De lauwen en afgescheiden keren terug Electr.Wasmachines DIENSTBODE HUTSPOT Jeiefoantjeó VRIJDAG 17 SEPTEMBER 1948 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 UIT DE OMGEVING KATWIJK Geboren: Bastiaan z. v. J. v. Rijn en E. Bartleson. Jacob z. v. D. v. Duy ven voorde en D. Meen vogel; Mijnie d. v. F. Verdoes en M. v. Rijn. Marijtje d. v. J. Guyt en J. Varkevisser. Dirk z. v. M. v. Kla veren en D. Sip, Hendrika d. v. J. Meijvogel en C. Barnhoorn. Maartje d. v. W. A. Haasnoot en I v. Duyn. Ondertrouwd: M. F. Verdoes en D. Zwaan. W. S. Vreugd en A. G. Zwaan M. de Mol en W. de Mol; A- Koot en D. Zwanenburg ;W. d eVreugd en S. A. Rijns, J. Maandelijn en E. Aan- dewiel, J. de Best en J. Schaart. Getrouwd: C. Zwanenburg en N. de Reus. W. Remmelzwaal en C. de Jager; G. Tuin en J. Haasnoot. Overleden: W. de Mol 67 j.; C. v. d. Hoeven 55 j. KATWIJK AAN DEN RIJN St. Deus Dedit; St. Deus Dedit vergaderde in het parochiehuis, on der leiding van de voorz., de heer C. v. d. Kamp, die verzodht de nog in omloop zijnde oude vacantiebon- nen spoedig in te leveren. Vervol gens bestuursverkiezing, wegens be danken van drie bestuursleden. Ge kozen werden de heren B. v. d. Kamp, P. van der Boog en H. v. d. Boog Wz. Dan verkreeg de heer L. Elfrink te Lisse, vertegenwoordiger van het hoofdbestuur, het woord, die, na gesproken te hebben over het collectieve arbeidscontract, op dui delijke en bevattelijke wijze uiteen zette de bedoeling van de wachtgeld en werkeloosheidsverzekering, om dan in een helder betoog de publiek rechterlijke bedrijfsorganisatie te be lichten. Ook over de Wet op de On dernemingsraden werd door spr. ge sproken. Enkele vragen over meer dere onderwerpen werden door de spreker toegelicht. Na bespreking en vaststelling van een te houden feest avond, te houden in Januari, volgde een geanimeerde rondvraag. LISSÈ Collecte. De opbrengst van de collecte ten bate van de militaire fondsen is 187.60. Geboren: Hendrikus Gerardus Johanna Maria zoon van C. van der Poll en J. M. van Dam; Sara Jitske d. van L. Smits en C. Abspoel; Ca- tharina Johanna Maria d. van A. H. van Diemen en C. Oostdam; Jacobus Johannes Antonius z: van A. van den* Akker en P. C. Hoogkamer; Sebas- tianus Johannes zoon van A. van der Poel en M. J. M. Maas; Martinus Cor- nelis Jozef zoon van L. C. Kortekaas en M. J. van Schoten; Johannes Hen- dricus aoon van J. Kozijn en M. Bus. Ondertrouwd: Wiebe Floris 23 j. Weesperkarspel en Clasina van Rel den 22 j. Getrouwd: C. Q. A. Driehuizen en G. J. de Groot te Amsterdam; E. G. van Steijn en W. van der Lans. Overleden: Otto van Leeuwen 72 j. echtg. van M. Slootewg. NOORD WIJK Jeugdhuis „Offem" kreeg bezoek. Het jeugdhuis „Offehi" kreeg de zer dagen belangrijk bezoek. De Ne derlandse Criminologenclub had ver zocht het huis te mogen bezoeken met een aantal Belgische gasten. Na dat de directeur de gasten verwel komd had, gaf hij een korte uiteen zetting van het doel van het huis en van de manier, waarop hij heeft ge meend met zijn leiders zijn werk te moeten zien en uitvoeren. Nadat enige vragen waren gesteld en be antwoord, be-gaf het gezelschap zich naar de eetzaal, waar de maaltijd werd gebruikt tesamen met de jon gens. Onder de gasten bevonden zich o.m. de Minister van Justitie van België, de Secretaris Generaal vanhet Departement van Justitie Mr. Tenkink. Nadat de Directeur het gezelschap dank had gezegd voor zijn aanwezigheid, werd het woord ge voerd door Zijne Excellentie die o.m. mededeelde ook voor België het sys teem van jeugdhuizen ernstig in overweging te nemen. Prof. Pompe dankte namens de