WOENSDAG 8 SEPTEMBER 1948 DB LB1DSE COURANT PAGINA 3 UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN RAADSAGENDA. De agenda vooor de openbare raadsvergadering op Maandag 13 Sept. des avonds te 7.30 utu\ vermeldt 0.m. converteren van een geldlening, verbetering watervoorziening ge meente deel Aarlanderveen. voorzie ningen aan filters der waterleiding, wijziging verordening beheer water en lichtbedrijven; idem betreffende levering electriciteit, gas en water; het cyclostileren van het raadsver- slag door „De Alphense Schrijfka mer''; uitbreiding speelplaats R.K. school; i.z. sluiting door drogisten; 1.z. benoeming van vijf leden en plv. leden woonruimtecommiseie; i.z. aan koop van diverse eigendommen. Naar aanleiding van veelvuldige klachten over te geringe druk op de waterleiding in de buurtschap Aar landerveen, werden drukproeven ge nomen. Deze wijzen uit dat een deel van het druk verlies ontstaat in de toevoerleiding, en dat door ernstige lekkages in de waterleidingsbuis per uur niet minder dan 6200 liter verlo ren gaat. Maatregelen worden geno men le om de bestaande 180 m4" lei ding in de Kerkvaartsweg te vervan gen door 5'' leiding waardoor de drukcapaciteit over die afstand met 9/16 wordt vergroot. Dit kost 1216. 2e. het opstellen van een pomppagre- gaat vóór de splissing van de buis in de Dorpsstraat, waardoor en druk- verlies wordt beperkt en een gelijk matiger drukverdeling in de leiding in de Kerkvaartsweg wordt verkre gen. De kosten hiervan bedragen 700. 3e het aanbrengen van een zin ker ter vervanging van die bij de Valbrug, waar het lekverlies zeer groot is. De kosten hiervan zijn be groot op 1943. B. en W. vragen de raad een cre- diet van 4000. Als gevolg van verstopping van de afvoerkanalen, functionneren de twee half-ronde filters der waterleiding onvoldoende. Daar het euvel zodanige afmetingen aannam, dat langer be stendiging van die toestand onverant woord werd geacht, hebben B. en W. onverwijld besloten tot aankoop van nieuwe filtermateriaal, het verwijde ren van het oude, schoonmaken der filters, het wijzigen van de draineer- bodems en spoelleidingen; het aan brengen der nieuwe filters en het uit voeren van de daarmede verband houdende werkzaamheden en hebben het Rijksinstituut verzocht een on derzoek in te stellen naar de oorzaak der verstopping. Bij het uitvoeren van deze werkzaamheden bleek dat ook de beide rechthoekige filters noodzakelijk vervangen moesten wor den. Een ongestoorde watervoorzie ning is van dermate groot belang, dat B. en W. de raad adviseren een cre- diet van 36000.beschikbaar te stellen. Tot heden werd het ophalen van huisvuil uitbesteed voor 11000.—, terwijl buiten dit bedrag de gemeente reeds een bedrag van 15300 tot haar last heeft, zodat alleen het ophalen reeds 26300.— bedraagt. De meente overweegt de gemeentereini ging geheel in eigen beheer te nei en zulks in de meest uitgebreide vorm. De kapitaalsuitgaven hiervan wor den geraamd op 40.000. de jaarlijkse exploitatiekosten op 29000.—. B. en W. wijzen in hun advies de raad op het geringe verschil van kosten tus sen eigen beheer en de huidige werk wijze. Gemeentegeneesheer. Wegens het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd zal dr. W. van Wermes kerken eervol worden ontslagen als gemeente-geneesheer. HAZERSWOUDE Geboren: Leonardus Adrianus Ma ria, z. van W. B. Smits en M. E. T. Kaptein. Clazina Maria Adriana, d van G. M. Zwetsloot en J. P. Olst- hoorn. Ondertrouwd. B. Gok -28 j. en J Brobbel Dorsman 26 j. Overleden: Jacobus Gerardus Pe trus van der Haas 10 dagen. KOUDEKERK INHULDIGINGSFEEST. In de prille ochtend was het de hengelaars vereniging, in oprichting „Vriendschap voor alles", die een viswedstrijd organiseerde in de Rijn nabij het „Zwaantje". 