B. en W. trekken afwijzend prae-advies in DINSDAU 1* SEPTEMBER 1948 DE LE1DSE COURANT PAGINA 3 GEMEENTERAAD VAN ALPHEN a. d. RIJN De heer Ruijsenaars op de bres voor R.K. schooj Bij de aanvang van de Maandag avond gehouden opehbare raadsver gadering, waarbij alle leden aanwezig v/aren, deelde de voorzitter, burge meester mr. F. M. A. Schokking, me de, dat bij een nader overleg met de firma Boot en het schoolbestuur van de Chr. school aan Gouwsluis, over een stemming is bereikt omtrent de door deze geopperde bezwaren, met betrekking tot het partieel uitbrei dingsplan aan het gemeentedeel Gouwsluis. Het besluit van de raad in Juni genomen' is derhalve met deze mededeling ingetrokken. Naar aanleiding van de medede ling van B. en W., dat het stenogra feren van de raadsverslagen, na in gewonnen inlichtingen, bij erkende stenograaf-inrichtingen, de kosten te hoog worden geacht, zei de heer A. J. Dekker, van wie destijds een desbe treffend verzoek was uitgegaan, dat B. en W. zijn verzoek blijkbaar on juist hebben opgevat, aangezien zijn bedoeling was geweest de ülaatselij- ke ambtenaren ter secretarie te ani meren het steno-vakdiploma te ha len en de verslagen van de raad door dezen stenografisch te doen opnemen, natuurlijk met dien verstande, dat deze extra prestatie afzonderlijk zal worden gehonoreerd. Spr. wees nog op andere voordelen van stenografi sche mogelijkheid. De voorz. zegde toe in die richting te zullen uitgaan. De heer Verdonk. bracht de laatste brand in het gemeentedeel Aarlan- derveen in herinnering en wees daar bij op de onvolmaakteheid van de brandweer-uitrusting aldaar. Ware niet snoedig de brandweer uit Alphen aan den Rijn gearriveerd, dan waren de gevolgen van de brand zeker niet te overzien geweest. De voorz. ant woordde hierop, dat prijsopgaven zijn gevraagd voor de betere uitrusting van de brandweer te Aarlanderveen. Met spoed zal hieraan worden ge werkt. Naar aanleiding van het voorstel van de heer Ph. Rogaar om aan de jeugdverenigingen een subsidie uit de gemeentekas te verlenen van /I voor ieder lid, jonger dan 18 jaar, heeft de raad een commissie van ad vies benqemd, welke bestaat uit de heren Ph. Rogaar, H. S. Kroft, H. Brokaar, W. S v. d. Meent en W. Geerlof. Op verzoek van de heer J. v d. Berg is het voorstel van B. en W. van 3 personen gebracht op venf. Woningen voor a-socialen. Bji het voorstel van B. en W. tot plaatsbepaling voor te bouwen 15 overgangswoningen voor a-socialen, sprak de raad zich uit voor geconcen treerde bouw, met 13 voor en 6 tegen. nadat.de heren J. v. d. Berg, A. F. Ruijssenaars en W.'Geerlof het voor en tegen ervan hadden aangetoond. Vervolgens werd het voorstel van B. en W. aangenomen om 7 overgangs woningen te bouwen aan de Zout mansstraat (in de nabijheid van de Hu- go de Grootstraat) aangenomen, na breedvoerige discussies met 11 tegen 9) het voorstel van B. en W., tot het bouwen met 2 blokken, elk van vier woningen voor hetzelfde doel. onge veer in het verlengde van de poort t/o de firma Jac. v. Vliet in de Hooft- straat. Bij dit voorstel vooral weer de heer W. S. v. d. Meent op het gevaar, dat de bouw van deze woningen lange tijd op zich zou kunnen laten wach ten, omdat z.i. de grond daar hoogst waarschijnlijk in geen twee jaar boüwri.jp is te maken. In tegenstel ling met B .en W., die van een beter geschikt terrein afzien, omdat daar in plaats van 8 slechts 6 woningen kunnen worden gebouwd, zou spr. liever zien, dat de woningen wèl in de Frans Halsstraat en de Van Eeghenstraat werden gebouwd, want z.i. is het toch beter spoedig te kun nen beschikken over 6 woningen, dan veel te laat over 8 woningen. De wo ningnood is nog nijpend en spr. drong aan op spoed. Dit werd ondersteund door de heer Ph. Roogaar e.a. De heer J. v. d. Berg wees nog als geschikt terrein voor dergeliike woningen aan het Aarkanaal, Heulkamp, en de heer A. Kroon vulde dit aan met te wijzen op bouwterrein in het verlengde van de