vereniging voor de ontvangst. Het was een mooie dag voor „Offem" en het is niet uitgeslo ten dat het bezoek belangrijke ge volgen kan hebben, ook voor niet- politieke delinquenten, waar toch een wijziging in het gevangeniswe zen, vooral voor jeugdigen, een vraagstuk is, dat de algemene aan dacht vraagt. Schietwedstrijd. Vrijdag j.l. zijn de wekelijkse schietwedstrijden van de schietvereniging „Blijft van 't Land" begonnen. De wisselmedailles werden gewonnen door C. Tissing, 97 punten, 1ste klasse; G. Vink, 98 punten, 2e klasse; K. Hazebroek, 90 punten, 3e klasse. Door brand verwond. De heer W., die met spiritus aan het werk was, werd het slachtoffer van een zeer noodlottig ongeval. Toen iemand in zijn, nabijheid een sigaret opstak vatten plotseling de spiritus-dampen vlam en de heer W. stond direct in brand. Door rollen over de grond doofde hij de vlammen, doch hij had reeds zeer ernstige verwondingen op gelopen, waardoor opname in een ziekenhuis noodzakelijk was. Zijn toestand is op het ogenblik redelijk wel. OEGSTGEEST De oudjes naar de film. Het co mité „Rondrit ouden van dagen" kwam dezer dagen op het idee, dat de oudjes van Oegstgeest toch ook een glimp van de kroningsfeesten te zien moesten krijgen, daar zij niet in de gelegenheid waren geweest deze in werkelijkheid^nee te maken. „Casino" werd voor anderhalf uur afgehuurd, de N.Z.H. moest voor 'n extra tram zorgen en zo trokken gis termiddag een 70-tal oudjes deftig per tram naar Leiden, waar ze tot vóór de deur van „Casino" werden gebracht en daar de film van de plechtigheden en feestelijkheden rond 6 September te aanschouwen kregen. Voor velen was dit het eer ste bioscoopbezoek van hun leven en dus een aparte sensatie, maar allen waren vol lof en zeer voldaan. Na afloop verscheen er nog eerst een kopje koffie met gebak plus een si gaar voor de heren, en toen ging 't weer per tram naar huis. De stem ming zat er goed in, er werd van „Oranje boven" gezongen en men zag niets dan voldane gezichten. Geboren: Maria Johanna Rom- bouts, d. W. C. M. en A. Beckers; Jan Peter Faberij de Jonge, z. van P. B T. en J. Boogaard. Ondertrouwd: D. Stokmans 24 j. en J. C. Bregman 26 j.; J. G. P. Brusch- ke 26 j. en A. E. M. Seyen ten Hoorn 24'j.; J. W. H. Bink 30 j. en G. A. Kraan 26 j.; J. A. M. Gordijn 23 j. en C. H. M. Hoffmann 20 j.; P. L. Nijen- huis 25 j. en A. Hogewoning 25 j. Overleden: Antje Peet, wed. van J. de Mooij, v. 66 j. SASSENHEIM Oranjefeest. Zo heeft Sassen- heim dan toöh haar Oranjefeest ge had, dat, ondanks de minder gunstige verwachtingen van het publiek, goed geslaagd is. Ook het weer werkte daartoe mede en de enkele buitjes vermochten de feestvreugde niet te verstoren. Begonnen werd met het luiden van alle kerkklokken, waarna een mars door tambours-hoornblazers der verkenners en padvinders door het dorp volgde. Na de officiële ope ning door de voorz. der Oranjevereni ging, de heer R. F. Boot, volgde een aubade door de leerlingen der 3 hoog ste klassen der lagere scholen, voor het gemeentehuis, waarbij „Crescen do', de mondharmonikaclub „Excel sior" en de tambours en hoornbla zers hun medewerking verleende. In optocht vertrok men toen naar het feestterrein waar verschillende spe len werden gehouden. Des middags hadden de volksspelen plaats. Het zou te veel plaatsruimte vragen om alle prijswinnaars te ver melden. Volstaan we met de uitslag van het touwtrekken tussen ploe gen van 4 man die in dienst zijn van een. Sassenheimse firma. Begrijpelij- kers wijs was de belangstelling hier voor zeer groot. 