Communisten worden niet uitgesloten JCatte (tfoll Maatregelen tegen communisme in Indië DONDERDAG 16 SEPTEMBER 1948 DE tEIDSE COURANT PAGINA 3 CONGRES EX-POLITIEKE GEVANGENEN Het eigenlijke werkcongres van de Nederlandse Vereniging van Ex-po- litieke Gevangenen uit de Bezettings tijd is nadat Dinsdag het éongres was geopend en, zoals gemeld de ge delegeerden door het gemeentebe stuur van Leiden waren ontvangen, gistermorgen om negen uur begonnen Dit werkcongres stond onder lei ding van mr G. Ch. Aalders, aange zien nir Stomps, voorzitter van het hoofdbestuur, wegens ambtsbezig heden de vergadering niet kon bij wonen. Het eerste punt van discussies, reeds door mr Stomps in zijn openingsrede aangeroerd, nl. de vraag of het lid maatschap van de N.V.E.P.G. ver enigbaar is met het lidmaatschap van de Communistische Partij Nederland, „De Waarheid", werd door het con gres met 72 stemmen ja, 19 stemmen neen en één onthouding beantwoord. Tevens besloot het congres, dat het geen zin heeft van de leden gezien de waarborgen welke de statuten bie den een politieke gezindheidsver klaring te eisen. Dit besluit werd met 84 tegen 4 stemmen aangenomen. Het congres stelde voorts vast, dat het van het hoogste belang is. dat het wetsontwerp inzake overlijdens- acte van als vermist beschouwden uit de bezettingstijd, spoedig wet wordt. Het droeg het hoofdbestuur op met kracht voort te gaan op de ingesla gen weg sociale steun te bieden aan die leden, die dit als gevolg van de omstandigheden waarin zij door de •bezetter zijn gekomen van node heb ben. Nauw over?eg met de officiële lichamen en rijksinstellingen werd bepleit. Tevens kwam in discussie het pro bleem van het nog voorkomende anti semitisme in Nederland. Een der af gevaardigden noemde dit een be denkelijk na-oorlogs verschijnsel waartegen met kracht geprotesteerd moet worden. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIIN De paardenmarkt Met het vor deren der jaren biedt onze jaarlijkse paardenmarkt een droefgeestiger aanblik. Bracht het heel vroeger qen gezellige drukte in het centrum van onze gemeente, waarnaar het ver langen van practisch heel de jeugd en zeker ook van vele ouderen reeds weken te voren uitging, zij het dan voor een belangrijk deel om hetgeen de paardeimarkt als attractie omgaf, thans moet men welhaast zoeken naar de plek waar dit alles te vinden moet zijn. De aanvoer van paarden bedroege slechts 49 stuks, alzo weer twintig minder dan het vorig jaar en insiders verklaarden ons, dat de han del dit jaar helemaal ziek is. Begrij pelijk, dat met het uitsterven van de markt, de kraampjesfamilie in even zedigheid slinkt. AARLANDERVEEN L.T.B. De plaatselijke afcL ver gaderde in de zaal v. d. Berg. De heer C. J. v. d. Post werd benoemd als lid van de schoolcommissie van de landbouwschool te Bodegraven. Voor de a.s. districtsvergadering wil de de heer G. v. Veen een motie in dienen, tegen het verplicht 8e leer jaar. Bij de rondvraag maakte de heer H. Sloothaak bekend, dat de uitbetaling van de premie voor melkvee over het jaar 1947 spoedig zal plaats vinden. BOSKOOP Gemeenteraad. De gemeente raad zal a.s. Maandag 20 Sept. 1948 te half drie 's middags in openbare vergadering ten gemeentehuize bij eenkomen. De agenda vermeldt o.a. plechtige afkondiging van verande