EEN LOENSE VMS VOOR WILDE LUCHTVAART Federalistische organisatie van Europa Benoemingen Leids Universiteitsfonds Oogstdankdag van de L.T.B. VRIJDAG 17 SEPTEMBER 1948 DE LEIDSE COURANT EERSTE BEAD PAGTNA 2 Internationaal congres te Scheveningen geopend Hedenmorgen is te Scheveningen een congres geopend van de inter nationale organisatie van Christ. Democratische Partijen, groeperin gen en persoonlijkheden. De voorzitter der Nederlandse de legatie, de heer Serrarens, heeft het congres met een welkomstwoord ge opend. Aan het congres nemen deel personen uit Nederland, Engeland, Frankrijk, België, Luxemburg, Ita lië, Zwitserland, Oostenrijk, Duits land, Tsjeoho-Slo\yakije, Polen, Roe menië, Bulgarije. Hongarije, het Baskenland, Brazilië en Canada. Ook de Scandinaafse landen zijn uitgenodigd. Uit Portugal en Spanje mteende men onder de tegenwoordi ge omstandigheden in die landen nog geen personen voor het congres te moeten uitnodigen. De Ned. Kath. Volkspartij is be last met de organisatie van het con gres. Gisteravond heeft de president van de internationale organisatie der Christ. Dem. Partijen, de Frans man Robert Bichet, een uiteenzet ting gegeven van het doel en de be tekenis dezer organisatie en van dit congres. De organisatie wil alle partijen, groeperingen en persoonlijkheden met een christelijk-democratische opvatting, met een christelijke geest, uit alle Europese landen verzame- Slagers komen met een plan Onlangs is in de protestvergade ringen van de algemene Nederland se Slagershond, gehouden te Deven ter, 's-Iiertogenbosch en Utrecht, een motie aangenomen, strekkende tot de verhoging van het vleesrant soen tot zes ons per veertien dagen, vrijheid van inkopen door de sla gers en een verbod van invriezen, terwijl een contact-com'missie werd benoemd uit de protesterende sla gersorganisaties, welke aan de ge stelde eisen kracht zal bijzetten. Deze contact-commissie is thans ge reed gekomen met haar besprekin gen en heeft, tezamen met de voor zitter van de afdeling Den Haag van de algemene Nederlandse Sla gershond de heer A. van Sijde, be sloten een plan aan de besturen der slagersorganisaties over te leggen. De commissie heeft statutair aan vaard de vergaderingen van ge noemde landelijke bonden te be leggen. Daarin zal worden voorge steld het plan der commissie te aan vaarden en aan de minister voor te leggen. Dit plan omvat het volgen de: le. de minister geeft aan de sla gers de volledige vrijheid van in koop van het slachtvee: dit brengt een onmiddellijke besparing mede, daar het gehele systeem van het in stituut der plaatselijke toewijzings commissies der com'binatieleiders en markklassificateurs overbodig wordt, aldus het plan; 2e. de minister wijst een vleesbon aan van 400 gram per 14 dagen, terwijl de slagers zich verplichten deze bon te honoreren tegen door de minister vast te stel len verkoopsprijzen; 3e. naast het vastgestelde rantsoen van vierhon derd gram ontvangen de slagers de gelegenheid tot vrije verkoop van vlees, dat beschikbaar komt door de vrije inkoop tegen lonende prijs. Door deze maatregelen wordt de omvangrijke zwartslachting de wind uit de zeilen genomen en de even grote huisslachting gereduceerd tot normale verhoudingen. De Ned. R.K. Bond van Ziekenver- plegenden vergaderde in Arnhem, voor het laatst onder voorzitterschap van dr. H. J. Damen. In Zijn ope ningsrede releveerde deze vele ver heugende feiten, zoals de