131 mUe DONDERDAG 2 SEPTEMBER 1948 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Vijf zilveren jubilarissen Tengevolge van de tijdsomstandig heden tijdens de bezetting en daar na was de viering van enkele zilve ren jubilea van degenén die aan de Leidse Courant werkzaam zijn, uit gesteld moeten worden. Vandaag zijn deze jubilea herdacht. Het zijn vyf jubilea, die wij in de volgorde van de eigenlijke data hier willen vermelden. De heren L. J. v. d- Meer en C. P. de Heiden zijn twee zilveren jubi larissen aan de administratie. De heer v. d. Meer kent iedere agent van de L. Crt. en iedere kran tenbezorger, en allen kennen hem: hij is o.m. chef van de expeditie van de LeidSe Courant. En zijn dagelijk se zorg is, dat de abonné's op cor recte wijze hun krant thuis krijgen. Hij doet dit werk 'onder meerdere andere arbeid. Wij, die hem kennen, waarderen hem om zijn grote ijver en onvermoeide toewijding aan alle belangen van de zaak, die aan hem worden toevertrouwd. De heer C. P. de Heiden heeft vijf en twintig jaar medé de administra- tie gevoerd van de L. Crt. en de N.V. en dat op een wijze, die we zonder overdrijving mogen noemen: zeer accuraat en zeer consciëntieus zeer gewetensvol. Aan hem is o.m. gege ven de leiding van de advertentie afdeling. Wij allen mogen hem wel zeer erkentelijk zijn voor de accura tesse, waarvan ook alle andere afde lingen profiteren. De heer F. Montanus is een jubi lerende typograaf. Om goed typo graaf te zijn moet men niet alleen technische vaardigheid bezitten, maar ook intellectuele gaven. Beide zijn in deze jubilaris aanwezig in een zéér bijzondere mate. Een voorbeel dig mens en een voorbeeldig arbei der! Tot de jubilarissen behoren twee onzer redacteuren: de heren mr. Geise en Roozen. Mr. H. F. A. Geise heeft tot taak, te zorgen, dat het belangrijke, wat in het buitenland geschiedt, dagelijks den lezer in beknopte vorm wordt voorgezet, zo nodig met commentaar, terwijl 'hij iedere week, in het Zater dagse nummer, eén beschouwing geeft over wat er in de afgelopen week in het buitenland is gebeurd. Hij verstaat de kunst orn-op een zo- w él wetenschappelij k-verantwoorde als populaire wijze artikelen te schrijven over zeer verscheidene, moeilijke en ingewikkelde vraag stukken. Ook is o.m. de rubriek „to neel" reeds jaren lang aan zijn zorg toevertrouwd. Om zijn veelzijdige eruditie is deze collega zowel op als buiten de redactie veler vraagbaak. De jubilerende collega L. C. J. Roozen kennen de ingewijde lezers en de niet ingewijde mogen het ook wel eens vernemen uit zijn altijd „eigen zeer persoonlijke ver slagen van belangrijke gebeurtenis sen, zijn interviews met heren pas toors en burgemeesters uit de omge ving, zijn in originele vorm'gegoten, beschouwingen op apologetisch ter rein, zijn brieven uit het buitenland, speciaal uit Rome bij belangrijke ge beurtenissen (zo onlangs bij de ver kiezingen). Hij kent Rome als.... Leiden en omgeving. Zijn artikelen over Leiden heeft hij gebundeld in een boek „Dit is Leiden", wat onge twijfeld om inhoud en prettige vlot te stijl het beste boek is over onze stad in deze tijd. Ook over Graven steen heeft hij een werkje geschreven en in een boek ,De hemelen verha len" heeft 'hij uitgegeven een popu laire artikelen-reeks over de cosmo- graphie. In een vergadering van Ged. Com missarissen der N.V. zijn de jubilaris sen vanmorgen gehuldigd. Nadat de president-commissaris de heer Th. Bergers, een hartelijke gelukwens had uitgesproken, en ieder der jubilarissen een geschenk der N.V. had aangeboden, werd vervol gens het woord gevoerd door de di recteur, de heer C. v. Hamersveld, de hoofdredacteur de heer Th. Wil- mer en de chef van de drukkerij de heej.