Geslaagde sportuitwisseling Leiden-Gent De wereldwielerkampioen schappen op de weg Leiden won het athletiektournooi van Gent MAANDAG 23 AUGUSTUS 1948 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA I Leiden won athletiek, Gent eerste in het turnen J*^E DRIEDAAGSE SPORTUITWISSELING tussen Leiden en Gent behoort alweer tot het verleden.'n korte tijd slechts was het, maar een van de meest hartelijke wederzijdse genegenheid, waardoor het ideaal, dat de organisatoren zich voorstelden, weer een nieuwe schakel kreeg in de keten, welke men bezig is te smeden. Deze ko^te trip van de Gentse sportbroeders heeft oude banden weer vernieuwd en nieuwe ge legd en we zijn er zeker van, dat de kennismaking der Zuid-Nederlanders met hun noorderburen niet weinig zal bijdragen tot de ware geest van verbroedering, tot het elkaar beter begrijpen, tot het opdoen van indruk ken, waarin zowel het minder goede als het goede, dat men in elkanders levenswijze ziet er toe zal bijdragen, dat ieder voor zich er zijn voordeel mee zal doen. Voetbal, schermen en bridge gedeeld De ontvangst. Zaterdagmiddag rond 1 uur ver schenen de eerste voorboden van de Belgische gasten. Schepen Verhaest en zijn echtgenote war^n de eersten, die het Stadhuisplein opreden en har telijk begroet werden door burge meester van Kinschot, wethouder v. Schaik en de heer Coers. Daarna ar riveerden andere deelnemers aan de tour, w.o. Bob van de Berghe en de heer Rubens,, die de plannen voor de culturele uitwisseling voorbereiden in de vorm van een van 15 Septem ber tot 3 October te houden tentoon stelling van schilderijen van Vlaam se kunstenaars in de Lakenhal, een tentoonstelling, die veel belooft, woont de schone schilderkunst leeft nog voort in het oude Gent en ver schillende künstenaars zullen op deze expositie hun werken tentoonstellen. Daarna te half twee kwamen de drie autocars met sportdeelnemers en het eerste werk van het comité van ontvangen was hen bij hun gasthe- hen of -vrouwen onder te brengen. Dan te dyie uur volgde de officiële ontvangst teij gemeentehuize, waar de burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, allen hartelijk welkom, heette, om er vervolgens op te wij?, zen, dat dit nader contact met de Gentenaren ongetwijfeld zal bijdra gen tot een betere en hechtere sa menwerking, waarvan de grbndslag reeds gelegd is. Spr. hoopte daarbij, dat de begonnen vriendschap tot in lengte van dagen bestendigd moge blijven. Schepen Verhaest herinnerde ver volgens aan de hartelijke ontvangst van vorig jaar en hij uitte er zijn vol doening over, dat de uitwisseling ook op cultureel gebied zal worden voort gezet. Beide landen leven zich uit in* een geest van vrijheid en alleen reeds daardoor zullen de gelegde vriend schapsbanden niet weinig verstevigd worden. DE WEDSTRIJDEN. Een voor Leiden onbekende Sport werd Zaterdagmiddag om half vijf in de grote Stadsgehoorzaal gedemon streerd, n.l. Basketball. Een interes sant en spannend spel, dat het mid den houdt tussen luchtbal en korfbal, waarbij twee ploegen, ieder van vijf man, tegen elkaar uitkomen en moe ten proberen de bal in een ring te werpèn, die drie meter boven de grond is aangebracht. De heer Coers, amtb. lich. op voeding, verwelkomde de Gentse ploeg en het Amsterdamse Basket ball-team, dat voor deze wedstrijd was uitgenodigd, om tegen de Beglgi- sche gasten te spelen. De heer A. Schmüll, uit Amster dam, gaf vooraf een korte