34 deelnemers in een 20-tal bootjes gooiden hun dobbers uit, doch het algeheel resul taat bleef pover. De eerste vis werd gevangen door de nestor der deelnemers, de heer J. J. Smitt, die hierdoor een tuigdoos, beschikbaar gesteld door de fa. J. de Rijk te Leiden, aan de haak sloeg. De grootste vis, bekroond met een taart, ving A. v. Vegten, die met een totaal wicht van 1380 gr. ook de eer ste prijs haalde. Het grootste aantal ving D. Kruit, terwijl de heren H. Batelaar, D. Kruit en J. Bijleveld, resp. de 2e, 3e en 4e prijs kregen. Totaal werd door 14 deelnemers vis gevangen, waardoor zij allen voor een prijs in aanmerking kwa men. Ook voor de niets-vangers wa ren enkele troostprijzen. 's Middags te half een vond een bijzondere raadszitting plaats, waarin de burgemeester de proclamatie van H.M. Koningin Juliana voorlas. Voorts vond 's avonds in de Ned. Herv. Kerk een dank- en bedestond plaats, welke matig was bezocht. Na afloop werd door de muziek vereniging „Kunst na Arbeid", die zich op het Oranjefeest zo kranig heeft geweerd, een muzikale rond gang door het dorp gemaakt. LEIMUIDEN Buitengewone Raadsvergadering. Op de nationale feestdag kwam de raad dezer gemeente in openbare zit ting bijeen. Burg. Bakhuizen opende de vergadering en deed mededeling van de inhoud van de proclamatie van II M. Koningin Juliana. Hierna hield de voorz. een toespraak tot de leden en de aanwezigen. Weth. Tasseron beantwoordde deze toespraak namens de raad. Als bewijs- van hulde en aan hankelijkheid werd aan Koningin Ju liana een telegram gezonden. R.K.S.V. O.D.I. Wegens het niet beschikbaar zijn van de zaal zijn alle lesuren deze week bepaald op Vrij- ig- NIEUWVEEN Inhuldigingsfeest. Voor de twee- maal was Nieuwveens burgerij weer in grote getale bijeen, om ook de huldiging en kroning van Konin gin Juliana op waardige wijze te vie ren. Om twee uur begonnen de fees telijkheden met een allegorische op tocht door het dorp. waarvoor een grote belangstelling bestond, terwijl aan uitbeelding en versiering uitste kende zorgen waren besteed. Overal langs de weg waarheen de stoet zich begaf, bestond een grote publieke be langstelling. De plaatselijke muziek vereniging „Crescendo" zorgde voor de muzikale afwisseling. 's- Avonds was de Kerkstraat het centrum van de feestvreugde. De Ned. Herv. kerk- was mooi geïllumi neerd met „Leve de Koningin" en na dat de voorzitter, de heer Boogaard, het openingswoord had gesproken, werd door alle aanwezigen het Wil helmus gezongen en beeonnen de verschillende volksspelen. De belang stelling voor deelname was zo over weldigend groot, dat het programma onmogelijk volledig kon worden afge werkt. De winnaars ontvingen na af loop prijzen in natura. Nic. Boys. Bij de trekking van de loterij werd de volgende uitslag bekend gemaakt: le prijs een dames- of herenrijwiel naar keuze op no. 3944 2e pr. een kachel op no. 313. Verdere prijzen bestaande uit luxe en huishoudelijke voorwerpen op nos.: 3928, 2895, 3892, 927, 1172, 3108, 228, 3923, 3603, 1225. De prijzen kun nen worden afgehaald tegen afgifte van het betreffende lot bij de heer A J. van Dam, Kerkstraat 88 te Nieuw veen. OUDE-WETERING Feestviering op S.V.O.W.-terrein. Na de geslaagde feestviering in de af gelopen week, werd de inhuldiging te Oude-Wetering gevierd met een sportmiddag. Een voetbalwedstrijd voor dames eindigde in een gelijk spel. Eveneens een wedstrijd van de veteranen. De wedstrijd S.V.O.W. I Woubrugge I werd een 31 overwii ning voor Woubrugge. Voorts werden er nog wedstrijden georganiseerd in hardlopen voor dames en heren. De diverse uitslagen waren: 300 m. hard lopen jongens 1214 jaar: W. v. d. Bosch le pr., H. Rossier 2e pr.. 600 m jongens 1517 jaar: Jan v. d. Bosch le pr., N. v. Hameren 2e pr.; 300 m. meisjes tot 15 jaar: N. Vogelaar le pr., N. Kortekaas 2e pr.; 300 m. da mes 16 jaar en ouder: le pr. M. Vo gelaar, 2e pr. R. v. d. Krogt, 3e pr. Gré Hulsebosch. Heren 25 j. en ouder 1000 m.: J. Brugman (Leiden) le pr. E. Willems (O.