knapt het op Schulte eindelijk wereld kampioen Het Leidse sterftecijfer S-eHulte over rijn eetóte wereldtitel Perzië. het land der drie P's DONDERDAG 26 AUGUSTUS 1948 DE LEIDSE COURANT VIERDE BLAD PAGINA 3 Coppi kansloos geslagen HET BELANGRIJKSTE NUMMER van de wedstrijden voor het we reldkampioenschap gisteravond was de finale achtervolging voor pro fessionals, waarvoor Coppi, de titelhouder en Schulte, de man, die nog nooit een wereldkampioenschap heeft behaald, tegen elkaar zouden uitko men. Het is een heroïsche strijd geworden, waarin Schulte eerst de lei ding nam, maar na drie ronden moest afstaan aan Coppi. Maar Schulte bleek nog over voldoende reserve te beschikken en twee ronden voor het einde niet alleen zijn achterstand in te halen, maar op de laatste 500 me ter er een duivelse vaart in te zetten, welke hem in staat stelde de zege op Coppi, de onverslaanbare, te behalen met een verschil van twee meter. De tijd van Schulte was 6 min. 24.9 sec., die van Coppi een halve seconde meer. Het behoefde geen verbazing te wekken, dat de 8000 toeschouwers, die in het olympisch stadion aanwe zig waren, zeer enthousiast waren ever deze prachtige zege. En donde rend was het applaus, toen Schulte van de U.C.I.-voorzitter de regenboog trui in ontvangst mocht nemen. Op de schouders werd hij van het mid denterrein gedragen en enthouisaste bewonderaars kwamen hem van alle kanten gelukwensen met' deze prach tige zege, een bekroning van jaren lange inspanning. En het was tevens een lesje voor de Italiaan Coppi, die de laatste jaren gemeend heeft dat hij niet te verslaan zou zijn, die zich alles, eigenlijk veel te veel kt>n per mitteren en zelfs in staat was, met Bartali tezamen in Valkenburg aan het publiek een staaltje van onsporti- viteit voor te zetten, welke zijn weer ga niet heeft gehad. Voor de derde plaats won Bevilacqua van de Zwitser Koblet met miniem verschil in,6 min. 25 sec. Koblet deed er 0.3 sec. langer over. De resultaten van de halve eindstrijden amateurs achtervolging over 4 km. waren: Dupont (Fr.) sloeg Benfanati (It.) en titelhouder met resp. 5 min. 10.3 sec. en 5 min 14.8 sec; Messina (It.) sloeg Coste (Fr.) met resp. 5 min. 11.4 sec. en 5 min. 14.6 sec. De eindstrijd en de serie voor de derde plaats' zullen hedenavond wor den gereden. Aan het slot werd gereden de der de, tevens laatste serie van de wed strijd achter grote motoren over 100. km., waarvoor in deze volgorde aan de start verschenen: Meuleman-(Bel gië), Bessen (Zwits.), Pataky (Hong.), Frosio .11), Fournier (Fr.) en de Best (Ned.). De grqte verrassing van het laatste nummer, de derde manche over 100 km. achter motoren, was het feit, dat ook de derde Nederlandse vertegen woordiger in dit nummer, de Best, zich direct voor de eindstrijd klas seerde, tezamen met de Belg Meule man, die als eerste eindigde in de tijd van 1 uur 27 min. 29.9 sec. In de eindstrijd zijn nu uit de voorritten geplaatst de drie Nederlanders Pronk, Bakkeren, de Best, twee Fransen Lesueur en Lamboley en de Belg Meuleman. Uit de herkansingsritten, twee in totaal, zullen nog twee ren ners, de winnaars, naar de finale wor den overgeplaatst. Maar intussen zijn deze resultaten een onverwacht, maar niet minder fraai succes voor de Ne derlandse stayers geworden. Meule man heeft het verreweg het gemakke lijkst gehad in deze manche. Door de sterke wind spaarden de stayers zo veel mogelijk hun krachten en was het begrijpelijk, dat de