S)e CeidóeSoti^cmt Een ruimere vlees-distributie Waarom de Berlijnse be sprekingen mislukten De Russische visie op het geval De Assemblée vergadert te Parijs Marshall spreekt krachtige woorden Frankrijk schippert en laveert Conferentie op de Krim De toestand op Java Het Palestijnse wespennest Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. W1LMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VRIJDAG 24 SEPTEMBER 1948 39ste JAARGANG No. 11500 WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Bur. Papengracht 32, Telef. Redactie 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn. 20935 - Abonnementsprijs £0.30 p. w., f 1.30 p. mnd., f3.90 p. kwart. Franco p. p. £4.65 Advert.: 15 ct p. m.m. Telefoontjes 1.50 De te hoge belastingen IN zo goed als alle bladen is de aan dacht gevestigd op wat genoemd werd „een zeer aantrekkelijk punt" in de Rijksbegroting 1949: het in het •vooruitzicht stellen van een verla ging der belastingen! En, die eenstemmige verheugenis in de pers wijst niet op eenver- materialiseerde stemming! D% belas tingdruk is te zwaar. Te zwaar voor particulieren. Al was 't alleen reeds om deze reden, dat men vaak te weinig overhoudt om anderen te helpen, om goed te doen, om geldelijk te steunen de in stellingen enz., die men krachtens zijn levensovertuiging steunen wil en, z<5 enigszins mogelijk, ook steu ren moét. Zeker, daar zijn er, die zich aan deze morele plicht wel wat gauw en gemakkelijk willen onttrek ken met een beroep op hun fiscale verplichtingen! Doch een feit is het, dat de hoge belastingen de vervul ling van deze plicht zeer kunnen bemoeilijken. En voor velen komen zelfs de zeer gewenste uitgaven voor het eigen gezinsleven in het gedrang. Te zwaar zijn de belastingen ook voor het bedrijfsleven, dat, óók in het algemeen belang, zich moet kun nen uitbreiden en dat zeker moet kunnen reserveren. Wij vonden ergens uitgerekend, dat ons volk ongeveer, alle directe en indirecte belastingen te zamen genomen, per jaar 3400 millioen aan belastingen moet betalen. Dat is ge middeld 350 gld. per hoofd. Het to taal inkomen van 'het Nederlandse volk is ongeveer elf milliard, zodat gemiddeld iedere Nederlander 1/3 van zijn inkomen aan belasting moet betalen. Dat zou alleen kunnen worden ge rechtvaardigd, als de uitgaven van het Rijk zijn beperkt tot wat in het werkelijk beiang van het volk nuttig en gewenst moet worden geoordeeld; m.a.w., als er inderdaad wordt bezui nigd door schrapping van alle uitga ven, die niet nuttig zijn óf welker nut niet geëvenredigd is, in een arm Nederland, aan het bedrag, dat er mee is gemoeid. De „Tijd" noemt het psychologisch juist, dat de regering in Troonrede en Rijksbegroting niet het woord „bezuiniging" gebruikt. Dat kan waar zijn. Maar het is zeker een psy chologische fout, als het volk niet wordt overtuigd, dat er in feite wordt bezuinigd in de zin, als wij hier aan duiden. En die overtuiging wordt ons, helaas, in beide staatsstukken niet geschonken. Wij hopen nu maar, dat het toch gebeuren zal, en -geluk kig zijn er al enkele feiten zoals wij dezer dagen opmerkten die er duidelijk op wijzen, dat de rege ring bezig is veel ballast van abso luut niet, of onder de huidige om standigheden niet, gerechtvaardigde uitgaven over boord te werpen. De begroting van Justitie DE begroting van justitie wijst 2J4 millioen gulden minder aan, dan het vorig jaar, ondanks het feit,, dat de uitgaven voor de gewone dienst zeer sterk vermeerderd zijn tengevol ge van het zeer bedroevende en zeer verontrustende