oprichting van enkele nieuwe afdelingen en de onderscheidingen die aan enkele zus ters waren uitgereikt en die een hul diging betekenden voor heel de Bond. Samenwerking met andere bonden, noemde spr. zeker nodig, maar hij wees erop dat de zelfstandigheid moet bewaard blijven, het slagwoord mee gevend: „Fusie is funest". Wegens periodiek aftreden werden als nieuwe bestuursleden gekozen: dr. Joh. Beek te Den Haag en zr. Neu- haus te Amsterdam. Herkozen wer den de zusters Jansen en Woltering en met overgrote meerderheid van stemmen werd tenslotte tot voorzit ster verkozen zr. L. Siebers, met wie dr. Damen de Bond van hart geluk wenste, erbij opmerkend, dat het voor len. Zij zullen het federalistische probleem bestuderen qn de plannen voor de vorming van een Europese Federatie uitwerken, teneinde daar mee bij te dragen tot de grote ge- dacihte, die tijdens het Europa-con gres werd uitgewerkt. Naar zijn opvatting is het nodig, dat er eerst een politieke autoriteit in Europa moet worden gevormd. Wan neer de politieke organisatie er eerst is, dan zal er ook meer op economisch en cultureel terrein bereikt kunnen worden. Men hoopt op dit congres goede re sultaten te bereiken, die een belang rijke bijdrage zullen kunnen verle nen aan de vorming van een Euro pese federatie en een Europees par lement. Op het Scheveningse congres zullen een politieke, een economische en een culturele commissie de rappor ten behandelen, welke alle „l'Orga- Het Scheveningse congres komt wel op een goed moment bijeen In welingelichte kringen te 's-Gra- venhage*gelooft men nl. aan de voor stalen voor de vorming van een West-Europees parlement. Ernst Be- vin, de Engelse minister van buiten landse zaken, heeft eergisteren in het Lagerhuis -verklaard, dat dergelijke voorstellen „geen ogenblik de proef van een onderzoek zullen doorstaan." Hij zeide, dat men geen dak op een onvoltooid gebouw moet zettên, maar in bovengenoemde kringen wordt daartegen opgemerkt dat „het archi tectonisch bezien verstandig zou kunnen zijn de toekomstige bouw van het dak te bestuderen, terwijl men hog aan het huis bezig is. Het zou zelfs verstandig kunnen zijn de on derdelen van het dak van te voren gereed te maken." Men neemt aan, dat de Nede^andse regering de voorstellen niet zal af wijzen of goedkeuren, doch hun bruikbaarheid zal onderzoeken, i Frankrijk en België dienden nl. veertien dagen geleden gezamenlijk bij de permanente commissie van de West-Europese Unie in Londen een voorstel in, dat een voorbereidende conferentie zou worden belegd om de ^•egen en middelen te overwegen voor het bijeenroepen van een Euro pese Assemblée DRIE BIJZONDERE HOOG LERAREN. Zoals wij gisteren reeds mededeel den heeft het Leids Universiteits fonds dr. mr. F. Florschütz tot bij zonder hoogleeraar in de palaeophy- tologie van. het kainozoicum en de palynalogie benoemd, dr. L. W. G. Scholten tot id. id. in de parlementai re geschiedenis en dr. L. U. de Sitter tot id. id. in de geophysische en geo logische kaarteringsmethode. Werkers van het land in Maria's bedeoord. Op Maria's Feestdag, O.L.V. van Zeven Smarten, zijn de werkers van de L.T.B., in grote getale opgetrok ken naar het geliefde genade-oord, O.L.Vrouw ter Nood in Heiloo Aan een verslag in het N.'