AaBe HUISKAMERS [„SUCCES" DEKEN-ETALAGE De wereld wot* Rijto eren van de nieuwe vorstin De derde veldgenie bouwt ONZE JUBILEUM-PUZZLE 1 I |L U A Loanstaten Verzamelloonstaten A N T O O N BRINKS Fa. J. van der LuyU Zonen Het beste van het beste LEITEX Sursum Corda lONDERDAG 26 AUGUSTUS 1948 DE LEIDSE COURANT VIERDE BLAD PAGINA i De eerste rijtoer van H. M. Konin gin Juliana door Amsterdam zal op Zaterdagmiddag 4 September om vier uur aanvangen. Aan de witte caleche, waarin de nieuwe vorstin gezeten zal zijn, zal een sociable voorafgaan, waarin de Kamerheren jhr. F. J. E. van Len- nep en jhr. mr. E. W. Roell gezeten zijn. Achter het koninklijke rijtuig vol gen een landouer, waarin gezeten de Grootmeesteres C. M. baronesse van Tuyl van Serooskerken geb. jonkvr. Boreel en de Opperceremoniemeester tevens grootmeester mr. G. C. D. ba ron van Hardenbroek. Dan een lan dauer, waarin gezeten mevr. L. Ver- brugge van 's Gravendeel geb. baro nesse Prisse, jonkvrouwe C. E. B. Roell, de chef van het Militaire Huis schout bij nacht N. A. Rost van Ton ningen en de particuliere secretaris van Koningin Juliana mr. J. C. baron Baud. In een 3de volglandauer mej. mr. H. A. Sneller particulier secreta resse van de vorstin, jhr. mr. C. De- del, adjudant van de koningin, lui tenant ter zee le klasse C. W. Th. baron van Boetzelaer en de adjudant van de prins luitenant ter zee le klas se F. Steinmetz. Tijdens deze rit in draf zal Ko ningin Juliana geëscoteerd worden door officieren van voorheen bereden wapenen in ceremonieel tenue en een erewacht van Amsterdamse burgers in hofrok te paard. De route, welke zich over een leng te van 12 km. zal uitstrekken is als volgt: Dam, Damrak WNO, Prins Hen drikkade, Schippersgrachtje, Koe dijksplein, Katteburgerplein, Katten burgergracht, Wittenburgergracht, Oosterburgergracht, Sarphatistraat. Frederiksplein, Weteringschans, Klei ne Gartmanplantsoen, Leidse Plein, Marnixstraat, Willemstraat, Brou wersgracht, Noordermarkt, Prinsen gracht, Westermarkt, Raadhuisstraat, N.Z. Voorburgwal, Paleisstraat, Dam. Om half zes is de rijtoer geëindigd. Op 6 September. De wandelrit in de middag van de 6e September in de gouden koets zal om drie uur aanvangen. De volgorde van de stoet is: Gala coupe, waarin gezeten de Ka merheren jhr. F. J. E. van Lennep en jhr. mr. E. W. Roell, de gouden koets, le volgberliner, waarin gezeten de grootmeesteres C. M. baronesse van Tuijll van Serooskerken en de opper ceremoniemeester tevens grootmees ter mr. G. C. D. baron van Harden broek, 2e volgberliner, waarin geze ten mevr. L. Verbrugge van 's-Gra- vendeel, jonkvr. C. E. B. Roell, de chef van het Militaire Huis. schout bij nacht N. A. Rost van Tonningen en jhr. mr. C. Dedel en 3de volgber liner waarin gezeten mr. J.'C. baron Baud, de adjudanl van H. M. de luit. ter zee le klasse C. W. Th. baron van Boetzelaer en de adjudant van de prins, luitenant ter zee le klasse F. Steinmetz. H. M. zal vergezeld wor den door een escorte van officieren in ceremonieel tenue en een belangrijke escorte te voet van vertegenwoordi gers van leger, marine en luchtmacht. O.m. marcheren ere-compagniën met vaandel van de drie garde-regimen ten, K.N.I.L. en Mariniers, een ere- compagnie matrozen en een ere-com- pagnie luchtstrijdkrachten in de stoet. De route is de volgende: Dam (W.N.O.), Rokin, Muntplein, Vijzelstraat, Vijzelgracht, Nieuwe Vijzelstraat, Weteringschans, Kleine Gartmanplantsoen. Leidse Plein, Leidsebosjes, Stadhouderskade, Over toom, 1ste Const. Huijgensstraat, Bil- derlijkstraat, de Clercqstraat, Rozen gracht, Raadhuisstraat, N.Z. Voor burgwal, Paleisstraat, Dam (W). De rit is om kwart over vier ge ëindigd. Tocht naar bet Stadion. In de avond van dezelfde dag om 21.10 uur zal een stoet van auto's van het paleis naar het Olympische Sta dion rijden. Omstreeks half elf zal de stoet naar het Paleis terugkeren. De