Niemand is te Berlijn meer veilig ENGELS Treffende herinnering aan de slag om Arnhem VRIJDAG 17 SEPTEMBER 1948 DE LEIÜSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA I Ontvoeringen door de Gepeoe zijn aan de orde van de dag (Van een bijzondere correspondent) Berlijn is één groot gekkenhuis. Dat zal niemand, die in de laatste maanden de berichten heeft gelezen, die uit deze eerste Duitse stad tot de beschaafde wereld doordringen, kun nen ontkennen. En zij, die er wonen of hun werk moeten verrichten le ven dagelijks in angst. Want op de plaats, waar Oosterse en Westerse opvattingen - van de democratie el kander raken, is een grote wrijvings vlak ontstaan, waarbij een ieder, die zich ertussen waagt, dreigt ten onder te gaan. Dat weten alle Berlijners en amb tenaren van de Westerse bezettings machten, maar wat ze niet weten of later tot nun schade moeten er varen is, dat de Russen door middel van «hun Gepeoe, thans vap het vi sitekaartje der N.K.V.D., het com missariaat voor de binnenlandse be volking, voorzien, alles in het werk stellen juist zoveel mogelijk mensen tussen de wrijvingsvlakken te Jokken om hen dan te ontvoeren en spoorloos te laten verdwijnen. Duizenden zijn zo al in de loop van de tijfjl spoorloos verdwenen en dagelijks rijen zich voor de Kom- mandantura vrouwen die tot wan hoop gebracht komen informeren naar het lot hunner mannen .vaders en broers. Zij worden afgescheept met een vage belofte, een opper vlakkige aanwijzing, een beminne lijk schouderophalen.... maar on dertussen worden achter gesloten deuren processen gevoerd en men weet, dat er niemand zal terugkeren omdat de concentratiekampen groot zijn. Men staat vrijwel machteloos om dat de manieren waarop de Russische octopus te werk gaat zo geraffineerd zijn, dat iedereen die er niet op verdacht is, er inloopt. Ook de be weegredenen van de geheime politie zijn zelden te doorgronden. De ene keer wordt men gearresteerd om dat men lid is van de democratische partij,, de andere keer, omdat men geacht wordt een anti-communist te zijn, maar vaak tasten de achter gebleven familieleden, volkomen in het duister, daar de ontvoerde bij geen enkele politieke actie was be trokken. Deze ..Man-napping", dit onbreken van elke veiligheid, maakt de bewoners van Berlijn nerveus. Dezelfde techniek De techniek van ontvoering is vrij wel a/tijd hetzelfde. Een Duitse poli- tie-agent klopt 's avonds aan de deur sommeert de bewoner mee te gaan voor het' vervullen van een formaliteit op het Bureau twee of drie straten verder. Buiten wordt de argeloze dan in een auto geduwd, die zich met grote snelheid verwij dert naar de Russische sector. Soms ook stopt een auto plotseling langs •het trottoir. Een der voetgangers wordt erin gesleurd en terwijl de an dere wandelaars ijlings een heen komen zoeken raast de auto weg. Een andere methode werd toege past bij de ontvoering van de 70- jarige vice-admiraal Von den Borne. In 1945 liet hij zich als alle mannen inschrijven bij de Kommandantura. Men liet hem toen weer gaan. Plot seling Ontving hij in 1946 een op roep zich in een hospitaal tegen typhus te laten inenten. Hij is nooit teruggekeerd en het hospitaal heeft hem zelfs nooit opgeroepen. Een minimum aan werk, een maximum aan resultaat. Moeilijker is het ge gaan bij de ontvoering van ingenieur Groszkopf. Nadat een familie1 id van hem was verdienen nam deze zich bijzonder in acht, vermeed zorg vuldig de Sowjet-zóne, ging nooit alleen uit en zeker niet 's avonds. Enige maanden verstreken, maar toen kwam een aantal stratenmakers een' tentje opzetten juist voor zijn deur. Hij kreeg argwaan en belde de po litie. Toen deze