-H. Dag blad ontlenen we het volgende: In de vroege morgen was de Ka- pelweg reeds overladen met bussen en auto's uit alle richtingen van ons Eisdom, uit West-Friesland en het Westland, uit de Rijnstreek en de Veengebieden, uit de grote steden en vanuit het verre, uitgestrekte polder land, tot diep in de Zuid-Hollandse eilanden toe, opreden naar de bede vaartsplaats, die bij alle L.T.B.'ers zo bekend is. Tegen tienen hadden zich reeds ruim tweeduizend deelnemers van een plaats voorzien of in de gro te kapel, die tot de laatste plaats be zet was, of wel in de kleine genade kapel, waar men de plechtigheden via luidsprekers kon volgen. Het altaar rees omhoog uit een waar veld van bloemen, terwijl op de achtergrond de vaandels van de af delingen stonden opgesteld. De plech tige H. Mis werd opgedragen door D^ken Kuys uit Poeldijk, geassisteerd dor kap. A. Raadschelders en kap. Wijnker. De vaste gezangen werden door de menigte gezongen, waarbij pastoor van Leeuwen van Burger- brug dirigeerde. Een koor, gerecru- teerd uit L.T.B.-leden-koorzangers zong de wisselende gezangen o.l.v. kap. Meyer uit Naald wrik. De beide kapellen, alsmede de om geving van het genadeoord, waren rijk versierd met de mooiste bloe men en planten, die in dit jaargetij de voorhanden zijn. Het geheel was verzorgd door de Haagse Hoveniers, de Boskoopse boomkwekers en de te lers van snijbloemen uit Aalsmeer. Rector J. A. G. van de Hoogte, de bondsadviseur, hield onder de H. Mis een predikatie, waarin hij de bete kenis van deze dag belichtte en ge tuigde^ van de dankbaarheid tegen over God, die ook dit jaar weer het werk van landman en tuinder heeft gezegend. Iedere oogst is een gave van God, die zijn zon laat schijnene over slechten en goeden en Zijn regens laat dalen over rechtvaardigen en onrechtvaardigen. Het is derhalve niet onze verdienste, dat wij nu in staat zijn om Hem voor alles dank te zeggen. Door dankbaar te zijn voor de ga- yen van het land, waarmede wij ons lichaam moeten voeden, kunnen wij er ook gemakkelijk toe komen om dankbaar te zijn voor de grote gees telijke gaven die God ons, ieder dag weer, schenkt. Bjj de Offerande werden door bruidjes de vruchten van de arbeid d,er L.T.B.-leden naar het altaar ge dragen als een hulde aan Hem, die in Zijn Almacht dit alles had laten groeien. Iedere afdeling offerde zijn eigen producten, zodat voortbreng?e- len van de akkerbouw, de zuivel, de tuinbouw en de sierteelt apart wer den aangedragen. Na de H. Mis werd door alle aan wezigen het oogstdanklied gezon gen. Een ruiterfeest. In de middaguren was er een groot- het „slachtoffer" misschien minder se i'uiterdemonstratie van de geza- J- menlijke L. T. B.-ruiterverenigingen, die alom in opkomst zijn en 'die de ze middag benutten, om meerdere be- kendhtid aan hun werk te geven. Aan dit ruiterfeest, dat onder lei ding stond van de heer A. Burger, eigenaar van de manege Bosrand te Heiloo, werd deelgenomen door de afdelingen Lisse, Haarlem, Spaarn- woude, Castricum, Schermerhorn en Beemster. Na een défilé, waarbij^ de vandels der verenigingen werclen meegedragen, werd er een demon stratie gegeven van het*z.g. carous- sel-rijden, springen, het rijden van figuren zoals de molenwieken, ter wijl aan het slot de heer Burger een hogeschool paard voorreed. Het was 'n mooi stukje sport dat hier te zien werd gegeven en wij zouden alle jon ge L.T.B. ers, die er voor in de gele genheid zijn, willen aanbevelen, aan sluiting te zoeken bij de landelijke rijverenigingen. Het kweekt liefde tot de schepping en het dier en is ze ker zo goed voor de lichaamsontwik