feit van de toenemen de criminaliteit. Er is n.L drastisch bezuinigd op de bijzondere rechts pleging. Wij juichen die drastische bezui niging toe. Niet alléén om de bezuiniging. Maar óók omdat wij van die bij zondere rechtspleging niet een zo heel geruststellende en tot tevredenheid stemmende ervaring hebben! We denken aan de grote en niet te verklaren verschillen in de uitspra ken tussen de ene en een andere in stantie. Het bekende geval b.v. van de N.S.B. oud-burgemeester van Leiden staat lang niet op zichzelf. Er is ook vaak een onbegrijpelijk ver schil in de strafmaat voor de een en voor de ander bij eenzelfde instantie. Wij willen ook graag om deze reden, dat die bijzondere rechtspraak gauw tot het verleden behoort. V Een' bekering? MINISTER In 't Veld heeft gisteren de eerste betonmortelfabriek in Nederland tc Rotterdam geopend. En Zijne Excellentie heeft daarbij een paar woorden gesproken, waarop wij graag de aandacht richten. „Deze fabriek, aldus de minister, is van een bijzondere aard en ver dient naar mijn overtuiging de war me belangstelling van de overheid. Want met zo weinig mogelijk grond stof wordt het best mogelijke pro duct vervaardigd. Het is niet toevallig, zo vervolgde de minister, dat het weer Rotterdam is, waar dit initiatief tot ontwikke ling komt. Wie men ook spreekt, de algemene indruk is, dat men in Rot terdam aanpakt met een energie, die haar weerga in de wereld niet schijnt te vinden. Het is dus 'ook niet toe vallig, dat men in Rotter/Jam zoekt naar nieuwe werkmethoden. Ik wil van deze gelegenheid dan ook gaarne gebruik maken, om Rotterdam een pluim op de hoed te steken. Het is tevens van grote betekenis, dat?t geen monopolistisch bedrijf is r\E COMMUNISTISCHE BLADEN in Berlijn hebben de Russische uit leg van de mislukking van de onderhandelingen over de blokkade ge publiceerd. De kranten schrijven, dat hun verhaal is ontleend aan een ver slag, dat Dinsdag is verschenen in het Tsjechische blad „Svobodne Slo- vo" en dat is gebaseerd op inlichtingen van een correspondent vari dat blad in Parijs, die gesproken heeft met „welingelichte journalistieke kringen". Men verbaast er zich in Berlijn enigszins over, dat het ver slag niet eerder in de wereldpers is verschenen. Men neemt aan, dat de Russen het achterdeurtje van het Tsjechische blad hebben uitgevonden om zich te onttrekken aan de afspraak tussen het Kremlin en de Westerse mogendheden niets over de onderhandelingen te zeggen tot zij geëindigd zijn. Westerse gouverneurs krijgen de schuld De Westerse mogendheden krijgen, zoals te verwachten was, de schuld voor de mislukking van de onderhan delingen. Men schrijft: „De militaire gouverneurs moesten de maatregelen uitwerken waarover men het in Mos kou eens geworden was, de kwestie van de Russische Mark in Berlijn. Gedurende de besprekingen bleek, dat de militaire gouverneurs van de Wes terse mogendheden de overeenkomst van Moskou zo willekeurig uitlegden, dat de Russische gouverneur het niet* met hen eens kon worden". De Wes terse gouverneurs worden er van be schuldigd, dat zij hebben geprobeerd invloed te krijgen op de geldomloop in de gehele Russische zone. De Wes terse gouverneurs hebben zich, zo concludeert de Russische pers niet ge houden aan hun instructies en daarop heeft Sokolofski hen gewezen. Luchtbrug niet voor „zakelijke" doeleinden. Daarna spreken de bladen over de luchtbrug. Zij zeggen, dat Sokolofski er generaal Clay op heeft gewezen, dat de Westerse mogendheden het recht hebben hun militair en burger lijk personeel