Havenstraat. Vervolgens werd behandeld een schrifteliik ingediende motie van de heer L. C. Slootjes, waarin deze be treurt de gang van zaken betreffende de Dag-Nijverheidsschool in deze ge meente. Spr. zag liever een school, welke plaats biedt voor leerlingen van allerlei richting en verzoekt zulks' alsnog te bewerkstelligen. Deze motie werd ondersteund door de he ren G. Nijman en H. v. d. Akker. De heer W. S. v.' d. Meent acht het on juist de raad een uitspraak te ont lokken omtrent het karakter der school. De raad moet zich bepalen tot het economisch belang hiervan. De heer J. v. d. Berg deed een voorstel om de ingediende motie niet in stem ming te brengen. De heer A. F. Ruijs senaars was er rap bij. om de voor zitter erop te wijzen, dat zulks niet mogelijk is, aangezien de ingediende motie door minstens twee leden werd ondersteund en derhalve in stemming gebracht móest worden. Spr. wees er ook op„ dat de raad, bij aanneming van de motie-Slootjes, ongetwijfeld een mal figuur zou slaan, tegenover de minister. Meerdere leden vielen spr. hierin bij. Bij stemming gebracht werd de motie-Slootjes verworpen met 15 tegen 4 stemmen. Bij het voorstel van B. en W., in zake de watervoorziening van de ge meente Aarlandetveen, wees de heer 120 MONTAGE-WONINGEN. De gemeenteraad van Leiden heeft gisteren besloten tot de bouw van 120 montage-woningen. W. S. y. d. Meent op de grote schade die de gemeente op duizenden gul. dens per dag te staan komt, wegens water-verlies door lekkage in de toe voerleidingen. Spr. drong aan op spoe dige verbetering. De heer A. Hounout vroeg herstel van de leidingen, vóór het weg-profiel wordt hersteld. Bij het voorstel van B. en W. om, in verband met centralisatie van de werkzaamheden bij het gemeentebe drijf, de meterstand van gas. water en electriciteit, integenstelling met de thans geldende gewoonte, niet per 6 weken, maar per twee maanden op te nemen, wees de heer Ph. Rogaar op de moeilijkheden, die men dan straks zal ontmoeten bij de betaling. Voor velen toch valt-het gemakkelij ker per zes weken, dan per twee maanden te betalen. Nog liever zou men per week betalen. De heer A. F. Ruijssenaars bracht in het midden, dat het voorstel van B. en W. ver band houdt met de opname van de watermeters. Dan zou een en ander kunnen worden gecombineerd, waar door aanmerkelijke werkbesparing wordt verkregen. Doen zich straks eventueel moeilijkheden voor met de betaling der rekeningen, dan kan deze aangelegenheid opnieuw worden bezien. Na redactiewijziging van het desbetreffende artikel van bedoeld voorstel, op aandringen van de heer J. v. d. Berg, in de geest van telkens na ten hoogste twee maanden enz. werd het voorstel van B. en W. met 15 voor en 4 tegen aangenomen, na dat het voorstel van de heer Rogaar, inhoudende intrekking van het voor stel van B. en W. met dezelfde ver houding was' verworpen. Naar aanleiding van het voorstel van B. en W. om het cyclostileren van de raadsverslagen opnieuw op te dra gen aan de Alphense schrijfkamer, te gen een vergoeding van 3.75 per pa gina. (vijftig exemplaren), voor het tijdvak van 1 Juli 194831 Decem ber 1949, vestigden enkele raadsleden de aandacht op nog andere soortge lijke plaatselijke bedrijven, terwijl de heer A. F. Ruijssenaars vroeg, een volgende keer, ook de drukkerspa- troons een prijsopgave te vragen. De voorzitter zegde zulks toe, nadat er breedvoerig door het college was be toogd, er steeds op uit te zijn. het ge meente-werk zoveel mogelijk onder alle ingezetenen te verdelen. Op de aanvraag van het R.K. Kerk bestuur van de parochie van de H. Bo- nifaciüs, tot uitbreiding van de speel plaats, werd z. h. st. gunstig beschikt, evenals op het verzoek van het R.K. Kerkbestuur van de parochie van de H.H. Apostelen Petrus en Paulus te Aarlanderveen, voor het aanschaffen van schoolmeubelen en hulpmiddelen voor zijn school, alsmede op het ver zoek van hetzelfde kerkbestuur om beschikbaarstelling