ringen in de grondwet. Vaststelling van een' nieuwe verordening op de heffing van rechten, ten behoeve van de keuringsdienst voor vee en vlees. Vaststelling gratificatierege- bieding-, van de rekening van ont- ling voor gemeentepersoneel. Aan- vangsten en uitgaven der gemeente en van het Burgerlijk Armbestuur over het dienstjaar 1945. LANGERAAR Biljarten. De plaatselijke R.K. Biljartvereniging „Crescendo", die deelnam aan het door de Biljart vereniging ..Royal" georganiseerde tournooï, wist, na spannende strijd een mooi succes te boeken. De twee viertallen, die hadden ingeschreven, zijn met de eerste en tweede prijs, t.w, twee fraaie bekers uit de strijd gekomen. ROELOFARENDSVEEN Ongeval Door onbekende oor zaak is het dochtertje van de heer Th. Wesselman alhier, van de rij dende vrachtauto van de fa. S. v. d. Meer gevallen .In zorgwekkende toestand is zij bij de heer Ant. van Rijn binnengedragen, vanwaar zij niet verder vervoerd mocht worden, en haar de genademiddelen der H(. Kerk zijn toegediend. De chauffeur van de auto was geheel onkundig van zijn passagier en ook van het onge- WOUBRUGGE Gemeenteraad. De Raad komt op Maandag 20 September, om 19.30 uur ten gemeentehuize in openbare vergadering bijeen. De agenda ver meldt o.a.: Proclamatie van H.M. Ko ningin Juliana. Arkondiging van de Grndwetswijziging. Vaststelling van bedragen, bedoeld in art. 55 ter van de L.O.-wet 1920. Vaststelling van de vergoeding ingevolge art. 101 der L. O.-wet 1920 t.b.v. de R.K. Par. school en de Chr. Nat. School, zomede van de bedragen der 5-jaarlijkse afreke ning. Toekenning van een gratifica tie aan het gemeente-personeel. Be noeming van de Commissie van ad vies, bedoeld in artkel 8 van de Woonruimtewet 1947. Er werd een motie ingediend wel ke luidde: „Lid van onze organisatie kunnen zijn alle slachtoffers van ge vangenschap voor persoonlijke ver zetsdaden en zij die om geloofsover tuiging of ras gevangenen waren." Deze motie werd naar de afdelingen voor een nadere beschouwing verwe zen. Tenslotte werd het nieuwe H.B. als volgt samengesteld, nadat de voor zitter had medegedeeld, dat de he ren B. E. Moerman, mr C. J. van Rhijn en A. Treurniet zich om per soonlijke redenen niet meer herkies baar stelden,mr B. W. Stomps (voor zitter) mr G. C. Aalders (Dordrecht) W. F. R. Bischoff van Heemskerck (Wassenaar), A. M. van Banning (Voorburg), mevr. C. Granrlia-Smits (Rotterdam), I. Groen (Utrecht), R. J. Ebens (Groningen), W. Bakker (Velp), W. van Laschot (Wassenaar), N. A. Mourer (Amsterdam), mevr W. v. d. Muijzenberg-Wi'lemsa (Amster dam), M. I. Smit (Leiden). J. Perquin (Gorinchem), K. R. van Staal (Heem stede), Th. Verhagen (Sittard), J. Swart ('s-Hertogenbosch), J. v. d. Meulen (Breda). BIJZONDERE HOOGLERAREN Met ingang van de nieuwe acade mische cursus 1948-1949 zijn door het Leids Universiteits-Fonds de navol gende bijzondere hoogleraren be noemd. Dr mr F. Florschütz tot bijzonder hoogleraar in de palaeophytologie van het kainozoicum en de Palyno?ogie. Dr. L. W. G. Scholten tot bijzonder hoogleraar in de parlementaire ge schiedenis, Dr. L. U. de Sitter tot bijzonder hoogleraar in de gephysische en geo logische kaarteringsmethoden. BIOSCOPEN. De films van de komende week zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „IJsfeest", 