17-jarige Messina wereldkampioen - achtervolging amateurs Pakistan en Nederland even sterk VRIJDAG 27 AUGUSTUS 1948 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 EEN HANDJEVOL TOESCHOUWERS, misschien waren het er 2000, zijn 1 Donderdagavond getuige geweest van de finale van het nummer ach tervolging voor amateurs over 4 km., dat gewonnen is door. de 17-jarige Italiaanse student Messina, de renner, die dit jaar voor'de eerste maal in wedstrijden is uitgekomen, die de Fransman Dupont, olympisch kam pioen 1 km. tijdrijden met groot verschil sloeg. lië), Svoboda (Oostenrijk), Michaux vBelgië), Pataky (Hongarije) en Hei- mann (Zwitserland). Alleen de win naar zou in de eindstrijd welke Zon dagmiddag plaats vindt, komen. De uitslag van de herkansingsrit 100 km. luidt: 1. Frosio 1 uur 25 min. 47.4 sec., 2. Michaux op 970 meter, 3. Heimann op 4 ronden, 4. Falck Han sen op 5 ronden, 5. Svoboda op J ronden, 6. Pataky op 26 ronden. Frosio heeft zich in de eindstrijd geplaatst. Indeling wereldkampioenschap Frosio in de eindstrijd 100 K.M. De wereldtitels zijn tot dusverre wel verdeeld: Zweden won het weg- kampioenschap voor amateurs, door Snell, België dat voor de p.rofs door Brik Schotte. Nederland behaalde de titel bij de profs achtervolging door Gerrit Schultc en Italië die der ama teurs in dat specialistenummer door Messina. Nog drie titels zijn te beha len, voor de sprint amateurs en p en het demifondnummer. Na een aanvankelijk zeer snel trek van Dupont, hoe kon het an ders voor een olvmpisch kampioen tijdrennen welke hem een winst van 35 meter opleverde, kwam de Italiaan pas goed op dreef, hij v< hoogde het tempo en na zes ronden was de stand nrecies omgekeerd. En met zeker 50 meter verschil ging Messina over de streep, tijd 5 min, 18.7 sec. Tijd Dupont 5 min. 22 sec. Voor de derde plaats won Coste Frankrijk van de titelhouder van het vorig iaar, Benfenati, met resp. tij den 5.22.8 en 5 25.2. Aan het slot van de avond vond de eerste herkansingsmanche over 100 km. plaats, waarvoor in deze volg orde aan de start kwamen Falck Hansen (Denemarken), Frosio (Ita- DEN BOSCH HULDIGT SCHULTE. Gerrit Schulte, de nieuwe wereld kampioen achtervolging, is gister avond in zijn woonplaats 's Hertogen bosch op hartelijke wijze door ge meentebestuur en bevolking fïfbul- digd. Voor deze huldiging had hij zijn reis naar Spanje zelfs uitgesteld. Om streeks acht uur arriveerde de be kende wielrenner aan het Bossche station, waar een grote menigte hem verwelkomde. Ook de koninklijke harmonie 's Hertogenbosch maakte haar opwachting. Hem werden bloe men en lauwerkransen overhandigd door diverse Bosse sportverenigingen. Daarna trok een grote stoet naar het stadhuis, temidden waarvan blonde Gerrit, gezeten met zijn familie in een open landauwer, meereed', geës corteerd door de Bosse motorclub. Op het bordes van het stadhuis werd Schulte namens het gemeentebestuur toegesproken door wethouder B. Cuy- ten, die hem prees om zijn taaie vast houdendheid waardoor hij dit we reldkampioenschap heeft behaald. Voorts voerden nog het woord de voorzitter van B.V.V., de heer Popple, en de voorzitter van Wilheli^iina. de heer van Guro. Namens de 's Herto- genbosse wielerclub complimenteer de hem de heer Rutjens en de heer J. de Swart feliciteerde behalve de wielrenner eveneens diens Belgische soigneur, de heer Piet Sonnet. De wereldkampioen sprak een kort dank woord en werd opnieuw met lauwer kransen omhangen door gemeentebe stuur en diverse sportverenigingen. Nadat de koninklijke harmonie ,,Lang zal hij leven" gespeeld had volgde een ere-rit door.de stad. sprinters. De series voor het wereldkam pioenschap sprinten, die heden wor den gehouden, zijn als volgt inge deeld: Amateurs :1. Patterson Freitag Lanners; 2. Hijzelendoorn Perona Tramutolo 3. Harris Mullafiroze Nemetz; 4. Bintz Teruzzi Con- telaar; 5. Ghella Amin Machek. 