beslissing in de laatste 25 km. zou vallen. Daar vóór werden enkele prikjes gegeven aan Frosio, aan de Best, aan Besson en aan Fournier, maar niettemin had den deze kleine, niet felle, maar re gelmatig terugkerende aanvallen tot resultaat, dat Frosio 20 km. voor het einde een zware inzinking kreeg en zijn tweede plaats verloren zag gaan. Deze werd toen ingenomen door de Best, die nu Meuleman, die steeds de leiding had gehad, achtervolgde. Maar de frisse Belg kon elke serieuze poging op zijn leiderspositie beslist afslaan, doch onze landgenoot had in de resterende 40 ronden het zwaar te verduren. Besson probeerde het en kele malen met razende snelle aan vallen, welke goed door de Best wer den opgevangen en geen enkele maal verkeerde de Haarlemmer dan ook in moeilijkheden. In de laatste vijf ron den wist hij de afstand tussen hem en Besson nog te vergroten en met slechts 25 meter verschil kwam hij als tweede achter Meuleman door de finish. Besson en Fournier, als ook Frosio zullen nu hun laatste kans VOETBAL. ENGELSE LEAGUE. De uitslagen van de gisteren ge speelde wedstrijden der Engelse Football-League luiden: Eerste divisie: ArsenalStoke Ci ty 3—0; Birmingham CityMiddles brough 00; Bolton Wanderers— Aston Villa 3—0; Charlton Athletic- Burnley 3—1; Derby County—Hud- dersfield Town 41; Liverpool- Sheffield United 3—3; Manchester CityPreston North End 32; New castle UnitedChelsea 22; Ports mouthEverton 40; Wolverhamp ton WanderersSunderland 01. ley 11; Leeds UnitedBrentford 0—0; Lincoln CityBury 11; Ply- mouthl ArgyleSouthampton 1—2; West Bromwich AlbionChester field 00. BEQUICK—SURINAME 3—1. De gisteravond te Groningen ge speelde voetbalwedstrijd tussen Be Quick en Suriname werd door de Groningers met 31 gewonnen, na dat de rust met 00 was ingegaan. NIEUW TERREIN VOOR L.D.W.S. Het nieuwe L.D.W.S.-terrein, ge legen aan de Haarlemmerweg, ach ter „Groenoord", wordt Zondag, a.s. in gebruik genomen met een wed strijd tussen U.V.S. en D.W.S. (Am sterdam). krijgen in een van de twee herkan singsritten. De uitslag luidt: 1. Meuleman tijd I uur 27 min. 29.9 sec.; 2. de.Best op 25 M.; 3. Besson op 125 M., 4. Four nier op 140 M., 5. Frosio op 5 ronden, 6. Pataky op 37 ronden. De indeling van de beide herkan singsritten over 100 km. achter grote motoren voor de wereldkampioen schappen is als volgt: Eerste manche Donderdagavond Michaux (België), Heimann (Zwits.), Falc Hansen (Den Scoboda (Oost.), Frosio (It.) en Pataky (Hong.). Tweede manche: Vrijdagavond Bes. son (Zwits.). Fournier (Fr.), Clau- tier (België), Nagu (Hong.), Schaer (Zwits.), Pedersen (Den.). De winnaar van elke manche komt Zondagmiddag 29 Augustus in cfe eindstrijd. 9 ATHLETIEK POLITIE-ATHLETIEK- KAMPIOENSCHAPPEN. De jaarlijkse politie athletiek- kampioenschappen behoren weer tc\ het verleden. Woensdagmiddag tra den op de P.S.V.-sintelbaan te Eind hoven 168 politie-athleten aan, die uit het gehele land bijeen waren ge komen om daar te strijden voor de athletiektitels van de Nederlandse Politie Sportbond. De wedstrijden hadden een vlot verloop en de re gen, die af en toe neersijpelde, ver mocht de goede stemming niet te drukken. Op alle nummers werd er felle strijd geleverd. De meest suc cesvolle athleet van deze dag was ongetwijfeld de Arnhemse politie man A. Lourens, die met drie titels het strijdperk verliet. Op zijn eigen nummer hink-stap-sprong werd hij eerste, de 100 meter bracht hij op zijn naam en bij het verspringen eiste hij de titel voor zich op. De uitslagen luiden: 100 M.: 1. A. Lourens (Arnhem) II sec., 2- E. Claessens (Eindhoven) 11.2; 3. van Dam (Eindhoven) 11.3. 