keling als andere sporten, die in vele gevallen oijtwaard zijn. verheugend was wegens de „strijd en de tijd" die deze zware taak vergt. Behandeld werd een voorstel van afd. Amsterdam, om de geestelijke adviseur het recht te verlenen aan leden verlof te geven Voor het bij wonen van lezingen etc. van niet-ka- tholieke bonden. In een audiëntie met Z.E. de Bisschop van Haarlem, ter beslissing van deze kwestie aange vraagd, werd een bijwonen van de vaak belangrijke lezingen door gedi plomeerden goedgekeurd, mits de waarborgen aanwezig zijn, dat de wij ze van behandelen niet indruist te gen onze. principen. De verantwoor delijkheid in deze is gelegd op het hoofdbestuur, dat wegens de grote belgngen hiermee gemoeid, van*plan is de medewerking te verzoeken van vooraanstaande katholieke professo ren. Aan het slot van deze samenkomst gehouden in het gerieflijk parochie huis aan de Geitenkamp, heeft men op treffende wijze afscheid genomen van de eminente voorzitter, dokter Damen. Willibrordushulde. Bij de beeltenis van St. Willibrord vond daarna een Willibrordushulde plaats die door orgelspel en 't vaan dellied van de L.T>B. werd ingeleid. De voorzitter van de L.T.B., de heer G. W. Kampschoër, richtte een op wekkend woord tot alle leden, waar na kap. A. C. Raadschelders St. Wil librord schetste als iemand die woe kerde met zijn talenten Hef werk van de boer en de tuin der is een gezegend werk, het is niet alleen lichamelijk, maar ook moreel gezonder dan dat in -de fabriek. De boer is nog baas op eigen veld. Laat hij daar dan het werk stilzetten als de Angelusklok luidt en bidden om zegen over zijn werk. Met een beroep op allen om de geestelijke waarden te beschermen en te bewaren en een leven te lij den, zoals Willnbrordus deed, een voudig en nederig, en vooral ook verstandig, zonder mede te doen aan de mode van de dag, besloot de spre ker zijn bezielende toespraak. Tot besluit van de dag werd in de grote kapel een plechtig L'of gecele breerd door Deken Kuys.met assis tentie van pastoor Cleophas, de oud adviseur en rector v. d. Hoogte. Daarna ging men in processie door het park, waaarbij alle vaandels wer den medegedragen. Bij het rustaltaar snrak de weleerw. heer C. J. Schoon- derwoerd een kort woord tot de pel grims. EERSTE NA-OORLOGSE IN SCHRIJVING SUMATRA TABAK.. Deli dekblad bracht „zeer bevredigende" prijs op. Hedenmorgen werd in het gebouw Frascati te Amsterdam voor de eer ste maal na de oorlog een inschrij ving gehouden van Sumatra tabak, gecombineerd met een inschrijving van Java-tabaki waarvan reeds eer der inschrijvingen hadden plaats gëvonden. Voor Sumatra-tabak was dit de primeur en de kopers lieten zich dan ook niet onbetuigd. Het buitenland was vertegenwoordigd met belangstellenden uit Engeland, Zweden, Denemarken, België en Zwitserland. Daarnaast trad de Ne derlandse sigarenindustrie en de handel, als koper op. De aangeboden 898 pakken Suma tra-tabak behoorden tot vooroorlogse oogsten en, hoewel het kleine par tijtjes waren, oordeelde men de kwa liteit zeer goed. De tabak heeft zich goed gehouden, n»et uitzondering van 'hier en daar te constateren lichte wormvraat Men was van oordeel dat deze ta bak als dekblad een zeer goed pro duct zou opleveren. Voorts werden bij inschrijving Lamoreei Llbo de Sitter werd op 6 Maart 1902 te Groningen geboren als zoon van de later aan de Leidse Universiteit vermaard geworden hoogleraar in de