verscheen kozen de speudo-gemeentewerkers het ha- Vlaggeschip Israëlitische handels vloot. Bij de Amsterdamse Droog dok Mij. ligt een 8.000 tons schip, dat nu nog de naam „Luxor' draagt, maar binnenkort zal worden omgedoopt in „Negra". Het schip is door de rege ring van Israël aangekocht. Op 5 Oc tober verlaat het de Amsterdamse haven om koers te zetten naar Tel Aviv met o.a. de 500 Joodse kinde ren aan boord, die, uit Oost-Europa afkomstig, ongeveer een jaar in het voormalige Joodse krankzinnigenge sticht te Apeldoorn hebben doorgebracht. zepad. Is op hem loerden. Toch liep hij in de val, maanden later. Een tuinman kwam aardappelen aanbieden. Gretig werden ze gekocht. Hij kwam terug met nieuwe voorraden en -weer vond hij kopers in de flat waar de inge nieur woonde. De jongen maakte een betrouwbare indruk. Op een gege ven dag stelde hij de ingenieur voor de aardappe'en zelf te halen, ergens in de Amerikaanse sector. Met een jutezak onder de arm ging de inge nieur naar de afgesproken plaats. Niets werd meer vernomen en wat voorbijgangers het laatst van hem zagen was een man die met een zak over het hoofd in een auto werd ge duwd Ook mislukt Analoog aan dit geval is de ge lukkig mislukte poging om de bekende journalist dr Wilhelm Duis burg te ontvoeren. Voor de oorlog was hij een hoog aangeschreven cor respondent van Franse bladen, na de oorlog enige tijd tolk bij de be sprekingen tussen Amerikanen en de N.K.V.D. van welke natuurlijk op niets uitlopende conferentie hij nauwkeurige verslagen aan de Wes terse pers had verstrekt, in bewoor dingen die de Russen weinig sym pathiek waren. Dr. Duisburg was op een eventuele ontvoering voorbereid en de eerste poging daartoe liep op een mislukking uit. Hij zelf heeft later de he'c toedracht uitvoerig ge rapporteerd. Het bleek dan, dat in de lente van dit jaar zich een groen tevrouw bij hem aandiende en hem groente en fruit te koop aanbood. Frau Becker zoals ze zich noemde, verscheen vaker aan de deur en bracht haar kostelijke waren, die zo schaars in Berlijn tegen lage prijs te vinden waren. Op een gegeven dag echter bood ze aan met Duisburg samen naar het 7and van haar va der te gaan om met een vrachtwa gen grotere hoeveelheden te halen voor vrienden en kennissen van Duisburg. De journalist kreeg arg waan en belde de politie op die Frau Becker en haar chauffeur Maschke op de avond dat ze fnet de auto voorreden, arresteerde. Toen bleek dat frau Becker, Hildegard Stark heette en een 35 jaar oude secreta resse was; Maschke was de schuil naam van de vervoersondernemer Walter Rothe. Ze hadden zich tot. dit „vuile werk geleend omdat zs volgens Bernhard Ecker, een geheime agent van de N.K.V.D., mSaandelijks 5P0 mark en levensmiddelen zoals brood, bloem, boter, suiker, vlees, vis, aardappelen en groente ontvin gen. De ontvoering was in scène ge zet door majoor Petrow van de Kom mandantura, die voor een vracht auto zou zorgen en onderweg had Ecker het plan in alle details bespro ken. Hij had daarbij verteld een ver dovend middeltje bij de hand te houden om Duisburg tot zwijgen te brengen. Voor het gerechtshof, dat de twee ontvoerders elk zeven jaar gevangenisstraf oplegde, verklaarde de chauffeur Rothe nog dat hij vrij wel dage1 ijks „mensen ophaalde". Tweg dagen voor zijn arrestatie had hij nog vier mensen uit de Britse sector „opgepikt" en naar een bun ker gebracht. Hij had een papiertje moeten ondertekenen waarin stond dat hij het diepste stilzwijgen moest bewaren op straffe van de dood en hij had zelf niet de moed gehad de Russische dwang te ontvluchten. Hij had 8000 a 10.000 mark per maand verdiend. Ecker werd bij verstek tot zeven