Plaatselijk KAB-Kader bezint zich op zijn taak Bij de aanvang van het winterprogram Haring en wittebrood op 3 October UIT DE OMGEVING UIT DE RIJNSTREEK MAANDAG 13 SEPTEMBER 1948 DE LEIÜSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 NA EEN H. MIS met algemene H. Communie kwam het plaatselijk K.A. B.-kader gistermorgen in de bovenzaal van „De Harmonie" bijeen, om zich bij de aanvang van het winterprogramma te bezinnen op zijn taak in de beweging. Voorz. v. Ooyen, die de spreker van deze ach tend de hèer W. Steinmetz inleidde, vestigde de aandacht op het vele, dat door de activiteit van bestuurders tot stand was gekomen, maar vergat evenmin te wijzen op de fouten, die hier en daar waren ge maakt. Hij benadrukte hierbij, dat het er niet om ging personen te tref fen, maar het inzicht te verhelderen ten bate van de beweging. Vervolgens sprak de heer W. Stein metz over het onderwerp „De taak van de bestuurders". Wie eenmaal een bestuursfunctie aanvaard heeft, moet zich tenvolle bewust zijn, wat hij op zich genomen heeft. Hij moet voorbereid zijn op teleurstellingen en tegenwerking en de oorzaak daarvan allereerst bij zich zelf zoeken. Want de bestuurder is er niet, om gediend te worden, maar om te dienen. Hij moet de K.A.B.-ers doordringen van het waarom van hun lidmaatschap; hun leren de principiële zijden van de beweging, waardoor zij zich onder scheidt van de neutrale vakbonden. De hoofdzaak ligt niet in een stijging van het ledental zonder meer. Als dat waar was, zou de K.A.B. tenslotte een kind met een waterhoofd worden. Neen, hoe groter de K.A.B. wordt, hoe meer ook haar beginselen zich dienen te gaan weerspiegelen in het openba re leven. En uit deze gezichtshoek bezien, is een bestuursfunctie niet iets, dat men na veel aandringen wel zo goed wil zijn op zich te nemen, maar een uit verkiezing, om als intiem medewer ker van God een taak te mogen ver vullen bij de leniging van de geestelij ke en materiële nood op deze wereld. Indien hij zich dit begrip eigen heeft gemaakt, zal iedere bestuurder de te genslagen overwinnen met een ijze ren volharding, waarvoor hij de kracht put uit het gebed. DOEL EN WEZEN VAN DE KAB De heer Steinmetz ging daarna in op het doel en wezen van de K.A.B., waarbij hij de tweeledige taak van de beweging naar voren bracht n.l. de stands- en vakorganisatorische taak. De eerste ligt bij de plaatselijke centrale en omvat de algemene be langen zonder onderscheid van be roep. Het gaat hier uitsluitend om de geestelijke en maatschappelijke ver heffing van de arbeider en zijn per- soonlijkheidsvorming. De vakorgani satorische taak ligt meer op mate rieel terrein vakopleiding en be staanszekerheid en de vervulling ervan geschiedt door de vakorgani saties. In tegenstelling met de neutrale bonden omvat de K.A.B. dus de ge hele mens*, want zij wil de arbeiden de mens, naar Gods beeld en gelij kenis geschapen, als zodanig tot volie ontolooiing brengen. Om dit grootse werk te verrichten i; ontwikkeling een belangrijke fac tor. De mogelijkheid, om deze te ver werven. wordt ruimschoots geboden in speciale lectuur, cursussen en niet te vergeten de Credo Pugno-clubs, welke de motoren zijn van de plaat selijke afdelingen. Aan het slot van zijn rede wees spr. op de noodzakelijkheid, de vele in stellingen van de K.A.B. meer onder de aandacht te brengen. Het komt nog vaak voor, dat leden moeilijkheden hebben en niet op de hoogte zijn van het feit, dat voor de oplossing daar van een K.A.B.