Studiedagen K.A.B. Optreden van aardappelmoeheid Nederland in DONDERDAG 26 AUGUSTUS 1948 DE LEIDSE COURANT VIERDE BLAD PAGINA 2 Maandag werden de inleidingen ■voortgezet. Broeder Overste der B. N.S. behandelde het onderwerp: Van kind tot arbeider. Uitvoerig werd ingegaan op de vra gen: „Hoe komt een kind tot een keu ze van een vak en welke mogelijkhe den wordt het daartoe geboden?" De nadruk werd gelegd op de gedachte, dat niet uitsluitend de wil der ouders, of het verlangen van het kind, voorop staan, maar de gedachte aan het welzijn van het kind. De vraag is niet alleen wat wil het kind worden maar ook wat kan het kind worden. De arbeiders i samenleving de nieuwe was het onderwerp, dat door de heer Ch. Stulemeyer. groot-industrieel, werd uiteengezet op zeer duidelijke wijze. Na de beslechting'van de strijd van de sociale voorzieningen, gaat het nu om de vestiging van een sociale on- dernemingspolitiek over de gehele linie op christelijk fundament, zonder dualiteit tussen ondernemer en arbei der, die samen voor hun onderneming werken, niet voor zichzelf! Na een diepgaande, beschotiwing over het proletariaat en de groei van cie sociale verhoudingen tussen ar beid en kapitaal, trok spr. de conclu sie. dat de verhouding tussen arbei der en ondernemer verder gaat dan een juridisch contract, maar tevens de sociale solidariteit moet inhouden. De vraag rest slechts hoe het aandeel er het risico tussen kaoitaal, arbeid er ondernemer verdeeld dienen te wor den. Hoe moeilijk dit ook te bepalen is, dienen als minimum-eisen voor df arbeiders gesteld te worden: bestaans. zekerheid, welstand, werkgelegenheid en medezeggenschap op sociaal en economisch gebied in de onderne. rring en het bedrijf. De principiële grondslag van de me dezeggenschap was volgens spr. het verantwoordelijkheidsbeginsel. niet het gemeenschapsbeginsel daar dit nog niet voldoende ontwikkeld is. Zij komt tot stand in de onderneming door kernen en ondernemingsraden en ir 't bedrijf langs de weg van de be drijfschappen. Zij houdt in: een mede- praten, mede-weten, controle achter af en conclusies voorstellen aan de direct-verantwoordelijke leiders. De doelmatigheid en de juiste verhoudin gen, aldus spr., eisen, dat de onder- Aetherklanken VRIJDAG. HELVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws; Gymn.; 7.30 Gr.pl.; 7.45 Woord voor de dag; 8.00 Nieuws Gew. muz. 8.30 Tsjaikofsky; 9.15 Zie- kenbez. 9.30 Gr. pl. 10.00 Symph. 4 Schumann. 10.30 Morgendienst ds. B. Oosterhoff, Chr.' Ger. pred. Utrecht. 11.00 Trio v. Tsjaikofsky. 11.45 Liede ren Beethoven. 12.05 Saint Saëns. 12.30 Weerpr. Blaaskwintet. 13.00 Nieuws. Vrij en blij. 13.45 Kwartet v. Schubert. 14.20 Beelden uit leven v. Kon. gezin. 14.40 Pianoduo. 15.10 Symph. 7, Beethoven. 16.00 Voordr. 16.20 Cellosoloson. v. Kodaly. 16.55 St. Pauls suite v. Holst. 17.10 A-Ca- pellakoor. 17.30 Impressions de music- hall v. Pierré. 17.45 Muz. Ver. 18.15 vangelie in Esperanto. 18.30 Strijdkr. 19.00 Nieuws; Weeroverz., Introduc tion en allegro voor harp, klarinet, fluit en strijkkwartet v. Raval. 20.00 Nieuws; Progr. Prol., Kerkconc. 21.00 Jubileumboeken bespr. door J. Allon. 21.35 Report, overdracht carillon aan gemeentehuis R'dam. 21.45 Conc. voor 2 piano's en Ork. v. Osieck. Symph. Mozart. 22.30 Negro-Spirituals; 22.45 Avondoverd. 