jaar veroordeeld. Het kwaad woekert. Zo woekert het kwaad in Berlijn voort. Talrijk zijn nog de andere verhalen van ontvoeringen vol ge welddaden en listen terwijl heel wat tragedies nooit aan de openbaar heid zuFen worden prijsgegeven cmdat de slachtoffers niet meer kunnen vertellen wat hun is over komen. Zij, dje wel zo gelukkig zijn te ontsnappen rapporteren de ge vallen aan de geallieerde Westerse mogendheden. En dan vallen er zwa re straffen, maar voor de rest^taat men machteloos. Want er lenen zich Duitsers toe, somsze^s zeer be trouwbare Duitsers', die onder grote pressie soms met een doodvonnis in de oren, een andere maal aan gelokt door een rijke dis bezwij ken en uit net roer slaan in de Ber- lijnse mallemolen, waar zovelen het bevel voeren, van elkaar niet wetend aan welke zijde ze staan. Dat is wel het ergste, dat men elkaar niet meer kan vertrouwen, dat men moet fluis teren tijdens intieme gesprekken omdat achter de kamerwanden de vijand loert. Bakkers, kruideniers, taxichauf feurs en familieleden: zij kunnen door de Rus zijn omgekocht. Zelfs een aanzienlijk man als dr Dau vluchtte onlangs uit Berlijn omdat hij was geprest voor de N.K.V.D. te werken. Door zijn toedoen was een bekend journalist van „Der Abend'' Friede ontvoerdtegen zijn wil!!! Berlijn is een stad van jagers en opgejaagden geworden en de vrede is hier allang verloren SNELSTE OPLEIDING VOOR DE BESTE DIPLOMA'S KON. ERK. PITMANSCHOOL PLANTSOEN 65 - TEL. 26558 1 November suiker van de bon? Naar de „Tijd" van bevoegde z^jde verneemt, kan na het einde van de grote suikerbietencampagne tegen half October een beslissing verwacht worden over de verstrekking van sui ker zonder bon. Men kan wel als vast staand aannemen dat de suiker per 1 November vrij zal komen. MINISTER LIEFTINCK GAAÏ""" NAAR VER. STATEN VAN AMERIKA. De minister van financiën, prof mr. P. Lieftinck, zal na de indiening der begroting met een vliegtug naar de Verengde Staten van Amerik, vertrekken voor het bijwonen van de vergadering Van de board of go- vernors van het internationale mo netaire fonds en van de internationa le bank voor herstel en ontwikke ling, welke van 27 September tot 2 October «a.s. te Washington zal wor den gehouden. MIDDENSTANDERS VR4 WETGEVING IN VOOR OORLOGSE BANEN. Prins Bernhard woonde het congres bij. Het congres van de Ned. Midden stands bond, dat in Haarlem is ge houden, en dat o.m. aandrong op voortvarendheid bij de afschaffing van rantsoeneringsrnaatregelen op het gebied der voedselvoorziening, werd bijgewoond door Z. K. H. Prins Bernhard en minister van den Brink. De vergadering nam een resolutie aan. waarin gewezen wordt op de noodzaak van een zodanig belasting stelsel, dat de ontplooiing van het vrije initiatief in zaken niet door fis cale belemmeringen wordt geremd. De verwachting werd geuit, dat de middenstandswetgeving zcf spoedig mogelijk weer*zal worden geleid „in de beproefde banen van de laatste voor-oorlogse jaren'!. PRIJSREGELING VOOR POOTAARD APPÉLEN. In de laatste jaren heeft het Ne derlandse pootgoed bij export meer opgeleverd, dan aan de telers werd betaald en een groot deel van het verschil is gestort in het zgn. Poot goed Egalisatiefonds. Deze gelden blijven volledig het eigendom van de telers en zullen in geval van nood worden aangewend om de prij zen te egaliseren. Het is nl. lang niet zeker, dat de export ruime winsten zal blijven opleveren; in dat geval kunnen dan de reserves, die in het fonds zijn gestort worden gebruikt om een fatale prijsdaling te voorko men. Tegelijk wil men echter maat regelen nemen, die het gevaar van overproductie bep#rken en dit wil men doen door dadelijk