6 Kamber Jackson Welt. 7. de Los Santos Roth Hansen, 8 Faye Bontekoe Olivier; 9. Ban nister Heid Rocca; 10. Cortoni Nihant Maret; 11. v. d. Velde Stonex Sobrevilla; 12. Schandorff Sarkari Kosta; 13. Cihlar Klamer Scholtz; 14. Stiller Log- najj Passi. Professionals-: 1. Senfftleben Pauwels; 2. van Vliet Kaufmann. 3. Astolfi Bijster; 4. Plattner Gosselin. 5. van Looveren Kemp Remkes. 6. Gillen Jacoponelli; 7. Gerardin Quyatt. Naar bekend zullen de wereld kampioen Scherens en onze landge- noot Derksen in deze wereldkam pioenschappen niet starten wegens verleden week in wedstrijden opge lopen blessures. Hijzelendoorn wint zijn serie. Vrijdagmorgen werd het program ma vervolgd met de series sprint amateurs, welke series a trois wer den gereden. Hijzelendoorn reed in de tweede serie tegen de Urugees Tramutolo en de Italiaan Perona. Hij won zijn series uit tweede positie na een niet gemakkelijk duel met de Urugees. Contelaar reed een onver standige race tegen de Italiaan Te- ruzz. De laatste liet de Luxembur ger met enkele schijnaanvallen zijn gang gaan, zorgde er voor, dat Con telaar in derde positie bleef en op het laatste rechte eind was onze land genoot, die zelf totaal geen initiatief vertoonde een geslagen man. De resultaten luiden: le serie: 1. Patterson (Austr.) tijd laatste 200 meter 11.9 sec. 2. Lanners, 3. Freitag. 2e rit: 1. Hijzelendoorn (Ned.) 12.2 sec., 2. Tramutolo (Uruguay) 3. Pe rona (Italië). 3e rit: 1. Harris (Gr. Br.) 12 sec, 2. Nemetz (Oostenrijk), 3. Mullafiroze (India) 12 sec. 4e rit: 1. Teruzi (It.) 12.9 sec., 2. Contelaar (Ned.), 3 Bintz )Lux.). 5e serie: 1. Ghella (It.) 12.5 sec., 2. Machek (Tsj. SI.), 3 Amin (India). 4de hockeyontmoeting bracht geen beslissing Zo stonden gisteravond op Houtrust te Den Haag de hockey-èlftallen van Nederland en Pakistan voor de vier maal in deze zomer tegenover elkaar. Een record aantal toeschouwers, dat de tienduizend zeker overtrof, was naar de Sportlaan getrokken om getuige te zijn van deze ontmoeting, nieuwsgierig naar het antwoord op de vraag naar welke kant de balans, die na de drie Londense wedstrijden, wat de winstpunten betreft, in even wicht was, zou overslaan. Immers na de 61 nederlaag in de eerste wed strijd werd het in de strijd om de derde plaats- een 11 gelijkspel, waarna nog een derde ontmoeting moest volgen, die de Oranje-mensen een 41 overwinning bracht plus de bronzen medaille. Het treffen van gisteravond heeft geen oplossing kunnen brengen. De strijd eindigde zoals hij was begon nen, geen der partijen heeft het tot een doelpunt kunnen brengen. Geflatteerd is dit resultaat geens zins voor Nederland. Integendeel. Indien er een overwinnaar had moeten zijn, dan was dit ongetwijfeld de Oranje-ploeg geweest. Dit is dan tevens het positieve resultaat van de Gerrit Schulte wereldkampioen achtervolging. strijd: Nederland heeft getoond, dat het gelijke spel en de overwinning tijdens de olympische spelen op de groenhemden behaald, niet te danken