inhuldigings plechtigheid In aansluiting aan hetgeen reeds is gepubliceerd over de vorstelijke stoet welke om elf uur 's morgens van het paleic naar de Nieuwe Kerk zal gaan en over het ceremonieel der inhuldiging in het kerkgebouw kan nog het volgende worden medege deeld: Zes September half tien zullen de leden der Staten-Generaal, die wen sen deel te nemen aan de gezamen lijke opgang van het paleis naar de Nieuwe Kerk, de Raad van State, de vertegenwoordigers van Oost en West en de Ministers zich in het Paleis ver zamelen. In dezelfde volgorde verla ten zij het paleis aan de Damzijde, de leden der Staten-Generaal om 9.55 uur, de overigen om 10.10 uur. In de kerk worden zij naar hun plaats ge leid o.a. door de griffiers en de com miezen-griffier der Staten-Generaal. Te 10.20 uur zullen ten paleize aan wezig zijn de vorstelijke personen die de plechtigheid zullen bijwonen, met hun gevolg en de Nederlandse ere dienst. Zij zullen het paleis aan de Damzijde binnengaan. De vorstelijke gasten met hun gevolg zullen te 10.40 uur uit het paleis vertrekken en zich door de pergola naar de kerk bege ven, voorafgegaan door de Kamerhe ren jhr. mr. W. M. de Brauw en mr. J. F. baron van Haersholte. De leden van de bijzondere missies worden om 10.20 uur in de Nieuwe Kerk, ingang N.Z. Voorburgwal, ont vangen. De Moeder van onze nieuwe Vor stin, H. K. H. Wilhelmina, Prinses der Nederlanden, vergezeld Van de prinsesjes Beatrix en Irene en H. D. H. Armgard, Prinses van Lippe-Bie- sterfeld zal om 10.50 uur het paleis aan de Damzijde verlaten en zich per auto naar de Nieuwe Kerk, ingang N.Z. Voorburgwal, begeven. In het gevolg zijn mevrouw L. Th. de Beau fort, geb. baronesse van Hardenbroek, en mej. J. C. 1.1. M. Geldens. Zodra de vorstelijke personen in de kerk plaats hebben genomen, wordt het orgel bespeeld. Zoals gemeld zal koningin Juliana zich om 11 üu; naar de kerk begeven. Sedert de vorige opgave heeft de stoet van H. M. nog enkele wijzigin gen ondergaan. Alle autoriteiten zijn ip ambtscos- tuum, in gala, de officieren zijn in cermonieel tenue. Wanneer men uit Padang, over Bandar Boeat en Indaroeng, langs de cementfabriek, die kort geleden weer in bedrijf gesteld werd, naai- Ladang- Paddi, de Soebang pas, rijdt, dan ein digt de rit bij enkele huizen, waarin voor de oorlog met Japan enige Epro- pese gezinnen woonden Men geniet daar van de fris&e berglucht en van het mooie uitzicht op de Padang- vlakte. Een schildwacht houdt alle verdere verkeer tegen, want bij La dang Paddi vangt het Nederlandse ge-demilitairiseerde gebied aan. Men weet slechts, dat de weg zich verder raar boven kronkelt, uiteindelijk bij Solok uitkomt en zo naar Fort de Koek leidt. Mij weet echter ook dat deze weg, die voor de oorlog met Ja pan zovele voertuigen door de ber gen leidde, grondig door de T.N.I. vernield werd, dat bruggen, duikers en andere kunstwerken werden opge blazen, terwijl grote aardstortingen evenzovele versperringen op de weg plaatsten en verder geulemin de weg werden gegraven waardoor het over tollige bandjir-water der bergen af vloeide en gaten van zeer grote diep te veroorzaakte. Men en dan bedoel ik de opper vlakkige reiziger wist alleen, dat daar ergens op ongeveer 1000 meter hoogte een T.N.I.-post was en dat een sergeant van de Zeeuwen, die toen in Ladang Paddi in bivak was, zicht-contact met deze post ver kreeg. Hij observeerde met een ver rekijker, terwijl de T.N.I.-comman- dant op hetzelfde ogenblik de Neder landse post eveneens met een veld kijker observeerde. Zo zagen de bei de tegenstanders elkaar in de ogen. De T.N.I.