na de oogst te schatten hoeveel pootgoed er van ieder ras waarschijnlijk 'geplaatst Herdenking van de Airborne-doden OOSTERBEEK, 16 September. RECHT tegenover ons, in de brede bocht van de Utrechtseweg, ver heft zich hoog het bakstenen Airborne-monument met de in zand steen gebeitelde figuren. Dit is het teken van onze verbondenheid met de Britse Airborne-troepen, die in 1944 de zo tragische slag om Arn hem leverden. In het plantsoen rondom is het achtergebleven groot ge schut thans in ruste. Het wordt overschaduwd door de Nederlandse en Engelse vlaggen, in het front de paarse vlag met het ruiter-embleem van de kranige keurtroepen. In het Parkhotel „Hartenstein", aar vier jaar geleden de Engelse generale staf haar hoofdkwartier vestigde, kunnen wij de plechtigheid van de doden-herdenking overzien. Driehonderd gasten, die met de „Air- borne-Special" over Hoek van Hól land zijn gekomen, zien wij hier amen met Jhr. de Bosch Kemper, die hen begeleidt. Opvallend onder deze pelgrims zijn de geüniformeer de parachutisten, met hun bekende paars-rode baretten. Dit zijn de hel den, die het leven konden redden in de angstige weken, toen duizenden van hun strijdmakkers de krijgs- mansdood vonden. Deze pelgrime rende Britten naar de soldatenkerk- hoven hier en in Arnhem, zijn de 'en van dankbaar gestemde bur gers. En hoezeer hun komst, sommi gen reeds voor de derde maal, werd begroet, bleek uit de verschillende toespraken, die wij hebben aange hoord. In de namiddag werd het gezel schap verdeeld over enkele restau rants te Renkum, waar het gemeen tebestuur de lunch aanbood en» van waaruit een ware pelgrimage werd gehouden over de historische lan dingsterreinen bij Heelsum en Wolf- heze. Zowel in „Tafelberg" als „Har tenstein" -boden kleine deputaties herinnerings-plaquettes aan; daarbij sloot aan een indrukwekkende her denkingsplechtigheid bij het Ooster- beekse monument. Bij gelegenheid van de traditio nele kranslegging spraken de voor zitter van het comité en de' burge meester van Renkum hartelijke woorden van erkentelijkheid. De leider der pelgrimage, brigade-gene raal Kicks, getuigde van zijn respect voor ons land. De koninklijke har monie van Oosterbeek voerde tijdens dit plechtige uur de nationale hym nen van beide deelnemende landen uit. Ballet der Lage Landen. Terwijl het monument :n floodliwbt praalde, had Arnhems Airborne-co- mité in de Stadsschouwburg een ga lavoorstelling belegd, waaraan de Werkgemeenschap van Arnhemse kunstenaars ten bate van de Air- borne-pelgrimage medewerking ver leende. Ten overstaan van autoritei ten en veel genodigden voerde het „Ballet der Lage Landen" twee bal letten uit: „Verzet" en „Straat der verbeelding". Eerstgenoemd ballet, reeds in Kopenhagen vertoond, was choreografisch verzorgd door Bob Nijhuis. Het gaf een treffend beeld van razzia en illegaliteit, van honger en tenslotte bevrijding. „Straat der verbeelding" was gegroeid- uit ge dachten van Hans Polman en Her man Bocai, dc componist, die dit bal let schreef. Het bood een confronta- rret het geschakeerde leven, vol .1. (je,. t.pi<en(je dansers het Sr-d'iar-.v/ells ballet trad hier succesvol op. Ir Luxor-theater draaide de we reld-première van d o gekleurde Olympiade-film, een documentaire I die zeker niet van critieü vrijis. Doch wij moeten hier volstaan met de sobere vermelding in het licht van het nobele feit, dat de baten uit de hoge toegangsprijzen werden be- temd voor het Airborne-forces Se curity funds. TezelMer tijd werd het theater I „Saskia" in gebruik genomen met de 1 herhaling in Engelse versie -van de i reeds vroeger in ons land vertoonde I film „Slag oni Arnhem". I Religieuze