23.00 Nieuws; Wereld raad Kerken: Dumbarton Oaks ka- merconc. v. Strawinsky ('38). HILVERSUM II. 415 M. 7.00 Nieuws; Gr. pl. 8.00 Nieuws; Gr.pl. 9.00 Kwartet v. Sibelius; 9.30 Waterst.; Schubert; 10.00 Morgen wijding ds. P. Brakman, N. H. pred. Naarden; 10.20 Citer-soli; 11.00 Voor dracht; 11.20 Gr. pl.: 12.00 Orgelspel; 12.30 Weerpl. 13.00 Nieuws. Ensemble 14.20 Musicalender; 15.00 Boeken schouw; 15.20 Joh. Strauss; 16.30 Va- cantie; 17.20 Sommernachtstraum v. Mendelssohn; 18.00 Nieuws; 19.30 Report. Rally Ned. jeugd,. 20.00 Nieuws: Liederen v. Zweers, Diepen - brock, Ketting, Voormolen, Bosmans en Andriessen; 21.00 Gr. pl. verz. prog.; 22.00 Buitenl. Weekoverz. 22.45 Avond.; 23.00 Nieuws; Wereldraad Kerken. nemer het laatste woord houdt krach tens zijn hoogste verantwoordelijk heid en zijn recht als zelfstandig wer ker. Afgezien van alle sociale en morele overwegingen noemde spreker dit program een dwingende eis voor een goede, juiste en hoge productie en achtte het dus ook materiëel geboden. Dat dit geen utopie is, staafde hij met een doorslaand bewijs uit de practifk, n.l. bij de Hollandse Kunst zijde Industrie, waar deze beginselen volledig in practijk worden gebracht. Door de heer P. J. Serrarens werd nog behandeld het onderwerp „Sa menwerking der Staten"; en tot slot door Rector J. Kraakman, het thema Wereldverovering"; een inleiding. v/elke hij besloot, met woorden eens gesproken door kardinaal Faulhaber. „Geef mij een honderd karakter vaste persoonlijkheden rond iedere kerktoren, een dozijn rond ieder ver enigingsvaandel en wij zullen het aanschijn der aarde vernieuwen". Buiten deze inleidingen en de groepsbesprekingen was er ook een gepaste ontspanning. Zondagavond werd door de plaat selijke toneelvereniging „Spel en Klank" op voortreffelijke wijze op gevoerd „De Vreemdeling" van Anton Cooler), wat gezien het daverend ap plaus een waar succes werd. De 2e avond werd verzorgd door ..St. Caecilia" rhet een aantrekkelijk muzièkprogramma. Dinsdagmiddag om 15 30 was het plechtig sluitingslof, waarna allen, verrijkt met meerdere kennis, vol daan huiswaarts gingen. Gevaar, dat in de kiem gesmoord moet worden Gedurende de laatste jaren is er in Nederland zeer veel werk besteed aan de bestrijding van de Colorado kever. Dit insect wordt meermalen „vijand No 1" van onze aardappel cultuur en onze agrarische export ge noemd. In werkelijkheid vormt de •Coloradokever, indien de bestrij dingsmaatregelen goed worden uit gevoerd, geen ernstige bedreiging voor de cultuur meer. Door de Plantenziektenkundige Dienst is thans echter op enkele plaatsen van ons land een nieuwe aantasting van aardappelen ontdekt, die ook door deskundigen als „vijand No 1" wordt beschouwd. Het betreft hier een z.g. aaltje, dat is een tot de lagere wormen behorend dier, dat met het blote oog nauwe lijks waar te nemen is. Er komen verschillende soorten van deze aaltjes of nematoden in landbouwgewassen voor, zowel bo vengronds als ondergronds. In dit ge val is het een aaltje, dat de wortels aantast. De wetenschappelijke naam is Heterodera rostochiensis. Deze wormpjes dringen >in de wor tels van de aardappelplant, waardoor deze geheel kan afsterven, zodat er in ernstige gevallen een totaal mis gewas kan ontstaan. De wijfjes met eieren zitten slechts ten dele in de wortel en zijn met het blote oog bui ten op de wortel te zien. Onzichtbaar gevaar. Merkwaardig bij deze dieren is, dat de eieren niet gelegd worden; het wijfje sterft en de lichaamswand met eieren blijft als een bruin bolletje ter grootte van een zandkorrel in de grond achter. Deze bolletjes noemt men cysten. Zulke cysten blijven rus