S)e CckideSoii^cmt Hoopt U ook op 'n hittegolf Opnieuw besprekingen met Molotof Geen eerbied meer voor gesneuvelden KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1948 39ste JAARGANG No. 11492 WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Het Don Boscohuis wel, Maar dan een hittegolf in blik D. i. een kachel. Zie advertentie I Bur. Papengracht 32, Teief. Redactie 20pi5, Adm, en Advert. 20826, Abonn. 20935 - Abonnementsprijs f 0.30 p. w., f 1.30 p. mnd., f 3.90 p. kwart. Franco p. p. f 4.65 - Advert.: 15 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Voor het hele volk IN een hoofdartikel schreef de „Tijd" onlangs, er van overtuigd te zijn,1 dat slechts een klein percentage van de lezers de hoofdartikelen leest. Ons inziens hangt dat af zowel van de inhoud als van de omvang dezer artikelen. Wij zijn er b.v. zeker van. dat als v/ij boven dit artikeltje hadden ge schreven „De Katholieke Universiteit" niet weinige lezers zouden hebben gedacht: „Dat vs niets voor mij. Ilt heb geen kinderen, die in Nijmegen zullen gaan studeren, en verder ook niet de minste relatie met deze ka tholieke hogeschool". „Dat is niets voor mij"! De waar heid is, dat de Katholieke Universi teit een belang is voor héél het volk. En een buitengewoon groot belang! Zeker als men onder belang" verstaat een .stoffelijk voordeel, en dan nog wel liefst een stoffeliik voor deel, waarvan men persoonlijk direct profiteert, dan zal men dat niet inzien. Maar van een katholiek mag men toch zeker verwachten, dat hij heeft een open oog en een warm hart voor geestelijke belangen, zowel van die van persoonlijke aard als voor die welke ten profijte strekken van de gemeenschap, waarvan hij lid is. en welker belangen hem als gemeen schapsmens ter harte moeten gaan en voor welker belangen hi.i óók een ze kere verantwoordelijkheid draagt. De katholiek, die de dingen rond om hem zó ziet en beoordeelt, moet gemakkelijk overtuigd worden van het buitengewoon groot belang, dat de Katholieke Universiteit heeft, ook voor hem. Hoe zou de, toestand in ons land zijn, als er geen Katholieke Universi-* teit zou zijn geweest? Hoe zou het dan in ons land zijn gegaan? Op deze vraag kan natuurlijk niet met stelligheid een concreet antwoord v/orden gegeven. Maar niemand zal toch betwijfelen, dat het voor de beoefening der we tenschap onder de katholieken een aanzienlijke winst betekent, dat er aan de Katholieke Universiteit zich 55 docenten aan de wetenschap wij den (27 hoogleraren, 13 buitengewoon h'ooglereren. 7 lectoren, 3 privaat-do centen en 5 assistenten): en dat door de Katholieke Universiteit ook de #practische erkenning en de invloed 'van de katholieke beoefenaars deT wetenschao verblijdend is gestegen. En dat dit alles is een buitengewoon groot belang voor héél het volk. 'be hoeft toch niet te worden betoogd. Er studeren aan de Katholieke Universiteit 900 studenten Zoals men weet, zijn er aan deze Universiteit drie faculteiten, de theologie, de rechten en de letteren en wijsbegeer te Er zijn plannen in voorbereiding voor de medische faculteit, waarna dan de vjifde, die der wis- en natuur kunde. zal moeten volgen. Aan de be staande faculteiten zijn onlangs nieu we afdalingen verbonden: de School voor Politieke en Sociale Wetep- schanDen. de ODleiding voor Journalis tiek en het Missiologisch Instituut. Negen honderd studenten i? geen ga ring -aanthl. noch in absolute nog in relatieve zin! De faculteit der rech ten te N'imegen b.v. telt meer_ stu denten, dan die te Utrecht. Wij ge bruiken geen gemeen-plaate, als wij constateren, dat uit het genoemde^cij fer van 900 blijkt, dat de Katholieke Universiteit voorziet in een behoefte, voldoet aan een levend verlangen bij velen, om hun wetenschappelijke vor ming te ontvangen in het licht der Openbarjng. der katholieke