De laatste Zomer-Koninginnedag DONDERDAG 2 SEPTEMBER 1948 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 HILLEGOM Geboren: d. van C. M. M. van Schievan der Peet; d. van C. van Veen—Veen; d. van A. J. Dekkers van Woersem; z. en d. van P. van SohieImanse. Ondertrouwd: A. J. Weijers on M. G. Duivenvoorden; H. Smit en G. A. SpeiKer; D. Wij ma en H. Kommer. Getrouwd: G. F. Lommerse èn E. G. H. A. Bos. DE ZILK Motorrennen. De heer C. Lange- veld wist te Sittard bij de terrein wedstrijden op de motor om het kampioenschap van Limburg na felle kamp de 2e plaats te veroveren met slechts geringe achterstand op de grote fabrieksrijder Dick Renooy. Bij de competitie om het kampioen schap van Nederland bezet Lange- veld nü ook de tweede plaats. KATWIJK Personalia. Voor het examen Tuinbouw-vakonderwijzer, afdeling groenten teelt, laagde aan de Rijks- tuinb.school te Hoorn de heer S. v. d. Peet alhier. Geboren: Jacob z. van A. v. Beelen en G. v. Duuren; Jacobus Wilhelm z. van J. Houwaart en W. de Best; Neeltje d. van P. Kuyt en G. Ouwehand; Jacob z. van D. van Duyn en M. v. d. Plas; Lena Jacoba d. van T. v. d. Plas en J. Plug. Ondertrouwd: C. Zwanenburg en N. K. de Reus; W. Remmelswaal en C. de Jager; P. Vletter en K. M. de Vreugd. Getrouwd: C. v. Dam en J. G. Rijsdam; D. Kuyt en K. v. d. Plas; P. de Vreugd en W. v. Duyn; E. I. Veerman en C. A. Haasnoot. Overleden: C. M. v. Dijk 81 j.; M. W. G. Toonen 48 j.; A. de Mol 5 dg.; Ij. v. d. Plas 73 j. KATWIJK AAN DEN RIJN Jubileiunfeesten Dinsdag was de grote feestdag en we kunnen be ginnen met vast te sttflen dat Kat wijk a. d. Rijn een schitterend fi guur geslagen heeft. Alle stralen van enige betekenis waren versiei-d en verlicht. De Oranjevereniging had volksspelen georganiseerd, als in vele jaren niet was geschied. Een an der terrein als vooi'heen, de Molen- weide, leende er zich schitterend voor. Daar was de massa samenge stroomd en daar begonnen, na een hengel wedstrijd in de Rijn, reeds te 9 uur de volksspelen, met een gan- tal prijswinnaars, teve.e1 om allen te vermelden. Te half elf een groots en schitterend vuurwerk, zoals hier nog niet was meegemaakt. Hierbij gevoegd het feit dat de gehele dag de Harmonie Katwijk de feestelijke stemming er in hield, kunnen we constateren dat het Oranjefeest schit terend geslaagd is en het bestuur der Oranjevereniging geheel Katwijk a. d. Rijn aan zich verplicht heeft. Een serenade. De Harmonie Katwijk bracht Dinsdag een serenade voor de woning van de heer G. Koe- lewijn, wiens echtgenote tegelijk met de Koningin verjaart. Zeer toe vallig is wel dat een zoon tegelijk verjaart met prinses Juliana terwijl nog twee familieleden met de prin sesjes Beatrix en Irene verjaren. Lijk gevonden. In ten tank gracht van het vliegveld ls het lijk gevonden van de 56-jarige A- T. G. uit Zandvoort. Het slachtoffer i« naar men vermoedt door de duister nis misleid en te water geraakt. LISSE H. Vormsel. Op Woensdag, 22 September 1948, zal in de parochie „St. Agatha" door Zijne Excellentie de Bisschop van Haarlem, het H. Vormsel worden toegediend aan de kinderen en volwassenen, die hier voor in aanmerking komen. Pater Buchardus. Maandagavond heeft Pater Buchardus, die geduren de een jaar in de parochie St. Aga tha als kapelaan werkzaam is ge weest, afscheid genomen van de pa rochianen. Een bijeenkomst in het verenigingsgebouw in de Bondstraat had die avond plaats, waarin de ver tegenwoordigers van de verschillende verenigingen de scheidende pater hartelijk toespraken. De pastoor prees de arbeid door pater verricht gedurende deze korte periode en dankte hem namens allen. Koninginnedag. De koninginne dag is in de gemeente Lisse, in ver band met de seizoendrukte in het bloeffibollenbedrijf, betrekkelijk stil verlopen. In de morgen werden in de