uit het Leven van onze LanösvRouwe Si. /7 M wir <$p -j 114 79 jeuqó-jARen "Ru huwelijk een pRinses ij v> te Cflk DONDERDAG 26 AUG. 1948 i S)e Ccicbc Sou^ant NUMMER «4 '>.x WIJ SCHRIJVEN 31 AUGUSTUS 1880: er heerst vreugde in Neder land als overal de tijding doordringt, H. M. Koningin Emma, de tweede vrouw van koning Willem III, het le ven heeft geschonken aan een doch tertje, aan een Prinses van Oranje, .die op 12 October vandit voor de dynastie zo bij uitstek belangrijke jaar in de Willemskerk in Den Haag gedoopt wordt met de namen Wilhel mina, Helena, Paulina Maria, welke plechtigheid verricht werd door ds. Van Koetsveld. Vier jaar is prinses Wilhelmina oud als het Hof in rouw gedompeld wordt door het overlijden van kroonprins Alexander, die in 1884 enkele jaren na zijn broer Willem de ogen sluit. En daarmede staat het vast dat prinses Wilhelmina, vier jaar oud, kroonprinses is geworden die haar vader, de oude koning, zal opvolgen. Ondanks de zorgeloze, zonnige jeugdjaren, waarin poppen, huisjes, ponies en geitjes hoe kalm liet de kroonprinses zich niet in haar panier, getrokken door de ponies, door de straten van Apeldoorn trekken, om even later in de lanen van Het Loo de snelheid aanmerkelijk op te voe ren een voorname rol spelen, kan men zeggen, dat de opvoeding van de jonge kroonprinses reeds in 1884 ter hand genomen wordt, teneinde haar voor te bereiden op haar komen de taak. De ouders nog zes jaar verheugt prinses Wilhelmina zich in het bezit van een vader vinden daarbij gro te stéun in de drie gouvernantes: de Nederlandse baronesse Van Heemstra, de Engelse miss Winter en de Franse mademoiselle Iiotard. Met geduld en toewijding waarbij ook de gezellige momenten uit 'n kinderleven kinderpartijtjes in het paleis, niet ontbreken, wordt prinses Wilhelmina voorbereid op het wachtend koningschap. Koning Wil lem, de laatste jaren van zijn leven lijdend, sterft in 1890 en het is H. M. Koningin Emma die bij zijn dood het Regentschap op zich neemt, zich daar bij voornamelijk voor ogen houdend, de band te herstellen tussen Oranje huis en volk die inderdaad tijdens het leven van koning Willem was ver wijd. Daarin is de Koningin-regentes volkomen geslaagd. Met dezelfde lief- Prinses Wilhelmina, 15 jaar oud, in Zeeuws costuum. f V- H, i S f: 1 4 fej SM de, toewijding en zorg, waarmee zij over de onbezorgde jeugd van prin ses Wilhelmina waakte, bereidde zij haar dochter in de nu komende acht jaar voor op de taak, die haar wachtte. Moeder en dochter brachten samen bezoeken aan alle Nederlandse pro vincies (Friesland en Zeeland konden de kroonprinses zelfs in de nationale klederdracht toejuichen!), er werden met een troffel van zilver en ivoor eerste stenen gelegd, o.a. van het Amsterdamse Wilhelmina Gasthuis, en er werden in alle eenvoud reizen naar Duitsland en Berlijn ge maakt in 1893 e:i 1895. In de Duitse hoofdstad nam onze Kroonprinses ijverig deel aan een pa rodie welke zij met de Duitse prinsen opvoerde t.a.v. een ontvangst ten ho ve; en de oude koningin Victoria van Engeland, die haar vijftigjarig rege ringsjubileum al acht jaar geleden vierde, kwam zoveel mogelijk alle wensen van haar jonge gast tegemoet in het Kasteel Windsor. En al verbood de strenge hofetikette de Nederlandse kroonprinses het bijwonen van een receptie in Buckingham Palace, in een aan de receptiezaal grenzende kamer stond een spigel opgesteld, die de pracht en praal, alsmede de echt-En gelse stijfheid van een dergelijke ont vangst ten hove, uitstekend weerspie gelde. Men behoeft niet te vragen, wie met volledig geconcentreerde aandacht