van hulplokalen en op het verzoek van de Chr. school met de Bijbel, Sint-Jorisplein, voor het aanschaffen van schoolmeubelen. Geen verplichte sluiting voor drogisterijen. Bij het afwijzend voorstel van B. en W. vraagt de heer Ph. Rogaar aan de drogisterijen één middag sluiting per week, wèl verplicht te stellen. Vrijwillige regeling draagt als regel geen lange levenskansen in zich. De heer Ruijssenaars wijst erop, dat de wet hiertoe de mogelijkheid alleen openstelt, indien er een belangrijk deel van het personeel hiervan profi teert. Het wil hem voorkomen, dat het hier een drijven is van de elf pa troons om de 12e drogist, die niet wil sluiten, daartoe ook te dwingen en zij spannen de raad voor het wagen tje. Ook de voorzitter legt de nadruk op het feit, dat hier in genen dele per soneelsbelangen een overwegende rol kunnen spelen en patroons zijn te al len tijde autonoom hun zaken te slui ten. De heer Rogaar dient hierop een voorstel in, om het afwijzend voor stel van B. en W. terug te nemen. Dit in stemming gebracht werd verwor- peh met 15 tegen 4, terwijl daarna met dezelfde stemmenverhouding het voorstel van B. en W werd aangeno men. De heer H. Brokaar greep de gele genheid te baat, om bij het eervol ont slag van de heer W. van Wermesker- ken als gemeentearts aan deze op rechte dank te betuigen. De gehele raad sloot zich spontaan hierbij aan. De eensgezinde woningbouw- commissie. De heer G. Nijman zegt dank aan de commissie van advies in woning aangelegenheden voor de inderdaad moeilijke arbeid, die zij in de afge lopen periode heeft verricht. Het heeft spr.'s aandacht getrokken, dat de commissie zelfs wel eens zó eensge zind is, met B. en W., dat woning zoekenden niet eens in beroep kun nen gaan. Spr. vraagt voor de toe komst in dit opzicht wat minder eens gezindheid.De voorzitter zeide, dat de dank, die de heer Nijman zijn opmerking vooraf liet gaan. hem uit het hart gegrepen is. Inderdaad mag de commissie hier tot voorbeeld strek ken voor andere gemeenten. Spr. moest echter wel corrigeren de op merking van de heer Nijman. Het is n.l. niet zo, dat de commissie de voor stellen van het college van B. en W. ontvangt, doch omgekeerd, en daar na pas beslissen B. en W. De heer Ph. Rogaar (zelf lid van die commissie) zegt er geen traan om te zullen laten, indien de raad voor hem een ander zou benoemen. Het is geen benijdenswaardige baanzei spr. De lusten wegen slechts grammen bij kilo's narigheid.,.. Spr. ziet in de naaste toekomst als een noodzakelijk heid, dat strenger zal worden opgetre den tegen bewoners van grotere wo ningen. De toestanden, waarin vele gezinnen met grote kinderen hier le ven zijn erger dan zwembroekjes- en sportbroekj es-ge vallen. De heer A. F. Ruijssenaars vroeg uitbreiding van de commissie met minstens één inwoner van het gemeentedeel Aarlanderveen en noemde de heer Verdonk of Ho- nout. Dezen kunnen plaatselijke ge vallen beter beoordelen. Na stemming werd de commissie als volgt samen gesteld: H. S. v. d. Putte (voorzitter) C. Zoetemeijer, Ph. H. Rogaar, J. v d. Berg en W. S. v. d. Meent, als le den, terwijl de heren C. J. v. d. Bijl en H. Brokaar tot plv. leden zijn ge kozen. Hierna ging de raad in comité. Na heropening werden zonder hoof delijke stemming aangenomen de voorstellen, inzake aankoop van eigendommen van de erven J. B. Sam son (hierover ontving de pers geen raadsstuk!), inzake de aankoop van eigendommen van L. de Wit (hierover schreven wij enige tijd geleden): i. z. reorganisatie van de gemeentereini ging (ook hierover schreven wij). Bij dit voorstel informeerde de heer A. Groeneveld ernaar of het personeel dat nu het vuilnis ophaalt, wordt overgenomen, zodra de gemeenterei niging in eigen beheer bij de gemeen' te overgaat, waarop de voorzitter hem bevestigend antwoordt. Bij de verdeling van de raad in af delingen, werden in de eerste afde ling geloot de heren H. S. Kroft, W. Geerlof, P. Verdonk, A. Honout, A. F. Ruijssenaars