- P. Cuppen; die in de geest van het hierboven geschrevene den jubi larissen hun waardering betuigden en ook de L. Crt. gelukwensten met medewerking als deze jubilarissen. Het was een bijeenkomst,, waar bij tot uiting kwam de saamhorig heid van allen in de "éne onderne ming, waarin het werk van de een ingrijpt in dat van de ander. Mr. Geise dankte ten slotte na mens allen voor de gesproken woor den en gelukwensen, daarbij ook in het licht stellend, hoe een team-geest, een solidariteitsbesef hier tot uiting is gekomen. Voorzichtig met munitie Weer drie doden Te Bergen op Zoom heeft een ex plosie plaats gehad op het opslagter rein van de gemeente gasfabriek, waarop de firma de Bruin ook haar slopersbedrijf uitoefent. Hierop be vindt zich een grote hoeveelheid ijzersloop, waaruit, naar men be weerde, reedg eerder projectielen wa ren te voorschijn gekomen. Twee jongemannen zijn van deze explosie het slachtoffer geworden. De beide jongemannen hadden om half twee nog staan praten met twee leden van het personeel van de gas fabriek. Toen deze twee personen zich hadden verwijderd en tot de uitgang waren gekomen, hoorden zij reeds de explosie. Scherven van een projectiel vlogen tot over de straat. Wat in die korte tijd precies is ge beurd, zal moeilijk zijn te recon strueren. Vermoed wordt, dat een van beiden op het projectiel heeft getrapt, daar beider lichamen vooral van onderen zodanig waren ver minkt, dat de dood onmiddellijk is "ngetreden. Door de politie wordt een uitgebx-eid onderzoek ingesteld. Gisteravond gebeurde in de eerste van Swindenstraat te Amsterdam een ernstig ongeluk, dat weer eens toont, hoe gevaarlijk het is dubieuze stuk ken xjzer op te rapen en mee naar huis te nemen. Een jongen van veer tien jaar vond te Zandvoort een stuk ijzer, dat hij meenam naar zijn zolderkamer, waar het meegebrachte stuk, dat een projectiel bleek te zijn, uit elkaar sprong en de jongen werd gedood. EEN PERSOONLIJK ADVIES VAN MINISTER RUTTEN. De minister van Onderwijs, Kun sten en weienschappen vestigt de aandacht op het volgende: Door de gre te toeloop naar de rijks universiteiten zijn de meeste colle ges en practica overvuld geraakt. In het bijzonder in de faculteiten der geneeskunde is dat het geval. Door verschillende omstandigheden is het niet mogelijk op korte termijn de no dige voorzieningen vo'or een regelma tig onderwijs te treffen. Er Wordt daarom met natdruk op gewezen, dat er rekening mee moet worden gehouden, dat de medische studie dien tengevolge vertraging kan ondervinden In de practjjk is gebleken, dat een groot percentage studenten na ver loop van ccn of twee jaren de univer siteit moet verlaten omdat zij niet in staat zijn om hoger onderwijs be hoorlijk te volgen. Het is raadzaam, dat slechts zij, die zich na kennisneming van de eisen, welke aan de medische studen ten worden gesteld, volkomen in staat achten de universitaire oplei ding te volgen en die bovendien de bijzondere roeping tot de uitoefening der genei -skv-rde gevoelen, zich voor de studie in een der faculteiten van geneeskunde laten inschrijven. COMMISSARISBENOEMING NEDERLANDSCHE BANK. De minister van financiën heeft krachtens artikel 38, eerste lid, der Bank wet 1948 met ingang van 25 Augustus 1948 benoemd tot leden van de raad van commissarissen van de Nederlandsche Bank N.V. de he ren: G. H. Cront te Amsterdam, ir. M. H. Damme te Amsterdam, H. L. van Eeghen te Amsterdam, Mr. W. G. F. Jongejan te 's-Gravenhase; B. G. Kernkamp te Groningen M. ter Kuile te Enschede, ir. W. H van Leeuwen te Delft mr. K. Ph van der Mandele te Rotterdam. Ed. Nijgh te Rotterdam, A. Pierson te Amster dam, prof. dr. J. E. de Quay te 's-Hertogenbosch en mr. M. P. L. Steenberghe te 's-Gravenhage. Op grond van hetzelfde artikel zijn de commissarissen,- benoemd, over eenkomstig artikel 28 der Bankwet 1937, op 25 Augustus 1948, afgetre den. DELFT WIL PROF. LANSDORP ONTSi AG VERLENEN. B. en W. van Delft hebctn do Raad voc.r.