-instelling bestaat. Na een beroep tot alle aanwezigen, om de beste krachten te geven en het werk zoveel mogelijk te spreiden naar lust en aanleg van de leden, eindigde de heer Steinmetz zijn interessante rede met de wens, dat de komende ar beid van de bestuurders mocht bijdra gen tot herstel van het contact tussen God en de wereld. De voorz. deed tijdens deze verga dering nog enige mededelingen. Voor de uitvoering van het winterprogram zijn parochiële contactcommissies in gesteld. De vacantie-actie is goed ver lopen. 20 Jongens1 en 44 meisjes heb ben ervan geprofiteerd en met de er varing, die men bij de organisatie hiervan heeft opgedaan, kan het suc ces volgend jaar nog groter worden. Herwonnen Levenskracht heeft haar propaganda meer kracht bijgezet, ter wijl in de lopende maand door de plaatselijke K.A.B.-centrale eveneens een propagandaveldtocht wordt on dernomen, waarvan de heer P. Oost- dam de leiding heeft. Voor een keurige muzikale opluis tering van deze ochtend zorgde de heer J. Gordijn met enkele leden van de K.A.B.-symphonie. R.K. Bond van Werkmeesters De leden worden herinnerd aan de ver gadering van (morgen) Dinsdag avond te 8 uur in Liberty, Stationsweg BELGISCHE CRIMINOLOGEN BEZOEKEN ONS LAND Een aantal Belgische criminologen, onder wie ook de Belgische minister van Justitie, mr P. Struye, brengt de zer dagen een bezoek aan ons land, als gast van hun Nederlandse collega's Zaterdag werd een bezoek gebracht aan Leiden, waar de Belgen werden ontvangen in het Criminologisch In stituut, gevestigd in het Oosters In stituut aan het Rapenburg. Daar wer den zij door de directeur, prof mr. J. van Bemmelen hartelijk welkom ge heten, waarna hij een en ander ver telde over het doel van het Oosters Instituut en de betekenis en de outil lage van het Criminologisch Instituut, dat zo mogelijk zijn werkzaamheden in de naaste toekomst nog belang rijk hoopt uit te breiden. In verband hiermede heeft de regering bereids een bedrag uitgetrokkken, teneinde een diepgaan donderzoek in te stellen naar de criminaliteit en de moraliteit hier te lande. Na bezichtiging van het gebouw en een bezoek aan de universiteit, wer den de gasten door B. en W. ten stadhuize ontvangen. Burgemeester mr F. H. van Kinschot wees op de verschillende reeds gelegde contac ten met België, waarbij zich thans ook dat met de juristen voegt. Spr. weidde hierna in korte trekken uit over de geschiedenis van Leiden. Hierna werd een bezoek gebracht aan Noordwijk en des avonds ver trok het gezelschap naar Den Haag, waar vergaderd werd. De minister van Jifstitie, mr. Th. Weijers bood hier de gasten een maaltijd aan. AUTO IN DE NIEUWE RUN Zaterdagavond om half elf reed dr. ae R. de Z. uit Katwijk, met z'n auto op de Nieuwe Rijn en zag niet dat er voor het huis van de heer W. Fiat-auto geparkeerd stond. Het ge volg was een botsing, waarbij de Fiat in het water terecht kwam. Daar men vermoedde dat er personen in de te water geraakte auto zaten, werden brandweer en E.H.D. gewaarschuwd, die echter later weer inrukten. Een kraanwagen zag geen kans de auto op het droge te brengen, zodat de as sistentie van de brandweer weer in geroepen werd. Om drie uur in de ochtend stond de Fiat weer op de kant. OUD-ILLEGAAL-COMMUNIST Botsende begrippen In een te Breda gehouden verga dering van de Vereniging van ex-po litieke gevangenen is langdurig van gedachten gewisseld over het feit, dat leden hun lidmaatschap misbrui ken door het propageren van com munistische ideeën, waarbij Amster dam wel bijzonder op de voorgrond treedt. Om deze reden ook, zo werd betoogd, brachten de jongsté congres sen van de Vereniging niet de ge wenste resultaten. Op de eerstvolgende in Leiden te houden algemene vergadering zal het Congres zich eerst en vooral dienen uit te spreken t.a.v. de vraag, of het lidmaatschap van de C.P.N. vereni- baar is met dat