in Berlijn te bevoorra den maar dat zij de corridor niet mo gen gebruiken voor „zakelijke doel einden" zoals zij nu doen. De Russen zeggen, volgens een overeenkomst, die sinds de eerste dag van de bezet ting heeft gegolden, het recht te heb ben vergunningen voor de in- en uit voer te geven. De bladen zeggen: „De Westerse gouverneurs hielden tiidens de bespreking vast aan in- en uitvoer zonder vergunning". „Propaganda". De Parijse correspondent van het Tsjechische blad schrijft, dat men in Parijs overtuigd is, dat Amerika en Engeland geen overeenkomst met de Sovjet-Unie wensen. Zij willen alleen meer anti-Russische propaganda ma ken en zo druk uitoefenen op de ver gadering van de Verenigde Volkeren. De Britse autoriteiten hebben gis teren niets over deze artikelen gezegd Van officiële ziide is ei* echter op ge- wezen, dat de Westerse mogendheden nooit het recht van de Russenheb ben erkend vergunningen voor de handel tussen Berlijn en het Westen te geven. Niemand heeft de Russen ooit om deze vergunningen gevraagd. Bovendien is er nooit sprake van ge weest. dat de corridor niet gebruikt mag worden voor zakelijke doelein den. De Russen zijn hierover eerst begonnen te praten nadat de lucht brug een" succes was gebleken. Strafvermindering voor Berlijners. De Russische militaire rechtbank van Berlijn heeft de straffen gewij zigd van de vijf Berlijnse demonstran ten, die bij de grote anti-communisti sche betoging van 9 September door de Russen waren gearresteerd. De aanvankelijk uitgesproken straffen van 25 jaar dwangarbeid zijn thans gewijzigd in dwangarbeid van een tot acht jaar. geworden. Ik vind het prettig, dat het concurrentie-element behouden is gebleven, al klinkt dat misschien vreemd uit mijn mond. Maar er be staat veel misverstand over „geleide economie". Het is beter dat vrije con currentie kan plaats vinden, dan dat dit bedrijf van overheidswege in een monopolistische positie moet worden geplaatst". Dat er veel misverstand bestaat om; trent „geleide economie" is volkomen waar. Wij wezen daarop nog in een artikeltje j.l. Maandag. Ook naar on ze overtuiging behoeft geleide econo mie co'ncurrentie niet uit te sluiten, Toen wij de door onsf onderstreepte zinsnede lazen, werden we verrast! Is deze minister van de P. v. d. A. be keerd van het streven dier partij naar socialisatie? Een gesocialiseerd be drijf toch wordt feitelijk in een mo nopolistische positie geplaatst. En dat wil de minister juist niet! Volgens het Duitse Nieuwsagent schap D.P.D. (Britse zóne) zullen met licentie van de Westelijke be- zettingsmogendheden verschijnende Duitse bladen met ingang van van daag in de Sow jet-zóne in beslag ge nomen worden. Het bevel daartoe is gegeVbn door de politie-chef in de Sowjet-sector van Berlijn, Paul Markgraf, aldus D.P.D. De enige uit zonderingen op dit bevel zullen maakt worden voor de met Britse licentie verschijnende bladen „Die Welt'' en „der Kurier", die in Franse zóne worden uitgegeven. LONDEN IN SPANNING OM BERLIJNS CONFLICT. Het Engelse kabinet kwam in speciale zitting bijeen om de ontwikkeling van het conflict om Berlijn te bespreken. De minister van Buitenlandse Zaken, Bevin, keerde uit Frankrijk terug om •rapport uit te brengen over de be sprekingen van de Grote Drie in Parijs In spanning wacht een dichte menigte voor Downing Street 10 op de komst der minsters. ^ES SPJIEKERS hebben gisteren het woord gevoerd op de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties te Parijs. Algemeen drong men aan op meer eenheid, zodat de