tig in de grond liggen en zodra er weer aardappelen op gepoot worden, komen de eieren uit en de jonge aal tjes begeven zich naar de wortels. Het ernstige aspect van de plaag wordt gevormd door het feit, dat de cysten gedurende 8 a 10 jaren levens krachtig blijven. Poot men binnen die tijd weer aardappelen, dan treedt de aantasting weer op. Wel wordt in het verloop der jaren het aantal eieren, dat uitkomt, steeds minder, zodat na een aantal jaren de aaltjes zo zijn af genomen, dat er weer eens een keer een goed gewas aardappelen ver bouwd kan worden. In Nederland is de aardappelteelt echter zeer intensief. Er zijn percelen, waar ieder 'aar aardappelen worden geteeld, zoals o.m. in de volkstuintjes, in andere gevallen is dit eens in de twee of eens in de drie jaren. Wat zal er nu gebeuren met een perceel dat licht besmet raakt en waarop elk jaar aardappelen geteeld worden? In de eefste jaren merkt de boer niets. Maar de aaltjes in de grond vermeerderen zich sterk en de besmettingsaard stijgt steeds. Na enige jaren telen zal men in het ge was enige plekken zien, waar de aardappelen slecht groeien. Worden in volgende jaren weer aardappelen geteeld, dan breiden de plekken zich uit, zodat binnen enkele jaren een totaal misgewas optreedt. De boer noemt de grond dan „aardappelmoe''. Poot hij nu gedurende enkele jaren geen aardappelen, dan sterven er een aantal eieren af en, dan kan wellicht weer eens een middelmatig gewas verkregen worden. Daarna ishet ech ter weer voor vele jaren mis. De j aardappelteelt moet voorlopig opge geven worden. De bestrijding. Een bestrijdingsmiddel tegen deze plaag is nog niet gevonden. Daarom zal de aardappelcultuur op besmette percelen grond verboden moeten worden, totdat de besmetting gewe ken is, dat is na ongeveer 10 jaren. Vervolgens zal op de onbesmette percelen hoogstens eenmaal in de drie jaren aardappelen op eenzelfde perceel verbouwd kunnen worden. Voor vele aardappelverbouwers, die thans nog hun gewassen zo schit terend te velde zien staan, lijken deze maatregelen onzinnig ingrijpend. Zij kunnen zich niet voorstellen, dat de bedreiging zo ernstig is. Ervaring elders. Voorbeelden uit het buitenland le ren echter wel beter. De ziekte is in 1913 in Rostock in Duitsland het eerst geconstateerd. Vervolgens in 1917 in Engeland, in 1922 in Zweden, in 1928 in Denemarken en in ons land bij Katwijk en op Long Island tegenover New York in 1941. Het echte Engelse aardappeldistrict Yorkshire, waar vroeger gemiddeld eens per twee ja ren aardappelen verbouwd werden, levert thans een somber beeld van talloze misgewasen op. Ongeveer 75 van de grond is daar thans min of meer besmet. Aardappelteelt is nog slechts eens per 5 tot 7 jaren moge lijk. Het is nog niet te laat. Het eerste begin in Nederland is er, voornamelijk in volkstuintjes waar steeds aardappelen worden geteeld en sommige duinpannen. Als wij niet oppassen, zal het ons gaan als in En geland, Zweden en Denemarken. Zachte heelmeesters hebben nog al tijd stinkende wonden gemaakt. Het mes moet er in, en diep! Alleen daar door kan de Nederlandse land- en tuinbouw voor ernstige moeilijkheden KATHOLIEKE OPLEIDING VOOR JOURNALISTEN In September a.s. zal een aanvang worden gemaakt met een 2-jarige cursus aan het instituut voor de ka tholieke journalistiek, gevestigd bij de Nijmeegse Universiteit. Deze cursus beoogt in hoofdzaak hun, die een universitaire of schrif telijke opleiding voor de journali stiek volgen, alsmede hun, die