1. Baartman en Ko ning, 2. Rederij G. Wesselius, 3. C. J. Speelman en Zn. 4. Gebr. van Zon neveld en Philippo, 5. van Zonneveld en Co., alle deelnemers ontvingen een pond gerookte paling. Des avonds gaf de mondharmonica club een concert op het feestterrein, waar de diverse vermakelijkheden zich in een druk bezoek mochten ver heugen. Op de tweede dag was de ochtend bestemd voor volksspelen, terwijl in de middag in het park Rusthoff het openluchtspel „Het Gulden Uur" werd vertoond. Over het spel niets dan lof. Sassenheim heeft nog nooit zoiets gezien en een 1000-koppig pu bliek, waaronder de Commissaris der Koningin met echtgenote, heeft dan ook een p®r uur met aandacht het spel gevolgd en er van genoten. Me dewerkten de gezamenlijke koren van Sassenheim en „Crescendo" on der leiding van de heer W. J. Mizee uit Oegstgeest. Een dankbaar applaus beloonde de speler; en de figurantten. Het muziekcorps „Wilhelmina" uit Rijnsburg gaf des avonds op het ter rein een concert; een schitterend vuurwerk besloot het feest. VOORSCHOTEN Toneeluitvoering „St. Genesius". Gisteravond gaf het R.K. toneelge zelschap „St. Genesius" een herop voering van het tijdens de jubileum feesten gespeelde stuk „Vier man nen en een meisje". Dit stuk is een amusante geschiedenis, waarin macr liefst vier personen dingen naar de liefde van een meisje. Dit stuk 'lag de spelers goed en zij hebben er een leuk geheel van gemaakt. We ver-, melden met nadruk dat het décor van het tweede en derde bedrijf smaakvol was, een idee gevend van „Klein Zwitserland". In de pauze had een verloting plaats en gaf de heer P. Verbeek enkele nummertjes op de accordeon. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN Veertig jaren „Arti et Religioni". Op Dinsdag 5 October zal het feest zijn voor de Christelijke Mu ziekvereniging „Arti et Religioni". Een dubbel feest. Want niet alleen dat zij haar veertig jarig bestaan hoopt te vieren, maar tevens het feit, dat haar directeur, de heer W. J. Smolders uit Leiden, eveneens veertig jaren als de bezielende mu zikale leider aan deze vereniging verbonden zal zijn. Dat is waarlijk geen kleinigheid! „Hou-Vast" jubileert. Ter ge legenheid van het 45-jarig bestaan der G.V. „Hou-Vast", werd Donder dagavond in de grote zaal van het Nutsgebouw een receptie gehouden. De belangstelling en de bloemen en bloemstukken waren dan ook zo, dat voorzitter P. Zuidam er kenne lijk verlegen onder werd. Daarna vond een feestavond plaats in het Nutsgebouw, waarbij het vro lijke gedeelte in vertrouwde handen was van het gezelschap Herman en Pim Tholen. Het feest is tenslotte besloten met een souper voor' de leden en hun dames in hotel Toor. Pro Jufentute. Blijkens een advertentie in dit nummer, wordt de jaarlijkse collecte van „Pro Ju- ventute", ten bate van het verwaar loosde kind, alhier gehouden op Za terdag 18 September. BOSKOOP Inbraak. Tijdens een korte af wezigheid der bewoners, wisten on bevoegden zich toegang te verschaf fen tot de achter de winkel gelegen woning van de manufacturenhande- laar p. V. In de naast de winkel ge legen poort, met een deur van de straat afgesloten, konden de indrin gers rustig een ruit indrukken en zo de woning betreden, waar zij on geveer 1100 textielpunten, een aan tal consumentencredietbonnen, een aantal toewijzingen voor werkkle ding en enig kleingeld wisten te be machtigen. De winkel aan de straat zijde gelegen hebben zij blijkbaar niet durven betreden. Gezien het korte tijdsbestek waarin de inbraak plaats vond, wordt vermoed dat geen onbekenden hier hun slag heb- bén geslagen. De politie stelt een nauwkeurig onderzoek in. Geboren: Aris, z. van H. J. Zaal