I SCHOORSTENEN Prins Bernhard voor de radio 3{,aite WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1948 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Mannen in Indië rekenen op traditioneel Kerstpakket EN DE NIWIN REKENT OP U! „Dc derde Kerstpakkettenactie van de Niwin is thans in volle gang. Gaar ne wil ik een bei^ep doen op uw of fervaardigheid om ook deze actie door uw medewerking tot een succes te maken. Onze mannen daarginds re kenen op dit traditioneel geworden Kerstpakket en de Niwin rekent daarom op u." Aldus Prins Bernhard in een, radiorede, die gisteravond over de beide Hilversumse zenders werd uitgezonden. Z.K.H. zette in zijn rede doel en streven van de Niwin uiteen en wees er op, dat deze organisatie tot nu toe 91/2 millioen gulden aan de ver zorging der troepen in Indië heeft kunnen besteden. De Prins bracht dank aan de in de Niwin samenwerkende organisaties, zoals o.a. de confessionele thuisfron ten, het Nederlandse Rode Kruis, de band Nederland Indië en de vrou wen-organisaties, voor dé steun, wel ke zij verlenen aan de Niwin, welke tot een werkelijk nationaal thuis front is uitgegroeid. Nadrukkelijk wil ik wijzen op het nationale belang van deze gezamen lijke inSpanning, aldus de Prins. Ge durende de juist achter ons liggende feestdagen hebben wij onze nationale saamhorigheid sterk gevoeld en op grootse wijze tot uitdrukking ge bracht. De Koningin en ik zijn hier van sterk onder de indruk. Laten wij allen, als consequentie hiervan, ook van harte samenwerken. Ook voor het Niwin-werk zijn de woorden van onze geërbiedigde Prinses Wilhelmi- na, ..eendracht, en nog eens een dracht", de enig juiste richting. Dit werd door Koningin Juliana bij haar inhuldiging nog eens met grote na druk herhaaldEn het i$ zeker niet in de laatste plaats in ons Ni win-werk, in deze nationale inspan ning. dat wij ons deze woorden tot werkelijkheid moeten maken. Laat het Niwin-werk een manifes tatie zijn van het gehele Nederlandse volk voor allen overzee. AethcManken DONDERDAG HILVERSUM I (301 'm.) 7.00 Nieuws, 7.15 Gymn. 7.30 Gr.pl. 8.00 Nieuws, 8.15 Gr.pl. 9.05 Couperin Bach. 9.35 Symph. 104, Haydn. 10.00 Trio Pasquier: Haydn. 10.15 Morgen dienst. 10.45 Orgelconc. 11.00 Zieken- bez. 11.45 Piano Mozart, 12.03 Liede ren v. Faliré. 12.30 Weerpr. 12-33 Metr. orkest. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 14.00 Gr.pl. 14.40 Vóór de vrouw: Michal Saul's dochter, mevr. G. Kraan. 15.00 Symph.conc. voor viool en altviool v. Mozart. 15.30 Gr. platen. 16.00 Bijbellezing 16.45 Alt- Rhapsodie van Brahms. 17.00 Jeugd journaal 17.30 Ensemble 18.00 Piano 18.30 Strijdkr. 19.00 Nieuws, Weerpr. 19.15 Leger des Heils, 19.45 R.V.D. 2000 Nieuws, progr. prol. 20.15 Gr.pl. 21.00 Ned. kolonisten in Argentinië, 21.20 Trio Brahms, 21.45 Romantische suite v. Reger. 22.15 Vaart-der Volken 22.45 Avondoverd. 23.00 Nieuws 23.15 Vrij en blij. 1 HILVERSUM H 415 m.) 7.00 Nieuws 7.15 Gr.pl. 7.50 Dagope ning, 3.00 Nieuws 8.15 Gr.pl. 9.15 Mor genwijding, 9.30 Waterst. 9.35 Gr.pl. 10.50 Kleuterprog. 11.00 Orgelconc. 11.45 Tentoonst. O.-Indische kunst. 12.00 Gr.pl. 12.30 Weerpraatje 12.33 Piano, 13.00 Nieuws 13.15 Johan Strauss. 13.45 T.B.C.-bestrijding, 14.00 Omr. orkest m. sopraan,^ 15.00 Zie- kenprog. 17.00 Kaleidoscoop Hoorspel „Het spook van Eekma State. 17.20 dr. Portielje 17.30 Knutselwerk 18.00 Nieuws. 18.15 Sport. 18.35 Engels gr. platen progr. 19.00 Kinderhoorspel 19.10 Gr.pl. 19.30 Ensemble, 20.00 Nieuws 20.05 Act. 20.15 Res.