3)e CcicLc SotVtaitt m yj£ Vijftig jaar Koningin Wilhelmina De toekomstige Landbouwpolitiek De radioprogramma's tijdens de komende feestdagen P5k 84 DONDERDAG 26 AUG. 1948 NUMMER 1,477 Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN waarin opgenomen „de burcht" Als er van één Vorst gezegd kan worden, dat Hij zich gedragen wist door de liefde van Zijn Volk, dan kan dat van onze geliefde Koningin der Nederlanden, Hare Majesteit Ko ningin Wilhelmina worden getuigd. En als er van één Vorst gezegd kan worden, dat Hij het lichtend voor beeld is geweest voor zijn Volk in liefdevolle toewijding en opoffe ringsgezindheid aan de belangen van Zijn Volk, dan is dat wederom Hare Majesteit Koningin Wilhelmina. Door Haar afstamming uit een Huis, door de geschiedenis nauw met ons Volk verbonden, en door de adel van Haar karakter dwong Zij eer bied af voor haar persoonlijkheid. Er^ Haar diep medeleven met Haar Volk in dagen van voorspoed en tegenslag deed Haar de liefde behouden, welke het Nederlandse Volk de jonge Vor stin zo gaarne bij Haar troonbestij ging had geschonken en deed, zo mo gelijk, die liefde nog toenemen. Haar wijs beleid gedurende Haar vijftigjarige regeringsduur is een ze gen geweest voor Volk en Vaderland. Hoe zij zich één wist met Haar Volk en Haar Land hebben ons de achter ons liggende oorlogsjaren ten overvloede nog eens duidelijk doen ondervinden. Genoodzaakt om in Mei 1940 Haar Land te verlaten en naar Engeland uit te wijken, heeft Zij steeds van daar uit diep medegeleefd met Haar Volk. In de vele toespraken, die Zij via radio-Londen tot ons hield, heb ben wij telkenmale de kracht geput om ons verzet tegen de overweldiger, in het geloof aan een uiteindelijke overwinning, vol te houden. In deze moeilijke jaren heeft zij zich een ware Moeder des Vaderlands ge toond. Met grote ontroering heeft het Ne derlandse Volk kennis genomen van Haar besluit om met het oog op Haar gezondheidstoestand de rege ring neder te leggen. Koningin Wilhelmina zal steeds een grote plaats in de harten van het Nederlandse Volk blijven innemen. Moge God Haar nog lange tijd spa ren. ~3P.Vp. Burgemeester van Leiden. Waarom eren wij onze Koningin TVflET in een zin-ledig gejuich en *^een oppervlakkig hoera-geroep mogen wij laten verlopen de feest stemming op het gouden jubileum van onze waarlijk geëerbiedigde Vor stin Koningin Wilhelmina. t En nog veel minder mogen wij ons laten afzakken naar het byzantinisme, d.i. de overdreven verering van een vorst in kruiperij en vleierij. Dit is een bijzonder welkome ge legenheid, om te verklaren, waarom wij, waarom de katholieken van Ne derland een halve eeuw lang Konin gin Wilhelmina hebben geëerd als trouwe, aanhankelijke onderdanen. Welkom is deze gelegenheid ons ook daarom zo bijzonder, omdat wij le ven in een tijd van gezagsondermij ning en van totaal verkeerde begrip pen omtrent het gezag, „,on macht beschouwen wil als bron van gezag en willekeur als recht, aan het gezag ontleend! Wij, Katholieken, erkennen het ge zag, als zijnde van Goddelijke oor sprong. Waarom? Omdat de natuur van de mens zodanig is, dat hij behoefte heeft om te leven in gemeenschap, en een gemeenschap kan niet bestaan zónder gezag. God, die is de Schepper van de menselijke natuur, heeft dus in die schepping Zijn wil neergelegd, dat er gezag zal zijn. In verschillende vormen van de menselijke samenleving openbaart zich- de noodzakelijkheid van gezag en wordt ook die noodzakelijkheid, althans feitelijk, erkend zoals in het Huisgezin, in de Kerk, in de Staat. Maar al hebben de ongelovigen met - ons gemeen die feitelijke erkenning er is een wezenlijk verschil tus sen hen en ons, waar het betreft de erkenning van de oorsprong van het gezag; althans de diepste oorsprong, die God is. En dat is niet alleen een theore tisch verschil, maar ook een verschil, dat ingrijpt en dièD ingrijpt in