-commandant draaide zich om en liet de Zeeuwse sergeant de monstratief zijn zitvlak zien Deze gebeurtenis was een gebeurte nis in die dagen van rust, welke volg de na de politionele actie. Patrouil les rukten geregeld uit en rapporteer den wel enkele vernielingen, vluchten met een pipercub brachten mede ver nietigingen aan het licht, doch de Renville-overeenkomst, die de Sta tus Quo-lijn ongeveer 6 km. hoger de bergen in verschoof, bracht de werkelijke aard van deze vernietigin gen eerst aan net licht. Toen schrok men, want eerst toen bemerkte men, welk een omvang de ze vernielingen hadden aangenomen. Gaten van een diepte van tientallen meters en vijf meter breedte, een kunstwerk, dat op drie bogen steu nend, een ravijn overbrugde, was fi naal aan diggelen als gevolg van dy- n am iet-explosies, het wegdek was verwaarloosd en was een ruw gras veld geworden, stenen van een meter diameter waren over de weg gewor pen, aardstortingen waren kunstmatig eroorzaakt en zo was dit, zich in vele bochten slingerende weggedeel te van ca. 6 km. lengte, een ware ruïne geworden. Men moge deze vernietigingen dan al op rekening van het begrip „oorlog" schuiven; men moge dan al zeggen de republiek was in het defensief", doch wanneer men weet, dat deze vernielingen geschiedden, na de in menging van de Veiligheidsraad en zeker een viertal maanden na het te kenen van het wapenstilstands ver drag, dat immers inhield, dat niets meer vernield zou worden, dan zal men zich over deze onnodige vernie lingen een gans ander beeld vormen. Dit voelde de leiding in Fort de Koek ook, want toen haar gewezen werd op deze nutteloze vernielzucht, antwoordde zij „boeken saja" dat heb ik niet gedaan, dat was de na. tuur...." En nu mogen de natuur krachten in Indië vele aardverschui vingen veroorzaakt hebben, doch in mijn langjarig verblijf in Indië heb ik de natuur nog nimmer een kunst werk zo keurig aan flarden zien bla zen, heb ik nog nimmer de natuur stenen van. een meter diameter zo netjes op de weg zien plaatsen, heb ik nog nimmer zulke nette gaten in de weg zien slaan, als ik dezer dagen te aanschouwen kreeg, toen ik met de Majoor A. F. P. H. Bloemen uit Heer,- len het herstel van deze vernietigin gen moest aanschouwen. Zeker natuur doet veel. maar de natuur ie nog altijd eerlijk en deze vernielin gen waren niet eerlijk veroorzaakt. Dat kon een kinderoog wel zien en dat voelden de jongens van de derde Veld Genie Compagnie, die het her stel leidde, wel heel degelijk. Geluk, kig is de Nederlandse soldaat een prettig filosoof; hij kankert even, maar dan beziet hij de zaak met hu moristische blik zoals de soldaat J. F. H. Faber uit Baarn deed, toen hij opmerkte, dat „je wel met pensioen kon gaan, wanneer je bij dat laat ste en nog niet gerepareerde gat in ae weg naar beneden gleed", hetgeen een zijner, collega's de opmerking ont lokte, „dan hebben wij een pensioen- gat, zoals Fort de Koek een karbou wengat heeft". De derde Veldgenie uit Padang herstelt met de hulp van een aantal Indonesische koelies deze vernielin gen en ze doef dit met zulk een ani mo en kennis1 van zaken, dat het een plezier is temidden van deze kna pen te zijn. Zij "weten dat zij opbou wen,-wat „de andere zijde" vernield heeft en als zij straks in Nederland zullen terugkeren ook zij staan aan de valreep! dan kunnen zij mét ïecht zeggen: „Wij hebben gebouwd". Zij werken in een prachtige mpoie natuur, elfhonderd meter boven de zeespiegel. In de bochten van de weg zien zij neer op de Padang-vlakte, aan het begin waarvan de rokende schoorstenen van de cementfabriek staan; reqhts duikt een ravijn diep naar beneden en links verheffen zich de bergen, die van Padang gezien blauwachtig ten hemel rijzen, doch hier groen zijn en vol leven. Vogels fladderen rond en apen kwetteren te gen elkaar alsof zij hun verontwaar diging over deze vernielingen wen sen te uitèn. Dan is er de frisse berg wind en de dennebomen, die toch al tijd meer op de vaderlandsè natuur gelijken, dan de klapperbomen van de vlakte. Zo af en toe zien zij de peloper^ een kijkje komen nemen, echter zeer officieus, want officieel ie de T.N.I. dit verboden. Dan