14 jaar. Lido: „Het lied van de woestijn", volwassenen. Luxor: „De bruid had drie man nen", alle leeftijden. Rcx: „Het atoomspook", 18 jaar. Trianon: „Olympiade 1948", alle leeftijden. UIT DE OMGEVING KATWIJK AAN DEN RIJN Ongeval De hulpkeurmeester, de heer O, trof het ongeval om bij het uitglijden zijn been te breken. Hij werd naar het Ac. Ziekenhuis ver voerd. HILLEGOM VERDRONKEN. Een 77-jarige dame, verblijfhou- dende in de stichting ..Vogelenzang", is in een sloot, nabij de kwekerij Oostduin, te water geraakt en ver dronken. Het slachtoffers leed aan duizelingen. Zwijntjesjagers. De heer H., die zijn fiets in een werkplaats plaatste, kwam na een half uur tot de ontdek king dat het karretjes was gestolen. DE ZILK Arm gebroken. Een 15-jarige jongen, die op de verffabriek „Riga" werkt, is gevallen en brak zijn arm. Been gebroken. Door niet op het verkeer te letten, liep 'n 51-jarige dame tegen een passerende wielrij der op. Zij viel en bleef liggen. Uit het geneeskundig onderzoek bleek, dat zij haar been gebroken had. /lisse Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente is in openbare vergadering bijeengeroepen op Maandag 20 Sep tember 1948, des namidags om 2.30 uur, ter behandeling van o.a. de na volgende agenda-punten. Plechtige afkondiging van de herziening del- grondwet. Voorstel inzake het verle nen van een crediet voor uitbreiding van de straatverlichting. Voorstel inzake het aanschaffen van een nieu we klok t.b.v. de gemeente-toren, i.v.m. een desbetreffend verzoek van de Kerkvoogdij der Ned. Herv. Gem. Wijziging begroting 1948. Brand. Woensdagmiddag werd de brandweer gealarmeerd, voor een uitslaande brand, aan de derde Poel laan. Bij aankomst bleek de hooiberg van de landbouwer Clemens in brand te staan. De brandweer tastte het vuur terstond energiek aan en gaf met 5 a 6 stralen water, waardoor zij het vuur smoorde. De hooiberg was gelegen achter het huis en slechts door het ingrijpen van de brandweer zijn de belendende percelen gespaard gebleven. Naar wij vernemen is de brand ontstaan door het spelen met lucifers door kinderen. Naar schatting bedraagt de schade ongeveer ƒ2500. Oranjefeesten. De bewoners van de Lisserdijk en Hillegommerdijk hebben Dinsdag en Woensdag Oranje feesten gevierd. In deze buurtschap waren de huizen versierd en geïllu mineerd op prachtige wijze. De ver schillende volksspelen trokken zeer veel belangstellenden, vooral de krui wagen-races voor paren. De strpd tus. sen de voetballers van de ene helft van de dijk tegen de andere helft, werd na een hevige strijd onbeslist beëindigd, n.l. 22, zodat de voetbal lers gezamenlijk de beschikbaar ge stelde prijzen deelden. Een keurig feestterrein met diverse vermakelijk heden verhoogde de feestvreugde. De dagen werden besloten met een grote gondelvaart, die zeer veel belang stellenden trok. Biljartwedstrijd te Lisse. In het clublokaal van de biljartvereniging „Excelsior" speelde een combinatie van „Excelsior" tegen de nieuwe biljartvereniging „De Kaag", welke pas is opgericht en zich heeft aan gesloten bij de Lisser Biljart Kring. Gespeeld wordt een massakamp met 2 viertallen, waarvoor een me daille is uitgeloofd. De resultaten van de eerste ontmoeting zijn: B. Duivenvoorden, ExcelsiorC. Zwet sloot, de Kaag 10079; J. Baak