-.e^ield de schoonheidsad- viseur prof. N. Lansdorp en zijn se cretins eervol ci islag co verlenen en ir. S. J. van Embden te benoemen tot supoivvisor. B en W. schrijven in hun toelich ting op dit voorstel, dat zij, „gezien de minder cvvredu:«-r.de resultaten, die met de nieuwe bebouwing zijn verkregen en die voor eer groot deel zijn te wijten aan het ontbreken van een vaste lijn en een coördinerende instantie, overtuigd zijx van de nood zaak om tij de verwezenlijking van de uitbreiding», eimei:. die van blij vend belang zijn voer het manzien der gemeente, zo\eei ais mogelijk is die voorwaarden te schepoen, wel ke de beste oplossing van de daar mee samenhangt rde problemen waarborgen". IMPORT BELGISCHE SIGAREN NIET TE VERMIJDEN. De sterke 'aandrang van Belgische zijde op wederkerigheid bij de uit voer van sigaren en de maandenlan ge besprekingen, die hierover met allerlei instanties en organisaties zijn gevoerd, hebben geleid tot een eerste toewijzing van 500.000 Belgi sche francs voor de import van Bel gische sigaren, die door een tweede contingent zal worden gevolgd. Overbodig te zeggen dat van Ne derlandse zijde grote bezwaren tegen deze invoer, die overigens kwantiatief niet zo groot Is, zijn ingebracht, in het kader van de Binelux-overeen- komst was eohter redelijkerwijs niet vol te houden, dat enerzijds de Ne derlandse industrie vrij naar België moet kunnen exporteren, dooh an derzijds de Belgische industrie geen sigaren in Nederland mocht invoe ren. De import, zal plaats vindën via de bestaande importeurs in tabaks producten en vrijwel aan dezelfde voorwaarden gebonden zijn, die gel den voor de Nederlandse sigaren- industrie. BEURSOVERZICHT. Er heerste gisteren een feestelijke stemming op de effectenbeurs en zo wel voor aanvang van de affaire als na de officiële sluiting voerde het orkest, dat pittige muziek ten ge- hore bracht, de boventoon. .De her denkingsrede van de eerste plaats vervangend voorzitter werd met grote belangstelling aangehoord en als gevolg van deze plechtigheid be gon de handel tien minuten later. Onder invloed van de feestmuziek en de passende versiering bleef de stemming opge\vekt en in vervolg op Maandag jl., toen vo'or circa 1.3 millioen gulden aandelen werd om gezet was er ook thans wel enige affaire te bespeuren, voornamelijk in de hoeken der Indische Fondsen, die algemeen Vrij vast gedisponeerd waren. Trouwens, over het algemeen lagen de koersen iets hoger en wa ren énige kooporders oorzaak van een stijgende tendens, zodat de markt een betrekkelijk vriendelijk aspect had. De Franse regering heeft Louis van Gasteren benoemd tot „Officier de l'Academie", ter erkenning van de vele diensten door hem bewezen aan de Franse dramatische kunst in Nederland. Op de spoorbaan DelftSchie dam is ter hoogte van Kethel door arbeiders van de dienst van weg en wérken het stoffelijk overschot van een ongeveer 45-jarige man gevon den. Hij was gekleed in een bruin pak en moet dóór de trein zijn over reden. Er werden geen papieren op hem gevonden. In de staatscourant van gisteren is opgenomen een beschikking tot vrijlating van prijzen voor groenten- SPORT VOETBAL VIERDE LUSTRUM Z.L.C. Zaterdag Edo I—M.V.V. I Ter gelegenheid van het 4e lus trum van de voetbal en athletiekver. Z.L.C. komen de eerste elftallen van Edo uit Haarlem en M.V.V. uit Maas tricht Zaterdagmiddag naar Leiden een wedstx'ijd speken om de „ZLC- jubileumbeker" Do beide elftallen kómén volledig uit; In de elftallen zijn twee interna tionals en vier semi internationals. Vermeldens waard is nog, dat het sommige spelers niet mogelijk was zich Zaterdagmorgen vrij te maken. De actieve Z.L.C.