®e£eidóe(Eau/z*mt Graaf Bernadotte in Jeruzalem vermoord Rode gloed aan Oosterkim Tezamen met Franse kolonel in Joodse wijk neergeschoten De Nizam van Hyderabad capituleert Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" ZATERDAG 18 SEPTEMBER 1948 39ste JAARGANG No. 11495 BERNADOTTE EERSTE MARTELAAR VAN DE U.N.O. Bur. Papengracht 32, Telef. Redactie 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn. 20935 - Abonnementsprijs f 0.30 p. w., 11.30 p. mnd„ 13.90 p. kwart. Franco p. p. f 4.65 - Advert.: 15 et p. m.m. Telefoontjes f 1.50 JAAR GAAT HET HEEN met -Djokja? Dat is de grote vraag, welke men zich in Nederland stelt, nu meer dan ooit. Er worden de laatste tijd ge beurtenissen bekend, welke ons met bezorgdheid vervullen en het stel len van de bovengenoemde angstige vraag maar al te zeer rechtvaardi gen. Het is duidelijk, dat de Sovjets bepaalde plannen hebben in Zuid- Oost-Azië en in Indië en in dit licht bezien, bevreemdt het ons niet, als wij berichten ontvangen van een toe nemende communistische activiteit in de Republiek. De bedoelingen van Moskou zijn niet moeilijk te raden en wanneer wij ons afvragen, waar dat heen moet, bedoelen wij niet, dat wij twijfelen aan het doel, -dat de com munistische agitatie beoogt, maar dan doelen wij op de uitkomst; zal het him gelukken? Het oplaaien van de rode vlam volgde op de terugkeer van de com munist Moeso in Indonesië. Meer dan 20 jaar had hij in de Sovjet-Unie ge woond en daar is hij blijkbaar gron dig getraind in de Sovjet-methoden. Direct na zijn terugkomst begon de communostische partij (PKI) een hef tge strijd voor de opneming van alle partijen van het democratische front in die partij. Begin September ging de Pesindo (republikeinse jeugdor ganisatie) als laatste van de vier volksfrontgroepen, tot een fusie met de PKI over, waarvan Moeso intus sen voorzitter was geworden. Tegelijkertijd begon de PKI een fel offensief tegen de regering-Hatta. Al le eventuele compromisvoorstellen wees zij van de hand. Linggadjati-, Renville- en bestandsovereenkomst- werden niet erkend. En deze week zijn de communisten ook gewapende schermutselingen met de regerings aanhangers begonnen. In Soerakarta, ook wel Solo ge noemd, hebben de laatste dagen tel kens weer gevechten plaats gevon den, voornamelijk in de omgeving van het gebouw van de Pesindo. De staat van beleg is er thans afgekon digd, hetgeen een aanwijzing is, dat, de autoriteiten het geval ernstiger aanzien dan een paar onnozele straat- .relletjes. Voorts meldt de correspon dent van Aneta te Medan, uit be trouwbare bron vernomen te hebben, dat in September in Tapanoeli (een gebied ten Westen van het Toba- meer) een „sociale revolutie" is uit gebroken. Een onder communistische invloed staand volksleger is daarbij in opstand gekomen t^en de T.N.I. en het republikeinse civiele bestuur. In Padangsidempoean en Sibolga vonden schermutselingen plaats, waarbij de T.N.I.-commandant van Padangsidempoean, kapitein Ha- koean, werd gedood. Verscheidene vooraanstaande repu- plikeinse persoonlijkheden werden door de opstandelingen gearres teerd. Aangenomen wordt, dat de opstandelingen in dit gebied de over hand hebben. TEGENOVER DEZE alarmerende berichten rijst vanzelf de vraag: zal de regering van Hatta tegen deze agitatie stand kunnen houden? Als wij letten op Hatta's woorden, dan bekruipt ons een gevoel van grote twijfel. In zijn jongste rede zeide de ze. niet te geloven, dat