blijven de „pelopers" achter de bomen en dan zegt de soldaat ,J. van Mourik uit Loosduinen „wat een lafaards" en dat meent hij. Maar dan gaat hij maar weer voort met zijn arbeid en zegt: Voor dit Jubileumnummer hebben wij beslag v/eten te leggen op een zeer bijzondere puzzle, welke gemak kelijk is op te lossen, -voor iedereen, die nog een beetje Vaderlandse Ge schiedenis onthouden heeft van de lagere school. Wij hebben gemeend voor deze ge legenheid extra mooie prijzen ter beschikking te moeten stellen. Daar om zullen onder de goede inzenders worden verloot: 1. Een fraai uitgevoerd gedenk boek, bij gelegenheid van het gou den regerings-jubileum van H. M. Koningin Wilhelmina. 2. Een mooie sigarettenkoker. 3. Een ball-point vulpen. Oplossingen worden tot en met Donderdag 2 Sept. Op ons bureau Ver wacht. Op de enveloppe vermelden: ;iJubileum-puzzle". Uitslag en prijs winnaars zullen in ons nummer van Zaterdag 4 Sept. bekend gemaakt worden. NAMEN-PUZZLE. Bij het drukken van een geschie denisboek geraakten de letters van 10 namen geheel door elkaar. Wie- kan van deze letters de namen vor men, waarvan hieronder de omschrij ving gegeven wordt. Bij juiste oplos sing vórmen de beginletters de naam van een beminde Vorstin. 1. Was een koning der Nederlan den. 2. een der prinsesjes. 3. was een broeder van Prins Wil lem, sneuvelde met zijn broer Hen drik op de Mokerheide. 4. w«_s een bekende prins-gemaaL 5. was een geëerde vorstin. 6. gemalin van Willem de Zwijger. 7. een der prinsesjes. 8. naam door Multatuli aan Ned. Opst-Indië gegeven. 9.vorstenhuis. 10. gemalin van Frederik Hendrik. Nieuwe Kerk gereed voor de Inhul diging De Nieuwe Kerk te Am sterdam, waar H.M. Koningin Julia na op 6 September a.s. de 'eed op de grondwet zal afleggen en de in huldigingsplechtigheden worden ge houden, is thans gereed voor haar taak. Vele honderden eeuwen geleden bestond er een tro pisch Engeland. De mond ven de Theems moet eens een zeeboezem zijn geweest \an een grote rivier, die dwars door uitgestrekte pa 'm wouden stroomde en die wemelde van vadsige schildpadden en krokodil len. Op het eiland Sheppey vond men niet zo lang ge leden versteende palm- vruchten in zulle een me nigte dat .men er het be staan van vroegere palm bossen wel uit moest con cluderen. De versteende pal men die men in de aard lagen vindt, in Engeland, zowel als op het vasteland van Europa, heffen hier omtrent overigens alle t wil fel op. terwijl de af drukken van flora en fauna in de carboonlagen in Zuid- Limburg de?e veronderstel ling bevestigen, temeer daar voor het proces van de steenkoolvorming grote hitte en een weelderige plantengroei waren vereist. Europa.e vóór de ijstijd moet dus zeer warm zijn geweest. Op dit ogenblik aldus de verklaringen van dr. M. F. Perutz in Science News zijn er nog 15 millioen vierkante kilometer, of één tiende deel van de landopper vlakte der aarde door het eeuwige ijs bedekt. Als de ze ijsmassa zou smelten zou volgens de mening van de Zweedse glacioioog Ahl- mann, het water Van de zeeën ongeveer 50 meter stijgen en vele laaggelegen landen, zoals het grootste deel van ons land bij voor beeld, onder spoelen. Nu is er een merkwaardig ver schijnsel dat men tot voor kort nog niet vermocht te verklaren, dat de zeespie gel elk jaar ongeveer één mslimetér omhoog gaat. Thans brengt men dit in verband met de inkrimping oer ijsmassa's. Het ijs wijkt. De gletsjers verminderen in de hele wereld in om vang. Op Groenland,, waar men de grootste vindt, wordt elk jaar een hoe veelheid van 530 kubieke jers die thans vele honder den meters daarvan verwij derd pas zichtbaar worden. In Zuid-Noorwegen slin ken de gletsjers zo snel, dat rle kinderen der volgende generatie ze waarschijnlijk niet meer zullen zien. Het pak-ijs in de Noordelijke IJszee trekt terug naar het Noorden, Spitsbergen is te genwoordig reeds acht