AUeuia óeLzaen aan de 3l.St.Cl. Teelt van de hyacinthen vrij m PflLESTRIi TOT KNIPCURSUS» ZATERDAG 25 SEP! EMBER 1948 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 UIT "DE BLOEMBOLLENHANDEL Nu ook tulpen en narcissen Het hoofdbestuur van de vereni ging tot behoud van het bloembollen vak in Nederland (anti-„sanering") heeft aan de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening een brief gezonden, waarin het, in ver band met lopende geruchten, dat er ten gevolge van het verwachte grote surplus aan bloembollen opnieuw een vrijwillige of gedwongen inkrimp van de teelt* aan bloembollen zal ko men, onder de aandacht van de mi nistor brengt, dat er in het afgelopen seizoen hier in Holland 3700 H.A. bloembollen geteeld worden. Volgens volkomen betrouwbare ge gevens, steunend op cijfers uit het z.g. ambtelijke rapport, aldus het hoofdbestuur, werden in het afgelo pen seizoen in het buitenland 4.000 H.A. bloembollen geteeld. Zou hier in Holland de teelt ge middeld met 20 ingekrompen wor den, dan zou hier a.s. jaar slechts 3.000 H.A. bloembollen geteeld wor den. Daar verplaatsing van de teelt naar het buitenland en uitbreiding aldaar ongelimiteerd doorgaat, zou bij een uitbreiding van slechts 10 aldaar reeds een oppervlakte van pl.m. 4500 H.A. bloembollen geteeld worden. Het hoofdbestuur verzoekt de mi nister geen gevolg meer te geven aan een verdere inkrimp hier te lande, daar in dat geval Nederland bezig zou zijn zijn eigen bloembollencul* tuur te vernietigen ten gunste van het buitenland. Het hoofdbestuur is van mening, dat dit slechts door het volkomen omgooien van het roer het bloembol lenvak, door van een gereglementeer de prijs en teelt om te schakelen naar een vrij bedrijf, tc voorkomen is. De minister wordt in ernstige over weging gegeven deze materie nog maals diepgaand met het hoofdbe stuur te bespreken. Kort na het verzenden van dit schrijven werd bekend, dat de mi nister de teelt van hyachinten had MONUMENT VOOR MGR. POELS? Het gemeentebestuur van Venray heeft te kennen gegeven, dat, wan neer de iVaatselijke afdeling van de R.K. Arbeidersbeweging het initia tief zou nemen tot oprichting van een monument voor Mgr. dr. H. Poels, het dit met alle middelen zou stimu leren, aldus de „Tijd". vrijgegeven. Naar aanleiding hiervan heeft het hoofdbestuur de minister een telegram gestuurd, waarin het meedeelt, dat dit besluit op de bloem- bollenbeurs te Haarlem met instem ming is begroet. Ook het hoofdbe stuur juicht deze beslissing van harte toe. Mede in verband met deze aan gelegenheid dringt het thans ook ten sterkste aan op het onverwijld op heffen van alle bestaande maatrege len voor de artikelen tulpen en nar cissen, gezien de grote uitbreiding de zer culturen in het buitenland. TOESLAG OP DE PENSIOENEN In een notanaar aanleiding van het verslag van het wetsontwerp ver hoging van pensioenen met een toe slag deelt de minister aan de Tweede Kamer mede, dat de regering bereids is overgegaan tot het verstrekken van een voorschöt op bedoelde verhoging over het jaar 1947, aan hen, die on der dit wetsontwerp vallen, voor zo ver zij niet reeds te vorige jaren eer zocjanig voorschot over 1947 hebben ontvangen. Voor dat betreft degenen, die ten laste van het algemeen burger1 Ijk pensioenfonds zijn gepensioneerd, merkt de minister nog het volgende op: Voor bedoeld voorschot zijn in aanmerking gekomen zij, die zijn ge pensioneerd uit hoofde van een: a) Ontslag, ingaande na 31 Decem ber 1944, doch vóóf 1 Juli 1947. b) Overlijden in dat tijdvak van een ambtenaar of militair