en A. G. van der Spek; Maar ten, z. van P. Grootendorst en J. S. van Tol; Theodora Emmerentiana Maria, d. van P. H. Vergeer en C. M. Vermeulen; Jan, z. van J. van der Have en H. K. Valk; Adrianus Johannes Gerardus Maria, z. van W. J. Nederhoff en M. G. J. Hos- bergen. Huwelijken: G. A. van Leeuwen, 30 j. en M. L. Graatsma, 28 j.; H. J. Kuiper, 26 j. en J. Hoogeveen, 21 j.; A. van Sprang, 23 j. en G. J. Kappert, 21 jaar. Huwelijksaangiften: P. Valk, 25 j. en C. van der Starre, 22 j.; T. de Groot, 26 j. en J. E. Koster, 23 j. K. W. van Klaveren, 33 j. en P. Koo- men, 27 jaar. Overleden: Everdina Josina van den Toorn, 65 jaar. Goed resultaat van kerkvervolging in Hongarije (Van een Hongaarse correspondent). De communistische ver volging in Hongarije heeft voer de Kerk tenminste dit uitmuntende resultaat, dat niet slechts op het platte land maar ook in de ste den waar de laatste tien tallen jaren de massa's het Geloof veelal op lauwe wy ze beleden van een op leving van het katholieke geloof sprake is. De meeste Hongaarse katholieke ste delingen hadden namelijk met hun soortgenoten in de overige wereld een ze kere gemakzucht gemeen, die als een der verfoeilijk ste uitvloeiselen van het lSde eeuwse liberalisme is te beschouwen. Nu echter de Kardinaal-Primaat Mindszenty en de door hem in Hongarije geleide Kerk als rotsen in de branding staan, stroomt het volk de kerkgtbouwen binnen en volgt het in on afzienbare rijen de proces sies, ofschoon dit vaak niet zonder lijfsgevaar is, ge zien bepaald^ politiemaat- egelen. Toen' het schrijven van de H. Vader aan Zijn n'g geliefde Zoon", I "i dinaal Mindszenty eerst in het Latijn en daarna in het Hongaars voor de St. Stefanus Kathedraal te Boedapest werd voorgele zen, hieven de 250.000 toe hoorders zulk een storm achtig gejuich aan dat de aanwezige politie-spionnen allen snel het hazenpad ko zen uit vrees door de en thousiaste menigte over rompeld te worden. Massale protestantse toenadering *~x Kerk. de Niet slechts onder de lauwe katholieken, doch ook onder de Hongaarse protestanten, die 20 pet. van de bevolking uitma ken, kan men overal een steeds grotere toenadering tot het katholieke Geloqf bemerken. De Evangeli sche bisschappen, de Cal vinist Ladislaus Ravasz en de Lutheriaan Adalbert Kapi, legden hun functie neer. Wekenlang konden de protestanten voor hen geen opvolgers vinden, om dat alle protestantse ker kelijke ambtsdragers, die men daartoe voordroeg, weigerden, Toen eindelijk de nieuwe door de rege ring erkende protestantse bisschoppen de nationalisa tie van het bijzonder on derwijs goedkeurden, ver lieten talrijke protestanten demonstratief hun kerk genootschappen en gingen over tot de Katholieke. Kerk. Steeds weer hoort men Hongaarse dominees klagen: „Waarom schenkt God ook ons geen Mindszen ty?" Toen de beide vroe gere ministers, de Minister van Financiën Remenyi- Sohneller en de Minister van Voedselvoorziening Ba ron von Gemeny, door een rode bloedraad ter dood werden veroordeeld, tra den zij toe tot de Katho lieke Kerk. Alvorens de strop gen eind aan hun le ven maakte, verklaarden zij: „Wij willen in de ware godsdienst sterven!" Hierbij zou aangetekend kunnen worden dat al de ze ondanks verheugende verschijnselen een resul taat zijn van het feit, dat in Hongarije alleen de Ka tholieke Kerk werkelijk optreedt tegen de rode ter reur en de rechten van de menselijke persoon verde digt. Ofschoon dit enkel reeds voldoende zou zijn 'om aller eerbied op te wekken, beantwoordt en kel deze opvatting niet aan de volledige waarheid. Niet slechts bij demonstra ties en