de practijk van het leven. Zowel voor de onderdanen als voor de gezagsdragers. Voor de onderdanen. Wij kunnen het ons klaar indenken, dat het zich schikken naar, het zich onderwer pen aan het gezag vaak een last is, die met tegenzin en noodgedwongen wordt gedragen, voor hen, die in dat gezag niet meer zien dan een door de natuur der dingen nu eenmaal toe vallig veroorzaakte noodzakelijkheid. De onderdanen echter, die de Chris telijke gezagsleer aanvaarden, zien in de noodzakelijkheid van dat gezag niet een toevalligheid, ook niet een gevolg van een oorspronkèlijk vrij door de mensen gesloten contract, gelijk. Rousseau e.a.leren. maar de Wil van de Schepper aller dingen. Onderwerping aan natuurlijk rechtmatig en rechtvaardig gezag is dus volgens hen: Gods Wil! Maar ook voor de gezagsdragers, als zodanig, is het practisch lang niet hetzelfde, of zij de Goddelijk»5 oorsprong van het gezag erkennen, al dan niet. De regeerders, die zich weten de dragers van een door God gewilde instelling, zullen zich dan ook bij de uitoefening van dat gezag bewust zijn, rekenschap verplicht te wezen aan de Koning der koningen, èn die uit oefening zoveel mogelijk richten op bet doel, door Hem bij de schepping der menselijke natuur gewild. Zij weten, dat het gezag er is, omdat God het aldus heeft geordend, dat het gezag er is bij de gratie Gods. En zo noemt zich dan ook onze ju bilerende Christelijke Vorstinne, Ko ningin Wilhelmina: Koningin bij de gratie Gods! Waar God de noodzakelijkheid van, de rechtsgrond voor het gezag, als zodanig, heeft uitgesproken en neergelegd in de menselijke natuur daar heeft Hij niet voor alle ge vallen aangewezen de drager van het gezag en de vorm, waarin het gezag wordt uitgeoefend. Wèl voor het Huisgezin; wél voor Zijn Kerk, maar over het algemeen niet voor de Staat. Wie in de Staat het gezag uit oefent en in welke vorm het wordt uitgeoefend (b.v. republikeins, mo narchaal) dat wordt meestal be paald door de omstandigheden, de loop der gebeurtenissen, welker be tekenis wordt belicht door en moet worden bezien in het licht der on geschreven en geschreven wetten van het Recht. Maar de Christen ziet óók in de loop dier gebeurtenissen de beschik king of de toelating Gods! En ook de drager van het gezag is oor het feit, dat hij het is en niet een ander, dat hij het is in deze vorm en niet op een andere wijze, dank schuldig aan de Goddelijke Al- Beheerder. En ook om deze reden wordt onze Koningin begroet als: Koningin bij de gratie Gods. Zij heet dus „Koningin bij d# gratie Gods" eerstens omdat alle gezag komt Van God, er is krachtens Gods Wil, vervolgens omdat ook dit be paalde gezag, waarvan Zij de draag ster is, er is krhchtens Gods beschik king of toelating. HET STAATSIE-TOILET VAN KONINGIN JULIANA Het statie-toilet, dat Koningin Ju liana ter gelegenheid van de inhul diging zal dragen onder de kronings mantel, is ontworpen door de 19-ja- rige Zwitser Erwin Dolder, aldus 'n bericht in de „Volkskrant". Het toi let is bestikt met parelen van hals snoeren der Koningin en werd ver vaardigd te Wassenaar, waar de jon ge mode-ontwerper zijn ateliers had ingericht. Door bemiddeling van een Neder landse dame, die hem éen opdracht gaf en beloofde hem aan 't hof te in troduceren en na wisseling van di verse telegrammen kwam Erich op 3 Maart van dit jaar voor het eerst ten paleize. Hij kreeg meteen een opdracht: het witte pakje en de wit te toque bestaande uit 140 aigrettes, bekend van foto's van de Prinses- Regentes uit de laatste tijd. Voor de opdracht van het staatsiekleed van Koningin Juliana maakte hij ver schillende ontwerpen, waarvan er een uitgekozen werd. Ook de toiletten van de hofdames ontwierp hij. Erwin zal met zijn moeder de plechtigheid in de Nieuwe Kerk bij wonen. Na de feesten vertrekt hij naar Amerika en Canada, o.a. om mevr. Roosevelt te bezoeken en een opdracht voor