HENDRIK knapt het op WOENSDAG 18 AUGUSTUS 1948 DE LEIDSE COURANT PAGTNA 1 Wat lezers schrijven UIT DE RIJNSTREEK zusters in eigen huis een ontbijt en 's middags een diner wordt aange boden. 's Avonds van 79 uur recep tie in het versierde gymnastieklo kaal, waar de gaten in de vloer wor den weggewerkt. Belangstellenden worden dringend verzocht vóór 7 uur aanwezig te zijn, aangezien dan begonnen wordt met een kleine huldiging, waaronder aan bieding van het cadeau. Daarna is gelegenheid tot feliciteren. De parochianen wordt verzocht op 17 en 18 Aug. te vlaggen. HAZERSWOUDE Geboren: Petronella Maria d. van J. A. A. van Vliet en C. K. Kem pen: Theresia Adriana d. van Th. Verkleij en C. J. de Jong: Leonardus Johannes Petrus z. van A. H. van Amsterdam en M. M. v. d. Zwaan; Nicolaas Wilhelmus Jozef z. van P. H. van Egmond en A. J. v. d. Ma den. Ondertrouwd: Hendrik de Wit 26 j. en Izabella Willemina Lindhoud 24 jaar. Getrouwd: Antonius Johannes Pe trus Rosemeijèr 26 j. en Alida Maria Kraan 23 j. Overleden: Apolonia Francken echtg. van S. Huisman, 87 j. UIT DE OMGEVING KATWIJK Personalia. Voor het examen schildersgezel slaagden de heren J. Minnee te Katwijk a. d. Rijn en J. de Best, D. Schoneberg en C. Kuyt te Katwijk aan Zee. LEIDSCHENDAM Gondelvaart. Ten aanschouwen van duizenden belangstellenden had gisteravond de feeërieke gondelvaart in de Vliet plaats. De muziek van „St. Caecilia" en de zang van „Arti et Charitati" verhoogden êe stem ming. Aan de tocht namen 13 boten deel, welke over de brede Vliet een onvergetelijk schouwspel te zien ga ven. De molen van Blonk was by deze gelegenheid schitterend geïllumi neerd. Burgemeester Banning deelde, na een geestige toespraak, de prijzen uit, welke behaald werden door: le prijs, /50 het Gereformeerd Jeugd? verband, met een keurige boot, ge heel gewijd aan koningin Wilhelmina. 2e prijs 40, de Buurtvereniging „Vlietstreek", eveneens met een boot ter ere van de koningin. 3e prijs 30, de heer en mej. Schell met een keurig verzorgde en geïllumineerde kano. 4e prijs, f 10, Chr. Jongens- en meisjesvereniging, met een grote boot, voorstellende „Kampvuur langs de Evenaar". LEIMUIDEN Personalia. De heer W. Wesselius slaagde voor het middenstandsexa men. Nat. Feestdag. De feestelijkhe den op 31 Aug. beginnen 'v morgens 9 uur met een optocht door het dorp, waaraan alle organisaties, verenigin gen, groépen en particulieren kunnen deelnemen. Des avonds 7 uur is de garage van Maarse Kroon veran derd in een feestzaal waar de plaat selijke verenigingen een bonte avond verzorgen in de vorm van toneel, zang, muziek en sport. LISSE Personalia. Geslaagd voor cou7 peuse: Rie v. Rijn, Willie Meskers, Jo Mens, Alie v. d. Aaft, Bep van Leeuwen, Sjaan v. Eeden, Corrie Stokman, Dieni v. d. Ploeg. NIEUWVEEN Nic. Boys: Een gevoelige neder laag hebben de eerste Wassers Zon dag moeten incasseren van Stormvo gels te Wilnis. Voor de rust werd de stand 31 voor Stormvogels en wan neer de groenzwarten na de thee combinerend aanvallen, worden zij nog ontmoedigd door onjuiste be^is- singen van de scheidsrechter, w/ir- cioor zij genoegen moesten nemen met een 51 nederlaag. Nic. Boys 2 kwam voor de derde maal tussen de witte lijnen tegen KDO 2. De eerste wedstrijd moest we gens plotselinge ziekte van een be stuurslid worden gestaakt, de tweede