Geen medewerking voor op richting van consultatiebureau Waarom werd de Oranje-vereniging opgeheven? DONDERDAG 19 AUGUSTUS 1948 DE LEIÜSE COURANT PAGINA 3 GEMEENTERAAD VAN ALKEMADE Woensdagavond kwam de raad der gemeente Alkemade, voor het af werken van een flinke agenda, in vergadering bijeen, Afwezig met kennisgeving de heren v. d. Geest en Spring in 't Veld. Allereerst pas seerde een serie door* Ged. Staten goedgekeurde raadsbesluiten de ha mer. De verzoeken van L. v. d. Meer te Roelofarendsveen en J. M. Hoo- genboom te Rijpwetering, om een tegemoetkoming te mogen ontvan gen uit de gemeentekas, als be doeld bij art. 13 der L. B. wet, wer den voor een nader onderzoek ver wezen naar de volgende vergade ring. Besloten werd op het verzoek van het R. K. Schoolbestuur van Rijp wetering, gelden uit de gemeente kas beschikbaar te stellen, voor ver andering van inrichting van de be staande zes droogclosets, door het normale model, alsmede het aanbren gen van een behoorlijke achteruit gang voor deze school. Evenzo op het verzoek van het bestuur der R.K. Jongensschool, voor het aanbrengen van een nieuwe constructie der vloe ren in twee leslokalen. echter met een minium crediet van 1750. Afwijzend werd beschikt op het ver zoek van het R. K. Kerkbestuur van Oude Wetering, voor beschikbaar stelling van gelden voor verande ring van de sanitaire inrichting, om reden deze verandering reeds een vorig jaar heeft plaats gehad; In te genstelling met voorstel B. en W. werd, op het verzoek van de Fok- vereniging „Vooruit" te Rijnsater- woude, om een medaille of geldprijs voor de op 10 Sept. a.s. te houden fokveedag beschikbaar te stellen, na een warm pleidooi door de heer v. d. Bijl, besloten alsnog tot beschik-, baarstelling over te gaan. Beroep bij de kroon. Ingevolge een beschikking van Ged..Staten, om alsnog aan het R.K. Kerkbestuur van St. Petrus Banden te Roelofarendsveen een bedrag van 315.uit te keren, vanwege ten onrechte toegepaste korting voor ver goeding administratiekosten, werd^ overeenkomstig het voorstel van B.* en W. besloten tegen dit besluit in beroep te gaan bij de kroon. Geen extra subsidie voor Wit-Gele Kruis. Het verzoek van hét Wit-Gele Kruis te Rijpwetering, om een sub- sidieverhoging van 250.voor op richting van een consultatiebureau, werd aanleiding tot een langdurige bespreking. B. en W. was van me ning de gevraagde subsidie niet te kunnen verlenen, omreden dit een bevoordeling was boven de andere Kruisverenigingen in de gemeente. De heer van- Emmerik stelt voor om de subsidies van alle Kruisvereni gingen in de gemeente te bezien en dan alsnog subsidie te verlenen. De heer Kerkvliet noemt het een dood doener door te zeggen, dan komen de andere verenigingen ook. Daar bedoelde vereniging nog niet lang bestaat, en de eerste jaren meestal de moeilijkste zijn, is spr. voorstan der om voor dit jaar de gevraagde subsidie te verlenen. Voorz. merkt dienaangaande op, dat het gevraag de bedrag niet in verhouding staat tot het benodigde, en acht het wel mogelijk dat het particulier initiatief dit bedrag bijeen brengt. De heer v. d. Bijl acht subsidie niet juist, om reden het consultatiebureau een kwestie is van exploitatie en niet van oprichting. Jaarlijks wordt een subsidie aan de Kruisverenigingen verleend. Het geven van een aparte subsidie aan een vereniging is daar om niet te rechtvaardigen. Hierna werd afwijzend beschikt. Voorts verklaarde de gemeente zich garant voor een geldlening van de N. V. Bank voor Ned. Gemeenten te Den Haag, aan de Stichting Drinkwater leiding „De Drie Gemeenten', groot 142.000.althans betreffende de rente en aflossing. Besloten werd om tot verkoop van een perceel grond, nabij Noord-Einde 246, over te gaan, aan de heer M. Turk, Zuideinde 4. De woning Viaduct 3 werd weder om verhuurd aan P. van Leeuwen. Ook kon de raad zich