van de Vereniging van ex-politieke gevangenen. Dit naar aanleiding van een motie, welke door de afdelingen Den Haag en Heerlen zal worden ingediend. BLOEMPRODUCTEN DUURDER. .De verhoogde prijzen voor import- bloem en daarmee gelijk te stel len inlandse witte bloem, hebben me de tot gevolg, dat een aantal artike len voor de consnumenten duurdpr is gev/orden, zo deelt het ministerie van landbouw, visserij en voedsel voorziening mede. Met ingang van heden is kindermeel, geheel of gro tendeels vervaardigd uit tarwebloem per pakje van 150 tot 300 gram netto 3 cent duurder geworden. z Kindermeel en rijst of tarwegries blijft in prijs gelijk. Gemengd meel zowel los als verpakt, wordt 2 cent per 500 gram duurder. Verpakte tar webloem zelfrijzend bakmeel en ban kqtbakkerspoeder stijgen 2 cent in prijs per pakje of zakje van 200 gram Op bovenstaande prijsverhoging be trekking hebbende wijzigingen van prijsverordehingen van het bedrijf schap voor granen, zaden en peul vruchten zijn gepubliceerd in het voedselvoorzieningsblad no. 77 van Zaterdag 11 September. DODELIJK ONGEVAL. Op de Rotterdamse weg te Rijs wijk, ter hoogte van de Speedway- baan, is gistermiddag de 8-jarige jongen J. R. Alkema uit de Dei- manstraat te Den Haag, door onvoor zichtig oversteken van de weg, door een taxi aangereden. De taxi was afkorpstig uit Rotterdam De jongen liep een schedelbasisfractuur op en brak het linker onderbeen. Heden ochtend is de knaap aan zijn ver- wondingefn overleden in het St. Hip- polytusziekenhuis te Delft. Een van de traditionele punten van de feestviering tijdens het jaarlijkse 3 Octoberfeest te Leiden is de uitde ling van haring en wittebrood. De deelname aan deze uitreiking is im mers stteeds afhankelijk geweest van het welvaartspeil, waarin de Leidse bevolking verkeerde. Zo kon het ge beuren, dat het aantal deelnemers schommelde met duizenden. Wanneer de tijden slecht waren en ook, zo als vroeger wel gebeurde, wanneer er thee en tabak met pijpen ten over vloede werden byverstrekt waren er duizenden gegadigden en nam de u itreiking vele uren in beslag. Dit jaar bedroeg het aantal inschrijvingen sl echts 665. Spartaan". Op het Stadhuisplein en de Steenstraat zullen poppenkastver- toningen plaats hebben, terwijl ir. de Pieterskerk de traditionele herden kingsbijeenkomst zal plaats vinden, waar ds. Spruyt de herdenkingsrede zal houden. Tweede inschrijving leverde 1676 deelnemers op Dit feit deed het 3 Octoberbestuur besluiten er in de pers op te wijzen, dat men deze uitreiking niet moest zien als een bedeling, maar als een historisch gebeuren en het bestuur deed een beroep op de burgerij om deze uitreiking te zien als een voort zetting van de traditie, welke een herinnering is aan de bevrijding van Leiden in 1574, toen de platboomde vaartuigen van Prins Willem van Oranje haring en wittebrood aan de uitgehongerde Leidse bevolking brachten. <*30 Deze oproep van het 3 Octoberbe stuur heeft inderdaad succes gehad, want bij de heropende inschrijving op Zaterdagavond j.l. gaven zich niet minder dan 1676 personen op, om deze traditie voort te zetten. Uit alle lagen der bevolking kwamen thans inschrijvingen binnen en dit traditionele nummer zal thans een der hoogtepunten worden van het 3 Octoberfeest. Aangezien 3 October dit jaar op Zondag valt, zal de viering ervan plaats hebben op Zaterdag 2 October, terwijl de inleiding tot de herden king reeds plaats vindt op 30 Sep tember met een zanguitvoering van „Ex Animo" in de Pieterskerk. Vrijdagavond 1 October wordt de taptoe gehouden, terwijl dan tevens het Lunapark op het Schuttersveld zal worden geopend. De liefhebberij hiervoor schijnt ook elk jaar te