S)e ÊeidóeSoii^cmt GESLOTEN POORTEN Amerika eist terugroeping van Lomakin Nieuwe strijdvorm te Berlijn Perzië, het land der drie P's Directeur: C. M. VAN HAMERS VELD. Hoofdredacteur: TH. WILMER. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" ZATERDAG 21 AUGUSTUS 1948 39ste JAARGANG No. 114T3 NIEUW ASPECT IN DE STRIJD OM BERLIJN Bur. Papengracht 32, Telef. Redactie 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn. 20935 - Abonnementsprijs f 0.30 p. w., 1.30 p. mnd., f3.90 p. kwart. Franco p. p. £4.65 - Advert.: 15 ct p. m.m. Telefoontjes 1.50 NOG ALTIJD weten wij niet, hoe het staat met de besprekingen in Moskou. De departementen, die er iets mee te maken hebben en die het weten, zwijgen in het Russisch, in het Engels en in het Frans. Nu eens be speurt men in Londen een vleugje pessimisme, dan weer te Parijs een vleugje optimisme; in Berlijn kijkt men somber en in Moskou glimlacht men als een sphynx, maar het slot van het liedje is, dat wij nog altijd niets weten. En drie weken lang dpn- ken wij nu al: zou het wat worden? Eigenlijk weten we zelf niet eens wat wij verwachten. Geloven we soms aan een omme keer van de Russische politiek? Of menen wij, dat de situatie opeens an ders zal worden, als het Westen weer aan één tafel zit met het Oosten? Het is nauwelijks aan te nemen, maar toch hopen we op de mogelijk heid van een uitweg; een mogelijk heid, welke wij weliswaar niet zien, maar die er toch misschien zijn kan, als de donkere dreiging van een con flict het uitzicht niet langer verduis tert. In dit opzicht is de ervaring met de thans afgeloperf conferentie te Belgrado over de nieuwe Donau-con- ventie niet bepaald "hoopgevend. Mén had in de Westerse hoofdsteden ver wacht, dat deze conferentie wel eens een keerpunt zou kunnen betekenen in de gespannen verhouding. De Do- nau is nu eenmaal een zeer belang rijke verbindingsweg tussen West en Oost-Europa en het handelsver keer zou de opensteling van deze vaarweg uitstekend kunnen gebrui ken om tot opleving te geraken. In alle landen, ook in die van het Oos ten. snakt men naar verruiming *van de handelsmogelijkheden, zodat men in alle onschuld hier een gaatje zag voor een gewenste „doorbraak". De politiek van Moskou bleek echter al spoedig de gehele conferentie te be heersen. Visjinsky, de Éussische ver tegenwoordiger, had de leiding en hij poneerde al direct de stelling, dat de oude conventie van 1921 verval len was en de controle op de rivier in honden behoorde te zijn van de oever-staten. En deze oever-staten, waren precjes de satellieten van Mos kou, want Oostenrijk mocht nog niet meedoen,zolang er geen vredesver drag tot stand was gekomen, en Duitsland kwam helemaal niet in aanmerking. Weliswaar was Rusland geen oever-staat (slechts de Oekrai- ne ligt er aan, en deze Sovjet-repu bliek is afzonderlijk vertegenwoor digd), maar blijkbaar beschouwde Rusland zich als de vader van al de ze staten en dus gerechtigd om de grootste rol te spelen. Toen Amerika opmerkte, dat het dan als vertegen woordiger van Duitsland kon ontre den, omdat de Donau door de Ame rikaanse bezettingszone stroomt, kreeg het te horen, dat Amerika eigenlijk helemaal niets te vertellen had in Europa. En toen de Westerse mogendheden er op wezen, dat vol gens hun mening de principes van het verdrag van 1921 in acht geno men moesten worden, voegde Vis jinsky hun toe: „De deur stond open voor u om binnen te komen. Dezelf de deur staat open om er uit te gaan." Kort en goed: Moskou zei, hoe het moest en de satellieten knikten ja. Zodat de Donau thans practisch on der Russische controle staat; hetgeen zeggen %wil, dat de Vaarweg naar het Oosten voor het Westen gesloten blijft. Moskou heeft de gelegenheid, om een „bewijs van goede wil" te tonen laten