Inspanning tot herstel, uitbreiding en vernieuwing Toestand te Berlijn slechter dan ooit Kabinet-Schuman weer gevallen Defective WOENSDAG 8 SEPTEMBER 1948 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 EEN EN VIJFTIGSTE JAARBEURS Ï"YE DOMSTAD kon met reden haar nationale versiering handhaven, nu de feesten rondom het Koningshuis zijn vergleden in de 51ste Jaarbeurs. Gistermorgen zijn de bekende poorten op het Vreeburg en aan de Croeselaan wijd open gegaan en heeft de grote stroom van pu bliek zich verplaatst van Amsterdam naar Utrecht. En nu reeds laat zich aanzien, dat die stroom zal blijven toevloeien in de komende tien dagen nu er weer veel schoons is te zien en nieuwe producten aan deze Najaar- beurs zijn toegevoegd. Toen het nieuwe Kabinet optrad, is er in de Regeringsverklaring op ge wezen. dat, al is er sinds de bevrij ding grote vooruitgang te constateren op velerlei -gebied, er toch allerminst reden is tot berusting en zelfvoldaan heid. In wezen is de economische toe stand veel erger dan in het algemeen wordt begrepen. Dus wordt een grote krachtsinspanning van ons volk i: al zijn geledingen verwacht, om nog dreigende gevaren af te wenden. Bij het bereiken van de ons gestelde doeleinden zijn wij nog ver bene den de maat*gebleven. Gisterochtend in de gebruikelijke persconferentie bij het begin var Jaarbeurs heeft de directeur, mr.' J. Milius, nochtans een optimistisch ge luid doen klinken. Want deze 51ste Beurs, zeidè hij, laat niet alleen de resultaten van de arbeid over een belangrijk terrein van ons bedrijfs leven zien. dat zich grote inspanning tot herstel, uitbreiding en vernie- wing getroost, maar ook een cen trum voor het binnen en buiten landse handelsverkeer vormt, dat een wezenlijke bijdrage verleent tot ver hoging van onze nog maar beschei den welvaart. Rsimer aanbod en betere kwaliteit Vooral nu door ruimer aanbod en •beter kwaliteit, mede onder de druk der financiële omstandigheden op het bedrijfsleven en de consument de besteding van de beschikbare mid delen in verband met de bestaande vraag, toenemende zorgvuldigheid vereist, zal deze Najaarsbeurs niet zonder betekenis zijn. De groep meu belen heeft zich veel moeite gege ven, in heer uitgebreide^ afdeling in de Beatrixhal een overzicht te bie den van het beste fabrikaat. En de wel zeer grote agarische afdeling aan de Croëselaan geeft vooral in ver band met de behoeften, welke de nodige mechanisatie van land- en tuinbouw meebrengt, een keur van •machines en werktuigen te zien. Kennelijk is men gericht op de gro te Benelux-gcdachte, die zoals mi nister v. d. Brink ons laatst zeide spoedig iets meer zal moeten zijn dan een facade. Doch met de export richt men zich ook verder in Europa en daarbuiten, nu men producten kan vervaardigen, die onmiddellijk ol binnen korte tijd kunnen worden uit gevoerd. VOLKSHERSTEL SCHENKT 500.000. „Koningin Julianafonds" gesticht. Het bestuur van de Nederlandse Verenging voor Maatschappelijk Werk dgelt mede: Nu Prinses Juliana, die zich met zoveel toewijding placht te geven aan de leniging van sociale noden, de koninklijke waardigheid heeft aan vaard, heeft het bestuur van de Ne- derlanse Vereniging voor Maatschap pelijk werk, wetend, in haar geest te handelen, het initiatief genomen tot de oprichting van een fonds tot steun van instellingen voor maatschappe lijk werk in Nederland, in 't bijzon- dor ter leniging van door de oorlog ontstane noden. Aan dit