accoord ver klaren met het voorstel om. bij gele genheid van het 50-jarig Regerings jubileum, een bedrag van ƒ1.per leerling voor tractatie op de lagere scholen beschikbaar te stellen. Voor het weder opbrengen van kapitaalsuitgaven voor uitvoering van buitengewone werken, werden een aantal administratieve wijzigin gen in de begroting 1948 vastgesteld. Gemeenterekening 1946. Hierna volgde aanbieding van de gemeente-rekening over het dienst jaar 1946. De gewone dienst gaf aan uitgaven 496.986,97, aan inkomsten 478.583,18 en a'.s nadelig saldo 18.403,79. De kapitaal-dienst aan uitgaven f 503.346.87. Aan inkom sten 392.667,57 en als nadelig sal- d® 115.679,30. In de commissie tot nazien der re kening was de heer v. d. Bijl aftre dend, en door wethouder v. d. Meer was een vacature ontstaan. Na ge_- houden stemming zagen de heren v. d. Velden en v. d. Geest zich geko zen. 10 nieuwe huizen in N.-Wetering. Het voorstel om over te gaan tot bouw en beschikbaarstelling van de benodigde gelden voor 10 arbeiders woningen te Nieuwe Wetering, on dervond geen moeilijkheden. Aan een inwoner van de Kaag werd 5 restitutie verleend op de hondenbe lasting hetgeen een pleister op de wonde is, voor het gemis van het dode beestje. In de rondvraag informeerde de heer Zandvliet naar de mogelijk heid voor straatverlichting bij de nieuwbouw te Rijpwetering. Evenzo naar mogelijke verbetering van het terrein achter deze huizen en de noodzakelijke vuilafvoer. De voorz. zegde onderzoek toe, maar wat de vuilafvoer betreft, hebben de ge meentenaren zelf de gevraagde me dewerking geweigerd. Spr. achtte het echter wel noodzakelijk dat hierin ook iets gaat gebeuren. De heer v. d. Bijl merkte op, dat de inwoners nu eerst zelf maar eens om deze rei nigingsdienst moeten vragen. De heer Hogen'ooom betreurde het steeds maar weer in de raad te moeten kla gen over de straatverlichting in het Zuideinde. Op het moment function- neert maar een lantaarn. Hij achtte daarom, voor de winter, dringend herziening en controle noodzakelijk. De heer Akerboom verzocht te De Kaag wederom weer een gemeente lijk aanplakbord te doen aanbren gen, en informeerde tevens hoe het komt,-dat van de laatste vergaderin gen geen verslag is verschenen in „De Leidse Courant". Wat dit laat ste betreft oppert voorz. de moge lijkheid dat de inwoners van De Kaag dan waarschijnlijk een stads editie ontvangen. Feestvergadering. Tot slot bracht de voorz. nog hel voorstel in de raad, om, in verband met het Regeringsjubileum en het aftreden van H. M. de Koningin en de troonbestijging van prinses-regen tes Juliana, op 31 Aug. een bijzon dere raadsvergadering te houden. Hierbij zullen dan ook enkele nota belen en besturen van plaatselijke verenigingen uitgenodigd worden, waarbij dan getracht zal worden om van de gemeente uit dit feit op een passende wijze te gedenken. Nadat de raad zich ook hiermede accoord verklaart had, volgde sluiting. BOSKOOP Ongeval bij een cirkelzaag. Dat eeiï cirkelzaag gevaarlijk is onder vond de 6-jarige Paultje K., toen hij Dinsdagmiddag met enkele vriendjes in de timmermanswerkplaats speelde van V. Ondanks herhaalde waarschu wingen om uit de nabijheid van de cirkelzaag te blijven, wist hij in een onbewaakt ogenblik, toen de zaag was afgezet, doch nog uitdraaide, toch bij de zaag te komen, waar hij deze met de hand wilde stoppen met het nood lottig gevolg, dat een bloedende •wond ontstond. Na eerste hulp door dr. de Jong werd de kleine snel ter behandeling naar het ziekenhuis te Gouda vervoerd, alwaar echter bleek, dat de verwonding nog al mee viel en een gipsverband werd aangelegd, waarna de kleine met zijn vader weer huiswaarts kon keren. Koninginnefeest. De dag van de jubileum-feesten nadert met rasse schreden en ook Boskoops Oranje (^-omité is -druk in de weer om een „feest" in elkaar te zetten. Er blijkt