-W.) 2e pr. en J. Pons rok (Den Haag) 3e pr. Heren 1821 j. 1500 m.: J. Kerkvliet (R.A.veen) le pr., C. Rode wijk (R.A.veen) 2e pr. F. Buskermolen 3e pr. De prijzen be stonden allen uit medailles. RIJNSATERWOUDE Openbare Raadsvergadering. Op 6 September kwam de raad in buitengewone zitting bijeen. Burg. Bakhuizen opende de vergadering en las hierna de proclamatie voor van H. M. Koningin Juliana. De voorzitter hield een toespraak, terwijl besloten werd een telegram aan de Koningin te zenden. Ongeluk? Dinsdagmorgen werd in het riet aan de Drecht een heren rijwiel gevonden. Politieonderzoek le. verde nog geen resultaat op. TER AAR Gemeenteraad. De raad der ge meente kwam op 6 September in een buitengewone openbare zitting bijeen, ter gelegenheid van Kroningsdag 1948. Na opening door burgemeester Ho- genboom met gebed, las deze de pro clamatie voor van H. M. Koningin Juliana gericht tot de Rijksgenoten in Nederland, Indonesië, Suriname en do Nederl. Antillen, waaraan de voor zitter zijn rede vastkoppelde. Na deze rede stelde de voorz. yoor een telegram te verzenden naar Ko ningin Juliana, waartoe de raad met algemene stemmen besloot. Hierna werd de vergadering gesloten. Na afloop bleef, de raad met het personeel der gemeente en de amb tenaren ter secretarie nog enige tijd gezellig bijeen, waarbij de erewijn werd rondgediend. Oranjefeest. De eerste dag was bestemd voor de kinderen en des avonds begon de viering voor allen. Begonnen werd met kinderzang, waarna verschillende kinderspelen, afgewisseld door een poppenkast voorstelling door Henri Nolles. In zeer grote getale heeft de Ter Aarse jeugd aan deze viering deelgenomen. De uitslagen van de kinder wedstrij den waren als volgt: Meisjes le klas. Irne v. d. Berg. Jongens le klas Jo Wildenburg. Meisjes 2e klas: Rietje Lek. Jongens 2e klas: Jaap Brand. 3e kl. Meisjes Ali Boer. 3e kl. Jon gens: Dirk van Vliet Dz. 4e kl. Meis jes: Willy' Vis. 4e kl. Jongens Hanny v. d. Jagt. 5e klas meisjes Gré Poel- wijk. 5e klas Jongens Jopie de Jong. 6e klas Meisjes Bep VorkAnnie Voortman; 6e klas Jongens Cor Keij- zer. 7e klas Meisjes Riet Kouwenho- ven. 7e klas jongens C. Angenent. Des avonds om 8 uur begon de feestviering voor de groten. Door de R.K. Muziekver. „Arti et Religioni" werd een popülair concert gegeven, onder leiding van de heer C. v. Dam. De R.K. Gymnastiekver. „Wils kracht, uit Alphen a. d. Rijn, verzorg de onder leiding van de heer Zuidam een zeer mooie gymnastiekdemon- stratie. Deze avond mag zeer geslaagd heten. De tweede dag had voor het ge meentehuis een herdenking plaats van het gouden regeringsjubileum. Het woord werd gevoerd door de voorz. van het Oranje-comité, de heer C. Pouw en burgemeester B. J. Ho- genboom. Verdere medewerking werd verleend door de schoolkinde ren, de R.K. Muz.ver. „Arti et Reli gioni" en de Chr. Zangver. „Looft de Heer". Des middags op het feestterrein Volksspelen. Deze gaven de volgen de uitslagen: Tonnetje kruien dames. Gre v. d. Hoorn Wd.; Ringsteken da mes: Jo van Steijn. Katknuppelen dames Gre v. d. Hoorn Wd. Hinder- nisbaan heren The Koelman. Drie beenloop heren. Adr. EgbertsChr. Droogh. Roeiwedstrijd Jan v. d. Hoorn. Johz. Des avonds om 8 uur had op het Veilingterrein een openlucht film voorstelling plaats. Na een voorpro gramma werd de Jubileum film 50 ja- n vertoond. Verplaatsing; Distributiekantoor: Voortaan vinden de uitreikingen en inwisselingen van bonnen door de distributiedienst niet plaats, in het. ge bouwtje naast het gemeentehuis, doch in een vertrek van de heer van Ac ker, café Centrum Aardam. Geboren: Elisabeth M. d. v. H. v. Emmerik en P. v. Dam; Marinus J. M. z. v. J. W. v. d. Meer en H. C. J. d. Zwet; Anna C. d. v. Th. Riet veld en E. E. Boogaard; Pieternel la C. Vis en A. C.