fonds, waar van de stichtingsacte te 's-Graven- hege is verleden, mocht, met instem ming van H.M. de naam van „Konin gin Julianafonds" wbrden gegeven. Het is te verwachten, dat in deze dagen velen zich gedrongen zullen gevoelen uiting aan hun gevoelens van dankbaarheid en aanhankelijk heid te geven. Door dit te doen met een gift aan het „Koningin Juliana- fends". handelt men zeker in de geest van H.M. Het fonds mocht van de Raad van Beheer van Nederlands Volksherstel (in liquidatie) een gift "an 500.000 gulden ontvangen: tevens zal hieraan de verdere opbrengts der z.g. „Volksherstel"-sigaretten ten goede komen. Het adres van het fonds, dat gelijk uit het bovenstaande blijkt, geen in dividuele steun verleent, is: Stad houderslaan 46, 's-Gravenhage, giro nummer 433. Nieuwe producten trekken De aandacht van belanghebbenden iS reeds aanstonds gevestigd op twee nieuwe producten, die in ons land worden .vervaardigd, namelijk de lichtzetitiacfyine en de electrische signaalklok voor industriële doelein den. De lichtzetmachine vervaardigt de benodigde negatieve of diaposi tieve tekst met vermijding van boek drukzetsel, direct met behulp van fotografische matrijzen. En de elec trische signaalklok kan rnet de hand op de halve minuut worden afge steld. Op het moment, dat de wijzer het critische nulpunt heeft bereikt, klinkt een ingebouwd hoornsignaal en gaat op de klok een lampje bran den. Met deze klok is het mogelijk, signaalhoorns, machines en lichtbat- terijen op het ogenblik van het tijd signaal in of uit te schakelen. Niet slechts op het gebied der meu belen, maar ook op dat van de wo ninginrichting biedt deze Jaarbeurs nieuwe mogelijkheden en nieuwe vormen. Wij denken bijvoorbeeld aan de mogelijkheid van restauratie en conservering van vloeren. Nog geen bouwvergunning De uitgestrekte gebouwen en ter reinen zijn ook nu tot de laatste plaats bezet. En het is te voorzien, dat het ruimtetekort nog wel even zal aanhouden, nu het Jaarbeursbe- stuur nog steeds niet is gekomen in het bezit van de zo noodzakelijke vergunning tot het uitbreiden van expositie-ruimten. Deze vertraging is wel zeer te betreuren, waar het hier toch een zaak van nationaal belang betreft. Het is wel waar, dat men des ondanks uit het buitenland wederom groot bezoek kan tegemoet zien. Maar zal dit zo blijven, indien men zich ook verder moet behelpen; en zal aldus onze uitvoer-positie worden in de hand gewerkt? Na de gouden Jaarbeurs is dit de eerste, die wordt-gehouden onder de regering van Koningin Juliana. Moge zij een wezenlijke bijdrage leveren tot verhoging van 's lands welvaart en een periode inluiden van groeiend economisch en handelsleven. UITVAART EN BEGRAFENIS VAN FE HAYE Tot in alle hoeken was gistermor gen de Rozenkrankerk in Amsterdain gevuld met mensen, die het grote werk op sociaal gebied waarderen, dat verricht is door mejuffrouw Fé Haye. Deze maatschappelijke werkster, die vrijwel van haar jeugd af zich het lot heeft aangetrokken van de gees telijk en sociaal misdeelden, is Vrij dagmorgen in het Onze Lieve Vrou wegasthuis overleden. De plechtige Requiemmis werd opgedragen door mgr. E. van den Hengel, die geassi steerd werd door pater S. Wijste S.J. en rector A. C.'Schaaper. Na afloop van de plechtige heilige Mis was de begrafenis op „Zorgvliet" Op de weg daarheen hield de rouw stoet stil bij de school voor maat schappelijk werk in de Hobbema- straat, waar de leerlingen stonden