Verenigde Naties in waarheid „verenig de" naties zouden zijn en niet langer „onenige" naties, zoals tot nu toe. De belangrijkste spreker was de Amerikaanse minister Marshall. Hij ver zekerde, dat zijn regering de bestaande spanning op internationaal gebied niet wil verhogen, doch evenmin wenst te schipperen ten aanzien van essentiële beginselen: „Wij zullen onder geen beding de rechten en vrij heden van andere volkeren verkwanselen". Marshall oefende critiek op de lan den, die welbewust hun volken van het overige deel der wereld afsnij den. Op de systematische ontkenning van de mensenrechten. Hij betreurde, dat millioenen mannen en vrouwen thans in een dagelijkse terreur van geheime politie bedreiging met ar restatie of dwangarbeid leven. De Amerikaanse minister somde zijn opvatting over een reeks van problemen op: Palestina, Korea, Grie kenland, Pakistan, Indonesië, atoom energie. „Het is nu een jaar geleden, dat ik aan de Algemene Vergadering ver klaard heb, dat ik dacht, dat wij een uiterste poging moesten verrichten, als wij er in wilden slagen den vi- cieuzen cirkel van een economische en politieke crisis, die steeds erger wordt, te doorbreken. Ik ben er van overtuigd, dat het merendeel van ons getracht heeft een dergelijke poging te verrichten en dat die pogingen vruchten beginnen af te werpen. Desniettegenstaande is de spanning in het laatste jaar toegenomen. De leiders van de andere landen zijn be zig een diepe kloof te scheppen tussen hen en de rest van de wereld. Wij moeten die kloof niet wijder laten worden en wij moeten onze pogingen om tot overeenstemming te geraken verdubbelen". SPECIALE VOORSTELLING VAN JEUGDOPENLUCHTSPEL „WIJ HERDENKEN". Om ook de prinsesjes in de gelegen heid te stellen Leonard Roggeveens jeugdopenluchtspél „Wij Herdenken" te zien, werd Woensdagmiddag op Houtrust een speciale voorstelling ge geven. De aankomst van H. M. Ko ningin Juliana en de drie oudste prinsesjes op Houtrust. BERLIJN DROOMT VAN UNO- BEWIND. Te Berlijn hoopt men, dat de Ber lijnse kwestie door de Uno zal worden behandeld. Men heeft reeds- een plan opgesteld om aan de Alg. Vergade ring voor te leggen, welk plan hier op neer komt: Alle vier bezettingsmogendheden trekken haar troepen uit Berlijn te rug en besluiten de stad onder de sou- vereiniteit en de bescherming der Verenigde Naties te stellen. Klaarblij kelijk bedoelt dit voorstel Berlijn te maken tot een Uno-mandaat met een soortgelijke status als indertijd de vrije stad Danzig had met een eigen valuta, eigen postkantoren en .een reutrale Uno-politie die zal worden samengesteld uit onderdanen der Scandinavische en kleine West-Euro- pese staten. Reeds bij voorbaat heb ben de Berlijnse communisten en de De Franse Nationale Vergadering is blijkens een nieuwe stemming, die een stemmenverhouding ople verde van 291 tegen 286, teruggeko men op haar aanvankelijke besluit de kantonnale Octoberverkiezingen doorgang te doen vinden. Op voor stel van socialisten en radicaal-so cialisten bij monde van premier Queuille worden deze verkiezingen verschoven naar April 1949. De af gevaardigden zullen dan ingevolge het voorstel niet gekozen worden volgens het stelsel der evenredige vertegenwoordiging. Het is bekend geworden dat twee leden van het kabinet hun aanblij ven hadden verbonden aan de voor waarde, dat de verkiezingen in Oc tober zouden plaats hebben. LOONSVERHOGING VAN 15%. De ministerraad heeft besloten tot een verhoging der lonen in Frank rijk met 15 De vakverenigingen vaiv alle schakeringen hebben aan