Uitgelezen collectie vee wordt in Leiden verwacht Wat i$ dat tacfo Dit jaar 30.000 huizen, in 1951 mogelijk 60.000 ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1948 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Ir. J. G. Tukker, directeur van het bedrijfschapvoor pluimvee en eieren, heeft op de Overijselse pluimveedagen te verstaan gegeven, dat de eieren volgend jaar vrij zul len komen. Wegens onze exportver plichtingen aan Engeland kan dit niet voor 1 Maart 1949 gebeuren. Tevens zal men er in de volgende lente toe overgaan onze pluimvee stapel zeer belangrijk uit te brei den. De maatregelen, welke de kip- penhouderij het meest beperken, komen dan te vervallen. Slechts de kuikentoewijzing zal in het belang van de kleine boeren gehandhaafd worden. En tevens, voor zover nood zakelijk, distributie van pluimvee voeder voor die bedrijven, welke in aanmerking zijn gekomen voor toe wijzing van kuikens, aldus de „Nieuwe Courant". Ir. J. Hoogendoorn, pluimveecon sulent voor Overijsel en Drente, heeft gesproken over onze grote concurrente Denemarken en aange geven, op welke punten wij van de Denen kunnen leren. Als een van die punten noemde hij de zindelijk heid, waardoor Denemarken in staat is met een betere kwaliteit eieren op de wereldmarkt te komen. Te vens hebben de Denen, volgens ir. Hoogendoorn, een voorsprong op ons door hogere productiviteit van de kippen. Deze wordt bereikt door sterk te letten op de afstamming van de kippen. Een zeer select hanenstamboek werkt in deze rich ting mee, evenals de classificatie van de fokkerijen, welke volgens een soort wedstrijdsysteem ge schiedt. VOORZITTER LEIDSE KIESKRING K.V.P. 25 JAAR RAADSLID- VAN SCHOONHOVEN. Gistermiddag werd in het stadhuis te»Schoonhoven een speciaal belegde Raadsvergadering gehouden, ter her denking van het feit, dat de heer A. C. A. Deerenberg op 4 September ge durende 25 jaren onafgebroken deel heeft uitgemaakt als lid van de Raad van de gemeente Schoonhoven. De belangstelling hiervoor was bui tengewoon groot, de raadzaal was tot in de uiterste hoeken gevuld met ver tegenwoordigers van diverse organi saties, w.o. voorzitter en secretaris van de Kath. Volkspartij, bestuursle den van de Kamer-Centrale Leiden, besturen van de landelijke bonden van autobusonderneminëen, burge meesters en Statenleden en bestuurs leden van plaatselijke organisaties. Burgemeester Nieuwenhuizen hul digde de jubilaris en dankte hem voor het vele, wat hij niet alleen als raads lid maar ook als wethouder voor de gemeente heeft gedaan. Hierbij slo ten zich aan de wethouder Peerbolte en de raadsleden Simons en Malingré, die allen, soms op humoristische wij ze, blijk gaven van de zeer goede ver standhouding en samenwerking in de Raad van Schoonhoven.. Na dit officiële gedeelte, opende de burgemeester, als voorzitter van het huldigingscomité, de bijeenkomst van vrienden en bekenden, waarop on der aanbieding van cadeaux en de beste wensen hulde werd gebracht aan de jubilaris en mevr. Deerenberg. Hierbij *werd het woord gevoerd door de heer Andriessen, voorzitter van de Kath. Volkspartij, namens het Partijbestuur, burgemeester Eisen na mens de Kath. Statenfractie: de heer W. C. van Iperen, sprak namens de Stichting coördinatie autovervoer per sonen C.A.P. en de heer F. A. Arke, namens de coördinatie toerwagenbe- drijven in Nederland „Cotver Neder land". Deze sprekers brachten dank voor het feit, dat mede door de acti viteit van de heer Deerenberg, hun organisaties thans baas zijn in eigen huis onder toezicht der regering. De heer