beide parochiekerken een plechtige H. Mis opgedragen, waarbij vele pa rochianen aanwezig waren. In de avond toog een iedereen erop uit om de verlichting te zien, welke in het dorp voor het eerst in zijn geheel ontstoken was. De verlichting van de Kanaalstraat wa_ uitstekend, terwijl de verschillende panden in de ge meente op uitnemende wijze van een feestverlichting waren voorzien. Zeer veel mensen waren, op de been om een en ander in ogenschouw'te ne men en soms geleek het wel de Kal- verstraat te Amsterdam. In het'ge bouw Rehoboth trok de verzetsfilm „Bezet Gebied" vele toeschouwers. Geboren: Petronella Gerarda Ma ria, d. van B. J. van der Tol en Th. G. M. Schrama; Hei-manna Cornelia, d. van L. den Boer en A. van Huis; Petrus Johannes Maria, zn. van H. A. Prins en M.M. Hoogervorst; Jacobus Paulus, zn. van J. P. Polderman en C. Zuurdeeg; Hendrik, zn. van H. van de Weerd en P. van Egmond; Maarten zn. van M. Kraaij en J. Uilenreef; Hermanus Cornelis Maria, zn. van C. H. van Amsterdam en J. M. van Dijk; Petrus Johannes Theo- dorus 2n. van C. G. van Diest en A. E. Kortekaas; Johanna Catharina Hendrica Maria, d. van P. H. Beelen eri H. M. Beekman; Hëndrina, d. van P. van Rossen en A. in 't Veld; Hu- bertus Johannes Maria, zn. van J. Glas en S. J. Hensing; Gerardus Pe trus Maria, zn. van W. C. Augustinus en M. C. van Dongen; Johannes Nico- laas, zn. van J. M. van Noort en A. P. J. Boon. Onderti-ouwd: Nicolaas Petrus van Hyacinthencultuur vrijgegeven Wij vernemen, dat de teelt van hya cinthen door de minister is vrijge geven, hetgeen evenwel in de kwe kerswereld niet met gejuich is ont vangen. In café-restaurant „de Nach tegaal" werd dan ook een spoed eisende vergadering gehouden van „de Hyacinth'', waarin bi-eedvoerig is gediscussieerd over het voor e® tegen van deze beslissing. Het resuj- taat van de discussie was, dat de ver gadering zich ten slotte met grote meerderheid van stemmen heeft uit gesproken vóór het behoud van de sinds jaren geldende maatregelen en wel met 152-84 stemmen, Men vreest dat door thans reeds de maatregelen los te laten, de teelt dermate zal toe nemen, dat binnen enkele jaren het overschot van hyacinthen zo groot zal zijn, dat de toestand nog erger zal worden dan in 1929.' Een meer ge lijkmatige afschaffing en overgangs maatregel werd bevordelijker ge acht. De vergadering heeft van dit gevoelen kennis gegeven aan de be trokken minister, in een daartoe sa mengestelde motie, welke welke te legrafisch te zijner kennis is gebracht Rooijen, 27 j. en Petronella Johanna Josephina Salman, 25 j.; Wilhelmus Augustinus Akerboom, 25 j. en Pe tronella Maria van Rooijen, 21. j„; Aart van Haaften, 33 j. uit Almkerk en Sophia Neeltje Hoogenes 35 j.; E-gelmundis Gerardus van Steijn, 33 j. en Wilhelmina van der Lans, 29 j.; Andries van Frankenhuyzen 24 j. uit Oegstgeest en Gijsberta Jacoba Riet kerk, 25 j.; Johannes Gerardus Rands- dorp 28 j. en Adriana Anna Elisabeth van Meijgaarden 26 j.; Adrianus Hu- bertus Couzijn 27 j. uit Hillegom en Gijsberta Geerlings 26 j.; Cornelis Jo hannes van den Berg 28 j. te Noord- wij kerhout en Johanna Christina de Klekr 26 j.; Cornelis Olof Alf Drie huizen 30 j. en Garry Johanna de Groot, 20 j. uit Amsterdam; Gijsber- tus de Vos 26 j. met Jenneke Kulk, 23 j. uit Haarlemmermeer; Lubbert Eisenga 24 j. en Johanna Schalk 27 j. Getrouwd: W. J. M. Hootsmans en G. Numan; H. M. van der Reep te Coevorden en M. J. C.' van der Aart. Overleden: Alida Klazina Kroon 76 j., weduwe van S. Boer; Leendert Bouwman 66 j., echtg. van C. Kloot wijk. LEIDSCHEND AM Het Koninginnefeest. De ver jaardag van Koningin Wilhelmina is hier wel op bijzondere feestelijke wij ze gevierd. In de morgen zijn alle verenigingen met vaandels en de schoolkinderen opgetroken naar het gemeentehuis. Hier was