voorbijgaan. ïyiERKWAARDIG was te Belgrado, dat de Joego-Slavische verte genwoordigers het Russische stand punt volkomen deelden, zodat het daar de schijn had, alsof alles koek en ei was tussen beide landen. Slechts het feit, dat maarschalk Tito de stad juist vóór de opening van de conferentie had verlaten om „met va- cantie" te gaan, wees er op, dat Tito kameraad Visjinsky liever niet tegen 't lijf wilde lopen. Sindsdien heeft het „ongeluk", dat de Joego-Slavische generaal Jovanovic heeft getroffen, die doodgeschoten werd in de buurt van de Roemeense grens, nieuw kwaad bloed gezet. Volgens de offi ciële Joego-Slavische verklaringen, zou de generaal clandestien naar Roemenië willen gaan en het dus aan zichzelf te wijten hebben, dat hij door grensbewakers is doodgeschoten. Maar van andere zijde hoort men fluisteren, dat deze generaal be schouwd moest worden als de rivaal van Tito en door Moskou bestemd was om de rebelse maarschalk op te volgen. Zo beschouwd is het dus niet onmogelijk, dat de generaal ten offer is gevallen aan de „zuivering", wel ke Tito thans methodisch toepast in zijn overheidsapparaat, teneinde zijn positie zo goed mogelijk te verster kten in de strijd, welke hij ziet aan komen, sinds de banbliksem van de Kominform hem getroffen heeft. Moskou laat het er niet bij zitten dat Tito zo onafhankelijk te werk gaat en zal alles in het werk stellen om de maarschalk er onder te krij gen. Economische sancties zijn reeds in voorbereiding en deze zullen hard aankomen, omdat Joego-Slavië's eco nomie in een vrij deplorabele toe stand verkeert. De Donau-poort naar het Westen is nu ook gesloten ove rigTv,ot medewerking van Joego- In verband met zijn houding inzake mevr. Kosenkina F^E VERENIGDE STATEN hebben gisteren gëeist, dat Rusland zijn consul-generaal te New York, Jacob Lomakin, terugroept in ver band met zijn gedrag in de zaak van de gevluchte Russische lerares in New York. De eis was vervat in een in krachtige bewoordingen opgestel de nota, waarin werd gezegd, dat Lomakin zijn positie „misbruikt" had en schuldig bevonden was aan een „grove overtreding" -van het juiste officiële gedrag. De Verenigde Staten hebben de Russische beschuldi gingen, dat de drie Russische onderwijskrachten, mevrouw Oksana Ko senkina, Michael Samarin en zijn vrouw, met medeweten van Ameri kaanse autoriteiten door de ant-com munistische Tolstoistichting waren ontvoerd, van de hand gewezen. Misbruik van diploma tieke positie De nota geeft een opsomming van de punten, die naar voren zijn ge komen uit de verklaringen, die me vrouw Kosenkina zelf aan de Ameri kaanse autoriteiten heeft afgelegd. 1. Het interview, dat zij op 7 Aug. aan de pers toegestaan heeft, nadat Lomakin haar gedwongen had de Tolstoistichting te verlaten Ten hem te volgen, „werd gearrangeerd" door de consul-generaal, die haar ver plicht heeft .te verklaren, in tegen spraak met de waarheid, dat zij ont voerd was. 2. Mevrouw Kosenkina is naar de Tolstoistichting gegaan endaar uit eigen wil gebleven. ~3. Zij heeft verklaard, dat zij aan Lomakin had geschreven om te zeg gen waar zij zich bevond, maar zij had hem beslist niet geschreven, dat zij ontvoerd Was. De Amerikaanse nota bevestigt voorts, dat Lomakin zijn eigen rege ring op een dwaalspoor gebracht heeft, zodat de officiële protesten, die door Molotof en de Russische ambassadeur Panyushkin bij het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken zijn ingediend, „geba- seeerd zijn op onjuiste inlichtingen". Buiten de verklaring, die door mevr. Kosenkina afgelegd werd", zo vervolgt de nota, „en waaruit blijkt, dat zij gedwongen werd aan de pers valse verklaringen, die haar gedic teerd werden, af te leggen, heeft de consul-generaal zelf aan de journa listen verklaringen