Leiden en het Regeringsjubileum Een algemeen gratie-besluit Middens!. Opleiding ZATERDAG 28 AUGUSTUS 1948 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Het is verblijdend te mogen constatéren, dat de feestelijkheden, door het Leids Jubileumcomité georganiseerd ter gelegenheid van het regerings jubileum van H. M. de Koningin, tot heden prachtig zijn verlopen. Dat was ondanks het vrij slechte weer in het midden der week reeds het geval met de jubelflora en de winkelweek, dat was het gisteren ook en dan met goed en zonnig weer bij de feestelijkheden op de eerste feestdag. Opgewekte feestviering gedurende heel de dag Van de ochtend tot de avond bleef de belangstelling. Van het ene punt der stad trekt men naar het an dere en hiermede werd ook bewezen, dat het niet hindert, waar de feest terreinen gelegen zijn: in het Noor den, het Zuiden, "West of Oost, de massa trekt er heen en 's morgens aan de Haagweg, 's middags op het Schuttersveld en in dé namiddag in de Professorenwijk, overal was er een massa volk op de been. En intussen hadden degenen, die eens rustig de Jubelflora wilden be kijken, ruim baan en degenen, die zich met de raadwedstrijd van de Winkelweek bezig houden, hebben overdag beter gelegenheid om te puzzlen dan in de volte des avonds. En wanneer de rust van de dag voorbij is, begint des avonds de stroom van bezoekers weer op en neer te golven De Jubelflora en de Winkelweek blijven de nodige belangstelling trek ken. Gisteravond stond de file van bezoekers voor de bloemen-expositie op 'n gegeven ogenblik tot aan de Cande makersteeg, te 10 uur nog tot aan de schoolNiet minder dan 9000 personen brachten gisteren een bezoek aan de tentoonstelling, zo dat het totaal thans gestegen is tot bijna 20.000. Vandaag zijn vele bloe men weer ververst, zodat men ook op de laatste ^ag van een behoorlyke expositie verzekerd kan zijn! Het Lunapark bleef belangstelling trekken, de Politie hield een muzi kale rondgang, op de Lammeren - markt vond een filmvertoning plaats van de K.N.G.-Kleurenfilm over de Arnhemse jubelfeesten van het Kon. Ned. Gymnastiek Verbond en zo was het overal vanzelfsprekend weer druk tot laat in de avond. Het concours hippique Leiden is geen stad van ruitersport. Reeds herhaalde malen werd hier een concours hippique georganiseerd en' telenmale was de belangstelling niet in overeenstemming met de vele moei ten en zorgen, die de organisatoren er zich voor gegeven haden. Daarom temeer viel het experiment van het Jubileumcomité mee, want terwijl de echte paardensportliefhebbers liever- rennen en draverijen zien, waren het hier de Landelijke Rijverenigingen, die het programma verzorgden. Maar de belangstelling viel zeker niet tegen. Het afgescheiden gedeelte op het Schuttersveld was omheind door dikke rijen mensen, die de vér richtingen van de Landelijke Rijver enigingen met veel belangstelling hebben gevolgd, van hun meeleven hrehaaldelijk en overvloedig bliik gaven, maar alleen van het goede toch ook nog weer teveel kregen doordat het programma te uitge breid v/as. Zo kon het gebeuren, dat tegen het einde velen het veld ver lieten en toen het einde er te kwart voor zeven nog niet was terwijl het te half zes stond aangekondigd hebben wij de moed ook opgegeven. Overigens niets dan lof voor het vertoonde: het was vol varia+ie, zo wel door de grote deelname als door de attractieve nummers en het ge heel voldeed zeer goed. De organisa tie was bij de concourscommissie, waarvan de heer