ver meerderen, want ditmaal waren er niet minder dan 280 gegadigden voor de 80 plaatsen voor amusementsbe drijven. De dag van Zaterdag wordt weer als gebruikelijk begonnen met de re veille door het Leids Politiemuziek- gezelschap, gevolgd te 8 uur door de Koraalmuziek in het v. d. Werffpark en te 8.30 aanvang der uitdeling van haring en wittebrood. Op het Levendaal en omgeving wordt in de morgen wederom de Ronde van Leiden verreden, georga niseerd door de Swift Combinatie, te gen de Haagse Renvereniging „De KIND ER-OPERETTE REPELSTEELTJE De vacantie is weer voorbij en het kinderkoor „De kleine zangertjes'' gaan thans weer ijverig aan het stu deren aan bovengenoemde operette om in de aanstaande winter met dit zeer mooie werkje een uitvoering te geven. Of dit zal slagen ligt voor een groot deel aan de oudex-s. Daarom doen wij een beroep op de ouders hun kinderen regelmatig naar de repeti tie te sturen Voor dit werk moeten er nog enige kinderen bij komen. Dus, jongens en meisjes, die aan deze operette wil len medewerken, komen aanstaande Woensdag vijf uur naar het repetitie lokaal van de Maatschappij voor Toonkunst, Rapenburg. H.S. door leraren, die het zich tot Des middags zal de grote histori sche optocht „Rond de Vrede van Munster" gehouden worden. Hieraan zullen 300 personen hun medewer king verlenen. Verschillende praal wagens en de Gouden Koets zullen in deze optocht worden meegevoerd, benevens een wagen, waarop een ge trouwe afbeelding van het kistje in Delft, waarin de papieren over de Vrede van Munster worden bewaard. Des avonds zal er in de Stadsge hoorzaal een cabaretvoorstelling wor den gegeven door het Alkmaars Ca baretgezelschap, die de revue zal op voeren, welke vorig jaar achtmaal in Alkmaar werd opgevoerd. Te li uur volg' het vuurwerk tot besluit en te 12 uur is het Zondag, zo dat alle feestelijkheden dan ten einde moeten zijn. OPLEIDING TOT KERKZANGER. De sinds 1944 te dezer stede ge vestigde Kerkmuziekschoo] ,,St. Pie- ter" heeft, nu de vacanties voorbijl zijn, de lessen hervat. Voor hen die daarmee onbekend zijn moge 'hier in het kort iets gezegd worden over deze gelegenheid, om tot kerkzan ger te worden opgeleid. De cursus omvat: stemvorming, Gregoriaans, meerstemmige muziek (Palestrina e.a.) liturgie en Kerkla tijn. De lessen worden gegeven Dins dagsavonds, in de school v. d. Werff- straat, van 7 tot 9 uur, zodat voor hen, die uit de buitengemeenten ko men, voldoende gelegenheid voor de terugreis bestaat. Deelname van 5 personen en méér die in opdracht van een koor ko men, geeft belangrijke reductie op het lesgeld. In totaal duurt de cur sus 2 jaar aan het eind waarvan een examen woi-dt afgenomen, onder toezicht van de Ned. Gregoriusver- eniging. Aan hen, die daarvoor sla gen, wordt het diploma der school uitgereikt. Overbodig te zeggen, dat de school allerminst de bedoeling heeft in de plaats te treden van de heren direc teuren en dirigenten van de paro chiale zangkoren van Leiden en om geving. Integendeel, zijn ziet het als haar taak naast hen te staan en op haar wijze van dienst te zijn. Want het is toch zó, dat de dirigenten van onze kerkkoren zich voor de taak gesteld zien, elke week in één repe titie de wisselende gezangen voor de Zondag en de feesten in te studeren. Daarbij moet het repertoire van meerstemmige muziek geregeld wor den geoefend en uitgebreid. Is het dan wonder, dat de leiders van kerk koren niet altijd die zorg aan de op leiding van nieuwe zangers kunnen besteden, als zij zelf zo graag zou den willen? Op dit terrein nu ligt de werkzaamheid van de Kerkmu- ziekschool ,St. Pieter". Zij biedt een volledige opleiding tot kerkzanger een eer rekenen