astronomie, prof. dr. de Sitter, toen hoogleraar aan de universiteit te Groningen. Na zijn gymnasiale opleiding, volgde Lamo reei de Sitter de colleges van prof. Lugeon te Lausanne, waarna hij als student in de faculteit der wis- en natuurkunde adn de Leidse universi teit werd ingeschreven. Hij deed zijn candidaatsexamen in 1921, zijn doc toraal in 1924 met hoofdvak geolo gie, bijvakken mineralogie en petro- grafie. Op 29 September 1925, toen zijn vader rector-magnificus was der Leidse universiteit, promoveerde hij bij prof. dr. B. G. Escher op een op een proefschrift, getiteld: „Les porphyres luganais entre le Lac de Lugano et le Volgana". Vanaf 1925 was hij geoloog bij de Eataafse Petr. Mij., vanaf 19251929 in* Engels Borneo, van 19291930 in Venezuela, terwijl hij in 1933 als geoloog bij de B.P.M. naar Tjepoe (Java) werd gezonden. Vanaf 1 Nov. 1934 was hij hoofdassistent voor geo logie aan de Leidse universiteit, waarna hij in 1935 werd benoemd tot pro vaat-docent in de geologie. In 1942 diende hij tegelijk met vele hoogleraren zijn ontslag in. Gedu rende de daarop volgende jaren trad hij op als chef van het geologisch on derzoek der gezamenlijke steenkolen mijnen in Limburg en als chef van de Geaphysische Dienst der Staatsmij nen. In 1945 teruggekeerd als conserva tor te Leiden, werd hem de leiding opgedragen van de veldtraining der geologische studenten. Door deze aangeboden 4773 pakken Java-tabak, waaronder 1188 pakken Vorstenlan den en 1837 pakken Besoeki tabak, eveneens van vooroorlogse aanplant. Deze tabak heeft zich minder goed gehouden, met uitzondering van enige goede dek- en ombladpartijen. Vervolgens resteerden de kerf- en binnengoedsoorten als 155 pakken Loemadjang, 526 pakken Kedoe, 78 pakken Madoera en 101 pakken Rem bang, van oujde oogsten en oo.k van 1945, 1946 en 1947. Deze laatste par tijen achtte men zeer bruikbaar. Naar wij vernamen zijn hedenmor gen 885 pakken Sumatra-tabak aan een geheime koper verkocht tegen 8,49 per half kilo. De gemaakte prijs voor dit product uit oude oogst achtte men „zeer bevredigend". KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING Bij K.B. is verleend de ere-medail- je, verbonden aan de orde van Oran- je-Nassau, in goud aan P. M. Gieske te Haarlem, chef van de uitvoerende dienst bij de Noord-Zuid-Hollandse Vervoer Maatschappij. functie werden vele dissertaties on der zijn leiding geschreven, hande lende over de Italiaanse Alpen en de Noord Appenijnen. Een groot aantal publicaties verscheen van zijn hand in binen- en buitenlandse weten schappelijke tijdschriften. Sedert 1939 is dr. De Sitter redacteur van het maandschrift van t Geologisch Mijn- bouwkundig Genootschap „Geologie en Mijnbouw" en sedert 1936 pen ningmeester van 't Rijnlands Lyceum te Wassenaar, dat hij mede hielp op richten. Dr. mr. F. Flohrschütz werd 13 Ju ni 1887 te Haselt in Overijssel gebo ren. Hij bezocht de H.B.S. te 's-Gra- venhage en studeerde rechten aan de Leidse Universiteit. Na het doctoraal examen werd hij benoemd tot secre taris van het college van curatoren der Landbouwhogeschool te Wage- ningen, welk^ functie hij tot aan het uitbreken van de oorlog in 1940 be kleedde. Gelijktijdig studeerde hij plantkunde te Utrecht, waarin hij eveneens 't doctoraal examen afleg de. Zijn talrijke Wetenschappelijke publicaties bewogen zich voorname lijk op het gebied van de Pollen-ana lyse, op welk terrein hij baanbre kend werk in