200 M.: 1. Th. van Osta (Eindho ven) 24 sec.; 2. van Dam (Eindho ven); 3. van Eldijk (Den Bosch) 24.5 sec. 400 M.: 1. Frings (Kerkrade) 53.8 sec.; 2. J. Bronsveld (A'dam) 54.6 s. 3. v. d. Grift (Den Haag) 55.3 sec. 800 M-: 1. C. Scheer (A'dam) 2 m. 08 sec.; 2. C. Roos (Kon. Mar. Hen gelo) 2.08.1; 3. Hoekstra (Den Haag) 1500 M.: 1. H. Westerhof (A'dam) 4.28.3; 2. Braun (Velsen) 4-31.4; 3. van "Min Jr. (Den Haag) 4.32.4. 3000 M.: 1. C. Roos (Kon. Mar. Hengelo) 9.45; 2. H. Westerhof (Am sterdam) 9.46.4; 3. Kruit (Den Haag) 9.48.9. Verspringen: 1. A. Lourens (Arn hem) 6.44 M.; 2. J. Vos (Kon. Mar. Groningen) 6.12 M.; 3. Jurgens (Den Haag) 6.06 M. Kogelstoten: 1. Th. Oreel (A'dam) 13.15 M.; 2. N. Lutkeveld (A'dam) 12.18 M.; 3. G. van Treuren (Den Bosch) 11.76 M. Polsstokhoogspringen: 1. van de Most (Rotterdam) 3.10 M.; 2. Pronk (Arnhem) 2.90 M.; 3. H. van der Tuuk (Velsen) 2.90 M. Discuswerpen: 1. G. Lucks (Am sterdam) 36.84 M.; 2. J. Bakker (Rotterdam) 36.45 M.; 3. Wijnbelt (Den Haag) 35.89 M. Speerwerpen: 1. N. Lutkeveld (Amsterdam) 55.88 M.; 2. Bakker (R'dam) 44.76 M.; 3. Mulders (Den Bosch) 43.19 M. Hink-stap-sprong: 1. A. Lourens (Arnhem) 1.44 M.; 2. Doornbosch (Den Haag) 12.17 M.; 3. Duister- winkel (Den Haag) 11.73 M. Hoogspringen: 1. C. Veenstra (Den Haag) 1.70 M.; 2. A. Kaanen (Roer mond) 1.70 M.; 3. Keyser (A'dam) 1.60 M. Zweedse estafette: 1. A.P.G.S. Amsterdam 2.11.5; 2. H.P.S.V., Den Haag, 2.12.9; 3. P.S.V. Haarlem 2. 16.2; 4. Arga, Arnhem 2.16.4. 4 x 100 M. estafette: 1. EPSOV, Eindhoven 45.6; 2. ARGA, Arnhem, 46.5; 3. HPSV, Den Haag 47.1; 4. RPSV, Den Bosch 47.6. LAWNTENNIS I.C. NEDERLAND NAAR ENGELAND Een team van de Internationale Club van Nederland, bestaande uit van Swol, Rinkel en van Meegeren, z.V 3 en 4 September te Eastbourne (Z-Engeland) tegen een I.C.-team van Engeland uitkomen. WILTON EN VAN MEEGEREN NAAR SPANJE De Nederlandse tennissers Wilton er. van Meegeren zullen van 8 t.m. 15 September deelnemen aan een in ternationaal tournooi te San Sebas- tiaan (Spanje). Naar alle waarschijn lijkheid zullen beide Nederlanders daarna in een tournooi te Barcelona uitkomen. Ook staan enkele in Lis sabon te spelen wedstrijden op het programma. WATERPOLO MEEUWEN PROMOVEREN NAAR HOOFDKLASSE. Het waterpoloteam van de Am sterdamse Meeuwen heeft gisteren avond te Utrecht de promotiewed strijd tegen het zevental van GZC (Gouda) met 4—3 gewonnen en promoveert door dit resultaat naar de hoofdklasse K.N.Z.B. Belangrijke stijging in de toekomst onvermijdelijk Wilt U iets weten? Voor het volgen van een avond cursus aan de ambachtsschool te Den Haag dient u zich te wenden tot de Directeur van de Vereniging R.K. Ambachtsschool St. Joseph, Lam groen 14 Den Haag. Het sterfstecijfer in ons land is vooral in de na-oorlogse jaren sterk gedaald, en deze daling heeft zich zó ver voortgezet, dat de sterfte thans verbluffend laag is. Voor 1948 is het sterftecijfer tot nu toe slechts 7,7 per dui zend en per jaar, terwijl het om streeks 1860 nog ongeveer 30. dus bijna het viervoudige daarvan, beliep. Waaraan danken wij deze sterke daling? Hebben wij zoveel doodsoor zaken overwonnen? Tot op zekere hoogte: ja! Inderdaad heeft dex me dische wetenschap in de laatste hal ve eeuw in de strijd met tal van ziek ten