Haaksbergen sprak namens het Verbond van Nederl. Sigarenfabrikan ten, van welke organisatie de heer Deerenberg deel uitmaakt en namens de landelijke looncommissie in de si- garenindustrie. Na een serenade van de harmonie uit Schoonhoven aan hun ere-voorzitter, volgde in de zo rijk met tal van bloemstukken getooide hal van het stadhuis de zeer druk bezochte re ceptie. Naar HUIBERS Haarlemmerstraat 123, Lelden voor Geboorteaankondigingen LAATSTE BERICHTEN i REPUBLIKEINSE TROEPEN MAKEN VORDERINGEN. Antara meldt uit Djocja, dat gis teren de republikeinse troepen er in geslaagd zijn Sawagan, een stad 20 km. ten Noord-Oosten van Mage- lang, te heroveren. De gevechten hebben enige uren geduurd en heb ben de republikeinse troepen vier doden gekost, terwijl een politieman is gesneuveld. Na de herovering zijn de communistische leiders gearres teerd. Voorts wordt gemeld, dat na een korte tegenstand de republikein se troepen weer de controle hebben over Tegalredjo, 15 km. ten Oosten van Magelang. waarbij een politie man werd gedood. Volgens het republikeinse Pers bureau Antara hebben heden in de strijd tegen de communisten op Oost- Java geen nieuwe ontwikkelingen plaatsgevonden. Tot nu toe maakten de regeringstroepen voortgang waarbij volledige medewerking van de bevolking werd ondervonden. Aangenomen wordt, zo meldt An tara verder, „dat de laatste opera ties op grote schaal" tegen Madioen zeer spoedig zullen plaats hebben. 29 SEPTEMBER VEBO MOG ENKELE DAGEN en Leiden zal in het teken van de Vebo staan; nog vier dagen en koeien zullen in de Leidse straten hun sporen ach terlaten, die allemaal voeren naar het centrale punt: de Veemarkt. Dan zullen honderden Rijnlandse boeren hun kennersoog laten gaan over de lange rijen glanzende koebeesten, eens bewonderd sissen of critisch mom pelen en het bewuste dier met de vlakke hand een klap op het achter deel geven, om eens opzij te kunnen t asten. Dan zal menige Leidenaar kunnen verzuchten: Had ik daar nu maar eens een stukje van in de pot! Zwartblaar met 300 stuks vertegenwoordigd Even terloops: dit laatste zal mis schien werkelijkheid worden, want voor de rubriek „slachtvee" zullen ongeveer 75 monsterbeesten worden aangevoerd, die onmiddellijk na de keuring geklast zullen worden, om de volgende dag geslacht en gedis tribueerd te worden. Wie weet of ook de Leidse slagers daar hun deel van zullen krijgen. Als dat waar is, zullen de Leidenaars 's Zondags „Vebovlees" op tafel hebben! De tentoonstelling is iets later dan andere jaren, wat vooral voor het jongvee zeer .gunstig is, omdat deze categorie in de zomermaanden veelal nog niet representabel is. „Er is een verheugend grote belangstelling'', deelde de voorzitter van de Vebo, de heer J. W. Bonda, ons op een pers conferentie mede, „en de boeren gaan steeds meer de waarde van de Vebo beseffen, getuige het aantal le den, dat dit jaar met 100 toenam en nu tot 250 gestegen is." Verheugend is het ook, dat de plaatselijke fokvee- dagen steeds meer vóór de Vebo ge houden worden, zodat de inzenders het allerbeste op de tentoonstelling kunnen brengen. Evenredig groot met de belangstel ling is het aantal inzendingen, in to taal n.l. bijna 1000 stuks vee, wat weliswaar geen record is, maar dat toch bewijst, dat de Rijnstreek zich steeds meer gaat toeleggen op het fok ken. Voor de oorlog is het aantal wel eens groter geweest, doch toen kon practisch alles aangevoerd worden, terwijl nu de koeien moeten voldoen aan de door het Ned. Rundvee Stam boek gestelde productie-eisen en al leen geregistreerde dieren