met een 42 voorsprong voor de Boys wegens de stromende regen, doch nu, de derde maal was het wer kelijk scheepsrecht. Door een klin kende 42 overwinning hebben zij beslag gelegd op de beschikbaar ge stelde lauwerkrans. Geboren: Peter, z. van W. Jansen en P. van der Lee; Wilhelmina Jo hanna Maria, d. van A. A. Freijee en J. Heine. Ondertrouwd: H. Kool 28 j. te Gou da en H. van Zoest 28 j. Getrouwd: C. A. Lek 24 j. en M. M. C. van Rijn 22 j.. G. J. van Trigt 27 j. te Uithoorn en J. Springin't Veld 22 j. Overleden: Johanna Splinter 69 j. A. Zeijlemaker 90 j., weduwe van H. Kroon. OEGSTGEEST COMMISSARIS BEZOEKT OPENLUCHTSPEL. Dc Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holand en echtge note hebben gisteravond het open luchtspel op Poelgeest bijgewoond. Aan het inrijhek werden zij ontvan gen door burgemeester Baumann, wiens dochter bloemen aanbood aan mevr. Keeper. Na afloop van het spel onderhield de Commissaris zich met dc schrijver van het stuk, de heer Hoekstra, en met de regisseur? de heer Grefe. RIJNSATERWOUDE Personalia. De heer J. de Rooy, onderwijzer aan de St. Jozefschool, slaagde voor het examen hoofdakte B. Het middenstandsdiploma werd be haald door Chr. Compeer, P. Bulk, P. v. Dorp Jz., P. v. Iperen Thz. Fokvereniging. De Fokkersver eniging Rijnzaterwoude Vooruit heeft besloten om op 1 Sept., evenals vo rig jaar, een fokveedag te houden. TER AAR Geboren: Johannes C. J., z. van C. J Wassenberg en W. C. C. v. d. Vlugt; Johanna P. M., d. van C. J. Wassen- burg en W. C. C. v. d. Vlugt; Johan na W. M., d. van H. Ubink en P. C. v. d. Klauw; Johanna KI. M., d. van J. P; Uijttewaal en M. M. v. d. Pijl. Ondertrouwd: S. A. W. v. d. Jagt 25 j. en A. C. M, Koeleman 23 j. WASSENAAR IN ZEE VERDRONKEN. Gistermiddag omstreeks 12 uur is de 19 jarige J. M. Raaphorst, bij het zwemmen in zee aan het Wasse- naarse Slag verdronken, ter hoogte van het gebouwtje van de Reddings brigade. De oorzaak kan nog niet met zekerheid vastgesteld worden; men vermoedt dat het slachtoffer, die de zwemkunst niet goed meester was, tijdens het baden kramp heeft gekregen. Het lijk is nog niet aan gespoeld.. Getrouwd: H J. N. Paardekooper en W. J. J. Konings. N. C. Koot en A. A. Zoetemelk; E. H. Bunte en I. M. v. d. Berg; J. v. d. Does en H. Ka merheer. Overleden: Alfred P. F. Kaufmann 53 j.; Elisabeth Z. W. Been 42 j., echtg. van M. F. Brok; Cornelia C. Raadman 67 j., wed. van T. Brandsma; Cornelia G. v. Tol, 73 j.. wed. van J. C. v. Veen; Cecilia E. Schouten 75 j.. wed. van J. Christiaanse. STADSNIEUWS BIJZONDERE LEERSTOEL. Bij Kon. Besluit is het Leids Uni versiteitsfonds gemachtigd om aan de Rijksuniversiteit te Leiden een bijzondere leerstoel te vestigen in de geophysische en geologische kar- terings-methoöen. STOEIEND TE WATER. Gistermiddag te 1.40 uur is de 19- jarige G. J. B., die met 'n vriend op de fiets aan het stoeien was, in het water van de Mare gereden. De jon geman, die niet kon zwemmen, werd op het droge gebracht door de 26- jarige E. G. James, wonend aan de Oude Vest, die gekleed te water was gesprongen. Het slachtoffer, dat veel water had binnen gekregen, werd door de E.H.D. naar het Acad. Zie kenhuis vervoerd, doch maakt het op het ogenblik wei. LAATSTE BERICHTEN KLOKKE ROELAND WORDT HERGOTEN. De befaamde, 6000 kg. wegende .Klokke Roeland'', die