-ork.: Haydn, Monteverdi, Malipiero, Dukas 22.00 Liefdesgeschiedenissen 22.35 Musette 23.00 Nieuws 23.15 Gr.pl. RADIO-REPORTAGE INTOCHT IN DEN HAAG. Van de intooht van H.M. konin gin Juliana te 's-Gravenhage op Zaterdagmiddag 18 September zal een radio-reportage worden uitge zonden van ongeveer 15 tot 16 uur over beide zenders Hilversum I en Hilversum II. HET GEHEIM VAN DE DOOR AGATHA CHRISTIE 4) Jimmy gaapte. „Mijn opmerkingen over de middel eeuwen schijnen je maar matig te in teresseren. Laten we het dan maar weer over graaf Stylptitch hebben. Als die je duizend pond cadeau had willen doen, had hij ze je -in zijn tes tament kunnen vermaken. Godlof zijn we nog niet te trots om een erfe nisje te accepteren. De man moet niet goed in zijn bovenkamer geweest zijn.'" Anthony fronste zijn wenkbrauwen nog sterker en zette zijn wandeling door de kamer voort. „Heb je het ding gelezen?" vroeg hij opeens. „Welk ding?:' „Het manuscript natuurlijk." „Beware me nee! Waarom zou ik iemand als ik! iets dergelijks gaan lezen?" Anthony glimlachte even. KONINKLIJK PAAR IN DE BRITSE HOOFDSTAD. Koningin Juliana en prins Bern hard hebben gisteren in «en door de Prins bestuurde Dakota een vol komen onverwacht bezoek aan Lon den gebracht. Het Nederlandse ko ninklijk paar heeft hierbij geen en kel officieel bezoek afgelegd. Vol komen onopgemerkt liep de Konin gin door de Londense winkelstraten. De Koningin bracht meer dan een uur door in de John Ruskin-school, een onderwijsinstelling voor gedeel telijk blinde kinderen. In het begin van de avond ver trokken de Koningin en de Prins van het vliegveld Northolt weer naar Nederland. KLEURENFILM VAN HENK ALSEM IN BESLAG GENOMEN De verwijzingsoffici<# van de com manderend generaal heeft de kleu renfilm. die de cineast Henk Alsem gemaakt heeft van de inhuldigings- en jubileumfeesten in beslag geno men. Tevens is de heer Alsem ge schorst in zijn functie van kapitein bij de legerfilmdienst. De heer Alsem zou deze film, in tegenstelling tot de hem gegeven op dracht, voor commerciële doeleinden hebben geëxploiteerd. AMELAND HULDIGT KARDINAAL DE JONG Gistermiddag werd in de kerk te Buren een plechtig lof gecelebreerd Na afloop werd een receptie gehouden in het patronaatsgebouw, waar de burgemeester van Ameland, de heer R. Walda, de eerste was, die de ju bilerende kardinaal geluk wenste. Gisteravond werd in het patronaats gebouw een huldigingsavond gehou den. De parochianen van de Sint Cle- menskerk van Nes en Buren hebben de Kardinaal een fraai raam aange boden geschilderd met 3 taferelen. Het middelste stelt voor de patroon van de kardinaal, St. Johannes de Doper en de beide andere dè patroon van de kerk St. G'emens en de eerste bisschop van Utrecht St. Willibrord Tevens boden de parochianen de kardinaal een door d'e schilder J. Derksen Staatts van hém vervaardigd portret aan. DE REDEMPTORISTEN WEER IN NEBO TE NIJMEGEN Het klooster met semenarium der paters redemptoristen, Nebo aan de Groesbeekse weg te Nijmegen, is thans werder officieel door de paters in gebruik genomen, nadat het ge ruime tijd door de militaire instan ties bezet isgeweest. Het klooster, dat fl 300.000 schade kreeg, is op het nippertje aan een bombardement ontkomen bij het te rugtrekken der Duitsers. AMERIKAANSE BOEKEN VOOR R.K. UNIVERSITEIT. Vanaf Woensdag 15 September tot 30 September a.s. itfordt in hét Uni versiteitsgebouw aan de van Schaeck Mathonsingel een interessante ten toonstelling gehouden van Ameri kaanse boekwerken, alle geschenken van het Amerikaanse volk, door be middeling van het Amerikaanse co mité, dat voor dit doel ijvert, naar Nijmegen gezonden. Promotor van „The American Committee to aid the University of Nymegen" is Rector Mommersteeg, terwijl invloedrijke Amerikanen als géneraal James Ga vin, de Amerikaanse ambassadeur H. Baruch en tal van anderen