levens- en wereldbeschouwing. Als men naar de cijfers 55 (docen ten) en 900 (studenten) kijkt, -is het toch ook wel duidelijk, dat de Katho lieke Universiteit geen onder onsje behoeft te zijn! De instandhouding en de uitbrei ding dézer Universiteit is een ulicht van de Nederlandse Katholieken. Zoals men weet subsidieert do Rege ring feitelijk niet meer dan 65% van de werkelijke uitgaven, nadat zij eerst alle inkomsten van de Universi teit, voortvloeiend uit college- en examengelden, heeft afgetrokken; de theologische faculteit wordt door de Rpgering niet gesubsidieerd. Er moet dus 35% worden gevonden uit eigen middelen. En dat kan dat kan betrekkelijk gemakkelijk, als ondor de katholieken de overtuiging leeft, dat de Katholieke Universiteit van buitengewoon groot belang is voor héél het volk. Binnenkort zal herdacht worden het feit, dat de Katholieke Universi teit 25 jaar geleden is begonnen met 34 docenten er 200 studenten. Deze herdenking moét zijn een stimulans, een prikkel voor ons allen en voor ieder onzer, om naar mate van zijn krachten te steunen onze Nijmeeg- sche Universiteit. NIEUWE VLEESBONNEN DRIE WEKEN GELDIG. De vleesbonnen, die deze week worden aangewezen zullen opnieuw een geldigheidsduur van drie weken hebben. Het publiek zal er rekening mede moeten houden, dat in vele gevallen op deze bonnen gedurende de eerste dagen niet kan worden gekocht, om dat de bevoorrading van de slagers slechts in langzaam tempo kan plaats hebben. Beestachtige speculatie Koningin Juliana ontvangt Indone sische vorsten. H.M. Koningin Ju liana heeft op Paleés Soestdijk enige leden van de Indonesische delegatie naar de jubileum- en inhuldigings feesten ontvangen. In de bibliotheek onderhield H M. zich geruime tijd met Haar gasten. De eerste foto van Koningin Juliana in een officiële functie na Haar troonsbestijging. V.r.n.l.: Koningin Juliana, de Sultan van Assahan, de Sultan van Ternate en de Sultane van Ternate. De voormalige Italiaanse koloniën PARIJSE CONFERENTIE WAS HET OVER ALLES ONEENS. Het lot van de voormalige Ita liaanse kolonieën liangt nog altijd in de lucht, daar de Parijse viermo- gendhedenconferentie vannacht is uiteengegaan zonder dat het tot een besluit kwam. De Rus Visjinski is er weer in ge slaagd op alle punten een onenig heid te scheppen, welke tot een mislukking van de conferentie heeft geleid. Zelfs over de vorm der onenig heid, aldus Reuter, kon men het niet eens worden en men debat teerde lang erover of aan het hoofd der notulen zou staan: „Notulen der conferentie der vier ministers van Buitenlandse Zaken". Visjinski bleef volhouden, dat de conferentie niet op het plan van een bespreking van ministers stond. Tenslotte kwam men overeen geen gemeenschappelijke notulen op te stellen. Iedere delegatie .zou haar eigen notulen opstellen en kon zich daarin voegen bij iedere andere de legatie. In ieder geval zou er geen ondertekening door de vier mo gendheden plaats hebben. Voorts zou er geen gemeenschappelijk com muniqué voor de pers worden uit gegeven. Iedere delegatie moest hierin volgens haar eigen inzicht handelen. De Ver. Naties zullen nu.over het lot der vroegere Italiaanse koloniën moeten beslissen, maar men kon het niet eens worden over de vorm', waarin aan de V.N. zou worden medegedeeld, dat men niet tot over eenstemming was gekomen Opgeruimde gezichten, maar geen commentaar Een koAAettje... „Het gemeenschapsleven kan op den duur slechts gezond blijven, wanneer de mens zijn gebondenheid erkent aan zedelijke normen". ^Pater dr. Angelinus O. T.M. Cap. België brengt, eerherstel Wij veroorloven ons uit de „Gel derlander" over té nemen de volgen de correspondentie uit Brussel. Ze is typerend voor het feit, hoe beestach-, tig de geldzucht de mens kan maken. Even bezuiden Luik, tussen de eer ste heuvels van de Ardennen, waren