aangetreden. Zij brachten met hun schoolvlag een ere-saluut aan de overledene en legden de vlag toen op de kist. Mgr. Van den Hengel ver richte aan het graf de absolute. EEN EI OP DE BONNENLIJST. Op de bonnenlijst van a.s. Donder dag komt een bon voor alle leeftijds groepen voor, die recht geeft op het kopen van een ei. Deze eieren zullen op vele plaat sen niet aanstonds voorradig zijn, al dus deelt de afd. voorlichting van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening ons mede, aange zien de bevoorrading van de handel in hoofdzaak in de eerste dagen van de volgende week zal geschieden en wel met koelhuiseieren, waarvan de prijs 2 cent hoger is dan die van ver se eieren tengevolge van de kosten van opslag en extra bewerking. Jaag die Rheumatische pijnen uit Uw ledematen! Dat kan! Met de eenvoudige bloed zuiverende Kruschen-kuur: Elke morgen de kleine dosis Kruschen Salts, zoveel als er op een cent gaat. De zes minerale zouten waaruit Kru schen bestaat, zijn een wondere sti mulans voor de bloedzuiverende or ganen. Lever, nieren en ingewanden hebben de opwekking nodig, die Kru schen geven kan. Ze gaan weer krachtiger werken, het bloed gaat sneller stromen en voorkomt zodoen de dat schadelijke, pijnverwekkendc zuren zich gaan vastzetten in spie ren en gewrichten en voortdurende oorzaak worden van Uw ondragelijke pijn. Niet zonder reden gebruiken millioenen mannen en yrouwen over de hele wereld sinds jaar en dag Kruschen. De heilzame gevolgen worden alom erkend en er kan geen reden zijn, waarom ook gij er niet van zoudt profiteren. Vraag Kru schen bij Apotheker of Drogist. Het stoffelijk overschot van dr. Benesj opgebaard. De begrafenis van dr. Benesj SPANNING TE PRAAG. Vandaag heeft te Praag de plech tigheid van de nationale begrafenis van wijlen dr. Benesj plaats. Een grote menigte is naar Praag ge stroomd om de plechtigheden mee te maken. Onder de autoriteiten heerste gisteravond grote nervositeit, het geen tot uiting kwam in allerlei waarschuwingen tegen het verstoren van de apenbare rust. Geüniformeer de groepen mogen niet aan de cere moniën deelnemen. Het Tsjecho-Slowaakse ministerie van binnenlandse zaken heeft mede gedeeld inlichtingen te hebben ont vangen, „dat verantwoordelijke en reactionaire elementen de gebeurte nis van de begrafenis van dr. Eduard( Benesj en de diepe rouw van het' volk in samenwerking met buiten landse agitatoren willen gebruiken om te pogen tot acties tegen de staat en provocatie aan te zetten". Het was komen vast te staan, dat in het bijzonder in de gelederen van de Sokol agitatie in die richting gaande was. Het ministerie van bin nenlandse- zaken waarschuwt met nadruk tegen „fluistercampagnes". Verder wijst het ministerie er op, dat „alle maatregelen getroffen zijn om de waardigheid en het goede ver loop van de plechtigheid te verzeke- DE SCHOOLSTRIJD IN HONGARIJE. Reuter's correspondent seint uit Boedapest het volgende: De Hon gaarse communisten verklaren de overwinning behaald te hebben in de strijd met de Katholieke Kerk over de schoolkv/estie. Volgens hun zeg gen is het nieuwe schooljaar zonder wegblijvers overal begonnen. Voor heen was zestig procent van de Hon gaarse scholen eigendom van de Ka tholieke en Protestante Kerken, waarvan de laatsten van het begin af hun medewerking verleenden aan het nationalisatieorogramma. De Ka tholieke Kerk echter heeft geestelij ke leerkrachten verboden les te ge ven op genationaliseerde