gedrongen op een minimumloon van 13.500 francs per maand, doch het regeringsplan brengt het mininrum- salaris op 12.535 francs. Het besluit kwam vlak na de berichten volgens welke de V.S. hadden besloten de in nood verkerende regering te helpen door de ontdooiing van een fonds ten bedrage van 70 milliard francs, om aan de eisen der arbeider^ te gemoet te kunnen komen. Deze francs staan op een speciale rekening geboekt, die de Franse re gering (gelijk elke regering, die Marshall-hulp ontvangt), aanhoudt, om er de opbrengst van in het land verkochte Marshall-goederen op te boeken. Het besluit van de Franse rege ring heeft geen verandering ge bracht in de plannen van de drie grote Franse vakverenigingen wat betreft de staking gedurende twee uren op heden. Donderdag is inmiddels bekend gemaakt, dat de lonen bij de Parijse métro binnenkort verdubbeld zullen worden. De lonen voor personeel van de treinen naar de voorsteden zullen 60 procent stijgen. Het brood rantsoen wordt van 300 gram op 350 gram gebracht, zo besluit Reuter. .Berichten, die het Britse ministe rie van buitenlandse zaken bereiken, doen", aldus een officiële woord voerder van het ministerie, „vermoe den, dat een conferentie van staats hoofden van Oost-Europese landen op het ogenblik op de Krim wordt gehouden onder voorzitterschap van generalissimus Josef Stalin". De woordvoerder zeide verder, dat hoewel aan dergelijke berichten niet voor 100 pet. geloof kon worden ge hecht, er toch een aantal aanwijzin gen waren, dat Roemenië, Tsjecho- Slowakije en Bulgarije op de confe rentie vertegenwoordigd waren. Volgens de berichten, die het En gelse ministerie had ontvangen, wa ren de Roemeense minister van bui tenlandse zaken Anna Pauker, de Bulgaarse premier Dimitrof, en de president van Tsjecho-Slowakije Gottwald, allen naar het buitenland gegaan en zouden zij zich vermoede lijk op de Krim bevinden. Naar men meent te weten, zou premier Stalin enige dagen vacantie op de Krim doorbrengen en dit zou de reden zijn geweest, dat de drie Westelijke af gezanten in Moskou verleden week Zaterdag hun laatste bespreking in Moskou met Molotof in plaats van met Stalin moesten houden. In Londen weet men niet, waarom de besprekingen, die op het ogen blik op de Krim zouden worden ge voerd, plaats hebben. Men weet evenmin of Polen en Hongarije aan de besprekingen deelnemen. Men is van mening, dat de bijeenkomst een geheel ander karakter draagt dan een formele zitting van de Komin- form. De woordvoerder van het Engelse ministerie van buitenlandse zaken bevestigde gistermorgen, dat Frank Roberts, Bevins persoonlijke afge zant bij de onlangs gevoerde bespre kingen op het Kremlin, niet naar Moskou zal terugkeren. Twee Nederlandse soldaten vermoord De dienst legercontacten heeft be kend gemaakt, dat op 18 September in West-Java de lichamen zijn gevon den van twee Nederlandse soldaten, „die met parangs letterlijk in stukken waren gehakt". Een der soldaten leef- S.E.D verklaard, elke inmenging van de locn hij wcrd avonden, doch de Ver. Naties in het bestuur der 6 voormalige hoofdstad van de hand te "verleed spoedig daarna. Zij hadden wijzen. I deel uitgemaakt van een patrouille, Israëls regering bedreigd De ministers van de voorlopige Joodse regering hebben dreigbrieven ontvangen van het „Vaderlandse Front", een extremistische onderaf deling van d^ Stemgroep. Zij worden bedreigd met de dood, indien de speurtochten naar de moordenaars van graaf Bernadotte voortduren. Ben Goerion, de Joodse minister president, heeft inmiddels een