hierin zit ting hebben. Drie honderd achttien kisten, ge vuld met meerdere tienduizenden boeken, kwamen als resultaat van de ze actie, reeds binnen. TBC COLLECTE OP 17 SEPTEMBER Evenals vorig jaar houdt de Spoor- wegtubercuüose vereniging op 17 September de herdenkingsdag van het begin der Spoorwegstaking in 1944 haar jaarlijkse collecte. De vereniging die zich ten doel stelt de bestrijding van de tuberculose onder het personeel der Nederlandse Spoor wegen en de gezinsleden daarvan, zal die dag in de omgeving van en op de stations een speldje te koop aan bieden aan de reizigers en het per soneel dér N.S. Wij hopen dat velen zullen tonen, dat zij belangstelling hebben voor de N.S. en zijn personeel en daar om graag hun steun zullen geven aan de tbc-lijders in deze gezinnen. Het adres der vereniging ij Malie singel 38 te Utrecht. Het gironummer is 109035 J „Ik wou het alleen weten, anders niet. Je weet toch ook wel, dat me moires dikwijls hopen moeilijkheden veroorzaken. Indiscrete onthullingen en dat soort dingen meer. Je hebt van die mensen, die er een soort van genoegen in scheppen, nadat ze eerst hun leven lang zo gesloten als een bus geweest zijn, na hun dood de lont in het kruit te gooien. Van te voren zitten ze dan zeker bij» die gedachte te gnuiven! Wat voor een soort man was die graaf, Jimmy? Jij hebt hem gezien en gesproken en ge hebt nog al mensenkennis. Zou het kunnen zijn dat hij er een van die stiekeme soort was?" Jimmy haalde zijn schouders op. „Moeilijk te zeggen. De eerste keer had hij, wat je noemt, óm en de tweede keer was hij op en top de ge distingeerde oude heer, die me kwam bedanken en die me complimentjes stond te maken, tot ik me geen raad meer wist." „En heeft hij niets gezegd, toen hij dronken was, iets interessants, be doel ik?" Jimmy zocht, met gefronste wenk brauwen. in zyn herinnering rond. „Tja, dat hij wist, waar de Koh-i- noor was," diepte hij toen twijfelend op." „Dat weten we allemaal,'' zei An thony. „In de Tower als ik het wel Postverbinding met onze militairen Per 1 October verlaagd tarief uitsluitend voor luchtpostbladen. Tengevolge van het steeds toene mend postverkeer tussen familiebe trekkingen in Nederland^ met mili tairen in Indië, waardoor het aantal brieven naar hen verzonden thans ongeveer .600.000 stuks per week be draagt met een gewicht van meer dau 6000 k.g., ongeacht de 39.000 dag bladen tot een gewicht van 1400 kg., die eveneens per luchtpost worden verzonden, is het noodzakelijk ge worden uit te zien naar maatregelen van bezuiniging, zo deelt het ministe rie van oorlog mede. Deze kan uiter aard niet gezocht worden in een be perking van het aantal brieven, dat verzonden mag worden. Wel is het echter mogelijk het gewicht te be kenten. Brieven thans naar Indië ge zonden wegen gemiddeld per stuk 10 i 11 gram. Luchtpostblad weegt slechts 4.7 gram. Werden alle brieven op luchtpostbladen geschreven, dan /ou het aantal te verzenden kilo grammen post tot bijna de helft wor den teruggebracht, wat een bespa ring van ruim 2.000.000 per jaar zou betekenen. Dit deed de minister van Oorlog a.i. na overleg met zijn ambtgenoot van Overzeese Gebiedsdelen beslui ten, dat met ingang van 1 October a.s. het luchtpostverkeer van Neder landse burgers met militairen in In dië tegen verlaagd tarief uitsluitend gebruik mag worden gemaakt van luchtpostbladen. Zodra de oude postbladen zijn ver bruikt zullen nieuwe verkrijgbaar worden gesteld met groter oppervlak om te beschrijven en speciaal ge merkt indien bestemd vcror land macht, KNIL of marine. De prijs van een oud model lucht- postblad bedraagt 11 cent, daar dit postblad reeds v.'n frankeerzegel van 