scholen, alhoewel de regering had aangebo den, priesters, nonnen en monniken als leerkrachten aan te houden. In een brief van de leiding van de Pro testante Kerk worden de protestante leerkrachten geïnstrueerd de ge meenschap trouw te blijven dienen, nu ze voor de staat werken in plaats van voor de Kerk. JOODSE IMMIGRATIE IN ZUID- AFRIKA WORDT VERBODEN. Een correspondent van Telepress meldt uit Johannesburg, aldus seint het persbureau Tass uit Praag, dat de Joodse immigratie in de Unie van Zuid-Afrika op bevel van de rege ring van dr. Malan zal worden verbo den. Het incident van 't belegerde stadhuis rvE VIER MILITAIRE GOEVERNEURS in Duitsland, sir. Brian Robert- son (Groot-Brittanië), Lucius Clay, (V.S.), Wassily Sokolowsky (Sovv- jet-Unie) en Pierre Koenig (Frankrijk), zijn Dinsdagmiddag vier uur bij een gekomen. Veel resultaat schijnt de bespreking niet opgeleverd te heb ben, want een datum voor een nieuwe bijeenkomst is niet vastgesteld. De situatie in Berlijn is er evenmin door verbeterd, integendeel, zij is slech ter dan ooit. De kwestie van het geld schijnt de oorzaak van alle ellende te ziin. De militaire gouverneurs kunnen het, naar verluidt, niet eens worden over de samenstelling van een vier-mogendheden-commissie, wel ke het gebruik van de Russische mark in geheel Berlijn zou moeten controleren. mandant Jean Ganeval, generaal Ko- tokof de politiemannen uit de Weste lijke sectoren, toegestaan had het ge bouw te verlaten en de garantie ge geven had, dat zij zich zonder vrees voor arrestatie door de Sowjet-sector naar de Franse sector zouden kunnen begeven. Wat verwacht kon worden ge beurde toen. De politiemannen ver lieten op grond van de garantie het gebouw en werden prompt gearre steerd. Vijf Franse Officieren en 6 Wes terse journalisten, die samen met de politiemannen het gebouw verlieten en in hetzelfde convooi waren, moch ten de reis voorzetten, nadat hun pa pieren nauwkeurig waren onderzocht Het Berlijnse stadhuis zo werd gisteren gemeld wordt nog steeds belegerd door de politie uit de Ooste lijke sector, die van plan is, zich haar buit, bestaande uit 26 agenten uit Westelijk Berlijn niet te laten ont gaan. De Russen hebben besloten, geen mens meer in het gebouw toe te laten. De toestand draagt alle kenmerken van een geregeld beleg. De wachten bij de vertrekken van do geallieerde verbindingsofficieren zijn versterkt. De straten in de buurt van het gemeente huis zijn afgezet. De spanning is zo groot, dat de Fran sen hun geheime papieren hebben verbrand. De Russen hebben de Oostelijke politie meegedeeld: „Nie mand komt dit gebouw binnen dan over jullie lijken". De drie geallieerde verbindings officieren weerstaan gezamenlijk het beleg. Hun kamers lopen in elkaar over en zij verlaten nimmer geza menlijk het gebouw. Een paar ver trekken verder zit dr. Friedenborg, de burgemeester, die de oorzaak is van het beleg, want hij heeft de 26 agenten naar het gebouw gezonden, dat in de Russische sector ligt. Hij piekert erover, hoe hij de mannen uit het gebouw moet krijgen. Nu het beleg verscherpt is, is het heel moei lijk geworden om voedsel voor de be legerden aan te voeren. POLITIEMANNEN UIT GEBOUW GELOKT Nader werd vandaag gemeld, dat na besprekingen met de Franse com- RECHTZAKEN HAAGSE POLITIERECHTER. ZWARE STRAF VOOR VERVOER VAN „ZWART" VLEES. Het pakte voor de koopman J. de V. uit Voorschoten lelijk uit, toen hij bij de Haagse Politierechter moest