en A. Groeneveld. In de tweedy de heren L. C. Slootjes, J. v. d. Berg, H. v. d. Akker, W. S. v. d. Meent en H. Brokaar. In de der de afdeling de heren A. J. Dekker, A. Kroon, C. Verduijn, Ph. H. Rogaar en G. Nijman. Rumoer rond de nieuwe catechismus. Het afwijzend voorstel van B. en W. op het verzoek van het R.K. Kerk. bestuur van de parochie van de H. Bonifacius ,om medewerking voor de aanschaffing van leerboeken (cate chismus) voor het vak godsdienston derwijs en de aanschaffin," van leer- en hulpmiddelen voor het vak han. denarbeid, gaf de heer A. F. Ruijs senaars, die, als lid van de betreffen de commissie, door omstandigheden de bijeenkomst waarin deze aangele genheid was behandeld niet heeft kunnen bijwonen, aanleiding om in de raad wat dieper op de kwestie in te gaan. Het is niet de eerste maal, aldus de heer Ruijssenaars, dat B. en W. inwilliging van een dergelijk ver zoek afhankelijk stellen van de aan wezige geldmiddelen. Zij wensen niet te treden in de beoordeling van de vraag, of de invoering van een nieu we catechismus1 niet voldoende vast staat. Inderdaad behoort de beoor deling van de noodzakelijkheid der aanschaffing hiervan niet tot de com petentie van het college, noch tot die van de raad, maar wel de vraag of de aanschaffing ervan de normale eisen, aan het geven van lager onder wijs te stellen, te boven gaat. Door de gemeentegelden in het geding te brengen, aldus de heer Ruijssenaars. krijgt het art. 72 e.v. L.O.-Wet 1920 een locale kleur en er ontstaat zelfs een zekere willekeur. Het is nu im mers zo, dat, wat met de wet in de hand, in een andere gemeente (met betere financiële positie) mogelijk zou zijn, is in Alphen aan den Rijn, met dezelfde wet, niet mogelijk, ofwel anders bezien, wat enkele jaren gele den wèl mogelijk was, zou nu niet meer kunnen, omdat deze wetsarti kelen mèt de jaren, ook een andere interpretatie zouden hebben gekre gen. Deze interpretatie is toch bij geen enkele wet of K.B. vastgesteld of gewijzigd? Nadat de heer Ruijsse naars er op wees dat de grootste zuinigheid niet alleen geboden is in tijden van ongunstige finantiele uit komsten, doch ook in tijden van voor spoed, concludeerde spr., dat het toch niet aangaat om uitvoering van een landelijk wetsartikel te binden aan de uitkomsten van de gemeen tebegroting. Tegenover de opmerking van B. en W., dat het huns inziens de noodzake lijkheid van de aanschaffing niet vast staat, stelde de heer Ruijssenaars de ■gelegenheid open, dat B. en W. moe ten aantonen, dat deze school inder daad nog beschikt over een behoor lijk bruikbare en niet verouderde methode. Nadat spr. nog wat dieper was ingegaan op de beslissing van het Episcopaat, dat tot het instellen van een nieuw catechismus, geheel aan gepast aan de aard en leeftijd, het verstand en de ontwikkeling van het kind in zijn verschillende stadia van geestelijke groei, pas was overgegaan nadat een deskundige commissie ge ruime tijd aan het werk was geweest om een nieuwe tekst vast te stellen, een en ander gestimuleerd, in het ka der van de algehele onderwijsver nieuwing door de opeenvolgende Mi nisters vaó Onderwijs, nodigde de heer Ruijssenaars het college uit, het afwijzend prae-advies terug te nemen en te komen met een nieuw voorstel, waarbij aan de raad wordt geadvi seerd, genoemde aanvraag alsnog toe te staan, aangezien deze aan de ge stelde eisen voldoet. Handenarbeid in het geding. Betreffende het afwijzend prae-ad vies van B. en W., inzake de aan vraag om medewerking aan een eer ste inrichting vor het vak handen arbeid, te geven aan het 6e en 7e leerjaar der R.K. lagere school, zei- de de heer'Ruijssenaars, dat hij vol komen accoord kan gaan met de be wering van B. en W., dat invoering van dit vak in het 6e leerjaar facul tatief is gesteld. Maar op de toelich ting op het ontwerp-raadsbesluit wordt verzwegen, dat dit vaak voor het 7e leerjaar inderdaad in de wet wèl verplichtend is gesteld. Jmmers in artikel 2bis der L.O.