3)e Ccid6e(Soii^mit Russen weigeren de politie mannen vrij te laten Benesjstaatsbegrafenis Er was spanning maar tot incidenten kwam het niet Stakingen en demonstraties van communisten Koningin met drie prinsesjes naar Marken Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1948 39ste JAARGANG No. 11487 Bur. Papengracht 32, Telef. Redactie 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn. 20935 - Abonnementsprijs f 0.30 p. w., f 1.30 p. mnd., 3.90 p. kwart. Franco p. p. f 4.65 - Advert.: 15 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.50 De gebeurtenissen te Berlijn ï|ET BRITSE MILITAIRE BESTUUR heeft bekend gemaakt, dat met ingang van Vrijdag alle massa-demonstraties in de Britse sector bin nen een straal van ongeveer één kilo meter van de Sowjetsector verboden zullen zijn, ten einde botsingen met politie of burgers uit de Oostelijke sector te vermijden. Vandaag, Donderdag, zal op de Platz der Repu bliek, 1Ö0 meter van de grens der Sowjetsector gelegen, nog een massa demonstratie tegen het communisme worden gehouden, aldus meldt Reu ter, die naar schatting van leiders der politieke partijen in het Westen door 750.000 mensen zal worden be zocht. n 1 d^i.1" de mening van marshall. Protest van benijnse gemeenteraad De Berlijnse gemeenteraad heeft gisteren met algemene stemmen een •resolutie aangenomen, waarin gepro testeerd wordt tegen de arrestatie van de politiemannen der Westelijke sectoren, die tot taak hadden het stadhuis te beschermen tegen demon stranten. Er wordt een beroep op de vier commandanten gedaan „alle maatregelen te treffen voor de on middellijke vrijlating der arrestan ten in naam van menselijkheid en recht". De fractie van de S. E. D. was niet op de vergadering aanwezig, daar deze plaats vond in de Britse sector. „provocatie", zegt kotikof. De Amerikanse commandant van Berlijn, kolonel Howley bracht gis teren een bezoek aan de Russische generaal Katikof om te protesteren tegen het in hechtenis houden van politie-agenten uit West-Berlijn. Kotikof heeft dit protest afgewe zen. Volgens Katikof waren de klach ten van Howley „onredelijk en onge grond". Naar Kotikof verklaarde, hadden officieren van de Westelijke geallieerden „in nauwe samenwer king met agenten in burger uit West- Berlijn de demonstranten op 6 Sep tember geprovoceerd". Zij hadden Berlijnse arbeiders aangevallen, „die alleen gekomen waren om hun ge rechtvaardigde eisen aan het stads bestuur kenbaar te maken." nieuwe centen in circulatie Nog met beeltenis van Koningin Wilhelmina Naar de „Tijd" verneemt hebben Zaterdag de eerste nieuwe bronzen centen, die nu volgens de Muntwet moeten worden aangemaakt, de Rijksmunt te Utrecht verlaten. Zij werden fn een totaal van 400.000 stuks verzonden naar het postkan toor te Amsterdam, vanwaar ze ogenblikkelijk min of meer als spe ciale attentie tijdens de feestweek in circulatie werden gebracht. Deze nieuwe centen dragen nog de beeltenis van H.M. Koningin Wilhel mina, naar een ontwerp van prof. Wenckebach. Pas na 1 Januari 1949 zullen centen met de beeltenis van Koningin Juliana worden aange maakt. N~~~ wii nader vernemen, beperkt de productie van de Rijksmunt zich voorlopig nog tot centen. Eerst over enige weken zullen ook de andere munten worden aangemaakt. Ook is deze aanmaak die over een periode van 3 jaar zal lopen door allerlei technische moeilijkheden nog zo ge ring, dat voorlopig alleen uitgifte via Amsterdam zal plaats vinden. Op de keerzijde van de munt, die groter is dan haar zinken en kleiner dan haar koperen zusjes, is een grote één. aangebracht. De rand is niet ge karteld en draagt geen inschrift. „De