echter onder de Boskopers maar wei nig animo te bestaan om daadwerke lijke steun te verlenen. De financiële bijdragen vloeien maar zeer traag en de aanmeldingen voor vaandel défilé en gondelvaart zijn nihil. Wan neer dit niet veranderd zal er van de gondelvaart weinig terecht komen. Het vaandeldéfilé is al vervallen. Het Boskoops Oranje Comité hoopt echter dat de gondel vaart, welke toch een hoogtepunt kan zijn en 's avonds met verlichting een pracht schouwspel kan bieden, nog doorgang kan vinden. LEIDSCHENDAM De Feesten. Pe resultaten der volksspelen waren: Mastklimmen: le pr. J. v. Niel, 2e pr. G. Vreeburg, 3e pr. M. Blonk, 4e pr. H. Vooys. Soelendans voor dames: le pr. Annie Aanhan, 2e pr. Annie v. d. Zijden. 3e pr. mevr. A. v. d. Hulst. Ringsteken op rijwielen: 1. R. Wens- veen, 2. Corrie Rimmelswam, 3. J. Meeuwisse. Behendigheidswedstrijd op rijwielen: 1. M. v. Wijk, 2. D. Groenewegen, 3. B. v. Buuren Be- handigheidswedstrijd op motoren: 1. G, Baldus, 2. H. Halverhout. 3. H Remmerswaal. Tot slot van de jub.feesten heden avond om 10 uur groot vuurwerk op het feestterrein. HOOGMADE N.K.J.B. Een van de leden ver trekt een dezer dagen naar Indië, in verband hiermede, worden alle leden hedenavond op de bijeenkomst ver wacht. Zorg ervoor: 8 uur present te zijn! 11 GEMEENTERAAD VAN VOORHOUT ONDER GROTE publieke belangstelling kwam' de gemeenteraad in voltallige vergadering bijeen. Aangezien de secr. wegens ziekte af wezig was en de plv. secretaris met vacantie, moest de heer P. Vis, chef der secretarie, als plv. secreta ris worden geïnstalleerd. Na opening legde de voorz. de volgende verklaring af. Maar ik herhaal, al deze bezwaren heb ik buiten beschouwing gelaten bij mijn beslissing om mijn goedkeu ring te handhaven. Uit deze gehandhaafde goedkeu ring is zeker geen redelijke grond, die tot opheffing moest leiden te constateren, terwijl de kennis van mijn bezwaren, die voor mij ten vol le. ook nu nog blijven gelden, het bestuur alleen er toe had kun nen leiden op haar foutief ingesla gen weg niet voort te gaan. De motivering, ten aanzien van het aandeel van de burgemeester in de opheffing, is op zijn zachtst uit gedrukt dan ook zéér eigenaardig. Met deze motivering kunnen wel licht particuliere belangen, maar zeer zeker geen gemeentebelang worden gediend. En dit gemeente belang blijft voor de burgemeester richtlijn bij het vormen van zijn oordeel en voor het eventueel nemen van zijn beslissingen, krachtens ar tikel 221 der Gemeentewet. Het behoeft daarom geen verder betoog: dit geldt niet alleen voor een z.g. Oranjevereniging, maar voor iedere andere plaatselijke vereni ging. juist in het belang van de ver enigingen zelf en van alle inge zetenen. Leden zeggen hun mening. Hierover ontspon zich een uitge breid debat. Het lid v. d. Ploeg vroeg welke verenigingen de voorz. dan op het oog had. Antwoord: o.a. „Spel en Klank". Het lid Spierenburg vond het maar eigenaardig dat de ophef fing van de Oranjevereniging een al gemene verontwaardiging heeft ont ketend. Toch lijkt het mij wel in tegen spraak met hetgeen u hier zegt. Zijn die verenigingen nu wel zo gedu peerd? Op 31 Augustus kan hier geen feest gevierd worden. Volgens mij is deze verklaring niet afdoende en is u wel de schuld van de opheffing. Het üd v. d. Nouland vindt het moeilijk aan te tonen waar de schuld ligt. Toch kan hij zich niet geheel met deze verklaring verenigen. „De oranjegezindheid was hier steeds goed Het is verkeerd dat een oude tradi tie nu zo verstoord is. -Iets anders tot stand brengen gaat niet. In het gehele land «wordt over Voorhout gesproken. Dit grieft mij. Ik wil het oude gegroeide gehandhaafd zien. Onder andere burgemeesters heerste toch steeds een aangename sfeer. Nu niet meer. Waarom niet? De voorz. blijft ontkennen dat hij door maat regelen de O.V. gedwongen heeft zich te