afgelegd, die, volgens de bewijzen waarover het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken beschikt, niet anders beschouwd kunnen worden dan be stemd te zijn om het. Amerikaanse volk op een dwaalspoor te brengen in zake de emsige beschuldigingen, die door deze consul tegen de Ame rikaanse regering uitgesproken wor den". „De Amerikaanse regering vindt, dat de houding van consul-generaal Lomakin-een misbruik van zijn voor rechten inhoudt en een ernstige schending betekent van de interna tionale bepalingen betreffende het gedrag van buitenlandse consulaire en diplomatieke vertegenwoordigers" „Het ministerie beschuldigt Loma kin er eveneens van „het politie-on- derzoek tegengewerkt te hebben door te verhinderen mevrouw Ko senkina te ondervragen op het ogen blik, dat zij zich in het consulaat-ge neraal bevond". De nota voegt er nog aan toe:-„Dit verwijt is des te ernstiger, omdat mevr. Kosenkina verklaard heeft, Sjah van Iran door Z.H. de Paus ontvangen Z. H. de Paus heeft Vrijdagochtend 29 Juli in plechtige audiëntie ontvan gen de Sjah van Iran (Perzië). De vorst en zijn gevolg werden in „Hotel Excelsior" te Rome afgehaald met auto's van Vaticaanstad. Toen de Sjah het gebied van Castelgandolfo betrad, werd hij begroet dbor de Gouverneur van Vaticaanstad, Markies Camillo Serafini. Op de grote binnenplaats bracht de Pauselijke Garde hem de voor de staatshoofden voorgeschreven eerbewijzen. Hierna werd de vorst in de Consistoriezaal door de H. Va der ontvangen. Die hem in een korte Franse toespraak dankte voor zijn houding tegenover het katholicisme in Iran. De Sjah gaf de verzekering, dat hij zijn houding niet zou wijzi gen en verklaarde, dat de belijders van de andere godsdiensten in zijn land voor het werk van Z. H. de grootste bewondering hebben. Z. H. overhandigde de Sjah de versierse len van de Orde van de Gouden Spoor en een lijst van Perzische werken, die zich in de Vaticaanse Bibliotheek be vinden, waarna hij Gods zegen af smeekte over de Sjah, de keizerlijke familie en het gehele Perzische volk. Teruggekeerd in zijn hotel, ontving de Sjah Kardinaal Tedeschini, als mede mgr. Pappelardo, Apostolisch Delegaat in Iran, die hem namens de Paus een tegenbezoek bracht. Westen staan het land niet meer ter beschikking. De eenmaal ingeslagen koers naar het Oosten laat zich niet zo gemakkelijk omzetten. Waarop dit conflict zal uitloper), laat zich moeilijk voorspellen. dat zij uit het raam van het consulaat gesprongen is, om niet naar de Sov jet-Unie te hoeven terugkeren". De Amerikaanse regering erkent het'recht van de Russische autoritei ten in de Verenigde Staten om maat regelen te nemen ter bescherming van de rechten van de Rusissche burgers. Deze Russische burgersJieb- ben echter van hun kant het reoht om door de Amerikaanse wet be schermd te worden en de regering van de Verenigde Staten kan niet toestaan, dat een regering van een vreemd land, welk dit ook zij, bin nen de Verenigde Staten politie macht uitoefent. „Derhalve", zo besluit de nota, „eist het departement van Buiten landse Zaken van de president van de raad der Russische ministers, de exequatur (goedkeuring der aanstel ling van een consul door de regering aldaar) van de Russische consul-ge neraal in te trekken en hem „bin nen redelijke tijtf" terug te roepen". APOSTOLISCH VICARIS AAN HET WOORD. De Apostolisch Vicaris in Zweden, mgr. dr. J. E. Müller, heeft tijdens een vacantie in zijn Beiers geboortedorp Gründholm interessante bijzonderhe den medegedeeld over het katholicis me in Zweden. „De openbare mening in Zweden is heden ten dage de Katholieke Kerk vriendelijk gezind, in bepaalde krin gen zelfs zeer vriendelijk. Daartoe hebben behalve de tijdsomstandighe den talrijke factoren bijgedragen, in de eerste plaats