-voorzitter, de heer Th. J. Valk wist er echter raad op Hij stapte naar de K.L.M. en maakte moge1 ijk, flat de spelers met een speciaal vliegtuig uit Maastricht ko men. Het gezelschap is om half vier in Leiden. Ook voor voetballers be staan geen afstanden meer. Het is ongeveer twintig jaar geleden, dat er in Leiden een le klas wedstrijd werd gespeeld. DE ENGELSE LEAGUE. De uitslagen van de gisteren ge speelde -wedstrijden voor de Engel se League luiden: Eerste divisie: ChelseaNewcastle United 23; EvertonPortsmouth 05; Huddersfield TownDerby- County 11; Manchester United Blackpool 34; Middlesbrough Birmingham City 1—1; Preston North End'Manchester City 13; Sunder land'Wolverhampton Wanderers 3—3. Tweede divisie: Barnsley—Fulham 11; BradfordBlackburn Rovers 20; BrentfordLeeds United 13; Bury—Lincoln City 31: Chester field—West Bromwich Albion 00; Nottingham ForestGrimsby town 00; SouthamptonPlymouth Ar- gyle 20 ATHLETIEK A.A.V.'36 te Rotterdam In het kader van de Oranjefeesten organi seerde de Rotterdamse athletiekver. „Pro Patria" op de Neneijto Sintel- baan te Rotterdam grote athletiek- wedstrijden. Van de A^phense Athletiek Ver. '36 C" namen ook verscheidene leden deel. Zij wisten enkele keurige pre staties te behalen. Bij de juniores was het vooral J. v. Kreuningbn, die van. zich deed spreken. Hij startte op de 800 m. en eindigde na een geweldige race als eerste met ruime voorsprong in de zeer fraaie tijd van 2 min. 4.5' sec. Hij bleef hiermede als junior slechts een halve seconde boyen de A-klasse prestatie. Tevens verbeterde hij het op zijn naam staande club- enGACrecoixl aanzienlijk. Zijn club genoten J. Munnik en P. Kruit wer den resp. 8e en 9e met tijden, die binnen de 2 min 10 sec ""agen. Een tweede record werd op deze dag door de „AAV36-C verbeterd, nl op de 4x100 m. De ploeg bestaande uit H. v. d. Meer, J. v. Kreuningen, P. Kruit en H. Naber liep deze est. in 48.2 sec waarmede zij als tweede eindigden achter „Trekvogels" (Den Haag). H. v. d. Meer van de AAV'36-C startg verder nog op de 100 m. voor jon gens A en behaalde de 4e prijs in de zelfde tijd als no 3 nl. 11.9 sec. Bij de heren zorgde L. Zoetemeijer voor een nieuw clubrecord en wel op de 400 m. Hij eindigde op deze af stand in de A-klasse als 3e. In de fraaie tijd van 52.1 sec. (oud record 52.8 sec.) Th. Mooy eveneens van de AAV36-C liep de 200 m C-klasse en zegevierde op deze afstand in de eveneens fraaie tijd van 23,8 sec. waarmee hij naar de B-klasse pro moveerde. Op de Zweedse Est voor C en D klassers bracht de „AAV'36- C" het tot de 5e plaats i n2 min 13.8 sec. Ook de dames van de „AAV'36-C"' bëhaalden enkele goede resultaten. M. v. d. Hoek eindigde op de 100 m. B als 4e in 13.6 sec. Op de 100 m C startten E. v. Tol en T. Hoogeveen Beide dames liepen deze afstand in 14 sec waarmede ah1 een laatstge noemde de finale bereikte en hierin 6e werd. C. Post eindigde op de 100 m. D. als 4e ook weer in 14 sec waar mee zij C-klasser werd. De ploeg be staande uit bovengenoemde 4 dames over 4x100 m en eindigde hierop als 4e in 55,8 sec wat een aanzienlijke verbetering betekent van het bestaan de clubrecord. Op verspringen C-kl. eindigde T. Hoogeveen nog als der de met 4.50 m. ZEILEN WERELDKAMPIOENSCHAP STARKLASSE. Het heeft aan de Portugese kust zo zwaar gestormd, dat de zeilwed strijden om het wereldkampioen- p in de Starklasse zijn uitgesteld. Vele jachten zijn van hun ankerket tingen losgeslagen en drie er van zijn zelfs naar zee afgedreven. Een vlieg tuig heeft ze helpen opsporen. Ze zijn beschadigd de haven binnenge sleept. CRICKET FREE FORESTERS WINNEN MET 7 WICKETS VAN HCC. Geheel tegen de vei-wachtingen in heeft de 2e dag van de ontmoeting tussen HCC en Free Foresters inte ressant cricket opgeleverd, mede door een zeer sportieve declaratie van de aanvoerder van HCC die zijn 2e