viering. De herdenking van heden, Vrijdag, zette in met heilige Missen van Re quiem in alle katholieke kerken, van Arnhem en op het Airborne-kerkhof te Oosterbeek. Ook werden Prote stantse herdenkingsdiensten gehou den. Daarna bereidde de Gelderse hoofd stad zich voor op een stille rondgang langs het monument. Het werd een indrukwekende stoet van officiële personen, dragers van vaandels, kransen en bloemstukken, militairen uit Airbornes en van het garnizoen Arnhem, vertegenwoordigers van het Rode Kruis en de plaatselijke school jeugd. Deze laatste bracht een groot se bloemenhulde, terwijl de groten zich verenigden bij de vlaggenhulde. Het Provinciaal bestuur van Gel derland en het stadsbestuur van Arnhem lieten zich niet onbetuigd, door de gasten uit Engeland te ver zoeken op een bijeenkomst in Musis Sacrum. Tenslotte hepft generaal Kicks een officieel bezoek gebracht aan de paters van de Sociëteit voor de Afrikaanse Missies, wier moeder huis tijdens de slag om Arnhem als lazaret was ingericht. Ter herinne ring aan dit feit werd een plaquette aangeboden bij welke gelegenheid de Paters nog eens konden verne men, hoezeer men in Engeland was getroffen door hun onbaatzuchtige hulpverlening. Het was goed, dat zoveel vrienden uit de hevigste oorlogsdagen weer eens samen waren. Banden reiken tot over zee en blijken telkens bij de Airborne-herdenking hecht en sterk te zijn. Wie het leven lieten voor enze vrijheid, mogen wij nooit ver geten! EEN MUSEUM OP SCHOKLAND Naast Urk zou het eiland Schok land oorspronkelijk een natuurJijke dijksteunpunt vormen in de Noord- Oost-polder, maar ten Zuiden van het eiland lagen zovele vruchtbare za vel- en kleigronden Onder water dat men het nuttiger oordeelde de dijk naar het Zuiden te verleggen. Nu i£ Schokland omgeven door polders, waarboven het iets uitsteekt. Hoewel de laatste Schokker reeds is over leden wV men dit brokje oude land een eigen cachet geven, en wel door het inrichten van het kerkje als mu seum. Daar worden dan alle voor werpen opgesteld, zodat de polder- bezoekr nog even kan verwij'en in vervlogen tijden, toen het land ook land, later Flevomeer, Zuiderzee en IJselmeer was. Alle voorwerpen worden echter eerst grondig opgelapt en dat doet een befaamd oudheidkenner ,die tevens een groot kunstenaar blijkt te zijn. Als hij 'een ruwe scherf vindt zoekt hij naar meer en lijmt ze dan aan el kaar. Vin^t hij er niet meer, dan komt er gips bij te pas waarmee hij voor werpen, als Deïftse berden, aarden kruiken, serviesgerei etc., „restau reert", bij-modelleert, kleurt en te- keni in de oorspronkelijke vorm. Zijn verzameling, die met de dag groter wordt, bezit, thans menig kostbaar stuk. zal worden. Deze raming wordt met het oog op eventuële meevaller-; ver hoogd met 20% en het plan is nu niet meer dan deze totale hoe heid te plomberen. Het reserve zal dan dienen om de volle prijs te garanderen voor alle geplombeerde partijen. Van de zijde van de Stich ting voor de Landbouw is men ver oordeel, dat een dergelijke regelinf voor de telers minder bezwaar .ijk is dan een gedwongen teeltóeper- king met de daaraan onvermijdelijk verbonden narigheid van control" Wat men bij de voorgestelde regedi meer verbouwd heeft dan geplom beerd kan worden, zal «dan voor eigen risico zijn. UITKERING KLEINE BOEREN. Met het doel de Nederlandse boe ren te helpen in hun moeilijkheden, die kort na de oorlog ontstonden als gevolg van de eigenaardige economi sche toestand, waardoor o.a. de prij zen van verschillende producten door de regering te laag waren vastgesteld is indertijd de motie-Groen hiertoe strekkende, dat 86 millioen gulden beschikbaar werd