reeds werkzaam zijn in de journalistiek een geheel op de journalistieke prac tijk ingestelde scholing te geven. De lessen zullen gegeven worden in een der collegezalen van de Nij meegse Universiteit en wel geduren de ongeveer 30 weken per jaar op iedere Vrijdagavond en Zaterdag on der leiding van Jap Nieuwenhuis, oud redacteur van De Maasbode, thans perschef der gemeenten Rotterdam. Op schriftelijke aanvrage bij het se cretariaat van het curatorium van het instituut (p/a bureau mr. W. Huy- nen, Postbus 169, Den Haag), wordt aan belangstellenden toegezonden 'n brochure, waarin alle nadere gege vens staan over bovengenoemde op leiding alsmede omtrent de moge lijkheden tot het volgen, van hetzij een universitaire opleiding, hetzij een schriftelijke cursus voor Journali stiek. Benoeming Bisdom Haarlem Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Rector van „de Weeshuizen" te Rotterdam, de zeer- eerw heer A. C. J. van Houten die kapelaan was te Rotterdam (H. Jozef) EERSTE KAMER In de gistermiddag onder voorzit terschap van de heer Kranenburg ge houden openbare vergadering der Eerste Kamer heeft de heer de Wilde namens de commissie tot onderzoek der geloofsbrieven geadviseerd tot toelating van de volgende nieuw be noemde leden: J. P. Schalker (CP, N.), prof. dr. L. J. C. Beaufort (K.V. P.), mr. G. E. van Walsum (Arb.). H. J de Dreu (Arb,) en mr. W. C. Wen- delaar (V.V.D.), Dienovereenkomstig werd besloten De vier laatstgenoemden, zomede de heer mr. P. J. Witteman (K.V.P.), tot wiens toelating in de vorige ver gadering was besloten, werden be ëdigd en namen na een gelukwens van de voorzitter hun plaatsen in. De voorzitter zeide te verwachten, dat de memorie van antwoord inzake de ontwerpen tot herziening der grondwet zo tijdig gereed zal zijn, dat de openbare behandeling dezer ont werpen op 1 of 2 September zal kun nen geschieden. Hierop ging de Kamer in' de afde lingen tot onderzoek van deze en een tweetal andere ontwerpen. NA DE RAMP TE VALKENBURG. De burgemeester van Valkenburg heeft aan de commandant van het gelijknamige vliegveld, waar het ongeluk met de Firefly is gebeurd, gevraagd om de noodzakelijke oefe ningen zoveel mogelijk boven de duin- en kuststrook te houden. De burgemeester zal ook stappen doen bij het betrokken departement BEGRAFENIS SLACHTOFFERS De slachtoffers van het vliegtuig ongeluk met de Fire Flymark IV zul len beiden met militaire eer begra ven worden. Voor de ade'borst eer ste klasse K M. R. (Kon. Marine reserve) F. J. C. Meulenberg wordt Vrijdagmorgen 27 Augustus om 10 uur een Requiemmis opgedragen in de Pauluskerk. Linaeuslaan 6 te Utrecht. Om 10.45 vertrekt de be grafenisstoet met militaire eer naar de R.K. begraafplaats aan de Bilt- straat •(Museumbrug). Ook de matroos-schrijver tweede klasse F. J.' Palings wordt Vrijdag morgen 27 Augustus begraven. Het is nog niet bekend, in v/elke kerk te Gestel de Requiemmis zal worden opgedragen. Na de H. Mis vertrekt de begrafenisstoet met militaire eer naar het kerkhof te Oud-Gestel. Df. BRONKHORST HOOGLERAAR IN UTRECHT. Dr. W. Bronkhorst, geneesheer-di recteur van het K.A.B.