S)e CökW6oii^ant Aanval tegen Madioen ingezet! De stad nog geheel in handen der roden Het Westen is eensgezind inzake Berlijn Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 23 SEPTEMBER 1948 39ste JAARGANG No. 11499 WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Bur. Papengracht 32, Telef. Redactie 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn. 20935 - Abonnementsprijs f 0.30 p. w., 1.30 p. mnd., 3.90 p. kwart. Franco p. p. f 4.65 - Advert.: 15 et p. m.m. Telefoontjes f 1.50 *1/* Verruwing IN het algemeen is er na de oor log een zekere verruwing inge treden, welke ook bij de ontgroening tot uiting komtV. Aldus de rector- magnificus der Amsterdamse Uni versiteit prof. mr. H. R. Hoetink. Dit heeft de Amsterdamse rector- magnificus verklaard, naar aanlei ding van het feit, dat twee jonge stu denten „groenen" niets minder dan een hersenschudding hebben op gelopen! Wanneer dergelijke dingen zich zouden voordoen bij feesten of bij burenruzies in een of andere slecht-befaamde buurt van een stad, zouden daar maatregelen worden ge nomen door de politie, om te trach ten dat in den vervolge te voorko men. Er zoq worden gepraat en ge schreven ov de decadentie in de beschaving, waarop zulk een „ver ruwing" van zeden wijst. En wat zegt de Amsterdamse rec- tog-magnificus ervan? Wij laten diens verklaring, gegeven aan het A.N.P., hier in zijn geheel volgen: „In het algemeen is er na de oorlog een zekere verruwing in getreden, welke ook bij de ont groening tot uiting kwam. Dit is door de senaat van het Am sterdams Studenten Corps inge zien. Er zijn dan ook thans maat regelen getroffen om ongelukken te voorkomen. Een oud-corpslid arts heeft zioh bereid verklaard zich te doen raadplegen bij stu denten- en ontgroeningsfeesten en zal niet alleen steeds bij de hand zijn, doch tevens preven tieve maatregelen voorstellen. Hoewel hierdoor ongelukken niet absoluut uitgesloten zijn, geloof ik toch aldus prof. Hoetink dat excessen hierdoor voorkomen worden". Hier wordt heel nuchter, als gold het de meest vanzelf sprekende zaak ter wereld, medegedeeld, dat voor taan tijdens de ontgroeningstij d te Amsterdam steeds een arts bij de hand zal zijn, om.... „ongelukken te voorkomen"! Van een radicaal in de wortel bestrijden van het kwaad, waaruit die „ongelukken" beter gezegd: onverantwoordelijke baldadigheden voortkomen: de „verruwing" is geen sprake! Die „verruwing" wordt geconstateerd en blijkbaar aanvaard als een algemeen na-oorlogs verschijnsel. Zou dat ook gebeuren, als b.v. op een ambachtsschool de jongelui el kaar een hersenschudding bezorgden? Wij willen hiermee zeggen, dat er door die „verruwing" in universi teitskringen zulk een slecht voor beeld wordt gegeven. Als er dan een algemene „verruwing" is, mag men verwachten en eisen, dat deze zich in die kringen niet op de ergerlijk ste wijze demonstreert! Het A.N.P. meldt ook nog en volledigheids- en eerlijkheidshalve moet het hier ook vermeld dat de slachtoffers, die een hersenschud ding hebben opgelopen, daarvan „gelukkig geen blijvende gevolgen ondervinden" en „reeds goeddeels hersteld" zijn. Een hersenschudding is echter geen klein ongelukje, en, als die „verruwing" niet radicaal wordt aangepakt, zijn nog grotere „ongelukken niet absoluut uitgeslo ten" ookal zal er steeds een arts "bij de hand zijn! Met eisen van uiterlijke en vooral ook van innerlijke beschaving wordt boor die „ontgroening" eenvoudig de spot gedreven. Felle brand te Hongkong Veertig a vijftig personen zijn orp het leven gekomen bij een felle brand, die gisteren in een Chinees pension te Hongkong woedde. Naar de brandweer mededeelde, is het vuur ontstaan in een voorraad ont vlambare stoffen gelijkvloers, waar zich een winkel bevindt. In de ver diepingen daarboven woonden ver