de republi keinse regering de Sovjet-doctrine behoort over te nemen, doch dat „de anti-imperialistische politiek van ae Republiek in aanmerking genomen, de republikeinse regering natuurlij kerwijze moet samengaan met de anti-imperialistische groep". Over deze uitlating schrijft het te Batavia verschijnende „Nieuws blad" in een hoofdartikel: „Wanneer men de omvang en de kracht van een beweging mag afmeten naar de be wonderende hoffelijkheid, waarmee een premier haar heeft behandeld, dan moet de macht van de communis ten in Djcgja inderdaad nog véél gro ter zijn dan men reeds wist. De Ned. Indische regering heeft voor haar gebied een heel andere taal gebruikt en kortweg „iedere com munistische actie in strijd met de openbare orde" verklaard. VOOR HET NEDERLANDSE beleid in Indonesië breekt thans een moeilijke tijd aan. Bewust van haar grote verantwoordelijkheid tegenover het eigen volk zowel als tegenover de volken van Indonesië, zal de Ne derlandse regering zich moeten af vragen, welke maatregelen zij zal kunnen en moeten stellen tegenover het dreigende gevaar, dat een ge biedsdeel van Indonesië in de macht geraakt van Moskou. Dit gevaar wordt nu ook in Enge land levendig beseft. Minister Bevin verklaaide dezer dagen nog in het Lagerhuis dat „de communisten in heel Zuid-Cost-Azië instructies heb ben ontvangen om onlusten te ver wekken. Wij staan voor een moeilijk probleem, maar wij wijken niet voor terreur". Wellicht betreurt minister Bevin het nu, dat zijn regering vlak na de capitulatie van Japan de handha ving van de orde in Ned. Indië waarmede het Engelse leger toen be last was zo slap heeft aangepakt. Want dat toen de grondslag is gelegd .voor de ontwikkeling van de huidige 'situatie is voor weinig twijfel vat baar. Ook Australië beseft het gevaar en is bezig zijn anti-Nederlandse stem ming te herzien. Zij dachten: de Ne- GROEP STERN VERANTWOORDELIJK VOOR DE DAAD Veiligheidsraad in spoedzitting bijeengeroepen Hoe de aanslag plaats greep Op het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft men een voorlopig rapport ontvangen van de Amerikaanse consul-generaal in Je ruzalem, waaraan wij de volgende bijzonderheden ontlenen. p RAAF FOLKE BERNADOTTE, h et hoofd van het Zweedse Rode Kruis en bemiddelaar van de UNO in Palestina, is gistermiddag in het Joodse gedeelte van Jeruzalem vermoord, waarschijnlijk door leden van de groep-Stern, welke de uniform droegen van het leger van Israël. Ook de Franse kolohel Serot, waarnemer van de UNO, is bij de aanslag om het leven gekomen. Op het Palais de Chaillot, waar Dinsdag de vergade ringen van de UNO beginnen en op het hoofdkwartier van de UNO in Lake Success waait de blauwe vlag van de Organisatie der Verenigde Naties halfstok. Langzamerhand komen er meer bijzonderheden over de aanslag binnen en men begint te begrijpen, welk een zware slag de UNO heeft getroffen. De Veiligheidsraad is voor een spoedzitting in allerijl bijeengeroepen. „Het convooi, waarin graaf Berna dotte er: zijn gezelschap reisden, was op de terugweg van een bespreking met de Arabische commandant van Jeruzalem naar het Joodse deel van de stad Toen de colonne door een Joodse wijk reed, dook er plotseling een jeep op met vier man, die de weg versperde. Twee man sprongen op straat en liepen op de auto van de bemiddelaar toe. Een Amerikaan se kolonel sprong op hen toe en greep van de mannen beet. De andere bereikte de auto van graaf Bernadot te en schoot