verschijnen, omdat hij vlees had ver voerd, dat van clandestiene slachte rij afkomstig was. Dat had verdachte wel geweten, en men had dan ook zijn auto in beslag genomen. Nu meende de Officier, dat verdachte het risico heeft genomen, en hij dus ste vig gestraft moet worden. De eis luidde behalve vier maanden gevan genisstraf ook verbeurd verklaring van de auto. De rechter veroordeel de verdachte tot drie maanden ge vangenisstraf, benevens tot verbeurd verklaring der auto. Clandestien geslacht. De slager T. E. W. te Leiden had clandestien geslacht, omdat hij iemand wilde hel pen. Maar, zelf werd hij er ook be ter van,~en de Officier meende,, dat slagers vooral voorzichtig moeten zijn met die bezigheden. Hij vorder de vier maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief en verbeurd verklaring van inbeslag genomen ge reedschappen enz. De rechter legde zes weken gevangenisstraf met af trek van preventief op. KNOLLEN VOOR CITROENEN Twee Rotterdammers, die in een goudbad gedompelde loodstaven als 24-karaats goudstaven hadden ver kocht, stonden gistermiddag voor de rechtbank te Rotterdam terecht Het waren de 45-jarige smid A. K., die de loodstaven omgetoverd had in goud en de 42-jarige koopman N. A. H., die de vergulde producten voor veel geld aan de man bracht. De officier eiste tegen beiden twee jaar gevangenisstraf met aftrek. Hij deelde mede, dat nog steeds twee he le loodstaven in omloop zijn. Door bemiddeling van een veehan delaar, die volkomen te goeder trouw was, verkochten de vervalsers twee halve staven voor 60.000 gulden aan een fabrikant uit Ede. De veehande laar, die voor zijn bemiddeling 5000 gulden ontving, heeft het geld, toen hij ontdekte, dat de goudstaven uit lood bestonden, aan de gedupeerden fabrikant teruggegeven: MARSHALL NAAR PARIJS? „Marshall zal zich naar Parijs be geven om de Algemene Vergadering van de U.N.O. bij te woifen, indien deze nog in de Franse hoofdstad wordt gehouden'', zo verklaarde men in officiële kringen te Washington, nadat het nieuwe ontslag van de rege ring Schuman bekend was geworden. In dezelfde kringen werd de hoop uitgesproken, dat er in Frankrijk „Een betrekkelijk stabiele" regering zou bestaan op het ogenblik dat de vergadering van de V.N. werd geopend WEERSVERWACHTING VRIJ WARM. Enkele overdrijvende wolken banken. Droog weer. Langs de Waddeneilanden aanvankelijk nog vrij krachtige, overigens zwakke tot matige Zuidelijke wind. Vrij warm voor de tijd van het jaar. DE AMERIKAANSE HULP VERLENING AAN NEDERLAND EN ÏNDONESIë. Uit de berichten van Amerikaanse en internationale financiële nieuws- bureaux te Washington blijkt, dat er een zeer grote kans bestaat, dat er spoedig nieuwe dollarbedragen voor gebruik in Nederland en Indonesië beschikbaar komen. Er worden op het ogenblik besprekingen over le ningen gevoerd zowel met de export en de Importbank als met de E.C.A. Vooral laatstgenoemde besprekingen verkeren in een vergevorderd sta dium en volgens betrouwbare inlich tingen zijn leningen van de E.C.A. zowel aan Nederland als aan Indo nesië binnenkort te verwachten. De lening aan Nederland zal vermoede lijk ongeveer 80 millioen dollars groot zijn en de rentevoet omstreeks 214 pet., de rentebetalingen zouden in 1952 moeten beginnen. Indonesië zal voorlopig een veel kleinere le ning van de E.C.A. verkrijgen, waar schijnlijk 15 millioen dollar, doch de voorwaarden komen in sterke mate overeen. De terugbetalingspe riode