10 is vorzien. De prijs van het nieu we luchtpostblad zal 1 cent bedra gen, terwijl dit blad met een postze gel van 10 cent zal moeten worden gefrankeerd. De mogelijkheid van burgers blijft geopend om gewone brieven (dus geen luchtpostbladen) te verzenden, maar voor deze brie ven geldt het gewone luchtposttorief naar Indië, en wel 30 cent per 10 gr. of gedeelte daarvan. Bovendien moet er dan de aanduiding „per luchtpost" op vermeld worden. Brieven tot en met een gewicht van 20 gram, ge frankeerd tegen het verlaagde tarief van 10 cent, worden automatisch per zeepost verzonden. Nederlandse militairen in Neder land moeten voor hun corresponden tie met militairen in Ned. Oost-In- dië en West-Indië gebruik maken van tuchtpostpapier. Deze brieven mogen niet zwaarder zijn dan 5 gram. De luchtpostverzending kan portvrij ge schieden. Brieven echter, die zwaar der zijn dan 5 gram, doch lichter dan 20 gram en riiet zijn gefrankeerd, worden alleen per zeepost verzon den. Verlangt de afzender evenwel verzending per luchtpost, dan ge schiedt dit alleen tegen betaling van het normale luchtposttarief. (Voor Ned. Oost-Indië 30 cent per 10 gram, voor Suriname boven 'het gewone port 30 cent per 5 gram en voor Aru ba, Bonaire, Curasao, Saba, St. Eustatius en St. Maarten 25 cent per 5 gram extra). Zodra in Nederland over een vol doende hoeveelhid luchtpostpapier en -omslagen zal kunnen worden be schikt, zal ook voor correspendentie afkomstig vón burgers en bestemd voor militairen in Oost- en West-In dië, de verzending van brieven tot en met 5 gram tegen het binnenlands tarief worden toegelaten. DE EERSTE STAP OP HET HUWELIJKSPAD. De tentoonstelling „De Nederlandse vrouw 18981948" in de Hou trusthal len te 's Gravenhage heeft gedurende de afgelopen weken reeds duizenden bezoekers getrokken. Maar dat een slechts enkele uren getrouwd paar als eerste stap op het htiwelijkspad de tentoonstelling ging bezichtigen, wae nog niet voorgekomen. Gistermiddag betraden de heer en mevrouw Plug- Hasenoot, die enige uren te voren in Noordwijk in het huwelijk waren ge treden, de tentoonstellinghal, gevolgd door hun famihe „van beide zijden". Zij hadden in Noordwijk een bus ge charterd en waren naar den Haag gereden, opdat de jonge echtgenoot kon zien wat de vrouw in de laatste vijftig jaren heeft gewrocht. Een der leden van het bestuur van „De Ne derlandse vrouw", mevrouw Meihui zen, heette het paar welkom, waarna het werd rondgeleid. Gisteravond ver trokken de jonggehuwden naar hun toekomstige adres „Toekomststraat" te NoordwijTt. heb. Achter dik spiegelglas en tra lies en met een half dozijn heren in bal masqué-pakjes er om heen om op te passen, dat je niets wegpakt." „Zo is het," stemde Jimmy toe. „Heeft hij nog iets meer van die nonsens gezegd. Bijvoorbeeld dat hij wist in.welk museum de Wallace- collectie ondergebracht was?" Jimmy schudde van neen. „Hm!" zei Anthony Hij stak zijn derde sigaret op en begon weer de kamer op en neer te lopen. „Je> leest zeker zelden of nooit een krant hè?" vroeg hij na een paar mi nuten. „Nee, tenminste zowat nooit," be kende McGrath nederig. „Er staat gewoonlijk niets in, dat myn, bar baar, interesseert." „Gelukkig dan dat ik wat gecivi- liseerder ben. In de laatste tijd wordt Herzo-Slowakije telkens genoemd Allerlei beweringen over een herstel van het koningschap." „Hm. Nikolaas IV zelf had geen kinderen. „Maar daarom hoeft de Oboiovitch dynas'y niet uitgestorven te :.ijn. Er zijn waarschijnlijk hopen jonge exemplaren neefjes en nicht jes Ir de eerst? of tweede graad. „Dus het zou niet bepaald moeilijk zyn, om een presentabele koning te vinden, wil je zeggen?" Radioconferentie in