-wet 1920, al dus ging spr. voort, zoals die laatste lijk is gewijzigd, lees ik: „Het leer plan (bedoeld wordt dat van het '7e en 8e leerjaar) omvat de vakken, in art. 2 vermeld onder a t/m j en q en r (dat is handenarbeid) voor jongens". In hetzelfde art. lees ik verder: „Van de verplichting tot het geven van onderwijs in de vakken r (handen arbeid voor pongens) en v (huishoud kunde voor meisjes) kan onze minis ter. de hoofdinspecteur gehoord, ont heffing verlenen". Uit het voorgaande concludeerde spr., dat het geven van onderricht- in handenarbeid regel ALPHEN AAN DEN RIJN EEN H. MIS IN DE OPENLUCHT. Onze lezers zullen zich nog wel herinneren de het vorig jaar op 13 Juli op het sportveld van de R.K. Voetbalvereniging „Alphense Boys" gehouden districts sportdag van de katholieke jongerenbeweging in het Diocees Haarlem. Ter opening van die dag werd al daar in de openlucht, door de aal moezenier kapelaan Chr. Vriesekoop een gezongen H. Mis aan God op gedragen. Er rees toen bij de auto riteiten weldra de vraag, of zulks niet in strijd was met de zin van de grondwet ex art. 177, waarin ge sproken wordt van „besloten plaats". Teneinde hierin een uitspraak te verkrijgen, werd door de politie proces-verbaal opgemaakt. Om zich te verantwoorden is de aalmoezenier der katholieke jonge renbeweging te Alphen aan den Rijn, kapelaan Vriesekoop gedag vaard om op Woensdag 15 Septem ber, des voorm. te 10 uur te ver schijnen ter burgerlijke terechtzit ting van de Arrondissements- Rechtbank, J. v. Nassaustraat 112 te 's-Gravenhage. dient te zijn en het niet geven der- halve tot de uitzonderingen dient te behoren. Ontheffingen hiervoor zullen om bepaalde redenen verkregen kun nen worden. Indien er echter geen redenen hiervoor aanwezig zijn, mag een willekeurige toepassing, op grond van een verkeerde interpertatie van een algemeen geldend wetsartikel, geen belemmering vormen om tot de verplichtend gestelde invoering over te gaan. Het argument van B. en W.. waarin het beeluit van een plaatselijk schoolhoofd, dat niet tot de invoering hiervan wil overgaan op grond van de verstrekkende financiële gevol gen, mag ten deze niet gelden. Im mers de kostenbeoordeling berust uitsluitend bij het schoolbestuur, dat alleen staat in financiële verhouding tot de gemeente en het rijk. Deze ar gumentatie, aldus de heer Ruijsse naars, raakt zeer bedenkelijk de vrij heid van onderwijs. Nadat spr. nog had gewezen op de bedoeling van het besluit van oud-minister Gielen, het verplicht stellen van het z.g. 8e leer jaar uit te stellen tot 1 Januari 1950, om de gemeente- en schoolbesturen in de gelegenheid te stellen deze tijds ruimte aan te wenden tot het over bruggen van het tekort aan leer krachten, leermiddelen en lokalitei ten, bepleitte spr. ook hier terugna me van het afwijzend prae-advies en indiening van een nieuw voorstel tot medewerking. Na enkele opmerkingen van de heer G. Nijman, was het merendeel van de raad van gevoelen, dat deze voor stellen door B. en W. dienden te wor den teruggenomen, en naar de com missie van bijstand voor onderwijs- aangelegenheden te worden terugver wezen, ter nadere bestudering. De voorz. zeide, dat B. en W. er geen behoefte aan hebben deze zaak op de spits te drijven waarom zij beide af wijzende voorstellen, conform het verzoek, hebben teruggenomen. HAZERSWOUDE (Dorp) R.K. Blindenbond. De R.K. Blin- denbond „St. Odilia" afd. Leiden en Omstreken gaf Zondagavond in het Parochehiuis in ,,'t Zaantje" zijn jaarlijkse bonte avond voor dona teurs en verdere belangstellenden. De voorz. de heer Meyer uit Lisse opende deze avond en zette op duide lijke wijze uiteen het doel van deze bond n.l. de gelijkstelling en leerge- rechtigheid van hen, die het licht hunner ogen moeten missen. Ook vakopleiding is een eerste vereiste. Het Zuid-Hollands Kleintoneel gaf 'n mooi program, waarin afwisselend ernst en vrolijkheid ten gehore werd