wordt voor Nederland geschat op 35 jaar en voor Indonesië op 25. De aflossing voor de hoofdsom van beide leningen zou vermoedelijkTiiet voor 1956 aanvangen. Naar Aneta verneemt zullen bei de leningen gereserveerd worden voor speciale aankopen van weder- opbouw-goederen als machines, lo comotieven, rails, vrachtwagens enz. De E.C.A. heeft thans ook gezegd, dat Indonesië in aanmerking kan ko men voor schenkingen en de aan koopvergunningen daarvoor zijn Dins dag reeds voor het eerst officieel bekend gemaakt. BINNENLAND. Het bierverbruik in ons land bedroeg volgens een mededeling van het C.B.S. in 1947 ruim 1.6 millioen Na een leven van twee-en-een halve dag ^\E MET ZOVEEL MOEITE door Robert Schuman gevormde nieuwe Franse regering is gisteravond na twee-en-een-halve dag leven weer ten val gebracht. Schumjtn presenteerde gisteravond zijn kabinet aan de Nationale Vergadering en bleef met zes stemmen in de minderheid op een motie van vertrouwen. De le den van het kabinet boden de pre mier, die behoorde tot de Republikeinse Volksbeweging (de Rooms- Katholieke M.R.P.) hun ontslag aan, waarna deze zich naar de president van de Republiek, Vincent Auriol, be gaf. Een communiqué maakte daarna het aftreden der regering bekend. Dit is de derde politieke crisis in Frankrijk in zes weken In verband met de houding van de radicaal-so cialistische fractie heeft Edouard Her riot ontslag genomen als voorzitter van het hoofdbestuur der radicaal-socialistische partij. De Assembleé, was begonnen met een herdenking van de overleden oud-president van de Tsjecho-Slo waakse republiek, dr Benesj. Het de bat werd daarop geopend door Rol- lin (rechts republikeins), die zeide, dat de regering niets zou kunnen be reiken, tenzij ze de „autoriteit van de staat" zou kunnen herstellen. Daarop waarschuwde de premier Schuman de afgevaardigden tegen „het ernstige gevaar", dat een nieu we kabinetscrisis in de tijd van zes weken zou betekenen. Schuman werd scherp aangevallen door „rechtse en Gaullistische woordvoerders", toen hij zei, dat een wetsontwerp, dat nieuwe belastingen beoogt, Vrijdag aan de Vergadering zou worden voor gelegd. Vervolgens critiseerde Schuman de vakverenigingsleiders wegens „het teweegbrengen van stakingen", wat hij een ontoelaatbare activiteit acht te. Hij kreeg slechts applaus van zijn eigen partij, de M.R.P. Daarna werd een half uur gepauseerd, opdat de afgevaardigden zich nog over hun stem zouden kunnen beraden. hl. of 17 liter per hoofd der bevol king. In 1946 was dat hoofdelijk ver bruik 19.1 liter, in 1938 14.8 liter, in 1930 27.5 liter en van 1900-1914 zelfs gemiddeld 38 liter Ons land voerde in 1947 232.000 hl bier uit tegen 73.000 hl in 1946. In 1939 bedroeg de bier- uitvoer 110.270 hl ter waarde van 2.9 mill. gld. Onze rundveestapel bestaat thans volgens de definitieve land- en tuin bouw inventarisatie uit 2.313.000 stuks tegen 2.366.000 in 1947, 2.410,000 in 1946 en 2.817.000 in 1939. Sinds 1939 dus een vermindering van 500.000 runderen waarvan voor reke ning komt van de groep melk- en kalfkoeien 240.000, jongvee 160.000, stieren 16.000 en mestvee 87.000 stuks. BUITENLAND. Te Chicago is een grote brand ontstaan door een ontploffing in een suikergoedfabriek. Er zijn verschei dene doden en gewonden. Reddingsploegen hebben de be vroren lichamen gevonden van 4 jon ge Zwitserse bergbeklimmers, die de dood hadden gevonden op de Matter- liorn, waar zij door slecht weer waren