I. J. Sloos voorzitter en de heer F. de Graaff, voorzitter van het Streekverband „Rijnmond'' secretaris was, in goede handen. En wat meer zegt: het weer was uitstekend, in de middag was het zelfs zeer warm en die droeg zeker niet weinig bij tot het welslagen. Dressuurproef. Voor de deelnemende Landelijke Rijverenigingen is het zeker een zwa re dag geworden, want reeds om 8 uur trokken zij de stad binnen, aan gezien het morgenprogramma, be staande uit dressuurproeven, indivi dueel en voor vier- en achttallen reeds des morgens te 9 uur aan ving. De deelnemened verenigingen waren: Alnhense Ruiters Alph^n, Bo- reftse Ruiters Bodegfaven, Riinrui- ters Koudekerk. Burchtruiters R'ins- burg, Bentru'ters Benthuizen, Duin- kanters Hilleeom, Gouweruiters Waddinxveen, Koningin Emma Rui ters Wassenaar, North goruiters Noordwijk en Palensteynruiters Zoe- termeer, in totaal 92 ruiters, leiders inbegrepen. Individueel, klasse A: 1. J. Boer op „Kista" (Boreft) 7.7 pnt., 2. W. Lek- kerkerker op ..Hendo" (Boreft) 6.5" pnt., 3. J. v. d. Mare! op „Soencer" (Kon. Emma) 6.21 pnt.. 4. H. Vink op „Piet" (Boreft) 6.17 pnt., 5. P. Koets'er op „George" (Gouwe) 6.14 pnt., 3. P. Vergeer op „Urana" (Bo reft") 6.14 ppt. Idem. klasse B: 1. mevr. v. Wijck v. d. Stoel (Kon. Emma) 6.68 p.. 2. C. Verduijn op „Flip" (Burcht) 6.61 p., 3. T. v. d. Broek op „Dick" (Al- ph-mï 6.36 tv. 4. C. Vergeer op „Jet" (Alphen) 6.28 p., 5. A. Vergeer od „Margriet" (Alphen) 6.25 p., 6. K. den Hertog op „Nero" (Alphen) 6.07 pnt. Dressuurproef viertallen: 1. Palen steynruiters 33.93 p., 2. Gouwerui ters 31.43 p., 3. Northgoruiters 29.93 p., 4. Alphense ruiters 29.57 p. Dressuurproef achttallen: 1. Bo- rechtse ruiters 33.50 p., 2. Kon. Em ma Ruiters 32.85 p. Het middagprogramma ving te 2 uur aan met het optreden van alle deelnemers o.l.v. adjudant de Waard, waarna 'n twintigtal deelnemers on der instructeur v. d. Linden ging ca- rousselrijden, doch niet dan nadat eerst in W-formatie het „Wilhelmus" was aanhoord. Komische nummers. Na het carousselrijden volgden en kele komische nummers, waarbij het eerste al onmiddellijk veel van de be hendigheid der dames vergde door dat zij een kaars moesten ophappen uit een teil met water. Dit bleek nog niet zo eenvoudig, niet alleen om het happen op zichzelf, doch ook vanwe ge het feit, da enkele paarden hard nekkig weigerden de dames naar het water te laten gaan. Andere echter weer waren niet zo bevreesd en dron ken rustig mee, terwijl de dames zich beijverden om de kaars op te hap pen. Er werd in twee series gereden, waaruit vier winnaars naar voren kwamen, die daarna weer tegen el kaar uitkwamen om de prijzen. Het resultaat werd: 1. mevr. v. Wijckv. d. Stoel (Palensteynruiters), 2. mej. J. v. d. Stoel (idem), 3. mej. Toos van Os (Kon. Emma). De hierna gehouden costuumrace had tot uitslag: 1. Paul van Stralen (Kon. Emma), 2. W. v. d. Kwaak (Burchtruiters). Het hoedengevecht leverde nogal sensatie en deed .enigszins denken aan de vroegere steekspelen, maar het was niet zo gevaarlijk. Het leek niet spoedig tot een beslissing te zul len komen, want de hoeden kwamen eerder vaster op het hoofd te staan dan dat zij afgeslagen werden. Het wedstrijdcomité moest dan ook al gauw andere maatstaven aanleggen om tot een bëslissing te komen. Zo werden uitgeschakeld degenen, wier hoed zodanig vernield was, dat het geen hoed meer was, zij, die hun (cartonnen) stok verloren of stuk sloegen en tenslotte ^e-^nen. di~ '-an hun paard