met zijn stengun hem en de Franse kolonel Serot dood. De daders waren vermoedelijk le den van de groep-Stern. Zij waren gekleed in de uniform van het leger in Israël. Reeds eerder op de dag had graaf Bernadotte groot gevaar gelopen. Dat was, toen hij op weg was van Ramal- lah (16 k.m. ten Noorden van Je ruzalem) naar Jeruzalem. Van der hellingen van de berg Scopus werd op de colonne gevuurd. De auto van Bernadotte werd in de spatborden geraakt, maar niemand werd ge wond. Later stapte de bemiddelaar uit, bekeek de kogelgaten en zei: „Ik wens niet beschoten te worden, noch door geregelde, noch door ongeregel de troepen.'' Volgens een Amerikaanse waarne mer van de UNO, die juist uit Pa lestina in Parijs is teruggekeerd, heeft de groep-Stern onlangs nog ge dreigd, Bernadotte van het leven te beroven. Vandaag komt de Veiligheidsraad in een bijzondere zitting te Parijs bij een om een onderzoek in te stellen naar de omstandigheden, waaronder graaf EernaCclte is vermoord. De nuchtere zin ^ocialisatie" dit woord duidt aan een economisch, sociaal en poli tiek streven, dat nog al deining heeft verwekt. Men gaat er echter langzamerhand met meer nuchterheid over oordelen met name in de partij, de P.v.d.A., waarin men zich er heel erg warm voor gemaakt heeft. De Katholieke Volkspartij heeft het vraagstuk, dat aan bedoeld streven ten grondslag ligt, altijd heel nuchter, heel reëel bekeken. Hot is heus geen „dogma" van de katholieken, dat socialisatie van een bedrijf waardoor dit bedrijf niet langer is eigendom van particulieren, maar van de gemeenschap ver keerd is! De Katholieken zijn er toch ook nooit tegen geweest, dat b.v. de gas en electriciteitsbedrijf te Leiden in handen is van de overheid, van de gemeenschap! Dit is één van meer dere voorbeelden, die wij zouden kunnen noemen. Als het een feit is en dat kan ongetwijfeld een feit zijn dat de overheid een bedrijf beter, doelmati ger, met meer vrucht voor het al gemeen belang, kan exploiteren, dan particulieren, dan is er alles voor, dat zulk een bedrijf ook inderdaad door de overheid ter hand wordt ge nomen. Nu heeft dezer dagen de staats commissie, die de regering te advi seren had over de vraag, of het al gemeen belang eist, dat de particu liere steenkolenmijnen gesocialiseerd zouden moeten worden, op deze vraag ontkennend geantwoord, en opgemerkt dat ook voor handhaving van het beheer ingevolge het bui tengewoon mijnbesluit geen aanlei ding bestaat. Om tot socialisatie over te gaan, moet eerst bewezen zijn, dat de za ken dan 'beter gaan. Dat is het ge zonde standpunt. AHeen „dogmatici" in deze kwestie neme a priori aan, dat het beter gaat, als de Staat het maar doet. Wat de mijnen betreft is het, voor zover de ervaringen in Engeland strekken, zeker niet bewezen, dat, als de Staat ze alle in zijn beheer heeft, er harder wordt gewerkt, meer geproduceerd, beter resultaten wor den bereikt. Wij moeten op andere wijze streven naar verbetering van sociale toestan den en sociale verhoudingen. Daarom dan ook heeft bovenbedoelde com missie aan haar afwijzend advies toegevoegd een ontwerp van een sociale bedrijfsregeling, gebaseerd op de gedachte, dat een bedrijf moet vormen een gemeenschap van allen, die daarin werken. derlanders gaan weg, de Indonesiërs blijven: wij moeten dus goede vrien den blijven met de Indonesiërs. Maar op satellieten van Moskou naast hun deur stellen zij thans geen prijs. En Amerika? De Nederlandse mi nister