of van een gewezen ambtenaar of gewezen mili tair. oie in dat tijdvak is ontslagen. Het voorschot is verleend lot een bediag, gelijk aan de toeslag, waarop de gepensioneerde krachtens het on derhavig wetsontwerp recht zou heb ben, indien dit wetsontwerp onge wijzigd tot wet zal zijn verheven, De uitbetaling van het voorschot heeft voor het grootste gedeelte plaats gehad in de maanden Augustus en September, terwijl de betaling van het overige gedeelte geleidelijk geschiedt Buiten het voorschot vallen de ge pensioneerde, wier pensioen in ver band met inkomsten niet ten volle betaalbaar is. Het bovenstaande geldt ook voor de militaire pensioenen, ontleend aan een ontslag in de loop van 1945 of aan het over1 ij den van een militair in 1945 of aan het overlijden van een gewezen militair, die in 1945 ontsla gen is. Aan de gepensioneerde spoorweg ambtenaren is naar analogie van het voorgaande eveneens een voorschot verstrekt. Is Uw Radio defect? BEL 24244 De Radio-Technische Dienst I.R.M.C.O. N.V.. Nieuwe Rijn 32 repareert vlug» betrouwbaar en valc- kundig Aetherklanken ZONDAG HILVERSUM I (301 M) ff.00 Nieuws. 8.15 Gram.muziek. 9.30 Nieuws. 9.55 Inleiding Hoogmis, 10.00 Pontificale Hoogmis in de St. Jacobskerk te Den Haag t.g.v. het 60-jarig bestaan van de K.A.B., 11.40 Pianoconcerten van Mozart. 12.15 Lichte Franse orkesterken. 12.33 Lunchconcert. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws, aansluitend Katholiek nieuws. 13.20 Vervolg Lunchconcert. 13.40 Spmeuza. 14.00 Nederlands Ka merkoor. 14.35 Kamermuziek. 15.30 Bewuste Middenstand. 15.40 Muzikale Tombola. 16.10 Sportreportage. 16.25 Afscheid missionarissen. 18.00 Gram. 19.00 NCRV kwartet, 19.00 Nieuws, muziek. 18.30 Progr. Ned. Strijdkr., 19.50 In het boeckhuys. 20.05 De ge wone man, 20.12 Klein orkest, 20.45 Het avontuur, hoorspel, 21.25 Johny Ombach. 22.04 Lond. Philh. Orkest. 22.30 Actualiteiten, flitsen uit jubi leumviering K.A.B. 23.00 Nieuws, 23.15 Radio Philh. Orkest. HILVERSUM II (415 M) 8.00 Nieuws. 8.18 Gram.muziek. 8.30 Voor het platteland. 8.40 Barca role, 9.12 Sportmed. 9.15 U vraagt, wfj draaien. 12.00 Kon. Mannenzang- ver. Apollo. 13.00 Nieuws. 13.20 Les gars de Paris. 14.00 Marche mili taire. 14.05 Boekenhalfuur. 14.30 Con cert met toelichting. 15.50 Filmpraat je. 16.05 Skymasters. 16.30 Reportage- dienst. 17.00 Boekbespreking. 17.30 Zang, 17.45 Sporto verzicht. 18.00 Nieuws. 18.15 Ramblers. 19130 Stra- diva sextet. 20.00 Nieuws. 20.05 Re- portagedienst, 20.15 Romancers, 21.00 Operamuziek. 22.15 Drie mannen in de sneeuw, hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.45 Nocturne. MAANDAG HILVERSUM I (301 M) 7.00 Nieuws, 7.15 Oohtendgymn. 8.00 Nieuws. 9.00 Alexander Brai- lowski, 9.15 Ochtendbezoek bij jonge zieken, 9.30 Bonte mengeling, 10.15 Kwartet in D, 11.00 Symphonie voor Strijkorkest, 11.20 Van oude en nieu we schrijvers, 11.40 Zangrecital, 12.00 Bekende Orkestwerken, 12.33 Amati trio, 13.00 Nieuws, 13.15 Mandolinata, 13.45 Walsen, 14-00 Voor de scholen, 14.35 Nocturne, 16.45 Werken van Manuel de Falla, 18100 André de Raaff, 18.15 Sportrubriek, 18.30 Re- geringsuitz., 19.00 Nieuws, 19.15 N.C. R.V. leeslamp, 20.00 Nieuws, 21.15 Busch Strijkorkest, 22.15 Met band en plaat voor U paraat, 23.00 Nieuws. 23.15 Avondconcert. HILVERSUM II (415 M.) 7 00 Nieuws, 7.15 Ochtend varia, 8.00 Nieuws, 8.15 Licht operette concert, 8.45 Gramofoonmuziek, 9.35 Arbeidsvitaminen, 11.00 Op de uit kijk, 12.00 Mien Potharst, 13.00 Nieuws, 13.20 Metropole oi-kest, 14.00 Wat gaat er om in de wereld? 