het gehele gemeentebestuur, de plaatselijke geestelijkheid en vele notabelen aan wezig. De schoolkinderen, die juist door hun hoeveelheid indruk maak ten, zongen, onder leiding van de heer G. C. Kasbergen, hoofd van de St. Willibrordusschool, enige liede ren. Ook de beide zangverenigingen gaven enige nummers ten beste, waarna burgemeester H. A. C. Ban ning in welgekozen woorden een herdenkingsrede hield. Spr. bracht hulde en dank aan onze jubilerende vorstin. Tot slot brachten allen een driewerf hoera uit op Koningin, en vorstenhuis. Alle kinderen ontvingen daarna een herinneringsmedaille. In de middag trok een grote allego rische optocht door het dorp. In een bonte verscheidenheid werd door praalwagens het leven en streven van Leidschendam weergegeven. Hier aan werd ook belangrijk deelgeno men door de .buurtschap Stomp wijk Des avonds had in het Verenigings gebouw een feestelijke bijeenkomst plaats, van de afgevaardigden van alle verenigingen. Deze avond was aangeboden door het gemeentebe stuur. De bui-gemeester sprak het .welkomstwoord en bracht dank aan de Wilhelmina-ver., speciaal aan haar voorzitter, de heer Meijer, die voor een groot gedeelte het Leid- schendamse féést heeft georgani seerd. Ook de buurtverenigingen, en de diverse organisaties werd hulde gebracht voor de prettige samenwer king, welke bij de feestviering alhier is gedemonstreerd. Deze bijzondere feestavond werd opgeluisterd door de zangverenigin gen „Arti" en „Zanglust", welke bei den veel applaus oogstten. Als decla mator trad op de heer Flaton uit Voorburg, die „De Hemelnar" en vervolgens „De Ministerraad" voor droeg, op een wijze, welke bewonde- ring afdwong. De heer Meijer sprak het slotwoord. Een muzikale optocht met fakkel optocht vormde het slot van het hier tot aller tevredenheid gevierde gou den regeringsjubileum. Hier volgen nog enkele uitslagen. wijkvei-sieringen: le'prijs Benestraat 57 p., 2e prijs Tedingerstraat-Bx-oek- weg 48 p., 3e prijs Plaspoelkwartier 47 punten Versiering van gevels: le prijs wagemaker Scheenaard, Venestraat punten, 2e prijs bloemist van Oosten 51 p. 3e prijs de heer Faber 50 punten. Eervolle vermeldingen: de Gi'öot en v. cf. Lubbe 49 p., Van Egmond 49 p., J. A. Schuyt 47 p., Rozenburg Sluisplein 44 punten, Van Emmerik 42 p., W. van Rijswijk 41 p. Geschenk voor de Gemeente. Op initiatief van de heer J. Meijer, voorzitter van de Wilhelminavereni- ging, zullen de gezamenlijke vereni gingen en de gezamenlijke zaken mensen aai gemeente ewe glas- in-lood ramen aanbieden. Hel ene raam zal het verenigingsleven voor stellen en het andere zal de handel en industrie van Leidschendam uk- beelden. De ramen zullen in de bij zondere raadszitting op Maandag middag 6 September a.s'., bij monde /an de heer Meijer worden aangebo den. Tot deze bijeenkomst welke weer eens de prettige verhouding en samenwerking tussen gemeentebe stuur en Wilhebninavereniging de monstreert, zullen ook weer de no- abelen word;n uitgenodigd. Vijf en twintig jaar bestuurslid. De heer F. J. Stroompraad, Leidsche kade, heeft het feit herdacht, dat hij 25 jaar bestuurslid van de Wilhelmi- navereniging was. Gedurende 16 ja ren heeft hij als penningmeester de geldzaken van de vereniging be heerd. Het bestuur zal hem in eén feestelijke bestuursvergadering dc hulde brengen welke, hem toekomt. Voetbaluitslagen D.W.O. 1Oli- veo 2 7-2; DWO b—TOG b 1-2; DWO 2—WP 3 0-3; DWO a—TOG a 1-6. Uitreiking bonnen. De nieuwe bonkaarten K of L 812 en de toeslag- kaarten voor a.s. en jonge moeders zal hier plaats hebben op Woensdag 8, Donderdag 9 en Vrijdag 10 Sep tember a.s. in het kantoor Delft- schekade 28 telkens tussen 9.3015 uur. Bij uitstedigheid kunnen de be scheiden aangetekend opgezonden worden aan de distributiedienst.Voor burg, waarna de bescheiden