ongeregeldheden in Berlijn hebben ten doel een door de commu nisten beheerst bestuur in die stad ie vestigen", aldus heeft de Amerikaan se minister van Buitenlandse Zaken gisteren onomwonden verklaard op een persconferentie. Hij voegde er toe: „Hiertegen moet vastberaden weerstand worden geboden." Hij zei- de, dat de onlusten „beslist niet nut tig" waren voor de besprekingen der vier militaire gouverneurs in Ber lijn en verzekerde, dat Amerika niet zal onderhandelen onder pressie. Genoemde besprekingen schijnen intussen stil te staan. Hyderabads strijd om onafhankelijkheid india'S troepen willen inlijving forceren. Hevige spanning heerst er op het ogenblik in Hyderabad een land streek in het voormalige Brits Indië, dat orm-ingd wordt door de nieuwe staat India. De 63-jarige Nizam van Hydera- Ongeveer een millioen mensen wa ren gisteren in Praag samenge stroomd, om de staatsbegrafenis van president Benesj bij te wonen. De plechtigheid vond plaats in een ge spannen atmosfeer en te midden van veel machtsvertoon. Het middelpunt was het Wenceslausplein. De katafalk bad, de rijkste man ter wereld, heelt stond opgebaard in het hier gelegen een jaar lang het hoofd geboden aan alle pogingen om zijn land een deel te maken van India. Hij is een Mo hammedaan en heerst over eert be volking die voor 85 pet. uit Hindoes bestaat. Maanden lang heeft Hydera bad onder een blokkade van India geleden. Thans dreigen troepen van India Hyderabad binnen te vailen om het land met geweld in te lijven. De Nizam heeft de bemiddeling van de U.N.O. verzocht. Panthéon. Staande voor het stoffelijk overschot van de „bouwer der repu bliek" hield de communistische mi nister-president Zapotocky een rede. Hij zeide onder meer, dat de boze opzet van hen, die Benesj' nagedach tenis willen misbruiken voor reac- tionnaire doeleinden, tot mislukknig gedoemd is. Daarna werd de kist het plein op gedragen, dat bezaaid was met rode en witte bloemen, de kleuren van Benesj' voormalige nationale socia- De Franse regeringscrisis j^A de DEBACLE van Schuman heeft thans de Franse president Vin cent Auriol aan de radicaal Henri Queuille verzocht een regering te vormen. Daarvóór was Herriot aangezocht, doch deze had voor de eer bedankt. Queuille heeft de opdracht voorlopig aanvaard. Intussen roeren de communisten zich, organiseren stakingen en demonstraties, waarop zij schreeuwen: „De communisten aan de macht". Aan de andere kant dringen de Gaullisten aan op nieuwe verkiezingen. daarna in tot het Elysée door te drin gen. Ze lieten de president vragen hen te ontvangen. Vijf man mochten binnenkomen, de rest werd door een zeven rijen diep cordon politie agenten en gardisten teruggedre ven langs de Rue du Faubourg Saint Honoré, de meest chique straat van Parijs. De demonstranten luchtten hun wrevel met kreten als: „De commu nisten aan de macht!" en „Wij ver langen een regering waarin alle de mocraten zijn vertegenwoordigd!" Alvorens uiteen te gaan. zongen zij de Internationale. Van beide kanten, po litie zowel als demonstranten, werd met succes gepoogd onaangename incidenten te vermijden. wie is queuille? Queuille vertoeft sinds 1914 in de Franse politieke arena. .Hij- is lid ge weest van Kamer en Senaat en heeft wat hier niet zo moeilijk is vijf tien keer het ministersambt bekleed. Tijdens de tweede wereldoorlog is Queuille in 1943 uit Frankrijk ont snapt. Hij heeft zich toen in Londen bij generaal de Gaulle gevoegd. Hij is een gematigd radicaal, die in zijn eigen partij èn in de Assehblée gezag heeft. Gaullistisch gezinde afgevaardig den, aldus .meldt Reuter, hebben Queuille meegedeeld, dat zij zich achter zijn