sedert 1660 in de toren van het Belfort te Gent hangt en in 1914 is gebarsten, zal thans in een Doornikse gieterij wor den hergoten. Het neerhalen van de klok is een buitengewoon moeilijk karwei. De klokkestoel en het hokje van de beiaardier hc-eft men gedeeltelijk moeten afbreken om „Klokke Roe land" te laten zakken. Het werk is reeds een week aan de gang en zal nog tot Maandag duren. De nieuwe Roeland zal eind September in de toren hangen en electrisch bediend worden. LEIDEN EN DE KAASMARKT. Iri het Vakblad' „De Zelfkazer" van 12 Augustus j.l. komt een hoofd artikel voor, waarin de schrijver zich afvraagt, waarom het gemeentebe stuur van Gouda .niet meer pogin gen in het werk stelt om deze ge meente als centrum van .onze Vol vette Boerenkaas op het èerste plan te brengen. Door de buitenlandse toeristen is het mogelijk op de Kaasmarkt te Alkmaar, ter plaatse een „Edam mer" kaasje te kopen, deze regeling betekent méér dan een succes voor de plaatselijke Vereniging voor het Vreemdelingenverkeer, het is een bijdrage tot de „goodwill" die de Nederlandse kaas ook na de oorlog moet onderhouden en zo mogelijk behoort aan te kweken. Verder reikt de betekenis van de Alkmaarse kaasmarkt niet, daar zij als trefpunt van vraag en aanbod heeft afgedaan sedert het kaasma ken op de boerderij in Noord-Hol land vrijwel geschiedenis is gewor den. Geheel anders is de situatie in het weidegebied in Zuid-Holland, waar de kaasboerderijen nog bij dui zenden worden geteld en de kaas markten in deze provincie dus hun gezonde redenen van bestaan heb ben. Schrijver van genoemd artikel zegt dan verder, dat het ons moet verwonderen, dat het robuste Waag gebouw met zijn speels en sterk •beeldhouwwerk, mèt de kaasmarkt nog niet veel meer betrokken zijn in de algemene propaganda voor onze volvette Boerenkaas. Wij beginnen dan ook om de mó gelijkheid te bepleiten om juist in Gouda onze bezoekers uit het buiten land iri de gelegenheid te stellen op attractievolle wijze kennis met onze Volvette Boerenkaas te laten maken. Een tweede stap op de weg van doelmatige propaganda kan worden gezet door enig decorum aan te brengen aan»de Goudse markt, die daardoor een bezienswaardigheid op zich zelf zou kunnen worden. Het vorengaande acht inzender van dit stukje geheel toepasselijk, zelfs in ruimere mate voor Leiden. Met betrekkelijk geringe middelen zou Leiden als kaasmarkt ongetwij-, feld in belangrijkheid toenemen. Men diende te beginnen met het verouderde systeem van wegen te moderniseren zonder de bestaan de toestand te schenden enige moderne transportwagentjes aan te schaffen, waardoor het transporte ren der partijen vlug en met weinig personeel kan worden verricht en de boeren aanvoerders niet uren in de rij hun beurt behoeven af te wachten, waardoor de thans bestaande toestand van versplinte ring is ontstaan. Volgens de verwachting van insi ders zou dat stellig de bloei van de Leidse kaasmarkt en Waag ten goe de komen. H. H. HAAGSE POLITIERECHTER. Het varken zonder vergunning. W. B. te Sassenheim was in het be zit van een varken, doch het was met de vergunning niet in orde. En om die reden vroeg de Officier nu, behalve een boete van 60,of 30 dagen hechtenis, ook vefbeurd ver klaring van het varken. De rechter legde 50,boete of 25 dagen hechtenis op, doch het varken werd verbeurd verklaard. 