de cursisten op te lei den tot zangers, die op het koor, waarvan zij lid zijn of wallicht wor den, hun schone taak naar behoren kunnen vervullen. Inlichtingen over de nieuwe cur sus en inschrijving daarvoor aan het adres Heerengracht 88, telefoon 23316 Leiden. Herm. Buis, HILLEGOM Opening R.K. Lagere Tuinbouw school. Deze zal plaats hebben in huize Treslong, Vrijdag a.s. nam. 2 uur. De inwijding geschiedt door de deken van Noordwijk en de opening door de dii'ecteur-generaal van de Tuinbouw, ir. W. A. v. d. Plassche. Demonstratietuin. In verband met het 70-jarig jubileum der afd. Hillegom, de oudste en grootste afd. der Alg. Vereniging, was men voor nemens op de terreinen rond Tres long, een vollegrondstentoonstelling te houden. Dit denkbeeld is uitge groeid tot het plan om een perma nente demonstratietuin-bloembollen te stichten. Om dit voornemen te doen slagen, was echter de mede werking nodig van het centraal bloembollen-comité. De commissie voor onpersoonlijke reclame heeft thans besloten, aan het C.B.C. te ad viseren, op de begroting van 1949 een bedrag van 35.000 uit te trek ken voor de financiering van dit project. De heer Boei-, gemeente-opzichter der plantsoenen van Hillegom heeft een voorlopig ontwex-p gemaakt, dat door de heren Oh. F. J. Dix, H. J. Voors en Walter Roozen zal worden bestudeerd, en zo nodig gewijzigd. De commissie uit de afd. Hillegom zal trachten een garantiefonds te vor men, zodat met de werkzaamheden terstond kan worden begonnen. In 1949 zal op bescheiden wijze begon nen worden, terwijl in 1950 de de monstratietuin in volle pracht zal prijken. Geboren: z. van N. Jongkind van der Bent; z. van C. W. Meskers van Saase; z. van H. M. Schlaman Staring; d. van C. van Schoorvan der Pulym; z. van H. A. Rikkers van der Haven. Ondertrouwd: W. Trouwen en J. H. Strijk. Getrouwd: H. Smit en G. A. Spil- ker; D. Wijma en H. Kommer. Ovei-leden: J. Marijns m. 6 j. DE ZILK Een grote snoek De heer J. uit Haarlem, viel bij het hengelen in de Leidse Vaart in slaap en plompte voorover in het water. Daar de man niet kon zwemmen, heeft het perso neel van de fa van H. hem van de verdrinkingsdood gered. LEIMUIDEN Verdronken Zaterdagmiddag is te Tolhuis een zesjarig jongetje ver dronken. De bewoners van een woon- scheepje, dat enige tijd in de omge ving van de Sluis gelegen was, misten hun zoontje. Nadat de hele omgeving afgezocht was zonder resultaat, werd reeds vermoed dat hij in het water terecht gekomen was. De diepe rivier werd afgevist, en nadat de politie ge ruime tijd gedregd had, werd het lijkje gevonden. LISSE Geboren: Cornelia M. A. G., d. van L. Verhaar en B. M. Siecker; Froukje, d. van B. de Vries en A. L. van Steenset. Getrouwd: N. P. van Rooijen en P. J. J. Salman; W. A. Akerboom en P. M. van Rooijen; J. Dol en G. Weste- rinlk; A. H. Couzijn en G. Geerlings; J. G. Randsdorp en A. A. E. van Meijgaarden, NOORDWIJK Zwemmen In het Golfbad werd het examen afgenomen voor ge oefend zwemmer waaraan ook door Brigadeleden werd deelgenomen. Na afloop konden 36 diploma's worden itgereikt n.l. voor A. mej D. Plug, mej. G. Huisman, mej N. v. Rooyen, mej. A. Bartlema, mej L. v. Duin, mej J. v. Duin, mej A. Duindam, mej J. Duindam, mej W. v. Egmond, mej W. Steenvoorden, de heren P. Huis man en C. v. Rooyen; voor B: de da mes C. Dubbelaar, Adr v. Vliet, A. v. Vliet, M. Meyers en de heer Koos Beurse; voor A en M.; de dames A. Duivenbode, A. v. d. Wiel, J. v. d. Wiel, C. v. d. Zwan, M. v. Egmond, A. Kozijn, T. Bos, E. v. d. Luyt-Bin- nendijk en C. Dubbelaar. De proeven werden afgenomen door de heer Teunissen uit Leiden - Geboren: Petronella, H., d. van A. Beelenv. Duin; Ank J., d. van