verklaring van spel en spelregels, wdarna bei de ploegen de zaal betraden. Onmid dellijk viel op, dat de Amsterdam mers een klasse ^waarder waren, waar tegenover stond, dat de Gente naren in techniek beslist de meerde ren waren. Aanvankelijk hadden de Amster dammers voordeel van hun grotere lengte, zodat de stand al spoedig 8-L-4 voor de hoofdstedelingen was. Gent veranderde daarna van tactiek en kwam toen zo geducht opzetten, dat zij de stand tot 1319 in hun voor deel veranderden. Voor de rust maakte Amsterdam er nog 1519 van. De Gentenaren hadden deze voorsprong te danken aan het feilloos benutten van de -tfrij talrijke straf- worpen, terwijl Amsterdam van een dergelijke gelegenheid maar zelden gebruik maakte om een punt te ver dienen. Na de rust ongeveer eenzelfde spelbeeld als de eerste *helft. Het eindresultaat was tenslotte 3534 in het voordeel van Gent. Rest van LeidenLa Gantoise 33. Te half vijf moest de wedstrijd tus sen de Rest van Leiden, voornamelijk bestaande uit spelers van de vierde klasse K.N.V.B. en het reserve elftal La Gantoise een a.anvang nemen. Maar, als altijd werd het later en toen eindelijk de spelers waren op gesteld, naderde het muziekkorps in de verte en weer was het wachten.... Jammer genoeg, want de Braban- gonne, welke men hierna ten gehore bracht, had men beter achterwege kunnen laten De wedstrijd zelf had niet veel om het lijf. Het kon bijna ook niet an ders, want de spelers, gerecruteerd uit Lugdunum, LDWS, ASC, LFC en Rodenburg,staan na de zomerrust aan het begin van de oefenwedstrij den voor de a.s. competitie en dus was er nog niet veel van te verwach ten. Ook de reserve-Gentenaren, hoe wel zo nu en dan aardig samenspel demonstrerend, verkeren in hetzelf de geval, zodat het verloop al gauw verteld is. De Leidenaars waren, vooral door de actieve linksbuiten Teeuwen, in het begin het meest in de aanval en hadden de gasten niet over zulk een actieve doelman beschikt als van Iseghem, dan waren er spoedig doel punten gekomen, maar deze hield zijn doel op uitstekende wijze schoon totdat na 26 min. Philippo zijn elftal de_ leiding wist te geven (1—0). Evenwel, vier minuten later was de stand weer gelijk, toen v .d. Wiele de bal, welke keeper Ou/3shoorn na een kopbal van Bauwens had laten val len, inliep (11). Uit een vrije trap wegens hands even buiten het straf schopgebied kopte Philippo fraai in, doch v. Iseghem redde met een kat achtige sprong. Inmiddels waren de burgemeester, weth. van Schaik en schepen Verhaest gearriveerd om de wedstrijd te volgen. Door een fout van Rietbergen, die de bal te zacht op zijn doelman terugspeelde kreeg Larmuseau een schone kans en het was 12. Hetzelfde spelbeeld na de ru§t. Da delijk enige corners op het Gentse doel, doch zij werden alle afgesla gen, maar na 6 min. wist Philippo na goed doorzetten bij een op van Iseghem teruggespeelde bal gelijk te maken (22). Door Lippens herna men de gasten de leiding (2—3) en ieder dacht, dat hiermede tenslotte het pleit wel beslecht zou zijn, doch kort voor het einde kreeg Leiden nog een corner te nemen, welke door Teeuwen goed werd genomen, waar bij de bal via de rug van Philippo in het doel verdween (33). Daar mede kwam het einde. Hierna werd de wedstrijd tussen het Leids Gemeentepersoneel en dat van Gent gespeeld. De Leidse Voet balbond had de vergunning hiertoe geweigerd, het uitkomen van de di verse spelers uit onderscheiden clubs