3{,aite BINNENLAND. Bij Oostburg trapte een koe op een landmijn, waardoor zij zelf en nog twee andere koeien werden ge dood. Een vierde werd zo zwaar ge wond, dat zij moest worden afge-. maakt. Wegens het smokkelen van ju welen tot een waarde van ƒ17.000 welke in Berlijn op de zwarte markt gekocht waren, is de Amsterdamse fabrikant J. B. door de Arnhemse politierechter veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf. De in be slaggenomen juwelen zijn verbeurd verklaard. Melkveehouders moeten, on danks het opheffen van-de melkdis- tributie, hun melk aan zuivelfabriek of standaardisatiebedrijf blijven af leveren. Verkoop van niet gestan daardiseerde melk is evenals voor heen verboden. In de coöp. zuivelfabriek „Bergh" te Zeddam is een ammo- niakketel ontploft. De stukken vlo gen door het dak van de machine kamer. Er waren enkele lichtgewon den. De fabriek zal geruime tijd buiten werking zijn. - Gedurende de feestweeek te Gouda zal in het St. Catharinagast- huis een bijzondere tentoonstelling worden gehouden. Een inwoonster van Gouda heeft n.l. van de geboor te van H. K. H. prinses Juliana af alle foto's, die van haar zijn ver- schenen, verzameld, zodat er'nu een collectie te zien is van meer dan duizend exemplaren. Onder deze zijn verscheidene, die vrijwel niet in de handel zijn geweest. BINNENLAND. 7- Dr. W. A. Mijsberg is benoemd tot gewoon hoogleeraar in de ge neeskunde aan de Universiteit te Utrecht om onderwijs te geven in de anatomie en embryologie. Onder Zijpe is een personen auto door een goederentrein gegre pen. De auto werd vernield. De heer Keizer, directeur van de Centale Veilingen te Amsterdam, scheen er met enkele schrammen afgekomen te zijn. ALPHEN AAN DEN RIJN Tentoonstelling „Wij en Oranje". Voor de tweede maal in haar kort bestaan organiseert de Historische Vereniging voor Alphen aan den Rijn en Omgeving een tentoonstel ling. Ditmaal een expositie van voor werpen, welke episodes uit het Huis van Oranje illusteren en feiten ver levendigen, welke in onze omge ving hebben plaats gevonden en in betrekking staan tot de 50-jarige re geringsperiode van H.M. Koningin Wilhelmina. De tentoonstelling wordt gelijk de vorige keer, gehouden op de zolderverdieping van het raadhuis. Zij wordt gehouden van 3 tot en met 11 Sept. en zal geopend zijn, behalve der Zondags, telkendage des avonds van 7.3010 uur. Geboren: Gerritje Johanan d. van Th. van Es en H. J. van der Louw; Johannes Gerardus Antonius z van G. M. van Egmond en Th. C. van Vliet; Maria d. van C. Hakker en J. van Dijk; Marius Cornelis z van M. C. Oosthoek en G. A. de Bruijn; Juliana Frederica Gijsberta d. van J. G. Sluis en J. Oostveen; Geertruida Alida d. v. H. M. Mak en C Langelaar; 'Jacobus Simon Pe trus z. van L. Overes en Chr. P. Vonk; Jannetjes dr. van W. la Grand en van A. Metselaar; Eliza beth dr. van G. van der Ziel en D. v. 't Wout. Wilhelmina Cornelia d. van D. Vroom en H. C. van Diggele. Ni colaas Cornelis z. van A. van -den Bosch en M. van Donk; Floris Jo hannes z. van K. van Egmond en G. Vónk; Hans z. van J. van der Horst en M. D. Stutvoet; Anna Maria d van J. Basie en G. van Veenendaal; Cornelis z. van J. Engenent en M. Zijlstra. Maria d. van H. de Jong en M. Gelderblom; Jannetje d. van C. Otto en A. K. Smit; Gerard Johan nes z: van N. Schipaanboord en W. Munnik; Wilem z. van H. Muts en A. van lp er en; Cornelis z. van G. van Rijswijk en N. Zuidam. Maria Adria na d. van P. H. de Bruin en J. Lok; Jacoba Cornelia Apolonia Maria d v. P. Th. C. Mourits en J. J. v. 