Sxc. Q. Zwetsloot, Kaag 10069; C. v. d. Voort Exc.J. Bouwman, Kaag 6275; D. Blom Exc.D. v. d. Broek Kaag 87—100. Uitslag: 349 Excelsior comb.; 323 de Kaag. Excelsior heeft dus in de eerste ontmoeting de leiding met 26 carb. NOORDWIJK Aanbesteding Door de dijkgraaf en hoogheemraden van Rijnland, is gisteren aanbesteed het bouwen van een brug over de Maandagse Wete ring. De hoogste inschrijving was fa. Bron en Visser te Den Haag f44.850 en de laagste fa Th. J. Zitman Zoe- terwoude 15.800. Het werk is aan de laagste inschrijver gegund. VOORSCHOTEN Feestavond voor demobilisanten. Gisteravond zijn de teruggekeerde oorlogsvrijwilligers van Voorschoten officieel door de burgemeester na mens het gemeentebestuur in de Raadszaal ontvangen. Voor deze ge legenheid was de raadszaal stemmig versierd. Rondom de teruggekeerde militairen schaarden zich burgemees ter en wethouders, leden van de raad, de besturen van het Demobili satie-Comité, van Katholiek Thuis front en van Prot. Interkerkelijk Thuisfront en de naaste familieleden van de militairen. Burgemeester J. C. v. d. Hoeven aanvaardde de taak, om, namens het gemeentebestuur, de oorlogsvrijwilligers hartelijk welkom te heten en hen geluk te wensen met hun behouden thuiskomst. Hierna nam drs. H. A. Korthals, voorzitter van het Démobilisatie-co- mité, het woord. Spr. herdacht de mi litairen van Mulligen en De Graaf, die niet zijn teruggekeerd Spr. is de diverse instanties zoals het Kath. Thuisfront, het Prot. Interkerkelijke Thuisfront, de Niwin en het Comité 4 R.I. zeer erkentelijk, voor alles wat zij gedaan hebben. Voorts heet spr de jongens namens de burgerij wel kom en is verheugd, dat dit zo offi cieel kon gebeuren in de raadszaal in tegenwoordigheid van zoveel in stanties. Het comité heeft gemeend aan alle teruggekeerden voor hun op offeringsgezindheid een penning te geven, vergezeld van een gecalligra- feerde oorkonde. De penning is ge slagen bij de Kon. Begeer. De voor zijde van de penning toont een helm, degen en palm en het wapen van Voorschoten. Op de achterzijde staat: „den Vaderland getrouwe blijf ik tot in de dood". Het comité had beslo ten om de penning ook uit te reiken aan de familieleden van de gesneu velden, om ook hen te huldigen, zij het dan posthuum. Na het uitspreken van een dankwoord werd het officiële gedeelte besloten. Voor het gemeentehuis stonden de beide plaatselijke muziekkorpsen, „St. Laurentius" en „Benvenuto" op gesteld, die de gehele bijeenkomst onder vrolijke muziek begeleidde naar het Marinekamp, waar in de bioscoopzaal een gezellige avond ge boden zou worden. Gemeenschaps zang en het cabaret vtn het Marine- opkomstcentrum en muziek brachten er al gauw de stemming in. De heer Schuijer gaf enkele verbluffende staaltjes telepathie en vermaakte de aanwezigen met zijn goocheltrucjes. Tot besluit 'van dez<? gezellige avond werd vertoond het Polygoon-Profilti journaal van de troonsafstand van H.M. Koningin Wilhelmina en de in huldiging van H.M._de Koningin Ju- lana. Na de film dankte drs. H. A. Korthals allen, die hadden meege werkt om deze avond te doen slagen. Demobilisant de Bruijn dankte na mens de teruggekeerde militairen. Met het Wilhelmus werd deze avond gesloten. BINNENLAND. In Korea zijn 40 Amerikaanse soldaten omgekomen bij een spoor wegongeluk ten