maanden per jaar met ge wone schepen te benade ren. wat een gelukkige om standigheid is gebleken tijdens de laatste oorlog voor de Amerikaanse ravi taillering van Rusland, ter wijl het verschepingssei zoen in de jaren 1909 tot „Krimpende" gletsjers voorboden van een tropisch Europa? kilometer ijs door de glets jers afgestoten, die dan in do Oceaan als ijsbergen de scheepvaart bemoeilijken. Er valt blijkbaar niet ge noeg sneeuw om deze enor me hoeveelheid weer dan te vullen. In Zwitserland treedt het verschijnsel van de inkrimpende gletsjers ook zeer duidelijk op. Men vindt daar hote^, die en kele tientallen jaren gele den werden gebouwd en wier benamingen nog her inneren aan het feit, dat ze uitzicht boden op de glets-, 1912 nog maar gemiddeld 95 dagen duurde. In Noord Riisland werd de grens van het eeuwige ijs wel 40 km. naar het Noordenopge schoven, waardoor nieuwe vruchtbare grond vrijkwam Ook in het Zuid Poolgebied werd een teruggang van het pakijs geconstateerd. Ook op andere continen ten heeft men dit zelfde ve: schijnsel geconstateerd. Zo reisden vroeger in Ti bet Chinese en Mongoolse pelgrims over de gevaarlij ke gletsjerpassen en hiel den daarvan reisboeken bij. De verdienstelijke Neder landse ontdekker, dr. Vis ser heeft nu onlangs op gemerkt, dat blijkens de notities van deze pelgrims, zij óp bepgalde plaatsen gletsjers passeerden waar deze thans niet meer aan wezig zijn. Weer palm en wijnstok. Al deze feiten en ver schijnselen wijzen er vol gens de deskundige geleer den op, dat onze goede aar de geleidelijk aan weer warmer wordt. Dit oefent op de plantengroei en op de afmetingen der gletsjes een duidelijk merkbare in vloed uit. Men mag, zég gen de deskundigen, een geleidelijke opschuiving van de Noord-grens van palm en wijnstok verwach ten. In tegenstelling tot som bere profetieën, die een afkoeling van onze pla neet voorspelden, wordt de wereld warmen. Gedu rende 180 jaar heeft men te Stockholm dagelijks de temperatuur gemeten en het blijkt, dat de gemid delde temperatuur gedu rende dat tijdperk met on geveer één graad Celsius is gestegen. Voor wie dit wei- mg mocht lijken: als de ge- roiddeMe temperatuur van Europa sleohts met acht graden Fahrenheit zou da len. betekende dit, dat. heel Europa een Poolikli- maat zou krijgen! Het is een hele geruststelling te weten, dat het juist geleide lijk de andere kant op gaat. Jiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiii'- E Dressoirs - Theemeubels - Rookstoelen E Slaapkamers - Ledikanten - Opklap- bedden - Bedstellen - Vloerbedekking E E Tafelkleden - Lampekappen - Kronen E 5 Radio's - Stofzuigers - Wasmachines E E Koelkasten - Kinderwagens - Wan- E E delwagens - enz. E E Vindt U bij de Verkooporganisatie E „SUCCES" 5 Levering desgewenst in huurkoop E 1 Verkooporganisatie MARESINGEL IA - LEIDEN - TEL. 25459 iiiiiiriiitiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiF Bij meerdere goede op- E lossingen beslist het lot rü||HIII Inzendingen voor 15 Sept. Breestraat 141 Wij kunnen U weer Prima E FILMS leveren, maal 6x9 1 a. d. Zanden o BREESTR 141, looft een „Vena- ret" camera uit voor degene, die zich het rijmpje herinnert, dat vroeger van toepassing was op de zaak, afgebeeld op de bij haar uitgestalde foto van de Raadselwedstrijd. (NIEUW MODEL) 5 ct. per stuk 12 ct. per stuk Verkrijgbaar: N.V. De Leidsche Courant PAPENGRACHT 32-34 E Leidsch Juweliersbedrijf BREESTRAAT 114C I GOUDEN DAMESHORLOGES E GOUDEN ARMBANDEN GOUDEN ZEGELRINGEN E GOUDEN CACHETRINGEN 3 GOUDEN FANTAS1ERINGEN GOUDEN COLLIERS g GOUDEN BROCHETTES 3 Van al deze artikelen grote sortering met en zonder inlevering. Holland Zwitserland Holland België Internationaal Meubeltransport en Expeditiebedrijf Oegstgeest - Tel. 22785 - Wijttenbachw. 35 Zie onze speciale Fabrikaat Noordeinde 42 - LEIDEN Abonneert U op ii ii

Leidse Courant | 1948 | | pagina 16