'Tetteroo; Johannes Maria z. van J. Chr. Wiggers en I. Bieze; Paulus Jo hannes z. van J. L. van den Broek en van S. van Geen. Ondertrouwd: Antonie J. van Ven- rooij 28 j. en Adrié van der Mik 23 j.; Theodorus J. Wentink 32 j. en Neel- tje Verhagen 33 j,; Jan Dirk van der Werf .35 j. en Jacoba S. van Zwie- ten 27 j.: Stefanus W. Bahlmann 33 j en Anthonia Th. M. van Enge len 26 j.; Johan J. van Vliet 25 j. en Klazina Vrolijk 24 j.: Pieter M. Heemrood 35 j. en Hendrika Kals- hoven 25 j.; Jacob P. van Vuuren 23 j. en Cornelia Burggraaf 27 j.: Eli- zabertus C. Verkade 28 j. en Adriana J. Verkade 26 j. Gehuwd: Jan J. van Egmond 24 j-. en Cornelia E. Enthoven 22 j.; Pie ter van den End, 39 j. en Margare- tha Verhorst 27 j.; Evert J. Treur 34 j. en Willemnje M. Zwaan 23 j.Hen drik Kranenburg 27 j. en Willemina van den Brink 25 j. Johannes F. Bun- nik 29 j. en Elizabeth .T. Straathof 29 i.: Pieter Oosterwiik 21 j. en Jantje Hazebroek 20 j.: Dirk Stapper 27 j. en Klazina Duiker 24 j. Overleden: Wilhelmus de Lange 38 j.; Cornelis de Rijk 71 i.: Jannetje de Goeij 1 j.; Christiaan Kamping 66 j.; Cornelis Johannes l'Amie 10 i.: Bernardus Blanken 81 j.; Maria Ouwerkerk echtgenote van L. van der Leek 72 j. BODEGRAVEN „PASTOOR JANUS-REVUE". Maandagavond werd voor 'n tjok volle zaal in het Parochiehuis op gevoerd een vierdelige levensschets van Pastoor Janus, als onderdeel van de festiviteiten bij gelegenheid van diens 40-jarig priesterjubileum. De tekst was van de beide regis seurs J. Stolwijk en C. Veelenturf. De voorzitter van' het feestcomité opende deze avond en heette allen welkom, in het bijzonder natuurlijk de jubilaris zelf. Hij gaf aan hoe de nodige gegevens van vele fami lieleden van de pastoor waren" bij- eengehaald- De eerste scène was meer een flits van het wiegekind Janus. Engeltjes zongen de pas ge doopte bakkersbaby een welkom toe op deze aarde. Een gevoelvol toneel. Het tweede deel was ongetwijfeld het aardigste van de revue. Een avond in het gezin Janus. Een blij ouderpaar tussen bijna een dozijn spruiten, die degelijk en gezellig bij Moeder spelen en krioelen, luisteren naar een vertelling, kattekwaad uit halen en de dag niet besluiten zon der een eclit Rooms slot: het geza menlijk bidden van het avondgebed en het zingen van enige Maria-lied- de. i&v.utaA.de>i 42. Het is zo langzamerhand weer ochtend geworden en een door het zitten zeer verstijfde Hendrik staat op om de omgeving te verkennen. En dit is een zeer opwindend kar wei, want de weg heeft veel bochten en elke bocht-kan nieuwe gevaren onthullen. Telkens weer gluurt Hendrik met een onrustig bonzend hart om een hoekje, en even veel malen klaart het angstige eendengezicht wat op. Maar niet helemaal, want een eindje jes. Een fijne Moeder in een fijn ge zin, een uiterlijk wat brommende vader, die z'n trots op z'n, kinder schaar en z'n goedhartigheid toch niet verbergen kan. De derde phase gaf een beeld uit het concentratiekamp Dachau. Een achttal gevangenen in bonte kledij stopt kousen en handschoenen in het Strümpferei-commando. Met het oog op het aanstaande Koninginne- feest