innings sloot op een totaal van 92 voor 5, waardoor de Free Foresters tot taak kregen om 120 runs te moe ten maken in 75 min., waarin zij 5 min. voor tijd slaagden. In de mor genuren zetten de Free Foresters hun afgebroken innings op 98 voor 4, tegenover de 293 van HCC verder voort, waarbij vooral het fraaie bat ten van Crutchly opviel, die op ze kere wijze de aanval van HCC over meesterde. Toen elkeen dacht, dat hij zijn 100 zou halen, ving planten DE OLYMPISCHE FILM. De kleurenfilm van de Olympi sche Spelen, die tot titel heeft „de glorie van de sport", is vandaag voor het eerst vertoond aan een gezel schap persmensen. Ze is 3750 meter lang en duurt 2 uur en 10 minuten. Het gi'uotste gedeelte ervan werd in vier weken vervaardigd met een gespi-oken tekst in 17 verschillende talen. Deze film, de eerste kleuren film van Olympische Spelen in hun geheel, geeft alle hoogtepunten weer van de vcoi naamste wedsti'ijden en bi'cngt de dramatische spanningen, de triomfen er. de teleurstellingen in beeld welke de zesduizend athleten tijdens de Lor.cc-r.se spelen hebben doorleefd. Spcedig zal ze overal ter wereld vertoond v\ ore en en dan zul len de millioenen sportliefhebbers, die niet naar Londen konden gaan, nu.t "anger het gevoel behoeven te hebben dat ze de spelen „gemist" hebben. TEGEN WIL EN DANK DOOR PERCY KING 53) „Dat is me voldoende. Ik zal nu open kaart spelen. K'ausen was door u in de arm genomen om de brand kast in het „Sint Olaf" te forceren en er het halssnoer uit te halen. Na tuurlijk geloofde hij geen syllabe van het vertelsel, dat het een wedden schap betrof. Klausen snapte direct waar het om ging: het sierraad zou verdwijnen en de verzekerings- maat schappij worden geflest. Neem me niet kwalijk dat ik het ronduit zeg, u en uw oom hebben zich allerstum- perigst gedragen door enige waarde aan het woord van een misdadige'r te hechten. Klausen had zijn eigen plannen, waarbij Lars Folmer een rol moest vervullen. Lars was een beste jongen, maar hing graag de ge braden haan uit en dat kon niet van zij salaris als hotelklerk. Zij kwamen overeen, dat Lars zou opbellen, zo dra het halssnoer van barones de Bé- ringuard in de brandkast werd ge deponeerd, dan zorgde Klausen voor nadere instructies. Hoe ze luidden, is u bekend: het sieraad achterover- drukken en daarvoor prullaria in de plaats stoppen Alles zou goed zijn gegaan, als Klausen eeriijk had gespeeld, maar dat kan hij nu eenmaal niet. Van meet af aan stond het plan bij hem vast, zowel Lars als mij te bedriegen Daartoe stelde hij zich in verbinding met Gunnar Lundqvist, misschien wel de handigste heler van Europa, en zei, dat hij hem 't kostbare hals snoer van barones de Béringuard zou kunnen leveren, mits behoorlijk werd afgeschoven. Tegelijk waar schuwde hij hem, voorzichtigheid te betrachten met het van de hand doen daar de baron de assurantiemaat schappij wilde oplichten en deze he mel en aarde zou bewegen om een sierraad op te sporen, dat voor acht millioen francs was verzekerd. Klau sen bleek achteraf allesbehalve leep te hebben gedaan, want Lundqvist ging op eigen houtje te werk." „Hij bracht u een bezoek en stelde de eis, hem voor een milttoen francs hêt halssnoer af te staan; ander zou hij de verzekeringsmaatschappij in lichten, welke snode plannen tegen haar werden gesmeed. In uw be- nauwheid wendde u zich tot Klausen hij beloofde er wel een mouw aan te zullen passen. Toen ik hoorde van de moordaanslag op Gunnar Lundqvist, begreep ik direct wat voor soort mouw hij had bedoeld. Ongetwijfeld hebt u hem ook van het eerste ogen- fcttk af verdacht.