J. van HeusVermeulen; Berend J.. z. van G. v. d. Wielv. Asten; Neeltje, d. van J. HoogendoornKarreman; Arjan (D. H., z. van P. Eigenbrood van Leeuwen; Wilhelmus A. A., z. van W. P. BraunJansen; Hermine J. W„ d. van J. W. v. d. Krogt Fruijs v;ijk. Ondertrouwd: W. C. J. Langeveld en G. M. Hoogeveen; K. Zandbergen en G. v. d. Haak; A. Vlieland eni T. C. v. d. Eijkel. Getrouwd: W. Plug en J. Vegt. NOORDWIJKERHOUT Door een paard geslagen. Toen E. Pennings Zondagavond een paard naar de weide bracht kreeg hij tegen zijn voorhoofd een slag van ait paard. Een grote bloedende hoofdwond was het resultaat van deze trap. Door toe vallige voorbijgangers die het onge val zagen gebeuren, werd dokter Wösten gewaarschuwd die P. de eer ste geneeshulp verleende. Overbren ging voor nader onderzoek naar het ziekenhuis achte de geneesheer nood zakelijk. RIJNSATERWOUDE Kortebaan draverijen De drave rijvereniging „Rijnzaterwoude Voor uit", die het plan had de kortebaan draverij op 15 Sept. te houden, heeft besloten deze enkele wekan uit te stellen. VALKENBURG Brand. In een onbewaakt ogen blik hadden de kinderen van H. v. E., aan de Broekweg Zondagmiddag lucifers bij het gasstel weggenomen en hiermede spelendertvijze de hooi berg in brand gestoken. Deze stond spoedig in lichte laaie. De brandweer van Valkenburg en van het vliegveld rukten uit en konden boerderij en huis nog behouden. De hooiberg brandde af. ZOETERMEER Aanrijding. Vrijdagmiddag om ongeveer 5 uur had op het kruispunt den HoornRokkeveenseweg een aanrijding plaats, waarbij een per soon vrij ernstig gewond werd. Van- pl de Hoorn naderde een personen auto, bestutord door de heer H. Koop man uit Rotterdam, i»eA kruispunt, terwijl tezelfdertijd de 32-jarige on derwijzer P. W. H. uk Zoetermeer per motorrijwiel het k. Mispunt pas- seerde. Het uitzicht is daar vrij slecht, zodat de bestuurders elkaar te laat opmerkten en een aanrijding onvermijdelijk was. De motorrijder liep een zware hersenschudding op en werd, na verbonden te zijn door dokter de Bruijn en dokter Palte, per brancard naar huis vervoerd. De bestuurder van de auto kwam met de schrik vrij. Poging tot inbraak. Door de po litie werd een jongeman aangehou den welke zich met een valse sleu tel toegang had verschaft tot een woning in de Molenstraat. Gemeenteraad. De raad komt op Maandag 20 September, om 14.30 uur in openbare vergadering bijeen. Uit de agenda noemen we: Gratifi catie-regeling gemeentepersoneel. Verzoek van het kringbestuur „Mid den-Zuid-Holland" van de Chr. Boe ren- en Tuindersbond om subsidie t.b.v. de Christelijke Lagere Land bouwschool t,e Bleiswijk. Voorlopige vaststelling gemeepterekening 1946 en goedkeuring rekening 1946 Bur gerlijk Armbestuur. Wijzigingen ge meentebegrotingen 1946 en 1948. Geboren: Adriana Jacoba, d. van C. J. van Rijs en C. W. de Bruijn. Ondertrouwd: P. Kuif, 27 j. en B. Hoek, 32 j. te Rotterdam; C. van Leeuwen, 24 j. en J. P. Bontenbal, 24 j. te Zevenhuizen. Gehuwd: H. W. Philippo, 28 j. en E. van Duijbenbode, 29 jaar. Overleden: A. van Viegen, 4 mnd, zoon van J. van Viegen en G. Hoo gendoorn. ALPHEN AAN DEN RIJN Geboren: Anton, z. van K. Hei- nen en J. van Bruggen; Jan Karei Frans, z. van H. A. den Hertog en A. E. Koster; Johannes Maria Wil helmus, z. van A. de Jong en M. W. Evers; Cornelis, z. van J. Labrie en K. Schellingerhout; Adriaan, z. van C. L. Jongeburger en A. Groene- veld; Maria Josina, d. van A. Boes veld en A. dc Knegt; Bouke, z. van L. Visser en J. C. I. Heemrood; Ma ria Cornelia, d. van J. Zwaan en F. H. Pijpers; Marinus Jan, z. van N. van Keeken en T. Battem; Johannes Leonardus, z. van J. L. van Tol en J. A. van den Hoogen; Jacobus Ilen- drikus, z. van H. Rodenburg en M. J. Heijne. Huwelijksaangiften: Martinus M. Assendelft, 24 j. en Hendrika A. van Zuijlen, 24 j.; Bastiaan M. Zijerveld, 29 j. en Hilligje Boot, 27 j.; Adria- nus C. Dorresteijn, 33 j. en Sophia C. van Niekerk, 30 j.; Rijk van Dijk 26 j. en Pieternella J. van der Lee, 24 j.; Jan Arie Rietveld, 24 j. en Jansje van Heusden, 21 jaar. Huwelijken: Hubêrtus J. van der Zon, 28 j. en Geertruda C. 01 ij er- hoek, 22 j.; Wilhelmus A. Sluis. 