Josephine Baker uit te voeren. RADIOREDEVOERINGEN VAN DE MINISTER-PRESIDENT Naar wjj vernemen zal de minister president de heer Drees op 31 Aug. a.s. omstreeks het middaguur een radiorede uitspreken. Ook op 6 Sept. zal de minister-president via de ra dio een rede houden, de uitzending van deze laatste rede zal des avonds geschieden. Waarschijnlijk zullen op beide da gen ook de luitenant-gouverneur- generaal van Nederlands-Indië, dr van Mook, de gouverneur van Suri name, de heer Huender en de gou verneur van Curasao, de heer ir Pe ters radio-redevoeringen houden. Garantie-prijzen tegen „beheerste productie" De Stichting voor de Landbouw heeft een urgentieprogram ontwor pen voor de land- en tuinbouw. In dit program, dat aan de regering is overlegd, heeft zij in dertien punten al haar verlangens kenbaar gemaakt. De stichting dringt bij de rege ring aan op landwinning. Met kracht rr.oet worden gestreefd naar vergro ting en verbetering van de opper vlakte cultuurgrond, door middel van inpoldering, ruilverkaveling, betere ontwatering en andere cultuur-tech nische werken, daar het gevaar be staat, dat door het grote bevolkings accres te weinig cultuurgrond zal overblijven. Een goede coördinatie tussen de verschillende instanties, die op dit terrein werkzaam zijn, is een eerste vereiste. Bovendien moet de georganiseerde landbouw bij de voorbereiding van deze plannen zoveel mogelijk ingeschakeld worden Verder dringt de stichting er op aan, dat zo spoedig mogelijk wordt overgegaan tot uitbetaling van de van overheidswege in het vooruit zicht gestelde toeslag van 40 mil- lioen gulden in de vorm van een compensatietoes^g aan de zandbe- drijven en van een overbruggings toelage aan de kleine bedrijven, voor zover niet op zeeklei gelegen. Andere desiderata zijn: spoedige, volledige gelijkstelling van de belo ning van landarbeid met de beloning van andere gelijkwaardige arbeid; bevordering van de export van tuin bouwproducten door het geven van bepaalde instructies aan Ned. han- de^delegaties; inschakeling van het bedrijfsleven bij handelspolitieke besprekingen en speciaal bij de voor bereiding van de op 1 Januari-1950 beginnende economische unie tussen Nederland, België en Luxemburg; ruimere toewijzing van vaste brand stoffen aan tuinbouwbedrijven. De regering dient er, aldus de stichting, van doordrongen te zijn en hiervan de consequenties te aanvaarden dat naar oordeel van de georganiseerde landbouw de ver schillende hoofdbedrijfschappen en bedrijfschappen niet kunnen worden beschouwd als representatieve ver tegenwoordigingen van het bedrijfs leven; dat in het bijzondef de wijze waarop de besturen der bedrijf schappen zijn samengesteld en de grote invloed van de overheid in de ze lichamen niet steeds de stem van het bedrijfsleven vertolken. PRINS BERNHARD REIKTE ONDERSCHEIDINGEN UIT. Gistermorgen heeft prins Bernhard te Deventer onderscheidingen uitge reikt aan personen, die zich in de Meidagen van 1940 en daarna hebben onderscheiden door moedig gedrag te genover de vijand. Prins Bernhard hield een korte toe spraak, waarin "hij zich glukkig prees deze onderscheidingen te mogen uit reiken. „God geve", zo zeide hij, „dat mi litair optreden niet meer nodig moge zijn en ons volk in vrede moge leven". Daarna ging hij over tot het uit reiken der onderscheidingen, aan een 100-tal leden van de koninklijke land macht, aan zeven gezagvoerders', een stuurman en een matroos der koop vaardij en aan een lid van het K.N.I.L. "OORLOGSKRUIS INGESTELD. Met ingang van 11 Augustus is het mobilisatie-oorlogskruis inge steld. Het versiersel van het nieuwe onderscheidingsteken bestaat uit een vierarmig» bronzenkruis, waarvan de armen worden gevormd door een armen worden gevormd door facet- vormig geslepen zwaardpunten. Tus sen de armen van het kruis bevin den zich twee gekruiste dolken met de punten naar boven