van buitenlandse zaken is daarheen vertrokken om met Marshall te praten. Zullen de Ame rikanen thans inzien, dat deze bewe ging in Indië mede gericht is tegen het Marshall-plan en zullen zij uit dat inzicht hun consequenties trek ken? De Nederlandse politiek is voor een goed deel afhankelijk van dc goodwill van de Westerse mogend heden en daarom kunnen de bespre kingen van minister Stikker in Ame rika van beslissende betekenis zijn. Een rode gloed begint de Ooster kim te kleuren; laten wij hopen, dat het niet de kleur is van bloed. NOOIT VERLOOR HIJ ZIJN OPTIMISME Campbell, Reuters correspondent, die verslag uitbracht van Bernadotte als bemiddelaar uit Rhodos en hem persoonlijk goed kende, schrijft het volgende over Bernadotte: „Ofschoon de man, die naar het oorlogvoerende Palestina ging om te pogen, er vrede te brengen wist, dat zijn kansen om een politieke regeling tussen Joden en Arabiren tot stand te brengen terugliepen naarmate de militaire situatie verslechterde, ver boor hij nooit zijn optimisme noch zijn glimlach. Toen de zaken er slecht voor schenen te staan schatte Bernadotte zijn kansen op het oplos sen van een situatie, die Engeland onoplosbaar bleek gedurende 30 jaar, 1 Toen hij zijn taak meer dan 2 maanden vervulde en klachten over schendingen van de wapenstilstand dagelijks binnenstroomden zowel van Arabische als Joodse zijde, gaf hij een nieuwe schatting van zijn kan sen 'jls: „Iets meer dan 1 „Het woord nederlaag kende Ber nadotte niet. Hij liet het in elk ge val nooit merken. Hij wist, dat hij een reputatie op het spel zette op het gebied van humanitaire arbeid door zich te belasten met een in de ogen van vele waarnemers „hopeloze taak" Zijn hele houding wordt het best ge ïllustreerd met de woorden, die hij tot zijn medewerkers richtte: „Men heeft u een moeilijke en delicate op dracht gegeven. U moet hier echter trots op zijn, omdat het een zeer gro te eer is voor de vrede te werken." „Bernadotte was een bijzonder voortvarende persoonlijkheid. Hij zag er niet tegen op binnen een dag naar de hoofdsteden van drie of vier lan den te vhegen om daar met Arabische of Joodse leiders te confereren. Hoe wel physiek niet krachtig zijn lijf arts vergezelde hem steeds in ver band met de omstandigheid, dat er steeds gevaar was voor inwendige bloedingen werkte hij onvermoeid aan een bespoediging van de vrede in Palestina. ,Toen hij zijn hoofdkwartier ves tigde in het „Rozenhotel" op Rhodos, hoopte hij dat deze idyllische omge ving de plaats zou worden voor een Ronde Tafel conferentie. Arabische noch Joodse leiders wilden -echter naar Rhodos komen. Zij zonden si1 echts afgezanten. Bernadotte moest zelf de hoogste vertegenwordigers opzoeken. Hij verwierf zich door zijn talloze vluchten naar de hoofdsteden van het Midden-Oosten de titel van „de bemiddelende boodschapper". Hij maakte vaak grapjes over zich zelf en had er schik om, dat de aarts bisschop van Rhodes met zijn beperk te kennis van Engels naar hem ver wees als de „mediator" (denker). „Bernadotte hield ervan zich in khaki shirt en shorts te kleden. Zijn plaats in de padvinderij zal hiervoor misschien de verklaring zijn. „Bernadotte vertelde mij eens, dat Himmler hem na een ontmoeting Bernadotte onderhandelde destijds met Himmler en Ribbentrop over de vrijlating van Scandinaviers uit Nazi concentratiekampen op een avond .na een geallieerde raid vroeg, of hij een goede chauffeur was. „Ja" ant woordde