be.schouwd als „lid voetbal". Dat is het ook wel, zodat de LVB wel in zijn recht staat, maar alleen vragen we ons af, waarom het uitgevaardig de speelverbod eerst afkwam op de morgen van de wedstrijd,, toen de Gentse spelers reeds onderweg wa ren en er dus,geen tegenpartij meer voor te vinden was In de eerste helft wist het Leids elftal goede tegenstand te bieden, maar ook hier kwam na 26 minuten het eerste doelpunt, in het voordeel evenwel van de gasten, die door Le- fèvre de leiding namen (01). De druk, der Gentse voorhoede bleef aanhouden, maar de Leidse achter hoede hield stand tot de rust, terwijl de Gentse keeper twee bijna zekere doelpunten wist te voorkomen. Na de hervatting wist Gent uit een hoek schop direct te doelpunten (02), terwijl Allegaart er nog twee doel punten aan toevoegde (04). Er werd met het oog op de invallende duisternis slechts tweemaal 35 min. gespeeld. DE SCHERMWEDSTRIJDEN. Te 7 uur begonnen in de -bovenzaal van „Amacitia" de schermwedstrij- den. Allereerst waren de partijen op floret aan de beurt en het was al spoedig te zien, dat de Gentenaren hier met grote cijfers zouden winnen, want hun meerderheid op de Leide naars sprak boekdelen. Het werd 124 voor Gent. Gent kwam uit met: de Groo, Thaye, Bernart en Henriet, terwijl voor Leiden trok ken v. Kampen, Ligtenebrg, de Ja ger en v. d. Beid. De Thaye verloor 1 partij, Henriet 3, terwijl de beide andere Belgen al hun partijen won nen. De winstpartijen voor Leiden waren: Ligtenberg en v .d. Belt ieder 1, de Jager 2. Op sabel ging de strijd meer gelijk op. Het resutaat werd hier een 97 overwinning voor Leiden, dat uit kwam met v. Vliet, P. Erades, de Ja ger en Verzijden. Van Vliet won al zijn partijen, Verzijden 3, Erades en de Jager ieder 1, terwijl de resulta ten voor de Belgen \^aren: Alexan- dr 3 gew., Raes en de Poorter ieder 2, terwijl Kakebeeke al zijn partijen verloor. Na het floretschermen werd een demonstratie gegeven door de Bel gische floretkampioene mevrouw Schwind, die in twee partijen van v. Kampen en v. d. Beid won. Bij het sabelschermen werd de fraaiste partij te zien gegeven door v. Vliet en Alexandre, een partij in hoog tempo getrokken, met zuivere touché's van v. Vli^t, die al zijn par tijen won. In aansluiting op de équipewed strijden vond gisterennamiddag in een der zalen van het Grand Hotel ,.Huis ter Duin" te Noordwijk aan Zee een individuële sabel wedstrijd plaats. Bij de aanvang bood de leider van de Gentse schermers, de heer dr. de Groo, aan de Leidse captain een schit terende ets aan, hetgeen door de Lei- denaren zeer op prijs werd gesteld. Er namen in totaal 15 sabreurs deel, zodat er werd geschermd in twee poules. Van elke poule gingen de vier bestgeplaatsten over naar de finale. Daarin plaatsten zich tenslotte ra spannende strijd 4 Gentenaren en 4 Leidenaren. Van Vliet slaagde er niet in zijn nederlaag tegen Alexandre met Pasen e.oed te maken en moest in een mooie nartij met 54 het onderspit delven. Hij veroverde echter een eervolle tweede plaats. g.p. o.t. g.t. 1. Alexandre (G.) 7 17 25 2. Van Vliet (L.) 6 20 34 3. Verzijden (L.) 4 26 26 4. Van Ouakebeke (G.) 3 25 27 5. Van Hilten (L.) 3 27 23 6. Erades (L.) 2 30 21 7. Raes (G.) 8. Wijndaels (G.) Na afloop reikte de burgemeester van Leiden, die met schepen Verhaest van Gent het grootste gedeelte van de wedstrijd had gevolgd, de prijzen uit. In de Stadsgehoorzaal ving te 8 u. de keurturnwedstrijd