ontbinden. Dit zijn de moei lijkheden met de pastoor. Mijn be zwaren tegen de O.V. blijven be staan, maar zijn geen oorzaak van de opheffing. Het lid v. d. Lans vraagt of de in sinuaties van de O.V. dan op een abuis berusten. Hij leest een schrij ven voor van het dagelijks besuur der O.V.. waarin zij vragen om 100 subsidie voor de kinderen. Volgens de voorzitter is dit schrijven nooit binnen gekomen. V. d. Lans krijgt een onaangename indruk. De zaken moeten zich zeker nog meer toespit sen. De voorz. wil gaarne maatrege' Verklaring van de burgemeester Persoonlijk heb ik, gezien de vele insinuaties en verdachtmakingen, geen behoefte om iets ten aanzien van de z.g. Oranje-vereniging-kwes tie te zeggen. Als magistraat- even wel heb ik de zware taak om het gemeentebelang te behartigen op mij genomen en het is dit gemeen tebelang, dat mij noodzaakt een ver klaring te geven. Immers krachtens artikel 221 der Gemeentewet heb ik als burgemeester het oppertoezicht o.a. over de „openbare vermakelijk heden". Krachtens dit artikel ligt de laat ste beslissing of openbare vermake lij khedén al of niet kunnen door gaan in mijn handen. Welnu, toen het bestuur der Oranje-vereniging, door de voorlezing van de geldende bisschoppelijke richtlijnen door de Zeereerw. Heer pastoor, blijkbaar in onoverkomelijke moeilijkheden ver keerde, heeft het, bij monde van zijn voorzitter, een onderhoud met mij gehad. In dit onderhoud, dat ik heb laten plaats vinden in tegenwoordigheid van de secretaris der gemeente, heb ik op beleidsgronden uitdrukkelijk en nadrukkelijk verklaard, dat mijn toestemming op het aan'mij voorge legde concept-programma voor 21 22 September 1948 gehandhaafd bleef en niet werd ingetrokken. Ik heb bij het nemen van deze be slissing buiten beschouwing gelaten mijn bezwaren tegen de Oranje-ver- eniging n.l. dat zij uitgegroeid is tot een kermis-comité en op dè jaarda gen van de leden van het Konink lijk Huis niets doet,, ook voor de schooljeugd niet. Door hadr preten tie, dat zij Oranje-vereniging zou zijn, terwijl zij in feite op die jaar dagen niets doet, verhindert zij, dat andere plaatselijke organisaties, die wel wat willen doen, zich in die richting zonder onaangename dorps verwikkelingen ontplooien, tot scha de van de culturele ontwikkeling van Voorhout. Door haar officiële aankondiging, dat zy de regeringsfeesten zou ver zorgen en dit jaar wederom, zoals andere jaren op 21 en 22 September een kermis met de gebruikelijke kinderspelen zou organiseren, heeft zij voor andere plaatselijke vereni gingen de mogelijkheid ontnomen, in dit bijzondere jaar iets extra's te br- ganiseren. Bovendien zou. er nog. één vraag, gesteld kunnen worden n.l. deze: of het wel ernst was om' op 21 en 22 September a.s. iets te doen. Want het mag toch gebruikelijk heten, dat de verpachting van de standplaatsen aan de kermisexploitanten plm. 2 a 3 maanden voorafgaande aap de fes tiviteiten plaats dient te vinden. Te meer omdat de opbrengst daarvan medebepalend is voor hetgeen het bestuur kan uitgeven. In aanmerking nemend de datum van opheffing, zou het bestuur deze opheffing niet daadwerkelijk stand hebben kunnen brengen, in-Jlen zien, waarin wordt aangetoond dien zij op die datum reeds verplich- dat hij de schuld van de opheffing is. tingen had aangegaan. J Het lid v. d. Ploeg kon zich er ook niet al te best mee verenigen, ge zien de persberichten, waarin steeds gesproken werd over maatregelen vrn hogerhand. Het lid Spierenburg verlangt klaarheid. „Ik kan niet begrijpen hoe pas oor Warmenhoven, juist nu, door uw tegenwerking, zo'n standpunt in neemt. Hij heeft het toch alle jaren goedgevonden.. De verhouding tussen katholieken en protestanten is hier toch altijd goed geweest". Hij accep teert dan ook de verklaring van de burgemeester niet. Ds voorz. zegt er nooit met de pastoor over