Nederland he^eft ver richt en welk onderzoek hij op een geheel nieuwe basis stelde. Op grond van deze verdiensten verleende de Utrechtse Universiteit hem op haar Dies Natalis in 1947 het ere-docto- raat. In opdracht van het Depar-te- ment van Landbouw en Visserij ver richtte hij bovendien belangrijk werk op het gebied van veenonderzoek. In de afgelopen academisme cursus was dr. Flohrschütz als privaat-docent werkzaam te Leiden met dezelfde leeropdracht als hem thans in zijn kwaliteit van bijzonder hoogleraar is verstrekt. Van prof. dr. L. W. G. Scholten ga ven we reeds eerder een biografie. P. DICKHOFF. f De ouder? van de militair Piet Dickhoff ontvingen gisteren de smar telijke tijding, dat hun zoon in Indië bij de-uitoefening van zijn plicht Is gesneuveld. Gistermorgen hadden zij nog een blijde brief ontvangen, dat hun zoon over 14 dagen op de boot naar het vaderland zou gaan. De uitvaart heeft plaats Maandag morgen om 8.15 uur in de Dekenale Kerk. CONGRES EX-POLITIEKE GEVANGENEN GESLOTEN. Gisterochtend kwamen de congres sisten van de Ned. Ver. van Ex-po litieke gevangenen uit de bezettings tijd voor het laatst in werkvergade ring in de Stadsgehoorzaal bijeen. In deze vergadering heeft de voorzitter de niet in het H.B. terugkerende le den, de heren B. E. Moerman, mr. C. W. van Rhijn, A. Treurniet, L. A. de Koning en P. Maliepaard, harte lijk bedankt voor al hetgeen zij in het belang van de vereniging heb ben gedaan. Tegelijkertijd heette hij de nieuw gekozenen, mevr. Grandia- Smit en de heren Smit, Groen, v. d. Meulen, Perquin en Staal hartelijk welkom. Goedgekeurd werden in de ze vergadering ook de verslagen van secretaris en penningmeester. Ver der werd de landelijke ballotage commissie opnieuw samengesteld, waarbij mr. G. Ch. Aalders wederom als voorzitter werd benoemd. VOORDELIG LUCHTVERVOER (Van onze luchtvaart- medewerker) Wie plotseling een scheeps schroef naar Bombay of een lading anjers naar New York per vliegtuig wil verzenden, en meent, dat de K. L. M. te duur is, moet het maar eens op de vrachtbeurs in Londen proberen. Het adres is: Ealtic Shipping Exchange, St Mary Axe. Wij vertellen dat niet uit onvriendelijkheid tegen over de K. L. M. Geens zins. Er zullen weinig Ne derlanders zijn, die onze K.L.M. geen goed hart toe dragen. Dit neemt echter niet weg, dat het een uiter mate belangwekkend ver schijnsel is. dat er thans reeds een vrachtbeurs voor de wilde luchtvaart be staat. Deze instelling is al over de gehele wereld be kend voor de scheepvaart; zjj bestaat al ruim twee eeuwen en iedere expedi- Het was stellig te ver wachten dat de Baltic Ex change zich vroeg of laat ook met de iuchtmacht zou inlaten. De tegenstelling in ons land tussen de K. L. M. en de Aero Holland is niet een nationale aange legenheid. Alle landen ken nen thans het probleem van wilde luchtvaarders tegenover hun nationale vervoersmaatschappijen. In de Aero Holland zijn langzamerhand alle belan gen samengebundeld die naast de K. L. M. een eigen luchtvaartbedrijf Willen uitoefenen; promotor van dit streven is de Stoom vaart Maatschappij Neder land. die reeds lang een ambitie in de lucht heeft. Men herinnere zich slechts het Postjagerplan en daar na het Zeppelin-plan, waarmee Nederland 'de rechten meende te kunnen verwerven op de luchtweg aar Java. De drijfveer Men diende zich daarop tijdig voor te bereiden en hoe kon dat beter geschie den dan door zichzelf in