gericht. Op de dolken rust een helm, omgeven door een lauwerkrans. Daar de uitvoe ringsbeschikking nog niet gereed is, heeft het dus geen zin om een aan vraag voor deze onderscheiding in te dienen. In de komende weken zullen op vier dagen nationale programma's per radio worden uitgezonden en men heeft alle mogelijke moeite ge daan, deze programma's zo samen te stellen, dat het Nederlandse volk ten volle alle gebeurtenissen via de radio kan meebeleven en daarnaast een reeks van bijzondere gebeurte nissen en uitzendingen kan be luisteren. Zo is er een cyclus „50 jaren Ne derlandse muziek" samengesteld, waarvan men in een reeks van con certen zal kunnen genieten. De eer ste serie zal op. de komende feest dagen worden uitgezonden. Aan dit programma werken orkesten, koren en kamermuziekencembles mede en voorts Anthon v. d. Horst aan het orgel en Willem Andriessen aan de piano. Voorts is voor deze gelegen heid aan een zestal Nederlandse componisten opdracht gegeven een orkestwerk voor goede Nederlandse verpozingsmuziek te componeren, dat in de programma's van 31 Aug. en 6 September zal worden uitge zonden. Hieraan hebben medege werkt Rudolf Karssemeyer, Wouter Paap, Jurr. Andriessen, Herm. Stra- tegier, Hugo Godron en Jan Felder- hoff. Onze jubilerende Vorstin heeft die schone titel vijftig jaar gedra gen met waardigheid en ere! Zij heeft zich getoond altijd en overal de Christen Vorstinne. Zij is geweest de in alle opzichten voorbeeldige Vrouwe. Voorbeeldig niet alleen in de wijsheid, waarmede zij de belangen van het land behar tigde, maar ook en niet minder als Echtgenote en als Moeder. Mede aan haar schone opvoeding dankt het Ne derlandse volk, dat het zal krijgen een waardige opvolgster, een waar dige opvolgster in Koningin Juliana, die zich ook zal weten na**- w>i roooon vertrouwen: Koningin bij de gratie Gods. in de volste zin des woords. Het kan geen bevreemding wek ken, dat onze gedachten op een dag als vandaag een tijd stil staan bij de herdenking van de oorlogsjaren. Wat was het toen werkelijk een voldoe ning-en vreugde van uit Engeland te horen, wat onze Koningin ons meen de te moeten zeggen. Bekennen we het maar eerlijk: er waren daar in Engeland ook wel 'ns vaderlanders aan het woord, van wie wij zeiden: zij hebben gemakkelijk praten; wij zitten hier in de moeilijkheden. Maar, als Koningin Wilhelmina tot ons sprak, gaf Zij steeds blijk van een echt mee-leven en in-leven in de om standigheden, waarin wij hier ver keerden; van doel gevoel evenzeer als van bezadigde wijsheid. Zij was onze Landsmoeder ód>k in droeve, zware tijden. Naar haar is dan ook steeds uit gegaan onze eerbied en onze liefde, omdat zij was de draagster van het hoogste wereldlijk gezag en omdat zij dat gezag droeg in een eerbied waardige persoonlijkheid. En bij dit jubileumfeest, dat tevens is een afscheid nu Koningin Wil helmina de Kroon overdraagt aan haar Dochter mogen wij de belof te geven, dat de katholieken van Ne derland Koningin Wilhelmina niet zullen vergeten in him eerbiedige herinnering en in hun gebed tot Hem, van Wien zij zo klaar besefte, dat Hij is .de Bron en het Doel van alle menselijk gezag, de Heer en de Rech ter over alle gezagsdragers. Er komt voorts een reeks van le zingen, waarin prominente figuren bepaalde facetten van het staatkun dig en economisch leven in groei en ontwikkeling uit de afgelopen 50 jaren zullen schetsen. Bovendien komen er speciale klankbeelden voor de jeugd, hoor spelen, een declamatorium en van zelfsprekend een lange reeks van bijzondere reportages. Ook de lichte muziek en het ca baret zullen in deze programma's op bijzondere wijze vertegenwoor digd zijn. Zo is er een programma „het ca baret schrijft geschiedenis", waarin men zal kunnen horen hoe Neder landse liedjeszangers reageerden op het nieuws van 50 jaren. Er is een „sterrenparade" van prominente kleinkunstenaars