bedrag uitgeloofd van 50.000 gulden voor in- Z.H. Exc de Bisschop van Haar lem zal Woensdag 29 Sept. geen audiëntie verlenen. lichtingen, die kunnen leiden tot de arrestatie der moordenaars. In een dorp bij Jeruzalem heeft de Joodse politie enige leiders van de Arabische afdeling van de Sternben de gearresteerd. Deze afdeling omvat, circa 100 fanatieke Arabieren, die zich ten doel stellen „alle belangrij ke buitenlanders in het Midden-Oos ten te vermoorden". JOODSE JAGER SCHIET ARAB. VLIEGTUIG NEER. Een Joods gevechtsvliegtuig heeft bij de Transjordaanse grens een Arabisch lijnvliegtuig neergeschoten, dat met zes personen aan boord op weg was van Beiroet naar Amman. Drie passagiers zijn gedood. Het zijn David Woodford, correspondent van de „Daily Telegraph" in het Midden- Oosten, John Nivon, correspondent van de B.B.C. en een Arabier. Zij sprongen uit het vliegtuig, toen het de grond naderde. De piloot en de twee andere passagiers liepen ver wondingen op. ISRAEL EN DE VOORSTELLEN VAN BERNADOTTE. De Joodse regering zal zich met alle kracht verzetten tegen de af scheidingvan Negel van Palestina en eist de opneming van Jeruzalem in het Israelistische grondgebied, al dus blijkt uit de eerste reactie van de Joodse regering op het verslag van Bernadotte. De regering verzet zich bovendien tegen de naasting van Lydda en Ramleh door de Ara bieren en legt er de nadruk op dat Haifa intergraal Joods grondgebied dient te blijven. die op 14 September in een hinderlaag viel, waarna zij waren gevangen ge nomen. De republikeinse troepen, die uit verschillende richtingen naar Ma- dioen oprukken, bereikten plaatsen op 20 K.M. van de stad. Radio-Djok- jd bericht, dat communistische troe pen nog enige posities handhaven in Magetan, 20 K.M. ten Westen van Ma- dioen, en Ponorogo* 30 K.M. ten Zui- ren van Madioen. Gistermorgen berichtte Antara, dat Magetan „in rode handen" was. Het gebied van Soekoardjo, ten Zuiden van Solo, is door republikein se troepen gezuiverd. De gehele om geving van Solo is wederom in repu blikeinse handen, alaus radio-Djogja. "Het Djokjase dagblad „Nasional" schrijft, Volgens Radio-Djokja, dat de communisten een staatsgreep hadden voorbereid, welke in November zou worden uitgevoerd en waardoor de gehele republikeinse regering zou worden omvergeworpen. De coup te Madioen kwam daarvoor te vroeg en de republikeinse regering had thans de gelegenheid, de linkse leiders in verschillende grote steden te arreste ren. Het blad zegt voorts, dat bij de opruiming onder de rebellen in het republikeinse leger, twee kolonels, acht luit.-kolonels en verschillende andere officieren zijn ontslagen of ge arresteerd. WAT AMERIKA WIL. In een rede op de Assemblée ver klaarde minister Marshall gisteren, dat de Ver. Staten bereid zijn hun steun te verlenen aan ..een door on derhandelingen en zonder bloedver gieten tot stand gekomen regeling in Indonesië volgens de grote lijnen van de Renville-overeenknmst. bepalende dat op korte termijn de door de vol ken van Indonesië nagestreefde onaf hankelijkheid benevens een blijvende samenwerking tussen deze volken en het volk van Nederland een feit zul len worden". £en (toAAe-P-tie.. Zonder diepe en kinderlijke eer bied voor de Herder van het bisdom „Sacerdos et Pontifex", de meest vol ledige uitdrukking van Christus' priesterschap; en zonder oprechte gehoorzaamheid aan de richtlijnen van de Paus, „Plaatsbekleder van Christus", kunnen er geen apostelen* zyn". Kardinaal Suhard.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 1