Zuiden van Seoel Men stelt een onderzoek in naar mo gelijke sabotage. De heer E. Kupers zal het vol gend jaar aftredeh als voorzitter van het N.V.V. Jhr. mr. dr. E. A. van Berestijn, oud-lid van de Tweede Kamer is, 72 jaar oud. overleden. BUITENLAND. Een drietal Belgen en een Ame rikaanse soldaat zijn aangehouden v/egens beroving van lijken van Ame rikaanse soldaten op de begraafplaats te Fosse in Namen. COMMUNIQUE VAN DE NEDERLANDS-INDISCHE REGERING. „De ontwikkeling van de commu nistische actie gedurende de laatste maanden in Zuid-Oost-Azië en elders heeft duidelijfc de methoden en doel einden van deze actie in het licht ge steld." Aldus een communiqué van de Ned.-Indische regering. „Mag zij aanvankelijk de schijn aannemen van legale wegen te vol gen, zodra de omstandigheden daar voor rijp worden geacht, onthult zij zich als een beweging, welke gericht is op omverwerping of tenminste aanranding van het gevestigde wetti ge gezag en ontwrichting van het maatschappelijk en economisch le ven. Daarom moet communistische ac tiviteit gekenmerkt worden als straf bare daad, ook in het stadium van bedekte en ondergrondse werkzaam heid. Het bewijs van misdadig oogmerk wordt dagelijks geleverd door de ont wikkeling, welke deze beweging in duidelijk opeenvolgende stadia ver toont en die steeds op gewelddadige aantasting van de openbare veilig heid uitloopt. Zij schroomt niet om vanuit republikeins gebied onrust te weklqpn en geweld te plegen in niet- republikeinse streken, geheel in strijd met de Bestandovereenkomst. Mitsdien acht de regering het nood zakelijk uitdrukkelijk te verklaren, dat iedere communistische actie in strijd is met de openbare orde en valt onder de strafartikelen, welkt de openbare orde beschermen Dit geldt evenzeer vor individuele activiteit als voor het deelnemen aan De piloot van een Amerikaanse P 80 straaljager (Shooting ster) is ten Noordwesten van Furstenfled bruck omgekomen, toen zijn jager in de lucht explodeerde. Dit is het der de ongeluk met een straalvliegtuig in de Amerikaanse zóne binnen drie da gen. LAATSTE BERICHTEN R.K. UNIVERSITEIT. Het bestuur der Sint Radboud- stichting heeft aan professor dr. F. J. J. JTh. Rutten op zijn verzoek we gens zijn benoeming tot minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, eervol ontslag verleend als hoogleraar bij de R.K. Universiteit. Zeer waarschijnlijk zal het mogelijk zijn nog voor de aanvang der colle ges begin October tijdelijke maatre gelen te treffen teneinde in het on derwijs der door professor Rutten gedoceerde vakken te voorzien. Namens de minister van Justitie heeft de directeur-generaal, voor het gevangeniswezen een commissie ge ïnstalleerd welke rapport zal uit brengen over de opleiding van hoger zowel als lager gevangenispersoneel in het kader van de uitbouwplannen. r het gevangeniswezen. Voorzit ter dezer commissie is mr. dr. N. Muller, politierechter te Amsterdam. Het centraal distributiekantoor vestigt er de aandacht op, dat de punten der oude textielkaarten VA 705 na 23 October a.s. niet meer gel dig zijn. De punten der in omloop zijnde kaarten VA 304 blijven voor lopig geldig. Met het s.s. „Waterman", dat mor gen van Rotterdam vertrekt zal de Niwin de eerste 20.000 Kerstpakket ten verzenden. Zoals bekend, zijn de ze pakketten