aan tusserf de oioegen van Leiden en Gent. Dat de Leidenaars een zware dobber aan hun tegenstanders in deze tak van sport zouden hebben, was bekend, want de Belgen staan als goede tur ners bekend. Inmiddels hebben de niet zo talrijke toeschouwers van uit- 1 33 19 De Zweed Snell die Zaterdagmid- _ag in Valkenburg het wereldkam pioenschap voor amateurs won in 5 uur 16 min 22,1 sec. stekende sport kunnen genieten en vooral de Belgen Marien en Cattoir lieten verrassend goed werk zien, waarvan de aanwezigen volop heb ben genoten. De cijfers der best ge- plaatsen wijzen zulks ook zeer goed uit: De resultaten waren als volgt (tus sen haakjes de bfcste prestaties): Gent: Rek 93.4 pnt. (G. Marie 18.6, Ringen 98 (G. Marien 18.7.), Paard voltige 78.5 (G. Cattoir 16), vrije oefeningen 106.5 (G. Marien 19.5),' brug 97.2 (G. Marien 19.2), paard- springen 89.3 (G. Marien 18.9), to taal 562.9 pnt. Leiden: Rek 92.6 (J. Pommer 16.4), Ringen 92 (J. Pommer en Vink 15.9), paard voltige 72.3 (J. Pommer 14.4), vrije oefeningen 86.18 (J. Pommer 18), brug 90.1 (J. Pommer 18), paardspringen 91.3 H. den Hertog 17.2). totaal 525.1 pnt., zodat Gent won met een voorsprong van 37.8 pnt. BRIDGE. Zaterdagavond begon het bridge- tournooi in het Gulden Vlies met de viertallenwedsrtijd. De Belgen won nen met 42. Gistermiddag werd gespeeld voor de beker beschikbaar gesteld door de heer Vrijenhoek. Leiden won met 69 pnt. en legde dus beslag op de beker, die driemaal in totaal moet worden gewonnen om eigendom te zijn. Het besluit. Tot besluit van dit sporttournooi werd gisteravond in de Stadsgehoor zaal een feestavond gehouden, welke zeer druk bezocht was en waar geen der Gentse sportvrienden ontbrak. Vandaag hadden de gasten nog ge legenheid tot wat bezoek aan de stad ^n hedenmiddag rond 5 uur zullen ze weer naar huis vertrekken. WANDELSPORT Int. concours te Leiden. Hoewel de weersgesteldheid in de vroege echtend weinig goeds voorspelde, Za terdag was het even beter, voor het welslagen van het groot Internatio naal Wandel-Concours, georganiseerd door de Leidse Wandelsportverg. O. O. en de Leidse Neutrale Wandel- verg. P.P.A.D.V.M.-combinatie, hebben de ruim duizend deelnemers zich over het weer waarlijk niet te beklagen gehad. De diverse uitslagen waren: Zaterdag: 30 K.M.: 1. Excelsior, Delft; 2. Penn en Bauduin, Dordrecht. 20 K.M.: 1. Ned. Spoorwegen, Utrecht. 2. Ned. Middenstandsbank, A'dam. Militairen: 1. Militaire Politie, den Haag; 2. Hoofdkwartier Gen. Staf. Zondag: 40 K.M.: 1. Bousseau Boys, A'dam; 2. Schakelboys, den Haag. 30 K.M.: 1. T.Ó.P., Utrecht; 2. V.O.P.. 3. Viribus Unitis, Santpoort; 4. V.I.O.S., Leidschendam. 20 K.M.: 1. T.O.P., Utrecht; 2. Werk spoor, Utrecht. 10 K.M.: 1. T.O.P., Utrecht; 2. De Jolige Tippelaars, Delft; 3. D.E.S., Delft. Jongste deelneemster T Bonte, Utrecht. Jongste, deelnemer C. Lut- hart, R'dam (7 jaar). Verste deelne mer Q. Massaro, Italië. Verste deel nemer P. Malloy, Dublin. HET WERELDKAMPIOENSCHAP cp de weg voor amateurs 1948 ia een wedstrijd gevirorden zonder historie. Van den beginne af is het een strijd geweest van elke renner tegen de afstand en tegen het feit, dat hü 18 maal de Cauberg moest beklimmen. En deze twee factoren hebben het koersverloop bepaald. Zij vergden, tezamen met de afdaling van de Geulemerberg, zo veel van de krachten der deelnemers, dat in elke ronde er renners afvielen, hetzij door vermoeidheid, hetzij