*' Solange schudde het hoofd. „Zeer zeker achtte ik Klausen in staat hem overhoop te steken of neer te schie ten, desnoods te vergiftigen Maar voor het laatste zou hij toch nooit van een injectienaald gebruik heb ben gemaakt." „Neen? Omdat u weinig of «iets van hem af weet. Klausen is een Deen. Jarenlang was hij verpleger op een mannenzaal in het grootste ziekenhuis van Kopenhagen. Hij heeft in zijn leven heel wat injecties toe gediend of althans zien toedienen." „Waarom bent u met uw weten schap niet naar de politie gegaan? Dan had de verdenking niet op Ma rianne Karlsson kunnen vatten." „Waarom hield u uw mond?" beet Paula van zich af. „U dacht allereerst aan eigen veiligheid; ik geef u geen ongelijk. Ik zat in het zelfde schuitje als Klausen en Folmer; meevaren was het parool. Wij zagen kans, een grote slag te s7aan en wilden die kans niet laten glippen. Mij een zorg of de politie de verkeerde uit pikt! Wie onschuldig is, zal dat ook wel bewijzen! Maar nu heb ik ge zworen IGausen de das om te doen. De gluiper vermoordde gisteravond Lars, de enige man ter wereld, die iets voor me betekende." Haar spre ken sloeg over tot gillen. „Verstaat u me? Hij vermoordde Lars hij vermoordde Former de schoft!*' Solange dacht niet anders, of de vrouw was een zenuwtoeval nabij. De verwilderde uitdrukking in de ogen beangstigde hem. Zij scheurde de zakdoek, die zij bij de herinnering aan Folmer's noodlottig einde voor de dag had gehaald aan flarden. Al- lepgs echter 'bedaarde de uitbarsting. De stem klonk zelfs weer beheerst, toen zij vervolgde: „Ziezo, nu weet u alles. Morgen verlaat ik Stockholm, verlaat ik Zweden. Maar eerst heb ik Klausen er bij gelapt. Het halssnoer van ba rones de Béringuard is in mijn bezit u kunt het van mij kopen. Ik zal het schappelijk maken vijftigduizend kronen." Solange doorkruiste de kamer, handen op de rug. Hij liet de vingers knappen. Na een poosje bleef hij bij Paula Ka'arne staan. „Mijn oom en ik kunnen op moment niet over zo'n bedrag beschikken," zei hij langz^m „Dan ga ik naar de barones. Zij zal in haar schik zijn, het halssnoer voor zo'n zacht prijsje terug te krijgen."' „Daar komt niets van! Vergeet niet dat u zich aan meer dan één straf bare handeling hebt schuldig ge hem op het bowlen van Sodderlanij voor een kansloze 78 (7 x 4) uit, waarna Withcombe nog een zeer snelle 61 bijeensloeg. Doch van 7 voor 239 was de innings der Free Foresters op 266 teneinde, derhalve een achterstand der Engelsen van slechts 27 runs. Sodderland had de fraaie cijfers van 7 voor 84. Reeds was een groot deel van de speeltijd verbruikt toen HCC aan zijn 2e in nings begon, die na 5 kwartier batten op een totaal van 92 voor 5 geslo ten werd. Brodhurst met 33 en Hen derson met 46 gaven' hun elftal een uiterst snelle start, de batsman ble ven voor op de klok, waarna Whit- combe met 20 en Wilson met 14 vijf min. voor tijd de nog benodigde 45 runs onder grote spanning bijeen sloegen. POSTDUIVEN1 „DE LUCHTKLIEVERS" (LISSE). Wedvlucht met oude en jonge dui ven vanaf Roozendaal, afstand 81,139 K.M. De vogels werden gelost om 9.15 uur met N.O.wind; aankomst eerste vogel 10 uur 29 min., snelheid 1096 meter per minuut. De uitslag was: H. Meyer 1, 21, 39; G. Paai'dekooper 2, 16, 19; H. de Bruin 3, 18; P. v. d. Hulst 4; J. Bee- len 5, 14, 15, 33; J. van Diest 7; A. v. d. Berk 8; H. v.' Diest" 9, 10, 17, 28, 34; Jac. van Es 11, 12,. 22, 36, 40; N. de 'Kuyper 13, 27, 38; Gebrs. Duin dam 16, 23; B. v. Stein 20; L. v. Rui ten 24; A. de Wit 25, 26. 30. 37; P v. d. Zwet 29. 31; H. A. v. Kesteren 32; C. Kaandorp 35. In de wedvlucht op Quivrain uit geschreven door „de Vriendenclub" te Leiden, ten bate van de T.B.C.- bestrijding, waaraan door 3300 dui ven van 34 verenigingen werd deel genomen, behaalde H. van Diest van „de Luchtklievers" de eerste prijs: wisselbeker, Erres radiotoestel en Erres stofzuiger. Voorwaar een pracht resultaat. De Blauwband (Alphen a. d. Rijn). Wedvlucht vanaf St. Quentin, 272 k.m. Eerste duif snelheid 992 m. per minuut. De gedetailleerde uitslag luidt: C. van Ofwegén 1, 8, 11 17, 18; H. W. Martens 2, 25; J. de Wot 3, 32; H. v. Vegten 4, 7, 13, 15; P. G. Borgers 5, 6, 14, 19, 30; D. van Eijk 9; P. H. Goedhart 10. 