en daarnaast zijn er vanzelfsprekend talrijke aantrekkelijke ontspannings programma's, een half uur samen zang uit een vijftal oorden, te weten Hilversum en de Nederlandse kolo nies in Londen, Brussel, Kopenha gen en Davos, en speciale streek- programma's, zowel uit Oost en West als uit alle Nederlandse pro vincies. Chronologisch zijn er, naèst de bo vengeschetste in de programma's voor de genoemde dagen de volgen de hoogtepunten: Op 30 Augustus zal in de morgen uren de aubade worden uitgezonden op de Maliebaan in Den Haag, waar bij H.M. de Koningin aanwezig zal zijn. In de middag zal men kunnen luisteren naar de aankomst van de Koningin in Amsterdam, des avonds is er een programma uit onze over zeese gebieden, een declamatorium „Willem van Nassaouw", waarin Koos v. d. Griend het Wilhelmus op nieuw heeft omgespeeld. Er is een bijzonder cabaretprogramma en zoals elke avond ip deze serie een feestkrant, waarin men flitsen hoort van alle bijzondere gebeurtenissen in de feestviering in ons land en daarbuiten. Die avond zal men ook kunnen genieten van een klank beeld, samengesteld door Paul de Waart en Herm. Felderhof „Temid den van Haar volk", waarin de 50 re geringsjaren van H.M. de Koningin de revue zullen passeren, zulks met behulp van alle platen, welke in re- portage-aïchief van de radio, ook van „Radio-Oranje" te vinden zijn. De nationale feestdag van 31 Augustus opent met een gelukwens van de regeringscommissaris voor de radio, mr. L. A. Kesper. In de och tenduren zijn er twee bijzondere kerkdiensten, een protestantse dienst uit de Domkerk in Utrecht en een Rooms-Katholieke dienst uit de ka thedrale kerk in dezelfde stad. Het middagprogramma opent met een gelukwens, uitgesproken door de vier hoogste functionarissen van on ze gebiedsdelen n.l. minister-presi dent W. Drees, dr. H. J. van Mook, ir. L. A. H. Peters en dr. W. Huen der, resp. namens Nederland, Indië, Curasao en Suriname. In de middag wordt het volledige jubileumspel op het Stadion in Amsterdam uitgezon den, later gevolgd door enkele bij zondere programma's voor de kinde ren. De avonduren worden gevuld met verpozingsmuziek, 'n hoorspel „Haar woord gaf ons kracht", een concert in de serie „50 jaren Nederlandse mu ziek" en de feestkrant. De morgenuren van 4 September bieden in verband met de kroonsaf- stand een ernstig programma. Men zal trachten een reportage te geven van de abdicatieplechtigheid in het paleis aan de Dam, besloten met het Te Deum van Hendrik Andriessen. Om 12 uur is er een programma „Amateurskunst uit alle windstre ken", gevolgd door een strijdkrach tenprogramma „Van Sabang tot Mo- lotai" en muziek uit Indonesië. Om 4 uur kan men luisteren naar een re portage van de eerste rijtoer van Ko ningin Juliana, waarna om kwart over zes een reportage volgt van de jubileumfeesten in Oost en West. In de avonduren volgt een reeks van concerten en de feestkrant. De laatste dag dezer programma's, 6 September, opent met een flits van de feestelijkheden in de ochtend te Amsterdam. Om 10 uur wordt de volledige plechtigheid in de Nieuwe Kerk te Amsterdam uitgezonden ge volgd door een reportage van de rij toer in de gouden koets, waarbij een radioverslaggever met een walkie- talkie in de stoet zal meelopen. Des middags volgt de sterrenparade van klein-kunstenaars, een bijdrage uit Oost en West en een reeks van toespraken van de hoogste autoritei ten van onze overzelse gebieden. De dag wordt besloten met een fees telijk programma ën vanzelfspre kend verschillende reportages Een fLaWiettjs. „Iedereen moet onderworpen zijn aan het hogere gezag; want alle ge zag komt van God en ook het thans bestaande is verordend door God. Wie zich dus verzet tegen het gezag, verzet zich tegen de verordening van God; en de weerspannigen zullen hun veroordeling krijgen". Paulus Rom. 13, 1 en 2. m

Leidse Courant | 1948 | | pagina 1