aange tekend aan het vacantie-adres van de inzender zullen verzonden wor den. Na-uitreiking Op Zaterdag 4 September a.s. zal de na-uitreiking plaats hebben voor bijzondere arbeid van 9.00-11.00 te Voorburg. Landbou wers dienen hun stamkaax-ten mede te brengen STOMPWIJK Nieuwe bonnen afhalen. De distributiediénst deelt mede, dat de nieuwe bonnen zullen worden uit gereikt op Dinsdag 7 September a.s. in „Het Blesse Paard" tussen 9.30 14.30 uur, Ook kunnen de beseheiden opgezonden worden naar het distri butiekantoor te Voorburg waai'na deze dienst de nieuwe bonnen aan getekend terugstuurt. NOORDWÏTK JUBILEUMFEESTEN. Woensdag werden de feestelijkhe den voortgezet met diverse volksspe len waarvoor grote belangstelling bestond en die een zeer vlot ver loop hadden, zodat er een gezellige sfeer in het.dorp heerste. Te half ne gen was het reeds aantreden voor tobbetje steken. De winnaars hiervan werden: 1. Harm. Hermans, een nieu we fiets, 2. J. Kouwenhoven, 3. mej. A. Hoogewoning, 4. Greta v. Bohe- 'men. 5. B. Beugelcdyk, 6. Adr. Steen voorden, 7. Nelly v. d. Holst. Ring- rijden voor meisjes op versierde rij v/ielen. Vcor versiering: 1. Mien Zon neveld, 2. Ida Caspers, 3. Ria Cas pars. Vuor het ringsteken: 1. Atti Wijsman, 2. Gonda v. d. Plas, 3. Ina Meijer, 4 Leni de Haas, 5. Ria de Haas, 6. Anneke Alkemade, 7. Paula v. Dijk, 8. Dora v. d. Plas. Palingdragen voor vrouwen: 1. Do- ra Christ iaanse, 2. mej. Grimbergen, 3. Loni Sluis, 4 Tc Verkade. Kruiwagenrace voor paren: 1. A. Vink, 2. P. Steenvoorden, 3. J. Ruig- xok, 4. N. Hermans, 5. J. Caspers, 6. ■Jac. Westerop, 7, G. Caspers. Mastklimmen voor heren: 1. S. Schot 2. Willy v. d. Holst, 3. Hans Hoogeveen, 4. S. Schot. Voor de snel ste tijd bij het klimèmn* 1. Paul Christlaanse 24.8 sec.. 2. Henk Hiep 25 stc. Het mastklimmen is en blijft een mooie doch zeer moeilijke attrac tie; de navolgenden wisten boven aan te komen. Paul Christiaanse 5x, H. Hiep 4x J. Smit 4x, W. Groenen woud 3x, Cees v d. Meer 3x, Karei v. ii. Meer 2x. Wout Wassing 2?:, Frans Steenvoorden 2x, Willy v d. Holst 2x en S. Schot 3x. De prijzen voor straatversier.ng waren voor verlichting: 1. Schede- ningsestraat, 2. Kerkstraat. Voor ver siering: 1. Scheveningsestraat. 2. IJm ui derstraat, 3. Kerkstraat. Gevel- versiering: voor verlichting: 1. dx*. C. de Ruyter, 2. G. Bouwhuis, 3. W F Berkhout. 4. fa. Dusoswa, 5. mevr. v.' L'ylandt. Voor versiering: le mevr. v. By- lanclt, 2. dr. C. de Ruyter. 3. Politie bureau, 4. W. P. de Vreede, 5. fa. H. v. d. Loo. 6. Q v. Os 7 mevr. v. Konij nenburg, 8. S. Soeteman. NOOR DWTTKER HOUT Zuster Mechtildis O.P. Zuster Mechtildus O.P., van het St. Jozef Zusterhuis, is overgeolaatst naar Utrecht. Deze alom bekende zuster- onderwijzeres en pianolerares is 22 jaren met liefde en toewijding werk zaam geweest in de St. Jozef Meis jesschool. Geen consultatiebureau voor zui gelingen. Woensdag 8 September 1948 is er geen consultatiebureau voor zuigelingen in verband met de kronings- en jubileumfeesten. Geboren: Petrus Franciscus Ma ria z. v. H. J. v. d. Berg en Duiven voorden; Johannes Cornelis z. v. C. L. v. Berkel en Ferdolage; Martinus Jacobus z. v. N. Th. Kors en v. Dijk; Nicolaas Johannes Wilhelmina Ma ria z. v. N. J. Meeuwenoord en Kor tekaas: Hermanus Johannes Matheus z. v. H. C. Verdegaal en Geerlings; Hendrikus Maria z. v. L. J. v. Ber- ke>' en Hoogenboom; Cornelia Mar tina Maria d. v. K. J. E. v. d. Slot en Steen voorden; Elisabeth Johanna Maria d. v. L. H. v. d. Aarweg en v. d. Berg; Catharina Gex-arda, d. v. L. Zuiderduin en Diederiks: Johanna Elisabeth Maria d. v. E. Straathof en V. d. Berg; Anna Maria Johanna d. v. C. J. v. d. Putten en Nijman; Bar- tholomeus Theodorus z. v. I. J. Ruig- rok en v. Kampen; Cornelia Catha rina Maria, d. v. A. Spigt en