de werken van de Zweedse geleerden over de Middel eeuwen, de godsdienstige bloeitijd van Zweden. Daardoor werden de heer sende vooroordelen bij het publiek min of meer weggenomen. Voorts zijn er de oecumenische en zekere li turgische stromingen, welke bij het voljc een dieper begrip voor de nood zakelijke samenwerking tussen de christèlijke geloofbelijdenissen ge wekt hebben, teneinde aldus de grondbeginselen van het Christen dom te verdedigen. Ook het Paus schap is gedurende de laatste decen nia in Zweden «zeer in aanzien geste gen, vooral dopr de duidelijke en krachtige houding van de Paus ten aanzien van de huidige geestesstro mingen en gevaren. Zodoende be schouwt men de Katholieke Kerk niet langer als een tegenstander, doch veeleer als een hulp tegen de ontbin dingsverschijnselen en het steike ma terialisme". Nieuw orgel in de St Jan. De Sint Giegoriusvereniging bestaat bin nenkort 70 jaar en zal dit feit herdenken met een landelijke bijeen komst in 's-Hertogenbosch. Ter gelegenheid van deze viering zal het r.ieuwe orgel voor de „Schola Canto rum" in de kathedraal van St. Jan in gebiuik worden genomen. Men is thans druk bezig met het monteren van de 2150 pijpen van het orgel, dat 3 registers heeft en over drie trans missie beschikt. Russen spelen razzia-tje r)E STRIJD OM BERLIJN hef ft weer een nieuw aspect gekregen. Na de partijen-oorlog, de transport -oorlog? en de valuta-oorlog is het thans duidelijk, dat de Russen druk willen uitoefenen op de grenzen der stadssectoren door middel van de doo r hen beheerste Duitse politie. De chet van deze .politie, de communist Markgraf, heeft herhaald, dat zijn mannen het recht hebben om „misda dige elementen" te achtervolgen over de grenzen der sectoren heen. Gisteren vonden nieuwe incidenten van deze aard plaats. Russische mi litairen, die deelnamen aan een nieu we. razzia op zwarte handelaren, kid napten in de Amerikaanse sector zeven Duitse politie-mannen, die onder bevel staan van de Westelijke politie- chef Stumm. Politie-chefs ontvoerd De razzia op zwarte handelaren vond gisteren plaats omstreeks het middaguur in Kreuzberg. Twintig Russen en vijftig Duitse agenten na men er aan deel. Toen binnen de grens van de Amerikaanse sector een Duitse-auto met vijf agenten en een chauffeur verscheen, schoten Russi sche officieren toe en maakten zich van auto en inzittenden meester. De Russen verzochten vervolgens de districtschef Hoppe naar hun zóne Het land, dat wij als Iran kennen, vak van 900 jaar vóór Christus? Wy is zou oud als de wereld; zijn ge- schiedenis is er een van opkomst en verval, van dichters, denkers en dic tators. Een land, nog goeddeels schuilgaande onder de sluiers van Aziatische geheimen, een land met een geschreven historie van ettelijke duizenden jaren, een land van per zikbloesem, opium, dichterlijke kwa trijnen, petroleumconcessies, hand geknoopte tapijten, tankgeschut, mos keeën, analphabetisme, woestijnen, bloeiende tuinen, een land met twee namen: het zoetvloeiende Perzië en het stoere Iran Perzië, Iran, wat weten wij er van? Wat wij daarvan weten, het is heel veel en heel weinig. Want al de fei ten, die wij kennen, tot aan de woor den, die twee duizend jaar voor Christus door de Elamieten, het volk dat in het Zuid-Westen woonde bij de schone Perzische Golf, in hun spij kerschrift voor ons werden vastge legd, zij worden tot vragen en tot raadsels voor ons, die wat wij weten niet eens begrijpen. Perzië, zegt men, is zo oud als de wereld. En het is zo wijs en zo dom als de wereld ook. Waren het de Ira- niërs al niet, die, toen zij in de be ginne samenwoonden met de Hin does, de bron aanboorden van een vergissing,die tot in de 20ste eeuw bloed zou den stromen over de we reld. Ja, het waren toch deze lieden die