* v. Vliet; Petrus M. M. z. v. W. C. Kelder en M. A. Kroft; Cornells J. z. v. M. Keijzer en C. H. de Heij. ZOETÉRWOUDE Kroningsfeesten. Gisteren wer den op het dorp de feestelijkheden voortgezet. Het programma van de Oranjevereniging had, ondanks de zeer bijzondere viering, een sterk traditioneel karakter. In de vroege morgen verschenen de tonknuppelaars en de ruiters op boerenpaarden voor de hindernis1- baan. Voorts ontbraken de oude volksspelen niet en had in de middag het ringrijden plaats. Het mooie oude karakter van dit volksspel begint te tanen. De deel name is wel zeer groot maar de schoonheid is veelal zoek. De mooie ranke tilbury's, zacht verend tussen de hoge wielen, kunstig, schoon in vorm en bouwsel van de oude wagen makers, worden steeds zeldzamer en maken plaats voor de lelijke karren, soms op oude autowielen gebouwd. De versieringen deden het vroeger zo mooi op de zacht wiegende rijtuigje de bloembindkunst kon zich daarop tonen, 't Was voor de tilbury dat de paarden het mooist aangespannen en gereden konden worden. Zittend op de hoge bok voltooide het jonge paar, het gezonde fleurige boerenmeisje naast haar kloeke vrijer, de statige voerman, het schone geheel. Nu zitten er soms drie „spannetjes" in een bak. je potsierlijk uitgedost. Eerlijk gezegd: zo gaat het mooi er af en doordat meerdere paren in dezelfde kar rijden, is het aardige rondrijden weg en ontstaat er een warboel. Als men tradities' wil hand haven, dan moet men deze zuiver houden. Het moet echter gezegd, er waren nog enige mooie aanspannin gen, die de oude stijl, goed ophielden De uitslagen van de volksspelen zijn: Hindernis wedstrijd te paard: Cees van der Poel Chr.z., 2e Koos Paardekooper A.z., 3e Koos van der Poel Arn.z., Piet van der Poel L.z. Kruiwagenrace voor paren: le H. Versteegen en mej. Berg, 2e J. Ver- steegen en mej. R. v. Leeuwen, 3e S. de Jong en mej. N. v. Wieringen. Planklppen voor paren: le J. Ver steegen en mej. R. v. Leeuwen, 2e W. den Eelzen en mej. van Leeuwen, 3e J. Overdevest N.z. en Trees van der Meer. Estafetteloop voor buurtschappen: le de ploeg van de Schenkelweg, 2e de ploeg van de Weipoort, 3e de ploeg van de Noordbuurt. Ringrijden met versierde tilbury t voor paren, voor de mooiste versie ring: le de heer J. van Velsen Chr.z., 2e mej. M. v. d. Poel A.d., 3e de her Jac. de Jong N.z. Voor ringsteken: le dames Borst, 2e Jac. de Jong N.z. en 3e. de heer P. Paardekoper A.z. en mej. Boonekamp. HindernisloDen voor dames: le An na Schrama, 2e Riet v. d. Drift. Fiets wedstrijd: le Koos van der Geest, 2e J. Slingerland, 3e Th. van Bemmelen. Tonknuppelen: commissieprijs Wim Borst. Het avondfeest was weer uitsiui tend kermisvermaak, waarin de St. Jansfanfare enige afwisseling bracht door muzikale rondgangen, eerst door het dorp en later over het feestter rein. De muzikanten verschenen tot grote vrolijkheid als boertjes in blau we kiel en op klompen. Zonder enige wanklank zijn de feesten goed ge slaagd. Geboren: Wilhelmus Jacobus z. v. P. J. Berg en A. M. v. d. Drift Cornelius Dionisius Maria z. v. C D. de Rooij en C. M. v. d. Berg; Maria Cornelia Catharina d. v. C .v d. Akker en C. M. Turk; Gerrit Cor ners z. v. C. Reijngoud en C. v Muijden; Adrianus Johannes Anto- nius z. v. A. J. Berk en J. M. Am- merlaan. hore hadden gebracht. Door middel de geluidswagen konden velen buiten het raadhuis mede genieten van deze plechtige vergadering. Jongveedag. Uitgaande van de Fokvereniging Zoetermeer werd op Zaterdag 4 Sept. j.l. op het land van de heer G. Glijnis een Jongveedag gehouden, die alleszins geslaagd mag heten. Juryleden w«ren de heren ir. Verhoeven en A. Louter. De op komst was zeer goed. van de 88 op gegeven dieren waren er 85 aange voerd. We vermelden alleen de eerste prijzen. Pinken geboren Jan.