gesteld, aangeno men. Een gedeelte hiervan, elf mil lioen gulden, zal worden aangewend als compensatie voor de te geringe uitkomsten voor de kleine bedrijven op zandgronden. Naar wij vernemen is thans een plan uitgewerkt voor de wijze waar op dit bedrag van elf millioen gulden zal worden uitgekeerd. Deze uitke ring wordt gebaseerd op de grootte van het bedrijf, maar onder voor waarde dat de aanwending geschiedt tot verbetering van het bedrijf, bij voorbeeld door het aanschaffen van materiaal, het verbeteren der huis vesting enz. Wanneer genoegzaam is aangetoond, dat de bedragen worden geïnvesteerd in het bedrijf, zal na de definitieve goedkeuring door het hoofdbestuur van de Stichting voor £e Landbouw het plan aan de over heid worden voorgeslegd. Met een en ander zal, daar verschillende instan ties over het besteden der bedragen moeten oordelen, i\og wel enige tijd gemoeid gaan. MOOIE CIJFERS VAN „DE OMMELANDEN". Naar wij vernemen verwerkt de coöperatieve melkproductenfabriek „De Ommelanden" te Groningen op het ogenblik meer dan een millioen kg. melk per week. Deze melk is hoofdzakelijk afkomstig van eigen veehouders, maar ook wordt veel melk van niet-leden verwert. In de week van 11 tot 17 Juli werden ge leverd 1.089.999 kg. En daarna steeg de productie nog steeds, zodat de fabriek in de week van 1 tot 7 Aug. zelfs 1.249.343 kg. te verwerken kreeg. De capaciteit van „De Omme landen" is thans zo groot, dat per jaar 104 millioen kg melk kan wor den omgezet in boter, melkpoeder en condens Vooral de export is zeer belangrijk en niet alleen die van melkpoeder en die van condens, maar ook die van boter is weer een normaal verschijnsel geworden. Bij export-opbrengst van 4.50 per kg. kan de Nederlandse boter thans weer tegen productiekosten in het buitenland verkocht worden. De Ommelanden, die in 1907 als een zeer klein fabriekje is gesticht, behoort thans tot de allergrootste zuivelfa brieken van Nederland en ze^fs van Europa." NEEM DE FLITSPUIT We kennen allemaal nog wel de befaamde radio-uitzending van „De Flitspuit", de geheime zender, die tijdens de Duitse overheersing ons land voorzag van anti-Nazi gif en de Nederlanders aanmaande elke Duit ser met de flitspuit te verdelgen. Deze dagen zijn gelukkig voorbij, al is eigenlijk nooit het geheim van deze dus wel zeer geheime zender opgelost, tenzij men enkele Engeland vaarders mag geloven, die vertellen dat deze zender door de BBC in Lon den was georganiseerd. Nu is er een Amerikaanse dame, Maryann Betten- court, op de gedachte gekomen de flitspuit inderdaad voor mensen te gebruiken. Dat gebeurde toen zij op zekere avond tegenover drie gewa pende inbrekers kwam te staan en er met de flitspuit op af stoof. Het suc ces was verbluffend: de spuit had zo'n vlotte uitwerking eigenlijk nog nim mer op insecten gehad. In een oog wenk waren de mannen verdwenen. IMITATIO CHRISTI IN ÉSPERANTO. De bekende Esperanto-promotor, frater Wiebertus van Zon uit Vught, is dezer dagen gereed gekomen met een vertaling van de Imitatio Christi van Thomas a Kempis in het Espe ranto. Gedurende 5 a 6. jaar heeft frater Van Zon aan deze vertaling gewerkt en naast oude teksten, ver talingen in 9 talen er mee vergeleken. „Tijd" Passen voor de UNO-ambtenaren. Op het secretariaat van de UNO wor den de passen, die de 620 leden van het secretariaat doorgang naar Pa rijs moeten verlenen, in orde ge-v maakt, wat in verband met het grote aantal nationaliteiten een ingewik kelde aangelegenheid is. Miss Ethel Borne is hier bezig de passen te con troleren op geldigheid, looptijd, enz. Voor velen moet een speciale UNO- pas worden uitgegeven, die algemeen erkend