14.15 Gram.muziek, 15.00 Bonbon- nière, 16.00 Theaterm-uziek, 16.45 Musicale kalender, 17.45 Al Good man en orkest, 18.00 Nieuws, 18.45 Pianomuziek, 19.15 Strijkorkest, 20.00 Nieuws, 20.05 Radioscoop, 21.00 Johnny Meijer, 22.30 London Radio Orchestre, 23.00 Nieuws, 23.15 Zang en dans. NOODKREET OVERHEIDS PERSONEEL INZAKE TOESLAG OP DE PENSIOENEN. De samenwerkende centrales van Overheidspersoneel Lebben in een dringend vertoog de aandacht van de Minister van Binnenlandse Zaken erop gevestigd, dat nog vele van de krachtens de Pensioenwet 1922 of de Pensioenwet voor de Spoorweg ambtenaren 1925 na 1 Januari 1945 gepensionneerden tot nu toe geen voorschot ontvingen op de hun toe komende toeslag over 1947. Gezegd wordt dat een noodtoestand heerst in de betrokken gezinnen. De centrales vragen mede in verband rnet de daaromtrent in de Tweede Kamer bij de behandeling van de toeslag-wet namens de regering ge dane toezeggingen, op korte termijn uitbetaling van de voorschotten. JOHAN VAN OLDENBARNEVELDT MET TROEPEN NAAR INDIë VERTROKKEN De Johan van Oldenbarneveldt is gistermiddag uit de Amsterdamse ha ven met aflossingsdetachementen van' het koninklijk Nederlands Indische leger on van de Koninklijke Land macht naar Nederlands-Indië ver trokken. Van hun belangsteRing gaven o.m. blijk de secretaris generaal van het departement van Oorlog, de heer L. H. Rietveld, de waarnemend chef van de generale staf, generaal majoor J. H. Droste, de bevelhebber in het tweede militaire gewest, generaal ma joor M.G.V. Kesteren, en de bevel hebber in het tweede militaire ge west, generaal majoor J. A, A. Sitsen. Omstreeks half zes verliet het schip de Amsterdamse haven. Er bevinden zich ongeveer 2400 man aan boord. BRANDSTOF VOLGEND JAAR* DUURDER Naar wij vernemen zal de regering ir. 1949 geen subsidie meer verlenen op de brandstoffen. Als gevolg daar van zul1 en de prijzen van brandstof fen, met uitzondering van die voor cokes en eierkolen, het volgend jaar hoger zijn, dan in de voorgaande ja ren. Hoeveel de verhoging zal be dragen, is nu nog niet met zekerheid te zeggen, dat zal voor een groot deel afhangen van de hoeveelheid waar over ons land door productie van onze mijnen en door invoer zal kun nen beschikken. BRANDSTOFFENBONNEN VOOR KAMERBEWONERS. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat van de brandstoffen- kaart TB 806, welke aan kamerbe woners wordt uitgereikt, de bonnen 01 en 03 zijn aangewezen voor het ko pen van drie eenheden vaste brand stoffen per bon. ORGANISATIE IN DE SIGARENINDUSTRIE In een te Eindhoven gehouden ver gadering van de vakgroep sigaren- industrie hebben de heren F. van Best en H. Kersten, beide te Valkenswaard hun bestuursfuncties neergelegd. Het bestuur is thans als volgt sa mengesteld: mr A. Steinkuhler, Eindhoven, voorzitter, drs S. C. Bak kenist, Amsterdam, A. Kersten, Val kenswaard, dr A. Meijers, Eindhoven J. M. van Schuppen, Wageningen, H. Smit, Kampen, M. Wintermans, Duizel; als secretarissen treden op mr B. Colenbrander Amsterdam en drs H. v. d» Waerden, Eindhoven. De vakgroep sigarenindustrie, als onderdeel van de organisatie Wolter- som, zal binnen afzienbare tijd moe ten worden geliquideerd. Het is de bedoeling, dat binnenkort zal worden opgericht een federatie van werk gevers organisaties in de sigarenin dustrie. Deze federatie zal onder lei ding staan van het hiei'boven aange geven bestuur. BEZOEK VAN AMERIKAANSE BURGEMEESTERS Vertegenwoordigei-s van de United States Conference of Mayors, onder wie burgemeester Welsh van Grand Rapids brachtten gisteren