door pech. waar door een achterstand was ontstaan, welke toch niet meer viel in te ha len. Geen wonder, dat twee derde gedeelte van 4e deelnemers dit kam pioenschap niet volbracht. De Zweed Harry Snell kampioen bij de amateurs Zo bleven de sterken van de ster ken over en onder hen was1 er de 31- jarige Zweed Harry Snell, een be kende figuur bij internationale ama teurwedstrijden, die over het meeste uithoudingsvermogen bleek te be schikken en voor zijn land in de laatste 18 ronden het wereldkam pioenschap veroverde. Een historische gebeurtenis voor Zweden, aangezien het nog slechts één keer in de geschie denis is voorgekomen, 21 jaar gele den. dat dit land een titel behaalde. Snell is de man voor de lange afstand, maar hij is alles behalve een sprin ter, die het er op aan kon laten ko men de strijd te beslissen op de laat ste 500 meter en zo was het verklaar baar, dat Snell, die bovendien nog vergezeld was van zijn landgenoot Vanlund, er in de laatste ronde tus senuit trok, nadat hij vele tientallen kilometers lang in het groepje van vier had meegereden, met onze land genoot van Est en de Belg Lerno. Niemand kon hem houden. Het begon al met de afdaling van de Geulemer berg, waar hij 10 sec. voorsprong wist te nemen en bij het beklimmen van de laatste Cauberg vergrootte hij zijn voorsprong met vele tientallen se conden, zodat hij met onbetwistbaar verschil als eerste door de finish bij de ere-tribune kwam. Het was een v'/aardige bekroning van de loopbaan van Snell, die van plan is er dit jaar mee yit te scheiden. Zoals we reeds schreven was het een wereldkampioenschap zonder hoogtepunten, de afstand en de Cau berg maakten uit wie de sterksten in dit gezelschap waren. En hoe hebben de Nederlanders zich gehouden? Slechts twee van de zes deelnemers hebben de finish bereikt. Van Est, die een buitengewoon goede ccurse heeft gereden en Plum, die zich op een der laatste plaatsen wirt te klasseren en nog het ongeluk had na de finish in botsing te komen met enkele te enthousiaste toeschouwers, v/aardoor hij een lelijke tuimeling maakte en zijn schouder blesseerde. Duyf had reeds pech in het begin en Drift kreeg moeilijkheden met zijn derailleur. waardoor ook hij de strijd moest staken. Voorting viel wat te gen en staakte de strijd nadat hij alles gegeven had wat er in hem was. Maar bij kon eenvoudig niet jneer. En Pe ters maakte een val, m de tweede helft van de wedstrijd, bij de Cau berg. waarschijnlijk ook door ver moeidheid veroorzaakt. En zo kwa men er maar twee Nederlanders aan, een toch wel wat teleurstellend resul taat. "Een grote moeilijkheid in geweest om het officieel resultaat van deze wegwedstrijd van amateurs te ver krijgen.De juryleden van aankomst en de tijd waarnemers hadden de eigen aardige gewoonte om onmiddellijk na afloop naar Valkenburg terug te ke ren, zodat geen der honderden bui tenlandse en Nederlandse journalis ten het officiële resultaat kon verne men. In de ochtenduren van Zondag zijn wij opnieuw op pad getogen en wij zijn er in geslaagd om althans het officiële resultaat van aankomst op de kop te tikken, evenwel zonder de tij den, want die waren nergens te vin den. Wel mochten wij verontschuldi gingen voor deze zonderlinge handel wijze van de zijde der organisatoren in ontvangst nemen, maar wat schiet men daar tenslotte mee op? Het officiële eindresultaat zonder de tijden, luidt als volgt: 1. en we reldkampioen Snell Zweden 5.16.22.1; 2 Lerno, Belgie 5.18.10.4; 3. Van Lund, Zweden 5.18.10.8. 