ze in allerijl begraven na het Rund- stedoffensief, die tienduizend jonge Amerikanen en van het vriendelijke torentje, van Neuville-en-Condroz vormde 't kerkhof met zijn houten kruisjes een vreemd patroon in het gezapige glooiende landschap. Velen van deze tienduizend v^aren onbekend en afschuwelijk verminkt opgenomen van d>- winterslagvelden van 1944. -laar zij kregen de deur waarder aan hun laatste rustplaats Zoals dat te Margitten gebeurde had het Amerikaanse leger in de oor logsdagen van 19441945 te Neuville- en-Condroz een terrein in bezit ge nomen, waar een groot soldatenkerk- hof werd aangelegd, met de bedoe ling om de gesneuvelden die daar ter aarde werden besteld later naar de V. S. terug te brengen, met welke laatste taak mei. momenteel ook be zig is, zij het nog niet in Neuville en- Condroz, doch wel op andere plaat- Begrijpelijkerwijs heeft men zich van Amerikaanse zijde toen niet bij zonder bekommerd om al de forma liteiten, die met een inbeslagneming en onteigening gepaard gaan. De „Graves Registration. Com mand", die belast was met de zorg voor de begrafenissen en de kerkho ven zei aan de eigenaars der terrei nen toe, dat men noodzakelijke for maliteiten der onteigening later wel zou afwikkelen. De zaak is nu zo, dat op het ogen blik deze formaliteiten nog niet ge heel zijn vervuld, doch geen der eige naars maakte ddarover enig bezwaar, en sommigen deden zelfs vrijwillig afstand van hun grond. De Deurwaarder. Behalve de lieden, die de grond van het kerkhof te Neuville-en-Condroz in bezit hadden. Zij zonden dezer da gen een deurwaarde'r naar de afde ling van de „Graves Registration Command" die het kerkhof te Neu ville beheert! E: deze overhandigde aan de Amerikaanse autoriteiten oen deurwaardersexploit Wanneer men de strakke zakelijke tekst daarvan leest, kan men zich het eerste ogenblik bijna niet de ongelo felijke bruuth.id en gevoelloosheid van deze individuen realiseren. Die tekst luidt namelijk: „Ik ondergetekende.... deurwaar der, heb de „American Graves Regi stration Commanc. aangemaand om het nader genoemd terrein te Neu ville-en-Condroz binnen acht dagen te verlaten met alles wat zij daar hebben gebracht". En dat „alles wat zij hebben ge bracht" zijn de lijken vah tiendui zend jonge Amerikanen. Maar de dessous van deze kwestie zijn nog schandaliger aangezien de z.g. eigenaars twee duistere grond- maatschapp;jen zijn, die op het ogen blik dat het kerkhof te Neuville werd aangelegd, daar geen korrel grond bezaten, doch die terreinen hebben opgekocht via stromannen, om er bij de officiële onteigening behoorlijk op te verdienen. Eer. beestachtiger spe culatie kan men zich nauwelijks in denken. STEUNT KABINET QUEUILLE. De Franse Nationale Vergadering heeft met 335 tegen 225 stemmen haar insterrttnjng betuigd met de nieuwe regering van Henri Queuille. pRANK ROBERTS, BEDELL SMITH EN CHATAIGNEAU, de drie Westelijke afgezanten te Moskou voor de Berlijnse kwestie, zijn gis teren na meer dan twee weken weer op het Kremlin geweest. Z,e hebben niet met Stalin, doch alleen mét Molotof gesproken. Het bezoek duurde korter dan alle vorigen (n.l. een uur). De Amerikaanse ambas sadeur Bedell Smith verklaarde na afloop als gewoonlijk: „Geen com mentaar". EEN SFEER VAN RUST EN VREDE. Toch. heeft*dit bezoek de indruk gewekt, dat het er niet zó slecht voor staat. Na afloop van de con ferentie zagen de afgezanten ér op geruimder uit dan na vorige verga deringen op het Kremlin. Voorts hserste er een atmosfeer van rust en 'vrede in alle drie de ambassades van de Westelijke mogendheden, in tegenstelling tot de koortsachtige bedrijvigheid, die fTa afloop van de meeste vroegere bijeenkomsten op het Krerr.'lin heerste. Dit schijnt er op te wijzen, dat er niet veel be sproken is tussen de Westelijke af gezanten en Molotof. zijn