gesproken te hebben. Nadat het lid v. d. Nouland nog maals zijn mening zegt om het er niet mede eens te zijn, en Spieren burg de voorzitter het verwijt maakt dat hij te veel dictator is en hy de verenigingen niets heeft voor te schrijven, werd deze discussie na een uur gesloten. Beroep op de Kroon. De notulen werden na enige wij zigingen goedgekeurd. Bij de ingekomen stukken was een verzoek van het lid v. d. Nou land om een interpellatie te mogen houden inzake de woningruimtecom- missie. Volgens de voorz. was deze in strijd met de woningwet. De raad moet dus zelf de consequenties dra gen. Het voorstel wordt aangeno men met de stemmen van de leden Nijssen, v. d. Nouland, Spierenburg, Jansze, v. d. Ploeg, Prins en v. d. Geer voor en Lindeboom, Koomen, v. d. Land en v. d. Hulst tegen. Dc voorz. wil hieraan geen uitvoering geven en zal dit besiuit ter vernie tiging aan de Kroon voordragen. In verband met zijn benoeming tot commies ter secretarie der gemeente Alkemade, werd aan de heer H. J. Renee, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend, onder dankbetuiging voor alle gedurende 10 jaren aan de gemeente bewezen diensten. Het lid V. d. Nouland was de tolk van allen) door de heer Renee met deze benoe ming geluk te wensen, terwijl hij zijn leedwezen uitsprak dat deze kracht Voorhout gaat verlaten. Hij had hier vele vrienden.' De titulatuur van schoonmaakster van het gemeentethuis wordt gewij zigd in concierge. Het presentiegeld der raadsleden werd vastgeseld op f 5.per verga- derng, tot een maximum van 8 ver gaderingen per jaar. Er gingen stem men op om meer vergaderingen te houden, gezien de steeds veel te uit gebreide agenda. Met de klasseverhoging der ge meente op grond van het zielental, kon ae raad zich verenigen. Z.h.s. werd afwijzend beschikt op de reclame wegenbelasting Huize St. Agnes, over 1948. Eveneens z. h. s. werden de ont werp wijzigingen van de instructie voor het personeel van de vleeskeu ringsdienst bekrachtigd. Aan het bestuur van de R.K. Meis jesschool zal 345.beschikbaar worden gesteld, voor aankoop van een naaimachine en gymnastiekma- teriaal. Het voorstel van B. en W., om 15.274.60 beschikbaar te stellen voor de bouw van een transformator station en de aanleg van gas en eiec- triciteit in de bouwrijp te maken gronden, was oorzaak van heftige discussies. Het lid Spierenburg had lever betere cijfers gezien. Hij heeft geen voldoende vertrouwen in de capaciteit van B. en W. en is daar om bang dat zij zich te veel door de Lichtfabrieken laten beinvloeden. De voorz. neemt hem deze uitlating hoogst kwalijk. De heer Spierenburg zegt, dat zijn wantrouwen toch blijft bestaan en daarom is het voor hem zeer moeilijk zijn sjem aan dit voor stel te geven. Het lid v. d. Nouland had liever eerst een spoedeisende vergadering over dit onderwerp gezien, omdat het niet prettig aandoet voor feiten ge plaatst te worden, waarvan men van te voren geen kennis heeft genomen. Het lid v. d. Ploeg begrijpt ook niet dat er dan niet eerder een ver gadering is geweest. Hierna stem ming met als resultaat dat het voor stel toch met alg. stemmen wordt aangenomen. Een voorstel van B. en W. om 2% gratificatie te verlenen, tot een maximum van 50,aan die amb tenaren, wier wedde ligt beneden 4.032.werd niet goedgevonden. Een voorstel van het lid v. d. Nou- lahd, om de grens te brengen be neden 3000.werd aangenomen, met als voorstemmers de leden v. d. Ploeg, Nyssen, v. d. Nouland, Spierenburg, Koomen, v. d. Lans, v. d. Geer en zelfs de beide wet houders Lindeboom en v. d. Hulst, terwijl de leden Jansze en Prins te gen stemden. Voor de aanleg van de riolering, ten behoeve van de 34 woningen, zal 7.780,beschikbaar worden gesteld. Nieuwbouw in óngenadc. Het voorstel van B. en W. on? hen te machtigen naar behoefte voor de bouw van woningen kasgeld op te nemen, gedurende