eventuele regering zullen scharen, indien in October plaatse lijke verkiezingen worden gehouden en ter voorbereiding van nieuwe al gemene verkiezingen de Kieswet her vormd wordt. communisten demonstreren. Terwijl Queuille op het Elysée con fereerde, daverde het centrum van Parijs van de betoging, die duizen den arbeiders en beambten hielden. Het gehele verkeer liep vast. Hon derden politie-agenten kregen tot taak de betogers te verspreiden. In de Rue de Rivoli keerde politie met een barricade van overvalauto's de opmars naar het stadhuis. Enkele honderden communisten slaagden er HULDE DER VER. STATEN VOOR KONINGIN WILHELMINA. Het Nationaal Archief van de Ver enigde Staten in Washington heeft het gouden regeringsjubileum van ""oningin Wilhelmina herdacht met c n speciale tentoonstelling, gewijd e n documenten betreffende de be trekkingen tussen Nederland en de Ver. Staten. De Nederlandse ambassadeur, Dr. E. N. v. Klef fens (links) bekijkt samen met de Staatsarchivaris Dr. Wayne C. Grover het document van net eerste verdrag, dat op 8 October 1782 in Den Haag werd ondertekend. minder animo voor de technische studie te delft. Het juiste aantal studenten, dat zich aan de Technische Hogeschool te Delft heeft laten inschrijven is nog wel niet bekend, maar men mag aan nemen, dat het er ongeveer zevenhon derd zullen zijn. Het vorige jaar wa ren het er bijna vierhonderd meer. listische partij. Ter zijde liepen sol daten met de bajonet op het geweer en gewapende fabriekswachten. 'De hele binnenstad was daar trouwens vol van. De kist werd geplaatst op de af fuit van een kanon, getrokken door een militaire auto, waarin een afde ling gehelmde soldaten, voorzien van automatische geweren, zat. Achter de baar liepen, m zware rouw, mevrouw Benesj en een broer van de overledene. Daarna kwamen de ministers, de in Praag geaccrediteerde diploma ten én de leden van het parlement. Bij de Pankzac-gevangenis geko men, brachten de leden der regering de gestorven president hun laatste groet. De staatsbegrafenis was daar mede ten einde. Het stoffelijk over schot werd teruggebracht naar Be nesj' landgoed Sezamovo Oesti, waar het zal worden bijgezet. Gisteren is, zoals reeds gemeld, de koningin met drie. prinsesjes een tocht gaan maken met 'de „Piet Hein" over het IJ. De kroonprins Olaf, kroon prinses Martha van Noorwegen en de effgroothertog Jean van Luxemburg maakten de boottocht mede. Gebleken is nu, dat het de bedoe ling was een bezoek te brengen aan Marken. Anderhalf uur heeft het onge dwongen koninklijk bezoek aan Mar ken geduurd. Aan de prinsesjes wer den Markense poppen geschonken. Om één uur verliet de „Piet Hein" de haven om koers te zetten naar Hoorn, waar koningin Juliana, de oudste drie prinsesjes, het Noorse kroonprinselijke paar en de erfgroot- hertog van Luxemburg een wandeling van bijna een uur door het stadje maakten. Om half vier begaf het vorstelijke gezelschap zich weer aan boord en verliet de „Piet Hein" de haven op de terugreis naar Amsterdam. Om streeks kwart voor zeven passeerde de „Piet Hein" de Oranjesluizen en tegen halfacht arriveerde het gezel schap op het paleis op den Dam. Prins Bernhard heeft gisteren een bezoek gebracht aan de Jaarbeurs1 te Utrecht. AFSCHEIDSAVOND VORSTELIJKE GASTEN. Koningin en prins in Amstel-hotel. Alle vorstelijke gasten, die tijdens de jubileumfeesten en de inhuldiging in het Amstel-hotel verblijf hebben gehouden, verenigden zich, gister avond, na het gala-diner ten paleize, op een afscheidsbijeenkomst in het Amstel-hotel. Koningin Juliana en prins Bernhard vertoefden lange tijd in hun midden in eèn genoeglijk sa menzijn. Vandaag