-Febr. 1947: la Zwartje, eig. J. C. v. Hilten, lb Coba 2 eig. Jac. Vollebrcgt. Pinken geboren Mart t.m/Juli 1947: la Ingrieth, eig. A. B. Uijterlinde, lb Nelly 2, eig. Jac. Vollebregt. Pinken geboren Augustus t.m. De cember 1947: la Trijntje, eig. A. B. Uijterlinde, lb Ada, eig. Jac. Dogte- rom Kz. Kalveren geboren Jan.-Febr.: la Helena 4. en lb Tilly 4. eig. N. Duinis- veld, lc Ida, eig. G. P. Glijnis, ld Min- ke. eig_ N. J. W. Olieman. Kalveren geboren Maart-April 1948: la Ida, eig. P. Huijman, lb Pietje B, eie. A. Paul. Kalveren geboren in Mei, Juni en Juli 1948: lc pr.: Ingetje, eig. J v. Hilten. Afstammelingen van 1 stier, le pr.: Anna's Adema. De andere stieren hadden een le klein aantal om ze een prijs toe te kennen. De Fokvereniging Zoeter meer kan tevreden zijn met zijn goed geslaagde eerste Fokveedag, de be langstelling was zeer groot en het was wel de moeite waard een bezoek aan de Jongveedag. Feestelijkheden. Door een com missie uit de bewoners van de Leid- se Wallen waren, in verband met de feestelijkheden, enkele kinderspelen georganiseerd. Begunstigd door fraai zomerweer werd Zaterdagmiddag dit programma afgewerkt, met de volgen de resultaten: Meisjes 4-6 j.: Ie' Ria Ponsen. Jon gens 66 j.: le Cris Hohendijk. Meis jes 713 j.; le Ria Adegeest; le Greta Barendregt. Jongens 79 j le Arie Hoogduin, le Hidde Hazekamp. Jongens 10—13 j.: le Joh. Hoogduin; le Theo Adegeest. Stolendans: le An nie Hoogduin. Ter afwisseling werd voor een 18-tal dames een hardloop wedstrijd ingelast, waarvoor 2 prijzen beschikbaar waren gesteld door W. v Dorp. le mej. L Ponsen, 2e mei. A. Stolk. Na de uitreiking der prijzen, dankte de heer C. Kerstens allen die hebben bijgedragen, om de Leidse Wallen te versieren en deze kinderen zo'n gezellige .middag te geven. Geboren: Johannes Wouter, z. van J. Dogterom en J. E. Oosthoek. Jo hanna Cornelia Rijmonda, d. van J J van Haaster en W C. van der Krogt. Gehuwd: P. A. M. de Koning 27 j. te Nootdorp en E. C. M. van der Helm 22 j. Overleden: P. van der Meer, 61 j., weduwe van L. H. Reeuwijk. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 7 Sept. Vee. Aan gevoerd 2960 dieren, w.o. 332 paar den, 113 veulen, 1106 gebruiksvee, 280 vette koeien en ossen, 209 gras kalveren, 128 nuchtere kalveren, 202 schapen, 356 biggen, 121 bokken en geiten, 32 varkens. Prijzen per stuk: Kalfkoeien 850 750—650; melkkoeien 820, 720, 620; varekoeien 550, 470, 400; vaarzen 600, f 450, f 350; pin ken 425, 325. 250; graskalveren 200, 140, 100; biggen 45, 35, 30; werkpaarden 850, 640, 450; hitten 650, 500, 350; slachtpaar- den per kg. 1.50, 1.30. 1.10. TER AAR. 7 Sept. 1948. Groente. Augurken: fijn I 0.971.00, fijn Basterd 0.35—0.46 per K.G.; Basterd 10.20, Grof I 8.10—8.70; id. II 4.10; id. met stippel 3.40; Stippel 4.55— 5.05; Knorrcls m. stippel 2.15; fijn Stippel 6 00; Bommen 1.45 per 25 kg. R'VEEN, 7 Sept. Groente. Aard beien 2860 ct. per doosje, id. 6168 ct. per K- pnd.. Meloenen 1248, Kropsla 1.505.10, Andijvie 44.50, Kroten 46, Bospeen 1019, Breek- peen 611, Tomaten 1856, Bloem kool 944 per 100. Snijbonen 10 10.70, Dubb. Stambonen 2.804.40, Prinsessebonen 3.705.20, Pronkbo- nen 2.402.80 p. 10 kg., Augurken grof 7.507.70, id. Bommen 1.25 1.45, id. Stippel 44.50 p. 25 k.g. Dat de 2e oogst aardbeienteelt toch wel levensvatbaar is, bewees wel de verzending van 1480 doosjes voor ex port. ZOETERMEER Bijzondere Raadszitting. In ver band met de Inhuldiging van H. M. Koningin Juliana kwam Maandag middag de Raad dezer gemeente in plechtige vergadering bijeen, een groot aantal genodigden waren bij deze zitting aanwezig.