v. d. Berg. Ondertrouwd: C. J. v. d. Berg 28 j en J. C. de Klerk 26 j. P. v. d. Berg 34 j en P. J. Noordermeer 35 j. C. W. Weijers 29 j en G. C. Tervoort 27 j. P. J. v. d. Raadt 24 j en C. Pouw 26 j. L. Delbressine, 24 j en J. M. Looije- stijn 23 j. Getrouwd: G. J. Siebelt en C. J. de Winter; J. C. Salman en A. C. N. v. Duin. Overleden: E. Dullers 68 j.; W. Kooge 61 j. echtgen. van A. Klever laan; Th. J. Meijer 67 j. RIJNSBURG VERGIFTIGING. De fam. Jungerius at 1.1. Zondag van een kip, die, zoals uit een on derzoek gebleken is, paratyphus had. De vader is reeds overleden, dochter verkeert in zorgwekkende toestand; mevr. J., die slechts weinig van de kip gebruikte, is buiten le vensgevaar. OEGSTGEEST Herdenkingssamenkomst Door de Oranjevei-eniging is op 3 Sept. des avonds 8 uur een herdenkingssamen komst belegd, waar het woord ge voerd zal worden door ds G. van Duinen en pater G. Lohuys. De on derwerpen zijn: „Het Vaderlandt ghetrouwe" en „Koningsschap grote stijl." Solistische medewerking verleent mevr. Annie V.alk-Spelt en de heer B. van Luyn. OrgelbespeMng door de heer B. H. Tobé. In verband met de verwachte grote opkomst gaan de deuren open om half acht. De sa menkomst heeft plaats in de Gere formeerde Kerk. VOORHOUT VOORHOUT GAAT FEESTVIEREN In café „de Bonte Koe" hield de Oranjevereniging, na haar hei-op richting, haar eerste vergadering. De voorzitter had een speciaal welkcmstjvoord na deze heroprich ting. Er zal hard gewerkt moeten worden, want de burgerij verwacht veel van ons. Spreker waai'deerde het, dat tijdens het conflict de bur- gerij achter 'hen heeft gestaan. De bestuursfuncties blijven onveran derd, alleen is de heer Th. v. d. Hulst benoeiTid tot 2e secretaris. Dit was een vacature. De burgemeester had verzocht om de kindertractatie op Sept. te doen geschieden door de co mitéleden. Dit werd sporttaan goed gevonden. Maandag 20 Sept. 's avonds om 8 uur is er een fakkeloptocht met mu ziek, waarachter de bestux-en van alle organisaties. Na afloop prijsjas- sen, alleen voor leden der O.V. Dinsdag 21 Sept. om half 10 kin- der-aubade voor het gemeentehuis, waarna kindertractatie en kinderspe len tot 12.30 uur op het Foreholte- terrein. Half twee de „Ronde van Voox-hout" vanaf Nagelbrug, finish bij Gebr. v. d. Laan. Hiervoor werd een controlecommissie benoemd. Bij voldoende deelname wordt een op tocht gehouden. Indien deze niet doox'gaat, dan is ei een draverij met boerenpaarden. Ook wordt een Oranjevlucht ge houden met postduiven vanaf Roo sendaal. De 2e dag zijn de volksfeesten, zo als ringrijden met tilbury's en op de fiets voor dames, tonknuppelen, pa lingdragen voor dames, stoelendans. Huldiging?? (sensationeel) voor dames. De contributie zal deze week weer geïnd worden, ook bij degenen, waar het geld ï-eeds teruggebracht was, door dezelfde collectanten. Datum inschrijving kinder- en volksspelen Zatex-dag 11 Sept. van 79 uur in het Parochiehuis en bij café v. d. Nieuwendijk. De O.V. zag gaarne op 6 Sept. wat gevel- en straatversiering. WARMOND JUBILEUMFEESTEN. Na de kinderspelen werd begonnen met de traditionele korte baandrave- rij, waarvoor ditmaal 20 paarden waren ingeschreven en die alleen aan de start verschenen. De eerste om loop kenmerkte zich reeds door span nende ritten d,ie een spannende race beloofden. Vlot werd deze' omloop verreden, waarna geloot werd voor de tweede omloop. Ook hierin waren enkele spannende ritten te bewonde ren. Na loting voor de derde om loop was de plaatsing als volgt: 1. Laetare A; 2. Jay Mc Gregor; 3. Ka- lumet Axkit; 4. Klazina Axkit; 5 Limbus. Na enkele spannende ritten was dc uitslag als volgt: le prijs ƒ400 voor Laetare A, eigenaar S. van Voorst, berijder S. van Voorst; 2e prijs ƒ200, Limbus, eigenaar J. Wagenaar, be rijder J. Wagenaar; 3e priis f 100 Kalumet