-sanatorium Berg en Bosch te Bilthoven, is be noemd tot buitengewoon hoogleraar in de faculteit der geneeskunde aan de Rijks-Universiteit te Utrecht om onderwijs te geven in de longziekten. POST VOOR MILITAIREN ONDER WEG NAAR INDIë. Op 27 Augustus a.s. vertrekt, zo als reeds gemeld, het s.s. „Grote Beer" met militairen aan boord naar Batavia. Wil men de opvarenden in Port Said of direct bij aankomst in Batavia correspondentie doen toe komen. dan óient deze uiterlijk resp. op 29 Augustus en 12 September ter post te zijn bezorgd. POST VOOR Hr. Ms. .ZEEHOND" EN „O 24". Op 15 September as., vertrekken Hr. Ms. „Zeehond" en „O 24" naar Curasao. De schepen zullen van 23 24 September in de haven van Pon- -ta Delgada (Azoren) vertoeven en op 9 October 1948 te Willemstad aan komen. De opvarenden kunnen in Ponta Delgada post ontvangen, mits deze uiterlijk op 17 September, en in Willemstad mits ze uiterlijk op 2 October in de brievenbussen zit. INKRIMPING PERSONEEL C.C.D. Evenals bij de prijsbeheersing zal ook bij de centraler controledienst een belangrijke reorganisatie worden doorgevoerd. Dit zal een aanzienlij ke inkrimping van het personeel ten gevolge hebben. De eerste ontslagen. 250 in totaal, zullen eerst 1 November a.s. vallen. Er zu len er nog meer volgen. De inkrimping bij deze dienst is een gevolg van de alge mene bezuinigingsmaatregelen,, wel ke thans op alle departementen wor den doorgevoerd en staat mede in verband met de vermindering van de controle-werkzaamheden. OVERMAKING VOOR LEVENSONDERHOUD. De Nederlandse Bank deelt mede, dat de verleende bijzondere ver gunningen tot periodieke overma king naar het buitenland van gelden uit hoofde van levensonderhoud in het algemeen haar geldigheid per ultimo 1948 verliezen. Zij verzoekt nieuwe aanvragen reeds thans bij haar Afdeling Le vensonderhoud in te dienen. Het overleggen van een nieuwe vragenlijst kan in het algemeen ach terwege blijven, indien de aanvrage vergezeld gaat van een verklaring van het kantoor of de instelling, waarbij de rekening van de niet-in- gezetene wordt onderhouden, dat naar de dit kantoor of deze instel ling bekende gegevens, geen veran deringen in de omstandigheden van de begunstigde, geldende bij het te kenen der oorspronkelijke vragen lijst zijn ingetreden. GEÏMPORTEERD VLEES NIET GESCHIKT VOOR CONSUMPTIE. Handel wijst verantwoordelijk heid af. Naar aanleiding van de klachten van vele slagers over de slechte kwaliteit van het geïmporteerde vlees wijst de ondervakgroep import van vlees, spek en ongesmolten dierlijke vetten op het feit, dat de aankoop van vlees geheel in handen is van de overheid. Na het wegvallen van de leve ringsplicht voor de boeren heeft het bedrijfschap transacties afgesloten met België over levering van be vroren vlees. Alvorens het vlees werd ingevoerd hebben enkele ambtenaren van het bedrijfschap het vlees in België gekeurd. Bij aankomst m Holland echter bleek het vlees voor een gedeelte onge schikt voor de consumptie. Het be trof partijen die door de Belgische regering uit Argentinië waren aan gekocht, die lange tijd in België of Engeland opgeslagen zijn geweest en tenslotte aan de Nederlandse ïe- gering zijn^ verkocht. OVERWEGBOMEN BETER ZICHTBAAR. De Nederlandse Spoorwegen expe rimenteren thans met een nieuw middel om de overwegbomen des avonds beter zichtbaar te maken. Het materiaal bestaat uit microsco pisch kleine glasbolietjes, die op me taal geplakt worden. Deze glasbolle tjes reflecteren het opvallende licht van de koplampen van auto's, enz. Bij vol licht ziet men de spoorwegover gang reeds op 1000 meter afstand, bij dimlicht op 500 meter. Behalve bij de overwegbomen is het materiaal ook aangebracht bij de Andreaskruisen bij verschillende onbewaakte overwegen. Men verwacht van déze maatre gel veel succes. Elke weggebruiker, die des avonds voor