vielen. Winnaars werden tenslotte: L C. den Hertog (Alphen), 2. P. Hoogendoorn (Kon. Emma), 3. W. v. d. Marei (Duinkanters), 4. C. Verduijn (Burcht), 5. Rozeboom (Rijnruiters). Groepspringen met tweetallen. Een der meest belangwekkende nummers in het concours hippique is nog altijd het springconcours. En als eerste daarvan stond op het program ma het groepspringen met tweetal len. Daarbij moesten 'n achttal hin dernissen worden genomen, terwijl er voorts gelet zou worden op de manier van springen en de homoge niteit der ruiters onderling. Het re sultaat werd: 1. Koningin Emrr\a Rui ters, 2e groep 0 ft., 2. Boreftse Rui ters 0 ft.. 3. Northgoruiters, 2e groep, 0 ft., 4. Alphense Ruiters 2 ft., 5. Pa lensteynruiters 2 ft. Na een nummer a la flêche, gere den door vier paren o.l.v. de oud wachtmeester Beverwijk, volgde de parade van alle deelnemers, waarbij de burgemeester van Leiden, jhr. mr. F. H. van Kinschot „de troepen" in specteerde, en de uitreiking van de prijzen voor het nummer dressuur uit het ochtendprogramma. Dan traden leden van Palenstevr cje Kon. Emma, Burcht, Bent, Gouwe en Boreftse ruiters binnen de ring, om de toeschouwers te doen genieten van enkele staaltjes vrijheidsdres suur, die lieten zien hoeveel ook met „gewone paarden" te bereiken valt op het gebied van dressuur. Of mag het niet als iets bijzonders vermeld worden, dat een der ruiters zijn paard netjes aan tafel deed aanzit ten om het dier uit een bord te laten eten? Mes en vork ontbraken er nog wel aan, doch even later deed dezelf de ruiter zijn paard op de rug lig gen, de benen omhoog, om daarna luistig de voorbenen tegen elkaar te klappen! Dan werd het nrogramma weder om met andere komische nummers voortgezet. De resultaten daarvan waren: Eierënrace: 1. mej. J. v. d. Stoel (Palensteyn), 2. mej. N. Kwakernaak (Rijnruiters), 3. mej. G. Segaar (Burchtruiters). Zadelrace: 1. J. Veldwish (Palen steyn), 2. A. v. Klaveren (Burcht), 3. Rozeboom (Rijn), 4. Hogedoorn (Bent), 5. H. v. Leeuwen (Northgo). Poppenrace: 1. mej. J^une d. Stoel (Palensteyn), 2. D. v. Dam (Rijn), 3. J- Dobbe (Duinkant), 4. K. Vergeer (T3r"-eftse), 5. P. A. Zand bergen (Burcht). Individueel springen. Tenslotte was het nummer indivi dueel springen het laatste nummer van het programma, waarvoor 15 deelnemers waren ingeschreven, doch •er kwamen er nog veel meer bij en de twintigste deelnemer was te 6.45 uur aan de beurt. Toen zijn we heen gegaan: men kan ook van het goede teveel krijgen. Er waren tien hinder nissen met een maximum hoogte van De ballonvaarders kiezen het lucht ruim, maar.aan een stevige kabel Foto N. v. d. Horst. OP HET BALLONFEEST De burgemeester gaat Leiden vanuit de lucht bekyken. Foto N. v. d. Horst. 1 Meter. De totaal-uitslag was dus nog niet bekend, doch toen hadden de volgende ruiters een foutloos par cours gereden: J. Boer en P. Bot (Bo reftse), J. Dorrepaal (Rijn), C. Ver duijn (Burcht) en T. v. d. Broek (Alphen), terwijl L. de Rooy (Palen steyn), P. v. d. Marei (Kon. Emma) en v. Stralen (Kon. Emma) met 2 fouten volgden. Al met al was het een geslaagde middag, eveneens een uitstekend deel van het feestprogramma! De ballonopstijging Een niet te schatten menigte had zich gisteravond omstreeks half ze ven op de sneelweide van de „Pro fessorenwijk" en in de verre omge ving daarvan opgesteld, om het grote moment af te wachten, waarop de Haagse balloncommandant de heer H. Boesman, zou opstijgen. Vooraf gegaan door een voortreffelijke uit