de overwinning behaald en daar naast hebben allerlei sociale en hy giënische toestanden een verbetering ondergaan, die de levenskansen ver groot hebben. Noemen wij slechts de woningverbetering, drinkwatervoor ziening, riolering enz. Ook de alge mene kennis van wat goed is voor de gezondheid er wat schadelijk, is thans veel wijder verbreid dan een halve eeuw geleden. Menige school jongen kan tegenwoordig bijv. méér over vitamines- vertellen, dan vele dokters daar vijftig jaar geleden van wisten. De vitamines zijn lang niet het enige, waarvan dit gezegd kan worden. Zo werken tal van oorzaken samen om ons leven te verlengen, en eigen lijk zijn alléén de verkeersongevallen als doodsoorzaak belangrijker gewor den, dan ze voooheen waren. Kan dit zo doorgaan? Neen! Nóch een veel verdere daling van het sterftecijfer, nóch zelfs een handhaving ervan op bijv, 8.per duizend en per jaar is mogelijk. Een vrij spoedige en De UNO-vlag in Parijs. Volgen de maand komt de algemene verga dering van de Verenigde Naties in het Palais de Chaillot te Parijs bij een. De vlag, die op het gebouw zal worden gehesen, is reeds in de Fran se hoofdstad aangekomen. In het kleine kleedka mertje in de Katacomben van het Olympisch Sta dion ontving een hoesten- g e Gerrit Schulte. de nieuwe wereldkampioen achtervolging voor be roepsrenners, enkele pers vertegenwoordigers na afloop van de finale te gen Coppi. Een hoesten de wereldkampioen, in derdaad maar niet van ouderdom of ziekte, maar van nerveusiteit ,„dat is altijd met mij, als ik mij helemaal leeg gereden heb", zegt de 33-jarige wereldkampioen, die dol blij is met zijn U. C. I.- medaille („voor mijn viouw" zegt hij met trots „kan zij als broche dra gen") en zijn regenboog trui, welke hij zoeven heeft veroverd. En dan denkt deze Schulte terug aan 12 jaar geleden, toen hij als amateur in Ihet wereldkampioenschap op de weg te Kopenhagen reed en daar als 20-jarige jongen gediskwalificeerd werd door de U. C. I.-com missarissen, ten onrechte. En Sedert dien heeft Schulte furore gemaakt in de geschiedenis van or wielrensport, maar nog nimmer had hij een wereldkamipoenschap gewonnen. „Nooit meer zal ik aan de achtervob gingen deelnemen", zegt Schulte nu „maar het volgend seizoen ga ik me helemaal op de weg toe leggen en proberen in dat leen zijn wereldtitel op »$eze avond, maar hij werd in dit specialisten- nummer ook voor de eer ste maal geslagen. En dat doet nog meer uitkomen de uitzonderlijke presta tie van Schulte. Dan vertelt Schulte een merkwaardig staaltje yan de onderlinge verstand- Hij reed op materiaal van Koblet zelfde Kopenhagen de titel op de weg te ver- o\ eren". Schulte geeft toe. dat de weersomstandigheden in zijn voordeel zijn ge weest, dat de Italiaan door de lastige wind ab soluut in het nadeel was, maar ik heb toch maar bewezen, dat ook de on verslaanbare Coppi te overwinnen is, aldus laat Schuite zich uit. Inder daad. Coppi, de onover winnelijke in de achter volging verloor niet al- houding in het interna tionale rennersmilieu. Al zijn materiaal voor Maandag was ik moe, na die zware koers in Valkenburg, zei Schulte, maar Dinsdag in de hal ve finale was ik er vól kernen over heen. Ik had graag tegen Copi üwllen rijden, indien hij zijn 5 km tegen Bevilacqua maar tegen het horloge had uitgereden in een behoorlijke tijd, maar aan gezien hij dat niet had gedaan protesteerde het bestuur van de N. W. U. terecht, aldus de wereld