zijn geweest aan een paar „uitschie ters" van onze nationale ploeg. Een vergelijking met de Zaterdag j.l. gespeelde wedstrijd tegen India kan deze ontmoeting niet weerstaan, Het spel 'van Pakistan is, vooral in de voorhoede, korter dan dat der In diërs .Bovendien is het tempo veel lager, zodat de Nederlandse verdedi. ging telkens de gelegenheid kreeg zich op afdoende wijze te herstellen. Het Nederlandse elftal was, evenals t? Amstelveen, in uitstekende vorm Het is opvallend hoe homogeen het team thans is en wat jammer is het daarom, dat Jenne Langhóut, onze rechtshalf, die ook gisteravond zo'n uitstekende partij vertolkte, eerdaags naar Indië vertrekt. Speciaal in het verdedigingsblok klopte het bijzonder goed. Vooral de beide backs Drijver en. Derckx waren er uitstekend in, waarbij het goede wegwerken opviel. Daarvoor stond spil en aanvoerder Loggere als heer sende figuur in het middenveld. In de voorhoede was het weer Bromberg, die het spel af en toe wat ophield. Hii deed ons- sterk aan hockey-moeheid denken. Dat deze overigens uitste kende linie met Boerstra en Kruize als doorzetters niet tot doelounten kon komen, is voor het grootste deel toe te schrijven aan het prachtige verdedigen van Khan en Raszak. In de Pakistan-aanval vielen de buiten spelers Masno en Thilloshaiki, twee razend snelle mannetjes, het meeste op Van midvoor Dara. die in 1936 repds in het Bnt.s-Todische elftal oo de Berlijnse olympische spelen uit kwam. zagen wij weinig opvallende dingen. Wat de wedstrijd zelf betreft, de tweede helft heeft, eigenlijk meer vol daan dan de eerste. Er was na rust meer SDannina en beide doelen ont- snanten toen enkele malen op het nip pertje aan een doorhorinp Eenmaal moest. Driiver de bal zelfs van de doellijn ousben. nadat Richter reeds was eeslagen. Ook de doelman van Pakistan beleefd? enkele benauwde ogenblikken, maar Boerstra, Kruize en E«ser hadden weinig geluk bij hun doorbraken. Een minuut voor het einde zae het er nog even angstig uit. toen Paki stan voor de eerste maal een straf- corper kreeg te nemen. De bal werd echter verkeerd gestopt en zo ging ook deze laatste kans voor de gasten verloren. Fen laatste kans inderdaad, want enkele ogenblikken later werd het einde van deze enigszins teleur stellende wedstrijd aangekondigd. Vijf Ned. athletiek- overwinningen te Dublin Mevr. Blankers-Koen 'heeft te Du blin waar zij gisteravond heeft deel genomen aan internationale athletiek- wedstrijden, haar olympische reputa tie hooggehouden: zij won de 100 yards in de wereldrecordtijd van 10.8 sec., een record, dat op haar eigen naam staat en dat zij vier jaar geleden in Amsterdam heeft geves tigd. Mevr. Blankers-Koen evenaarde haar wereldrecord ditmaal op een grasbaan. De 100 yards werd als een handicap-race gelopen, waarbij de overige deelnemers een kleine voor- gift kregen op onze landgenote en Dorothy Manley, de Engelse athle te, die tijdens de olympische spelen tweede werd achter mevr. Blankers op de 100 meter. De Nederlandse kamDioene gaf ook gisteravond haar rivale geen schijn van kans en won de wedstrijd met een voorsprong van ruim meter. Ook de achtste mijl (201 meter) werd door mevr. Blankers-Koen ge wonnen en wel in de tijd van 25 sec. Ook in deze raóe was mej. Manley tweede en mej. Williamson, eveneens een Engelse olympische athlete, derde. Maar niet alleen de Nederlandse veelvoudige wereldkampioene, ook onze overige drie athleten boekten