gebracht. Ook kwamen er deze avond die de eerste van dit seizoen was nog enkele nieuwe donateurs naar voren. In zijn sluitingsrede sprak de voorzit ter een woord van dank aan alle me dewerkenden en noemde deze avond volkomen geslaagd. Been gebroken. Zaterdagmiddag kwam A. B., alhier, terwijl hij aan het voetballen was te vallen. Een medespeler kwam eveneens te val len, en viel op A. B. Het gevolg was dat hierdoor A. B. zijn rechterbeen brak en naar het Ziekenhuis te Lei den moest worden overgebracht. Geboren: Rudolf Bernardus z. van M. Heijmans en W. P. Pont. Ondertrouwd: Johannes Jacobus Warnaar 27 j. en Pietertje Klazina Slootweg 31 j.; Jan van Staveren 52 jaar en Pietje den Hertog 53 jaar. HOOGMADE L.T.B. De plaatselijke afdeling van de L.T.B. kwam in vergadering in café van der Eng bijeen. De voor zitter, de heer P. L. Zwetsloot, open de. De secretaris, de heer W. Bank, las de notulen. Onder de ingezonden stukken en mededelingen werd ge noemd het aftreden van de alg. voor zitter van de L.T.B., de heer Kamp- schöer en enkele financiële gegevens inzake het beheer van het hoofdbe stuur werden onder de loupe geno men. Het juist binnengekomen ont werp wijziging statuten werd, doordat het bestuur nog geen gelegenheid had gehad om dit in behandeling'te ne men, eerst ter bestudering naar het bestuur verwezen. Na nog besloten te hebben om voor de zielerust van het overleden lid A. J. de Vette op een nog nader bekend te maken Zondag een H. .Mis te la ten opdragen, werden de besprekin gen geopend voor de op 15 September te houden bedevaart naar Heiloo. Be sloten werd om in combinatie met om liggende plaatsen per autobus om precies 7 uur vanaf Witteman te ver trekken. Voor de a.s. Kringvergadering zal een voorstel worden ingediend inhou dende een zo snel mogelijke ophef fing der distributiemaatregelen, in het bijzonder van vlees, teneinde de ambitie der land- en tuinbouwers te verhogen. In de rondvraag informeert de heer I J. C. van Tol waarom in deze omge ving geen huisslachtingen aan huis mogen worden verricht en elders wel is toegestaan. Spr. bepleit een veran dering dienaangaande, waarbij de ge hele vergadering zich aansluit. Het bestuur zegde toe om met de bevoeg de instanties overleg te plegen om een bevredigende regeling te verkrijgen, Het dank voor de vlotte contribu tieafdracht der leden, de toezegging, dat bij de jaarvergadering een klei ne attractie ter animering van het vergaderingbezoek zal plaats vinden, en de Chr. groet sloot de voorzitter de vergadering. KOUDEKERK Gemeenteraad. Onder leiding van burgemeester Verheul, verga derde de raad. Na de opening kwam een verzoek ter tafel, van het bestuur der Ned. Herv. school, om beschikbaarstelling van gelden, ingevolge art. 72 der L.O.-wet 1920. Deze gelden zullen besteed worden voor verbetering der waterleiding, aanschaffing van een kachel, lam pen en leermiddelen kerkgeschiede nis. Toegestaan. De heer Wille rapporteerde over de gemeenterekening 1947, welke voorlopig werd vastgesteld. In verband met de vijfjaarlijkse afrekening, werden de uitgaven van het Openbaar- en de vergoeding ten behoeve der bijz. school, over 1947, vastgesteld op een bdrag van resp. 1956,71 en f 2151.12. Vervolgens werden de volgende commissie leden benoemd: Met algemene stemmen gekozen tot leden van de gemeentelijke dienst voor Maatschappelijke Zorg, de heren N. P. Slegtenhorst en C. J. Zuydwijk. Aan de heren J. D. Reyneveld en J. Vonk werd dankgebracht, voor alles hetgeen zij voor het Burger lijk Armbestuur hebben gedaan. Bij enkele candidaatstelling wer den benoemd tot Secr.