een bezoek aan Rotterdam. Zij vertoeven in Nederland als gast van de vereniging van Nederlandse Gemeenten en vergaderen in Den Haag. De Amerikaanse burgemeesters zijn gistermiddag officieel op het Rot terdams stadhuis ontvangen. In de namiddag werd een bezoek gebracht aan de haven en aan het museum Boymans. (Van onze Radio medewerker). Op 1 October gaan de golflengten weer „om"; dan staan de Omroep-or- ganisaties gereed talöt liun winterprogramma. Wat zal de Katholieke Radio-omroep in het aan staande seizoen zijn luiste raars, „vrienden van de K. R, O.", zoals hun verza meltitel thans luidt voorzetten? Het program ma is veelzijdig en beweegt zich als het ware tussen Palestrina en de tournee „In de roos". Werd in het vorige win terseizoen meer aandacht besteed aan muziekwerken van Mahler, binnenkort zal ruime plaats worden ver leend aan een Reger-Bruck- ner cyclus, met orkest-, koor- en kamermuziekwer ken van deze grote com ponisten. Uitzendingen in cyclusverband zijn in trek, zodat het ons verheugt, in dezo serie te kunnen aan kondigen: Het gebed in de muziek; Franse lyriek van 'troubadour tot het moder ne lied; het blaasinstru ment in de kamermuziek en de uitvoering van 29 Hoogliedmotetten van Pa lestrina. Wel het meest bekend is Palestrina om zijn Missen, doch bijna even belangrijk zijn zijn vele koorwerken op Latijnse tekst. Wie door dringt in de stijl van deze motetten, ontdekt de vrije compositie en de verras sen die vondsten. Het Ne derlands Kamerkoor is voor de uitvoering uitgeno- f)izelfde koor zal in November een uitvoering geven van een koorwerk van Dallapiccola. En het Collegium Musicum Ara- stelodamensis zal op hoog tijdagen koorwerkken, ge wijd aan Maria ten gehore brengen. Binnen- en buitenlandse dirigenten zullen belangrij ke opera's in studio-uitvoe ring leiden, bijvoorbeeld Carmen vaj} Bizet, Othello van Verdi. Figaro en Cosi van Tutte van Mozart, maar ook minder gehoorde wer ken van Rimsky-Korssa- kow, Monteverdi en Albe- niz. muzikale tombola. In dit lichtere genre past ook de combinatie ..In de roos", die deze winter op tournee zal gaan, gans het land door. met het Orkest zon der Naam, de drie Muske tiers, Dries Krijn en Toby Rix. Hiermee start men reeds 4 October. Meer in het bijzonder, wat het gesproken woord betreft, wordt de aandacht gevraagd voor de vele gro te en kleine hoorspelen, die op stapel staan. Na tuurlijk zullen ook de Klankbeelden niet ontbre- In de vertaling van Jan Engelman zal Bach's Mat- theus-passie worden uit gevoerd en reeds met Kerst mis een oratorium van Pe- rosi.' Natuurlijk zal ook aandacht worden besteed aan de uitvoering van Ne derlandse werken. Een in ternationaal gezelschap van solisten en ensembles zullen meer dan 200 re pertoirestukken en nieuwe scheppingen voor de micro foon brengen. In de cyclus piano-concerten zal Ge rard Hengeveld optreden met het Ojnroep-kameror- kest. Uit en thuis. De rubriek „Uit en thuis" herinnert aan de radioscoop; ze zal Zondag avond meer dan twee uur achtereen vullen met hoor spel, Hitparade, cabaret en ken: wtf noemen een uit zending over „Het derde Gebod" ter verbreiding van de Zondagsheiliging. In de ze rubriek zal ook drs. Jean Eykeler een belangrijke plaats bezetten met bijbel se onderwerpen. Voor de vrouw zijn er „duizend en een dingen", voor de zie ken komt er weer de nodi ge zendtijd, ook voor de „Zonnebloem"-actie, die zeer waarschijnlijk een afzonderlijke onderneming zal worden. Voor de Jeugd. Natuurlijk komt ook de jeugd in belangrijke mate aan de beurt. Voor de Wig wam is een twaalf-delig hoorspel in voorbereiding, pater Wesseling van de Re demptoristen komt met 'n wekelijkse causerie en de schoolradio zal worden aan gepast aan de practijk, dat wil zeggen: meer naar de leeftijden worden gehou den. Elke werkdag, die de K. R. O. in de aether is, is er schoolradio eenmaal per week zelfs muziek-uitzen- ding. Uiteraard moeten wü volstaan met deze korte opsomming van slechts een deel van het aanstaande K. R. O.