigarenaansteker: A. A. Straver, Vennemeer, Oud Ade. Tweede prijs, een vulpotlood: J. v d. Meer, Nieuwe Duinstraat 70, Noord- wij kerh out. Derde prijs', een foto-etui: mej. G. M. v. d. Fluit, Nieuwe Brugsteeg 2, Leiden. De.prijzen zullen worden toegezon den. lechtelijke bedrijfsorganisatie, het waterschap,. Hij lichtte toe hoe hier uit een particuliere organisatie, een -privaatrechtelijke organisatie dus, langzamerhand, een overheids lichaam, dus een publiekrechtelijke organisatie is ontstaan. Nadat hij de maatschappij-ontwikkeling vanaf de Middeleeuwen tot op heden had na gegaan, waarbij hij nader inging op de extreme maatschappijleren als liberalisme en communisme en de rampzalige gevolgen schetste, die hieruit zijn voortgevloeid, kwam hij bij de oplossing, die door ons katholie ken reeds zo lang is nagestreefd, ja eigenlijk met het katholicisme ver bonden ns, n.l. de maatschappijleer, waarin zowel de enkeling als de ge meenschap zijn plaats heeft. Dus niet volkomen vrijheid en geen collecti visme, maar zoals het na de bevrij ding wel genoemd is het personalis me. Hierbij is in de tegenwoordige maatschappij-constellatie een pu bliekrechtelij ke bedrij f sorganisatie onontbeerlijk. Hier zal dus door de bedrij fsgenoten zelf een samenstel van regelen voor het eigen vali wor den opgesteld, waarbij de overheid slechts een toeziende taak heeft. Aan het slot wees hij er nog vooral op, dat de wettelijke regeling van een en ander, die momenteel op stapel staat, niet voldoende is, maar de geest der mensen er ook rijp voor moet zijn. Vooral van de kath. jon geren verwacht hij dat zij zullen voorgaan in het op de juiste wijze waarderen van deze beide groothe den, waardoor een goede uitvoering van de p.b.o. mogelijk zal worden. Aan het begin van de bijeenkomst had de voorzitter, de heer B. San ders, nog verschillende mededelingen gedaan en was het nog onvoltallige bestuur gecompleteerd tot 5 perso nen, door de benoeming van mej. Thea Warmerdam en de heer Leen van der Hulst (Rijndijk). NJ.W.I.N. Gisteravond om 8 uur kwam hetN.I.W.I.N.-comité in de raadszaal van het gemeentehuis bij een. Na de opening door de presi dente, mevr. v. d. Hoevende Jongh de Leeuw, kwam de jubileumprijs vraag aan de orde. Het batig saldo voor de N.I.W.I.N. bedroeg 121.42, welk bedrag voor de Kerstpakketten- actie zal worden bestemd. 28 prij zen gingen naar gelukkige winnaars, die dezen kunnen afhalen bij de heer Carton, Wijngaardenlaan 103. Vervolgens werd de Ker|tpakketten- actie behandeld. Elk der leden zal een aantal z.g. Kerstpakettenze- gels gaan verkopen. Deze zegels zijn rep. in de waarden van 5, 2.50, ƒ1 en 0.50. Twee leden van het comité bezochten een propaganda- vergadering in Leiden. De heer L. J. van Aken werd als nieuw lid van het comité geinstalleerd, als afge vaardigde van Kath. Thuisfront, in de plaats van kap. R. H. M. Middel hof, die door drukke bezigheden verhinderd is nog langer in het co mité zitting te hebben. Tenslotte werd het plan besproken om te ko men tot het regelmatig zeilden van plaatselijk nieuws aan de Voorscho- tense jongens in Indië. Reeds is door verschillenden belangeloze medewer king toegezegd en de plannen zullen dan ook waarschijnlijk zeer binnen kort werkelijkheid worden. Wraakneming. Maandagavond jl. HYPOTHEKEN en voor alle andere zaken op het gebied van on roerende goederen 3ouw-en Makelaarsbedrfjf VctL Drift Oude Vest 29 - Leiden Telef. 20513 is te Voorschoten door enige perso nen een rijdende auto met stenen bekogeld. Onder meer werd de voor ruit verbrijzeld en werden de bei de inzittenden door glasscherven ge wond. Alles wees er op, dat men hier met een wraakneming te doen had. Het is (le rijkspolitie te Voorschoten gelukt de daders op te sporen en tot bekentenis te brengen. Het zijn de 19-jarige L. W. N., de 21-jarige J. F. Th. K. en de 18-jarige Ja. Ca. Ka. K., allen wonende te Voorschoten. warmond Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente komt Maandag a.s. des na middags te acht uur in openbare ver gadering bijeen. Agenda o.a.: Ver huur van een lokaal van het voorma lig gemeentehuis aan de R.K. Jeugd beweging; aankoop van de buiten plaats „Klein Leerust"; onteigening van gronden in het belang van de volkshuisvesting; vaststelling van de 13 begrotingswijziging in verband met het verlenen van een ambtstoe lage aan de burgemeester. „St. Matthias." De R.K. Muziek-, Zang en Toneelvereniging „St. Mat thias" herdacht haar 30-jarig bestaan. Hedenavond wordt, om acht uur bij gunstig weer, op de, voor die gele genheid versierde gemeentelijke mu ziektent, door de afd. zang een kort programma afgewerkt, o.l.v. de diri gent de heer A. Martijn, terwijl om negen uur de afd. harmonie onder leiding van de dirigent de heer Alb. Mey een concert zal geven. Mocht evenwel het weer niet medewerken, dan zal bovenstaand prbgramma af gewerkt worden in de concertzaal van hotel „De Zon". In verband met de dan beperkte plaatsruimte, zal er uitsluitend toegang zijn voor perso nen van 18 jaar en ouder. Deze uit voering is echter toegankelijk, zon der betaling van entree. Personalia. De heer C. J. A. van der Vooren, behaalde te Utrecht het diploma vakbekwaamheid als slager. wassenaar Onderscheiding. Benoemd is tot officier in de Orde van Oranje-Nas- sau dr. E. Q. H. M. Hoelen, direc teur van de St. Jacobus Stichting en St. Ursula-kliniek te Wassenaar. zoetermeer Ondertrouwd: L. Bollebo m 22 jaar en M. Reuneker 19 jaar; J. J. Wijsman 28 jaar en C. A. J. Spruit 25 jaar. Overleden: S. Blijleven 2 jaar doch ter van A. Blijleven en M. K. van Jlaarle.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 8