-penning- meester van genoemde dienst en het Verpleeghuis resp. de heren G. J. Corts en J. Vonk. Alle benoemin gen zullen ingaan per 1 October. De leden van de commissie ingê- volge de Woonruimtewet 1947 deze bestaat uit de leden der raad zonder de wethouders werden allen herkozen. Het voorstel tot overname open bare weg en aankoop grond, n.l. nabij „Kindervreugd", voor de som van 20,werd aangenomen. Te vens zal grond en water gekocht worden van de heren J. Zwartjes en C. J. Zuydwijk, ter demping van de Brug bij Zuydwijk, ten bedrage van 2 x 1, Het voorstel tot demping der doorvaartruimtebrug bij Zuydwijk, werd ter uitwerking in handen van B. en W. gegeven. Na enkele admi nistratieve besluiten volgde de rond vraag, waarna de heer van Vegten vroeg naar de uitbreiding van de begraafplaats en de toestand van de brug bij de Gnephoek. Wat het eer ste punt aangaat, antwoordde de burgemeester dat er nog geen plan nen zijn. De brug hjj de Gnephoek zal provisorisch worden gekramd in afwachting van de plannen van Al phen en de Waterstaat. De heer Geerlof informeerde of de aangebrachte lichtarmaturen be doeld zijn als permanente lichtbron nen. daar deze betrekkelijk weinig licht geven. De burgemeester zegt toe deze zaak te bespreken met de Lichtfabrieken. Hierna sluiting. Hooiberg-brand. Maandag avond' te ongeveer half zes brak door onbekende oorzaak brand uit in de hooiberg van de wed. Klever, aan de Lagewaard. De brandweer, onder commando van commandant Blijleven, was spoedig ter plaatse en wist het vuur te bedwingen. De hooiberg smeulde lang na en moest leeggehaald borden. 9 NIEUWKOOP Voetbal. Als de match begint, heeft Nieuwkoop de wind in de rug en. moet de verdediging van Wad dingsveen herhaaldelijk ingrijpen. Ze weet echter stand te houden, maar steeds weer komt Nieuwkoop terug, doch het schieten van de ge hele voorhoede is buitengewoon slecht. En dan komt succes juist aan de andere kant. Als Waddings veen kans ziet onr de bal naar vo ren te spelen, verzuimt de Nieuw koop-achterhoede om in te grijpen en de midvoor der gasten brengt de stand op 01. Tot de rust blijft de stand zo. Na de rust echter speelde Nieuwkoop tegen wind, maar ook nu werden de bezoekers volkomen ingesloten. Dezen hadden zich ech ter in "hun geheel voor het doel te ruggetrokken, zodat er geen door komen aan was. En zonder dat Nieuwkoop kans zag om een doel punt te maken, kwam het einde met een 01 overwinning voor Wad dingsveen. TER AAR Voetbal. Na lange tijd waren we weer eens getuige van een wed strijd tussen het z.g. Veiling-elftal en een Tuinderselftal. Beide elftal len verschijnen zwakker binnen de krijtlijnen dan bij de vorige ont moeting. Toch tonen de tuinders nu spoedig dat zij productiever zijn en de rust komt met 2voor de tuin ders. Na de rust zijn het weer de tuinders, die het eerst het net vin den. maar dan eindelijk hebben ook de Veilingmensen succes en het is 31. Toen weer de tuinders en dat is hun laatste doelpunt. Want nu neemt het Veilingelftal de teugels in handen en maken in zeer korte tijd 2 goals. Toen was het voorbij en de eindstand was een 4—3 over winning voor de tuinders. STOMP WIJK R.K. Middenstand Handelsavond school. De lessen voor de examen klas vangen aan Donderdag 16 April a.s. te 7 uur in de R.K. Muloschool Plaats van Middendorp te Voorburg: voor de le klas Maandag 20 Sept. '43 te 7 uur in het Parochiehuls Damlaan te Leidschendam. WEERSVERWACHTING ZUIDWESTELIJKE WIND. Tamelijk veel bewolking met later plaatselijk enige regen. Zwakke tot matige, later weer toenemende Zuidwestelijke wind. Morgen overdag iets hogere temperaturen dan vandaag. LAATSTE BERICHTEN EMPLOYé OP RUBBERONDER NEMING „KAWOENG" VER MOORD. Zondagnacht is op de rubber onderneming „Kawoeng" bij Wana- radja ten Oosten van Band jar de dertigjarige employé G. J. A. Nij- huis, die gehuwd was met de doch ter van admiraal Helfrich, ver moord. Het slachtoffer laat een we duwe en twee kleine kinderen na. De administrateur en twee collega's van dezelfde onderneming zijn on gedeerd. De vijfde employé was met verlof. Mevroü*w Nijhuis en de beide kinderen bevonden zich in Bandoeng. GEVECHTEN TE SOERAKARTA. Volgens het republikeinse pers bureau Antara zouden in Soerakarta gevedhten zijn uitgebroken tussen communisten en hun politieke te genstanders. Men