mooie successen en zorgden er voor, dat Nederland in deze internationale wedstrijden de eerste viool speelde Lataster won de 3 miil in 14 min. 40.1 sec., Slijkhuis de mijl in 4 mii 18 sec. en Zwaan de 120 yards in 15 sec., zodat onze vertegenwoordigers met de dubbele zege van mevr. Blan kers-Koen in niet minder dan 5 num. mers de overwinning behaalden. ATHLETIEK. KATH. A V. „DE BATAVEEN. DE tienkamp om het club kampioenschap. Hans Bresser heeft de leiding. Woensdagavond zijn de nummers hoogspringen en 100 m. afgewerkt. Bij het hoogspringen werden de bes te prestaties geleverd door: 1 en 2 H. Bresser en J. Berbée 1.60 rr 4 W. van Dorp en P. Schouten 1.55 m., 5 en 6 W. Verplancken en D. van der Steen 1.50 m. A. Gieske en H. Stikvoort moeten dit nummer nog verwerken. De 100 m. leverde een overwinning op> voor W. van Dorp met 11.6 sec. Bij de tijden moet er rekening mee gehouden worden, fclat de strengie zijwind een belemmering voor de athleten betekende. De beste resul taten: 1. W. van Dorp 11.6 sec., 2. Th. Ludlage 11.7 sec.. 3. D. van der Steen 11.9 sec., 4. A. Waasdorp 12.1 se.„ 5. W. Verplancke 12.2 sec. Daar H. Bresser op dit nummer slechts een tyd van 12.7 sec. maakte, liep W. van Dorp op dit nummer bij-na 220 plinten op zijn rivaal in. De stand na zeven 'nummers is (achter de punten zijn de nummers ver-meld, die nog verwerk moeten worden door de athleet): 1. H. Bres ser 3215,5 prot.; 2. W. van Dorp 3134.5 pnt.; 3. H. Stikvoort 2104,' pnt. (hoog en 100 m.); 4 A. Gieske 1968.5 pnt. (hoog en 100 m.); 5. Th. Ludiage 28-18,5 pnt.; 6. W. Verplancke 2460,5 pnt.; 7. P. Schouten 1151.5 pnt. (ver-, kogel, speer en 110 m. horden), 8. D. v. d. Steen 2353 pnt.; van Gastel 2287 pnt.; 10. J. Berbée 2182.5 pnt.; 11. H. Veldho ven 2148 pnt.; 12. J. Mooijekind 2099 pnt.; 13. C. Kraaji 2088,5 pnt.: 14. M. Boon 1840,5 pnt.; 15. A. Waasdorp 1722 pnt.; lo P. Paardekooper 1441.5 pnt. (100 meter); 17 G Gussenhoven 1247,5 pnt. (speer en 110 m. horden); 18. J. Soupart 1307 pnt. Bij deze stand moet er rekening mee gehouden worden, dat H. Stik voort het puntenaantal van H. Bres ser zal overschrijden, mits hij op hoogspringen en de 100 m. zijn nor male prestaties resp. 1.60 m. en 12 sec. levert. Door die resultaten zou hij een puntenaantal van ca. 3260 bereiken. Het puntenaantal van A. Gieske na zijn twee achterstallige nummers kunnen we globaal aanne men op 2950. Hieruit blijkt, dat het puntenverschil tussen de eerste vier zo gering is, dat er op de laatste num mers nog zeer veel wijziging in de stand kan komen. De drie laatste nummers zijn: 400 m., polsstokhoog springen en 1500 m. Daar deze num mers niet de sterkste van H. Stik voort zijn, is het zeer waarschijnlijk, dat hij zijn eerste plaats niet zal kunnen handhaven. W. van Dorp daarentegen zal vooral op de 400 m. een groot aantal, zo niet zijn gehele achterstand in weten te halen. H. Bresser moet het van het polsstok hoogspringen hebben. Op dit num mer verovert hij waarschijnlijk een groot aantal punten meer dan zijn grootste concurrenten. Hieruit blijkt dat het laatste nummer, de 1500 m.i de beslissing zal moeten brengen. Dan is W. van Dorp ongetwijfeld de man met de grootste kansen. Vast staat in ieder geval, dat het clubrecord (tevens het Leids record) van A. Gieske, dat reeds 9 jaar oud is, zal sneuvelen. Wellicht weet de nieuwe clubkampioen de 5000 punten juist te bereiken. Ook in de lagere regionen wordt er