eenzetting door de microfoon, brak eindelijk het lang verwachte ogen- Wik aan, nadat burgemeester van Kinschot en de commissaris van po litie, de heer. R. J. Meyer, met de balloncommandant in de mand had den plaatsgenomen. Waarschijnlijk door de straffe wind verliep de eerste kabeltocht niet zo bijzonder goed en de ballon had moeite van de grond los te ko men. Driemaal zakte hij omlaag en ,pas de vierde keer bleef het gevaarte even in o'e lucht hangen. De tweede tocht verdiep beter en dertig forse mannes aan de kabel hadden alle moeite de luchtreus in bedwang te houden. Weer behouden op de begane grond teruggekeerd, werden de laat ste voorbereidingen getroffen voor de grote opstijging van de comman dant met z'n ecbtwenota en een "mer jeugdige passagiere, niet echter alvo rens burgemeester van Kinschot via de microfoon z'n dank betuigd had voor de „prettige tocht", waarna hij de heer Boesman een voorspoedige reis toewenste. De derde keer, nu uiteraard zonder kabel, schoot het gevaarte de hoogte in, onder luid gejuich van de toe schouwers, vergezeld van honderden kleine ballontjes. Drijvend op de wind verdween de ballon in de rich ting Voorschoten" en liet op zekere hoogte een vlag omlaag, ten teken dat het ogenblik was aangebroken om te schatten welke hoogte de bal lon op dat ogenblik bereikt had. Aan deze schatting was n.l een wedstrijd verbonden. Eenmaal nog loste de commandant een zakte zand en verdween toen uit het gezicht, met onbekende bestem ming Nader vernemen wij nog dat de ballon laat in de avond in de omge ving van Berkel en Rodennjs, even be noorden Rotterdam, is gedaald. De be volking was behulpzaam bij de lan ding, die zonder ongelukken werd uitgevoerd. Jubileum-opvoering in de Schouwburg MET WIJS BELEID. In het kader van de Jubileum-vie ring is ook het amateurtoneel inge- schakeld. Terecht, want het toneel is van ouds de tolk geweest van hetgeen er op hoogtijdagen omging in de har ten van het volk en in het amateur toneel heeft het qk meer dan in het beroepstoneel gedegenheid om zelf te zeggen, wat het op het hart ligt. Zo voerden Leidse amateurs gister avond het voor deze jubileumviering geschreven .toneelspel van Jef Hey- dendaal op in de Leidse Schouwburg, een stuk dat wel zeer geschikt is, om uiting te geven aan de gevoelens van dankbaarheid, welke ons bezielen bij het „Wijs Beleid", waarmede onze koningin 'n halve eeuw heeft gere geerd. De vorm van dit jubileumspel is goed gevonden; de inhoud is eigen lijk de lotgevallen van de Leidse To neelver „Amicitia" rondom de oor logsjaren, en de band met koningin en vorstenhuis wordt ongekunsteld gelegd, door de Toneelvereniging fragmenten uit historische stukken te laten repeteren. Zo is bijv. Nel de Bolder, de vrouw van de regisseur van „Amicitia", in 't eerste bedrijf de vertolkster van de rol van Juliana van Stolberg, die haar zonen afstond Naar HUIBERS Haarlemmerstraat 123, Leiden voor voor de vrijmaking van het Neder landse volk, terwijl zij in het volgen de bedfijf als moeder zelf aan de beurt is om haar zoons af te staan voor de strijd tegen de bezetter. Zo komen de figuren van het Huis van Oranje in hun strijd voor het ideaal van vrijheid en recht ons nader te staan, wordt het verleden verbonden met het heden en de betekenis van het vorstenhuis voor ons levende werkelijkheid. Vooral de jaren van nood en druk, die zo pas achter ons liggen, hebben ons in dit opzicht veel geleerd en daarvan is in het spel ge bruik gemaakt. In het