21, 27; G. v. d. Ham 12; W. Vermeij 16; Joh. van Ofwegen 20; J, Haak 22; M. D. Groe- neveld 23, 24, 26; E. v. Egmond 28; K. R. Kuipers 29; T. Domburg 31. Kampioenschap jonge duiven: 1. C. v. Ofwegen 684.6 p„ 2. H. v. Vegten 555,1 p„ 3. P. G. Borgers 546.5 p„ 4. M D. Groeneveld 540,5 p. 5. H. W. Martens 351.2 pnt. STADSNIEUWS DE SPORTUITWISSELING LEIDEN—OXFORD. Gasten waren te gast bij L.Z.C. Gisteravond waren de Oxfordse zwemmers en zwemsters te gast op de oefenavond van de L.Z.C. in de Overdekte. De belangstelling was buiten verwachting groot, want niet alleen de zwemmers (sters) maar ook .athleten en tennissers waren aanwezig, omdat men van hier naar de Burcht zou gaan, waar de af scheidsavond zou plaats vinden. Er werden enkele baantjes getrokken en er werd een polowedstrijd gespeeld tegen L.Z.C. II, welke de Leidenaars met 84 wisten te winnen. De vier goals voor Oxfor-d werden gescoord door de actieve linksbuiten Hodday. In de Burcht werd door de L.Z.C. een koude lunch aangeboden aan de gasten, comité-leden en enkele geno digden. De heer Moolenaar opende hier met een hartelijk woord van WEERSVERWACHTING TOENEMENDE WIND. Wisselende bewolking met vannacht enige regen en mor gen enkele plaatselijke buien voornamelijk in het Noord-Wes ten van het land. Matige, in de kuststreken tijdelijk krachtige wind tussen Zuid-West en Noord West. Weinig verandering in temperatuur. welkom en sprak de verwachting uit, dat de gasten hier aangename dagen hadden doorgebracht, welke gedach te werd bewaarheid door de woorden van mr. WahhiAy, die de Leiaenaai's en speciaal het comité en de gasthe ren en gastvrouwen hartelijk dank zegde voor de gulle en gastvrije ont vangst en als herinnering aan het verblijf in Leiden een wapenschild van Oxford aanbood. Na de lunch sprak mr. Brewer, op nieuw in het Hollands, hartelijke woorden van dank voor de vriend schap, in deze dagen bewezen aan de Oxfordgroep. Daarna bleef men nog enkele uren in 'n gezellig dansje bijeen in de gro te zaal en vanmorgen te 9 uur wa ren allen present om met de boot trein van Hoek van Holland weer te rug te keren. Het was een hartelijk afscheid en we kregen de overtuiging dat de band tussen Leiden en Oxford weer is verstevigd. DE HOOFDSTAD OPERETTE SPEELT „DE GRAAF VAN LUXEMBURG." De Hoofdstad Operette (onder di rectie van Meijer Hamel, Otto Au- rich, Otto Durer), met leden van de voormalige Fritz Hirsch Operette, zal op Maandag 6 en Dinsdag 7 Sep tember a.s. 's avonds om 8 uur fin de Schouwburg te Leiden slechts twee voorstellingen geven van ,De Graaf van Luxemburg'", .operette in drie bedrijven mpt muziek van Frans Léhar. in een Nederlandse vertaling van Meijer Hamel en onder regie van Otto Aurich. KLEIN-KUNSTAVOND. De aanvankelijk aangekondigde kleinkunstavond van Georgette Ho- gendoorn gaat wegens verhindering niet dooi'. Daarvoor in de plaats treedt Maandag 6 Sept op het gezel schap van Chiel dé Boer. Aanvang 8 uur-in de Stadsgehoorzaal. De baten zijn voor de Stichting 19401945. Wij verwijzen verder naar de advertentie. HEEFT U IETS VERLOREN? In de maand Augustuswerden de volgende gevonden voorwerpen bij de politie aangebracht: handschoenen, leefnet, sleutels, muntbiljetten, en veloppe met papieren, leder riem, no titieboekje, armband, schoudei'tas, zwembroek, handdoek, bankbiljet, witte bok, een pakje rekeningen enz., portemonnaie, schoenen, bril, vulpen, tabakszak, nummerplaat auto, heren hoed, tassen, alpinomuts, portefeuille met inhoud, kindei'laars, ceintuur, ge.