zwaar gestreden om een zo'n gun stig mogelijke plaats. Het verschil tussen no. 7 en 13 bedraagt slechts ruim 350 punten. Plaatsverwisselin gen zullen hier nog veel plaats vin den. De midaenafstandlopers Mooije kind en Kraan stijgen door de 400 m. en 1500 m. nog wel enige plaat sen. Jun. A achtkamp: Na Woensdag avond is de stand, na 5 nummers: 1. W. Verplancke 2256 pnt.; 2. P. de Keuning 1483 pnt. (hoog eh kogel); '3. A. Waasdorp 1872 pnt.; 4. J. Bres ser 1411 pnt. (300 m.); 5. A. van Tienen 1398 pnt (300 m.); 6. L. v. d. Berg 1-680 pnt.; 7. A. v. d. Bos 1045 pnt. (ver- en 300 m.); 8. P. Paarde kooper 1028 pnt. (100 en 300 m.); 9. G. Gussenhoven 1288 pnt. (300 m.);' 10. M. Bonnet 1265 pnt. (300 m.); 11. Th. van Dijk 938 pnt. (hoog en kogel) 12. P. Waaijer 333 pnt. (ver-, hoog, kogel en 300 m.); 13. G. Kluivers 552 pnt. (ver- en 300 m.); 14. F. Over- dijk 906 pnt., *15. J. Polanen 288 pnt. (ver, 100 m. en 300 ra.). Jun. B. achtkamp: De 80 m. lever de het volgende resultaat op: 1. J. v. Gastel 10.2 sec.. 2. Th. Wisse 10.3 sec.; 3. H. van Leeuwen 10.6 sec.; 4. Habraken 10.7 sec. Stand na 6 nummers is: 1. J. van Gastel 2657 pnt.; 2. Th. Wisse 2199 pnt.; 3. Habraken 713 pnt. (uit 2 nos.); 4. H. van Leeuwen 433 pnt. (uit 1 no.); 5. N. van Kesteren 522 pnt. (uit 2 nos.); 6. C. de Heiden 1130 pnt.; 7. J. de Keuning 528 pnt. (uit 5 nos.); 8. Th. Verplancke 469 punten uit 4 nos. De Berlijnse geldkwestie De Sowjetregering heeft de Wester se mogendheden een „positief voor stel" gedaan, wat betreft de oplossing van .de Berlijnse geldkwestie, aldus de gewoonlijk welingelichte diploma tieke correspondent van de „New York Times". Alhoewel de Verenigde Staten het voorstel op dit moment niet geheel acceptabel vinden, wordt het beschouwd als een stap voor waarts, zo bericht hij. Het bericht zegt verder, dat Stalin, naar verluidt, in zijn gesprekken met de vertegen woordigers van de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk instemming had laten blijken met een gedeelte- liike controle van de Westerse .mo gendheden over het nu circulerende Sowjet-geld in de Duitse hoofdstad. De Westerse mogendheden zouden er in toegestemd hebben; dat het te cir culeren geld alleen uit Sowj et-mar ken zal bestaan, mits er een behoor lijk plan wordt gemaakt wat betreft de controle. De besprekingen hierover zullen waarschijnlijk worden voortgezet. ,.Er is echter een verschil van op vatting onder onze eigen ambtenaren wat betreft het al of niet bevredigend zijn van het Sowjetvoorstel" aldus de correspondent. De ambassadeur, Bedell Smith, die Molotof en Stalin heeft ontmoet, zou het voorstel gun stig hebben gevonden. Er heerst een optimistische stem ming over de besprekingen in Mos kou, zo zegt de correspondent. VOETBAL „Teylingen". Na de sportfeesten van Zondag j.l. worden a.s. Zondag de laatste wedstrijden voortgezet van dit toumooi. Om 12.30 uur speelt Teylingen 2 Foreholte 1 om de beker. Warmunda 1 staat er het beste voor met een 31 overwinning, zodat Foreholte 1 weet wat haar te doen staat om in 't bezit te komen van de beker. Daarna om 2.30 uur Teylingen 1 VVSB 1; dit zi.in voor elkaar geen onbekende. Teylingen 1 heeft in dit tournooi nog geen nederlaag gehad, zodat het voor VVSB een eer zou zijn om de perste nederlaag toe te bren gen. UVS 2 heeft de beste resultaten bereikt met een 32 nederlaag van hun zelf. terwijl Lisse 1 verloor met 52, en Rijnsburgse Bovs met 20, zodat de kans voor VVSB nog open staat Wet. Boys. In een buitengewoon snanrende en harde wedstrijd beeft Wet. Boys I met 42 Rijpwetering I geslagen. Beide elftallen treden in dit Nederlaagtmirnooi met enige inval lers aan. Wet. Bovs II speelde met 11 gelijk tegen Rijpwetering 2. De Bovs versloegen Docos II met 91 en 'n LFC-combinatie moest met 21 het ondersnit delven Het program ma voor Zonda? 