optochten verzame len de Hongaren zich steeds opnieuw ondanks alle gevaren, ook in het hart van de enkelingen voltrekt zich een diep gaande verandering, waar aan nog meer waarde moet worden toegekend. Iedere Hongaar, die zich er thans van bewust is, een geeste lijk onderdaan te zijn van de heilige koning Stefa nus. bezint zich nu op de eeuwig geldende waarden van het katholieke Ge loof. Uiterlijk wordt de Kerk in Hongarije vervolgd, in nerlijk staat Zij op de drempel van een glorieus tijdperk: nog nooit was het katholicisme in Hon garije zo zeker van geestelijke overwinning als nu. Al moesten de klokken eens zwijgen, de harten zullen ter ere Gods en de mensen ten voorbeeld spre ken! HAZERSWOUDE (Dorp) T.B.C.-bestrijding. De T.B.C.- commissie, die op initiatief van de „Mico", tijdens de feesten een stand in het dorp had, heeft daarmede een opbrengst behaald van 615,55. Geboren: Rudolf Maria Bernar- dus z. v. M. Heijmans en W. P. Pont. Ondertrouwd: Johannes Jacobus Warnaar 27 jr. en Pietertje Klazina Slootweg 31 jr. Jan van Staveren 52 jr. en Pietje den Hertog 53 jr. KOUDEKERK Gemeenteraad In een daartoe belegde openbare vergadering van de gemeenteraad, op Maandag 20 September, te half drie, zal voorlezing worden gedaan van de grondwets wijziging. Geboren: Cornelis, z. v. A. v. d. Ent en J. Kouwenhoven. Getrouwd: J. A. Henry 27 jr. en A Peters 26 jr. A. Boom 25 jr. en C. J. v. Doorn 22 j. Overleden Antonie de Jong 58 jr. OP ZOEK NAAR HET BESTE BIETENZAAD. In de suikerbietenteelt wordt ijve rig gezocht naar verdere verbetering en zoals men weet gebruikt mén daarbij ook gebroken (gesegmen teerd) zaad Buitenzaad bestaat uit zaadkluwentjes, waarvan ieder ver schillende zaadjes bevat, waardoor de bietènplantjes altijd in groepjes bij elkaar opkomen. Breekt men het zaad in stukjes, dan krijgt men de planten beter verdeeld in de rij staan Het nadeel is echter, dat daarbij veel zaad wordt beschadigd terwijl men van 10 kg. onbehandeld zaad maar 4 kg. gebroken zaad overhoudt, wat de prijs natuurlijk hoog maakt. Om deze kosten en nadelen te vermijden is men daarom begonnen gezeefd (gecalibreerd) zaad te gebruiken. Daarbij sorteert men de bietenzaden in groepen van verschilletnde groot ten. De zaden van minder dan 2 m.m. doorsnede worden niet gebruikt, maar de daarop volgende kleine maat juist in het bijzonder, omdat men bij deze kleine zaden slechts een of twee zaadjes in een kluwen tje aantreft, terwijl bij de grotere zaden er meestal meer in zitten. Ook hierdoor verkrijgen we dus een meer open stand van het zaaisel. Een na deel van deze kleine zaden is, dat zij vaak zwakker zijn dan de gro tere, zodat met deze zeving het vraag stuk nog niet is opgelost. Men neemt thans proeven met zaaisels van bie tenzaden uit ieder der verschillende grootte-klassen, teneinde na te gaan welke afmeting van za-ad de hoogste suikeropbrengst levert. Dit laatste is immers waar het bij de bietenteelt om gaat. Mocht blijken, dat grof zaad een hoger productie levert dan het kleine zaad, dan zal men de ho gere kosten van op enen zetten wel moeten aanvaarden, om het nadeel van een lagere suikeropbrengst te ontgaan. Het schijnt trouwens, dat de voorziening met arbeidskrachten op het platteland wat minder nij pend wordt als gedurende enige ja ren het geval is geweest en ook dat zal de belangstelling voor gebroken en gezeefd bietenzaad waarschijnlijk temperen. (Bovenstaande reeds geplaatst in onze vorige oplage). LEIDEN HET VROUWTJE VAN STAVOREN Even buiten Stavoren, aan de Frie se kust, ligt het wad Vrouwenzand, waar volgens de overlevering in zee