zich tooiden met de naam Ariërs? Opkomst en verval. De geschiedenis van Perzië, het is de geschiedenis van een wereld. Een geschiedenis van opkomst en verval, van dichters, denkbrs en dictators. „Dat staat zo vast als de wet van Meden en Perzen", zeggen wij nu nog, en bedenken we dan, dat we met die woorden grijpen naar 'n tijd- treuren over onze oorlogs-weeën, maar vergaten ons te spiegelen aan het noodlot van een Perzisch rijk, ge sticht in 550 voor Christus door een zekere Cyrus, bijgenaamd De Gro te, die het Ly*dië van de rijkaard Kroisc-s onderwierp en Babyion ver overde. Cambysus, zijn zoon, was evenmin bang. Hij veroverde Egypte. Perzië werd een geweldig rijk. En diens opvolger Darius wist het bezit nog staande te houden, want hij was een goca organisator. Een praalhans tevens: in de rotseri van Bphistoen liet hij geweldige inscripties aan brengen. vermeldende zijn overwin ningen die, omdat, *wie het zwaard opnepmt door het zwaard zal ver gaan, vergingen tot nederlagen En duizend jaren later zouden de ge leerden van West Europa geïnteres seerd door de raadsels aan de wan den der rotsen, van Behistoen hun bedevaartsoord maken om er te le ren wat iedereen altijd weer ver geet: dal niets bestendig is in deze wereld dat alles stroomt en voorbij gaat, wat overigens reeds door de Grieken was ontdekt. Perzik en petroleum. Het Perzië van nu, dat sinds Reza- sjah Pahlavi omstreeks 25 jaar gele den aqn het hoofd van zijn 2500 sol daten Teheran binnenmarcheerde om zichzelf vijf jaar later, gelijk eens Napoleon, de kroon op 't hoofd te plaatsen, heet sedert het jaar 1935 Iran en probeert een moderne staat te zijn. Dat lukt een beetje, dat mislukt ook een beetje en dat is tevens een beetje grappig. De geur der eeuwen vermengt zich in het land van de perzik niet ongestraft met de geur van petroleum! te komen om de zaak te bespreken, Hij deed dit, werd eveneens ingere kend en met een militaire auto weg gevoerd. Drie der politiemannen slaagden er in de benen te nemen en in hun sector terug te keren. De chef van de Amerikaanse veiligheidsdienst heeft deze inval een flagrante schen ding der Amerikaanse jurisdictie ge noemd. Gelijk bekend had de vorige avond op de Potzdammerplatz een schiet partij plaats. Op dit plein werden teren de razzia's herhaald. Zwarte handelaren werden ver volgd tot in de Britse sector. De Brit se politie zou hiertegen geen bezwaar hebben en willen medewerken, dien zij slechts te voren van de Rus sische razzia's op de hoogte wordt gesteld. Misdadigers. .De Amerikaanse stadscommandant Howley heeft een ander geluid laten horen. Hij kenschetste verschillende politie-chefs in de Sowject-sector als „bekende misdadigers". Hij laakte het brute optreden der politie .op de Potzdammer Platz. De zwarte handel was zo reusachtig toegenomen, zeide hij, omdat de Sowjets zoveel goede ren uit «hun sector exporteerden. Op bevel van de Russen is Kurt Mückenberger, Berlijns Westers ge oriënteerde „steenkolenchef" gisteren gearresteerd. Hij was Dinsdag door de Russische autoriteiten ontslagen om plaats te maken voor de commu nist Konstantin Neuberger. Gisteravond hebben de drie gealli eerde commandanten een in sterke bewoordingen gestelde protest-nota aan de Russen overhandigd waarin zij verzoeken om de vrijlating van Mückenberger. BINNENLAND. Nederland wil helpen. Op voe- zoek van graaf Bernadotte heeft de Nederlandse fegering 50 ton erwten en 50 ton bonen geschonken als bij drage in de hulporganisatie voor de Joodse en Arabische vluchtelingen in Israël. Een verblijdend recordcijfer! Volgens voorlopige cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek bedraagt het aantal gereed gekomen v/oningen in de maand ^uni 2467 stuks. Deze productie is de grootste maandproductie sinds