laatste bedrijf wordt de eis van eenheid en saam horigheid beklemtoond door te wij zen op de Pacificatie van Gent, welke weer een ongezochte aanleiding is om de figuur van Willem de Zwijger, de Vader des Vaderlands, naar voren te brengen als sy1 ibool en bemiddelaar van onze Nederlandse krachten. Het stuk vraagt een vlot spel en een soepele overgang "van het heden op het verleden, anders dreigt het wat rommelig te worden. In dit op zicht stelt het dus hoge eisen aan spe lers en regisseur. Vooral het eerste bedrijf is niet gemakkelijk; het spel moet dan nog op toeren komen en wanneer de versnellingen te onzeker worden ingeschakeld is het gevaar voor een zekere saaiheid niet denk beeldig. De Leidse amateur, wier na men op het programma niet worden vermeld, maar die door het Leidse publiek, dat graag van amateurtoneel geniet, gemakkelijk worden herkend, hebben zich met toewijding aan hun teak gegeven. Wij zullen hun anony- miteit ook hier eerbiedigen en ons bepalen tot het uitspreken van onze waardering voor de wijze waarop al len meewerkten tot het bereiken van een gaaf geheel. Een bijzondere waar dering komt echter toe aan „Nel de Bolder" in haar dubbel moeder-rol, aan de voorzitter van Amicitia,. die uitstekend spel gaf als Willem van Oranje, en aan de regisseur en ban ketbakker Jurriaan de Bolder. Aan het slot riep „dochter Mientje" aller clementie in, onder verzekering, dat zij „hun best gedaan hadden." Niet nodig Mientje, 't was goed zo! Auteur, regisseurs, spelers en speel sters werden na afloop hartelijk toe gejuicht. De zaal was vol; de burgemeester en wethouders woonden deze eerste voorstelling bij; zij wordt herhaald. De opbrengst komt, zoals bekend, tén goede aan de Stichting 1940-1945. DE ORANJE-WANDELXOCHTEN. De uitslagen van de gisteren gehou den jubileum-wandeltochten zijn: 25 K.M.: le pr. Wisselbeker M.D.S. Leiden; 2e P.P.A.-V.D.M.-combinatie. 10 K.jM.: le wisselplaquette O. C.. 2e Maredijkkwartier. Diploma's en medailles werden uit gereikt door burgemeester F. H. van Kinschot. De windhondenrennen Zo groot ais de belangstelling was voor andere feestelijkheden zo groot ook was de interesse voor de heden morgen aangevangen windhonden- rennen, op het terrein aan de Zoe- terwoudse Singel georganiseerd door de Zuid-Holl. Windhondenrenvereni- ging. Ongeveer 2000 personen woon den de eerste wedstrijdenreeks bij, welke te even half tien aanving. De heer v. d.. Neut sprak een kort openingswoord, waarna hij een drie werf hoera op de Koningin aanhier. Daarna volgde een uiteenzetting van wat windhondenrennen eigen lijk zijn en waaruit we aanstippen, dat deze rennen, waarbij de honden een snelheid van 55 a 66 km. per uur kunnen ontwikkelen, in Enge land zeer in trek zijn, zodat wedstrij den daar wel door 70 a 80 duizend bezoekers worden bijgewoond. Het wedden speelt daarbij natuurlijk een belangrijke factor. Wegens plaatsgebrek kunnen we geen vol'edig overzicht geven van de gehouden courses, zodat we moe ten volstaan met de uitslagen. Deze luiden: Greyhounds A. klasse: le serie: 1. Glebends Iron Face, eig. J. Poortman Monster 21 sec. 2. Lan cer, eig. M. Wories Den Haag, 3 Dia mant Belwin eig. mevr. Minderman Den Haag, 4 Dan Barry eig. J. de Graaf Den Haag. 2e serie: Arabella (M. Wories), 22 sec., 2. Biackwin, Stal Vita Nora Rijswijk; 3. Crack Belwin, Gebrs. Herwery Dordt-Breda; 4. Chabyldo, J. M. Anoker Den Haag, 3e serie: 1. Chilyta, J. de Graaff, 22.4 sec., 2. Valery, M. Wories-, 3. Edelana, W. Kroes. Den Haag, 4. Du vel, J. Poortman. le Demifinale: 1. Lancer 21.2 sec., 2. Arabella, 3. Biackwin, 4. Dan Barry. 