in de spiegel deze receptie Twee jaar voor de troonsbestijging volgde in 1896 der Kroonprin ses toetreden tot de Nederlandse Her vormde Kerk, daarna naderde na dat moeder en dochter met nog meer eenvoud dan tijdens de reis naar Ber lijn in 1893 en twee jaar later naar Engeland een bezoek aan Parijs had den, gebracht met rasse schreden de dag, dat Kroonprinses Wilhelmina volgens de grondwet meerderjarig zou worden: 31 Augustus 1898. öe kRoninq Het was op 30 augustus van HET JAAR 1898 dat in de Neder landse Staatscourant een proclamatie verscheen, waarin de Koningin-Re gentes afscheid nam van de regering, deze tegelijkertijd overdragend aan haar dochter, die op 31 Augustus 18 jaar werd. „Óns land zij groot in al les, waarin ook een klein land groot kan zijn!" Dat waren de afscheids woorden van een Regentes, die door haar beminnelijke eenvoud en goed heid, met haar dochter door de Ne derlanders op de handen werd gedra gen. „Oranje kan nooit, ja nooit ge noeg voor Nederland doen"; deze woorden van Koning Willem III maakte een 18-jarige koningin tot de hare bij haar kroning. Maar nog meer spraken tot de Nederlanders de een voudige woorden uit de proclamatie in de Nederlandse Staatscourant van 31 Augustus 1898: „Sedert mijn vroeg ste jeugd hebt Gij Mij omgeven met Uwe liefde." Het was op 5 September 1898 dat moeder en dochter per trein in Am sterdam arriveerden voor de kro ningsplechtigheid op 6 September in de Nieuwe Kerk, een dag uit het le ven van een Vorstin en Haar Volk, die onvergetelijk blijft. Voor het koorhek in de kerk be vond zich de troon; een baldakijn van witte zijde met gouden sterren bevatte het in gouden letters gebor duurde devies: „Je Maintiendrai". Voor de koninklijke zetel lagen op een fluwelen kussen de oude sym bolen: gouden kroon, dito scepter en ijksappel en de Grondwet! Toen onze 18 jarige vorstin om 11 uur het Paleis op de Dam in de hoofdstad verliet, gehuld in de met hermelijn gevoerde, purperen ko ningsmantel, waarop in gouddraad de klimmende leeuwen, dreunden dof de kanonschoten over de hoofdstad, zich vermengend met het gebeier der kerkklokken. De duizenden buiten de kerk sa mengestroomd om Neerland's jonge koningin toe te juichen, werd de ont roering evenzeer te machtig als de honderden genodigden die in de kerk de plechtigheid van nabij volgden. „Ik zweer dat ik de onafhankelijk heid en het grondgebied des Rijks met al Mijn vermogen zal verdedigen en bewaren", met muzikale, overal ver staanbare stem legde de jonge vor stin de eed op de grondwet af, ge volgd door het voorlezen der Troon rede, die zij zelve had opgesteld. Daarmede was de luisterrijke plech tigheid, een ware hoogtijdag voor het Huis van Oranje en het Nederlandse Volk ten einde. De volgende dag aan vaardde s werelds jongste Vorstin het passende kroningsgeschenk van de Amsterdamse burgerij: de Gouden Koets. Het Nederlandse volk vergat na de kroning ook de Koningin-Moeder niet. Een bedrag van 300.000 werd bijeengebracht voor een passend hul deblijk aan haar, die gedurende acht jaar het koninklijk gezag in de Ne derlanden uitoefende. En het was een in alle harten weerklank vindend, ge heel bij de persoon van koningin Em ma passend besluit, dit bedrag te be stemmen voor de inrichting van het Sanatorium „Oranje-Nassau Oord". T'WEE JAAR NA DE KRONINGS- 1 PLECHTIGHEID juist als het laatste jaar van de negentiende eeuw zich ten einde spoedt wordt op 16 October in een proclamatie de verlo ving van H.M. met Hendrik Wladimir Albrecht Ernst, hertog van Mecklen burg Schwerin, bekend gemaakt. En nog is ons volk niet bekomen van