bestemd om op of om streeks Kerstmis te worden uitge reikt aan de militairen en burger-pio niers in Indië als een groet van het Nederlandse volk. In totaal worden 200.000 pakketten verzonden. Op 22 September zal het s.s. „Slamat" met 10.000 Kerstpakketten naar Indië vertrekken. verenigingen op communitische grondslag. Terwijl reeds geruime tijd van over heidswege maatregelen tegen deze msdadige werkzaamheid zijn getrof fen zal nu verder deze werkzaam heid met alle ten dienste staande wettige middelen worden bestreden. Het spreekt vanzelf, dat deze be strijding zich alleen richt tegen hen, die de misdadige oogmerken der communistische agitatie uitvoeren, nastreven of propageren en niet te kort doet aan vrijheid van woord en geschrift of van politieke organisa tie, zolang deze geen communisti sche ondergrond heeft en daarmede grenzen van wettige en vreedzame actie niet worden overschreden.' Als gevolg van het nieuwe burger lijk kinderrecht, dat op 1 September j.l. in. werking is getreden, heeft de Rijkspostspaarbank voor belegging van z.g. erfenisgelden voor minder jarigen speciale spaarbankboekjes ingesteld, waarvan de wettelijke ver tegenwoordiger, die het vruchtge not heeft, in afwijking van de tot dusverre geldende bepalingen, gedu rende de gehele minderjarigheid zelf standig de rente kan innen over de hoofdsom kan echter alleen met machtiging van dc kantonrechter worden beschikt. Na het meerderjarig worden van degene, op wiens naam het boekje staat, worden deze boekjes zonder enige formaliteit nodig is, gewone spaarbankboekjes, over het tegoed, waarvan de inleggers vrij kunnen beschikken. (Bovenstaande reeds geplaatst in onze vorige oplage). DR. BEEL TE BATAVIA AANGEKOMEN. Dr. Beel is heden te Batavia aan gekomen. Hij werd verwelkomd door Raden Abdoelkadir, de heer Neher, luitenant-generaal Spoor en vele mi litaire en burgerlijke autoriteiten. DE CRITIEK OP DE RADIO REPORTAGE VAN DE INHULDIGING. Naar aanleiding van de critiek. die van verschillende zijden geleverd is op de radio-reportage over de in huldigingsplechtigheid in de Nieuwe Kerk te Amsterdam, deelt de regc- rings voorlichtingsdienst tot vol gende mede: Bij de vaststelling van de vermoe delijke duur der plechtigheid was men er van uitgegaan, dat de eeds aflegging, rasp. de plechtige verkla ring van de leden der Staten-Gene- raal meer tijd in beslag zou nemen dan in werkelijkheid het geval bleek te zijn. Dienovereenkomstig was ook het gehele uitzendingsplan opge steld, en waren maatregelen getrof fen om te voorkomen dat de aan dacht van de Luisteraars zou ver slappen ten gevolge van de te ver wachten lange duur van de afleg ging van eed of belofte, waardoor de mogelijkheid afbreuk zou zijn gedaan aan het plechtige karakter van de inhuldiging, voorzover deze door de radio-ontvangtoestellen kon worden gevolgd. Toen tijdens de plechtigheid bleek, dat de genomen maatregelen niet in practijk behoefden te worden ge bracht, was het in het samenspel tussen radio-verslaggever en radio staf in de Nieuwe Kerk welhaast ondoenlijk wijziging te brengen in het tevoren opgestelde plan. Het zou dan ook onbillijk zijn de Nederlandse Radio Unie in dit op zicht een foutieve opvatting van haar taak te verwijten. Wij constateren uit het boven staande, dat de schuldvraag in de