- wicht, gouden ring, autoped, banden meter, brief, schooltas, jute zak, ka no, ijzereiijketting, distributiebeschei den, jekker, vulpotlood, damesjapon, dameskous, balpointpen, motorhand schoen, im. paarlen kettinkje, sjaal, hoofddoek, muziekklem, paspoort, ijzerzaag, dop van benzinetank, re kenboek, een paar regenpijpen, man teltje, regenjas, hondenriem, kinder mutsje. Terug te bekomen en inlichtingen te verkrijgen aan het Hoofdbureau van Politie, Zonneveldstraat 10 te Leiden, op Woensdag- en Zaterdag middag van 2 tot 4 uux\ BURGERLIJKE STAND. Geboren: Cornelia Jacoba, d. van J. Kiel en A. C. Jansen; Emil Ray mond, z. van F. Sanders en S. Se- gaar; Johanna Adriana, d. van W. van Iterson en M. van Soeren; Jo hanna Maria, d. van J. Sepres eri J. M. learners; Arnold, z. van P. F. Bin ken en N. Mesman; Anthonius Wil helmus, z. van A. M. W. Copier en C. H. Paauw; Johanna Jacoba, d. v. J. van Wijk en J. Ruijtenbeek; Jo hanna Maria, d. van M. Paats en J. M. Moeliker; Cornelis Arnoldus Her- manus, z. van M. Stolwijk en A. Voordouw; Elizabeth Klazina d. van P. G. Verseput en K. Frankfort; Pe- trus Bernulfus Maria, z. van P. L. A. van Wissen en P. G. Moerkerk; Johannes, z. van P. J. Schouten en O. Wouterlood. Overleden: W. R. Datema wednr. 66 jaar; I. van de Walle wed. van P. van der Velden 85 jaar; J. Mulder wed. van A. Tuinbol de Moed 82 j.; R. de With, man 67 jaar; J. van Duuren man 70 jaar; M. P. Bos, huisvr. van W. Buitenhuis 61 jaar. maakt! Als de politie de hand op u weet te leggen, komt u de eerste ja ren niet vrij." „Wilt u met de politie dreigen?" Paula lachte velbetekenend. Solange bond in. „Het lag aller minst in mijn bedoeling te dreigen, wel u er attent op te maken, dat ons beider belang voorschrijft het eens te worden. Misschien zie ik kans, in de loop van de dag vijftigduizend kroon bijeen te brengen. In een kort uitstel kunt u toch wel bewilligen?" Paula dacht enige tijd na. Toen antwoordde zij: „Goed. Schrijf op, waar ik om ach uur vanavond te be reiken ben: de Zwarte hoeve, Zui- derweg, Marvall. Met een auto is u er in drie kwartiei-. We zullen gelijk oversteken: vijftigduizend kronen te gen het halssnoer. Hoor ik vóór negen uur niets van u, dan böschouw ik 't als een bewijs, dat u er niet in bent geslaagd, het geld bijeen te brengen. Geef u geen moeite daarna nog con tact met me te zoeken. Ik blijf geen uur I1anger in het land dan strikt noodzakelijk is. Bonjour!'* De deur viel achter Paula Kalarne dicht. Solange nam in een armstoel plaats en staarde peinzend voor zich uit. Na een minuut of tien sprong hij overeind, greep zijn hoed en verliet het appartement. Svartan wachtte nog een poosje alvorens te voorschijn te komen. Van het gebogen staan had hij een stijve nek gekregen en hij snakte naar fris se lucht, maar zijn ogen straalden van voldoening. Nu hij wist, waar het halssnoer van de barones de Bé ringuard te vinden was, achtte hij zich geen knip voor de neus waard zo hij er niet de hand op ?egde. XXII. Nadat zij het Universal flatgeouw had verlaten; stapte Paula Kalarnp met flinke pas in noordelijke richting voort. Op een druk kruispunt aan geland, bedacht zij zich liep een eindje terug en koos een westelijke route. H^d zij die ingeving niet ge volgd, dan ware het een open vraag gebleven, of August die morgen zo zou hebben geboft en Paula gewan boft» Zij liep te piekeren over haar aanstaand vertrek uit Zweden, toen het haar te binnen schoot, dat het ar- tistenbureau Bergklint nog steeds in het bezit was van een aantal harer foto's niet alleen in enige bijzonder geslaagde travesti-rollen, doch even eens in origineel. Dit laatste baarde haar de meeste zorg. De politie zou er gauw genoeg achter komen, zo zij er al niet achter was met een varié tékunstenares te doen te hebben.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2