scheidene gezinnen. Velen hunner werden door de vlammen, die het gehele gebouw omhulden, ingeslo ten en vonden een ontzettende dood in de vlammen. „TELEFUNKEN" NAM DE VLUCHT De bekende Duitse fabriek voor radiotoestellen, „Telefun- ken", is er in geslaaagd, haar volledige installaties van haar filiaal in Bad Liebenstein in Thüringen (Russische zóne) van Duitsland) naar de Westelijke zóne over te brengen. Dit is een bericht van de Ber- lijnse „Neue Zeitung" (Ameri kaanse licentie). Op zekeren nacht, aldus het blad, stopten twaalf grote vrachtwagens voor de fabriek. Alle machines en dossiers wer den opgeladen. Ook namen de technici en het personeel met hun gezinnen 'op de wagens plaats. Het had de schijn, dat de fa briek ontmanteld en het perso neel naar de Sowjet-Unie ge transporteerd werd. Maar de auto's sloegen de richting van het Westen in en kwamen daar onder hindernissen a^n. 0E MILITAIRE AUTORITEITEN te Djokja hebben verklaard, dat Dins dag „een driedelige aanval is ingezet tegen de rode legers rondom Madioen". De communisten hebben intussen hun greep op Madioen ver stevigd, door verscheidene diensthoofden gevangen te nemen en het-po litiecorps te ontbinden. Krachten voor een nieuw corps worden aange worven. Het vliegveld van Madioen is in handen van de republikeinse regering en de communisten hebben vo'gens radio Djokja als veilig heidsmaatregel een spoorbrug bij Madioen opgeblazen. In de provincie Madioen hebben verscheidene legeronderdelen hun trouw aan Soekarno en Hatta bevestigd. toestand in Djokja kalm. Enkele stafleden van de Commissie voor Goede Diensten zijn per auto via Se- marang uit Djokja in Batavia aan gekomen. Volgens radio Djokja heeft de Re publikeinse regering een communi qué uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat zij niet van p'an ls de leden van de Republikeinse delegatie naar Ba tavia te zenden," „hoewel de nood zaak tot contact wordt ingezien De Nederlanders verlangen, dat dg Repu blikeinse gedelegeerden door de Com missie voor Goede Diensten worden aanbevolen, waarna bij aankomst op Nederlands gebied controle door de Nederlanders zal volgen, aldus het communiqué. DE MOEILIJKHEDEN VAN HET FRANSE KABINET. De Franse premier, Henri Queille, heeft vanmorgen vroeg verzocht om verdaging van een middernachtlijke zitting van het Franse kabinet, in verband met de omstandigheid, dat de regering niet nader is gekomen tot een formule om de stijgende kos ten van levensonderhoud te vermin deren zonder de plannen voor hogere belastingen om de begroting in even wicht te brengen in gevaar brengen. De dringende behoefte aan een for mule werd onderstreept door de vast beslotenheid van de drie voornaam ste vakbonden, de C.G.T., de Force Opcrière en de Katholieke Vak- bondsgroep een staking van twee upr op Vrijdag af te kondigen uit protest tegen de ongelijkheid van kosten en lonen. Het kabinet zou hedenmiddag weer bijeenkomen. Intussen heeft de vraag betreffende departementale verkiezingen, die het veertien dagen oude kabinet van Queille bedreigt, in de Kamer van Afgevaardigde 'n ingewikkelde evo- lytie doorgemaakt. Men gelooft dat de socialisten zullen dreigen met uit treding uit de regering, indien .de plaatselijke verkiezingen in October zullen worden gehouden. De Natio nale Vergadering verwierp gister avond een socialistische motie die de verkiezingen tot 't voorjaar wil uit stellen. De Volksrepublikeinen trachtten toen sarden met de Socialis ten de Radicalen in het kamp der uitstellers te drijven door voor te stel len, dat de verkiezingen wel in Octo ber zullen worden gehouden, doch op basis van evenredige vertegen woordiging, waartegen de radicalen ernstig bezwaar maken. Van het re sultaat van het debat van vandaag over dit amendement zou het leven van de