-programma. Na tuurlijk blijven belangrijke rubrieken onveranderd, zo als het Lichtbaken, de Zon newijzer, de praatjes in het Boeckhuys. het Katho liek nieuws en ook het boekennieuws van Idil, de Gev/one Man en andere uit' zendingen, die het luisteren naar de K. R. O. aantrek kelijk plegen te maken. Wij maken nog melding van een proefneming op Zondag 3 October, als een microfoonbewerking van het toneelstuk 'Ambtenaar geef ons een huis" zal wor den gegeven door een groep amateurs uit het hart van de Amsterdamse Jordaan. Deze spelex's die nooit eer der voor de microfoon ston den kunnen zich beroepen op Herbert Perquih als re gisseur. Tenslotte een vingerwij zing, die nodig is na de ca nard, waarmee het nieuwe weekblad D. P. deze week bh zijn lezers aan boord kwam. De redactie heeft het over een stelsel, waar door de Omroepverenigin gen in eikaars zendtijd kun nen werken. Het verhaaltje is echter dermate doorzich tig. dat geen ernstig lezer deze kolder voor waar zal aanvaarden. AMERIKAANSE DANK VOOR WICHELROEDELOPER. De commandant van het hoofd kwartier van de Amerikaanse opspo ringsdienst te Luik, W. E. Kennedy, heeft een brief gericht tot de wichel roedeloper W. Hulssegge te Gorssel, waarin hij zijn dank betuigt voor het aandeel, dat de heer Hulsegge heeft gehad in de nasporingen naar de dood van een Amerikaanse piloot, die in 1943 nabij Hoogeveen met zijn vlieg tuig neerstortte. Zoals destijds reeds gemeld is stortte het toestel van een hoogte van 3000 a 4000 meter neer in de weke moerasbodem, waarin het volkomen verdween. De daardoor ontstane kuil, die vol water liep, was door de Duitsers weer gedicht. Dank zij de medewerking van de heer Hul segge kon het toestel na de bevrij ding opgespoord worden. DE HEER STEINMETZ BLIJFT KAMERLID Naar wij vernemen, is de heer W. Steinmetz in verband met zijn be noeming tot wethouder van Amster dam voornemens te bedanken als ge salarieerd bestuurder van de K.A.B. Hij blijft echter voorlopig lid der Tweede Kamer. Mocht hij na de Ge meenteraadsverkiezingen in het vol gend jaar zijn wethouderschap ge prolongeerd zien, dan zal hij heen gaan als Kamerlid. SLAPPE STEMMING OP DE BEURS In tegenstelling tot Donderdag toen de Indische fondsen een verras send vaste houding vertoonden, waardoor de effectenmarkt per saldo nog een vrij geanimeerd verloop had, was de stemming gisteren in elk op zicht zonder enige animo. In de hoe ken bleken practisch geen orders aanwezig en daar ook nieuwe poli tieke gezichtspunten ontbraken en zelfs uit Indonesië geen nadere ont wikkeling bekend was geworden, viel de beurs terug in haar apathi sche houding en was er vrijwel niets dat op enigerlei wijze de aandacht trok. Wel had men belangstelling voor berichten omtrent liquiditeits moei lijkheden bij de bouw en handelson derneming „Wabo", die in verhou ding tot haar kapitaal een te groot aantal te bouwen huizen in opdracht zou hebben genomen. De eerstdaags te houden aandeelhoudersvergade ring zal hierin opheldering kunnen brengen. In deze omstandigheden werd het echter beter geoordeeld Donderdag in de aandelen Wabo geen notering te maken. De