geoefend en in staat zijn om re- cruten op te leiden, in geval van een „plotselinge gebeurtenis". De mogelijkheden tot opleiding zullen in» leger, vloot en luchtmacht moeten worden uitgebreid. Men zal het parlement om meer geld voor de grotere strijdkrachten verzoeken. Deze defensie-maatregelen worden door het kabinet beschouwd als een voorzorg in geval van een moeilijke internationale situatie. Indien die beter wordt, kunnen de noodmaat regelen op elk gewenst ogenblik worden ingetrokken. POLITIEKE ARRESTATIES IN SOWJET-SECTOR. De zaak lukte echter niet, zoals zij dat haddei- gedacht en vandaar hun dreigement met de deurwaarder. Intussen heeft deze kwestie de al gemene verontwaardiging in België gewekt. De regering heeft geëist, dat de spe culanten hun excuses zouden maken aan de Amerikanen, doch dat hebben zij geweigerd. Het geval wordt nu overigens on derzocht en als eerherstel tegenover de gesneu elden is er voor Zondag 19 September een grote herdenkings plechtigheid georganiseerd, waaraan de ministers van binnenlandse zaken en oorlog deelnemen, alsmede afde lingen van het Belgische leger. De inval in Hyderabad MORGEN BIJEENKOMST VEILIGHEIDSRAAD. Om de kwestie van Hyderabad te bespreken zal de Veiligheidsraad op Donderdag 16 September in buiten gewone vergadering bijeenkomen. In gezaghebbende kringen te Poona wordt verondersteld, dat de twee voornaamste spitsen van het Indische leger, dat op 5plaatsen Hyderabad is binnengerukt, binnen zes dagen rondom Secoenderabad, het voornaamste doel, zich kunnen verenigen.' Op het ogenblik zijn de ze spitsen minder dan 250 K.M. van elkaar verwijderd. De ene colonne is 120 K-M. in Oostelijke richting van Sjolapoer (Bombay) naar Raja- soer (160 K.M. van de hoofdstad Hyderabad) opgerukt, terwijl de andere colonnen uit Bezwada (Ma dras) naar het Noordwesten is ge trokken tot de buitenwijken van het belangrijke wegenknooppunt Soe- rijapet, ongéveer 100 K.M. van Secoenderabad. Deze colonnes elk zijn meer dan 150 K.M. opgerukt in Hyderabad. Herdenking van gevallen militairen in Indonesië. Op een bijeenkomst van onlangs uit Indonesië gerepa trieerde militairen in de Ridderzaal te 's-Gravenhage werden de geval lenen plechtig herdacht. Na een rede van de pl.v. burgemeester, wethou der F. J. M. Feber (rechts), werden onder het spelen van een koraal de vlaggen halfstok gestreken. ENGELAND NEEMT VOORZORGS MAATREGELEN. De Britse regering heeft gisteren aangekondigd, dat iedereen, die op het ogenblik in militaire dienst is, drie maanden extra zal moeten die nen. Verder kondigde zij aan dat de Britse productie van jachtvliegtui gen zal worden verdubbeld. De ministers overwegen- op het ogenblik voorstellen om de diensttijd van nieuwe recruten tot achttien maanden uit te breiden op het ogenblik dienen zij twaalf maanden en een aanzienlijk groter aantal jonge mannen op te roepen. De demobilisatie zal langzamer geschieden, waardoor tegen het ein de van het jaar nog tachtigduizend mannen meer in de strijdkrachten zullen zijn, dan het plan was. Zij zullen dan twee jaar lang intensief Na het incident te. Berlijn RECHT MOET RECHT BLIJVEN. „De landelijke besturen van de S. P. D., C. D. en L. D. P. en van de „Onafhankelijke Vakvereniging" (U. G. O.) hebben gistermiddag in het Schöneberg-Rathaus te Berlijn een vergadering gehouden, waarin werd geprotesteerd tegen de veroordeling van de vijf Duitsers, die na afloop van de demonstratie van 9 Septem ber tijdens de onlusten bij de Bran denburger Tor waren gearresteerd en door het militaire Sowpet-gerechts- hof Maandag tot elk 25 jaar dwang arbeid veroordeeld, zijn. De vergade ring nam een resolutie aan, waarin er tegen geprotesteerd werd, dat het proces achter gesloten deuren plaats vond, dat de beschuldigden „geen ge legenheid werd geboden zich door een Duitse