^ Burgemeester Vernède opende de vergadering en las daarna de procla matie voor van H. M. Koningin Ju liana aan het Nederlandse volk en h:eld daarna een rede. Aan het eind van deze rede stelde Burgemeester Vernède voor een felicitatie-telegram te zenden aan H. M. Koningin Ju liana. Dit werd met algemene stem men goedgekeurd. Na de rede werd door alle aanwezigen een driewerf hoera uitgebracht op H. M. Koningin Juliana en werden 2 coupletten van het Wilhelmus gezongen. Ter afwisseling werden onder lei ding van de heer Geerts door enkele dames enige liederen ten gehore ge bracht welke zeer in de smaak vie len. Aan het einde der vergadering sprak burgemeester Vernède een woord van dank tot de dames en de heer Geerts voor hetgeen zij ten ge STMSNIEUWS Mr. DE RUYTER VAN STEVE- NINCK OPNIEUW VOOR TRIBUNAAL. Morgenochtend zal het Haags Tri bunaal opnieuw behandelen de zaak tegen mr. R. N._ de Ruyter van Steve- ninck, tijdens de bezetting burge meester van Leiden. Zoals bekend werd de Ruyter van Steveninck door het Leids Tribunaal voorgedragen voor tien jaar interne ring, doch beschuldigde diende hier tegen een bezwaarschrift in. Bij de behandeling morgen zal het Haags Tribunaal gepresideerd wor den door mr. A. W. J. van Vrijberghe de Coningh, voorzitter van het Haags Tribunaal. Als verdediger zal optre den mr. dr. M. J. van der Flier, ad vocaat te Den Haag. De zitting vangt aan te half elf in het gebouw aan de Raamweg. Naar wij vernemen, beginnen de conferenties over „De praktijk der geslachtelijke voorlichting van ouders aan hun kinderen", door Deken A. Homulle in zijn kerk te geven, mor genavond voor de heren en Vrijdag avond voor de dames beide avonden om half negen precies; ingang alleen Alexanderstraat; zonder toegangs bewijs geen toegang. KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING Onze oud-stadgenoot, de heer P. A. v. d. Poel, laatstelijk hoofdcom missaris van politie te Soerabaya (N.O.I.), thans irüat verlof hier ter stede, is bij Kon. Besluit van 23 Aug. 1948, benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. R.K. Zwemclub. Nu de vacan4ie geëindigd is, verzoekt het bestuur alle leden weer trouw op te komen. Ge. durende de winter houden wij ons zeer gunstige uur: Woensdagavond van half zeven tot hall' acht. Ook is het bestuur er in geslaagd een trainer aan te stellen, die zeer binnenkort in functie zal treden. Om een goed over- zicht te krijgen worden op 29 Septem ber onderlinge wedstrijden gehouden waarover nog nadere mededelingen zullen volgen. Verder vestigt het be stuur er de aandacht op, dat alleen leden van de vereniging toegang heb ben op bovengenoemd zwemuur. BURGERLIJKE STAND Geboren: Hermanus Gerardus Ma ria, z. van A. Kienjet en A. M. J. P. de Gunst. Lucia Cornelia, d. van F. Vermeul en H. de Geest. Johanna Maria Hendrika, d. van G. C. Baak en J P. Widlak; Petrus Abraham Willi, brordus, z. van J. A. M. van. Zonne veld en W. A. M. Goddijn; Johannes Pieter, z,. van A. van den Hoek en T. Hoogerdijk; Maria Catharina, d. van D. W. van Ees en A. van Drongelen; Cornelis, z. van J. van der Steen en E. Smit. Boudewyn Johannes, z. van J. Lemmens en M. E. F. Dersjant; Margaretha Eilsabeth, d. van A. J. de Jong en E. Landwaart. Berichten reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage. DS. G. II. KERSTEN OVERLEDEN. Ds. G. H. Kersten, oud-voorzitter van de Staatkundig Gereformeerde Partij, is gisteren in de leeftijd van 66 jaar in Waarde (Zeeland) waar hij in verband met zijn gezondheids toestand verbleef, overleden. Maandagavond ontstond er op het Hofwijkplein te 's-Gravenhage een vechtpartij, waarbij een tweetal re chercheurs van politie en een 15-tal burgers betrokken waren. Een der re chercheurs logte tijdens de ontstane worsteling een paar waarschuwings schoten. Een der andere politieman nen, die even later gedwongen was het pistool te treken, werd op het zelfde ogenblik door de 32-jarige vrouw J. van H. besprongen hij kreeg daarbij een slag of stoot tegen de arm, tengevolge waarvan het schot afging. Dit trof de vrouw in de hals. Zij moest naar het ziekenhuis aan de Zuidwal worden overgebracht. Haar toestand is niet levensgevaarlijk. De vechtpartij ontstond op het ogenblik, dat twee rechercheurs al daar een minder jarig