liggen de „georganiseerde" aardappelen reeds op dc werktafel. De stemming is tamelijk vrolijlj. De kok werkt al aan het menu voor de feestdag. De binnenkomende capo kondigt het bezoek van een Gestapo-officier aan op Pruisische manier. Wanneer deze dan binnenbuldert, vliegen al len in de houding. Er blijken kar- toffeln gestolen te zijn. Deze zijn inmiddels inderhaast toegedekt. Ge vangene Janus krijgt een uitbran der, omdat hij slechts drie vingers aan een handschoen- heeft gezet, maar bij het horen, dat de pastoor uit Bodegraven komt, waar zulke goede kaas gemaakt wordt, wordt de toon wat milder. Immers, gevan gene Janus kon wel eens zorgen, dat de officier een grote kaas be zorgd wordt. Koninginnedag is voor de gevan genen een hoogtij. Verbazingwek kend zijn de spijzen en dranken, die voor deze dag zijn opgespaard en georganiseerd. Getuige het menu. Een laatkomer op het feest meldt dan dat de pastoor naar huis mag. Deze heeft moeite het te geloven. Algemene blijdschap en gelukwen sen. Het laatste deel brengt ons in de pastorie, een avond n^ een druk ke dag. Pastoor breviert. Het meis je meldt het eerste bezoek. Het be treft de afspraak voor 'n dopie. De vader veronderstelt, dat de pastoor dit ook wel zal kunnen, nu de ka pelaan niet thuis blijkt te zijn (his torisch!). Een trouwlustig paartje meldt zich voor het huwelijks examen. De markante vragen van de pastoor worden stuntelig beant woord. Resultaat: overdoen. Het slot is een spelletje kaart door de pastoor en de beide kape laans J. Knook en G. Hoogervorst. Een ovatie breekt los als de onge schminkte echte kapelaans binnen komen. Kostelijk is het bijna ge dwongen kaarten, waarvoor bij de weleerwaarde heren lust noch ken nis aanwezig is: Het typerende „ge- kles" verhoogt de hilariteit. Na af loop zong het dameskoortje de priestercantate „Haec Dies". De voorzitter van het feestcomité over handigde de dames v. Miert en van Niekerk een bouquetje bloemen voor het vele werk aan de opvoering bé steed. Kapelaan Hoogervorst speech te daarna namens alle organisaties in de parochie en bracht pastoor 'n welverdiende hulde. De laatste spreker was de jubilaris zelf. Vol dankbaarheid en min of meer geroerd sprak de pastoor Vn waardering uit voor alle samenwer king tussen geestelijkheid en leken, voor alle moeite in verband met de oovoering van de levensschets, voor alle gaven die de aanbieding van zo'n practisch cadeau n.l. het ameu blement mogelijk hadden gemaakt. Hij roemde de versiering van het kerkgebouw en de massale opkomst in het parochiehuis. Het toneelspel had hem een genotvolle avond ge bracht en hij werd niet moede lof en dank voor het gebodene uit te 'drukken. Alles bijeen een stijlvol en geslaagd priesterfeest, dat eerst hedenavond na de derde opvoe ring van de levensschets zijn einde zal vinden. BOSKOOP 40 JAAR URSULINEN-ONDERWIJS Het is vandaag juist 40 jaar gele den, dat de Eerw. Zusters Ursulinen de zorg op zich namen voor onze pa rochiale school, welke op die dag door Pastoor Foppe werd ingezegend. Welke zegenrijke gevolgen deze ge beurtenis voor duizenden Boskopers heeft gehad, kunnen wij nauwelijks beseffen. In verband hiermede heeft het feestcomité gemeend „onze Zus ters" ter gelegenheid van dit jubi leum een centrale verwarming in het zusterhuis aan te bieden, hetgeen in een