2e Demifinale: Deze race werd ge annuleerd cmdat er een onregelma tigheid aan de finish plaats vond en Edelana in de eerste bocht een an dere hond hinderde en aanviel. Ook de tweede race waarbij Edelana wegens diskwalificatie niet meeliep leverde ge.en resultaat op. daar hij werd onderbroken doordat de haas in de laatste boch. eich liet vangen, Daarop werden de drie honden Glo- blands Hon Face, Chryta en Valery in de finale geplaatst. Finale: 1. Lancer 21.4 sec., 2. Gle- blandstrom Face, 3. Arabella, 4. Chi lyta, 5. Valery. Greyhound-hindernisbaan: Totaal uitslag: 1. Beatrice v. Brockhorn (Gebr. Herweyer-, 2. Ber-Ber Latto G. Wories), 3. Amazone (H. Wories), 4. Sentosto (Stal Vita Nova). Whippets A-klasse: Totaaluitslag: 1. Canny (J. C. A. de Bruin, Den Haag), 2. Karnac (Mevr. Koning- Litz, Voorschotten), 3. Johnny (idem) 4. Monty v. Alma (F. J. Ancher). Whippets B-klasse: Totaaluitslag: 1. Jessica (mevr. v. Wijk, Den Haag, 2 en 3 Cav. Con. Cott (idem) en Cee- tie (F. J. Ancher), 4. Lama of Full- Speed (mevr. v. Wijk. Te half twaalf begon de tweede se rie wedstrijden met hetzelfde pro gramma. TATAAR AANLEIDING van het 50-jarig regeringsjubileum van H.M. Ko ningin Wilhelmina en van de troonsbestijging van H.K.H. Prinses Ju liana, heeft het de Prinses-Regentes behaagd, om aan allen, die tot een vrijheidsstraf zijn veroordeeld, gratie te verlenen van een vierde gedeelte van hun straf, met dien verstande, dat dit gedeelte niet minder zal be dragen dan een maand en niet meer dan een jaar. Hiervan zijn uitgezonderd degenen, die zich tijdens de detentie slecht hebben gedragen, of de hun geboden kansen bij een voorwaardelijke ver oordeling of voorwaardelijke invrij heidstelling niet benut hebben, zodat tenuitvoerlegging moest worden ge last. Dit algemeen gunstbetoon heeft betrekking op straffen, zowel opge legd door de burgerlijke of de mili taire strafrechter alsook door de bij zondere gerechtshoven of de bijzon dere raad van cassatie aan politieke delinquenten. Ook in de Overzeese gebiedsdelen zal een algemene gra tie van dezelfde strekking worden verleend. Ten aanzien van de krachtens het tribunaalbesluit geinterneerden heeft de minister van justitie bepaald, dat de duur van hun internering op over eenkomstige wijze zal worden bekort. Onder de werking van dit alge meen gratie-besluit vallen uiteraard niet degenen, die nog niet bij een on herroepelijke rechterlijke uitspraak werden veroordeeld. In het bi!zonder in de gevallen, waarin de verdachten soms jaren lang op hun berechting hebben moeten wachten, kan dit lei den tot onbevredigende gevolgen. Naderhand zal onder ogen worden gezien in hoeverre eventuele onbil lijkheden zullen kunnen worden weg genomen. Uit het kon. besluit blijkt nog, dat het betrekking heeft op alle bij een vóór 31 Augustus 1948 in kracht van gewijsde gegane uitspraak tot een tijdelijke vrijheidstraf veroordeel den. Het gratiebesluit treedt in wer king op de dag na die, waarop Ko ningin Juliana plechtig beëdigd en ingehuldigd wordt. Examen 1949 KON. ERK. PITMANSCHOOL PLANTSOEN 65 - TELEF. 