vertrokken vele der gas ten. Prins Axel vloog hedenmorgen naar Kopenhagen. Het Zweedse kroonprinselijk paar vertrok met de Scandinavie-express naar Stockholm. Ook prinses Margarete van Denemar ken reisde, integenstelling tot haar echtgenoot, met de trein. Het Noorse kroonprinselijk paar blijft nog enige dagen in ons land. Prinses Margaret vloog vandaag naar Londen terug. De graaf en gravin van Athlone begaven zich heden naar den Haag, zij zullen de overtocht naar Engeland met de nachtboot maken. Prins George van Griekenland heeft zich per trein naar Parijs begeven. Erf-groothertog Jan van Luxemburg zou waarschijnlijk per vliegtuig terugkeren. KONINGIN MET DE PRINSESJES NAAR MARKEN. H. M. de Koningin heeft Woensdag in gezelschap vaar haar drie oudste dochtertjes, kroonprinses Martha kroonprins Olav van Noorwegen en Erf-Groothertog Jan van Luxemburg met de „Piet Hein" een bezoek ge bracht aan het eiland Marken. Het gezelschap in de straten van het be kende vissersdorp onder geleide van de burgemeester, mr. C. P. van Reeu wijk. Prinses. Margriet, een Marker pop in de armen geklemd, in gesprek met een miniatuur Marker meisje. H.M. koningin Juliana heeft aan een aantal vorstelijke gasten, hoofden van bijzondere missies en leden van het gevolg, die ter bijwoning van haar plechtige inhuldiging naar Am sterdam zijn gekomen, hoge onder scheidingen verleend. Prinses Margaret Rose ontving het grootkruis van de Nederlandse Leeuw evenals koningion Elisabeth van Bel gië, prins George van Griekenland en P. Ramadier van Frankrijk. De Franse auteur George Duhamel ontving het grootkruis in de orde van Oranje-Nassau, de vertegen woordiger van de Paus, mgr. Valerio Valeri ontving eveneens het groot kruis in de orde van Oranje-Nassau en de hertog van Beaufort (Engeland) werd benoemd tot groot-officier in de orde van Oranje-Nassau. Toen zij Dinsdagavond in de pauze van het concert door het Concertge bouworkest te Amsterdam aan de vorstelijke gasten werd voorgesteld en gecomplimenteerd door Koningin Juliana, aarzelde Jo Vincent toen zij zei: Ik weet niet of ik het mag zeg gen, maar ik vind dat u er zo beeldig uitziet. Ja, het zijn ook allemaal bullen van mijn moeder, was het geamuseer de antwoord op haar woorden van bewondering. „Trouw". amsterdamse tram vervoerde millioen passagiers per dag. Naar schatting heeft het Gemeen telijk Vervoerbedrijf in de hoofdstad cp de voor hem drukste dagen van de feestweek een millioen personen per dag vervoerd. De conducteurs hebben onder uiterst moeilijke omstandigheden zeer hard gewerkt. bioscooptent op ..groningen 1948" in enkele minuten afgebrand. In de „Parkbioscoop" op het terrein van de tentoonstelling „Groningen 1948" is, zoals reeds in een deel onzer vorige oplage vermeld, gistermiddag tegen twee uur tijdens een voorstel ling, die door 150 bezoekers', onder wie de hoofdcommissaris van Gro ningen, de heer S. M. Molenaar, werd bijgewoond, brand ontstaan. In een ommezien stond dé gehele bioscooptent, die plaats biedt aan ruim 600 personen, in lichterlaaie. De brandweer was in drie minuten aanwezig. Om twee minuten over drie, dit is tien minuten nadat de brandweer was gearriveerd, was de brand bedwongen. In deze korte tijd was de bioscooptent echter geheel uitgebrand. Dank zij het snelle optre den van de brandweer, bleef de scha de aan omliggende tenten tot een mi. nimum beperkt. De brand is ontstaan, doordat een filmband van het'projectie-apparaat is blijven haken. De operateur kon niet voorkomen, dat de vlam over sloeg naar de bovenste filmtrommel, waardoor het filmapparaat onmiddel lijk vlam vatte. De schade wordt op 25.000 gulden