kampioen. Schulte vertrok heden morgen naar het buiten land naar Spanje, waar hij een contract heeft voor een aantal baanwed- aanzienlyke stijging is onvermij. delijk. Immers, een stationnair worden van het sterftecijfer op acht per duizend en per jaar zou betekenen, dat de mensen in ons land een gemiddelde leeftijd van 125 jaar zouden berei ken. Een gemiddelde leeftijd. Dat wil dus zeggen, dat er ook nog heel wat mensen belangrijk ouder zouden moe een worden en dat lieden van bijv. 180 jaar even weinig zeldzaam zou- dep moeten worden als thans grijs- aards van 80 zijn. En hoezeer de mo derne tijd ons verleerd heeft, iets ónmogelijk te noemen, dat is toch wel zéér, zéér onwaarschijnlijk. De gemiddelde leeftijd van onze landgenoten was omstreeks 1900 slechts 45 jaar, nu bedraagt zij onge veer 65 jaar. Het zal prachtig zijn als o.a. door nieuwe medische over winningen het gemiddelde kan wor den opgevoerd tot 75 a 80 jaar. Maar ook dan nog zal een stijging van het sterftecijfer tot ongeveer 13.onver mijdelijk zijn. Ook voor Leiden moet met deze ontwikkeling rekening worden gehouden. Tot omstreeks 1900 lag het Leidse sterftecijfer hoger dan het rijksgemiddelde. Dit viel aan verschillende omstandigheden te wijten, in hoofdzaak hieraan, dat Leiden een stad was. Destijds was het sterftecijfer in de steden, vooral in de grotere steden, aan merkelijk hoger dan op het plat teland. De sociaalhygiënische verbeterin gen, die sedertdien in de steden. ook in Leiden zijn doorgevoerd, hebben de schaal naar de andere zij- df doen overslaan. Sedert geruime tijd ligt het Leidse sterftecijfer nu iets beneden het rijksgemiddelde. Miniatuur straalvliegtuig vliegt 250 km. per uur. Een voormalige pi loot van de R.A.F., de 32-jarige Ed ward Jaggers uit Leigh-on-Sea (Es sex) construeerde voor dit miniatuur straalvliegtuig een motortje, dat 450 gram weegt en het toestelletje op de All Herts model vliegtuigen v/edstrijd in Hatfield een snelheid gaf van 250 km per uur, waarmee het echter nog 17 km onder het Amerikaanse we reldrecord bleef. Mr. Jaggers maakt het toestelletje, dat door J. Hunn werd gebouwd, klaar voor de start. Toch moet ook in onze stad ge rekend worden op een stijging van het sterftecijfer van het tegen woordige peil van minder dan 8.per duizend en per jaar tot ongeveer 13.Met andere woor den: wij moeten erop rekenen, dat de sterfte in Leiden binnen afzienbaren tijd met ongeveer "vijftig pet. zal toenemen. Het is goed, daarbij tijdig te be denken, dat dit geen bejvijs zal zijn van een bedenkelijke terugval, die aan plaatselijke fouten of onvolko menheden toegeschreven moet wor den, maar dat die stijging slechts een onafwendbaar gevolg zal zijn van een normale ontwikkeling. nummer, dat uit de aard strijden, o.a. te Barcelona. Daarna^ in September, rijdt hij enkele malen in België, o.a. te Brasschaet. Een aanbieding voor een revanche tegen Coppi op de Vigprellibaan te Mi laan. op 7 September, heeft hij moeten afslaan, aangezien hij in die pe riode reeds volledig is bezet. Dan volgt nog op 19 September de Grote Prijs der Naties. der zaaik zo licht moge? lijk moet zijn was op, zelfs de banden van Derksen, welke hij Dins dag had gekregen, lagen ergens in flarden. Koblet hielp onze landgenoot uit de brand. Hij verstrekte hem zijn reserve-wielen en -banden, uitermate licht materiaal en daarop heeft Schulte het wereld kampioenschap veroverd. Tachtig procent van het aantal inwoners acht. twaalf