stukken wa ren de laatste tijd tot 100 teruggelo pen. De handel had, in tegenstelling tot Donderdag toen nog voor ruim 1 millioen gulden aandelen werd om gezet, weinig te betekenen en de koersen leken als vastgenageld. De staatsfondsenmarkt was nauwelijks aan wijzigingen onderhevig. Groot boek 1946 noteerde 98 1/4. Prol. 2 1/4 procent. Wat lezers schrijven ONZE MILITAIREN IN INDIë. Geachte Redactie. Zou u misschien onderstaand stukje in de Leidse Courant willen opne men? Bij vooroaat mijn hartelijke dank. Semarang 15 Sept. 1948 Een militair onderdeel heeft zoals u allen weet een eigen fourier. Een fourier gaat over het uitreiken, het innemen en het ruilen van uitrus ting- en kledingstukken. Dat ruilen, gebeurd hier in Indonesië niet zoals dat in Holland gebeurde. In Holland hield de fourier enkele middagen per week voor ruilen 'beschikbaar. Hier gaat het echter heel anders. Omdat je hier meer kleding s?ijt dan in Holland, is het hier elke maand een keer Tuilen. Dan is er eerst een grote wedstrijd onder degenen die ex- het eerste zijn, want iemand die de 25ste is heeft helemaal geen kans iets te kunnen ruilen. De plechtig heid neemt dus een aanvang nadat de rij gevormd is. Nadat- de eerste 10 aan de beurt zijn geweest, is er al het een of ander uitverkocht. Na nog een paar weer wat, zodat na de 20, 22 a 23ste de plechtigheid is afgelopen en de zaak weer wordt gesloten. De volgende cerêmonie vindt dan weer plaats een maand latex-, met dezelfde hoeveelheid goederen en natuurlijk weer een klein percentage meer gegadigden. Dat er elke maand meer bijkomen is volkomen te begrijpen, daar er jon gens bij zijn die al in 4 of 5 maanden niet aan bod zijn gekomen, en b.v. geen onderkleding meer hebben. Het klinkt misschien gek, maar toch zijn er jongens die geen onderbroek meer hebben, of hij is aan flarden. Maar ja, het Hollandse leger is arm, dus moet je maar niet zo nauw kij ken. Als het zwembad aan ons voor gebruik gegeven wordt, omdat we er 's morgens geen gebruik van kunnen maken omdat we dienst hebben, moe ten we f 50 per maand betalen. Dat komt dan met 50 man neer op een gulden per maand. Maar heeft u al eens meer zoiets gehoord bij een ander leger? Dat een militair, als hij teveel water gebruikt, het zelf moet betalen? Ook dat gebeurt hier. Op een grote hoeveelheid jongens is het bedrag natuurlijk wel erg laag, maar zitten we nu tens^tte hier zo'n beet je voor ons plezier? Neen, wat leger betreft, moet niet van burgerzijde, maar van regerings zijde eens iets meer worden gedaan. Een soldaat, die bijna geen goede kleding meer heeft, wordt een kan keraar. Zo ook als er iets anders aan de hand is, zoals het betalen voor het een of ander, Op zo'n punt kanker je al was het om 1 cent. En wat het vervoer betreft des avonds, daarover* is al meer een keer geschreven. „Leidenaar" Aan klachten van militairen wor de gehoor gegeven. Een der mid delen om daartoe te geraken is: publi citeit, opdat de gegrondheid van de klachten onderzocht kan worden en dan zo nodig worde ingegrepen Red. L. Crt Abonné's van dit, blad kunnen zich opgeven voor deelname aan een- schriftelijke cursus. Zij worden daarbij met raad en daad terzijde gestaan door eiwaren leraressen. Alle deelneemsters ontvangen gratis een fraaie modeplaat met ruim 230 modellen. Per les 75 ct. Schriftelijke aanmeldingen voor 13 Oct. aan het bureau van dit blad, onder motto: Knipcursus Ilmo. 7696 PERSSPIEGEL gratie De Linie schrijft; „Tengevolge van het Gratiebesluit 1948 hebben de laatste weken geregeld vrijlatin gen plaats gehad. Van