4. van Est Nederland 5.18.12.3; 5. Pedroni Italië 5.20.3.5. Zonder tijden is de verdere klasse ring: 6. Lossie, België; 7. Lundh, Zwe den; 8. Beyaert Fr.. 9. Eernzer Lux.; BIJ HET ATHLETIEKTOURNOOI in het kader van de sportuitwisseling tussen Leiden en Gent hebben de deelnemers het bijzonder getroffen met het weer, al zag het er in de morgen niet zo heel fraai uit. Toen de wedstrijden een aanvang namen, scheen het zonnetje heel vriendelijk, zdtiat alles precies op tijd kon worden afgewerkt en.het laatste nummer te kwart voor vijf volgens schema kon beginnen. Als voorzitter van het comité Lei- den-Gent-Oxford sprak daarna weth. van Schaik een kort openingswoord, waarin hij zeide,' dat meer dan woor den de wedstrijden zelf hier aantonen wat de bedoeling dezer sportuitwisse ling is, waarna hij zeide, dat de sport meer bedoelt was dan sport alleen en dat de culturele samenwerking een gunstig gevolg daarvan is. Daarna werd met de afwerking van hët programma begonnen en afwis selend kregen we nummers van de stedenontmoeting en vrije nummers te zien, waardoor het programma veel interessants bood, want ook voor de vrije nummers waren goede in schrijvingen. De 100 M. werd eeh fraaie zege voor Wim Nota tegen de stevige ath- leet Rasschaert op de tweede plaats met slechts 0.1 verschil. De 1500 M. was onbetwist voor de Belgen, die de twee eerste plaatsen bezetten met ruime voorsprong op Jansen en Sou part, de 400 M. echter was weer voor de Leidenaars met de eerst en derde plaats. Kitfs won de 200 M. voor Rasschaert, de 800 M. was weer voor Na spannende strijd werd het 70-62 Het is een heel interessante strijd geworden, waarbij de deelnemers al heel weinig voor elkaar ohderdeden. De nummers boden al heel weinig krachtsverschil en langzaam klom men beide partijen in punten op. Het werd vier, vijf, twee, een punt ver schil en na acht nummers stonden bei de partijen gelijk op 44 punten. Weer kreeg Leiden een voorsprong van drie punten, na de 5000 M. was- de stand 5555, doch het discuswerpen bracht zf'n voorsprong aan Leiden (6358), dat de 4 maal 100 M. geen nederlaag meer voor Leiden kon brengen en cok dit nummer werd nog een zege, zodat Leiden tenslotte won met 7062 pnt. Te half drie werd het programma geopend met het défilé der deelne mers en na de opstelling voor de tri bune werd onder het spelen der volksliederen eerst de Belgische en daarna de Nederlandse vlag gehesen. Gent en ook de 5000 M. leverde de gakten een voorsprong van 3 punten. De 4 maal 100 M. tenslotte werd dank zij de goede Leidse ploeg een fraaie Leidse zege en het totaal van de loop- r.ummers was; Gent 40, Leiden 37 pnt. De technische nummers waren veel beter van de Leidenaars. Tweemaal bleven zij met slechts 1 pnt. verschil de minderen, doch tweemaal 83, bij vèrspringen en discus en eenmaal 7 4, bij kogelstoten, brachten de zege Uiteindelijk aan Leiden. De totalen der technische nummers waren. Lei den 33, Gent 22 pnt. De gedetailleerde uitslagen zijn: 100 M.: 1. W. Nota L. 11.—; 2. A. Rasschaert G. 11.1; 3. A. de Baere G. 11.2; 4. D. Nota L. 11.8. Leiden 6 pGent 5 pnt. 400 M.: 1. J. Pikart L. 53.3. 2. R. Beyls G. 54.4. 3. J. Riethoven L. 56. 4.