of zestien millioen? is analphabeet. De Pers: een goed man, een arme rijke met noblesse in zijn hart. (Van een bijzondere medewerker). Men heeft in Perzië of Iran, dat groter is dan Spanje, Frankrijk en het vooroorlogse Duitsland tezamen, twaalf millioen inwoners geteld. Wie die men" is> weet men niet precies. De regering verkondigt officieel dat het er zestien millioen zijn en som mige buitenlandse waarnemers mom pelen iets over slechts acht millioen Perzen. Maar dat in ieder geval 80 pet. van de inwoners nog moeten le ren lezen en schrijven, wordt niet tegengesproken. En dat dit land, dat een „moderne staat" wil zijn, met al de zegeningen van dien per jaar de helft van zijp nationale in komen aan defensie besteed, men spreekt het alweer niet tegen. „Per zië is modern" zegt de ene Pers „Perzië is achterlijk", zegt de ande re Pers. En wellioht denkt die ander aan het feit, dat cr 2000 rijke fami lies zijn, die de staat geheel in han den hebbenof denkt hij mis schien aan de verwoede liefhebberij voor opium, die dit land teistert en plaagt als China? Och, waar hij aan denkt, we weten het niet. maar ze ker is dat het moderne Perzië, ge naamd Iran. niet helemaal „bij" is.. Poëtische bedelaars. Maar de Pers als mens behoort volgens velen tot de aangenaamste figuren op dit ondermaanse. Dit land met zijn kleine bovenlaag van rijk aards. zijn kleine schicht van slecht betaalde èn dus voor corruptie vat bare ambtenaren» dit land, dat in het geheel geen middenstand kent, kent natuurlijk vele bedelaars. Maar als het waar is, wat men van deze armen zegt, dan vormen zij de aris tocratie van de Internationale Orde der Goede Bedelaars: slapend in de goot mompelen zij nog kwatrijnen van de dichter Omar Khayyam: „Van deze aardse wereld stap Van haar, die korte tijd een ik af, er zich niet druk over en kent niet de hoogmoed van de Westerling, die zich uitverkoren meent. Hij is gast vrij hij mag buitenlanders wel, voor al wellicht, als zij het „vuile werk" en dat schijnt voor menige wijze Pers zonder geld de internationale politiek te zijn opknappen. Is dit een van de oorzaken, waarom men in Iran zo ongelooflijk veel vreemde invloeden bespeurt? Engeland voer de er jarenlang de boventoon als petroleum boord er en strategische zee vaarder.... r\u, dit zij zachtkens ter zijde opgemerkt, poogt vadertje Sta lin het hoogste woord te krijgen. Maar hoe het ook zij, de doorsnee- Pers maakt zich daar misschien nog minder druk over dan de doorsnee Europeaan. De Pers knoopte reeds sinds eeuwen zijn verdroomde, als met zilverglans, azuur en mangaan bestoven tapijten voor wij nog zelfs aan onze koeharen vloerbedekking waar natuurlijk nog nooit iemand bij heeft kunnen dromen toe waren.. En zoals zijn tapijtjes, zo is de Pers ook nu nog: een goed man, een arme rijke, met noblesse in zijn hart en veel mijmeringen aan een verleden dat hem leerde, hoe vergankelijk de dingen des dagelijksen levens zijn en hoe schoon het is te dromen, ter wijl anderen denken en doen en een orde verwekken, die hij maar gevaar lijk, luidruchtig, vermoeiend en toch maar wonderlijk vindt. En het is ook nog niet eens vijftig jaar geleden., dat zijn zoon hem vol eerbied en liefde toesprak als „mees ter" en zijn slaaf het kostbaarste was een schone Abessijnse maagd, die kostte 5O0.hem „vader" noemde. Zij slaaf hij sprak hem aan als „kind", en gaf hernials hoogste straf zijn vrijlating Schoon, oud Perzië, hoe hard is het