29 Aug. is: Nie"w- yoov» I— Wet Bovs I te 2 30 «"r; Nic. Boys TI—Wet Bovs TT fo o.io uur; Wet. BoysNic Boys TTI te 1.30 uur: Nieuwkoop AWet. Boys B te 4.30 uur. A.V.V.—H.B S. Zondag a.s. zul len drie elftallen Van AVV on ei «en terrein iiitkr-men tegen drie e^tallen van H.B S. Daar het eerste elftal van A.V.V. de voriee week een vernet- terende nederlaag heeft geleden, heeft de elftal-commissie een nieuwe customing geformeerd n 1. A. Hollen. Hakkaart. C. Halverhont C. v. R.ijswük, A. Ruiterman. J. WiRemse, J. Hakkaart, J. v. d. Sman. H. Nap. A. Hulst en Ant. v. d. Hulst. A.V.V. 2 en A .V V 3 spelen tegen een combinatie H.B.S.-ers. U.D.O. Alleen de adspiranten spelen Zondag een vriendschappelij ke wedstrijd, en Wel om 12 uur op eigen terrein tegen Docos-adsp. De junioren worden, bij gebrek aan een tegenpartij, verzocht om allen Zondagmiddag om half -twee op het IJ.D.O.-terrein aanwezig te zijn voor het spelen van een onderlinge oefen wedstrijd. Nadere bijzonderheden bij de kerk. Alphens ElftalFeijenoord Comb. Op Zaterdag 4 September des mid dags te 5 uur zal op het terrein der A.V.V. ..Alphen" in het kader der feestelijkheden een voetbalwedstrijd worden gespeeld, tussen een Alphens Elftal en een sterke combinatie van de Rotterdamse vereniging „Feijen oord". Het Alphense Elftal is voor deze gelegenheid door de Contactcommis sie samengesteld en ziet er als volgt uit: A. van Engelen (A. Boys), D. Uit hol (Alphia), A. Bergshoeff (A.R.C.), C. v. Heijningen (Alphen), E. Idelen- burg (Alphia"). J. v. Greuningen (Al phen), J. v. d. Linden (A.R.C.). A. de Hoed (Alphen), F. Bahlmann (A. Boys), G. v. Leeuwen (Alphen), P. v. Heusden (A.R.C.). Reserves: M. Kramer, Ph. Egdom, B. de Hertog (Alphia), H. Dongel- mans, J. Winkel, B. Haverkamp (Al phense Boys), M. Dijkman (Alphen). Engelse League. Voor de tweede divisie der Engelse football-leffigue werd gisteren gespeeld: Queens Park RangersLeicester City 41, Aetherklanken ZATERDAG HILVERSUM I (301 m.) 7.00 Nieuws; 7.15 Gymn. 8.00 Nieuws 8.18 Gr.pl. 9.05 Operette. 9.40 Wagner 10.00 Kleuterprogramma. 10.15 Gr.pl. 11.00 Ziekenbez. 11.45 Clavecimbel. 12.03 Viool en piano. 13.30 Weerpr. 12.33 KI. v. Beeck. 12.55 Zonnewijzer 13.00 Strijdkr. 14.10 Kamerork. m. sopraan en piano. 15.15 Gr.pl. 15.45 N.J.G. 16.30 Schoonheid Gregoriaans. 17.00 Wigwam. 18.15 Journ. week- overz. 18.30 Strijdkr. 19.00 Nieuws 19.15 Contactcomm. godsd. verenigin gen. 20.00 Nieuws. 20.05 Gr.pl. 20.20 Lichtbaken. 20.50 Harmonie. 21.25 Gr Muziek. 22.00 Weekend Ser. 23.00 Nieuws. 23.15 Haydn. HILVERSUM II (415 m.) 7.00 Nieuws 7.15 Gr.pl. 8.00 Nieuws 8.18 Gr.pl. 9.30 Waterst. 9.35 Koorzang 10.00 Morgenw. 10.25 Voordr. 10.35 Vioolson. 11.00 Klankbeeld 'even en werken in N.O.-polder. 12.00 Gr.pl. 12.30 Weerpr. 12.33 J. Corduwener. 13.00 Nieuws. 13.20 Stafmuz. corps A'damse Pol. 14.15 Gev. progr.. 15.15 Brahms 16.00 Lezing 16.15 Gr.pl. 16.45 Sport 17.00 Kinderkoor. 17.30 Jeugdprogr. 18.00 Nieuws Tango- Rumba. 19.00' Art. Staalkaart. 19.30 Report. Rally Nederl. Jeugd. 