zijn vreugde over deze zo verheugende mededeling, of Koningin Wilhelmina laat de kruiser „Gelderland" zee kie zen om Paul Kruger van Mourenco- Marquez te halen en naar Europa te brengen, teneinde hem in de gelegen heid te stellen de zaak van Trans- Op het balcon van het paleis op de Dam, na de rijtoer door de straten van de hoofdstad op de kroningsdag in 1898 vaal, in strijd met Engeland, bij de diverse Europese regeringen te be pleiten. En zij is het, die „Oom Paul" bij zijn komst aan de Nederlandse le gatie in Parijs een hartelijk welkomst telegram doet toekomen; daarmede gaf onze jonge koningin uiting aan de gevoelens van haar volk, verraste zij de wereld door haar houding, tege lijkertijd tactvol ervoor zorgend dat Engeland zich niet gekwetst zou ge voelen. Op 7 Februari 1901 voltrekt onze minister van justitie, mr. P. W. A. Cort van der Linden het burgerlijk huwelijk tussen Koningin Wilhelmi na en Prins Hendrik die zich al spoe dig zulk een geheel eigen plaats in de harten der Nederlanders verovert, Koningin-Moeder Emma en H.M. Koningin Wilhelmina na de kroning in Amsterdam, tijdens hun rijtoer door de straten van de hoofdstad; in de Utrechtse straat zag een Engelse tekenaar het zoals hierboven afgebeeld. ten paleize, gevolgd door de Kerke lijke plechtigheid in de Grote St. Ja- cobskerk, waarvan dr. Van der Flier de leiding had. En natuurlijk is het de Gouden Koets, het kroningsge schenk van Amsterdam, waarin dc jong gehuwden van het paleis naar de kerk rijden Het huwelijksgeschenk van het Nederlandse volk bestond uit sieraden: een diadeem, een halssie raad en twee armbanden. En daar naast stroomden uit alle delen van de wereld geschenken. Frankrijk zond een gobelin, de oude Paul Kruger een zilveren inktstel, met in zilver een getrouwe copie van „De Gelderland". WELK EEN GROTE PLAATS H. M. KONINGIN WILHELMINA zich in een luttel aantal jaren in de har ten van alle Nederlanders had ver worven, bleek wel bij de ernstige ziekte die Haar weken lang aan bed gekluisterd hield. In April 1902 werd ons volk ervan in kennis gesteld, dat typheuze koortsen het weerstandsver mogen der koninklijke patiënte ern stig op de proef stelden. Met diepe bezorgdheid las men in die dagen de bulletins omtrent de gezondheidstoe stand en groot was de vreugde toen het gevaar als geweken werd be schouwd. En wie herinnert zich niet de onge rustheid, waarmede het Nederlandse volk kennis nam van de botsing tus sen een rijtuigje, bestuurd door Prins Hendrik, waarin ook H.M. de Konin gin was gezeten en de Haagse tram. Gelukkig liep alles goed af! Een jaar later kan het Nederlandse volk op spontane, niet te miskennen wijze uiting geven aan zijn grote vreugde over de geboorte van H. K. H. Prinses Juliana, die op 30 April 1909 als prinses van Oranje Nassau het levenslicht aanschouwt. Twee jaar voor de eerste Wereld oorlog uitbreekt bezoeken „la Reine Blanche", de charmante Fransen hadden deze bijnaam voor onze ko ningin bedacht in verband met haar voorliefde voor lichte toiletten en de Prins-Gemaal Parijs, waarbij zij waarlijk op grootse wijze door de lichtstad bejubeld worden. Het is weer koningin Wilhelmina die in de uiterst moeilijke jaren van de wereldoorlog haar volk een lich tend voorbeeld is: ondanks de span ningen, ondanks de herhaalde bedrei ging van onze neutraliteit, is het be sef levendig dat een „moeder" waakt, dat een Oranje mede ons lot bestiert, een Oranje die zich niet spaart en die bij rampen en overstromingen steeds troost weet te brengen als er landgenoten in rouw gedompeld wor- k fs

Leidse Courant | 1948 | | pagina 5