regering Queuille kunnen af hangen, aldus Reuter. gevechten rond de stad Volgens Antara zijn gevechten gaande te Ngawi, 30 km ten Noord oosten van Madicen, terwijl Magatan nog steeds in handen van de roden is. Te Ngahdojoel, 40 km ten Oosten van Madioen, slaagden republikeinse troe» pen ér in een opmars van de Roden te voorkomen en werden groepen van de Pesindo ontwapend. Patjitan, een kustplaats, 90 km ten Zuidwesten van Madioen, is volgens republi keinse autoriteiten nog in republi keinse handen. Militaire autoriteiten te Djokja hebben volgens Antara onthuld, dat republikeinse troepen er in geslaagd zijn de communistische troepen terug te werpen tot ongeveer 20 km ten Oosten van de stad Madioen. De communisten beheersen nog de ge hele stad Madioen, een gedeelte van de stad Ponorog, ten Zuiden van Madioen, en een deel van Magetan, ten Westen van Madioen. Militaire autoriteiten spraken het vertrouwen uit, dat Madioen „binnen de korst mogelijke tijd" heroverd zal zijn. BANTAM DOET NIET MEE Volgens radio-Djokja hebben in Bantam (het republikeinse gebied in de uiterste Westelijke punt van Java, dat door Nederlands gebied afgesloten is van het Republikeinse gebied in midden Java) het front Demokrasi Rakjat, de partai Kommunis Indone sia en de Gerakan Boeroeh (arbeids partyverklaard, dat zij achter de regering Soekarno-Hatta staan. De delegatietrein uit Djokja is in Batavia aangekomen met leden van de Commissie voor Goede Diensten, maar zonder leden van de Republi keinse delegatie. De reis was rustig verlopen. De reizigers noemden de ZWARE ONTPLOFFING. Te Laghouat in Algerië zijn gister avond twee legervrachtauto's met ont plofbare stoffen met elkaar in botsing gekomen. De gevolgen waren ontzet tend. Een geweldige explosie doodde 19 personen en een honderdtal werd gewond. De toestand van 20 der ge wonden is ernstig. Doordat de om ringende huizen in brand vlogen zijn vele honderden dakloos. Het gehele legerkwartier van Laghouat is één grote ruïne. ALGEMENE VERGADERING DER V. N. GEOPEND. In het Palais de Chaillot in Parijs is Dinsdagmiddag de Algemene Verga-* dering der Verenigde Naties onder voorzitterschap van de Argentijnse minister van Buitenlandse Zaken, Juan Atilic Bramuglia, geopend. On geveer drie maanden lang zullen de gedelegeerden uit 58 landen discussie ren over de 70 punten van de agenda. Een overzicht van de zaal tijdens de welkomstrede van Vincent Auriol. President der Franse Republiek. Arabische regering van Palestina De Arabische hoge commissie heeft bekend gemaakt, dat te Gaza een Arabische „regering van Palestina" is gevormd. De toestand in het Heilige Land is ondertussen nog onrustig. Bij het pompstation te Latroen is een convooi van de Uno door Arabie ren uit een hinderlaag aangevallen. Een Amerikaanse ingenieur en drie Joden werden doodgeschoten. Enige andere reizigers werden gewond. In enkele gedeelte van Jeruzalem zijn de Joden tot de aanval overge gaan en nemen Arabische tellingen met mortieren onder vuur. De Trans. jordaanse minister van defensie heeft de waarnemers van de Uno in Jeru zalem meegedeeld, dat het Arabische legioen de stad op zijn beurt zal aan vallen als de Joden het vuren niet staken. LICHAAM VAN BERNADOTTE IN PARIJS. De vliegmachine met de stoffelijke resten van Graaf Bernadottefen Ko lonel Serot, die in Jeruzalem het slachtoffer werden van een moord aanslag, is Dinsdag op het vliegveld van Orly bij Parijs aangekomen. Een overwicht van de plechtigheid tijdens de rede van Robert Schuman, Minister van Buitenlkandse Zaken, van Frankrijk. FRANKRIJKS NATIONALE VERGADERING WIL VERKIEZINGEN. De Franse Nationale Vergadering heeft met 319 tegen 256 stemmen een motie van de socialisten verwor pen om de kantonale verkiezingen uit te stellen tot begin 1949. De meerderheid