een overweg wacht, moet er echter voor zorgen zijn lampen op stadslicht te dimmen, daar anders een tegenligger verblind v/ordt. OP CREDIET EN TOCH CONTANT De gemeenteraad van Enschede besloot deel té nemen in het stich tingskapitaal van een door de geor ganiseerde detailhandel te stichten instituut, dat een borgstellingsfonds wil vormen, waaruit de nadelen kunnen worden bestreden welke voor de zakenlieden ontstaan, nu vele werknemers in verband met de hoge prijzen niet altijd in de gele genheid zijn om contant te betalen. De credieten worden alléén verleend aan bonafide personen, met inacht neming' der bepalingen van het re glement voor de gemeentelijke volkscredietbank. Zij zullen worden gebruikt tot betaling der artikelen, welke de credietnemer wenst te ko pen bij de bij de stichting aangeslo ten winkeliers. BRANDSTOFFEN VOOR KAMER BEWONERS. Tussen 29 Augustus en 11 Septem ber moeten bij de plaatselijke distri butiediensten aanvraagformulieren worden afgehaald voorbrandstoffen voor kamerbewoners. Tussen 12 en 25 September moeten de formulieren worde t ingediend. KALME BEURS De omzetten op de effectenbeurs waren gisteren door elkander geno men weliswaar van bescheiden af metingen, doch de beurs had toch DISTRIBUTIENIEUWS NIEUWE BONNEN VOOR HET TIJDVAK VAN 29 AUGUSTUS t.m. 11 SEPT. 1948. Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van: BONNEN VOOR BROOD EN VLEES. 164, 166 vlees 100 gr. vlees (geldig t.m. 18 Sept.) 165 vlees 300 gr. vlees (geldig t.m. 18 Sept.) 167-1 brood 800 gr. brood (gel dig t.m. 4 Sept.) 168 brood 400 gr. brood (gel dig t.m. 4 Sept.) ALLE BONKAARTEN 169 alg400 gr. brood of 1 rantsoen vermicelli e.d. 170 alg250 gram boter of margarine of 200 gr. vet 171 alg100 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel 172 alg. 500 gram suiker, bo terhamstrooisel enz. of 1000 gram jam, stroop enz., of 500 gr. versnaperingen BONKAARFTEN KA, KB, KC 810. 177 alg.225 gram huishoud zeep of 180 gr. toilet zeep 176 alg200 gr. kaas of 250 gr. kostl. kaas 175 alg250 gr. boter of mar garine of 200 gr. vet B-189, C-191 500 gram boter of margarine of 400 gr. vet BONKAARTEN KD, KE 810. 183 alg450 gr. huishoudzeep of 360 gram toilet zeep 182 alg100 gr. kaas of 125 gr. korstl. kaas 181 alg125 gram boter of margarine of 100 gr. vet E-195 *500 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel of kinderbiscuits. TABAKS- EN VERSNAPERINGEN- KAARTEN ENZ. QA, QB„ QC 808. 99 versn200 gram versn. of 200 gram suiker, bo terhamstrooisel. enz. of 400 gram jam, stroop enz. 102 versn. 100 gram versn. of 100 gram suiker, bo terhamstrooisel, enz. of 200 gram jam, stroop, enz. Res. G tabak. 100 gram versn. of Res. E versn.100 gram suiker, bo terhamstrooisel, enz. Res. H versn.of 200 gram, stroop enz. BONKAARTEN ZA, ZB, ZC, ZD, ZE MD, MF, MH 808. (Bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken). Geldig zijn de bonnen van strook P Deze bonnen zijn 14 dagen geldig. De bonnen 164, 165, 166 vlees blij ven geldig t.m. 18 September. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 27 Augustus wor den gebruikt. geen doods voorkomen, daar enke le hoeken nu en dan nogal wat acti viteit ten toon spreidden. Aanvan kelijk was de stemming goed prijs houdend en de koersen vertoonden algemeen een neiging tot verbetering maar in het tweede gede&H van de beurstijd scheen de vraag volkomen verzadigd en trad de reactie in, zo dat tegen het slot werd gehandeld op de prijzen van het openingspeil of in enkele gevallen zelfs nog iets daar beneden. Aanvankelijk werd nog goede belangstelling aan de dag gelegd voor HVA, die op 254 ingezet, onder de nodige schommelingen naar boven gingen tot 258, maar nader hand zakte de koers weer in tot om streeks 254, terwij1 in het laatste ge deelte van het beursverloop de af faire in dit fonds gering was. De beleggingsmarkt was kalm. Dit verhinderde niet dat in de Neder landse staatspapieren alles bijeen toch iets meer omging dan Dinsdag. De koersen waren echter vrijwel on gewijzigd. De Amerikaanse markt lag verlaten. TEGEN WIL EN DANK DOOR PERCY KING 49) Als verdwaasd staakte August de meedogenloze kastijding. „Wat doen we met hem?" „Aan de politie uitleveren natuur lijk!" Hy schudde van neen. „Ze zoeken jou Marianne. Onmogelijk, de poli tie er in te halen! Kom mee! Zij heb ben mij mijn revolver afgenomen, ik kan die van Klausen gebruiken a's de nood aan de man komt." Hij stak het wapen in rijn zak. Hun jassen en hoeden hingen aan de standaard in de gang. Vlug trok ken'zij ze aan, daalden de stoep af. Zó waren rij buiten of de lichten van een auto naderden. August dacht te boffen en wilde de chauffeur een teken geven, toen deze uit zichzelf al voor perceel 43 stopte. Een por tier werd geopend en uit de wagen sprong een man die August op dit moment liefst aan het andere eind van de wereld wenste. „Ha!"' schalde de stem van Upp- ström. „Daar heb ik jullie! Natuurlijk samen hè?" Marianne kreunde. August balde rijn vuisten. „Ik arresteer jullie allebei! Pro beer nog eens me door de vingers te glippen! Steek je handen uit, Söder- man!" De boeien kwamen voor de dag. Doch August had geen aandacht voor de inspecteur. Een tweede auto was verschenen, waaruit hoofdin specteur Lund en tot August's ver bazing, maar niet minder tot zijn vreugd Anders Svartan stapten. „Meneer Svartan," haastte hij zich uit te leggen, „naar boven! U zult er Hugo Klausen vinden! Hij lokte juffrouw Karlsson naar Bernadotte- straat 43 en dwong haar mij een brfef te schrijven om óók daar te komen. Uren lang hebben wij ge bonden op de vloer van een slaap kamer gelegen. Het lukte me. Klau sen neer te slaan en zó konden we ontsnappen." Hoofdinspecteur Lund beval: „Upp- ström blijf hier met de arrestanten wachten tot we terug zijn." Met Svartan ging hij perceel 43 binnen. „Versta je geen Zweeds? Ik zei je, je handen uit te steken!" herhaalde de inspecteur vijandig. „Je kunt proberen, die twee om de tuin te lei den, maar mij neem je niet tuk!" Gelaten liet August zich boeien. Marianne klemde zich aan zijn arm vast, onder het uiten van een kreet van protest. Uppström grijnsde. „Als ik nog 'n stel had deed ik ze jou om! Je dacht het gewonnen te hebben, omdat de hoofdcomissaris zich door jou en je patroon liet lijmen, hè? De- bordjes zijn verhangen dame! Het zal me "n waar genoegen zijn, je in een cel te zien!" „Doe me voor vijf minuten die din gen af Uppström,' verzocht August ziedend van drift, „en ik zal je ant woorden!" „Is alles al niet erg genoeg zon der jullie getwist?" verweet Marian ne. Het huilen stond haar nader dan het lachen. ,Ach is de dame zo teer van ge voel?" spotte de inspecteur. „Dat zal wel anders worden, als zij eerst maar eens een behoorlijk tijdje heeft ge bromd!" Op scherpe toon verklaarde August „Jul'ie is voorgeschreven, je fat soenlijk tegenover arrestanten te gedragen. Ik zal zorgen dat daar de hand aan wordt gehouden." Uppström's kleine ogen flikker den venijnig. „Je kunt óp