Bernadotte, „Waarom vraagt u dat?". „Omdat", aldus Himmler, „de Britten en Amerikanen mij de schuld zouden geven als er iets zou gebeuren met de neef van de koning van Zweden". „In Palestina stond Bernadotte dik wijls aan gevaar bioot. ifl Jeruzalem zag hij borden met opschriften: „Stockholm is van u. Jeruzalem ons." Hij glimlachte erom. „Bij het aanvaarden van de taak van bemiddelaar in Palestina zeide hij Trygve Lie, de secretaris-gene raal der V.N., dat hij voor zes maan den ter beschikking stond. Hij liet nimmer doorschemeren, dat hij op dat punt van gedachten zou kunnen ver anderen, omdat hij wist wat de grens was van het uithoudingsvermogen van de mens", aldus Campbell. KOLONEL ANDRE SEROT Kolonei1. André Serot, die tegelijk met Bernadotte vermoord werd, was hoofdwaarnemer van de V.N. voor Jeruzalem. Hij is bevelhebber bij dc Franse luchtmacht geweest. DE MOORDENAARS. C. L. Sulzberger, correspondent van de „New York Times" te Parijs, seint, dat in Juli twee leden van de groep Stern hem te Tel Aviv heb ben meegedeeld, dat zij het plan hadden, graaf Bernadotte te doden^ De een was geboortig uit Zuid- Afrika, van de ander staat het niet vast, waar hij vandaan kwam, aldus deze correspondent. Zij wilden Ber nadotte en „ieder ander waarnemer ONGEREGELDHEDEN IN PARIJS. Duizenden arbeiders van de Parijse electriciteits-centrales verzamelden zich voor het gebouw van de maat schappij om te protesteren tegen de massa ontslagen. De politie, die de manifestanten uiteen wilde drijven werd met stenen begroet en er ont stonden hevige botsingen, die de'po litie slechts met moeite wist te onder drukken. der V.N. die een uniform draagt en in Jeruzalem komt" doden. Beiden kwamen toen juist uit Jeruzalem, waar zij in een speciale eenheid van de Stern gevochten hadden, aldus Sulzberger. Volgens dit tweetal is de groep Stern vastbesloten geheel Je ruzalem voor de staat van Israël te veroveren en geen inmenging van enig nationaal of internationaal lichaam te dulden. Een woordvoerder van de groep- Stern te Tel Aviv heeft verklaard „tevreden te zijn dat het gebeurd is". De groep-Stern werd gesticht door Abraham' Stern, een uit Polen af komstige Jood, die vroeger lid was van de Irgoen Zwaai Leoemi, doch uittrad en een onafhankelijke orga nisatie stichtte. De groep begon haar activiteit in 1942 door Britse politie mannen en soldaten te doden en particuliere gebouwen te plunderen. Stern zelf was een vroeg slachtoffer. In 1942 viel hij in een flat te Tel Aviv in een hinderlaag van Britse detectives, waarbij hij om het leven kwam. Het ledental heeft de duizend nooit overschreden, doch allen stre ven fanatiek naar een algehele Joodse overheersing van Palestina. Afgelopen Juni verklaarde de groep Bernadottes wapenstilstand niet te zullen aanvaarden. SJERTOK VERAFSCHUWT DE DAAD. Mosje Sjertok, de Israëlische mi nister van Buitenlandse Zaken, heeft telegrammen verzonden aan de ko ning van Zweden, gravin Bernadotte en Trygve Lie, de secretaris-gene raal der V.N. Hij verklaart „diep getroffen te zijn door de afschuwelijke aanslag op Bernadotte door desperado's en 'vogelvrij verklaarden, die door het gehele Joodse volk en de Joodse ge meenschap in Jeruzalem veraf schuwd worden". De Israëlische re gering zou „de strengste maatrege len treffen teneinde de schuldigen voor het gerecht te brengen". NAAR HAIFA OVERGEBRACHT, j Heden, Zaterdag, zullen de stoffe lijke resten van Bernadotte en ko lonel Serot