heeft zich nu dus uitgesproken voor het houden van verkiezingen op 15 October. BEVIN SPRAK IN HET LAGERHUIS P*RNEST BEVIN, de Britse minister van buitenlandse zaken, heeft gis- teren in hel Lagerhuis een verklaring over buitenlandse aangele genheden afgelegd. Bevin bracht warme hulde aan graaf Bernadotte en zeide: „De beste wijze waarop wij zijn dood kunnen herdenken is de voltooiing van zijn werk op basis van de voorstellen, die hij juist voor zijn dood opstelde". De Britse regering had de voorstellen nauwkeurig bestu deerd en zij was tot de slotsom gekomen, dat zij als één enkel plan opge vat moest worden en dat in zijn geheel ten uitvoer gelegd diende te worden. Dit, het Palestijnse vraagstuk, kon niet door polemieken opge lost worden. De regering hoopte dan ook, dat de V.N. zonder tijdverlies hun gehele autoriteit achte de voorstellen zouden plaatsen. Niets over de besprekingen te Moskou Men had gehoopt, dat Bevin wat verteld zou hebben over de bespre kingen te Moskou, doch hij zeide: „Ik moet u teleurstellen. Het stadium waarin de besprekingen zich bevin den maakt het niet mogelijk een ver klaring hierover af te leggen. Wij houden nauw contact en wij zullen in de komende week te Parijs overleg blijven plegen Wij beschouwen de opheffing der blokkade van Berlijn als de essentiële voorwaarde waarop een regeling gebaseerd moe+ zijn". Over de geruchten over onenigheid tussen de drie Westelijke mogendhe den zeide hij: „Wij zijn het niet slechts geheel eens over de ten op zichte van Berlijn te volgen politiek, doch ook over de politiek, die wij gezamenlijk zouden volgen, indien onze politiek ten op^hte van de Duit se hoofdstad zou fplen". „Hiermede zeg ik niet, dat oorlog voor ons onvermijdelijk is. Dat sta dium hebben wij nog niet bereikt". Het optreden der Sowjet-Unie ten opzichte van Berlijn noemde Bevin een „schamele dank voor de geal lieerden, die in de oorlog aan de zijde der Sovjet-Unie stonden". De uitgifte van nieuw geld in de Westelijke zones van Duitsland was een succes geworden. Er werd zoveel mogelijk geproduceerd en de arbei der kon van zijn loon meer dingen kopen die hij nodig had. De voedselsituatie werd beter en het vertrouwen van het volk werd getoond 'door toenemende bankstor- tingen en de wederonleving van het levensverzekeringsstelsel. Betreffende de blokkade van Ber lijn zeide de minister, dat de Sow jet-Unie had gemeend, „dat wij bin nen enkele Weken in dergelijke moei lijkheden zouden geraken, dat wij Berlijn hadden moeten verlaten". De Sowjet-Unie had gemeend, dat hon ger en wanordelijkheden zo snel zou den komqn, dat de positie der Weste. Ii'ke mogendheden onhoudbaar zou worden. Doch zelfs indien de „zin loze blokkade" bleef gehandhaafd, vertrouwde hij erop, dat de Britse en Amerikaanse luchtmacht gezamen lijk in staat zou zijn Berlijn door de winter heen te helpen. In de meeste redevoeringen tijdens het debat na de verklaringen van Be vin voerde het verzoek om een krach tige houding van de regering ten aan zien van de Sowjet-Unie de bóven toon. Bernadotte'» laattte rapport Nota over Berlijn VAN DE DRIE WESTELIJKE MOGENDHEDEN. Te Parijs wordt officieel verno men, dat de drie Westelijke mogend heden een nota over de Berlijnsc crisis hebben overhandigd aan de Sowjetambassadeurs te Parijs, Lon den en Washington. MGR. BERAN-GEROYEERD. Zoals men zich herinnert, heeft de aartsbisschop van Praag, mgr. Beran, onlangs de Tsjecho-Slowaakse Rooms- Katholieke minister van volksgezond heid. pater Plojhar, beschuldigd van het profiteren van bepaalde voorde len in een Duitt' concentratiekamp gedurende de oorlog. Bovendien, zo luidde de beschuldiging van mgr. Be ran verder, was pater Plojhar een priester van Duitse nationaliteit en mocht dus niet als echte Tsjecho- Slowaak