26558 Het athletiekprogramma van 31 Augustus De Leidse Athletiek Commissie heeft de Leidse athletiekploeg samen gesteld, die zal deelnemen aan het athletiekprogramma van de sport wedstrijden, die op 31 Augustus a.s. gehouden zullen worden. De sterkste Leidse athletes en ath- leten komen in het veld, o.a. op de 80 mtr. dames mej. A Montfoort (Sportief) en mej. A. v. Ovost (Brun- hilde). Op vèrspringen mej. E. Pan- nekoek (Sportief) en mj. N Ju (Brun- hilde). Discuswerpen mej. R. de la Bije (Nieuw Brunhilde) en mej. P. Veldhoven (Bataven). Op de esta fettenummers komen ploegen uit van Sportief. Nieuw Brunhilde, De Bata ven en Brunhilde. Ook de herenrummers zijn sterk bezet. Op de 100 m. verschijnen de gebroeders- Nota aan de start. Dick Nota gaat de prestaties van de vroe gere Nederlandse kampioen Wim steeds meer benaderen. Op de 400 m. staan opgestteld J. Pikart (Holland) en W. van Dom (Batavpn). Op de 1500 m. J. van Rooven en J. Janssen van Holland en J. Vollebregt (Bata ven). Op de 3000 m. C. Kraan en L. van der Steen (Bataven); on Pols- stokhoo^springen.H. Bresser, F. B^es- ser en A. Gieske. allen van ..De Ba taven". De athleet Gieske heeft Zon dag j.l. deel uitgemaakt van de Ne derlandse athletiekoloeg, die te^en België een overwinning behaalde. Op de estafettenummers' komen ploegen van „De Bataven" en Holland uit. Van militaire zijde zijn diverse be langrijke inschrijvineen binnengeko men, terwijl ook de O.xford-nloeg, die op het ogenblik in Leiden te gast is, van de partij zal zijn. De bezetting is dus wel zodanig, dat het publ^k van een uitemate boeien de athlelekwedstrijd zal kunnen ge nieten. VOETBAL OP KONINGINNEDAG. Het militaire elftal, dat Dinsdag in de Leidse Hout tegen een Leids team zal spelen is als volgt samen gesteld: Doel; de Wit. Achter: v. Hoof. Hol vat. Midden: Huvs, Kolkman. Gerritse. Vóór v. Fs, Bolman, de Vos, Um- T"1<5. v. Lef. De spil Kolkman is de midhaU van Go Ahead, de overige snelers zijn 2e en 3e klassers van verschillende ver enigingen. Het elftal „Rest van Leiden" is als volgt samengesteld: Doel: D. A. W. Oudshoorn (Lugnu- num); achter: J. Riisbergen (T-DWS) en D. van Pijlen (Lugdunum); mid den: W Rietbergen CASC): H. Filio- no (LDWS) en J. Neuteboom (L.F. C.): vóór: B. en J. v. d. Wevden (LD WS); P. van Polanen CRood^nburg); C. Lens (Roodenburg) en H. Teeu- wen (Lugdunum). Reserves: H. J. Duffels. -T. Pet, J. Kukler en H. Bijl (allen LFC). In het Staatsblad van gisteren staat vermeld, dat het recht tot het vestigen van e^n bijzondere leerstoel in de Wijsbegeerte in de peest van Hegel is verleend aan de Bolland stichting. gevestigd te Amsterdam, zulks met intrekking van die.bevo.pg.d- heid aan het Bolland-genootschap. Huisartsen De Zondagsdienst der huisartsen te Leiden wordt van Zaterdagmiddag 14 uur tot MMaan- dagmorgen 8 uur waargenomen dooi de doktoren: v. Bockel, De Graaff, Ko'-s, Postel en Veldhuizen. Dienst der apotheken. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apothe ken te Leiden wordt van Zondag 29 Augustus 8 uur tot Zaterdag 4 September 8 uur waargenomen door: de Apotheek Herding Buanken, Hogewoerd 171, tel. 20502. de Ado- theek Reijst, Steenstraat 35, tel. 20136. Te Oegstgeest door: de Oegstgeest.er Apotheek. Raadhuispark 8 tel. 26274. Op 31 Augustus gaat de Wacht dienst in om 13 uur. BURGERLIJKE STAND Geboren Pauline Maria d. v. J. C. Belt en E. H. G. v. Tol; Jannette d. v. P. Boom en E. M. Planje; Helena Johanna Alfonsa Maria d. v. J. Ha- zes en A. A. M. Kerkhof; Leendert z. v. H. v. d. Meij en J. Noort; Maria Hendrika d. v. P. J. Kaandorp en C. C. v. Vlietr Marinus z. v. A. Boekee en C. Hubert. Ondertrouwd J. v. Me-1 zen gesch. 