verdediger te laten bijstaan" en in het bijzonder tegen het feit, dat tegen de beklaagden een zo hoge straf werd Uitgesproken. De resolu tie eindigt met de volgende woor den: „Dit vonnis staat in zijn wille keur naast vonnissen zoals het na- tionaal-socialisme tegen politiek an dersdenkenden placht te vellen. Wij eisen een herziening in het open baar onder medewerking van een Duitse verdediger. Recht moet recht blijven ook voor een overwonnen volk." De toestand in onze stad zo zei- de o.a. burgemeester Friedensburg is tot berstens toe gespannen gn het ziet er'naar uit, dat wij de strijd om vrijheid en recht straks zullen moe ten voortzetten onder nog moeilijker omstandigheden en zonder de steun, die wij tót nu toe indirect door de conferentie te Moskou mochten on- dervindei#" Polite-agenten van de Westelijke sectoren, die- dienst doen in de buurt van de grens van de Sowjet-sector hebben* „speciale instructies" ontvan gen, nadat een onbevestigend be richt was binnen gekomen, dat „een golf van politieke arrestaties" in de Sowjet-sector te middernacht zou be ginnen. Een Britse woordvoerder verklaarde, dat in het bericht de mo gelijkheid werd geopperd, dat de po litie van de Sowjet-sector de grens zou kunnen overschrijden bij het ach tervolgen van verdachten, die zij zou willen arresteren. Hét gaat goed met .Benelux Gisteren had de Nederlandse Jaar beurs ter gelegenheid van de twin tigste keer, dat België aan de beurs deelneemt, een „dag van Benelux" georganiseerd. Een groot aantal autoriteiten uit de drie landen ver leende aan die dag een bijzonder cachet. Minister Van den Brink zei in een toespraak, dat tot vóór de conferen tie van Chateau d'Ardennes de T>and tussen de landen van Benelux als een soort van losse verkering kon worden gekwalificeerd. Op Chateau d'Ardennes volgde de officiële ver loving, waarbij een termijn van an derhalf jaar is vastgesteld ottt het huwelijk de economische unie mogelijk te maken. Er zullen binnenkort door de Ne derlandse Regering zeer belangrijke mededelingen kunnen worden ge daan. Daaruit zal dan blijken, dat het de Regering volle ernst is met de verwerkelijking van Benelux. De grondslag ligt er en het doel blijft: de economische unie. De minister wees er verder op, dat er niet in de eerste plaats op eigen belangen moet worden gelet, maar op die van de drie landen ge zamenlijk. Het is mogelijk een nog ruimer standpunt in te nemen en de sa menwerking van alle West-Euro- pese landen krachtig na te streven. CONGRES DER NOUVELLES EQUIPES INTERNATIONALES. Van 17 t/m 19 September a.s. zal in het Kurhaus te Scheveningen een congres gehouden worden der Nou- velles Equipes Internqtionales, de in ternationale organisatie van christe- lijk-democralische partijen, groepe ringen en persoonlijkheden in Euro pa. Het onderwerp van dit congres zal zijn: ..De organisatie van Europa". Aan de hand van rapporten van Prof. Veraart. Nederland, Prof. Catlin, En geland en Minister Hurdes, Oosten rijk, zullen resp. de economische, de politieke en de culturele aspecten van het vraagstuk besproken worden. Aan dit congres, waarvan de orga nisatie in handen ligt van de Katho lieke Volkspartij, zullen vertegen woordigers deelnemen uit Italië, Zwitserland, Frankrijk, België, Oos tenrijk, Duitsland, Engeland, alsme de vertegenwoordigers van de vrije Poolse en Tsjechische christelijke partijen in ballingschap. In verband met het steeds sterker wordende streven naar een federale organisatie van Europa, moet het van het grootste belang geacht worden, dat thans ook de christelijk-democra- tische partijen en groeperingen zich gezamenlijk op dit vraagstuk gaan bezinnen, teneinde zoveel mogelyk een gemeenschappelijke houding in dit, voor Europa zo belangrijke pro bleem, aan te nemen.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 1