Denemarken De Europese radioconferentie te Elseneur in Denemarken is vandaag geëindigd. Zij is 25 Juni begonnen en had tot doef de huidige chaoti sche toestand te verbeteren door herverdeling van de golflengten van alle Europese zenders. Aan bijna alle behoeften dér 32 deelnemende landen kon worden voldaan en wat Nederland betreft zullen de luisteraars met genoegen vernemen, dat voor Hilversum I de golflengte 746 kes (ongeveer 402 m) kon worden verkregen en voor Hil versum II de golflengte 1007 kes (ongeveer 298 meter), en dat een eind zal komen aan de storing door andere zenders. Voorts is toegewe zen een derde golflengte van 1594 kes (ongeveer 182 méter). Deze golf lengte, die ook aan een aantal an dere landen is toegewezen, is be stemd voor zwakke zenders. Nederland kreeg het maximale aantal golflengten dat onder de hui dige omstandigheden kon worden verwacht. Met het oog op het feit dat bijna alle Eurppese stations hun golfleng ten moeten wijzigen, hun antennes moeten veranderen of antennes moeten bijbouwen, is bepaafcl, dat eerst op 15 Maart 1950 alle Euro pese stations hun nieuwe golfleng ten in gebruik zullen nemen. OMZETVERLOOP EN RENTABILI TEIT VAN HET SLAGERSBEDRIJF. Bü het Economisch Instituut voor de Middenstand. Koninginnegracht 53, 's-Gravenhage is verschenen het 11e overzicht betreffende het omzet- verloop in het slagersbedrijf. Hierin is' weergegeven de omzet ontwikkeling in de maanden Januari 1947 _t/m Juli 1948 in de grootwinkel bedrijven en coöperaties en in een aantal middenstandszaken. De moeilijkheden in deze branche zijn nog geenszins opgelost en vooral de enige tijd geleden ingevoerde ver laging der vleesrantsoenen heeft de toestand verscherpt. Een en ander is uitvoerig in dit overzicht beschreven. Bij een vergelijking van de omzet ontwikkeling in het grootwinkelbe drijf en de middenstandsondernemin gen bliikt, dat de eerstgenoemde groepverkoopplaatsen er eedurende het eerste halfjaar van 1948 niet in geslaagd, de verkregen achterstand verder in te lopen. Voorts is vermeld welke indexcij fers door de deplnemers in 1947 wer den behaald. Uit het ciifermateriaal kan'worden ëfgelezen, dat 17%'van het totaal aantal nog niet tot een geldomzet kwam. welke 9/10 van die van 1938 uitmaakte. Aan de hand van het prijsverloop van een aantal soor ten vlees kan worden aangetoond, dat de hoeveelheidsomzetten in Heze on dernemingen no? ver achterbleven bij' die. welke in 1938 werden behaald. Tenslotte ziin in deze publicatie in teressante gegevens oD?enomen met betrekking tot de rentabiliteit van het slagersbedrijf in 1947. Van de dagers, die hiervoor ciiferma^riaal hebben beschikbaar gesteld, kwamen de be drijven, welke minder dan 40 000. omzet boekten, gemiddeld niet tot een ecoeomisch resultaat, d.w.z. het be drijf leverde geen redelijke beloning op voor de door de eigenaar en even tueel diens medewerkende huisgeno ten geleverde arbeidsnrestatie. Fabrikanten, grossiers, accountants en andere belangstellenden kunnen zich bii bovenvermeld Instituut tegen een gering bedrag, op deze overzich ten abonneren. Slagers, die aan de omzetstatistiek (zonder enige kosten hunnerzijds) medewerking verlenen of dit alsnog wensen te doen, ontvangen deze over zichten gratis*. GEEN VEP 5 vni,iTNG OP DE BEUPS. In de algemene situatie van de ef- fectenmarkt kwam gisteren geen merkbare verandering. De door velen na de jubileumfeesten verwachte op leving is tot dusver niet merkbaar. Het publiek bliift zeer voorzichtig opereren en het is in hoofdzaak de beroepshandel die aan de af faire deelneemt. De berichten uit Indië en in het algemeen de ontwik keling van de toestand in de Oost blijven de markt in