een jaar, tot een maximum van 300.000.werd aangenomen met alleen de stem van het lid Spierenburg tegen. Dit lid vond het geheel een onverkwikke lijke zaak, omdat de raad in deze gepasseerd is. Hem was ter ore ge komen dat er op de. daken geen pannen komen maar een soort rub ber-bedekking, betonnen vloer, geen houten zolders enz. Trouwens met het gehele type kan hij zich niet verenigen, want hij vindt dat het een zigeunerkamp wordt. Hij keurt dan ook het beleid van B. en W. sterk af. Een uiteenzetting van de voorzitter, dat het niet anders kan, baat niets. Het lid v. d. Nouland kan zich er ook niet al te best mee verenigen. Het lid v. d. Ploeg be grijpt niet dat de instanties zo ver beten zijn op dit type en is bang, dat ze op noodwoningen zullen lij ken. Het lid Spierenburg vindt dat de leden er gewoon voor „Piet Snot" bij zitten, zag het liefst alles ongedaan, de aannemers schadeloos gesteld en opnieuw beginnen met een nieuw type na bespreking de raad. Naar aanleiding van een voorstel, tot uitbreiding van het hoofdbuizen net van het Gemeentelijk Waterbe- drijf' in Noordwijkerhout en Voor hout, kwamen nogmaals de tongen los. Verwijten over en weer. Het lid v. d. Nouland vond het zeer misplaatst dat de bedrijvencommissie hierin niet is gehoord. De raad zou geruggesteund zijn, als er van de commissie een advies bij was. Hij zag daarom de commissie het liefst maar ontbonden. Volgens de voorz. heeft de secr. der commissie gezegd, dat de heren alleen in de avonduren maar willen vergaderen en hij, gezien zijn drukke dagtaak daar geen zin in heeft. Het staat toch beschreven dat deze ver- gaderingen voor 7 uur moeten plaats vmden. Volgens het lid Spierenburg gaat het er alleen maar om dat de burgemeester niet met de leden Spie renburg en v. d. Nouland wil samen werken en alles in eigen hand wil houden, zoals met alles. Weth. Lin de boom zet uiteen, dat hij wel had willen vergaderen, maar dat de secr. op de dag te druk was belast, omdat hij tevens wnd. gemeentesecr. was en in de avonduren geen zin had. Hierna verwijten tussen genoemde ledgn en de wethouder over en weer. De voorz. blijft er bij, dat hij er geen schuld aan heeft dat er geen commissievergaderingen zijn geweest. Integendeel, hij zou het zeer op prijs stellen als ze regelmatig werden ge houden. Nogmaals hevig debat. Een voorstel van het lid Spieren burg, om wat betreft N.W.Hout het voorstel goed te keuren en Voorhout nog aanhouden, tot na een bespreking in de commissie, werd met algemene stemmen aangenomen. Het voorstel van B. en W., om bij gelegenheid van 't regeringsjubileum 1200.beschikbaar te stellen, voor tractatie en feestviering op de speel weide voor de schoolgaande kinderen, was? oorzaak van een zeer scherp de bat. Het lid Koomen kan zich met dit voorstel verenigen, nu er geen Oran jevereniging meer is. De kinderen mogen daar niet de dupe van zijn. Het lid v. d. Lans vindt het een zeer onverkwikkelijke geschiedenis en had liever een ander voorstel gezien. De voorz. geeft de volgende uiteqp- zetting: Hij heeft, gezien de gespan nen verhoudingen, er geen personen aan willen wagen om in een comité zitting te nemen. Daarom heeft hij zich in verbinding gesteld met het Bureau Momdial in den Haag. Dit zal een kindermatinée verzorgen cn 's avonds vuurwerk. Tevens wordt ingelast een Kozakkenprogramma, alles op 6 Sept. Zij moesten direct besluiten en daarom hebben B. en W. dan ook het risico genomen, dat, mocht dit voorstel verworpen worden, ?ij persoonlijk dit zullen betalen. Dit feest gaat dus door. Is er een moge lijkheid om de gemoederen te over bruggen, dan ben ik nog gaarne be reid dit programma aan een comité over te doen. Het lid Spierenburg is door het ar gument, „wij moeten het bij niet-aan- reming betalen" in het geheel niet onder de indruk gekomen. Hij blijft bij zijn besluit, dat «de