de 4000 per sonen die door de tribunalen tot opsluiting in kampen veroordeeld werden on nog geïnterneerd waren is thans ongeveer de helft weer op vrije voeten. Eveneens een 800-tal van de door Bijzondere Gerechts hoven behandelde gevallen. Nog zitten 4000 gedetineerden te wachten op het voorkomen van hun zaak. In het belang van het recht en daarom in het belang van Nederland zelf moet hier haast mee gemaakt worden. Wij hopen dat Vrouwe Justitia thans meer dan tot hu toe rekening zal houden met het nameloze leed dat reeds geleden werd." HET GEHEIM VAN DE 13) DOOR AGATHA CHRISTIE Na zjjn eenzame maaltijd begon hij dadelijk, zoals hij zichzelf beloofd had, aan de bewuste mémoires. Maar na een half uur begon het hem al te ver velen; het schrift was bijna onlees baar en pikante lectuur was het niet. Aan het einde van het vierde hoofd stuk gaf hij het op. Voor zover hij er over kon oorde len, zouden de mémoires van graaf Stylptitch Europa^ niet tot het aan gorden van het zwaard ven'eiden. Hij streek de brieven en de om slag van het manuscript, die voor hem op tafel lagen, tot een hoopje bij een, stopte het zo, slordigweg, in zijn koffer en deed de koffer op slot. Dan sloot hij de deur van de kamer af, plaatste er een stoel- tegen en zette a's extra voorzorg, een karaf vol wa- - uit de badkamer op de stoel. oen gevoel van trots over die ig kleedde hij zich uit en stapte in bed, In een gemakklcelijk- luie houding, met het lampje naast zijn bed aan, probeerde hij het nog eens met de mémoires, maar na nog geen vijf minuten voeMe hij zijn ogen dicht vallen. Hij schikte zich tevreden in het onvermijdelijke, stop te het manuscript onder ziin kussen, knipte het licht uit en.sliep. Een uur of vier later werd hij met een schrik wakker. Wat hem ge wekt had, wist hij niet; misschien het een of ander geluid, misschien het onbewuste gevoel, dat er gevaar dreigde. Bij mensen, die een avon tuurlijk leven geleid hebben, is het gevaarzintuig sterk ontwikkeld. Een ogenblik bleef hij onbeweeg lijk liggen en trachtte de indruk ken, die hij van buiten af kreeg, te onderkennen .Hij hoorde een zacht, heimelijk geritsel en toen hij zijn hoofd voorzichtig iets omdraaide, zag hij tussen z'n bed en het raam op de vloer bij de koffer, een donkere scha duw. Met een plotseling in actie ko men van al zijn spieren sprong An thony het bed uit en knipte het licht aan. De man die voor de koffer ge knield lag, schoot overeind. Het was Giuseppe, de Italiaanse kellner. In z'n rechterhand had hij een lang scherp dolkmes. Met een half-onderdrukte kreet van woede sprong hij op Anthony af. Anthony week op zij uit, het mes ging langs ham heen. Het volgende ogenblik rolden beide mannen in een strijd op leven en dood over de grond. Anthony spande alle krachten in om de rech terarm van z'n tegenstander zó vast te houden, dat hij het dolkmes niet kon gebruiken. Langzaam boog de arm naar achteren. Maar tegelük voelde hij de benige vingers van de Italiaan om zijn keel. Hij begon te hijgen van benauwheid. In een op- pex-ste krachtsinspanning boog hij de arm nog meer naar achter... Het mes viel kletterend op de grond Meteen rukte de man zich door een krachtige, lenige beweging uit de greep van Anthony los en krabbelde overeind. Anthony sprong met een katachtige behendigheid eveneens op en schoot om de tafe? heen om de man de pas af te snijden. Te laat bemerk te hij zijn vergissing. De stoel en de karaf water stonden nog zoals hij ze had neergezet. Giuseppe was door de openslaande deuren naar binnen gekomen en langs diezelfde weg