door een Rode-Kruis- ambulance overgebracht worden naar Haifa. De stafchef der V.N. tc Jeruzalem, kapitein Mom van dc Amerikaanse Marine, heeft gelast, dat alle vlaggen der V.N. in Pales tina halfstok zullen waaien. CONFERENTIE OVER ITALIAANSE KOLONIëN UITEEN. Zonder een resultaat te bereiken is de Conferentie der grote vier over de toekomst der Italiaanse koloniën, die in Parijs is gehouden, uiteen gegaan. De Russische delegatie, welke o.l.v. Wisjinsky (tweede van rechts) stond, verlaat de Quai d'Orsay. BERNADOTTE'S LAATSTE RAPPORT. Naar verluidt had graaf Berna dotte zijn rapport, een herziene ver sie van de oorspronkelijke voorstel len aan de Veiligheidsraad, bijna voltooid. Men neemt te Washington aan, dat het rapport zich in het hoofdkwartièr op Rhodos bevindt en dientengevolge posthuum aan de Algemene Vergadering te Parijs kan worden voorgelegd» BUNCHE OPVOLGER VAN BERNADOTTE? Van welingelichte zijde verneemt Reuter, dat de man, die het eerst in aanmerking korr/t om de opvolger van Bernadotte te worden, diens eerste secretaris, Ralph Bunche, is. Bunche is directeur van de trust- schapsafdeling der V.N. Volgens George Barnes, hoofdpers chef der V.N. te Lake Success, was Ralph Bunche, die zich tijdelijk heeft belast met de leiding van de missie der V.N. in Palestina, gewoon op iedere missie met graaf Berna dotte samen te reizen. Ditmaal bleef hij echter achter in Rhodos om de laatste hand te leggen aan het rap port. Bunche kwam een uur na Bernadotte's ,dood per speciaal vlïeg- .tuig te Jeruzalem aan. KARDINAAL R. C. ROSSI OVERLEDEN. Kardinaal Raffaello Carlo Rossi, secretaris van het Consistoriaal Col lege te Rome, is op 71-jarige leeftijd te Bassano el Grappa (Treviso) over leden. Het vuren is gestaakt DE NIZAM van Hyderabad heeft gistermiddag de Strijd 'met de troe-# pen van India opgegeven. Hij gaf bevel het vuren tc staken. Gis termiddag heeft hij persoonlijk per radio de capitulatie bekend ge maakt. Voorts heeft de Nizam aan zijn vertegenwoordiger bij de Vei ligheidsraad in Parijs order gegeven, het dispuut met India verder te la ten rusten. Vóór de Nizam sprak de premier, Mir Laik Ali, over de radio en kon digde aan dat zijn kabinet was afge treden en dat de organisatie van Mohammedaanse Razakaren verbo den en opgeheven was. Quasim Razoej, de leider van de Razakaren. is gevlucht en zal ver moedelijk binnenkort in Karachi aan komen. Mir Laik Ali zei: „We hebben ge vochten wat we konden. Het kabinet begreep, dat "net geen zin had om mensenlevens te offeren in een der gelijke strijd". Dc prins" van Berar, de oudste zoon van de Nizam, en commandant van het leger, zal de leiding op zich ne men van een commissie, welke de staatszaken zal behartigen, totdat er een nieuwe regering is gevormd. Indische troepen hebben Secunde- rabad, zestien kilometer van Hyde rabad, al bezet. Öe Nizam heeft hun toegestaan om ook de kazernes in Hyderabad te bezetten. TYPHOON IN JAPAN. De Japanse politie maakt bekend, dat te Itsjinoseki (Zuid-Honsjoe), waar een typhoon gisteren de dijken heeft doorgebroken en de stad 1.65 meter onder water heeft gezet, meer dan 300 personen om het leven zijn gekomen. In het Noordoostelijk deel dezer provincie werd de gehele stad Miyako overstroomd. 1000 huizen werden weggespoeld, waardoor 20.000 mensen dakloos zijn. £en Voor de rechterstoel van het eigen geweten wordt geen schuldige vrijge sproken.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 1