een zakelijk, nieuw Iran te moeten worden. yan alle raadselen werd mij geen enkele opgelost, En duizend twijfel in gen-neem ik mee in het graf". De doorsnee Pers heeft a'tijd er» gens de wijsheid der eeuwen be waard in zijn bloed. Maar hij maakt SPELEN MET MUNITIE IS LEVENSGEVAARLIJK. Nog steeds beseft men piet, hoe gevaarlijk het is met munitie te spelen en wapens en granaten als oorlogssouvenirs te bewaren. De heer G. J. D. Franken, commandant onderdag mij gaf; van hulpverleningsdienst weet de ^eeu-aWidefi 49. Bimmelbam staat .nog hulpeloos het museum rond te kijken, als op eens een geheime deur in één der voetstukken zich opent en het angsti ge hoofd van de professor zichtbaar wordt. „Pssst! Is ie weg?" vraagt 't hoofd, volkomen overbodig, Bimmelbam knikt toestemmend. Professor Grimboud steunt met zijn handen op de rand van de opening en vervolgt: „Een held weet zijn veriies te erkennen, dus een Grim boud ook! We moeten vlechtenAls om steun zoekend leunt Bimmelbam weer tegen de muur en hij vraagt onzeker „We?" „Jaw^l" antwoordt de professor, „Wij, want alléén durf ik niet. U moet dus mee. De nood zakelijkheid van mijn ylucht is door de feiten afdoend bewezen. Het spijt me werkelijk dat ik u zoveel last be zorg, maar ik herhaal nog eens met nadruk: U moet mee!" De veront waardiging van Bimmelbam kent bijna geen grenzen meer. „U bent om het zo maar eens uit te drukken, gek!" schreeuwt hij, „U lijdt aan zelf overschatting. Ik ga niet mee. Niet! Begrijpt u mij? Niet!!! Nu niet en nooit. Ik blijf hier." Maar zijn woe dende stem wordt door een ver schrikkelijk gebrul dat dreigend door de gangen rolt. „Dat is mijn museum! Ze hebben honger!" merkt Grimboud droog op, „Ik zou u be slist aanraden te vluchten. Ik zal uw auto nemen, dat gaat vlugger. Voor de laatste maal: U moogt nog mee!" Als Bimmelbam wil antwoor den vult opnieuw een heidens f?e- bru' het vertrek, de horde schijnt dichterbij te komen. Onze vriend Bimmelbam verliest geen tijd meer met praten en duikt schielijk de ge heime gang in daarvan mee te praten. Op persconferentie heeft h(j van zijn ervaringen verteld. Dc hulpverle ningsdienst, die met 121 man werkt aan het opruimen en onschadelijk maken van projectielen e.d., onder vindt bij de vervulling van zijn taak slechts weinig steun van het publiek. Toch is het gevaar groot. De duinen zijn nog lang niet vrij van mijnen en op vele plaatsen worden wapens en munitie aange troffen. In het tijdvak van 31 Ja nuari 1948 tot 31 Juli 1948 werden geruimd 89.000 granaten, 6.500 bom men, 5.500 landmijnen, 514 pantser vuisten, 23.500 ontstekers, 274 bus sen strijdgas, 813 kg kruit, 7.000 kg springstof, 96.000 kg geweermunitic, 488 geweren, 37 revolvers en 129 mitrailleurs. Eerst als er ongeluk ken gebeurd zijn, wordt de politie gewaarschuwd, maar zelfs dan ko men nog niet alle oorlogssouvenirs te voorschijn. Omdat het aantal slachtoffers de laatste tijd onrustbarend gestegen is in deze maand gebeurde er op een dag 16 ongelukken heeft het ministerie van Binnenlandse Zaken besloten, nogmaals een grote waar schuwingscampagne te beginnen. Op verschillende plaatsen in ons land zullen in een aantal zaken stands of etalages worden ingericht, welke het publiek wijzen op het gevaar van gevonden munitie en projectielen. Voor de K.R.O.-micro- foon zal in het jeugdhalfuur een serie propagandistische hoorspelen gebracht worden.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 15