in de ring gebracht mogen worden. vlezenpot. Het feit, dat vele boter- fabrieken in Friesland thans omge bouwd worden tot kaasfabriek. zegt al genoeg en moet voor Rijnland een stimu'ans zijn om haar producten aan de spits te houden. Aan de tentoonstelling zal weder om als een unicum in Nederland een veebeoordelings wedstrijd voor leerlingen van de landbouwscholen verbonden zijn. Het bestuur heeft een zeer deskun dige jury bereid gevonden als zoda nig op te treden, n.l. ir H. Wibbers, oud-dir. van het N.R.S., de heer D. E. C. de Hartog, dir van de Vee-export die in niet minder dan 41 landen vermaardheid geniet, en de heer Jac. v. d. Vriend, een veefokker, die als bestuurslid van het N.R.S. is toege voegd. In totaal 8 er f 3500 beschikbaar geste1d aan prijzen met verschil lende wisselbekers en een vrij groot aantal medailles. Om negen uur wordt het tentoon stellingsterrein voor het publiek open gesteld, terwijl de officiële opening om 12 uur in „Amicitia" door burge meester van Kinschot zal verricht worden, in aanwezigheid van de com missaris der Koningin in Zuid Holland mr L. A. Kesper, de dir. gen. van de landbouw, ir I. Staff en verschillen de burgemeesters uit de omtrek. De officiële belangstelling uit de omge ving is zeer groot, getuige de subsi dies, die door 20 gemeenten gegeven wordt. Na de officiële opening worden de gasten rondgeleid, waarna om 2 uur d§ bekroonde dieren zullen defileren waarvan een film opgenomen wordt en het bestuur met de ge nodigden om 3 uur in „Zomerzorg" aan een lunch zullen aanzitten. Wat er allemaal te zien is Van het Zwartblaar veeslag zijn ongeveer 300 individuele nummers in geschreven, met 42 groepen of col lecties en ongeveer 16 eigenaarsgroe- pen. Voor zwartbont bedraagt de in schrijving 175 stuks met 30 groepen. Wat de paarden betreft, zullen al leen warmbloedige aangevoerd wor den, ongeveer 75 dierên, alle inge schreven bij het V.L.N. Hiervoor is een buitengewone belangstelling en insiders weten wat het zeggen wil 75 paarden op een dergelijke tentoon stelling, temeer daar het alle gepre- meerde dieren zijn. Het bewijst dat het paard in de Rijnstreek nog in ere wordt gehouden en geen museumstuk geworden is. Bij de varkens zullen alleen inge schrevenen in het Zuid Hollands Stamboek van het Gr. Y-type wor den toegelaten. Het aantal zal niet zeer groot zijn, n.l. 50, doch het is een zodanig geselecteerde groep dat het aantal niet groot kan zijn. Ongeveer 120 schapen wórden ver wacht, allen ingeschreven in het Zuid Hollands Stamboek, van het Tessels type. Zoals ir. P. Verhoeven onlangs in „De Boerderij' schreef, wordt hier het beste van het beste verwacht, o.a. uit de stallen van v. d. Bregge, uit Waddinxveen. Ook geiten moeten allen ingeschre ven zijn in het Zuid Hollands Stam boek en zullen met een vijftigtal aan wezig zijn. Vooral fokverenigingen hebben hiervoor ingeschreven. Het slachtvee noemden wij reeds en opgeteld komt men dan aan on geveer 1000 stuks, als men tenminste de dieren bijtelt, die alleen collec tief en niet individueel deelnemen. Ook de zuivel zal deze keer weer een i^aats op de tentoonstelling in nemen, en wel in de materialenloods op de Veemarkt. 