meisje arre steerden, dat uit een stichting in Hoensbroek was ontsnapt. Door de korpschef uit Hoensbroek was op sporing, aanhouding §n terugbren ging verzocht. Het meisje bleek bij haar stiefmoe der en vader te vertoeven. Toen het meisje in hun gezelschap op het Hof- wij kplein was, werd zij aangehouden. Stiefmoeder en vader gingen zich verzetten, waafna zich ook het pu bliek in de zaak mengde. Zo ontstond de vechtpartij, waarvan tenslotte de stiefmoeder het slachtoffer werd. Het meisje wordt op transport naar Hoensbroek gesteld. De afschaffing van de keuzebon Sind£ enige tijd zijn de vooruitzich ten van de broodgraanvoorziening zodanig verbeterd, dat de Minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening thans op de met ingang van 3 Januari '48 genomen maatre gelen tot beperking van het meel- en bloemverbruik (instelling der z.g. ME keuzebonnen) kan terugkomen. Het is bovendien mogelijk de produc tie van meel- en bloembevattende ar tikelen te vergroten. Te beginnen met de distributie-pe riode, die op 11 September a.s. in gaat, zullen geen keuzebonnen meer worden aangewezen. Met uitzonde ring van brood, tarwegriesmeel en tarwevlokken, zullen van die datum af de thans op keuzebon beschikbare producten vrij kunnen worden ver kregen, derhalve: vermicelli, maca roni, spaghetti, noedels, vermicelli- sago en mie, beschuit, biscuits, wa fels, speculaas, koekjes, ontbijtkoek, taaitaai, korstjes, stroopwafels c*i gebak. Brood (ook wittebrood) blijft op de broodbon. Tarwegriesmeel en tarwevlokken kunnen met ingang van 11 September a.s. op de bloem- bon worden betrokken tot een hoe veelheid, gelijk aan die voor tarwe bloem. In verband zal het vier-weke- lijkse bloemrantsoen met ingang van 25 September a.s. worden verhoogd van 100 tot 200 gram. Het veertien daagse bloemrantsoen voor de babies (E-groep) van 500 gram ondergaat geen wijziging. Door ruimere bevoorrading met de grondstoffen bloem, suiker en vetten, wordt het mogelijk, dat de vrijko mende artikelen in redelijke hoeveel heden voor het publiek beschikbaar komen. Tengevolge van de opheffing van de keuzebonnen, kan het veertien daagse broodrantsoen van 11 Septem ber a.s. af worden gesteld op: 1200 gram voor houders van E- kaarten; 2400 gram voor houders van D-kaarten; 4800 gram voor houders van C-kaarten; 6400 gram voor hou ders van B-kaarten; 4000 gram voor houders van A-kaarten. DE AFKONDIGING VAN DE GRONDWETSWIJZIGING. De wetten tot verandering in de Grondwet zullen morgen 8 Septem ber in het Staatsblad verschijnen. Nog deze week is in het Staatsblad voorts te verwachten de publicatie betreffende de plechtige afkondiging van de vastgestoide veranderingen in de Grondwet. Deze plechtige afkondiging zal geschieden op Maandag 20 Septem ber des namiddags half drie wette lijke Nederlandse tijd. En wel te gelijkertijd in Nederland, Indonesië, Suriname en de Nederlandse Antil len. Bij vorige grondwetsherzieningen werd de publicatie betreffende de plechtige afkondiging afgelezen in Nederland: in iedere gemeente van de pui of voor de deur van het huis der gemeente. Ditmaal en ook in den vervolge zullen de burgemeester ook de gewij zigde artikelen in hun geheel voor lezen. De minister van Binnenlandse Zaken zal aan de burgemeester voor stellen deze voorlezing te doen ge schieden in een buitengewone zitting van de gemeenteraad. Dit zal echter facultatief zijn. SPORT DEN HAAG—SURINAME 3—0. Ook in Den Haag zijn de spelers van het voetbalteam van Suriname er niet in geslaagd een overwinning te behalen. Na drie nederlagen en evenveel gelijke spelen werd het op het verlichte V.Ü.C.