wordt. Dr. v. d. POL HOOGLERAAR TE NIJMEGEN. Het bestuur der Sint Radboud- stichting heeft dr. W. H. van der Pol te Blaricum benoemd tot buitenge woon hoogleraar in de faculteit der godgeleerdheid bij de R-K. universi teit te Nijmegen met als leeropdracht „Phaenomenologie van het Protes tantisme". ZIEKTE TE UITGEEST WAS GE WONE ANGINA. Het ministerie van Sociale Zaken deelt mede, dat de indertijd gecon stateerde vreemde ziekteverschijn selen te Uitgeest niets bijzonders waren. Vanwege het Staatstoezicht op de Volksgezondheid is namelijk een onderzoek ingesteld, waarbij is ko men vast te staan, dat van „vreem de" ziekteverschijnselen in genoem de gemeente nimmer sprake is ge weest. Wel zijn in Uitgeest eind Juli betrekkelijk veel gevallen van zachtaardige angina voorgekomen, waarbij enkele van een enigszins afwijkend, maar overigens onge vaarlijk karakter. Een en ander had niets te maken met een „bepaalde luchtlaag", zoals sommigen veronderstelden. MISDAAD OF ONGEVAL? Toen de 72-jarige J. Hofstede te Lutten bij Dedemsvaart die Dinsdag zijn woning had verlaten, daarin de volgende morgen nog niet was terug gekeerd, begon men argwaan te koes teren en waarschuwde de politie. Een onderzoek wees uit, dat het lijk van H- gistermiddag in een ondiepe sloot, niet ver van de verkeersweg Luttten- Heemse werd aangetroffen. Hoewel hier sprake kan zijn van een ongeluk, wordt misdaad met waarschnijlijk roof als drijfveer door de politie niet uitgesloten geacht. ƒ24.500 UIT AANGETEKEND PAKKET GESTOLEN. In December van het vorig jaar werd op de Meent te Rotterdam door een agent van politie de 22-jarige A. H. M. aangehouden op vermoeden van zwarte handel en naar het hoofd bureau van politie meegenomen. Bij huiszoeking in zijn woning werd een bedrag van 17.000 aangetroffen. Het onderzoek wees uit, dat dit be drag het overschot was van 24.500v dat hij zich op 6 October 1947 uit een aangetekend pakket had toege- eigend, toen hij als tijdelijk ambte naar in dienst van de P.T.T. te Rot terdam werkzaam was. Hij had zich o.m. een motorrijwiel en een film apparaat aangeschaft, terwijl hij niet meer werkte. Gisteren heeft hij voor de Rotter damse rechtbank terecht gestaan. Hij bekende grif. De president mr. J. v. Vollenhoven laakte het gebrek aan controle bij de P.T.T., dat zulk een misdrijf scheen mogelijk te maken. De officier van justitie eiste een jaar gevangenisstraf met aftrek. Uit spraak 30 Sept. BEURSOVERZICHT. Over het algemeen was ook giste ren de stemming op de effectenbeurs weinig opgewekt. De ondertoon van de markt ondergaat echter geen ver andering. Het publiek laat zich al lerminst tot verkopen leiden en de koersen weten zich dan ook vrij goed te handhaven. Men geeft er de voor keur aan de ontwikkeling van de toestand aar^ te zien en hoopt op een ontspanning in de politieke situatie, die, naar men aanneemt, tot een ver hoging van de fondsenmarkt zou lei den. De fluctuaties blijven thans zeer gering en de handel wordt geleidelijk kleiner. Eergisteren althans werd in aandelen nog maar iets meer dan een millioen gld. omgezet. De toestand in de Overzeese Gebiedsdelen blijft uiteraard een aanzienlijk deel van de aandacht der beurs opeisen, ge zien het belang van de markt bij dc aandelen van cultuur-ondernemingen en andere Indische bedrijven. Het waren gifeteren vooral de Indische spoorwegmaatschappijen, die ge vraagd waren, onder invloed van het gunstige bericht omtrent de ont wikkeling van de verkeersonderne mingen. Op de Staatsfondsenmarkt was de stemming wat gedrukt bij zonder voor de conversielening 1947 en voor de oude schuld.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 5