overvallen. In de Ver. Staten vierde men Zaterdag „Labour Day". Het aantal dodelijke ongelukken heeft bij die ge legenheid 381 bedragen. Een vooruit gang bij verleden jaar toen er 451 on gelukken plaats vonden. TEGEN WIL EN DANK DOOR PERCY KING 57) „Naar binnen gaan?" „Ja waarom niet?" „Ze zullen ons zien aankomen!" „We hanggn hun niet direct aan de neus wat we voorhebben. Revolver op zak?" „Reken maar!" „Dóar gaan we dan!" Svartan liep het tegelpad verrhij- dend over de grasrand er naast en beduidde August hetzelfde te doen. Bij de deur haalde hij een loper voor de dag. Op de tast vond hy het sleu telgat en streek 'n lucifer af. „Oud huis, ouderwets slot." knorde hij. tevreden. „Kinderwerk/' „Geruisloos traden zij binnen, slo ten de déur achter zich. Er heerste Egyptische duisternis. Voetje voor voetje gingen zij vooruit ten einde te voorkomen dat zij iets onderste boven zouden lopen en aldus hun bezoek aankondigden. Achter een deur k'onk gemompel van stemmen. „Dc zwaarden getrokken!" Met de linkerhand draaide Svartan de knop om, de rechterhand omklemde een revolver. Wijd wierp hij de deur open en op een ,toon welke August onno dig luid leek zei hij:* „Goeden avond dame en heren! Excuseer dat wij niet vooraf ons kaartje hebben kunnen afgeven!" August verkeerde niet lang in het onzekere waarom Svartan met stem verheffing had gesproken. Hij voel de zich zonder plichtplegingen opzij gestoten door twee mannen, die de zoldertrap kwamen afgestormd de kamer inrenden en pardoes zowel Solange als Deschamps op de nek sprongen. De twee zaten aan tafel met een stapel bankbiljetten voor zich. Tegenover hen stond Klausen, het halssnoer van barones de Béringuard ender het bereik van zijn hand Paula leunde tegen de schoorsteenmantel: geen oog had zij van het drietal af. De stormachtige entrée van bezoe kers op wie men niet in het minst had gerekend, veroorzaakte grote consternatie. Klausen was haar het eerste boven: hy overzag direct de toestand en blies de kaarsen uit zo dat het vertrek in volslagen duister werd gehuld. Ge enseconde later ging de tafel om ver ten gevolge van So- lange's pogingen om zich van zijn belager te bevrijden. Deschamps, die thans van de ge legenheid gebruik had willen maken om het halssnoer naar zich toe te graaien, verloor ook al door de last op zijn rijg het evenwicht en tuimel de eveneens tegen de vloer waar nu een algemene worstelpartij ontstond. Een fractie van een seconde was de duisternis minder intens, doordat Klausen een schot in de richting van de deur afvuurde. Svartan uitte een onderdrukte kreet van pijn en wankelde tegen August aan. „Vleugellam!" zuchtte hy meer dan hij zei, meteen door de kieën zak kend. Op het zelfde ogenblik sprong Paula naar voren en klemde zich aan August vast ten einde hem de revolver te ontwringen. Zo ruw schudde hy haar van zich af, dat zij met een plof op de vloer terecht kwam. Een ongeziene vuist bracht August een kaakslag toe; Hij mepte op goed geluk terug doch maaide in de lucht Hoe zeer het hem speet voorlopig ipoest hy Svartan aan zyn lot overlaten. Het was nu allereerst zaak het halssnoer te bemachtigen: zo'n gunstig ogenblik deed zich waar- schijlijk niet meer voor. Gebogen liep hij in de richting van de om gevallen tafel. Hij onderscheidde niets: diamanten weerkaatsen licht, -in het donker zijn ze echter onzicht baar. Iemand pakte hem bij een been De kolf van ziin revolver daalde, de hand liet los. Ineens