koren groeit. In de legende van het vrouwtje van Stavoren, dat wilde bezitten „wat meer waard is dan goud", wordt over dit zonderlinge verschijnsel een verklaring gegeven. Toen namelijk een van haar schippers thuisvoer met graan in plaats van de door haar gewenste lading, ontstak zij in woede en -liet het graan over boord werpen, terwijl in het stadje hongersnood heerste. Een oude boer voorspelde haar de ondergang, maar zij antwoordde door minachtend een kostbare ring in zee te werpen met de woorden: „De zee zal eerder deze ring teruggeven dan mij iets ontne men" Korte tijd later vond zy de ring terug in een vis, die haar werd op gediend en op het zelfde ogenblik braken de verschrikkingen los, die voor haar de ondergang betekenden, maar voor haar onbarmhartig behan delde dochter een nieuw leven. Dit is ongeveer de inhoud van „Het vrouwtje van Stavoren", een echt- Nederlandse, muzikale legende, wel ke a.s. Zaterdag in de schouwburg zal worden opgevoerd door de „Re sidentie Operette", waarin tal van jonge kunstenaars de gedegenheid wordt geboden hun capaciteiten te tonen. Men zie verder de advertentie in dit nummer. OP NAAR BRUSSEL. Zodra de Benelux werkt, kunt u naar België gaan wanneer het U be lieft. Daar dit zeker 1950 zal wor den, heeft het bestuur der Ned. Reis ver. voor Katholieken, afdeling Lei den gemeend, zoals reeds uit een gis teren geplaatste annonce is geble ken, een dagtrip naar onze zuiderbu ren te moeten organiseren, zulks ook op verzoek van vele leden. De tocht gaat over Rotterdam (Maastunnel), Breda, Wernhout, Antwerpen, Brus sel. In Brussel maken we een rond- tour door de prachtige stad o.a. be zoek aan de St. Gudule, Paleis van Justitie, de Markt, het Kon. Paleis, het Graf van de Onbekende Sol daat etc. Het zal zelfs mogelijk zijn, dat wij ons neer vleien op een van de groot se boulevards, daar wij een zakcentje meekrijgen van Minister Lieftinck. Een pas heeft u niet rlodig. Wel dient u zich tot uiterlijk Zaterdag 18 September op te geven aan ons bijkantoor. Wij verzorgen dan de .rest voor u. In ons reisblad staat deze reis op Zondag 17 September, welke echter niet doorgaat. Het bestuur stelt er tevens prijs op, u te doen weten, dat ook de trip naar Amsterdam, op Zon dag 5 September, door omstandighe den niet is doorgegaan. Zondag 26 September dus naar Brussel. BUITENLAND. De provinciale minister van finan ciën van Madras, Gopala Reddi, heeft in de wetgevende vergadering van Madras meegedeeld, dat de laatste maanden naar schatting 130.000 vluchtelingen uit Hyderabad de grensgebieden van Madras waren binnengekomen in verband met „wreedheden van de razakars" (mili tante Moslems) in Hyderabad. SPANNING IN GOA. Volgens een bericht uit Bombay hebben de operaties van de Indische regering tegen Hyderabad in het Portugese gebied Goa grote span ning verwekt. Op sommige plaatsen heerste zelfs een paniekstemming. Troepen pa trouilleren door het land en contro leren de grens. Zij hebben bevel ge kregen „het vuur te openen op elke saboteur". Men meldt, dat men op talrijke plaatsen heeft horen vuren. TORNADO IN JAPAN. In Japan heeft een geweldige tor nado gewoed. De schade is zeer aan zienlijk: een duizend tal huizen in de buitenwijken van Tokio staat on der water, het spoorwegverkeer tus sen Tokio en Osaka is verbroken, de scheepvaart ligt stil en uitgestrekte rijstvelden staan blank. De stortregens teisteren nog steeds de streek en de stormwind heeft nog niet in kracht afgenomen. BINNENLAND HET DOORGAANDE VERKEER OP 18 SEPTEMBER TE 's-GRAVEHAGE. De hoofdcommissaris van politie te 's-Gravenhage maakt bekend, dat op Zaterdag 18 September 1948, in ver band mei'de intocht van H.M. Ko ningin Juliana het doorgaand ver keer te 's-Gravenhage van 13.00 uur af als volgt wordt omgeleid: lo. RotterdamAmsterdam langs: hetzij Westvlietweg, Leidschendam, Voorschoten, hetzij Geestbrugweg (tussen Ryswijk), Prinses Marianne- laan, Laan van Middendorp, West einde, spooroverweg, Zwarteweg, Parkweg, Voorschoten. 