probeerde hij nu weer te ontsnappen. In de paar kost bare ogenblikken, die Atithony, door naar de deur te lopen verloren liet gaan schoot hu' het balkon op, klom op de balustrade en sprong over naar het volgende balkon. Anthony begreep onmiddellijk, dat een poging om de man te achtervol gen op niets zou uitlopen. De man kende de weg, dat was to zien aan het gemak, waarmee hij van balkon naar balkon sprong. Het enige resul taat zou zijn, dat Anthony zichzelf en zijn zending voor het voetlicht bracht. Hij ging terug naar het bed, stak zijn hand onder het kussen en haalde de mémoires te voorschijn. Geluk kig dat hij ze daar gelegd had. Als ze in de koffer opgeborgen geweest waren, zouden ze nu allicht verdwe nen zijn. Hij ging naar de koffer en lichtte het pakpapier van het ma nuscript op, om de brieven er uit te nemen. HOOFDSTUK VI. Chantage Om precies vijf minuten voor vie ren ging Virginia Revel, voor ééns in haar leven op tijd, dank zij een grote nieuwsgierigheid, de stoep van haar huis in Pont Street op. Ze sloot de deur met haar huissleutel open, ging naar binnen en... zag Chilvers, die, in stramme houding op de mat, op haar stond te wachten. „Er is een. iemand om u 'te spre ken, mevrouw! Ik heb hem maar binnengelaten." Door haar concentratie op andere dingen, lette ze niet op de eigen aardige manier, waarop haai' butler die simpele aankondiging onder woorden bracht. „O, mr Lomax! Waar heb je hem gelaten. Chilvers? In de zitkamer?" „Nee, mevrouw, mr Lomax niet!" Chilvers sprak op teleurstellend verwijtende toon. „Het is een man, ik wou hem eerst niet binnenlaten, maar hij zei, dat hij een boodschap, een gewichtige boodschap voor u had Daarom, omdat ik dacht, dat u hem wel zou willen spreken, heb ik hem maar in de bibliotheek gelaten." Virginia bleef staan en dacht na Ze was nu al een paar jaar weduwe en door verscheidene van haar ken nissen werd haar tegenzin om over haar man te praten toeeeschreven aan het feit, dat zich onder haar non chalante vrolijkheid een groot ver driet verborg. Anderen, degenen on der haar vriendinnen, die naar beter kenden, namen haar zwijgen anders op. Voor hen was het een bewijs, lat Virginia nooit „echt" van Pirn Fevel gehouden had en dat ze het onwaar dig vond, een sentiment te huichelen dat ze niet bezat. „Ik moet u nog zeggen mevrouw," ging Chilvers voort, „datte... eh... die man er eentje uit het buiten land is." Virginia's belangstelling nam toe. Ze had met haar man, die in diplo maat geweest was. veel gereisd, onder andere waren ze in Herzo- S'owakije geweest, een paar maan den voor de sensationele moord op de koning en koningin. De man, die op haar zat te wachten, kon wel een Herzo- Slowaak zijn; een vroegere bediende, die aan lager wil was ge raakt. „Goed, dat je hem hebt laten wach ten, Chilvers," zei ze met een goed keurend knikje. „Waar zei je. dat je hem gelaten had? In de bibliotheek, niet?" Ze liep licht en vlug door de hal en deed de deur van de kamer naast de eetkamer open. In de stoel naast de haard zat een man. Bij haar binnenkomen stond hij langzaam op en keek haar aan. Virginia had een uitstekend geheu gen voor gezichten en ze wist, van het eerste ogenblik af, dat ze de man nooit eerder gezien had. Hij was lang en don/ker; door zéjn mager lenig lichaam en zijn olijfkleurig ge zicht was hij op en top de Zuiderling Maar hij had niet het Slavische type; hij kon een Italiaan of Spanjaard zijn „U heeft me te spreken gevraagd," begon ze. „Ik ben Mrs Revel." (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1948 | | pagina 6