moerasland als Boskoop onont beerlijk is. De nodige contanten wer den bijeengebracht door het Moeder huis te Bergen, Kerkbestuur en de parochianen. Door de L.T.B. werd reeds de tuin van de zusters opge knapt. Vergezeld van 9 zusters, die hier vroeger werkzaam waren, wor den de zusters die van retraite terug keren, te 6 uur op het kerkplein feestelijk ontvangen, waarna een plechtig Lof zal worden gevierd. Woensdagmorgen volgt te 8 uur een plechtige H. Mis met feestpredikatie door frather Boekraad, waarna de verder is wéér een nieuwe hoek met nieuwe gevaren. Ja, ja, het avonturiersleven is een opwindend leven, diep in zijn hart zou Hendrik met géén ander willen ruilen. Vooral niet, zolang elke bocht een geruststelling brengt. Maar eindelijk dan toch bereikt onze Hendrik een bocht, die zich van alle andere onderscheidt, want deze bocjit verbergt nu werkelijk iets bijzonders! Als het gespannen gezicht van Hendrik voorzichtig om het hoekje gluurt ontspant het zich even plot seling als onverwacht. Het verschil is verbazend. Het is een verschil als tussen een fotografisch negatief en de afdruk hiexwan. Wat zwart was is nu wit. Hendrik is zichtbaar opgelucht en wrijft vergenoegd in zijn handen. „Ship Ahoy!" zucht hij. „Eindelijk uitkomst uit de narigheid. Wie had zoiets nou verwacht. Ha! Ha!" Grinnikend stapt de zeebonk met zelfverzekerde passen het hoekje om. Plotseling breekt het gegrinnik af en valt er een onheilspellende stilte. Een stilte die opeens verbroken wordt door een snerpende gil. Hendrik de Zeevaarder komt op nieuw in ons gezichtsveld doordat hij een geweldige sprong achteruit maakt. De bocht schijnt dus toch niet de lang verwachte uitkomst te brengen. Integendeel! *5-Jarig jongetje liet het er niet bij zitten Zaterdagmorgen om 11 uur, stapte het 5-jarig zoontje van mevrouw E. wonende aan de Stevinstr. te 's-Gravenhage met 2.50 in zijn handje naar een winkel om boodschappen te doen voor zijn moeder. ^Onderweg werd hij aangesproken door een meisje, dat hem na wat heen en weer praten de 2.50 afhan dig maakte. Inplaats van huilend naar zijn moeder te lopen, volg de de 5-jarige J. E. het meisje en zag haar verdwijnen in een perceel. Toen hij zich het huis goed in het geheugen geprent had, ging hij terug naar zijn moeder, die op zijn verhaal di rect de politie in dè arm nam. Bij confrontatie herkende J. E. het dubieuse vriendinnetje van s morgens. Zij bleek de 13-jarige G. A. V. te zijn. Bij nader on derzoek haalde de politie uit haar poppenwieg nog 3 bedra gen aan geld te voorschijn die zij door diefstallen verkregen had. 5-JARIGE TOERIST MET POSTDUIVENINSTINCT. Een Nijmeegs echtpaar, dat met kinderen een bezoek bracht aan Bur ger's Dierenpark te Arnhem, kwam plotseling tot de ontdekking, dat een der spruiten, een jongetje van vijf, verdwenen was. Direct ingestelde nasporingen tus sen de drommen, die zich rond de exotische bewoners van het park ver drongen, bleven zonder resultaat. Er zat tenslotte voor de hevig ontstel de ouders niets anders op dan de po litie te Arnhem van de verdwijning in kennis te stellen en af te wach ten. Het volgende bedrijf speelde zich af. op de grote weg Arnhem—^Nijme gen, waar een der A.N.W.B.