luchtvaartzaken te interes seren. De strijd verscherpt. Dezer dagen is de strijd tussen de „wettelijke" en „wilde" luchtvaart ver WEERSVERWACHTING WESTELIJKE WIND.. Voor het Noorden van het land: Zwaar bewolk. met later plaatse lijk enige regen. Nu en dan krachtige, lang de Waddeneilan den tijdelijke harde Westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Voor het Zuiden ven het land: Zwaar bewolkt met enkele tij delijke opklaringen. Overwegend droog weer. Meest matige wind ttussen West en Zuid-West. Wei nig verandering in temperatuur. giers officieel naar Parijs te brengen, wat niet ver boden kon worden. Zij had den ook tot Parijs betaald, doch 'hij bracht ze gratis verder van Parijs naar Lon den, waar zij zijn moesten. Het is natuurlijk duidelijk, dat het een doorgestoken kaart was; de passagiers hebben voor Londen be- t'aald doch* op de passage- scherpt door n merkwaar- biIjelten Pa*js v|r. dige wilde vlucht. mejd J Een van de grote man nen uit de vooroorlogse Britse burgerluchtvaart, Bennett, is indertijd zo- In Britse luchtvaartkrin gen heeft dit voorval grote indruk gemaakt; Alleen op als men dat noemt „met fi8 ruzie weggelopen." vermetele Afrikaanse wil de luchtvaart bestreden worden. Dit schijnt echter niet eenvoudig te zijn. Het ge val schept ook precedenten die in ons land nauwkeu- teur en bevrachter weet er hiervoor is duidelijk. De zijn relaties, die hem de reders hebben al lang be- vreemdsoortigste lading grepen dat er naar de verste uithoeken der aarde doen versche pen. zou komen, waarin vrijwel a; het passagiersvervoer door de lucht zou gaan. Zijn prominente positie ais directeur van een der officiële inter-continentale luchtlijnen gaf hij 'op om in Zuid-Afrika een char termaatschappij te begin nen. Nu hij die georgani- rig bestudeerd moeten wor- seerd heeft is hij ook aan- ■r!a" "'""i stonds ten strijde getrok ken tegen zijn vroegere collega's. In Kaapstad nam hij een aantal passagiers op voor Londen. Hij wist, dat hij geen normale vlucht mocht houden en verzon er derhalve op, de passa- oen. Iedereen weet, dat de Aero Holland hoopt vroeg of laat ook met passagiers naar Batavia te kunnen vliegen; kan dit niet vol gens de letter van de wet, dan zal men het tussen de wettelijke regels dóór pro beren! wisselvlag, welke ieder jaar wordt toegekend aan de afdeling,die het meest tot de bloei van de vereniging heeft bijgedragen, ging naar de af deling te Sittard. Nadat de voorzitter nog een har telijk woord van dank en afscheid had gesproken werd het congres ge sloten. In de middaguren brachten de congressisten een bezoek aan Noord- wijk, terwijl zij zich 's avonds, nu in gezelschap met hun gastvrouwen en -heren, wederom hadden verenigd in de Stadsgehoorzaal, alwaar het district Leiden een kunst-avond aan bood, welke werd verzorgd door de heer en mevrouw Guusta, Wanda Reumer en de heren Everard van Royen, Guus, Max en Marinus Flot- huis. Na een woord van welkom van de heer L. Questroo, waarin hij ook ■de Leidse „pleegouders" bedankte voor de vriendelijke ontvangst, werd een op hoog peil staand programma van zang, muziek en declamatie af gewerkt. Na afloop begaven de aanwezigen zich naar „Het Gulden Vlies", waar het nog enige uren gezellig toeging. Hedenochtend zijn de deelnemers OUD-MILITAIREN EN HUN NAGELATEN BETREKKINGEN. Gezamenlijke collecte van vijf militaire fondsen. De vijf hier ter stede vertegen woordigde militaire