Axkit, eigenaar en berijder Ph. Knijnenburg. De vierde prijs 50 werd, zonder dat er om gestreden wei'd, verdeeld tussen de beide ge gadigden: Jav Mc Gregor, eipenaar stal Ilex, berijder H. C. ten Hagen en Klazina Axkit. eipenaar L. J van Harlingen, berijder M. Vergay. Aan het eind van deze geslaagde middag, die door een groot aantal personen werd bijgewoond, werden de prijzen met een toepasselijk woord door de voorzitter van de Oranje commissie, de heer Th. R. de Vroo- men, aan de winnaars uitgereikt. WARMOND Personalia Voor het diploma coupeuse slaagden te 's-Gravenhage de dames Riet Heemskerk, Truus van Tongeren en Janny Willemsen. Zij waren leerlingen van de eerwaarde zuster M. Dionysia Raadsvergadering De raad dezer gemeente komt Woensdag 8 Sept a.s. in Openbare vergadei-ing bijeen. Doodgebleven Toen de heer Vink die terug kwam van een fietstochtje naar Hazerswoude, even aan de kant van de weg. wPde uitrusten, voelde hij zich plotseling onwel en bleef op de plaats dood. De heer Vink bereik te de leefijd van 82 jaar. OUDE-WETERING Sportver. Wet. Boys. In een spannende wedstrijd wist Wet. Boys I tegen Nieuwkoop I een 33 gelijk spel te behalen. Nadat de x-ust met 21 voorsprong was ingegaan, wist Wet. Boys na rust dank zij een su blieme partij voetbal de achterstand tot een gelijk spel op te halen, waar mede tevens het einde van deze in de beste verstandhouding gespeelde wedstrijd kwam. Nieuwkoop A Wet. Boys B wex'd een 31 overwin ning voor de gastheren. De Wet. Boys asp. toonden hun meerderheid met 40 over de D.O.S.R. asp. ROELOFARENDSVEEN Postduiven. Aan dc wedstrijd vanuit Roosendaal (78 km.) werd met 29 duiven deelgenomen. De uit slag is als volgt: Kees Vesseur 1. 2, 6: Alb. de Jong 3, 4. 5. 9; Co Riet broek 7, 8; J. van Harteveld 10. In 31 AUGUSTUS, Koninginnedag. Deze datum is een begrip voor ons ge worden en de massa van ons volk kent deze dag slechts als dc verjaardag van Koningin Wilhelmina. Welke weemoedige gevoelens moeten gister morgen iedereen bezield hebben, die even nadacht over deze feestHag, de laatste in een lange rij van'50 jaren. Voortaan zal op 31 Augustus de fabx-iek normaal haar poorden opene n en zal op de kantoren niets bijzon ders te bemerken zijn. 31 Augustus: Koninginnedag, is niet alleen meer begrip; het is een traditie die ten einde is. Het is geschiedenis geworden. Nadat het Wilhelmus geklonken had, bracht de burgemeester een driewerf hoera uit op de verjaren de Koningin, waarna „Nieuw Leven" op de Korenbeurs een openluchtcon cert verzorgde en „De Post" hetzelf de deed op de Nieuwe Beestenmarkt. In de Stadsgehoorzaal voerde de „Timdelerclub" voor de tweede maal het historisch spel „Vervlogen ja ren" van Pieter v. d. Does op. .He buurtverenigingen organiseer den op eigen gelegenheid diverse vurn akelijkhedei'. voor jong en oud cn completeerden daarmede het Leid- se programma van deze feestviering. De laatste' Koninginnedag op 31 Aug. is voorbij. Het is geen groots en uitbundig feest geworden. De eer ste reden de weemoedige scha duw van het afscheid noemden wij reeds. De tweede reden zal het een voudige feit geweest zijn, dat de ju bileumcommissie het meeste kruit al tijdens de voorgaande feestdagen verschoten had. Doch zo was het goed. Al te grote uitbundigheid zou op deze dag niet gepast hebben. Weemoed beheerste de vreugde Niets was in staat deze sluier van weemoed weg te nemen van het feest, dat gisteren gevierd werd. En meer dan ooit zal deze dag de men- sén aangegrepen hebben. Wij vier den het afscheid van Haar, die vijf tig jaren in het midden van ons volk gestaan heeft en terecht genoemd kan worden „Moeder des lands". Voor de laatste maal maakte Nedex'land zich op de verjaardag van Koningin Wil helmina te vieren. Aubade en kinderfeest. Een goud-stralende oranjezon