75 partijen kaas v. d. allerbeste kwaliteit zullen wonden aangevoerd, een waardige vertegen woordiging voor de wereldberoemde Goudse en Leidse kaas, die zo'n be langrijke plaats inneemt in onze de- Na de feesten Onder bovenstaande titel hebben we onlangs enkele opmerkingen ge maakt naar aanleiding van de feest verlichting in Leiden. Dank zij deze verlichting is onder veler aandacht gebracht de schoon heid van stadsdelen, gebouwen, ge vels. Maar, zo schreven we, er was véél te weinig verlicht, en wij noem den onze mooie oude poorten, ker ken, enz., terwijl wij andere verlich ting verlichting n.l. van onbedui dende of zelfs lelijke gevels best hadden willen missen. Onze collega in den Haag „Het Binnenhof" gaf gisteravond een na beschouwing over de feesten en hij maakte daarbij opmerkingen in de zelfde geest. Niet bizarre fanta sieën, maar het „in glans zetten en volledig bewust doen worden de waarden van iedere dag". Inderdaad deze gedachte moet de leiddraad zijn bij feestversieringen en feest verlichtingen. Wij hopen, dat men er zich in de toekomst naar zal rich ten, méér nog dan in het verleden, hoewel, zoals gezegd, de feestver lichting in Leiden gewaardeerd kon worden. Er is zo heel veel moois in onze stad, dat waarde kan hebben voor iedere dag, omdat het mooi is, maar dat we achteloos voorbijgaan, en dat daarom in glans moet worden gezet. met die BENZINE UIT DE POMP van GEBR. VAN ULDEN HOGE RIJNDIJK 90? Gevonden projectielen eisten reeds honderden slachtoffers. Hoe vaak wordt er allerwege niet gehamerd op het grote gevaar, dat gevonden projectielen, munitie, enz. met zich meebrengt.--Bijna dagelijks melden de dagbladen ernstige en zelfs dodelijke ongevallen. Even staat men stil als enkele tijdschrif ten grote foto's publiceren van jeug dige slachtoffers op hun doodsbed en de andere dag komen weer nieu we gevallen voor. Vóór alles ligt hier een taak voor de ouders, door hun kinderen met de meeste nadruk te wijzen op het gevaar, dat ook de ogenschijnlijk meest ongevaarlijke voorwerpen met zich meebrengen, steeds te controleren of zij geen projectielen e.d. verbergen of ach terhouden enop de eerste plaats zelf het goede voorbeeld geven, want maar al te vaak zijn het ook volwassenen, die het slachtoffer worden van het demonteren van ge vonden projectielen. Om de ouders op deze taak te wijzen heeft de Mijn- en Munitie Opruimingsdienst te Leiden in een der etalages van de „Hema", aan de Haarlemmerstraat, een zeer sugges tieve verzameling bijeengebracht van pantservuisten, landmijnen, mortiergranaten, vuurkoord, hand granaten, lichtpatronen, vlinderbom- men, sabotage-materiaal en ander oorlogstuig. Boven dit alles staat in vlammend rode letters „Blijf af", als een dringende waarschuwing om toch eindelijk eens in te zien, welke gevaren ondeskundige behandeling van dergelijke gevonden voorwerpen met zich meebrengt. Opschriften, platen en foto's completeren deze expositie. Mogen alle wandelende Leidenaars vandaag en Zondag hun route over - de Haarlemmerstraat ne men en door het initiatief van de M.M.O.D. overtuigd worden van dit grote gevaar, dat alzovele slacht offers gevraagd heeft. SALARISHERZIENING BIJ HET OVERHEIDSPERSONEEL. De „Arka" bespreekt de voor stellen. Reeds maanden wordt het over heidspersoneel in spanning gehou den door de salaris- en loonherzie- ning, waarvan reeds lang sprake is en waarvan het doorvoeren nu ein delijk in het zicht komt. De z.g.n. „kleine commissie", be noemd door B. .en W. uit de diverse organisaties en met enkele anderen aangevuld, heeft thans de voorstel len klaar op papier, welke voorstel len a.s. Dinsdag in de comm/issie van Georganiseerd Overleg behan deld zullen worden, om daarna voor de gemeenteraad gebracht te wor den. Na eindeloze besprekingen is dan een concreet plan gereed ge komen. Als de voorstellen door de ge meenteraad1 zijn aangenomen, zullen B. en "W". richtlijnen geven aan de hoofden van takken