sterke mate be lang inboezemen. Evenals Maandag ging de aandacht dan ook voor een groot deel weer uit naar de Indische markt, waar affaire in verschillende specialiteiten te constateren viel. pp de beleggingsmarkt was de stemming voor de leidende staatspapieren al gemeen iets vaster, waarbij de Con versielening 1947, die op 981/8 ge daan werd, de toon aangaf. „Ja, zei Jimmy. „En het verbaast mij eerlijk gezegd niets, "dat ze ge noeg van die republiek beginnen te krijgen..Voor een volbloedig, actief volk als die Herzo-Slowaken is het meer dan sneu om op presidenten te moeten schieten, als je aan koningen en koninginnen gewend ben. En nu wij het toch over koningen hebben, moet ik je nog iets vertellen wat Stylptitch die bewuste avond ook los gelaten heeft. Hy zei dat hij de ben de, die hem aangevallen had, kende. Het waren vasallén van koning Victor," zei hij. „Wat!!" Anthony draaide zich met een ruk om. De energieke mond van Jimmy ver breedde zich in een .grijs van ver maak. „Wat bijt jij opeens fel, Joe!" zei hijquasi-verbaasd. „Klets niet, Jimmy! Je hebt zonder dat je het wist iets héél belangrijks gezegd." Hij ging naar het raam en keek 'n poos naar buiten. „Wie is die koning Victor?" vroeg Jimmy. „Een Balkanpotentaat?" „Nee," gaf Anhony langzaam ten antwoord. „Dat slag koning is hij niet." „Wat is hij dan?" Een poos lang bleef het stil. Dan HET VORSTVRIJHOUDEN VAN POOTAARDAPPELBEWAAR- PLAATSEN. Evenals het vorig jaar, zullen ook dit jaar brandstoffen worden ver strekt voor het vorstvrij bewaren van pootaardappelen in de daarvoor be stemde bovengrondse bewaarplaat sen. 1 Kleine hoeveelheden poters die nen zoveel mogelijk te worden ge concentreerd in grotere ruimten, bijv. in de bestaande kool- en bloembollen- schuren, welke o.m. voor dit doel ge schikt zijn. Voor zover kleine hoe veelheden niet kunnen worden ge concentreerd dient men voor het vorstvrij bewaren hiervan bonvrije brandstof te gebruiken foals: petro leum, turf, bruinkool, bruinkoolbri ketten enz. Bewaarplaatsen, welke door middel van gas of electriciteit worden ver warmd, vallen buiten de regeling. De exploitanten hiervan kunnen zich rechtstreeks tot de desbetreffende electricitcitscentrale of gasfabriek wenden. De aanvraagformulieren waarop vaste brandstof kan worden aange vraagd zijn vanaf 1 September 1948 verkrijgbaar bij de Plaatselijke Bu reauhouder en moeten zo spoedig mo gelijk doch voor 1 October 1948 in gediend worden bij de Bureauhouder in wiens gebied de bewaarplaats is gelegen. Voor elke bewaarplaats moet een afzonderlijk, formulier worden ingevuld. TWEE DODEN DOOR* VERGIF TIGE BOKKING. Twee van de ongeveer jdertig mensen, die in Friesland aan para- typhus lijden door het gebruik van ondeugdelijke bokking, zijn gisteren overleden. Het zijn de heer H. en echtgenote uit_ Appelsga, in welk dorp een zaak, die besmette vis ver kocht, door de dienst van de volks gezondheid is gesloten. BINNENLAND. Koos Vorrink, de afgevaardigde van de P.v.d.A. op het Duitse sociaal democratische congres te Dusseldorp, heeft op een persconferentie de Duit se journalisten verzocht terughou dender te zijn en minder aggressief in hun commentaren op de eisen van de landen, die vroeger door Duits land zijn bezet. Zij mogen niet ver geten, dat Nederland ingevolge de oorlog en de bezetting grote schgde heeft geleden en dat het zijn goed recht is vergoeding te eisen o.m. voor de door Duitsers in 1944 ver oorzaakte overstromingen. Te Delft is gistermiddag in het proefstation voor de wasserij een stu die afdeling van de vakgroep wit wasser ij-industrie geopend. Baron Krayenhoff, oud-hoofd ambtenaar van de Ned. Spoorwegen, lid Raad van