-wegen- wachten een klein jongetje ontwaar de, dat zich welgemoed tussen het drukke verkeer voortbewoog. Hij ontfermde zich over de kleine wan delaar, die zich van geen gevaar be wust was en desgevraagd vertelde, dat hij in Nijmegen woonde. Op het door het knaapje aangedui de adres bleek niemand thuis te zijn, waarop de „Gele rijder" bij de buren informeerde. Daar vernam, hij, dat dc gehele familie 's morgens naar Arnhem vertrokken was. De wegen wacht liet het kind bij de buren ach ter, reed zijn route terug en deelde op het politiebureau te Arnhem zijn ervaringen mede,, waar men onmid dellijk de in hevige onrust verkeren de ouders gerust stelde. De jeugdige avonturier was het park uitge» dwaald en was resoluut met een feil loos postduiveninstinct de weg naar huis ingeslagen. Een kilometer of zes had hij reeds afgelegd. Dank zij de goede zorgen van de wegenwacht, die in zijn drukke prac- tijk wel het een en ander gewend is, was erger voorkomen. De ooi'zaak van alle onrust was overigens over de rit op de gele motor best te spre ken. SCHEEPSBERICHTEN AALSUM, 18 Aug. te Suez; ALDA- BI, 17 Aug. dwars van Canarische Eilanden; ALDERAMIN, 18 Aug. van Bandar Sharpur naar Khorramshar; ARENDSKERK, 17 Aug. van Colom- ba; CELEBES, 17 Aug. van Safaga; CERAM, 14 Aug. van Singapore; CISTULA, 17 Aug. van Pladjoe naar Singapore; GROOTEBEER, pass. 17 Aug. naar Finisterre; HESTIA. pass. 17 A'ug. Ouessant; JOHAN VAN OL- DENBARNEVELT, pass. 17 Aug. Fi nisterre; KALABAHI, pass. 17 Aug. Finisterx-e; KERTOSONO, pass. 17 Aug. 17 uur Pantellaria; LEUVE- KERK, 18 Aug. te Bombay verwacht; LIMBURG, 17 Aug. van Manilla; MA- COMA, 17 Auf. op de Gironde; MAL- VINA, 17 Aug.- 236 mijijll van Hong kong; NOORDWIJK 17 Aug. van Horta; OVULA, 15 Aug. van Singapo re naar Poeloesamboe; RAKI, 15 Aug. van Port Setteham; RONDO 17 Aug. van Colombo naar Suez; TAMO 17 Aug. van Buenos Aires naar Rot terdam of Amsterdam; TAW A 17 Aug. van Macassar haar Batavia; TERNATE. 16 Aug. v.m. te Penang; TJITJALENGKA. 15 Aug. van Hong kong naar Manilla; WATERLAND. 18 Aug. tan Las Palmas te Rio de Janeiro verwacht; WIELDRECHT, 15 Aug. van Abadan te Durban, daar na weer Abadan; WILLEM RUYS, 17 Aug. 15.15 uur van Rotterdam naar Batavia; ZEEMAN. 17 Aug. 20.15 pur van Port Said. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 17 Aug. Vec. Aanvoer: 220 vette koeien en ossen, 935 gebruiksvee, 130 graskalveren, 164 nuchtere kalveren, 188 biggen, 275 veulens, 294 paarden, 203 scha pen en lammeren. Prijzen: kalf koeien 820720620, 'melkkoeien 800- 700600, varekoeien 550470— 400, vaarzen f 600450—350, pinken 425325—250, gx-askalveren ƒ230- 140—100, biggen 50—40—35, hitten 575425300, werkpaarden 780- 600400, slachtpaarden 1.401.20- 1.00 per kg. Kalf- en melkkoeien han del lui, prijzen onveranderd. Vare koeien handel traag, niet geheel prijshoudend. Vaarzen en pinken handel stroef, prijzen vooral niet ho ger. Graskalveren handel slepend, prijzen constant. Biggen handel flauw, ruim prijsh. Paarden handel kalm, prijzen als vofige -week. WOERDEN, 18 Aug. Kaas. Aan voer 233 partijen kaas met rijks- merk le kv/al. 1.731.78, idem 2e kwal. 1.681.71, zwai'e 1.80 per kg. Handel matig. TER AAR. 16 Aug. Groente. Snij bonen 2—6.70 idem stek I 1—1.15, stokprincessen 3.904.30. stam- princessen 3.70, witte pronkers 1.501.70 en spekbonen 3.80— 4.10 per 10 kg.; tomaten 1.en waspeen 11 cent per kg.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3