2o. AmsterdamRotterdam langs: Zijdeweg, Bezuidenhoutseweg, Carel Reinierszkade, Schenkkade, Schenk- viaduct, Rijswijkseplein, Rijswijkse weg. 3o. UtrechtDen Haag langs: Rijksweg, Verkeersplein Voorburg, Koningin Wilhelminalaan. DE AFLEVERING VAN BISCUITS. Het bestuur van de ondervakgroep biscuitsfabrieken deelt mede, dat de fabrikanten de aflevering van biscuits op normale "wijze .zullen voortzetten ten gerieve van kruide niers en consumenten. De aflevering zal verhoogd worden naarmate de ver hoogde grondstoffentocwijzingen bin nenkomen en in het productiepro gramma kunnen worden opgenomen. De consument dient er evenwel re kening mee te houden, dat deze ver hoogde productie in de eerste twee weken niet direct merkbaar zal zijn. LAATSTE BERICHTEN' NIEUWE AANKOOP MACHTIGINGEN VAN DE ECA De E.C.A. heeft gisteren o.m. de volgende aankoop- en betalings machtigingen bekend gemaakt: Ned. Indië ontvangt voor 1.670.000 dollar aan industriële machines en onder delen, voor 250.000 aan electrische apparaten. Nederland ontvangt de volgende bedragen 440.000 voor ma chinewerktuigen, 525.000 voor indus triële machines, 22.000 voor elec trische motoren, 300.000 voor speciale machines voor tfe industrie, 551.000 voor aankoop van steenkool in West- Duits'and, 686.000 voor de aankoop van houtpulp in Canada en 546.202 dollar voor aankoop van gerst in Ca nada. Voorts zijn er bedragen toe gewezen voor aankoop van leer nl. 510.00, streptomycine 115.000, me dische preparaten 385.000, vracht auto's 350.000, tandheelkundige in stallaties 100.000, medische en soort gelijke instrumenten 200.000, optische instrumenten 60.000, installaties voor houtbewerking 50.000. tarwebloem 1.362.000 .dollar. Voorts is nog een bedrag van 63.000 do'lar beschikbaar gesteld als terugbetaling voor vrach ten. Aan Ned Indië is nog een bedrag van 308.000 dollar toegewezen voor aankoop van tractors. In totaal is gisteren toegewezen voor e>cn bedrag van 96.745. 438 dol lar, waarvan aan Nederland 6.265.202 aan Ned. Indië 2.720.000, Frankrijk 39.053.255, Engeland 11.471.180, Grie kenland 13.491.180 Italië 10.180.500, Oostenrijk 5.168.391. Denemarken 3.939.190, Franse zóne van Duitsland 3.300.580, Noorwegen 1.497.000 Triest 1.100.000 en China 68.575 doÜar. MARKTBERICHTEN kalf- en melkkoeien, 101 varekoeien e.a., 300 vette koeien, 14 pinken, 21 graskalveren, 30 nuchtere slachtkal- veren, 200 vette schapen, 409 wei- deschapen, 2 zeugen, 94 mestvar- kens 438 biggen, 14 paarden, 5 veu lens, 47 bokken en geiten. Prijzen: kalf- en melkkoeien 400800, handel tamelijk vlug; varekoeien e.a. 350575 handel tamelijk; weide- schapen. 6080 handel tamelijk; mestvarkens 5070, biggen 35 50, paarden 100600 en bokken en geiten 20—45, handel matig. Kaas. Aanvoer 95 partijen Goud se en 6 partijen Leidse kaas, totaal 101 partijen. Prijzen: zware 1.81, le soort Goudse 1.731.78 en 2de soort 1.671.72, le soort Leids kaas 1.651.72 per kg. met opzet - recht. Handel matig. t Heden ontvingen wij het treurige en ont stellende bericht, dat onze onvergetelijke en lieve Zoon, Broer en Verloofde PIET in de leeftijd van 22 jaar, te Palangsarie (N. I.) in dienst van het Vaderland is gesneu veld. 7504 Zijn diepbedroefde Ouders, D. S. Dickhoff C. I. M. Dickhoff— Stikkelman Broers, Zusters en- Verloofde. Leiden, 15 Sept. 1948. Wald. Pyrmontstr. 