vele bemoeie nissen van de voorz. met de O.V. de schuld is van alles. De voorz pro beert dan ook niet meer hem tot an dere gedachten te brengen, want het wantrouwen blijft toch bestaan. Het lid v. d. Nouland stelt voor het bedrag terug te brengen tot 600. Dit wordt alleen ondersteund door het lid Nyssen, dus komt niet in stem- min. Evenmin een zelfde voorstel van het lid Spierenburg, met de conditie cr bij dat het geld aan de schoolbe sturen zal worden ter hand gesteld, cmdat dit alleen ondersteund werd door het lid Jansze. Nu komt het voorstel van B. en W. in stemming wat wordt aangenomen met 6 stem men voor en 5 tegen. Voor: de leden Koomen, Prins, v. d. Geer, v. d. Lans. d. Hulst en Lindeboom: tegen* Nijs sen, v. d. Nouland, Spierenburg, v. d. Ploeg en Jansze. Hierna rondvraag en geheime zitting. HILLEGOM BABY GESTIKT IN KINDER WAGEN. Een baby van de familie L. aan de Haarlemmerstraat, die in de kinder wagen in de tuin lag, is in net tuigje, waarmee ze in de wagen werd vast gehouden, verward geraakt. Doordat het kindje zo diep naar onder was gewoeld, iö een der riempjes om het iuchtpijpje geklemd. Toen de moeder het kindje wilde opnemen was het, helaas, reeds tc laat en pogingen om levensgeesten op te wekken mochten niet meer baten. KATWIJK AAN DEN RIJN Bollenveiling. Een in het Paro chiehuis gehouden veiling van droge bloembollen ten bate der R.K. kerk bracht op de som van ƒ2715. KATWIJK AAN ZEE Personalia. Voor de acta M.O. tekenen slaagde te Den Haag de heer P. H. de Geus. RIJPWETERING Repelsteeltje. Dit staartje van pastoor Kwakmans gouden feest was nog zo beroerd niet. In zijn dank woord zei de pastoor ongeveer: „Als je dat zo leest „Kinder-operette", dan denk je gemakkelijk: Nou jal Wel aardig misschien, maar toch zeker kinderachtig cn een beetje stumpe rig." Maar dit is wel heel anders uit gekomen. Wel wordt het spel door kinderen gespeeld, maar verder houdt ook al het kinderlijke op en van kinderachtigheid is nergens iets te vinden. Zelden, zei de pastoor, had hij een uitvoering gezien, onder zulke omstandigheden, die zo, tot zelfs in de kleinigheden, was verzorgd. Het was wel een spel door de jeugd, maar zeker niet alleen voor de jeugd, iedereen kon hier genieten. Het was hem aan te zien; hij was enthousiast (en niet omdat het toevallig te zijner ere was gegeven). Hij prees de ,,ar- tisten" en hij legde op dat woord na druk; roemde costuums en décors en allés wat er bij hoorde". Wij kunnen ons gerust op dit oordeel verlaten en verstouten ons niet er ook maar een woord critiek op uit te oefenen. Het was inderdaad wat in het program ma stond afgedrukt: een sprookje van zang, spel, kleuren en licht. Men verzoekt ons nog mede te de len, dat de eventuele baten ten goede zullen komen aan de Maria Kleuter school en dat er geen enkel bezwaar bestaat op de plaatsbewijzen een vrij willige toeslag te betalen voor het goede doel. Plaatsbasprekcn: Vrij dag van 4 tot 7 uur, aan de zaal van Rustoord. NOORDWIJKERHOUT Begrafenis Vader Hilarianus. In alle eenvoud is Woensdagmor gen het stoffelijk overschot van Va der Hilarianus, Overste van de St. Bavo-Stichting alhier, ter aarde be steld. Om 9 uur werd in de kapel van de stichting de plechtige H. Mis »an Requiem opgedragen door rector v. d. Gent, geassisteerd door kape laan Keijzer uit Vogelenzang en pa ter Eduma, conrector. Onder de aan wezigen in de kapel merkten we op de Inspecteur van het Krankzinnigen wezen dr. Pameijer, de assistent van de generale-overste, Vader Virgiel, de provinciaal Vader Vivinus, de Overste van St. Bavo, Vader Ulphus. Berichten reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage. TWEEDE KAMER Grondwetsherziening De Tweede Kamer ljeeft gisteren morgen een aanvang gemaakt met de behandeling van de wetsontwer pen inzake de grondwetsherziening. De wetsontwerpen worden afzon