22 j. en Elizabeth M. Klarenbeek. 20 j. Overleden: Engelina den Braver, 553 j. gehuwd met J. Eikelenboom; Maria Theresia Löcke, 74 j. onge huwd; Hendrik B. van Wijk, 66 j.; Petrus H. J. de Heij, 1 jaar. BOSKOOP Geboren: Gerrit, z. van A. de Bruin en P. Sepers; Anna E., d. van J. A. Boer en A. Nijeveldt; Petrus G. M., z. van J. J, van der Louw en E. P. Zevenhoven; Jacoba A. M.. d. van J. J. van der Louw en E. P. Ze venhoven; Maria Th., d. van W. P. van der Werf en H. M. Klijn. Huwelijken: A. J. Kuijf 29 jaar en M. F. Stigter 27 j.; J. L. Aarts 30 jaar en C. S. van Gemeren 34 jaar. Overleden: Helena Menken 68 j., wed. van K. M. Vermeulen; Janne tje Uijl, 92 j. wed. van C. v. Gorsel. Ondertrouwd: H. Uiterwijk 29 j. en M. Koster 23 jaar. HAZERSWOUDE (Dorp) Onderscheiding. Aan de wacht meester le klas der Rijkspolitie, J. Mik, werd het Oorlogsherinnerings- kruis met de gesp toegekend, voor bijzondere krijgsverrichtingen in Mei 1940. KOUDEKERK Geboren: Juliana B., d. van D. G. A. de Rooij en W. J. v. d. Zon; Petrus G. M., zoon van A. Maurits en E. Meijer. Ondertrouwd: F. v. d. Loo en G. v. d. Meijden 23 jaar. Getrouwd: J. v. d. Greft 25 j. en J. Hoogeboom 33 jaar. WOUBRUGGE Geboren: Nicolaas C., z. van J.. van Wieringen en W. M. Mooren: Petronella J. C. d. van C. Th. van Goozen en H. A. v. d. Ster. Ondertrouwd: M. J. Koetsier 30 j. en Kè Oosthoek 28 jaar; J. van der Boon 39 jaar en W, Visser 29 jaar; Arie H. Kool 35 jaar en A. van der Boon 35 jaar; J. W. van Leeuwen 28 jaar en J. H. M. van Santen 22 j. WEERSVERWACHTING KOEL WEER. Toenemende bewolking met tijdelijk regen maar morgen over dag opklaringen. In het Zuid- Oosten van het land aanvanke lijk zwakke, overgens meest ma tige en vooral in de kustgebie den tijdelijk krachtige wind tus sen Zuid en West. ZEVENHOVEN Oranjefeest. Onder stralend zo merweer heeft Zevenhoven het gou den regeringsjubileum van onze af getreden vorstin gevierd. Des mor gens te 9 uur kwamen de leerlingen van de verschillende scholen onder leiding van het personeel voor de ambtswoning van de bui'gemeester bijeen, waar de kinderen een aantal vaderlandse liederen ten beste gaven. Het hoofd der school, de heer Kerk hoven, sprak de burgemeester toe. Burgemeester van der Weijden, die met zijn echtgenote op het bordes van de ambtswoning staande de hul de in ontvangst nam, richtte zich ver volgens tot de Zevenhovense jeugd. Hij sprak over het gezag en het ze genrijk .en wijs bestuur gedurende een halve eeuw van Koningin Wilhel- mina, met Wie het Nederlandse volk schouder aan schouder de nieuwe toe komst tegemoet gaat. Daarna begaf men zich naar het feestterrein op het land van de Wed. Straathof. Daar namen de spelen en wedstrijden, georganiseerd door de Wilhelminavereniging, een aanvang. Vooral het 'touwtrekken over de ringsloot, waaraan ook dames het te gen het sterke geslacht durfden op nemen, trok veler belangstelling. Ver schillende dames en heren moesten zich een onderdompeling in de ring sloot laten welgevallen als hun krachten tekort schoten tegen die van hun tegenstanders. Voorts waren er wedstrijden hard rijden paard onder de man, rijden met versierde tilbury's, waaraan 39 paren deelnamen, ringsteken