50 j. en M. v. Vegten jd 29 j.; N. A. Blom jm 22 j. en J. C. Warmond jd 21 j.; P. Geus jm 23j. en D. A. Ouds hoorn jd 26 j; H. Hakker jm 26j en C. Spriger jd 22 j; F. J. G. Jansen gesch 27 j en A. W. Laterveer jd 21 j W. F. Mieloo jm 23 j. en J. C. v. d. Meer jd 19 j. P. J. v. d. Raadt jm 24 j en C. Pouw jd 26 j. J. Smit jm 21 j en W. v. Egmond jd 20 j. J. J. Tiemeijer jm 23 j en C. Blok 19 j. J. F. v. Druten jm 25 j en T. Vernet jd 24 j. L. v. d. Eikhoff wedn 59 en A. Bunnig wed 51 j. J. Stikkelorum jm 29 j en J. Verstraten jd 26 j. J. J. W. de Groote jm 34 j en E. G. Rem- melenkamp jd 38 j. W. Bouto jm 27 jr en H. H. M. Terveer jd 26 j. M. «Groenendijk jm 24 i en H. J. Ber nard jd 25 j. J. Kostelijk jm 28 j en C. Z. Visser jd 24 j. C. A. de Ouden jm 27 j en S. Kloots jd 22 j. G. de la Ris gesch 38 j en J. M. Heesterman jd 24 jr. Overleden: A. F. Uittenhout man 55 jaar; S. Werk wed: Buitendijk 87 jaar. HAAGSE POLITIERECHTER.0 Het clandestien slachten. Het clandestien slachten bracht de han delaar M. B. uit Noordwijk voor de Politierechter. Drie weken gevange nisstraf vorderde de Officier bene vens verbeurd verklaring van het geen inbeslag was genomen. De rech ter veroordeelde tot zee weken gevan genisstraf voorwaardelijk met drie jaar proeftijd, benevens 100 boete of 50 dagen hechtenis en verbeurd vérklaring van hetgeen inbeslag was genomen. LAATSTE BERICHTEN Tijdens achtervolging van een snel rijdende Sowjet-Russiche legerauto in de Amerikaanse sector van Ber lijn heeft de Amerikaanse politie bij het vuren een van de Sowjetsojda- ten geraakt, die zich in de auto be vond. DEENS ZAKENMAN VERMIST. Een Deens zakenman, die te Slie- drecht op bezoek was, wordt daar thans vermist. Men neemt aan. dat de Deen verdronken is. Ex wordt naar zijn lichaam gedregd. NEDERLANDSE GEZANTSCHAPS- FUNCTOl-JARIS TE PRAAG GEARRESTEERD. Volgens het Tsjechoslo waakse Nieuwsbureau Ceteka hebben Tsje- choslowaakse Veiligheidsautoriteiten L. B. van xiam, functionaris aan de Nederlandse Legatie te Praag, wegens spionnage gearrssteerd. SCHEEPSBERICHTEN ALDEGONDA 27 Aug. van Bang kok ntth Singapore; AMSTELKERK, 27 Aug. van Accra naar Lagos; AXELDIJK 27 Aug. vtn Bangkok te Kohsichang (Siam); BERKEL, 27 Aug. van Norresundet naar Zaan dam; BAREND RECHT 27 Aug. van Kopenhagen te Fredericia; BOIE- DOEK Rotterdam—Borneo pass 27 Aug Ouessant; BREDA, 27 Aug. te Madeira; CLAVELLA 23 Aug. van Tripolie te Eysh^m; COLYTTO 27 Aug. van Huelva naar Pernis; GA- LILEA 27 Aug. van Rotterdam naar Amsterdam naar Batavia: KOTA Dieppe; GROOTE BEER 27 Aug. van GEDE van Batavia naar Djtddah; LARENBERG passé 27 Aug. Finis- tere; LAURENSKERK 27 Aug. van Antwerpen te Bordeaux; LINDE- KERK pass. 26 Aug. Finisterre; MAL VINA 27 Aug. van Miri te Singapo re; MEERKERK, 27 Aug. van Na- goya naar Shanghai; OSSENDRECHT 26 Aug. van Dakar naar Tacoradi; PRINS WILLEM IV 27 Aug. 40 mijl West Scillies; RAKI 28 Aug. van Batavia te Soerabaya; RIOUW 27 Aug. van P.alik Papan naar Sorong; RONDO 27 Aug. in het Suezkanaal; RUYS 27 Aug. van Honokng naar Manilla; SALATIGa pass. 27 Aug. 13 uur Ouessant; SAROENA- 27 Aug. van Pladjoe te Miri; SIBAJAK 26 Aug. 22 uur op 135 mijl bezuiden Point de Galle; STANVACBENACAT 27 Aug. van Cebu naar Soengei Ge- rong; STRAAT MALAKKA 24 Aug. van Singapore te Hongkong; TER- NATE 27 Aug. van Batavia naar Pladjoe; VAN 't HOFF 27 Aug. van Huil te Ceuta ten anker; WILLEM RUYS pass. 27 Aug. 24 uur Perim; ZWIJNDRECHT. pass. 27 Aug. Las Palmas; ZIJPENBERG, pass. 26 Aug. Ouessant.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2