van dienst, die voor de verdere regeling, zoals her indeling, enz., zullen zorgen. Om dit alles te bespreken kwamen gisteravond de leden van de Kath. Ambtenarenbond, de „Arka" in een der zalen van „De Burcht" in ver gadering bijeen, onder voorzitter schap van de heer W. J. Kriek. In soms heftige debatten zijn de voor stellen van alle zijden belicht en becritiseerd. Speciaal werd hierbij het licht geworpen op de noodtoe stand bij het verplegend personeel van „Endegeest", omdat het minis terie van Binnenlandse Zaken niet boven het z.g.n. Rijksplafond wil gaan, dat jaarwedden van 2700, en 3000,heeft vastgesteld voor resp. verplegers en le verplegers, beide categorieën uitwonend. Dit sa laris moet te laag geacht worden, volgens de vergadering, gezien het zeer zware werk dat deze mensen moeten verrichten. De toestanden op „Endegeest", ontstaan door het gebrek aan verplegend personeel, zouden hier duidelijk op wijzen, te meer daar dit geen incidenteel ge val is en in heel het land een groot tekort bestaat aan verplegend per soneel. Aan het einde dankte een der leden, namens de vergadering, het bestuur voor de vele werkzaam heden, die aan het tot stand komen van deze voorstellen vooraf gegaan zijn. Ook de andere bonden roeren zich. Ook de andere bonden van over heidspersoneel hebben vergaderin gen belegd, om de voorstellen te bespreken. Zo waren de christelijke werklieden Donderdagavond en de christelijke -ambtenaren Vrijdag avond in „Rehoboth" bijeen, terwijl de werklieden en ambtenaren van de algemene bond, afd. Leiden, gis teravond gezamenlijk bijeen geko men zijn in de grote zaal van „De Burcht". Hierbij voerde o.a. de bondssecr. de heer J. Blom het woord. KUNSTKRING „VOOR ALLEN" In het komende seizoen worden onder auspiciën van de Leidse Kunst kring „Voor Allen" wederom een zes tal concerten gegeven. Op zullen treden Aeschbacher, Hachula, Van der Pas, Lola Bobesco-Genty, Gerard Hengeveld, Nea Naberman en Cor dè Groot. De namen van deze ver maarde artisten zijn er ons borg voor, dat men die avonden zal genieten van hoogstaande kunst. HET A S. 3 OCTOBERFEEST. Feestwijzer verschenen. Bij de N.V. Boek- en Steendrukke rij Eduard IJdo alhier is verschenen de feestwijzer van de 53ste feestvie ring der 3 Octobervereniging, waar over wij vorige week uitvoerige pu blicaties hebben gedaan. Het verkeer in de binnenstad op 2 October. De Commissaris van Politie maakt bekend, dat op 2 October, krachtens besluit van B. en W.t de binnenstad van Leiden op de gebruikelijke wij ze voor het verkeer met rijpaarden, door trekclïeren voortbewogen voer tuigen en motorrijtuigen op meer dan twee wielen zal worden afge- loten van 's morgens 7 uur itot des nachts 1 uur. Onder verwijzing naar de desbetreffende publicaties wordt bekend gemaakt, dat een beperkt aantal bewijzen van toegang tot het door afsluitbomen afgesloten gedeel te der gemeente zullen worden uit gereikt, indien kan worden aange toond, dat het toelaten van de bo venomschreven categorie vervoer middelen een dringende reden be staat. Aanvragen tot het bekomen van een bewijs van toelating kunnen van 27 September tot en met 30 Sep tember gedaan worden van 9 tot 12 en vain 2 tot 5 uur aan het Politie bureau, Zohneveldstraat 10. Schrif telijke aanvragen worden alleen dan in behandeling genomen, indien daarin duidelijk vermeld staan: le naam en adres van de aanvrager; 2e voor welk soort vervoermiddel de aanvrage geldt; 3e. de reden van aan vrage. Aanvragen, welke niet volle dig zijn of na 30 September binnen komen, worden niet in behandeling