derlijk behandeld. Het eerst komt aan de orde het ontwerp tot verandering in de grond wet, teneinde* een nieuwe rechtsor de voor de in art. 1 der grondwet genoemde grondgebieden te kunnen voorbereiden en vestigen. De heer Gerbrandy CA. R.) geeft te kennen, dat het ontwerp zwak in vorm is. Het is staatsafbrekend en niet staatshervormend. De voorge stelde verandering dient z. i. te wor den verworpen. De terminologie acht hij vaag en dubbelzinnig. Is de regering er ze ker van, dat het overleg een finale uitkomst zal opleveren? Men spreekt over het praten met vertegenwoor digers der bevolking, maar die vor men geen parlement. Het zijn de mensen, die de luitenant-generaal ons voor de. neus zet. De na-oorlogse kabinetten hebben zich schuldig gemaakt aan schending van hun belofte de grondwet te handhaven. Spr. betoogt, dat men de koninklijke weg veriaten heeft. Hij heeft in de sectie gevraagd, wie de partner der regeering is. Dat zijn de Ver. Staten van Indonesië, maar die bestaan nog niet. Met wie heeft men dan onderhandeld? Men heeft de prac aan .de republiek gegeven. Nederland zonder Indië, zo betoogt spr. is geen Nederland meer. In den brede zet hij uiteen, dat de economi sche en staatkundige bemoeiingen van Nederland Indië ten zegen zijn geweest. Verarming der Indische bevolking zal het gevolg zijn. Voorts denatu reert de herziening Nederland tot een stuk van het Europese continent. Dc voorgestelde herziening is niet christelijk, niet historisch, geeft geen vrijheid en democratie, betoogt spr. In wezen is zij reactionnair en stoot onze schone archipel terug naar chaos en onderdrukking. *Spr. smeekt dc herziening die een eind maakt aan het historisch ko ninkrijk niet te aanvaarden. (Men zie verder pag- 2). SCHEEPSBERICHTEN AAGTEKERK 18 Aug. ,van Port Said; ALBIREO 17 Aug. van Mon tevideo. AL DDR A 18 Aug. van Ma dras. LEUVEKERK 18 Aug. te Bom bay. MEERKERK, 18 Aug. van Shanghai; STREEFKERK 18 Aug. van Calcutta te Viczagapatan pass. 18 Aug. Ouessant. MARK i öERiClIYEN GOUDA, 19 Aug. Kaas. Aanvoer 217 partijen: Prijzen: le soort 1.73 .177, 2e soort 1.691.72, extra 1.85 per kg. Handel matig. TER AAR, 18 Aug. Groente. Snij bonen 27.80, idem stek 1. stokprincesscn 3.706.40, stambo- nen 35.30, stekbonen 3.704.40 en witte pronkers 1.703.50 alles per 10 kg.; bloemkool 518 cent per stuk; bospeen 1118 cent per bos, sla 25.50 per 100 stuks, komkom mers 613 cent en meloenen 2362 cent alles per stuk; andijvie 44—78 cent per bak, aardappelen 5 cent kroten 6 cent, waspeen I 11 cent, idem II 7 cent, tomaten 0.251.32, spinazie 3 cent, rabarber 5 cent, uien 515 cent, zilveruien 8 cent, postelein 911 cent, rode kool 78 cent groene kool 6—8 cent alles per kg.; bramen 23-*-27 cent per doosje, appelen 47 cent per kg., gladiolen 6 cent per bos. Augurken fijn I gewas sen 6270 cent, fijn I ongewassen 6061 cent en fijnbasterd 28 cent alles per kg; basterd 5.105.20, grof I 4.90—5.50 grof II 1.40, stip pel 1.55—1.60, fijnstippel 3.50, bommen 1,251.35 alles per 25 kg. R'VEEN, 18 Aug. Bloemen. As ters 0.04—0.14; Zinnia 0.060.20; Gladiolen 0.05—0.26; Dahlia 0.04— Scabiosa 0.08—0.10; Anemonen 0.16—0.24; Charcity 0.13—0.34; Dou glas 0.060.19; Septemberwit 0.14— 0.26' Yellow 0.11—0.21; Rayonanten wit 0.07—0.19; idem lila 0.06—0.20; idem geel 0.050.18; idem amber 0.08 —0.29; Goldfinder 0.03—0.10; Lelie- White Excelsior 0.100.16. Groenten. Kropsla 1506.10; Andijvie 4.004.30; Kroten 1.005.00 Tomaten I 56.00—128.00; idem II 18.0067.00; Aardappelen 5.006.00; Bleekselderij 8.00—10.00; Meloenen 18.0051.00 per 100 kg; Aardbeien 0.560.60; Bramen 0.20—0.26 p. doos je; Snijbonen 2.005.20; Dubbele stambonen 2.00—4.30; Prinsebonen 2.005.60; PTonkbonen 1.60—2.15 pei kg.; Augurken grof 4.705.00; idem bommen 1.25; idem stippel 1.60 —1.70 per 25 kg.-

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3