pers foutief is beschouwd en beoor deeld, maar er blijft dan toch nog over het feit, dat het verkeerd was, om tijdens de eedsaflegging „passen de" muziek ten gehore te brengen. Doch nu moet de „kwestie" maar uit zijn. Er zijn nóg belangrijker za ken, £ie de aandacht vragen! BELANGRIJK BERICHT VOOR DE NIET-M1LITAIRE DEELNEMERS AAN HET VERZET EN HUN NAGELATEN BETREKKINGEN. De Buitengewone Pensioenraad brengt ter kennis v. hen, die als deel nemer aan het verzet of als hun we duwe, wezen, ouders, grootouders, Hendrik de Zeevaarder en de Bende van Zwarte Doris 9. Nu hebben Jullie je natuur lijk al lang afgevraagd waf Hen drik de Zeevaarder naar deze on gastvrije streken voert Nou, dat is heel eenvoudig. Onze Hendrik heeft een afspraak! Een afspraak jnet Bimmelbam, zijn beste vriend en strijdmakker. Eigenlijk maken Ze met hun tweetjes een wereld reis op zoek naar een geheimzin nige schat waarover ze in een oud document gelezen hebben. J Maar Bimmelbam ls een stukje vooruit gereisd omdat Hendrik in het vorige dorp een familielid be zoeken wilde. De trefplaats zou zijn de herberg „In 't Roode Hooft". En nu staat Hendrik voor de deur en houdt zijn hart vast voor Bimmelbam: HU pakt zijn knuppel stevig vast en stapt uit zijn auto. „Is daar iemand?" roept hij en bonst met het zware uiteinde op de deur. Zou Bimmelbam zélf open doen of Alles blijft stil en het wordt de dappere zeebonk benauwd om het hart HU wil opnieuw op de deur bonzen, maar opeens zegt een onr aangename, krakende stem vlak boven zUn hoofd: „Hé! Wat mot dat? Ik zou die knuppel maar gauw weer wegstoppen, vreemde ling. We houden hier niet vanj gasten. Smeer 'em!M WEERSVERWACHTING DROOG WEER. Gedeeltelik bewolkt. Droog weer. Zwakke tot matige Weste- lyke wind. In het binnenland iets kouder des nachts. Overigens weinig verandering in tempera tuur. schoonouders, kleinkinderen of pleeg kinderen aan de Wet Buitengewoon Pensioen 19401945 aanspraak op pensioen menen te kunnen ontlenen, dat zij vóór 29 September 1948 bij die raad, Benoordenhoutseweg 46 te 's-GraVenhage, een op ongezegeld papie# gestelde aanvrage om buiten gewoon pensioen moeten indienen. Zij die bedoelde aanvrage reeds in zonden, hetzij rechtstreeks aan de Buitengewone Pensioenraad, hetzij via de Stichting 19401945 en aan wien per briefkaart bericht van ont vangst is gezonden, behoeven mo menteel ter zake niets meer te doen. Zij, die menen in aanmerking te komen voor buitengewoon pensioen en deze briefkaart niet hebben ontvan gen, behoren ten spoedigste, doch in ieder geval vóór 29 September a.s. een aanvrage om pensioen in te die nen bij de Buitengewone Pensioen raad. BELEEFDHEID KOST NIETS! Twee Nederlanders, die in het be gin van dit jaar een reis naar Enge land maakten, bleken in een auto bus in Goldthorpe moeilijkheden te hebben met het Engelse muntstelsel. De conductrice, mrs. Ann Qoick uit Wombwell, South Yorks. kwam de beide Nederlanders te hilïp. Zü maakte hen wegwijs en vertelde al les over de indeling van het Engelse muntstelsel, dat van het onze heel wat afwijkt De Nederlanders keerden naar ons land terug, maar zij vergaten dc be leefde bus-conductrice niet, zo weet de ..News Chronicle" te melden. Zü nodigden de bus-conductrice, haai man en haar beide kinderen uit op hun kosten een vacantie in 