Beheer Ned. Jaabreurs en bestuursMd van vele andere in stellingen is in de ouderdom van 83 jaar te Wassenaar overleden. Een vijftien maanden oud kindje van de familie G. te Soest trok een ketel kokend water over zich heen. Met deerlijke brandwonden werd de kleine opgenomen in het ziekenhuis te Amersfoort, waar het later aan de gevolgen overleed. Een dag proteststaking van 350 wreknemers «n de scheepsonderhoud- bedrijven te Amsterdam heeft giste ren plaats gehad. Ze eisen betere ar beidsvoorwaarden. BUITENLAND. Op een Joods vliegveld in Pales tina zijn enige tijd geleden een paar vliegtuigen uit Engeland gesignaleerd welke daar eigenlijk niet behoorden te staan. Het blijkt nu, dat een 40- tal vliegtuigen uit Engeland is ver dwenen en naar Palestina is gevlo gen in strijd met de bepalingen van de wapenstilstandsovereenkomst. Sommige zijn zomaar verdwenen, doch de meeste zijn op naam van an dere landen aangekocht Grote gebieden in Noord-Italië zijn weer overstroomd. Twee mensen zijn verdronken. De graaf von Hartenburg krijgt de Pruisische koningskroon en 14 snuifdozen cadeau. Hij is nl. de ver tegenwoordiger van het huis Hohen- zollern en deze voorwerpen zijn af komstig uit de historische verzame ling van Frederik de Grote. Te Kopenhagen heeft men een miniatuur straalvliegtuig geconstru eerd, dat circa 50 cm lang is. Het be reikt een uur snelheid van 170 km en wordt met behulp van touwen in kringvlucht gehouden. keerde Anthony zich naar zijn vriend toe. „Hij is koning van een langvinge- rige bende, Jimmy. De beruchtste ju welen dief van de-hele wereld. Een moedige kerel, een echte durfal, die voor niemand en niets bang is. Ko ning Victor is een bijnaam van hem, en onder die naam kennen ze hem in Parijs. Daar had hij zijn hoofdkwar tier. Daar hebben ze hem ook gevan gen genomen en voor zeven jaar vei lig opgeborgen. Hij had levenslang verdiend, maar het feit, waarvoor hij het verdiend had, kon niet bewezen worden. Hij zal nu wel gauw op vrije voeten komen, als hij het tenminste al niet is." „Zou het mogelijk zijn dat graaf Stylptitch iets met die gevangenne ming van hem te maken gehad heeft? Dat de bende hem daarom te lijf is gegaan? Uit wraak bedoel ik. „Dat geloof ik niet," zei Anthony. Een beetje onwaarschijnlijk, als je het mij vraagt. Zo ver ik weet heeft koning Victor niet dekroonjuwelen van Herzo-Slowakije gestolen. Maar de hele historie, de combinatie van het een met het ander, geeft te den ken. De dood van Stylptitch, de mé moires, die berichten in de kranten het is vaag, dat weet ik, maar toch zegt het veel. En dan lopen er nog geruchten, dat ze petroleum in Her- WEERSVERWACRTING OVERDAG DROOG WEER. Gedurende de avond en nacht zwaar bewolkt met enkele buien en vooral langs de kust tijdelijk krachtig naar noordelijke rich tingen draaiende wind. Morgen overdag enkele overdrijvende wolkenvelden. Droog weer en af nemende wind. Iets kouder dan vandaag. Een infaam artikel Er is goede journalistiek,- maar ook minder fraaie, om het zacht te zeg gen. Een staaltje van dit laatste signa leert de Romeinse correspondent van de „Volkskrant". Te Rome verschijnt n.l. een weekblad, dat de schone naam draagt van „L'Europeo" en deze week een artikel bevatte van een meneer Nicola Adelfi over de kroningsfeesten in Nederland. Ziehier enkele fragmenten uit het fraaie artikel: „Zeven dagen lang hebben de Ne derlanders stromen Bols gedronken. Zij lagen dronken op straatZ:j aten als wilden, staande aan de kar retjes met lekkernijen, mannen en vrouwen, ouden en kinderen, zon der er op te letten, dat zij zich be vuilden. Jonge moeders sleepten zui gelingen in kinderwagens mee, dag en nacht, met brandende