je wen ken worden bediend.' Hij deed twee stappen achterwaarts, zette zich in postuur en bracht August een hevige vuistslag op de linkerkaak toe. De mishandelde zwaaide even heen en weer, wankelde, doch viel niet, daar Marianne snel de armen om hem heen sloeg en zich" tussen beide te genstanders plaatste. Een afgemeten stem zei: „Daar zul je je voor te verantwoorden hebben, inspecteur Uppström. Onmiddellijk naar het bureau! Ik maak rapport omdat je het waagde een weerloos arrestant te mishandelen." Hoofd inspecteur Lund was met Svartan uit perdeel 43 gekomen juist toen zijn ondergeschikte August de kaakslag toediende. „Ik werd er toe uitgedaagd," mok te Uppström. „Hij beledigde me." „Een leugen!" protesteerde Marian ne heftig. „Hij Lund legde haar met een handge baar het zwijgen op: hij richtte het woord tot de inspecteur. „Op het bu reau spreken we elkaar nader. Doe nu wat je gezegd is. Ik belast me met de overbrenging van de ar restanten." Kwaadaardig grijnzend stapte Uppström in zijn taxi. Svartan zei: „De vogel was gevlo gen August, Klausen moet .via het dak zijn ontkomen. We vonden de sfukgetrokken korden in de slaap kamer: Je vergaringen werden er door bevestigd. Kun je hem niet de boeièn afnemen. Lund?" „Als mijn sleutel past, dan met al le soorten van genoegen." De sleutel paste en August was wederom vrij man. Arm in arm zat hij met Marianne tegenover zich twee mannen van wie hy wist, dat a1 mochten zij hen op dit ogenblik nog als verdachten beschouwen, in elk geval geen -onhebbelijkheden te ver wachten waren. XX. Het was twee uur in de morgen. Anders Svartan lag op de divan van zijn hotelkamer. August zat somber weggedoken in een fauteuil. Marian ne Karlsson bevond zich op het po litiebureau; die wetenschap veroor zaakte hem een onzegbare ellende. Het meisje was zeer teneergeslagen geweest toen hij haar verliet; toch poogde zij nog dapper te glimlachen Zij rekende er blijkbaar op, dat hij alle zwarigheden uit de weg zou weten te ruimen en hij had niet het geringste vertrouwen meer in zichzelf. Verwijtend zei Svartan: „Je luis tert niet naar me vriend." „O, neem me niet kwalijk, meneer Svartan!" „Heb ik vorspeld, dat het meisje binnen vierentwintig uur op vrije voeten is, ja of neen! Het gfbeurt, mits je meewerkt/' „Alles waartoe ik in staat ben, is hier zitten en luisteren." „Juist de medewerking, die ik van je verlang. Maar voor de drommel, je luistert weer niet!" „Van nu af aan zal ik het doen." „Dus ik herhaal: ik heb mijn theo rie betreffende de moord op Gunnar Lundqvist en de diefstal in het „Sint Olaf' herzien. De schurk, die wij als Klausen kennen, deed samen met Lars Fermer. Uit hetgeen je hoorde, toen je gebonden in de slaapkamer lag, blijkt allereerst dit: het hals snoer was in Klausen's bezit en hij gaf het de vrouw, die er mee naar Teddy Blom moest gaan, bij wie zij en hij voorlopig veilig zouden zijn. Natuurlijk zoekt de politie met een fijn stofkammetje heel Stockholm af,, maar ik geef je op een briefje, dat zy geen Teddy Blom vindt. Die me neer paradeert onder een heel andere naam in het adresboek vooropge zet, dat hij er in paradeert, wat hoogst onwaarschijnlijk is." „Daar is veel voor te zeggen," stemde August lusteloos toe. „Paula, de vrouw, beschuldigde Klausen dat hij Lars Folmer van kant maakte. Zij schijnt op haar manier van die Lars gehouden te hebben; jij distilleerde het uit de manier waarop zij te keer ging.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 14