génomen. Sluiting van café's op 2 Oct. Namens de Burgemeester van Lei den brengt de Commissaris van Po litie ter kennis van belanghebben den, dat hert sluitingsuur voor drank- inrichtingen in de nacht van 2 op 3 October a.s. is bepaald op één uur. Tot dat uur mogen houders van mu- ziekvergunningen in hun inrichtin gen muziek laten maken. Degenen, die alsnog voor een muziekvergun- ning voor bovengenoemde datum in aanmerking wensen te komen, moe ten een daartoe strekkend verzoek richten tot de Commissaris van Po litie vóór 30 September. LEIDE UNIVERSITEIT. Geslaagd doctoraal examen Ge neeskunde. de heren C. B. Tutein Nolthenius te Delft en H. Volker te Heemstede; arts examen le gedeelte: de heren J. P. M. Trouw te Oegst- geest, H. A. M^-Gunneweg te Voor burg, A. de Vree te Schiedam, M. P. van Ardenne te Breda en A. W. Wi- riadinata te Leiden; arts examen 2e gedeelte: de heren E. Verbeek te Den Haag en J. A. van Tilburg te Gorin- chem; doctoraal examen Franse taai en letterkunde, mej. J. P. N. de Pa ter te 's-Gravenhage. DISTRIBUTIEDIENST LEIDEN. Maandag 27 September begint de bonkaarten-uitreiking in Leiden. Men raadplege voor de datum, waarop voor het gezin de kaarten gehaald moeten worden, het bij de vorige uit reiking verstrekte datumkaartje. De loketten zijn geopend van 8.30 tot 12 uur en van 2 tot 4.30 uur. K. L. DAGKALENDER. Correspondentie: Secretariaat Ver. „Katholiek Leiden" Jan Livensstr. 2, Leiden, tel. 22761. Zondag 26 September: 30-jarig be staan Alg. R.K. Ambtenaren Ver., afd. Leiden (Arka) 9 uur H. Mis iij de kapel van de R.K. H.B.S. Ma- rxënpoelslraat Alg. H. Communie feestelijk ontbijt en korte bijeen komst. Districtsdag Ned, Kath. Jongeren beweging (N.K.J.B.) distict Leiden 9 uur H. Mis waaronder Alg. H. Communie in „de Burcht". Gemeen schappelijk ontbijt opening Win- terprogram door de Z.E. Heer Rector H. J. M. Brans, Nationale Aalmoe zenier van de K.J.M.V. 13.00 uur opvoering van „De Barbier van Se- villa" door het Zuid-Nederlands To neel o. 1. v. Pierre Balledux einde pl.m. 16.00 uur. Alle K.A.J.'ers, K.J.M.V.'ers en L.T.J.'ers worden verwacht! Vriendenkring-dag. Alg. H. Com munie in alle parochiekerken de Hoogmis tot intentie van „De gees telijke bevrijding van Oost-Europa" 's avonds Lof met predicatie over het H. Sacrament: Dekenale parochie 19.00 uur Rector Vester St. Petrus parochie 19.00 uur Rector Bonsel, S.M.M. - Hartebrugparochie 18.00 uur Pastoor v. d. Schoot, o.f.m. Haagwegparochie 19.00 uur Kapelaan Mulder. 19.30 uur St. Antonius Clubhuis a. d. Mare Ned. Kath. Bond van Kapperspersoneel afd. Leiden „St. Cosmas" bijzondere bijeenkomst vanwege aanbieding afdelingsvlag spreker de heer E. M. Langezaal Hoofdbestuurslidmedewerking verleent het Jongenskoor o. 1. v. de Eerw. Broeder Rodulphus na af loop bal o. 1. v. Evert Castelein. K.J.M.V. HARTEBURG. Zondag 26 September, worden al len verwacht in de H. Mis van 7.30 uur, ter intentie van de opening van het Winterprogram, waarna geza menlijk ontbijt in het St. Antonius Clubhuis, waar tevens een plechtige installatie plaats heeft van de nieuwe leden. Het bestuur rekent op een trouwe opkomst. R.K. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK AANWINSTEN DER BIBLIOTHEEK Profane ontwikkelingslectuur Boukamp C. H. De hedendaagse keuken; Coenen F. Charles Dickens en de romantiek; Heyster S. Levende opvoedkunde; Hoitingh J. H. Aanleg, beplanting en onderhoud van kleine villatuinen. Schoonderbeek G. Het kweken en verzorgen van bloemen en planten in de woning; Jongh J. de en M. Kohnstamm Wilhelmina; Vetter M. Bij de prinsesjes; Sumner Welles Bee/d der wereld; Critisch Bulletin Maandblad voor letterkundige cri- tiek, le h.j. '48 Godsdienstige ontwikkelingslectuur Civardi L. Lekenapostolaat. Nederlapdse romans Coolen A. Peelwerkers; Maurik J. van, Oude kennissen; Koopmans M. Klatergoud; Marxveldt C. van, De Kingfordschool. Vertaalde romans Avery H. Ku-Klux-Klan; Ermite P. L. Zijn liefde; Handel-Mazzetti E. v. De Duitse held. Opperheim E. Ph. De grote mystificatie; idem De verdwij ning van Douglas Guest; Uhdset S. Het "verhaal van Viga-Ljot en Vigdis Heeft u al eens kennis gemaakt met de R.K. Bibliotheek, Steenschuur 17? Daar is een keus van uitstekende boeken. Het grote evenement. Het grote evenement van het herfst-seizoen is de laatste jaren de kermis van het St, Francisa Romana-werk. Deze wordt gehouden op 5, 6 en 7 November a.s. Het is al vast maar, dat u het weet. WEERSVERWACHTING DROOG EN ZONNIG WEER. Heldere nacht met weinig wind en plaatselijk vorming van ne vel of mist. Morgen overdag droog, zonnig en vrij warm weer. Zwakke tot matige wind uit richtingen tussen Zuid- en Zuid-West. CONCERTEN DER MAATSCHAPPIJ VOOR TOONKUNST. Evenals andere jaren zal ook dit jaar de Maatschappij voorToon kunst een aantrekelijke serie con certen doen geven in de Stadsgehoor zaal.. Voor de drie concerten zijn geëngageerd: Het Calvetkwartet, het Röntgen-trio en het ensemble 'Simon GoldbergGerard Hengeveld. Het is het streven van de Maatschappij voor Toonkunst om naast de bekende pro grammanummers ook minder beken de en te Leiden weinig uitgevoerde werken op het programma te plaat sen om zodoende het publiek ii\ de gelegenheid te stellen kennis te ma ken met andere dan z.g. réportoire- stuklcen. De serie van vier jeugdconcerten, het komende seizoen te geven, is eveneens aantrekkelijk. Willem An driessen, het Rotterdams Philharmo- nisch Orkest o.l.v. Eduard Flipse en het Museum Kamerorkest o.l.v. Dirk Balfoort zullen ongetwijfeld de jeugd doen genieten zowel van de muziek, die ten gehore wordt gebracht als ook van de toelichting, die bij elk concert wordt gegeven. Inlichtingen aangaande de gewone concerten kunnen worden verkregen bij de firma Bender, Hoogewoerd 90. DE BATAVEN. De athleten, die deel uitmaken van de Bataven-ploeg die morgen deel neemt aan de eindstrijd om de Wou ter Groenesteynbeker wordt verzocht, om elf uur v.m. op het station aan wezig te zijn. Het vertrek naar Rot terdam vindt plaats om c.a. 11.15 uur. Feestelijke avond „St. Cosmas". Morgenavond te 7.30 uur zal in het Sinrt Antoniusclubhuis de Leidse af delingsvlag worden gewijd van de Ned. Kath Kappersbond ,St. Cos mas". Aan deze avond werken mede een spreker, jongenskoor en tot be sluit een feestelijk bal, o. 1. v. de heer Evert Castelein. Het bestuur van de Kath. Bond van Kappersper- neel „Sint Cosmas", afd. Leiden, verzoekt de genodigden, leden enz. kwart over zeven in de zaal aanwe zig te'willen zijn. Voor niet-leden zijn. nog een beperkt aantal kaarten verkrijgbaar aan de zaal van 34.30 uur. Dienst der apotheken De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apothe ken te Leiden wordt van Zaterdag 25 September 13 uur tot Zaterdag 2 October 8 uur waargenomen door: De Apotheek Boekwijt Breestraat 74 tel 20552 en de Haven-Apotheek Haven 18, tel 20085. Te Oegstgeest door: de Oegstgees- ter Apotheek Raadhuispark 8 telef. 26274. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Jacoba d. van J. J. J. van Beek en E. J. Noll; Anton Theo- dorus Henricus z. van T. Kranen burg en J. M. Rooijakkers; Maria Jo hanna d- van P. A. de Lamge en C. M. Kloosterman; Dirk z. van D. van Staden en M. E. Gijzenij; Maria Jo hanna Hendrika d. van A. C. Jalink en D. van de Wetering; Willem Teu- nis z. van H. van Duijn en W. T. van der Plas; Cornelis Johannes Leonar dos Marie z. van D. W. Barning en A. W. J. van den Brink; Helena d.. - van W. F. van Tongeren en C. den Oude, Overleden: J. L. Cras m. 71 j.; M. van den B®rg husvr. van J. P. L. van Houten 67 j.; W. P. Beij z. 3 dg. Bouwkosten omlaag De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, mr. J. In 't Veld, heeft vanochtend bij de opening van het tweedaags congres van het insti tuut voor volkshuisvesting en .stede- bouw een inleiding gehouden over de huizenbouw in ons land. De minister zeide, dat in de eerste zeven maanden van dit jaar 15.700 woningen zijn gebouwd, In het be gin van het jaar bedroeg de maand- productie 2000 huizen. In Juli is de productie opgevoerd tot 3000 huizen per maand. Er is goede grond aan te nemen, dat dit aantal nog zal stij gen. De minster zeide, veilig te kun nen verzekeren dat de totaalproduc tie voor 1948 de 30.000 zal bereiken. Door de regering is voor de weder opbouw voor 1949 een bedrag van 400 millioen gulden uitgetrokken. Hier aan zal niet worden getornd. In dat jaar hoopt men een productie te be reiken van 38.000 woningen. En ook dit aantal is nog niet voldoende. Toch kan dan echter gezegd worden al dus de minister dat daarmede het evenwichtspunt is bereikt. De minister deelde nog mede, dat in de afgelopen tijd veel z.g. duplex- woningen. voor twee gezinnen zijn gebouwd. Deze zullen, wanneer in de woningpositie wat meer speling is ge komen. met betrekkelijk weinig moeite kunnen worden veranderd in een-gezinswoningen. In vergelijking tot het vorig jaar is de productie dit jaar per werkdag met 40 procent ge stegen. Dit komt door de grotere toe vloed van bouwvakarbeiders, maar bovenal door de grotere arbeidspres tatie. Deze is onder andere weer te rug te voeren op een betere aanvoer van bouwmateriaal, waardoor minder stagnatie is opgetreden. Het is het streven der regering, deze aanvoer steeds te verbeteren. De aanvoer hangt echter af van onze deviezen- positie en hierover valt uiteraard wei nig te zeggen, tot dusverre heeft het Marshall-plan ons een goed stuk op streek gebracht. Verder zijn er enige gunstige ontwikkelingen te consta teren. Hierbij denkt de minister aan het verdrag met Bizone over de le vering van 4C 3.000 ton cement en de handelsverdragen met Rusland, Fin land en ook dat met Bizone, die onze houtpositie aanzienlijk zullen ver beteren. Er is derhalve hoop, dat onze bouw productie in stijgende lijn zal blijven. We zullen moeten komen tot 60.000 woningen per jaar. Onder alle voor behoud zei de minister, dat hij hoopt in 1951 deze productie te kunnen be reiken. De huren iets omhoog Een van de grootste moeilijkheden ligt in de enorm gestegen bouwkos ten en de te lage huren. Er zal tot betere verhoudingen gekomen moe ten worden. De bouwkosten moeten omlaag, de huren iets omhoog. Met grote nadruk wenste de minis ter echter te verklaren, dat hel de politiek van het kabinet zal zijn, de arbeiders hiervan niet de dupe te doen worden. Dit hele vraagstuk moet aldus besloot de minster zijn rede na tuurlijk bezien worden in het kader van de te volgen loon- en prijspoli tiek. Een verlaging van de bouwkos ten is naar het inzicht van de minis ter mogelijk, nu veel regelmatiger aan de objecten wordt en kan wor den gebouwd dan het vorig jaar het geval was.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2