gelden. Reeds' tevoren had mgr. Beron pater Plojhar in zijn priesterlijke functie geschorst, omdat Plojhar geweigerd had zich terug te trekken als minister van volksgezond heid. De vereniging van verzetslieden uit de illegaliteit tijdens de Duitse be zetting (het „Verband der Strijders voor de Vrijheid") had wegens de ernst der door de aartsbisschop geuite beschuldigingen een onderzoek ge last. Als resultaat van dit onderzoek heeft het verbond besloten mgr. Beran als lid te royeren wegens „ongegron de beschuldigingen jegens pater Plojhar". PERSSPIEGEL In onze beschouwing over de Troonrede constateerden we o.m., dat de passage over de landbouw-po- litiek concreter was van inhoud, dan verscheidene andere passages b.v. die over de middenstandspolitiek. Maar hiermede wilden wij niet zeg gen, dat eerst-bedoelde passage óók bevredigend was. Wij citeren nu wat 'n landbouwkun dige medewerker van de Maasbode schrijft over de Troonrede: ,jWat speciaal over de land bouwpolitiek gaat, komt neer op een bij herhaling reeds toegezeg de verhoging van de bodempro ductie door rationalisatie en in tensivering en wanneer men de Millioenennota daarbij opslaat, dan kan men lezen, dat minister Mansholt speciaal het oog heeft op een zo ver mogelijk doorge voerde mechanisatie. En het is juist deze „hobby" van deze be windsman, welke ons de schrik om het hart 'doet slaan. Want reeds van het begin van zijn mi nisteriële loopbaan af heeft hij de kleine boeren met de mecha nisatie bedreigd. Wij willen ons hiermede niet tegen mechanisa tie zonder meer keren, maar wel tegen de mechanisatie, welke de kleine boeren van hun arbeid be rooft zonder dat rationele ar beid op eigen bedrijf daarvoor in de plaats kan worden gegeven. En wat de verhoging van de bo- demopbrengst aangaat, die is slechts te verantwoorden wan neer ze dient ter vervanging van importgoederen. Voor zover zij echter er toe bijdraagt ons ex portvermogen te vergroten is zij slechts dan te billijken, wanneer afzet in het buitenland blijvend verzekerd is. En omtrent dit laat ste zijn wij niet geheel gerust, ook al blijkt de minister in de Millioenennota wat iptimisti- scher". Verder wijst de schrijver er op, dat er in de Troonrede niets wordt ge zegd over de emigratie, welke de be langstelling van de overheid opeist. En hij besluit: „Al bij al een voor on- boeren en tuinders teleurstellende Troonrede, omdat iedere actieve landbouwpolitiek er in ontbreekt en den boeren en tuinders teleurstellende perspectief geboden wordt." SCHAMEL BUDGET. Onder bovenstaande titel schrijft het Vrije Volk: „De verhoging van de papierprijzen dwingt, zoals men in ons blad heeft kunnen lezen, de dagbladpers tot verhoging van de abonnementsprij zen. Dat is een onplezierige mede deling, maar geen blad, dat zich de zaak zo aantrekt als De Waarheid. De redactie is ziedend van boosheid over de verhoging van de papier- prijs, die eveneens ,,op het schamele budget der werkers" drukt. Mooi gezegd. Maar zeggen is één ding, doen een ander. De Waarheid kost, tot nu toe 32 cent. Zij mag als gevolg van de pa pierprijsverhoging 33 cent gaan kos ten, de prijs van wat in de taal der dagbladpers een Bfblad heet. Maar ze gaat 35 cent kosten, met bijzon dere vergunning van het directoraat- generaal der prijsbeheersing. Zij drukt dus met twee cent extra „op het schamele budget der werkers" en vertelt hun met een stalen ge zicht, dat zij de enige krant is, die de werkende bevolking ter zijde staat. Je moet maar durven". £en fcaAtettje. „Het is de taak der Kerk, er aan te herinneren en zij heeft het nooit pagelaten, vroeger noch tegenwoor dig aan we'ke eisen de aardse or ganisaties moeten beantwoorden, als zij Gods beeld in de mens niet wil len verminken." Kardinaal Su'nard

Leidse Courant | 1948 | | pagina 1