-veld tegen de ploeg van de Residentie een 30 nederlaag. Het gebrek aan sehotvaar- digheid viel in de voorhoede van de gasten wel 'heel erg op en daarbij was hun spel wel zo doorzichtig, dat de Haagse verdediging met Walhain aan het hoofd elk gevaar direct in de kiem wist te smoren. De uiterst snelle Bertus de Harder was bij de Hagenaars op de linker vleugel weer goed op dreef en met zijn broer Karei de Harder was hij een doorlopend gevaar voor de ach terhoede van Suriname. Na 'n snelle rush werd het door toedoen van B. de Harder al spoedig 10 en dezelf de speler wist na ongeveer een half uur spelen de stand zy het in lichte buitenspelpositie op 20 te brengen. Met moedige sprongen «hield Nijman zijn doel verder schoon zodat de midvoor van de Hagenaars, Ponsteyn, met zijn goed gerichte en strakke schoten geen verandering in de stand kon brengen. Na de rust was het spelpeil lager dan voor de rust en begingen dt gasten nogal eens onnodige overtre dingen. Zij waren in technisch op zicht beslist de minderen van de Ha genaars. Keeper Nijman, die wel wat veel capriolen maakte met de bal, kreeg van midvoor Ponsteyn een ge voelige afstraffing en het was 30. De doelman van het Haagse elftal, Dankelman, kreeg na de rust zeer weinig te doen, want de strijd speel de zich hoofdzakelijk op de Suri naamse speelhelft af. De spelers van Suriname vertrek ken Donderdag weer naar hun ge boorteland. NEDERLAAGWEDSTRIJDEN „LIS SE". De laatste van de serie neder laagwedstrijden ontmoette Lisse de 3de klasser G.S.V. (Gouda). De be zoekers, die voor een moeilijke taak stonden om een beter resultaat te behalen dan de Heemstedenaren, welke met een 93 overwinning de fraaiste kans hadden voor de uitge loofde prijs, zetten alles op de aan val, zodat de Lisse achterhoede het zwaar te verantwoorden had'. On danks kranige tegenstand van Lisse hadden de bezoekers met de rust een 20 voorsprong weten te ver krijgen. Na de hervatting wist G.S.V. er 30 van te maken en om deze kostbare voorsprong te be houden versterkten zy hun verde diging, waartegen Lisse nief was opgewassen om de hechte defensie door te breken. Door een plotselin ge doorbraak werd het zelfs 40, maar door goed spel van Lisse slaagde G.S.V. er niet meer in voor meerdere doelpunten. Tegen het einde werd het zwoegen van Lisse beloond irfet een doelpunt van Boot waardoor het eindresultaat een mooie 41 overwinning voor GSV opleverde. Door dit fraaie resultaat heeft waarschijnlijk G.S.V. de uitge loofde 11 voetbalshirts in de wacht gesleept. GDS Het junioren-tournooi van GDS is een groot succes geworden. Jammer, dat de leider van Alphense Boys zo onsportief was. om bij een volgens hem onjuiste beslissing van de scheidsrechter, bij het nemen van strafschoppen (na het gelijke spel van Unio bAlphense Boys b) de keeper te bevelen het doel te ver laten. Het bestuur van GDS kon toen niet anders doen, dan Unio tot win naar verklaren, doch de tweede prijs niet uit te reiken. De volledige uit slagen zijn: A-elftallen: St. Bernardus—GDS 11, St. B. wint met strafschoppen; Alphese BoysUnio 02; GDSAl phense Boys 2—0; St. Bernardus— Unio 02; le prijs Unio, 2e pr. St. Bernardus, 3e pr. GDS, 4e pr. Alphen se Boys. B-elftallen: Alphense BoysGDS 10; UnioSt. Bernardus 50; GDS St. Bernardus 11, GDS wint met strafschoppen; Alphense BoysUnio 11. le pr. Unio. 2e pr. niet uitge reikt, 3e pr. GDS, 4e pr. St. Bernar dus. Voorts nam GDS nog deel aan het junioren tournooi van Boskoop; GDS b moet Donderdagavond half zeven een beslissingswedstrijd spelen tegen Boskoop om de eerste en tweede prijs. GDS c viel een tweede prijs ten deel. Het eerste senioren elftal ver loor de vriendschappelijke wedstrijd tegen Moercapelle met 20. Rijpwetering. De uitslagen van nederlaag wedstrijden zijn: Rijpwete ring 3Warmunda 3 0—3; Rijpwete ring 2Warmunda 2 11; Rijpwete ring 1Warmunda 1 22. De stand is nu: DOSR 5 pnt 83, Warmunda 4 pnt. 63; Wet. Boys 4 pnt. 75; Meerburg 3 pnt. 66. De laatste ne derlaag wedstrijden tegen VVSB 2; 3 en 4 zullen waarschijnlijk op 3 Oct. a.s. worden gespeeld.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3