en een wielerwedstrijd over een afstand van ca. 30 km. Tijdens de wedstrijden wa ren ér verschillende andere attracties. Zo werden er volksdansen uitgevoerd door de Chr. meisjesvereniging on der leiding va;i Mej. Corbijn van Wil- lenswaard. Voor de schoolkinderen was uit nemend gezorgd. Zowel op de scho len als op het feestterrein werden ze rijkelijk getracteerd. Voor de jeugd was er tevens een poppenkast aanwezig, een goochelaar en een sneltekenaar. Des avonds te half acht uur was het grootste deel der bevolking bij prachtig weer op nieuw op het feestterrein aanwezig, toen de burgemeester een herden kingsrede hield over het bestuur van Koningin Wilhelmina gedurende de afgelopen vijftig jaar. Spr. deelde mede dat hij namens de burgerij van Zevenhoven tele grammen heeft gezonden aan Hare Majesteit de Koningin en aan 11. K. H. Prinses Wilhelmina. Hierna dankte spr. het bestuur van de Wilhelmina-vereniging, dat, onder aanvoering van de heer dè Haan. dit feest in overleg en in de beste ver standhouding met het onderwijzend personeel en de respectieve organisa- ties tot een feest voor geheel de ge meente heeft weten te maken!. Voorts bracht spr. dank aan allen die er het hunne hadden toe bijge dragen om dit feest te doen slagen, o.a. zij die aan de wedstrijden had den deelgenomen, winkels hadden versierd, erepoorten hadden ge plaatst; aan de Chx\ zangvereniging die dit feest met prachtige liederen had opgeluisterd en tenslotte aan de familie Straathof, die zo bereidwillig was geweest het terrein voor dit feest te willen afstaan. De rede van de Burgemeester ver wierf een krachtig applaus waarna een driewerf hoera op ons Vorsten huis werd uitgebracht gevolgd door een driewerf hoera op het bestuur van de Wilhelmina-vereniging, het welk zich zoveel moeite had getroost om het feest te organiseren en zijn werk met succes bekroond zag. Hierna trad een gezelschap op. Wat dit gezelschap met het aangekondigde openluchtspel te maken had zal voor velen een onbeantwoorde vraag zijn, doch hoe het ook zij, het gezelschap gaf verbluffende staaltjes van zijn kunnen en ontlokte aan het publiek talrijke lachsalvo's. Hoewel het publiek zich best heeft vermaakt meent het bestuur toch dat de voorstelling, naar de gemaakte af spraken, meer in het teken van de Oranjeviering had dienen te staan. Tenslotte begaf een groot deel van het publiek zich naar de op het ter rein staande consumptietent van de heer Smit om zich nog enige uren onder opgewekte muziek en dans aangenaam te verpozen. Al met al heeft Zevenhoven een schoon feest gevierd ter gelegenheid van het 50-jarig regeringsjubileum van Koningin Wilhelmina en de in huldiging van Koningin Juliana. Met voldoenihg mag op deze feest dag worden teruggezien. De uitslagen van de gehouden wed strijden luiden als volgt: Paard onder de man: le pr. I. van Tol; 2e pr. C. Pellegrom; 3c pr. H. Mourits. Touwtrekken over de ringsloot: le prijs J. van Tol; 2e prijs mej. de Bruin en mej. R. de Groot; 3e pr. G. Schellingerhout. Ringrijden met tilbury: le prijs: P. Domburg en E. Domburg; 2e prijs: W. Kooien; 3e prijs: H. Mourits en R. Mourits; 4e prijs: P. Straathof en C, Straathof. Versieren tilbury: le pr. Gezusters de Boer; 2e pr. H. Mourits en R. Mou rits. Zakslaan: le pr. K. van der Sluis; 2e pr. R. Lubberts; 3e pr. J. de Gier. Gevel versiering: le pr. Slagerij T. Kalshoven; 2e pr. Bakkerij C. de Gier; Eervolle vermelding: Christe lijke School. Erepoorten: le pr. Noordeinde; 2e pr. Dorp. Wielerwedstrijd: le pr. S. de Graaf; 2e pr. W. van Trigt; 3e pr. M. v. Trigt. Wieleraspiranten: le pr. G. Rossen berg; 2e pr. G. Könst.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3