20.00 Nieuws. 20.15 Gev. progr. 21.30 Week end orkest. 22.00 Hoorspel, 22.40 J. Corduwener. 23.00 Nieuws 23.15 Wereldraad Kerken. TEGEN WIL EN DANK DÓÓR PERCY KING Vast staat, dat ook Klausen haar wil hebben, en dit is een troefkaart in onze hand. Komt -bij misdadigers de vrouw in het spel dan wagen zij doorgaans een goed deel van hun veiligheid. Ofschoon Klausen weet, dat de geliefde Paula niet op hem is gesteld, vertrouwt hij haar toch het halssnoer toe. Met andere woorden; hij is er zeker van, haar niet alleen in zijn macht te hébben, maar haar ook te zullen vinden, zodra hij haar nodig heeft. Dit vergemakkelijkt on ze nasporingen. Houden wij Klausen in het oog, dan brengt hij ons van daag of morgen, liever vandaag nog, naar Pau'a en wij knippen hen alle bei. Want ook dit dametje is alles behalve brandschoon. Zij maakt deel uit van het complot, anders had ze jou niet naar de Maxim Bar meege troond. Zij zou geen hand hebben itgestoken. terwijl ze jou daar mol- ""'i. Ben je het tot dusver met me ens of niet?" „Volkomen." „Ik beschouwde Solange en Des- champs als de hoofdschuldigen. Klau sen als heler, een figuur van 't twee de of derde p'an. Het blijkt nu echter dat twee partijen achter het hals snoer aan zaten, ofschoon zij toch op de een of andere wijze voeling met elkaar hadden. Hoe dit precies zit, daar z.V ik me het hoofd niet over breken. Het probleem lost zichzelf wel op, evenals de moord op Gunnar Lundqvist. Hoofdzaak voor mij is, 't halssnoer in de wacht te slepen, mijn maatschappij voor een dikke strop te vrijwaren." „Ik kom daarom op Lars Folmer terug, die, zoals ons is gebleken, on fortuinlijk zijn eind vond en niet één van zijn gouden dromen in vervul ling zag gaan. Folmer zou waarschijn lijk nog in het land der levenden zijn indien niet de baron de Béringuard hem het kostbare sierraad van zijn vrouw had getoond, eer het naar de brandkast verhuisde. Nu was zijn hebzucht opgewekt. Wat deed hij? Hij opende later de safe vóór mid dernacht, wanneer jij in dienst trad, had hij nog een zee van tijd deed het halssnoer in zijn zak verdwijnen vulde het etui met waardeloze rom mel en bracht alles weer precies in de toestand, waarin hij het pakje van de baron ontvangen had.'5 „Wel ale mensen!" riep August uit. „Hetzelfde opperde Deschamps!" Met een ruk kwam Svartan over eind. Hij staarde August strak aan. „Tegenover wie?'5 „Tegenover mij." „Besprak hij dan met jou de dief stal?" „Ja. Hij beweerde zich! voor mis daad te interesseren. Het gebeurde de avond waarop hij zyn intrek in 't „Sint Olaf" nam. Deschamps kwam bij me in de hal zitten en zei dat, als hij detective was, hij allereerst zou uitpuzzelen, hoe beroepsinbre kers er zó gauw van op de hoogte konden zijn, dat een waardevol sier raad in de brandkast werd gedepo- neèrd. Volgens hem zou het er reeds uit zijn verdwenen eer de inbraak plaats vond en die was naar alle waarschijn'ijkheid niets meer dan een foef. Ik dacht niet anders, of hij daasde maar wat in de ruimte." „Geen wonder. Deschamps kan on getwijfeld gelijk hebben, doch ook even goed ongelijk. Ik voor mij ge loof het laatste en dan was de in braak dus geen foef. Alleen bleek een ondernemende snuiter de mis dadigers voor geweest te zijn." „Deschamps vestigde m\jn aan dacht op Lars Folmer. De ogen van de klerk bevielen hem in het geheel; niet, zei hij. Ik moet Folmer terde ge in de gaten houden.