fondsen, t. w. het Fonds 1813 voor oud-militairen en nagelaten betrekkingen, de Kon. Nat. Ver. tot steun aan miliciens „Stamil", de Ver. „Ereschuld en Dankbaarheid", het Karei Doorman- fopds en de Prins Bernhardstichting welke zich alle bewegen op het ge bied der steunverlening aan oud militairen en hun nagelaten betrek kingen, doch daarvan de specifieke belangen van afzonderlijk catego rieën behartigen," organiseren mor gen gezamenlijk een groots-opgezet- tee straat- en huis-aan-huis-collecte. Men kan zich natuurlijk op het standpunt stellen, dat deze taak uitsluitend berust bij de Staat, en voor dat standpunt valt inderdaad veel te zgggen, doch men mag zijn ogen niet sluiten voor de werkelijK- heid, dat de Staat in de onmogelijk heid verkeert zulks in voldoende mate te doen, terwijl anderzijds op het Nederlandse volk toch onafwijs baar de ereplicht rust de zorg op zich te nemen voor de nabestaanden van hen, die in dienst van het va derland hun leven gaven, zomede Voor hen wier physieke toestand hun niet toelaat zelf in hun levens behoeften te voorzien. Zou deze last naar gelang van het inkomen hoofd- delijk worden omgeslagen in de vorm van een verplichte belasting, dan zou het offer voor de meesten ongetwijfeld vele malen groter zijn dan thans vrijwillig van hen wordt gevraagd. Wij kennen veler bezwaar: er zijn zovéél collectes. Toegegeven, maar daarom is het juist toe te^ juichen, dat ook hier, evenals kort geleden bij de drie sanatoria, een concentratie en samenwerking van Krachten is bereikt, zodat thans één keer wordt gevraagd in plaats van vijf! Men houde daarmede rekening bij de bepaling van zijn bijdrage. De huis-aan-huis-collecte wordt in de morgenuren gehouden, zodat iedereen zijn aandeel kan leveren tot een vlotte gang van zakerl door zijn bijdrage vast klaar te leggen. Het Leids Studentencorps en de V.V.S.L. hebben zich evenals de ma trozen van het Marine-Opleidingscen trum te Voorschoten bereid verklaard zich met de inzameling van gelden cn verkoop der insignes te belasten, doch waar de ervaring heeft bewezen, dat de opbrengst ener collecte recht streeks evenredig is met het aantal collectanten, hoopt en vertrouwt het werkcomité, dat velen zich geroepen zullen gevoelen hieraan mede te wer ken. Morgenochtend van 8 uur af kan men zich aanmelden in de bovenzaal van Sociëteit „Amicitia" aan de Steenstraat. En overigens zij deze col lecte de Leidse burgerij hartelijk aan bevolen! Op Dinsdagavond 21 September zal in de Stadsgehoorzaal een contact avond worden gehouden tussen bur gers en militairen. Dit naar aanlei ding van het eerste contact bij de sportwedstrijden op 31 Augustus. Alle zalen der Stadsgehoorzaal zijn hiertoe welwillend ter beschikking gesteld. Er zal een cabaret-program ma worden gegeven van radio-artis- ten o.l.v. Charles Aerts. De baten van deze avond komen geheel ten goede aan de afdeling Leiden van het Ned. Rode Kruis. WAARSCHUWING De commissaris van politie hier ter stede waarschuwt tegen het optreden van een inwoner dezer gemeente, die onder voorwendsel, dat hij in staat is brandstoffen e.v. zonder bon te leveren het publiek tracht te be wegen tot afgifte van* geld. Van eni ge levering van brandstoffen is echter nimmer iets gekomen. Het verstrekte geld wordt niet terugbetaald. Bij on derzoek is gebleken, dat deze man ook zijn practijken in Oegstgeest heeft uitgeoefend.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2