's-Gra- venhage door te brengen. Mrs. Crick merkte op: „Nu ben ik er zeker van, dat beleefdheid be taald wordt. Bovendien kost het niets'. SCHEEPSBERICHTEN ABBEKERK, 15 Sept. van Antwer pen; ALDEGONDA, 15 Sept. van Pladjoe naar Singapore; ALPHARD, 15 Sept. van Montevideo naar San tos; AXELDIJK, 15 Sept. van Bata via naar Singapore. BLIJDENDIJK, 15 Sept. dwars van Lizard; CORLDA, 16 Sept. van Rotterdam naar New York; ERINNA, 15 Sept. van Miri naar Madras; FRIESLAND, 15 Sept. 6 uur te Port Said, vermoedelijk 16 Sept. v.m. vandaar naar. Batavia; GADILA, 15 Sept. van Buenos Aires naar Curagao; GROOTEBEER, 16 Sept. te Sabang; KEDOE, 16 Sept. van Rotterdam naar Batavia (6.10 uur); KELBERGEN, pass. 14 Sept. Ouessant. KLIPFONTEIN, 16 Sept. te Beira; KOTA AGOENG, pass. 15 Sopt. Algiers; KOTA GEDOE,-15 Sept. 19.30 uur van Port Said; LEMSTERKERK, 15 Sept. te Suez; MALVINA, 15 Sopt. van Miri te Pladjoe; MARIEKERK, 16 Sept. van Rotterdam naar Kobe; MELISKERK, pass. 15 Sept. Oues sant; MIRA, 15 Sept. van Singapore te Miri; NIEUW AMSTERDAM. 15 Sept. 17 uur te Southampton. ORAN JE, 15 Sept. van Amsterdam te Bata via; POELAULAUT. 15xSept. van Ba tavia naar Djeddah; POLYDORUS, 15 Sept. van Macassar te Sorong; SA- LATIGA, 15 Sept. te Aden; SLAMAT, op proeftocht 15 Sept. 20 uur van Antwerpen naar Rotterdam. MARKTBERICHTEN GOUDA, 16 Sept. Kaas. Aan voer 240 partijen le soort met rijks- merk 1.721.76, 2e soort met ryks- merk 1.681.77. Extra kwaliteit 1.90, inclusief opzet. Handel flauw. WOERDEN, 15 Sept. Kaas. Aan voer 253 partijen kaas. le kw. 1.72 1.78, 2e kw. ƒ1.681.71. Zware srt. 1.90. Handel traag. ROELOFARENDSVEEN 15 Sept. 1948. Bloemenveiling. Asters 0.02 0,08; Gladiolen 0,060,22; Anemo nen 0,07—0,16; Dahlia's 0,03—0,18; Scabiosa 0,040,08; White Shirley 0,13—0,17; Chascity 0.10—0,31; Dou glas 0,06—0,16; Sept. Geel 0,06—0.18 Sept. wit 0,060,20; Wendy 0,12 0,22; Utopia 0,11—0,34; Prune 0,10— 0,16; Choco 0,060,08; Utopia 0,05 0,08; Stella 0,05—0,08: Blanche 0,15 0,28; E. Page 0,280,39; Rayonan ten, wit 0,080,24, geel 0,100,22, lila 0,09—0,21, amber 0,10—0,24; Cyclamen 0,350,75. Groentenveiling. Aardbeien 0,280 53 per doosje; Aardbeien, klein 0,180.33 per V- pnd; Druiven 105.00—110,00; Tomaten 18.00—49.00 Kropsla 1,505,60: Andijvie 4,00 4,10; Bloemkool 12,0059,00; Breek- peen 6,00>11,00; Kroten 4,005,00 per 100. Snijbonen 2,003,20; Dubb. Stamboncn 2.003,70; Pronkbonen 1,351,55; Kassnij'bonen 6,60-*-7.50 per 10 kg. Aug. Grof 9,009,20; Aug. Bommen 1,25—1,35; Aug. Stip pel 3.904.10 per 25 kg. TER-AAR, 15 September. Groente. Kassnijbonen 7—7.70, Snijbonen 2 4.40. Sn-bonen stek 1.Stokprin- sen 2.904.30, Stambonen 2.20 4.40, Spekbonen 2.2.90, Witte Pron kers 1.20—1.70, Peulen 2.60 per 10 kg. Bloemkool 0.040.43 per stuk. Bospeen 0.060.J2 per bos, Sla 1.50 5.90 per 100 stuks. Knolselderij 0.12, Komkommers 0.020.19, Meloe nen 0.190.42 per stuk, Andijvie 0.39 0.45 per bak. Kroten 0.06, Waspeen I 0.11, id. II 0.06 per k.g., Slavellen 0.10 per bak, Tomaten 0.180.47, Spitskool 0.06, Spinazie 0.05—0.15, Prei 0.12, Uien 0.06—0.08, Postelein 0.04—0.11, Rode Kool 0.07—0.12, Groene kool 0.060.08, Witte kool 0.06, Witlof 0.25—0.47, Peren 0.57, Appelen 0.36 per kg., Asters 0.06, Chrysanten 0.55 per bos.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3