ver hief zich gistermorgen uit zijn ne- velbed en toverde een warme gloed over onze oude stad. De lucht was vervuld van klokgelui, dat het feest aankondigde, en uit de R.K. kerken klonk het Te Deum omhoog, dat op steeg als een vurig dankgebed tot Hem, die in Zijn oneindige goed heid Nederland zo zichtbaar geze gend heeft met een vorstin als Ko ningin Wilhelmina. In de ander ker ken werden eveneens dankdiensten gehouden. Minstens even welluidend klon ken daarna de heldere kinderstem men in de stralende morgenuren op het Stadhuisplein waar het ge meentebestuur, vanaf de ballustrade, een aubade van de leerlingen der zesde klassen in ontvangst nam. Be geleid door het Leids Politie Muziek- gezelschan en onder leiding van de heer N. J. Swierstra, vertolkte d« Spec Patriae haar gevoelens, die bur gemeester van Kinschot daarna dui delijk onder woorden bracht. „Zij is waarlijk onze landsmoeder" aldus de burgemeester, „want waar leed te verzachten was. of vreugde te delen, was zij aanwezig. In 1940 hebben wij allen kunnen voelen, hoe zwaar het voor haar geweest moet zijn, het land te verlaten en elders mee te werken in de strijd om onze bevrijding. Nu ti-ekt zij zich terug en meer dan ooit moet de jeugd van Leiden thans voelen, dat zii zich moet scha ren om het Koninklijk Huis. Want zoals zij bij haar inhuldiging de woorden van haar vader gebruikte1 „Oranje kan nooit genoeg voor Ne derland doen", zo moeten wij nu ant woox-den: „Nederland kan nooit ge noeg voor Oranje doen. Dat moet de beloning ziin, voor alles wat de Ko ningin voor ons gedaan heeft." Weer trad het Leids Politie Mu ziekgezelschap aan. nu geassisteerd door de ..St. Paulus-band" van de Kath. H.B.S.. om de schare kinderen naar de Stadsgehoorzaal te begelei den. waar om negen uur 't grote kin derfeest aanving. De voorzitter van de commissie van vóox^bereiding, de heer P. Herfkens, zei in zijn openingswoord dat, wan neer de Koningin jarig is, het hele volk blii is. Dat moet gevierd wor den en daarom waren deze kinderen naar de Stadsgehoorzaal gekomen. Sor. verwelkomde burgemeester van Kinschot, die, ondanks zijn zeer drukke werkzaamheden, toch even tijd vond om van zijn belangstel ling te getuigen. Afgewisseld met zang. vermaakte de heer Henri Molles uit Den Haag de kinderen met een kosteliik pop- oenkastspel, het verhaal van Tom en Pim-Pam-Pom. en na de pauze met. enkele goocheltoeren. Het trio van Wel zorgde voor het muzikale ge deelte., Tijdens de pauze werd aan alle kinderen een tractatie uitgedeeld. Dit was mogelijk gemaakt door de royale medewerking van de firma's Wolters, Wijtenburg. Bogaards. Van Pel en Corba, die hiermede de vreugde op het kinderfeest zeer ver groot hebben. Serenade en concerten. Om half zeven wax'en duizenden getuige van cle serenade op het Stad huisplein, waaraan een groot ge mengd koor medewerkte, gevormd uit de leden van de diverse zangver enigingen, onder leiding van mevr. Tilly StenzLeening. Innig en be schaafd klonk de stemmige muziek door de stille avond, hoewel het ons wil voorkomen dat, bij een betere opkomst van zangers cn zangeressen, de luisteraars op de Nieuwe Rijn het beter gehoord hadden, dan met dit betrekkelijk kleine koor het geval geweest is. Vier muziekkorpsen, onder emi nente leiding van Herman Stenz, werkten, na een half uur wachten op het laatste corps, een programma van nationale liederen ei en daarna een gezamenlijke mars, zó speels, vrolijk en welluidend, dat het beslist zeer verre afstand hoorbaar ge weest moet zijn. Wij pleitten reeds eerder voor goede samenwerking tus sen de divex-se corpsen bij dergelijke gelegenheden. Ook nu weer was het resultaat kortweg goed te noemen. het totaal klassement werd als eer ste geplaatst Kees Vesseur, die daar door in het bezit van een mooie me daille en een