ogen. In de eerste dagen waren de feestelijkhe den doordrenkt met schijnheiligheid. De Nederlanders beweerden, dat z'j zoveel aten en dronken, zongen en dansten omdat ze treurig waren, dat de oude Koningin afstand deed van de troon. Toen dit eenmaal voorbij was, was er geen reden meer voor rouw en daarmee was het laatste hek van de damDe nieuw* Koningin heeft een treurige jeugd gehad.Prins Bernhard heeft haar gemaakt wat ze nu is: een vrouw, die haar eigen weg weet te gaan en niet bang is tegen haar moe der in opstand te komen. De Neder landers zijn trots op haar, al zijn er velen, die haar te vrij en te modern vinden en het hoofd schudden...." Enzovoort en zo verder. Na zeven dagen stomdronken op straat te hebben gelegen zijn wij nu toch wel zó nuchter geworden, dat wij kunnen begrijpen, dat deze baar lijke onzin schandalig is en niet te tolereren is, zelfs voor een land, dat persvrijheid op hoge prijs stelt. Wij herinneren ons de infame campagne tegen de Paus in de verkiezingsda gen en'begrijpen nu, hoe dat mogelijk was in een land, dat zulke journalis ten telt. Wij scharen ons geheel achter het protest, dat de Nederlandse gezant te Rome, graaf van Bylandt, offecieel bij de Italiaanse regering heeft in gediend. LEIDEN ZILVEREN JUBILEUM L. A. MENNES. In verband met het feit, dat het vandaag 25 jaar is geleden, dat de heer L. A. Mennes werd benoemd tot directeur van de Markt- en Haven dienst, hebben de burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot en de wethou der van Financiën, de heer D, v. d. Kwaak, zich heden naar Oosterbeek begeven, waar zij een bezoek hebben gebracht aan de aldaar voor herstel van gezondheid verblijf houdende hoofdambtenaar. Namens het gemeen tebestuur hebben zij de heer Mennes de gelukwensen aangeboden en hem een volledig herstel van gezondheid toegewenst. Een en ander ging ge paard met de aanbieding van een bloemenhulde, terwijl vanzelfspre kend de gebruikelijke enveloppe met inhoud niet achterwege bleef. Ook de ambtenaren van zijn dienst deden hem een bloemstuk toekomen.' MEISJE WILDE HAAR MOEDER VERGIFTIGEN. De politie is erin geslaagd een ern stig'geval van poging tot vergiftiging tot klaarheid te brengen. Het 19-ja- rige meisje A. C. V. heeft n.l. in Maart j.l. tot tweemaal toe getracht haar moeder door vergiftiging om het leven te brengpn. Beide keren werd de poging evenwel bemerkt, zodat de opzet mislukte. Aanvankelijk bleef de aangehoudene hardnekkig ontkennen, doch later gaf zij het feit toe. Zij is ter beschikking van de Officier van Justitie gesteld. zo-Slowakije hebben gevonden. Ik hebbeen voorgevoel, Jimmy, dat de mensen zich aan het opmaken zijn, om hun volle aandacht aan dat klei ne landje te geven." „Wat voor soort mensen?" „Geldmensen. Groot-financiers met kromme neuzen en zwarte haren. De crème de la crème van de City." „Waar stuur jij met al dat gerede neer nu op aan?" „Op moeilijkheden. Ik probeer een gemakkelijk karweitje moeilijk te maken." „Maar je wilt mij toch niet wijs maken, dat het overhandigen van een doodgewoon manuscript aan een doodgewoon uitgeversfirma met moeilijkheden gepaard zal gaan?" „Nee," zei Anthony spijtig, „dat zal jammer genoeg, wel niet het geval zijiV Maar zal ik je nu eens vertel len. wat ik met m'n 250 pond, als ik ze verdiend heb, heen ga?" „Naar Zuid-Amerika?" „Nee, jongmens. Naar Herzo-Slo wakije. Ik ga me onder de republi keinse banieren scharen. Alle kans, dat ik het nog tot president breng." „Waarom laat je niet afkondigen, dat je een Oboiovitch bent, dat je de erfgenaam bent van de troon? Dar maken ze je koning. Als je tóch be zig bent!'1 (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2