É. Staelens G. 56.3. Leiden 7 p., Gent 5 p. 1500 M.: 1. D. Janssens G. 4.13.5; 2. J. Verfaillie G. 4.20.7; 3. J. Jansen L. 4.24; 4. J. Souparfc-L. 4.39. Leiden 3, Gent 8 p. 4 x 100 M.: 1. Leiden 46,2. Gent ^7.8. Leiden 7, Gent 4. Kogelstoten: 1. L. Mulder L. 11.18; 2. F. Puls G. 10.66; 3 H. Bresser L. 10.37; 4. F. v. Dierendonck G. 10.15. Leiden 7, Gent 4. Hoogspringen: 1. A. d. Pauw G. 1.65. 2. H. Stikvoort L. 1.60. 3. H Bresser I, 1.55; 4. Hebbelink G. 1.45 Leiden 5, Gent 6. 200 M.. 1. H. Kips L. 23.3; 2. A. Ras schaert G. 23.8; 3. de Baere G. 23.8; 4. J. Riethoven L. 25.2, Leiden 6, Gent 5. 800 M.: 1. A. Lowagie G. 2.4.2; 2. J. v. Rooyen L. 2.6.3. 3. J. Vernimmen G 2.15.1; 4. A. Hendriksen L. 2.20.9. Leiden 4, Gent 7. 5000 M.: 1. P Moreels G. 16.20.2. 2. C. Kraan L. 16.32.3; 3. Borriy G. 16.51; 4. J. v. Bakel L. 17.6. Leiden 4, Gent 7. Vèrspringen: 1. W v. Dorp L. 6.75; 2. H. Stikvoort L. 6.23; 3. G. Williockx G 6.11. 4. M. Hebbelink G. 5.54. Lei den 8, Gent 3. Discuswerpen: 1. Y. de Boer L. 32.93. 2. H. Bresser L 32.83; 3. J. Couck G. 29.55; 4. L. Puls G. 26.83H- Leiden 8, Gent 3. Speerwerpen: 1. J. Couck G. 49.23; 2. Y. de Boer L 43.75; 3. H. v. d. Star L. 43.27. 4. Wiliockx G. 31.90. Leiden 5, Gent 6. Tenslotte volgen hier de resultaten van de vrije inschrijvingen: 100 M.: 1. J. Rutgers Wik 11.9; 2. A. Beek Wik. 11.9; 3. W. Verplan- cken Bat. 12.—; 4. H. v. d. Wilk Holl. 12.1. 5. C. Segaar Holl. 3000 M.: 1. W den Dopper (Holl.) 10.22.6 sec.; 2. J. Kraan (Bat.) 10.27.2 800 M.: 1. J. Mooykind Bat. 2.8.9 sec.; 2. M. v. Keppel Wik. 2.15.3 sec.. A. Gordijn Wik. 2.16.1 sec.; 4. I Florijn Holl. 2.19.5; 5. P. Oostwouter Wik. Polstokhoog: 1. H. Bresser Bat. 2.90 M.; 2. M.' Hebbelink G. 2.70. 3. P. Paardekooper Bat. 2.60. 4 x 80 m.: 1. Bataven 2, 42.2 sec.; 2. Bataven 1 42.2 sec. 800 M. Jun. A: 1. A. v. d. LindA Holl. 2.8.2. A. Waasdorp Bat. 2 12.4; 3. J. Zoetmelk Wik.. 4. J. v. Haarlem Holl.; 5. L. v. d. Berg Bat.. 6 Th. Wisse Bat.; 7. J. v. Gastel Bat. 10. Fanti It.. 11. Heidelberger Zwits.; 12. Maidland Groot-Britt.; 13. Ferrari Italië; 14. Pedersen Denemarken; 15. Brun Zwitserland. 15. Schenk Zwit- serlan; 17. Rouchet Fr.; 18. ex aequo Rossi Zwitserland en Johansson Zwe den, Rasmussen Denemarken, Plum Nederland. De Belg Sch^e wint bij de profs Ondanks het feit, dat voor de eerste maal in de geschiedenis der wereld kampioenschappen zes renners per land mochten deelnemen, zijn er toch maar tien deelnemers over de eind streep gekomen na een zeer zware wedstrijd, welke beslissend was door de merkwaardige tactiek, die reeds in het begin van de koers door een aantal der coureurs werd toegepast. Tien van de 50 renners kwamen aan en van hen waren er 3 Belgen, 3 Ita lianen, 2 Fransen. 1 Zwitser en maar 1 Nederlander. In de derde ronde trokken de Belgen Schotte en Dupon er tussenuit, blijkbaar van mening, dat zij niet een tactiek van afwachten wensten toe te passen, maar reeds van de aanvang af de slag te slaan, welke in hun ogen misschien wel be slissend zou kunnen zijn en welke naar het koersverloop heeft geleerd, ook inderdaad de doorslag heeft ge geven. Want toen enkele ronden voor het einde, nadat de 21e was afgelegd, de afwachters hun slag dachten te kunnen slaan versnelden de leiders, die over nog zeer veel reserve bleken te beschikken, het tempo en de af wachters waren nergens meer, zij vielen terug, verkregen een grotere achterstand dan zij ooit hadden ge had en de meesten van hen verdwe nen stilletjes van het parcours, ont moedigd, gedesillusioneerd. Het is ons inziens ook de onjuiste tactiek geweest van de Nederlandse