21. De H. Uitvaartdienst zal gehouden worden Maan dag 20 Sept. a.s. in de Parochiekerk van O. L. Vr. Hemelvaart en St. Joseph te 7.4(5 en 8.15 uur, waarvan de GeZ. H. Mis van Requiem te 8.15 uur. Enige en algemene kennisgeving. STOFZUIGERS Verschillende merken, o.a. de Progress, een Oco-pro- auct. de sensatie van de Jaarbeurs worden U direct in huurkoop geleverd. Be taling vanaf 2.50 per week. Eventueel ruilen wij uw oude machine in. Vraagt demonstratie of vertegenwoordigersbezoek aan huis. Verkooporgani satie „SUCCES" Mare- smgel la, Leiden, tel. 25459 jmet geheel nieuwe con structie, oliebad, aandriif- wèrk. Geen onderhouds kosten en sméring over bodig. 7467 LANGEZAAL Stille Rijn 7. Tel. 26545. Mevr. Witkam, Rapenburg 21. Leiden, vraagt in gezin met twee kl. kinderen Werkster aanw. voor dag of dag en nacht. Aanm. des avonds tussen 8 en 10 uur. Zeeuwse wortelen 12 ct p. kilo Zeeuwsche winteruien 12 ct per kilo Grote aardappelen 80 ct per 10 K.G. late kwal. en thuisbezorgd Vlasveld TE KOOP: HETE LUCHTKACHEL in prima staat, z. g. a. n., geheel compleet, groot mo del. Uitstekend geschikt voor werkplaats. Tegen zeer lage prijs. Te bevra gen: L. Dijlónans, Rhijn- geesterstraatweg 15, .Oegst geest. 498 2 Twee kamers met keu ken gezocht te Oegstgeest of omgeving. Geen kinde ren. Ook woonschuit of di rectiekeet komt in aanmer king. Vestigingsvergunning voor Oegstgeest in bezit. Br. luit. ter zee Nuyten, Marine Radiodienst Oegst geest. 501 2 Dagmeisje gevraagd in klein gezin van 92 of voor 4 ochtenden. Gelegen heid tot kennismaking, des avonds van 79 uur. Mevr. van Beek, Rhijngeester- straatweg 32. Oegstgeest t. o. R. K. Kerk. 331 <3? Net meisje gevraagd, ook genegen in de winkel behulpzaam te zijn. Firma Duijnhoven Levensmidde- lenbedrijf, Dorpsstraat B41 Warmond. 499 Gevraagd een hulp in ae huishouding voor de morgenuren, in klein gezin. Leeftijd 1720 jaar. De Jong Tiboel Siegenbeek- straat 6, Leiden. 496 2 Jongeman in bezit van U.L.O. diploma A en over veel vrije tijd beschikkend, zou gaarne deze tijd pro ductief maken, onverschil lig welke werkzaamheden. Er. onder no. 497 bureau van dit blad. 2? Nette werkster b. z. a. voor Nieuwkoop en omge ving. Br. aan agent L. Crt. J. G. van de Loo, A 44 te Nieuwkoop. 7501 2 Verlovingsringen. Na tuurlijk uit „De Goedkope re Zaak", maar betere waar. Goud, Zilver, Hor loges. Op graveren kan gewacht worden. Inkoop oud goud, le klas repara tie-inrichting S. v. d. Wa ter Haarlemmerstraat 185, Tel. 24469. 2 Kolynos, Ivoral. Medi- nos, Prodent, Chlorodont, Odol Pcnto en Pastol tand pasta, eau de cologne, lo tion, stofkammen Shampoo crème, parfum, scheerzeep, tandenborstels. scheer kwasten, zeepdozen. zak- kammen, haarkammen, Nolets Drogisterij Morsch- weg' 5. 478 2 Meubelen. Haardfau- teuil 35.divans 55. Clubstoelen enz. enz. Repareren, stofferen, A. Boter, Nieuwstraat 9, tele foon 23274. 495 2 Het Ringenhuis, Telef. 24920. Voor al uw repara- tiën aan gouden en zilve ren werken. Grote keuze verlovingsringen. Inkoop oud goud, zilver, diamant, tegen de hoogste waarde. Het bekende adres: Morsch straat 9. Leiden. 2 Openlijk dank aan God op voorspraak van de H. Maagd Maria, voor ver hoord gebed, na het bid den van de Novene dei- drie Weesgegroeten. 7499 2 Gevonden 5 Sept. te Warmond een zilveren Ro zenkrans in dopje. Tegen advertentieko^ten terug te •bekomen Jac. Sikking, Dorpstr. 8, Warmond. 500

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3