voelde hy zich om het middel gegrepen en met ver bazende kracht tegen een raam ge worpen. Het glas versplinterde dwars door de ruit ging hij naar bui ten om in doornstruiken te belan den. De smak verdoofde hem enigs zins. maar, de revolver v/as in zijn hand gebleven. Snelle voetstappen naderden; een van de strijders had via het achter huis weten te ontsnapen. In minder dan geen tijd was August op de been. „Halt schreeuwde hij. Duisternis belette hem, meer dan vage vormen van de vluchteling te onderkennen. Het bleek een uitste kend tippelaar te zijn, een die als hardloper geen kwaad figuur zou slaan. August 9purtte hem na. Voor de tweede maal commandeerde hij: „Halt, of ik schiet!" Het bevel werd niet opgevolgd. August hield ziin vaart in en vuurde. Hij begreep dat het een wonder zou zijn als hij de vluchteling raakte, maar het wonder voltrok zich De vage gestalte vóór hem struikelde beproefde op te staan, wankelde en bleef liggen. August boog zich over de man heen het was Klausen. In de rechterhand hield hy het étui geklemd dat het halssnoer van ba rones de Béringuard bevatte het ver dween in August's binnenzak. Daar op onderzocht hij Klausen's kwet- ut,r. De kogel had hem de rechter schouder doorboord en ten gevolge van de pijn door de val was de mis dadiger het bewustzijn kwijtgeraakt, maar levensgevaar bestond niet. Door telkens een lucifer af te strijken ont dekte August een schuur en in die schuur voldoende bindmmateriaal om een dozijn bandieten te binden. Na Klausei) een voorlopig verband aangelegd te hebben en hem de vlucht onmogelijk gemaakt, keerde hij naar de kamer terug. Deschamps en Solange zaten geboeid op een stoel Paula stond tussen twee mannetjes putters, die August voor rechercheurs aanzag. De tafel was overeindgezet, de kaarsen brandden. Anders Svartan zat plat op de grond en keek met verstoorde blik naar zijn linkerarm. De mouw van zyn overhemd was rood gekleurd. „Ernstig gewond?' informeerde August bezorgd. Op wrange toon antwoordde Svar tan: „Ja in mijn trots. Ik heb een paar reusachtige blunders gemaakt. Van een detectivebureau huurde ik twee stoere knapen, in de overtui ging, dat deze het karwei op hun sloffen afkonden, doch ik hield geen rekening met de mogelijke aanwe- i zigheid van Klausen. Mijn tweede fout vloeide uit de eerste voort. Daar ik het halssnoer zelf voor mijn maat schappij wilde bemachtigen zei ik hoofdinspecteur Lund dat de confe rentie op de Zwarte Hoeve tegen ne gen uur was belegd, in plaats van te gen acht. Nu kan de jacht opnieuw beginnen, want Klausen is er van door en hij was jammer genoeg niet zo vergeetachtig om het halssnoer te laten liggen." August lachte zachtjes en haalde het étui uit de binnenzak. „Is het dit soms?" vroeg hy met onschuldig ge zicht. Svartan rees van de grond. Hij sloeg geen acht op de schroeiende pijn in zijn linkerarm. „Wel verdo rie!" riep hij verbluft uit. „Hoe kom jij er aan? Geef hier!" „Eerst zult u in het bijzijn van de ze getuigenverklaren, dat ik op eigen gelegenheid het halssnoer van barones de Béringuard heb opge spoord en dus aanspraak mag maken op de beloning, die uw maatschappij heeft uitgeloofd." „Hetgeen ik by deze plechtig ver klaar." Svartan nam het étui van August aan en opende net met trillende vin gers. Een bevrijdende zucht ont snapte hem. „Dit is het jongeman! hoe wist je het op de kop te tikken?" (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1948 | | pagina 6