geraamd. Het afgebran de theater was eigendom van een ver- huurinrichting en in exploitatie van de gezamenlijke Groninger bioscoop- directies. de begrafenis van het stoffelijke overschot van mgr. poels. Het stoffelijk overschot van mgr. dr. H. A. Poels zal hedenmiddag om vijf uur van Imstenrade worden overgebracht naar het ziekenhuis te Heerlen. Daar wordt een chapelle ar- dente ingericht. Vrijdagmiddag om kwart over vier wordt het stoffelijk overschot van Heerlen naar Venray vervoerd. Aan de grens van deze gemeente zal deken W. Berden het stoffelijke overschot plechtig in ontvangst nemen, (om streeks zeven uur), waarna het ver voerd wordt naar het ouderlijk huis van mgr. Poels in de Hofstraat. Daar zal het worden opgebaard. Zaterdagmorgen om half elf wordt in de parochiekerk een plechtige Re quiemmis worden opgedragen, in te genwoordigheid van mgr. dr. j. H. G Lemmens, bisschop van Roermond. Mijnwerkers in arbeidskleding dragen het stoffelijke overschot van het huis naar de kerk. Na de Uitvaart volgt de teraardebe stelling in het familiegraf op het pa rochiële kerkhof. t nieuwe bonnen voor het tijdvak van 12 t.m. 25 september 1948. Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van: bonnen voor brood 207-1, 207-2 brood 800 gram brood 208 brood 400 gram brood ALLE BONKAARTEN 209 alg120 gram spijsolie 210 alg250 gram boter of margarine of 200 gr. vet 211 alg1 ei 212 alg200 gram rijst 213 alg400 gram brood bonkaarten ka, kb, kc 810. 215 alg250 gram boter of margarine of 200 gr. vet 216 alg200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 217 alg50 gram thee 218 alg125 gram koffie 219 alg. 250 gram waspoeder 220 alg750 gram suiker, bo terhamstrooisel enz. of 1500 gram jam, stroop enz. of 750 gr. versnaperingen B-229 200 gram kaas of 250 gram korstl. kaas bonkaarten kd, ke 810. 221 alg125 gram boter of margarine of 100 gr. vet 222 alg100 gram kaas of 125 gram korstl. kaas. 223 alg500 gram suiker, bo- terhamstropisel enz. of 1000 gram jam, stroop enz. of 500 gr. versnaperingen 224 alg500 gram waspoeder E-235 500 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel of kinderbiscuits. tabaks- en versnaperingen- kaarten enz. qb, qc 808. 105 versn. 200 gram versnape ringen of 200 gram suiker, boterham strooisel enz. -of 400 gram jam, stroop enz 108 versn100 gram versnape ringen of 100 gram suiker, boterhamstr. enz. of 200 gr. jam, stroop-enz. bonkaarten za, zb, zc, zd, ze, md, mf, mh 810. (Bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken). Geldig zijn de bonnen van de strook Q. Deze bonnen zijn 14 dagen geldig. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 10 September a.s. worden gebruikt. bonnenlijst eenmaal per '14 dagen. Het C.D.K. deelt mede, dat voor taan eenmaal per veertien dagen een bonnenlijst gepubliceerd zal worden. Het systeem van wekelijkse lijsten, dat in de vacantiemaanden reeds on derbroken werd, zal nu dus definitief verlaten worden. Een en ander houdt ook in, dat de broodbonnen weer voor een tijdvak van 14 dagen tegelijk worden aangewezen. De bonnén voor tabak zullen voor lopig nog op de oude wijze worden bekendgemaakt, dus telkens op de Donderdag volgende op het verschij nen van de bonnenlijst. Negenduizend gulden stalen twee donkerblonde mannen uit een huis, waarvan de bewoners in hun patates-friteskraam op het Waterloo- plein stonden. Zij deden de buit aan kleingeld in een kussensloop, dat zij uit de linnenkast haalden. £en ko-Vie.itje-... Mij spreekt de blomme een tale, mij is het kruid beleefd, mjj groet het altemale, dat God geschapen heeft Guido Gezelle.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 1