de bevrijding. Eind van ds distributie in zicht? Benelux vraagt 200 millioen dollar voor Nederland. België, Luxemburg en Nederland zullen gezamenlijk stappen onderne men bij de Amerikaanse regering ter verkrijging van een crediet voor Ne derland van 200 millioen dollar, bui ten het plan-Marshall om, aldus „De Volkskrant", welk crediet zou dienen om in België aankopende doen. Bin nen zes maanden na verkrijging van een dergelijk crediet zou Nederland, voor wat betreft de meeste consump tie-artikelen, die distributie kunnen opheffen. Alleen het vrijgeven van aitikelen, waarvoor de veevoederpo sitie een struikelblok is. zou vermoe delijk langer op zich laten wachten. GESCHENK NEDERL. EPISCO PAAT AAN KARDINAAL DE JONG. Johannes Kardinaal de Jong, Aartsbisschop van Utrecht, heeft ter gelegenheid van zijn 40-jarig priesterfeest van de leden van het Nederlands Episcopaat een Missaal ten geschenke gekregen. Mgr. J. Huibcrs, bisschop van Haarlem, en mgr. W. Mutsacrts, bisschop van Den Bosch, hebben het geschenk dezer dagen Zijne Eminentie aan geboden, aldus bericht het A.N.P. DRIE KINDEREN MET HETE TEER BESPOTEN. Tijdens werkzaamheden van een wegenbouwfirma te Limmel (Lim burg) vloog plotseling de sproeislang van de wagen. Drie kinderen, die in de onmiddellijke nabijheid stonden, werden van top tot teen met hete teer bespoten. In allerijl werden de slachtoffertjes naar het ziekenhuis Calvariënberg te Maastricht overge bracht. Eén kon na behandeling naar huis terugkeren, doch twee moesten ter behandeling worden opgenomen. Levensgevaar is echter geweken. Ned. verliezen in Indië De regering maakt bekend, dat in de afgelopen week tot haar leedwezen de navolgende ver liezen zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: korp. A. A. yan Erp. afkomstig uit Eindhoven, overleden t.g.v. oor logsverwondingen, 16 Aug. 1948. Sold. P. Q. Nagtzaam, afkom stig uit Roosendaal, overleden t.g.v. oorlogsverwonding op 8 Augustus 1948. Sold. H. W. Scheepers1, afkom stig uit Weert, overleden t.g.v. oorlogsverwonding op 13 Aug. 1948. Koninklijk Nederlands-Indi sche leger: heeft in de periode van de afgelopen week geen verliezen gerapporteerd. Koninklijke Marine: heeft in de afgelopen week geen verlie zen gerapporteerd. Het contingent francs voor rei zen naar België op collectief paspoort, is uitgeput. De regeling voor.deze rei zen.'die oorspronkelijk zou gelden tot 30 September, moest daardoor reeds thans worden ingetrokken. Een 53-jarige Hilversumsc lo ketambtenaar bij de distributiedienst te Hilversum is door de politie gear resteerd omdat hy zich in samenwer king met een viertal burgers', o.w. twee oud-distributjeambtenaren, schuldig maakte aan fraude. Op in- v/isselbonnen, welke op de zwarte markt te Amsterdam werden gekocht, verstrekte hij zonder stamkaarten af te kruisen, nieuwe bonkaarten, Een brand heeft twee verdiepin gen van een gebouw aan de Klove niersburgwal te Amsterdam ver woest. Er was gevestigd een atelier van Bosch en Westcrloo voor winkel reclameborden e.d., waar men druk aan het werk was voor de Komende feestdagen. De commissaris voor de Perszui vering heeft voor „De Residentiebo de" een naamsvèrbod uitgevaardigd voor de tijd van dertig jaar. Prof. ir. G. Brouwer is te Amers foort 71 jaar oud, overleden. Prof. ir. G. Brouwer was oud-hoogleraar aan de T.H. te Delft en buiteng, lid van de Nederl. Octrooiraad. Door de economische recherche te Arnhem is een clandestiene slage rij ontdekt, welke werd geëxploiteerd door een hele organisatie v^n gehei me slachters. Niet minder dan twaalf lieden, debet aan dit onwettig bedrijf, zijn reeds ingesloten. £en Vrees God, maar vriend, wees nooit vreesachtig^ zijt kinderlijk, nooit kinderachtig. Guido Gezelle

Leidse Courant | 1948 | | pagina 1