meent, dat de verantwoordelijkheid hiervoor voor- .namelijk rust bij de Pesindo, die zich onlangs bij de republikeinse communistische partij heeft aange sloten. Volgens Antara zijn deze ge vechten gisteren begonnen. De trei nen tussen Soerakarta en de repu blikeinse hoofdstad Djogjakarta rij den niet meer. Volgens berichten stelt de republikeinse regering een onderzoek in. Waarnemers zijn van mening, dat de gevechten een voor spel kunnen- zijn van een conflict op grote schaal tussen de republi keinse communisten en de aanhan gers van de regering-Hatta. De „Nieuwsgier" van heden deolt mede, dat vorige week door poli tieke tegenstanders een aanval werd! gedaan op het centrale hoofdkwar tier van de Pesindo te Soerakarta. Hierbij werden belangrijke docu menten weggenomen. Na het ge beurde verklaarde de Pesindo, dat de aanval slechts mogelijk is in een fascistisch land als Japan en dat deze was uitgevoerd met politieke bedoelingen. In de verklaring drong de Pesindo aan op de vorming van een nationale regering om de de mocratie veilig te stellen, aldus de „Nieuwsgier". Volgens het blad ver klaarde de republikeinse regering van deze aanval niets af te weten. Waarnemers te Batavia menen, dat de gevoelens van strijd onder, de republikeinen toenemen en dat de communisten pogingen voorbe reiden om de regering-Hatta omver te ^werpen. Zij zeiden echter, dat Hatta strenge maatregelen tegen het gebruiken van geweld zou nemen en deelden nog mede, dat betrouw bare troepèn in de omgeving van de republikeinse hoofdstad waren ge- stationneerd. WASSENAAR Tramwagen ontspoord. Wegens werkzaamheden aan* de rails nabij Deyleroord moest gisteren het tram verkeer tussen de Deyl en de remise op enkel spoor worden geleid. Toen om ongeveer half vier de tram naar Leiden de wissel passeerde schoof plotseling de motorwagen uit de rails. Aanvankelijk geloofde men, dat enkele afgebroken stuken ijzer van de baanschuiver de ontsporing hadden veroorzaakt. Later kwam men echter tot de ontdekking, dat de rand langs het voorste wiel van de motor wagen teveel afgesleten was om de wagen in het rechte spoor te hou den. Het duurde anderhalf uur, voor dat de ontspoorde wagen naar de re mise kon rijden. Het tramverkeer on dervond practisch geen vertraging. MARKTBERICHTEN BODEGRAVEN, 14 Sept. Kaas. Aanvoer 159 partijen. Prijs le soort 1.73—1.76, 2e soort 1.68—1.71, zwa re tot 1.82. Handel flauw. TER AAR, 13 Sept. Groente. Kas- snijbonen 6.30—7.50, snijbonen 2 —4.60, idem stek 11.10, stokprin- cessen 2.804.30, spekbonen 1.20 '2.80 witte pronkers 1.502.40, idem stek 1.stambonen 3.40 4.60, peulen 2.40 per 10 kg.; bloem kool 551 cent per stuk; bospeen 10 —12 cent per bos; sla 3.605.40 per 100 stuks; selderij 2 cent per bos; komkommers 313 'cent en meloe nen 2565 cent per stuk; andijvie 57 —69 cent per bak; aardappelen 5 cent, kroten 6 cent, waspeen I 11 cent, idem iT 6 cent, tomaten 1749 cent, rodekool 11>13 cent,, savoye kool 6'8 cent groet kool 712 cent, witte kool 69 cent, prei 18 eenti spinazie 33 cent, rabarber 2 cent, uien 89 cent en postelein 1018 cent per kg.; Chrysanten 75 cent per bos. ROELOFARENDSVEEN, 13 Sept. Groente. Aardbeien 2851 cent per doosje; meloenen- 4149 cent, to maten 18'54, krapsla 1.50—-6.60, andijvie 45.40, bospeen 1012: bioemkool 1246 per 100; kassnij- bonen 6.807.90; snijbonen f 2 3.90, dubb. stambonen 24.50. pronkbonen 1.20—2.15 per 10 kg,; Augurken Grof 8.40—8,60, bommen 2—2.15, stippel 3.80—3.90 per 25 kg. Bloemen. September wit 722 cent, geel 826 cent, Precose 1018 cent, Ohascity 1335 cent, Gladiolen 5'34 cent, Asters 4-10 cent, Ane monen 1217 cent, JScabiosa 8—12 cent Helianthe 717 cent. Dahlia 3 37 cent, Bouvardie 4751 cent, E. Page 3750 cent. Rayonanten wit 11—26 cent, geel 8—27 cent, lila 12— 27 cent, en amber 10—22 cent; Uto pia 48 cent, Stella 57 cent, Lelie White Excelsior 10>14 cent, Cycla men 2595 cent.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3