ploeg om in die afwachtende houding te vol harden en toen eindelijk Schulte een laatste poging deed om te redden wat er te redden viel, kwam hij juist iets te kort en ook hii moest de strijd sta ken. Het was alleen Sijen, de Lim burger, die de wedstrijd moedig uit reed en als laatste arriveerde, daar mede een voorbeeld gevend aan zijn landgenoten. Want ook Middelkamp, de titelhouder van 1947, de grote man van Reims, was zonder veel ophef na meer dan de helft van de afstand te hebben afgelegd uit de strijd ge gaan. blijkbaar ziende, dat het tempo der koplopers zo hoog was gelegen, dat er voor hem toch geen kans meer op een redelijk succes bestond. En met hem hadden het terrein van de strijd verlaten Lambrichs en Jans sen, de twee andere Limburgers en Pauwels, die reeds spoedig een ste vige achterstand opliep en volko men kansloos de hopeloze taak neer legde. Neen, de Nederlandse ploeg, op eigen terrein nogwel, heeft een pover figuur geslagen. En dat is ook het geval geweest van de grote Italianen Bartati en Coppi, waarvan de een de ander geen meter gunde en blijkbaar niet voor hun land uitkwamen, maar voor zichzelf of voor hun fabrieks merk. Het moet toch wel een zeer zwakke leiding zijn in het bestuur van de Italiaanse Wielerbond, die een dergelijke vertoning in de wereld kampioenschappen tolereert. Van ai de glorie en de grootheid van beide Italiaanse renners is in het Zuid-Lim burgse landschap op deze dag zeer veel verdwenen. De afstand en het feit dat 27 maal de Cauberg moest worden genomen, hebben evenals Zaterdag bij de ama teurs de doorslag in dit kampioen schap gegeven, wel een bewijs, dat dit circuit uitermate geschikt is voor een wereldkampioenschap. De belang stelling was op de tweede dag onge looflijk groot, nog zelden zullen zo veel mensen bij een sportwedstrijd aanwezig zijn geweest in Nederland. Gelukkig ging het met de organisa tie op de tweede dag heel wat beter dan Zaterdag, zodat het einde van dit wegkampioenschap kwam zonder in cidenten, zonder ernstige ongelukken, en zonder verdere strubbelingen. De genen, die reden t.ot juichen hadden waren de Belgen, die weer eens, evenals in 1938, toen Marcel Kint overwinnaar werd op de Cauberg, een wereldtitel mee naar huis namen. De officiële uitslag luidt: 1. Schot- t*' België, 7 uur 30 min. 42.5 sec.;. 2. Lazarides, Fr. 7.30.43.2; 3. Teisseire, Fr.; 4. Maggini, It.. 5. Dupon, België; 6. Ricci, It.; 7. Kubler, Zwits.; 8. Or- telli. It.. 9. Impanis, België; 10. Sijen. Slechts 10 renners hebben de wed strijd van 270 km. uitgereden. Swift-Combinatie. Gisteren werd een competitie-race gereden over 51 K.M., t.w. een teamrace. Tijd winnaar 1 uur 20 min. 15 sec. Winnaar werd de ploeg P. Bout hoorn, R. Riethoven, B. Kruit en R. Wallet; 2. W. Rijsbergen, Jac. de Jong, Vervooren en G. v. Velsen. Deze ploeg verloor 3 min., doch Rijsbergen en de Jong'zetten keurig door en bezetten nog een goede 2de plaats; 3. Jac. de Groot, H. Vos, H. Knopperts en J. Vermeulen. De stand na 3 wedstrijden is mo menteel: A klasse, 1. Bouthoorn, 5iu. 33-35; 2. Rijsbergen, 5-35-7; 3. K. Riethoven 5-37-15. B klasse. 1. B. Kruit, v5-22-37; 2. R. Wallet 5-24-32; 3. Knopperts 5-30- 50; 4. H. Vos 5-36-40; 5. Brugman. Er wordt nog een wedstrijd gere den en wel een pelotonwedstrijd over 90 K.M. A.s. Dinsdag en Don derdag onderlinge wedstrijden. Start 7 uur aan de Zijl.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 5