*' Svartan lachte geamuseerd, „Snap je het? Deschamps had er met het ha'ssnoer naast gegrepen en wilde door middel van jou aan de weet komen, wie hem zo lelijk bij de neus genomen heeft. Jij mocht voor hem de kastanjes uit het vuur halen en je vingers branden." „Er schiet me te binnen, dat hij me een soort compagnonschap voor sloeg. Ik had gezonde benen beweer de Deschamps, hij gezonde hersenen. Als wij samen er in slaagden, het halssnoer op te sporen, zouden we de beloning, die de verzekerings maatschappij natuurlijk uitloofde eer lijk delen." „Mooi zo!" grinnikte Svartan. „We gaan de zaak eens nader bekijken. Deschamps had verdenking op Fol mer, niet op K'ausen. De vraag is: Kent hij Klausen of niet? Vermoede lijk wel. Zekerheid daaromtrent heb ik niet. Het doet er ook minder toe. Eén ding staat als een paal boven water: Deschamps reisde naar Stock holm in dé overtuiging, dat het hals snoer zou worden verduisterd. Daar toe was besloten, omdat de Bérin guard op geen andere wijze kans zag zijn geldelijke verplichtingen jegens Deschamps na te komen. Zoals wij weten viel het mooie p7an in duigen doordat een gladjanus het sieraad wegpikte eer de gehuurde inbrekers hun kraak zetten. Ware dit niet ge beurd, dan zou vriend Deschamps er geen imoment aan hebben gedacht in het „Sint Olaf' neer te strijken. Toen de Béringuard of Solange hem inlichtte, dat het étui niet het be geerde halssnoer, doch waardeloze rommel inhield, wilde hij zelf het zaakje opknappen. Deschamps is er de man niet naar, zich de kaas van het brood te laten eten. Ik ben voor nemens eens een hartig woordje met de Béringuard te gaan spreken; het zou me niet verwonderen, wanneer hij door de mand viel. Nu wat anders Zowel jij a's juffrouw Karlsson kun nen met beslistheid Klausen en Pau la identificeren nietwaar?" „Ja, maar wat schiet Marianne er mee op? vroeg August bedrukt. Svartan doorkruiste enige malen de kamer. Toen bleef hij voor August staan en legde hem beide handen op de schouders. „Het tijdstip is aan gebroken, jongeman," zei hij ern stig „om me de waarheid mee te de len. Jfj houdt met betrekking tot juf frouw Karlsson iets achterbaks. Ik ben met je eens, dat zij onschuldig is, maar ik kan haar niet helpen, tenzij ik alles weet. Is zij zoals onze beminnelijke wederzijdse kennis, in specteur Uppström, volhoudt, de da me die bij Gunnar Lundqvist in de taxi zat?" „Neen!' antwoordde August bruusk „Je liegt. Zij is de dame. Volhard bij je dwaze tactiek en juffrouw Karlsson wordt veroordeeld zo ze ker als tweemaal twee vier is Ik wil je beloven, dat alles wat je zult ver tellen onder ons Wijft, maar ik moet de waarheid weten." „Wanneer u het de politie over brieft, meneer Svartan, dan, zo waar ik leef, loopt het niet goed met u af." „Ik brief de politie nooit iets over tenzij in uiterste noodzaak. Zij zat in de taxi, is het niet?" „Ja", bekende August met afge wend hoofd. „Ik wil de geschiedenis van het be- gin tot het eind horen. En je bewijst juffrouw Karlsson een zeer slechte dienst door ook maar iets voor me te verzwijgen." August ontlastte zijn gemoed. Hij vertelde Svartan alles wat hem door Marianne was toevertrouwd. ARes 1 behalve het verbergen van Lundq- vist's portefeuille achter het linnen van zijn koffer en hoe hij zich van het haar belastend voorwerp had ont daan, bevreesd als hij was, Svartan's geloof in Marianne's onschuld weer aan het wankelen te brengen.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2