heerlijke taart kwam. ZOETERMEER Brandstoffen voor kamerhuurders, Zij die een kamer verhuren kun nen op Donderdag 9 September a.s. op het kantoor Dorpstraat 135 tus sen 9.3015 uur een aanvraagformu lier afhalen ter bekeming van brandstoffen, ten behoeve van hun kamerhuurder. Stamkaart van de huurder medebrengen. AALMOEZENIER W. GASMAN. De kapitein-aalmoezenier W. Gas man O.F M. zal 7 Sept. Leiden ver laten, waar hij 1% jaar kapelaan is geweest in de Hartebrug-parochie en ongeveer gelijker tijd aalmoezenier van het garnizoen te Leiden. Hij is nu overgeplaatst naar Harderwijk belast met de godsdienstige verzor ging van het garnizoen aldaar. BIOSCOPEN. De ilms van de komende week zijn door de Kath. Filmcentrale als volgt gekeurd: „Eei'ste liefde", alle leef tijden. „De bandiet" volwassenen. „De witte duivel", 14 jaar. „De rode hengst" alle leef tijden. Trianon: „Dansinvasie", 14 jaar. Casino: Lido: Luxor: Rex: LAATSTE BERICHTEN DE ZAAK KOSYENKINA. Het Sovjet-Russisch consulaat te New York, dat in verband met het •besluit der Sovjet-Unde, haar con- sulaii-e vertegenwoordigers uit de V. S. terug te trekken, zijn zaken afwikkelt, heeft aan het Roosevelt- ziekenhuis waar de sovjet-onderwij zeres Kosyenkina verpleegd is, een cheque van 250 dollars gezonden. Mevrouw Kosyenkina heeft het zie kenhuis verzocht het geld niet aan te nemen, doch volgens haar advo caat kan zij zelf haar verplegingskos- ten niet betalen. MARSHALL OVER DE TROONSAFSTAND. In antwoord op een desbetreffende vraag van A. N. P.-Aneta te Washing ton heeft Marshall, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, naar aanleiding van het aftreden van Koningin Wilhelmina verklaard: „Persoonlijk geef ik zeer gaarne uit drukking aan mijn gevoel be wondering voor de langdurige, 50- jarige regeringsperiode, die zij thans achter zich heeft liggen, voor de normen drie zij heeft gesteld, en voor de hoge idealen, die zij voor de wereld heeft gegeven." MARKTBERICHTEN ROELOFARENDSVEEN. 1 Sept. Groente. Aardbeien 2738 cent per doosje, idef 47—61 cent per half pond, tomaten 18—105, kropsla 1.505.30, andijvie 44.30, kroten 46, breekpeen 6—11 per 100; snijbonen 25.30, kassnij'bonen 9.70 dubb. stambo#en 24.60, Princessebonen 2.90—5.60, pronk- bonen 1.202.90 per 10 kg.; Au gurken grof 8.90—9.10, Bommen 2.00—2.10, stippel 4.10—4.30 ped 25 kg. Bloemen. Gladiolen 6—20 cent, Astes 3—13 cent, Scabiosa 712 cent Septembe wit 616 cent, idem geel 617 cent. Douglas 612 cent.e Wen dy 814 cent. Utopia 1824 cent, Chascity 1732 cent Rayonanten 6 15 cent. Stella 47 cent, Utopia 3 8 cent, Lelie White Excelsio 612 cent pe stuk. GOUDA, 2 Sept. Kaas. Aanvoer 253 partijen, le soort-met rijksmerk 1.741.78, 2e soort met rijksmerk 1.691.73, extra kwaliteit 1.90 met opzet. Handel matig. WOERDEN, 1 Sept. Kaas. Aan voer 268 partijen. Prijzen: le soort 1.73—1.78, 2e soort 1.68—1.72, zware ƒ1.87. Hafidel traag. TER AAR, 1 Sept Groente. Kas- snijbonen 8.80, snijbonen 2—6.80 idem stek 1.001.80, stokprinses- sen 3.405.20, stambonen 3.80 5.50. spek bonen 2.903.80, witte pronkers 1.20—2.80 per 10 kg.; bloemkool 551 cent per stuk; bos- peen 1316 cent per bos; sla f 2 2.80 per 100 stuks, komkommers 8 15 cent en meloenen 1332 cent per stuk; andijvie- 3261 cent per bak, aardappelen 5 cent en kroten 6 cent per kg.; waspeen I 11.en idem II 6.50 per 100 kg.; tomaten 0.05 1.03. spinazies 1921 cent, uien 6 7 cent postelein 1015 cent, witte kool 5 cent, putjes kool 10 cent, gx-oene kool 67 cent, druiven 99 cent per kg.; Chrysanten 0.901.25 per bos. Augurken: fijn I 83—34 ct. idem 2 61 cent en fijnbasterd I 36 cent per kg* baster I 8.709.—, idem afw. 4.50, grof I 8.508.70, idem II 3.70, stippel 3.553.90. fijnstippel 6.50 en bommen 1.80 per 25 kg.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3